Prodhuesi i “Top Gun” paditet për shkeljen e të drejtave të autorit

Familja e shkrimtarit izraelit, artikulli i të cilit frymëzoi filmin e vitit 1986 të Tom Cruise, Top Gun, paditi studion filmike Paramount Pictures për shkelje të të drejtave të autorit për vazhdimësinë e filmit.

Ata pretendojnë se studioja nuk kishte të drejtat për tregimin e Ehud Yonay të vitit 1983 “Top Guns” kur publikoi vazhdimin Top Gun: Maverick muajin e kaluar.

Filmi fitoi 548 milion dollarë globalisht në 10 ditët e para të publikimit, ndërsa Paramount thotë se pretendimi ishte “pa merita” dhe u zotua ta kundërshtojë atë.

Top Gun: Maverick e shfaq Cruise ta përsërisë rolin e tij si pilot i marinës amerikane Pete “Maverick” Mitchell nga filmi origjinal i 1986.

Ai pati fundjavën e katërt më të madhe të hapjes së çdo filmi në epokën COVID-19, pas Spider-Man: No Way Home, vendin e dytë Doctor Strange në Multiverse of Madness dhe më pas The Batman.

Padia – e paraqitur të hënën në gjykatën federale të Los Anxhelosit Në ShBA nga Shosh dhe Yuval Yonay, e veja dhe djali i Ehudit – pretendojnë se Paramount dështoi të rifitonte të drejtat për artikullin e revistës Ehud pasi ai u përfundua sipas Ligjit të ShBA-së për të Drejtën e Autorit.

Ata po kërkojnë dëme të paspecifikuara nga studioja e filmit, duke përfshirë fitimet nga Top Gun: Maverick.

Sipas padisë, ekskluziviteti Top Gun i Paramount nuk do të kishte ekzistuar pa “përpjekjet letrare dhe prozën dhe narrativën ndjellëse” të Ehudit.

Në padi thuhej se në vitin 2018, Yonays informoi Paramount se të drejtat e tij për artikullin e Ehud do të ndërpriteshin dy vjet më vonë.

Ai shtoi se studioja humbi të drejtën e autorit në janar 2020.

“Ashtu si Paramount dëshiron të pretendojë ndryshe, ata bënë një vazhdim të Top Gun pasi humbën të drejtën e autorit”, tha avokati Marc Toberoff, i cili përfaqëson Yonays, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Nga ana tjetër, nga Paramount deklaruan: “Këto pretendime janë të pabaza dhe ne do të mbrohemi fuqishëm”.

Mitra Ahouraian, një avokate e artistëve me qendër në Los Anxhelos, i tha BBC-së se planet e Paramount për të prodhuar Top Gun: Maverick më 2018 dhe për ta publikuar atë më 2019 u vonuan për shkak të pandemisë COVID-19./ KultPlus.com

“Top Gun: Maverick” thyen rekord në arkat filmike

Filmi i ri “Top Gun” i ka dhënë superyllit të Hollivudit, Tom Cruise fundjavën e parë të hapjes me 100 milionë dollarë (79 milionë funte) në arkë.

“Top Gun: Maverick” e sheh atë të ripërsërit rolin e tij si pilot i marinës amerikane Pete “Maverick” Mitchell nga filmi origjinal i vitit 1986.

Në tre ditët e para në kinematë e Amerikës së Veriut, vazhdimi I filmit fitoi rreth 124 milionë dollarë (98 milionë funte) nga shitjet e biletave, sipas Paramount Pictures të dielën.

Në mbarë botën, kjo shifër është ngritur në rreth 248 milionë dollarë (196 milionë).

“Këto rezultate janë qesharake, fantastike të jashtëzakonshme. Jam i lumtur për të gjithë. Jam i lumtur për kompaninë, për Tomin, për krijuesit e filmave”, ka thënë Chris Aronson

Dalja e dytë e 59-vjeçarit si Maverick pati gjithashtu hapjen e katërt më të madhe të çdo filmi në periudhën e Covid-it, pas më të shiturit Spider-Man: No Way Home, Doctor Strange në vendin e dytë në Multiverse of Madness dhe më pas. Batman./21Media/ KultPlus.com

Top Gun: Maverick vjen në Cineplexx me eventin ‘Action Night’ ku do të ketë shumë shpërblime

Njëri nga filmat e shumëpritur të kësaj vere, Top Gun: Maverick arrin në Cineplexx më 25 maj, me eventin Action Night ku do të ketë shumë shpërblime.

