HBO-ja donte më shumë sezone të ‘Succesion’, por jo edhe krijuesi i saj

Krijuesi i serisë Succession, Jesse Armstrong, ka vendosur t’i japë fund asaj pavarësisht që HBO-ja donte më shumë sezone.

Casey Bloys nga ky rrjet televiziv ka thënë që ata do të dëshironin të bënin më shumë sezone.

“Do të donim më shumë, mirëpo thënë përgjithësisht, kjo është ajo lloj gjëje që doni t’ia lini krijuesit”, ka thënë Bloys.

“Kur një seri shkon mirë, Jesse ndiente se atëherë është fundi i duhur”.

“Ai e dinte që ka një derë të hapur, dhe nëse e ndiente, do të bënte më shumë”./ KultPlus.com

Seria ‘Succession’ do të përfundojë pas sezonit të katërt

Seria “Succession” do të përfundojë pas sezonit të katërt dhe këtë e ka konfirmuar krijuesi i kësaj serie, Jesse Armstrong.

“Succession”  është një prej krijimeve më të suksesshme dhe më të vlerësuara të HBO-së.

Armstrong për The New Yorker ka thënë që sezoni i katërt, i cili ende nuk ka dalë, do të jetë ai finali.

“Mund ta kishim thënë në fund të sezonit. Më pëlqen goxha ideja, kreativisht, sepse atëherë audienca mundet të shijojë gjithçka si vjen, pa provuar që t’i zbërthejë gjërat, apo pa i perceptuar gjërat në një mënyrë të caktuar posa ta dinë që është sezoni i fundit”, ka thënë ai./ KultPlus.com

‘Succession’, ‘Squid Game’ apo ndonjë surprizë, sonte zbulohen fituesit e ‘Emmy’

Yjet e Hollivudit do të mblidhen të hënën mbrëma për të bërë dolli për më të mirat e televizionit në çmimet vjetore Emmy, ku drama “Succession” do të luftojë sensacionin koreano-jugor “Squid Game” për çmimin kryesor, transmeton KultPlus.

Të dy po konkurrojnë për trofeun e serialit më të mirë dramatik në ceremoninë e tapetit të kuq që do të transmetohet drejtpërdrejt në rrjetin NBC të Comcast Corp (CMCSA.O) dhe do të transmetohet në Peacock. Anëtari i kastit për një kohë të gjatë të “Saturday Night Live” Kenan Thompson do të presë ngjarjen duke filluar nga ora 17:00. koha lokale (8 pasdite) në qendër të Los Anxhelosit.

Konkurrenca është e ashpër, sipas ekspertëve të çmimeve, me disa shfaqje dhe yje të rikthyer në garë pasi ndërprerjet e xhirimeve të lidhura me COVID-in i mbajtën larg vitin e kaluar.

“Ne po shohim shumë kategori me pretendentë që kanë qenë shtyllat kryesore për vite dhe ata po konkurrojnë kundër njëri-tjetrit,” tha kryeredaktori i Entertainment Weekly, Patrick Gomez.

“Succession”, një serial i HBO (WBD.O) me protagonist Brian Cox si patriarkun e një familjeje që ecën për kontrollin e një dinastie mediatike, është i preferuari për dramën më të mirë pasi ka fituar 25 nominime kryesore. Ajo fitoi çmimin në vitin 2020.

Megjithatë, i sapoardhuri “Squid Game” mund të arrijë një fitore, dhe nëse po, do të bënte histori si programi i parë në gjuhën jo-anglisht që pretendon një seri Emmy. Shfaqja për konkurset për jetë a vdekje që ofrojnë mundësinë e pasurimit u bë një fenomen global kur debutoi në Netflix Inc (NFLX.O) një vit më parë.

Por mos e përjashtoni një surprizë, thanë ekspertët e çmimeve. Thrilleri “Severance” në vendin e punës Apple TV+ (AAPL.O) ka krijuar bujë të kohëve të fundit në Hollywood. Konkurrentët e tjerë përfshijnë “Ozark” të Netflix dhe “Better Call Saul” të AMC, të cilin votuesit mund të duan të nderojnë për sezonet e tyre të fundit.

Në garën e komedisë, seriali “Ted Lasso” i Apple TV+ është rikthyer për më shumë pasi u shpall komedia më e mirë vitin e kaluar. Rivalët e tij përfshijnë “Only Murders in the Building” të Hulu-s, me Steve Martin, Martin Short dhe Selena Gomez si fqinjë që bëhen podkasterë të krimit të vërtetë, dhe “Abbott Elementary” të ABC-së për mësuesit në një shkollë kryesisht me ngjyrë në Filadelfia.

Short dhe Martin po konkurrojnë kundër njëri-tjetrit për aktorin më të mirë të humorit, së bashku me yllin e “Lasso” Jason Sudeikis. Kandidatët për aktoren kryesore të komedisë përfshijnë Quinta Brunson, krijuesja dhe ylli 32-vjeçar i “Abbott Elementary”, ylli i “Insecure” Issa Rae dhe Jean Smart i “Hacks”.

