Tom Cruise mungon në Oscars , shkak Nicole Kidman

Tom Cruise dyshohet se ndjen nevojën për të qëndruar larg nga ish-gruaja e tij, Nicole Kidman.

Aktori i “Top Gun: Maverick” mungoi dukshëm në Oscar 2023, pavarësisht se filmi u nominua për gjashtë çmime. Ai thuhet se  donte të shmangte një “përplasje të vështirë” me Kidman nga i cili u divorcua më shumë se 20 vjet më parë. “Tom nuk ishte aty sepse Nicole ishte prezente dhe ai nuk donte një përplasje”, tha një burim për Daily Mail. Dyshja u martua më 24 dhjetor 1990 dhe adoptuan dy fëmijë; Isabella, tani 29 vjeç dhe Connor, tani 27 vjeç, të cilët thuhet se janë të dy anëtarë të Kishës së Scientology, si babai i tyre, Cruise.

Cruise bëri kërkesë për divorc në shkurt 2001, duke përmendur “ndryshimin e papajtueshëm” pasi dyshohet se u largua nga Kidman në të njëjtin vit. Ky veprim e la aktoren e “Big Little Lies” në “shok” të plotë pasi fansat dyshuan se martesa mori fund për shkak të refuzimit të saj për t’u bërë Scientologist. “Ajo e di pse, dhe unë e di pse, ne u divorcuam”,u shpreh Tom për Vanity Fair në 2013, duke u zotuar se do ta mbajë të fshehtë arsyen. “Ajo është nëna e fëmijëve të mi dhe i uroj më të mirën./Lapsi.al

Heroi i filmave aksion takon heronjtë e vërtetë, Tom Cruise në anijen amerikane në Adriatik

Ylli i Hollivudit, Tom Cruise, i bëri një vizitë surprizë ushtarëve amerikanë mbi një anije të Marinës që ndodhet në Detin Adriatik, për një promovim special të filmit të fundit të tij, “Top Gun: Maverick”, që u shfaq në bord të premten e kaluar.

Aktori 60-vjeçar zbarkoi në anijen “USS George H.W. Bush” dhe u mirëprit nga ushtarët. Bashkë me të ishin edhe aktorja e serialit “Ted Lasso”, Hannah Ëaddingham dhe producentët Christopher McQuarrie dhe Eddie Hamilton.

Të dy aktorët realizuan foto me ushtarët ndërsa realizuan edhe një tur në anijen luftarake e duke kënduar bashkë me trupën.

Anija amerikane ndodhet pranë vendit tonë që prej gushtit të vitit të kaluar, ku patrullon ujërat e Mesdheut. Sipas informacioneve më të fundit ajo duhet të ankorohet këtë të premte në ishull grek të Kretës.

Admirali Dennis Velez, komandanti i anijes tha se marinarët nuk do ta harronin kurrë mbrëmjen e kaluar me Cruise. “Jam i sigurt se as ai nuk do ta harrojë”, tha Velez.

Përveç se një sukses sa i përket arkëtimeve, filmi ka marrë disa nominime për çmimet “Oscar”, në kategoritë “Filmi më i mirë”, “Skenari më i mirë”, “Editimi më i mirë”, “Kënga më e mirë origjinale”, “Efektet vizuale më të mira” dhe “Muzika më e mirë”./ a2cnn / KultPlus.com

Tom Cruise do të marrë çmimin special ‘David O. Selznick’ për rolin e tij si producent

Tom Cruise është sinonim i yjeve të filmit. Por gjatë dekadave, Cruise ka zhvilluar gjithashtu një talent për prodhimin e filmave ku ai luan, së bashku me disa filma të tjerë ku ai nuk është emri mbi titullin, përcjell KultPlus.

Ylli i filmit “Top Gun: Maverick”, Cruise do të nderohet me çmimin special për arritje jetësore “David O. Selznick Achievement 2023” të cilin e ndanë Shoqata Amerikane e Producentëve.

Marrësit e mëparshëm të çmimit Selznick përfshijnë Steven Spielberg; Barbara Broccoli, kujdestarja e ekskluzivitetit të James Bond; Bashkëthemeluesi i Imagine Entertainment, Brian Grazer; dhe Kevin Feige, maestro i MCU.

Cruise pritet të jetë i pranishëm për ta pranuar këtë shpërblim personalisht në ceremoninë nderuese më 25 shkurt në hotelin “The Beverly Hilton”. / KultPlus.com

Tom Cruise do të bëhet aktori i parë që xhiron një film në hapësirë

Tom Cruise ka dëshmuar përtej asnjë dyshimi se mund të bëjë gjithçka për industrinë e filmit, nga “marifetet” deri te fluturimi me helikopter.