Super-aksioni Top Gun: Maverick arrin në Cineplexx këtë javë! Kinemaja më e madhe në vend Cineplexx, për këtë film do të organizojë eventin Action Night, ku do të ketë shumë shpërblime. Ky event do te mbahet ne të dy kinematë, në Prishtinë dhe në Prizren, më 25 maj, duke filluar nga ora 19:00.

Top Gun rikthehet pas 36 viteve që nga shfaqja e parë e origjinalit në kinema në vitin 1986 ku aktualisht filmi i ri ka një vlerësim prej 96% prej kritikëve të filmit në Rotten Tomatoes. Sa i përket ngjarjes së filmit, Tom Cruise në rolin e Pete “Maverick” Mitchell pas më shumë se 30 vite shërbimi si një nga aviatorët më të mirë të Marinës është në vendin ku i takon, duke i shtyrë kufijtë si një pilot i guximshëm testimi dhe duke shmangur avancimin në gradë që do ta ndalonte atë. Këtë herë ai gjen veten duke trajnuar të diplomuarit në Top Gun për një mision të specializuar, të cilin asnjë pilot i gjallë nuk e ka parë ndonjëherë. Një trajnim ku duhet të përballohet me një të ardhme të pasigurt dhe me fantazmat e së kaluarës së tij. Tom Cruise dhe Val Kilmer janë të vetmit aktorë që ripërsërisin rolet e tyre nga origjinali i Top Gun ndërsa aktorët e ri që ju bashkangjiten janë Miles Teller, Jon Hamm dhe Jennifer Connelly.

Gjatë eventit do të dhurohen shpërblime të ndryshme në të dy kinematë.

Në kinemanë në Prishtinë do të dhurohen:

4x goma vere nga EuroGoma Sh.p.k
6x Kupona me vlerë 50€ për derivate në HIB Petrol
1x Syze Ray-Ban Aviator nga Optika Simon
5x Anëtarësi 1 vjeçare nga Fivestar Fitness
3x Gift Cards në vlerë 50€ nga Replay
3x Gift Cards në vlerë 50€ nga Celio
2x Gift Cards në vlerë 60€ nga Geox

https://www.instagram.com/p/CdynPEqKocI/

Ndërsa në kinemanë në Prizren do të dhurohen:

4x goma vere nga EuroGoma Sh.p.k
3x Kupona me vlerë 50€ për derivate në HIB Petrol
2x Syze Ray-Ban Aviator nga Optika Gacaferi
https://www.instagram.com/p/CdynKtmqDyp/

Për më tepër informata rreth orareve vizitoni webfaqen e Cineplexx, ndërsa biletat mund t’i bleni përmes aplikacionit Cineplexx KS apo direkt në kinema prej orës 15:00.

Vazhdimi i filmit ‘Top Gun’ të Tom Cruise do të shfaqet në Festivalin e Filmit në Kanë

Tom Cruise do të shfaqë vazhdimin e “Top Gun” në Festivalin e Filmit në Kanë në maj, thanë organizatorët të premten, transmeton KultPlus.

Tridhjetë e gjashtë vjet që kur piloti kryelartë i Cruise, Maverick u ngrit në qiell, “Top Gun: Maverick”, i cili e sheh aktorin të riprodhojë rolin që nisi karrierën e tij si një yll aksioni global, do të fillojë shfaqjen e tij të kinemasë globale nga 25 maji.

Cruise, 59 vjeç, ishte për herë të fundit në festivalin e Kanës, për filmin e tij të vitit 1992 “Far and Away”.

“Pikërisht tridhjetë vjet më vonë, më 18 maj 2022, Festivali i Kanës do t’i bëjë atij një nderim të jashtëzakonshëm për arritjet e tij të jetës”, thanë organizatorët në një deklaratë.