Ylli i “Euphoria” Zendaya dhe Reese Witherspoon i “The Morning Show” do të përballen për aktoren e dramës. Cox është kundër aktorit më të mirë të dramës në filmin “Succession”, Jeremy Strong dhe Lee Jung-jae nga “Squid Game”.

“The White Lotus” i HBO-së, rreth pushuesve të pasur dhe punëtorëve në një resort luksoz, shihet si kryesuesi për të fituar seritë më të mira të kufizuara./ KultPlus.com

Succession dhe Squid Games në “luftë” për çmimin Emmy

“Succession”, seriali i HBO që tregon historinë e një manjati britanik dhe familjes së tij, kryson me 25 nominime Emmy , duke qenë kandidat për çmimin prestigjioz të dramës më të mirë.

Ky projekt kinematografik do të përballet me thrillerin e Koresë së Jugut të Netflix “Squid Game”, që është nominuar për një Emmy. Filmi “Severance”, një thriller psikologjik, fitoi 14 nominime dhe do të konkurrojë për dramën më të mirë.

Filmi fantastiko-shkencor i Netflix “Stranger Things” dhe “Euphoria” i HBO-së, që flet për disa adoleshentë mes jetës seksuale, drogës dhe mediave sociale gjithashtu kryesojnë me nominime për të rrëmbyer kështu trofeun.

Seriali “Ted Lasso” do të mbrojë titullin si komedia më e mirë. Ai do të konkurrojë kundër “Hacks”, “Only Murders in the Building”. Steve Martin dhe Martin Short do të konkurrojnë për aktorin më të mirë të komedisë për filmin “Only Murders in the Building”, megjithëse votuesit shikojnë si favorite Selena Gomez.

Ylli i “Lasso” Hannah Waddingham, e cila fitoi çmimin Emmy për aktoren dytësore vitin e kaluar, u shpreh e emoncionuar që është shpallur sërish e enominuar për çmimin aktorja më e mirë. Fituesit e çmimeve Emmy do të shpallen më 12 Shtator. CEO i Akademisë së Televizionit, Frank Scherma është shprehur se numri i atyre që dërguan projektet e tyre kinematografike këtë vit i kaloi pritshmëritë, një shenjë se prodhimi po lulëzonte pas mbylljeve gjatë pandemisë Covid-19. /KultPlus.com

‘Succession’ dhe ‘Squid Game’ do të përballen për çmimin kryesor në ‘Emmy’

“Succession”, seriali i HBO që flet për një mashtrues mediatik mongol dhe familjen e tij, mblodhi 25 nominime për Emmy të martën, duke përfshirë një për çmimin prestigjioz të dramës më të mirë, transmeton KultPlus.

Ai do të përballet me thrillerin e Koresë së Jugut të Netflix Inc “Squid Game”, shfaqja e parë në gjuhën jo-angleze që është nominuar për një Emmy.

“Squid Game” tregon historinë e konkurrentëve të ngecur në para, të cilët konkurrojnë për çmime, ndonjëherë me pasoja fatale.

Hiti fantastiko-shkencor i Netflix “Stranger Things” dhe “Euphoria” i HBO-së, rreth adoleshentëve që lundrojnë në seks, drogë dhe media sociale, gjithashtu u nominuan për trofeun e dramës në çmimet më të larta të televizionit.

Seriali Feel-good “Ted Lasso” do të mbrojë titullin e tij si komedia më e mirë, një nga 20 nominimet e shfaqjes. Historia e peshkut jashtë ujit nga Apple TV+ (AAPL.O) do të konkurrojë kundër “Hacks”, “Only Murders in the Building” dhe “The Marvelous Mrs. Maisel”, ndër të tjera.

Ylli i “Lasso” Hannah Waddingham, e cila fitoi çmimin Emmy për aktoren dytësore vitin e kaluar, tha se ishte e tronditur nga nominimi i saj i dytë sepse mendoi: “Kam pasur momentin tim”.

“Është një moment paksa magjik për të gjithë ne”, tha ajo për kastin e spektaklit.

“The White Lotus” i HBO-së, që flet për pushuesit dhe stafin në një resort të mrekullueshëm buzë oqeanit, siguroi 20 nominime dhe shënoi një vend në fushën e serive më të mira të kufizuara.

Fituesit e çmimeve Emmy do të shpallen më 12 shtator.

CEO i Akademisë së Televizionit, Frank Scherma tha se grupi mori një numër rekord aplikimesh këtë vit, një shenjë se prodhimi po lulëzonte pas mbylljeve gjatë pandemisë COVID-19.

Shfaqjet televizive transmetuese dominuan nominimet, duke vazhduar një trend teksa audienca dynden drejt shikimit në internet. HBO dhe HBO Max morën gjithsej 140 nominime. Netflix shënoi 105./ KultPlus.com