Aktori 60-vjeçar, i cili shënoi edhe një herë një sukses të madh me vazhdimin e “Top Gun”, bashkëpunoi me regjisorin Doug Lyman për një projekt të ri, në hapësirë!

Aktori filloi përgatitjen e projektit në fjalë pak para pandemisë Covid-19. Sipas New York Post, ai dhe regjisori kontaktuan me Universal Filmed Entertainment Group (UFEG) për të paraqitur idenë e tyre për një raketë që do ta dërgonte aktorin në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

“Unë mendoj se Tom Cruise është personi ideal për të çuar botën në hapësirë ,” thotë presidentja e UFEG Donna Langley, duke shtuar: “Ky është plani. Ne kemi një projekt të madh me Tomin. Ne do të sjellim një raketë në stacionin hapësinor.

Ajo madje zbuloi se pjesa më e madhe e filmit do të xhirohet në Tokë. Megjithatë, aksioni arrin kulmin kur personazhi i Cruise do të duhet të ngjitet në hapësirë.

“Ai po shkon në hapësirë ​​për të shpëtuar botën. Do të ishte mirë nëse Tom Cruise do të bëhej civili i parë që do të bënte një shëtitje hapësinore jashtë stacionit hapësinor” , ​​thotë ajo.

Nëse projekti miratohet përfundimisht, Tom Cruise do të jetë ylli i parë i filmit që xhiron një film në hapësirë./Abcnews.al/ KultPlus.com

“Top Gun: Maverick” thyen rekord në arkat filmike

Filmi i ri “Top Gun” i ka dhënë superyllit të Hollivudit, Tom Cruise fundjavën e parë të hapjes me 100 milionë dollarë (79 milionë funte) në arkë.

“Top Gun: Maverick” e sheh atë të ripërsërit rolin e tij si pilot i marinës amerikane Pete “Maverick” Mitchell nga filmi origjinal i vitit 1986.

Në tre ditët e para në kinematë e Amerikës së Veriut, vazhdimi I filmit fitoi rreth 124 milionë dollarë (98 milionë funte) nga shitjet e biletave, sipas Paramount Pictures të dielën.

Në mbarë botën, kjo shifër është ngritur në rreth 248 milionë dollarë (196 milionë).

“Këto rezultate janë qesharake, fantastike të jashtëzakonshme. Jam i lumtur për të gjithë. Jam i lumtur për kompaninë, për Tomin, për krijuesit e filmave”, ka thënë Chris Aronson

Dalja e dytë e 59-vjeçarit si Maverick pati gjithashtu hapjen e katërt më të madhe të çdo filmi në periudhën e Covid-it, pas më të shiturit Spider-Man: No Way Home, Doctor Strange në vendin e dytë në Multiverse of Madness dhe më pas. Batman./21Media/ KultPlus.com

Kritikët e filmit lavdërojnë rikthimin e Tom Cruise në vazhdimin e ‘Top Gun’

Tom Cruise iu deshën 36 vjet për t’u kthyer në zonën e rrezikut dhe kritikët e filmit thanë të enjten se ia vlente pritja për të parë “Top Gun” përsëri në ekranin e madh, transmeton KultPlus.

Vazhdimi i filmit të suksesshëm të vitit 1986, i quajtur “Top Gun: Maverick”, fitoi një vlerësim pozitiv 96% nga 76 komente të mbledhura në faqen e internetit të Rotten Tomatoes.

Filmi do të debutojë në kinema më 27 maj.

Në film, 59-vjeçari Cruise ripërsërit rolin e tij si Pete Mitchell, piloti kokëfortë i Marinës, i cili kurrë nuk është ngritur në rangjet për shkak të prirjes së tij për autoritet të përkulur. Mitchell, emri i koduar i të cilit është Maverick, i kërkohet të trajnojë një grup pilotësh të rinj luftarakë për një mision të specializuar.

Mark Kennedy i Associated Press e quajti filmin e ri “një shembull i përkryer se si bëhet një vazhdim filmi”.

Analistët parashikojnë se filmi do të renditet si një nga hitet më të mëdha të verës. Ishte planifikuar të dilte në qershor 2020, por distributori Paramount Pictures (PARA.O) e vonoi lëshimin disa herë gjatë pandemisë COVID-19.