“Në atë ditë të veçantë, Tom Cruise do të ketë një bisedë në skenë me gazetarin Didier Allouch pasdite dhe do të ecë në shkallët e Palais des Festivals për shfaqjen e mbrëmjes të “Top Gun: Maverick”.

Festivali i Filmit në Kanë i këtij viti, edicioni i tij i 75-të, do të zhvillohet nga 17-28 maj./ KultPlus.com

Disa nga momentet më fatale në kinematografi, nga Brandon Lee te piloti i “Top Gun” (FOTO)

Vdekja e drejtoreshës së fotografisë Halyna Hutchins, nga Alec Baldwin, gjatë xhirimeve të filmit “Rust”, me një armë që duhet të ishte bosh, sjell në mendje vdekjen e Brandon Lee në xhirimet e filmit “Korbi”. Por ky nuk është episodi i vetëm tragjik në historinë e kinemasë, i lidhur me përdorimin e armëve të zjarrit në skena filmash. Janë të shumtë dhe kryesisht të pashpjegueshme, aksidentet fatale gjatë xhirimeve.

Skena që mbeti në mendjen e të gjithëve, me kriminelët që gjuanin nga të gjitha drejtimet drejt Lee që qëndronte në një tavolinë në qendër, mbeti në kujtesë edhe sepse ishte e fundit e luajtura nga aktori. Njëra nga armët nuk ishte në siguresë dhe e vrau. Tragjedia ndodhi në 1993, Brandon Lee ishte 28 vjeç. Ai ishte djali i yllit të arteve marciale Bruce Lee. Sipas hetimeve, ai u qëllua nga një plumb i kalibrit 44 që i ka rënë pranë shtyllës kurrizore. Në një postim në Twitter motra e Lee, Shannon tha: “Zemrat tona janë me familjen e Halyna Hutchins dhe Joel Souza dhe të gjithë të përfshirët në incidentin ‘Rust’.

Në vitin 1984, aktori Jon-Erik Hexum vdiq pasi qëlloi veten në kokë me një pistoletë bosh, ndërsa pretendonte se luante ruletë ruse me një Magnum 44 në xhirimet e serialit televiziv ‘Cover Up’.

Ndërsa në vitin 1983 tre persona, mes tyre dy fëmijë, vdiqën gjatë xhirimeve të filmit “Në fund të realitetit”. Vic Morroë dhe aktorët fëmijë Myca Dinh Le, 7 vjeç, dhe Renee Shin-Yi Chen, 6 vjeç, vdiqën në një aksident që përfshiu një helikopter të përdorur në xhirime. Helikopteri po fluturonte në një lartësi prej vetëm 8 metrash, shumë i ulët për të shmangur shpërthimet e fishekzjarreve të përdorura në set. Kur shpërthimet prenë helikat e bishtit, helikopteri humbi kontrollin dhe u rrëzua, duke i prerë kokat Morrow dhe Le me tehet e tij dhe duke prekur Chen.

“Top Gun” regjistroi gjithashtu një viktimë në xhirime. Piloti akrobat Art Scholl, 53 vjeç, u punësua për të bërë punën e fluturimit në xhirimin e filmit. Gjatë një skene fluturimi akrobatik Scholl humbi kontrollin e Pitts S-2 të tij dhe u rrëzua në Oqeanin Paqësor në brigjet jugore të Kalifornisë. Top Gun iu kushtua kujtimit të tij.

Në vitin 2008, në thrillerin fantastiko-shkencor “Jumper” me protagonist Samuel L. Jackson, një përzierje e rërës së ngrirë, tokës dhe akullit u përdor për efektet speciale. Projektuesi i produksionit David Ritchie u shpall i vdekur në vendngjarje pasi një copë e madhe rëre e ngrirë dhe zhavorri ra mbi të nga maja e një muri.