Shawn Robbins, analisti kryesor në BoxOffice Pro, vlerësoi se shitja e biletave do të arrinte 100 milionë dollarë gjatë fundjavës së Ditës së Përkujtimit në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada. Kjo do ta bënte atë debutimin me fitimin më të lartë në karrierën e Cruise.

Aktori është duke e promovuar filmin në evente në mbarë botën. Në një premierë në San Diego, ai bëri një hyrje madhështore duke pilotuar një helikopter në një aeroplanmbajtëse. Javën e ardhshme, ai do të marrë pjesë në një shfaqje në Festivalin e Filmit në Kanë në Francë.

Kritikët thanë se filmi ofron skena drithëruese fluturimi, një histori emocionale dhe performanca të forta nga kasti mbështetës, duke përfshirë Miles Teller, i cili luan djalin e Goose, partnerit të Maverick që vdiq në filmin origjinal.

Por shumica e lavdërimeve u derdhën në Cruise.

“Është një shkëlqim me fytyrë të freskët në origjinalin … i mundësuar, si origjinali, nga një yll që thjesht nuk do të pushojë kurrë së qeni yll,” shkroi K. Austin Collins nga Rolling Stone.

Leah Greenblatt e Entertainment Weekly tha se filmi “i përket pothuajse në çdo skenë Cruise”.

“Në këtë pikë të karrierës së tij, ai nuk po luan vërtet personazhe aq shumë sa variacione në një temë – tema është, ndoshta, Ylli i Fundit i Filmit,” tha ajo. “Dhe në ajër atje lart, ai qëndron vetëm.”/ KultPlus.com

Vazhdimi i filmit ‘Top Gun’ të Tom Cruise do të shfaqet në Festivalin e Filmit në Kanë

Tom Cruise do të shfaqë vazhdimin e “Top Gun” në Festivalin e Filmit në Kanë në maj, thanë organizatorët të premten, transmeton KultPlus.

Tridhjetë e gjashtë vjet që kur piloti kryelartë i Cruise, Maverick u ngrit në qiell, “Top Gun: Maverick”, i cili e sheh aktorin të riprodhojë rolin që nisi karrierën e tij si një yll aksioni global, do të fillojë shfaqjen e tij të kinemasë globale nga 25 maji.

Cruise, 59 vjeç, ishte për herë të fundit në festivalin e Kanës, për filmin e tij të vitit 1992 “Far and Away”.

“Pikërisht tridhjetë vjet më vonë, më 18 maj 2022, Festivali i Kanës do t’i bëjë atij një nderim të jashtëzakonshëm për arritjet e tij të jetës”, thanë organizatorët në një deklaratë.

“Në atë ditë të veçantë, Tom Cruise do të ketë një bisedë në skenë me gazetarin Didier Allouch pasdite dhe do të ecë në shkallët e Palais des Festivals për shfaqjen e mbrëmjes të “Top Gun: Maverick”.

Festivali i Filmit në Kanë i këtij viti, edicioni i tij i 75-të, do të zhvillohet nga 17-28 maj./ KultPlus.com

Tom Cruise befason një familje, zbret me helikopter në kopshtin e tyre

Aktori Tom Cruise ka bërë një familjen shumë të lumtur pasi ka zbritur me helikopter në kopshtin e shtëpisë. Tom Cruise, ishte duke xhiruar filmin “Mission: Impossible”, transmeton KultPlus.

Alison Webb dhe familjes së saj i ishte thënë se një VIP duhet të zbresë në kopshtin e tyre pasi aeroporti ishe i mbyllur përkohësisht.

Cruise u fotografua dhe bëri një udhëtim falas me helikopter për fëmijët e zonjës Webb dhe fëmijët e partnerit të saj.

Ylli aktualisht po xhiron në Birmingham’s Grand Central me bashkë-yllin Hayley Atwell.

Dhjetëra njerëz kanë ndarë pamjet e Cruise, 59 vjeç dhe Atwell, duke filmuar në qendrën tregtare Grand Central./ KultPlus.com

Bllokohen sërish xhirimet e ‘Mision i pamundur 7’

Misioni i vërtetë i pamundur është të arrish të evitosh koronavirusin. Kështu edhe xhirimet e ‘Mision i pamundur 7’ me Tom Cruise në Venecia janë bllokuar nga Covid-19, që ka goditur 6 anëtarë të stafit.

foto galeri
foto galeri
foto galeri
foto galeri
foto galeri
foto galeri
foto galeri
foto galeri
foto galeri
  • Xhirimet e sagës së 7 janë bllokuar papritur dhe trupa ka çmontuar të gjitha pajisjet e vendosura në Sheshin San Giacomo. Pas rasteve pozitive janë bërë të gjithë tamponët në përpjekjen për të zbuluar vatrën dhe për të vënë në izolim të gjithë rastet. Tom Cruise mbërriti në Venecia të hënën dhe kishte shkuar direkt në hotel.

Të nesërmen ai kishte inspektuar sheshin e xhirimeve dhe kishte takuar disa njerëz, por gjithmonë me maske dhe i distancuar. Të enjten në mbrëmje, në ditën e dytë të xhirimeve gjithçka është bllokuar. Të premten ka ardhur konfirmimi që një pjesë e stafit ishte i infektuar me Covid-19.

Cruise kishte ndërprerë xhirimet në Venecia në shkurt, përpara lockdown, por kishte thënë që do të kthehej sërish për të vazhduar xhirimet. Tani sërish një tjetër ndalesë.

Kundërshtari i Tom Cruise në “Mission Impossible” tërhiqet nga filmi i ri

Pandemia e koronavirusit ka shkaktuar ndaljen e tërësishme të filmave dhe tani ka shtyrë ata edhe në vonesa, gjë kjo që po ndikon së fundi edhe në ndërrimin e aktorëve.

Një vështirësi të tillë e ka përjetuar trilogjia e filmave “Mission Impossible”, në krye me aktorin e njohur Tom Cruise. Studioja filmike që qëndron prapa projektit kishte planifikuar realizimin e “Mission Impossible 7” dhe atij “8”, por situata është vështirësuar kur aktori Nicolas Hoult vendosi që të tërhiqej nga roli i kundërshtarit të Cruises në këta filma.

Revista amerikane “Variety” ka raportuar se Hoult, i cili ishte zgjedhur për të luajtur kundërshtarin e agjentit Ethan Hunt, është detyruar të largohet nga filmi aksion, për shkak të angazhimeve në filmin “The Great”, shkruan KOHA. Regjisori Christopher McQuarrie ka njoftuar se Hoult do të zëvendësohet me Esai Moralesin, i cili njihet më së miri për rolin e Deathstroke në filmin “Titans”.

Xhirimet e “Mission Impossible 7” u ndalën në muajin mars, kur edhe filloi përhapja e koronavirusit në botë. Ishte parashikuar që filmi të jepej premierë më 23 korrik të vitit 2021, por afati është shtyrë për 19 nëntor të vitit të ardhshëm. E pjesa e tetë e filmit do të fillojë të xhirohet më 2 nëntor të vitit 2022. McQuarrie, i cili e realizoi skenarin e pjesës së filmit “Ghost Protocol” dhe ishte regjisor i pjesëve tjera “Rouge Nation” e “Fallout”, ka treguar për vendimin që misioni i ardhshëm i Cruises të ndahej në dy pjesë.

“Kur po realizonim pjesën ‘Fallout’, i thashë Tomit: ‘Dua që këtë film ta bëj si udhëtim emocional për Ethan Huntin’. Donim që filmin ta ndiente krejt ekipi”, kishte thënë McQuarrie. Në intervistën për të promovuar filmin “Fallout”, McQuarrie kishte pranuar se së bashku me aktorin Cruise po mendonin për pjesën e shtatë të filmit.

“Sapo u publikua filmi, Tomi erdhi dhe më tregoi se çfarë donte të bënte më tutje. Në fakt, premierën në Paris e shikuam së bashku dhe u mahnitëm me kritikat. Tomi u kthye kah unë dhe më tha: ‘Mund ta bëjmë një edhe më të mirë’”, kishte thënë regjisori për gazetën britanike “The Sun”.

Tom Cruise dhe NASA janë në bisedime për ta xhiruar një film në gjithësi

Aktori i njohur i filmave aksion, Tom Cruise, është në bisedime e sipër me agjencinë NASA, për ta xhiruar një projekt filmik në gjithësi. Kështu ka bërë të ditur shefi i kësaj agjencie. Besohet se biznesmeni, Elon Musk, do të jetë i përfshirë në këtë projekt i cili nëse arrin të realizohet, do të jetë filmi i parë në histori, i xhiruar në gjithësi.