Në filmin aksion “XXX” të vitit 2002 me Vin Diesel, Harry L. O’Connor, u vra në një aksident gjatë xhirimeve, në një skenë ku ai duhej të zbriste një shpat të pjerrët dhe më pas të hidhej me parashutë në një nëndetëse. Kur O’Connor dështoi të zbriste me shpejtësi të mjaftueshme, ai goditi një urë dhe mbeti i vdekur në vend.

Edhe filmi “Troja” nuk ishte pa incidente. Për ironi të fatit, Brad Pitt, i cili luante Akilin, këputi tendinën e majtë të Akilit gjatë xhirimeve. Ndërsa aktori George Camilleri, theu këmbën në një skenë. Ai u trajtua në spital, por disa ditë më vonë pësoi një atak në zemër për shkak të një mpiksje gjaku në këmbë. Menjëherë pas kësaj, një atak i dytë në zemër ishte fatal për të./KultPlus.com

Premierat e “Maveric” dhe “Mission: Impossible” të Tom Cruise, shtyhen për vitin 2022

Dy filmat e famshëm të Tom Cruiset, “Top Gun: Maverick” dhe “Mission: Impossible 7” po shtyhen sërish së shfaquri premierë, për shkak të krizës shëndetësore, si pasojë e variantit Delta të COVID-19.

Tani, dy filmat do të jepen premierë vitin e ardhshëm, me vetëm pak muaj diferencë mes veti.

“Maveric” do të shfaqet më 27 maj të vitit 2022, ndërkaq “Mision: Impossible”, do të godasë kinematë më 30 shtator të vitit 2022, ka raportuar The Hollywood Reporter.

Maveric ishte planifikuar të shfaqej fillimisht më 24 qershor 2020, mirëpo ishte shtyrë për 23 dhjetor 2020, për shkak të valës së parë të pandemisë me COVID-19.

Më vonë, lansimi i filmit ishte shtyrë për 2 korrik të vitit 2021 dhe së fundmi për 19 nëntor 2021. Mirëpo do të jepet premierë vetëm me 27 maj 2022.

“Mission: Impossible” në anën tjetër, në fillim ishte caktuar të jepej premierë më 23 korrik të vitit 2021 ndërkaq së fundmi ishte shtyrë për 19 nëntor 2021. Mirëpo tani, ai pritet të shfaqet më 30 shtator 2022.

Aktori Cruise ka punuar shumë për të xhiruar filmin shumë të shikuar “Mission: Impossible 7”, dhe nën masa të rrepta sigurie si pasojë e COVID-19. / KultPlus.com

Tom Cruise rikthehet pas 33 vjetësh në “Top Gun: Maverick”

Kanë kaluar 33 vjet që nga kult-aksioni “Top Gun”, nga i cili Tom Cruise mbahet mend si piloti i ri i marinës, ndërsa aktori i njohur tani po kthehet në avionin e tij në vazhdimin e filmit të titulluar “Top Gun Maverick”.

Është publikuar traileri i parë i këtij filmi të zhanrit dramë-aksion, i cili paralajmërohej prej kohësh, ndërsa qysh në pamjet e para Cruise sërish e pushton qiellin si Mavericku.

“Nuk mund të përparosh, nuk dëshiron të pensionohesh dhe pavarësisht nga të gjitha përpjekjet tua më të mira, refuzon të vdesësh. Deri më tani është dashur të ishe të paktën admiral me dy yje, ndërsa ti je ende kapiten. Ku është problemi?”, e pyet në trailer Ed Harris tani 57-vjeçarin Cruise.

Ngjarja e vazhdimit Top Gun ende nuk është e njohur plotësisht, por dihet se në film, përveç Cruise dhe Harris, do ta shohim edhe Jennifer Connelly, Jon Hamm, Val Kilmer, Miles Teller, Glen Powell dhe shumë të tjerë.

“Do të vazhdojmë në tonin e pjesës së parë të filmit. Aviatorët kthehen, ashtu si edhe nevoja për shpejtësi. Do të kemi fluturake të shpejta. Do të jetë ky një film garues”, zbuloi Cruise vitin e kaluar në një intervistë me televizionin amerikan Access.

Premiera e filmit “Top Gun: Maverick” është planifikuar për 26 qershor 2020./ Koha/ KultPlus.com