“Agjencia NASA është e lumtur të punojë me aktorin Tom Cruise rreth realizimit të një filmi në Stacionin Hapësinor! Ne kemi nevojë për vëmendjen e mediave për t’i inspiruar gjeneratat e reja të inxhinierëve dhe shkencëtarëve, për t’i bërë planet ambicioze të NASA-s realitet,” kishte shkruar shefi i agjencisë, Jim Bridenstine, në Twitter.

Bridenstine nuk dha detaje shtesë rreth këtij projekti por ky lajm vjen vetëm pak kohë pasi portal “Deadline” kishte raportuar se ylli hollywoodian, Tom Cruise, është duke bashkëpunuar me kryeshefin ekzekutiv të kompanive “Tesla” dhe “SpaceX”, Elon Muskm në realizimin e filmit të parë që do të xhirohet në gjithësi, transmeton Koha.net

Musk ende nuk e ka konfirmuar zyrtarisht bashkëpunimin, por postimit të Jim Bridenstine i ishte përgjigjur me mesazhin: “Duhet të jetë mjaft argëtuese”.

As zëdhënësit e aktorit Cruise nuk kanë pranuar ta komentojnë këtë lajm.

Besohet se planet rreth projektit në fjalë janë ende në fazën fillestare.

Ylli 57-vjeçar Tom Cruise, njihet për realizimin e të gjitha skenave të rrezikshme aksion në filmat e tij. Gjatë realizimit të filmit të ardhshëm “Top Gun: Maverick” aktori kishte drejtuar avionë luftarakë, dhe për filmat e “Mission: Impossible” ka qëndruar i varur jashtë një avioni teksa ai po ngjitej në qiell si dhe u ngjit në rrokaqiellin e famshëm “Burj Khalifa” në Dubai, që është ndërtesa më e gjatë në botë.

Xhirimet e filmit “Mission: Impossible 7” u pezulluan në muajin shkurt për shkak të shpërthimit të pandemisë në Itali. Kjo sëmundje ka bërë që të gjitha aktivitetet në Hollywood të anulohen, përfshirë këtu edhe mbylljen e kinemave anembanë botës. / KultPlus.com

Tom Cruise rikthehet pas 33 vjetësh në “Top Gun: Maverick”

Kanë kaluar 33 vjet që nga kult-aksioni “Top Gun”, nga i cili Tom Cruise mbahet mend si piloti i ri i marinës, ndërsa aktori i njohur tani po kthehet në avionin e tij në vazhdimin e filmit të titulluar “Top Gun Maverick”.

Është publikuar traileri i parë i këtij filmi të zhanrit dramë-aksion, i cili paralajmërohej prej kohësh, ndërsa qysh në pamjet e para Cruise sërish e pushton qiellin si Mavericku.

“Nuk mund të përparosh, nuk dëshiron të pensionohesh dhe pavarësisht nga të gjitha përpjekjet tua më të mira, refuzon të vdesësh. Deri më tani është dashur të ishe të paktën admiral me dy yje, ndërsa ti je ende kapiten. Ku është problemi?”, e pyet në trailer Ed Harris tani 57-vjeçarin Cruise.

Ngjarja e vazhdimit Top Gun ende nuk është e njohur plotësisht, por dihet se në film, përveç Cruise dhe Harris, do ta shohim edhe Jennifer Connelly, Jon Hamm, Val Kilmer, Miles Teller, Glen Powell dhe shumë të tjerë.

“Do të vazhdojmë në tonin e pjesës së parë të filmit. Aviatorët kthehen, ashtu si edhe nevoja për shpejtësi. Do të kemi fluturake të shpejta. Do të jetë ky një film garues”, zbuloi Cruise vitin e kaluar në një intervistë me televizionin amerikan Access.

Premiera e filmit “Top Gun: Maverick” është planifikuar për 26 qershor 2020./ Koha/ KultPlus.com

Tom Cruise plagoset gjatë xhirimeve të “Mission Impossible 6” (VIDEO)

Tom Cruise ka bërë një hedhje të rrezikshme gjatë xhirimeve të filmit “Mission Impossible 6”, ditën e dielë, dhe përfundoi duke u përplasur me taracën e një ndërtese.

Aktori 55-vjeçar është mbajtur nga një pajisje e posaçme ndërkohë që po bënte këtë hedhje nga një taracë në Londër, shkruan koha.net.

Një video e postuar në rrjetet sociale ka treguar Cruise teksa vuante nga dhimbjet dhe i gjithë stafi eshtë mbledhur rreth tij. Nuk dihet se cili është dëmtimi që ka marrë aktori por xhirimet janë ndërprerë përkohësisht./KultPlus.com