“Top Gun” u shpall filmi më i mirë nga ‘National Board of Review’

Top Gun: Maverick”, hiti më i madh i boksit të vitit 2022, është shpallur filmi më i mirë i vitit nga ‘National Board of Review‘.

Megjithëse ‘National Board of Review’, një organizatë prej kohësh e përbërë nga entuziastë dhe akademikë të filmit , nuk ka asnjë mbivendosje apo korrelacion me organet e tjera të çmimeve, fitorja i shtohet erërave të fundit të sezonit të çmimeve për “Top Gun: Maverick” si jo vetëm 1,5 dollarë miliardë e goditur në mbarë botën, por një pretendent legjitim i çmimeve Oscar. Të enjten, Producers Guild Awards njoftoi gjithashtu se ylli i “Top Gun” Tom Cruise do të marrë çmimin e tij David O. Selznick Achievement.

‘National Board of Review’, i cili shpalli zgjedhjet e tij të enjten, gjithashtu i dha çmimin për kinematografinë më të mirë Claudio Miranda për vazhdimin e “Top Gun”.

Steven Spielberg u vlerësua për regjinë më të mirë për portretin e tij autobiografik familjar, “The Fabelmans”. Gabriel LaBelle, i cili luan një qëndrim të trilluar për të riun Spielberg , fitoi gjithashtu për performancën e jashtëzakonshme./21Media/ KultPlus.com

“Top Gun: Maverick” thyen rekord në arkat filmike

Filmi i ri “Top Gun” i ka dhënë superyllit të Hollivudit, Tom Cruise fundjavën e parë të hapjes me 100 milionë dollarë (79 milionë funte) në arkë.

“Top Gun: Maverick” e sheh atë të ripërsërit rolin e tij si pilot i marinës amerikane Pete “Maverick” Mitchell nga filmi origjinal i vitit 1986.

Në tre ditët e para në kinematë e Amerikës së Veriut, vazhdimi I filmit fitoi rreth 124 milionë dollarë (98 milionë funte) nga shitjet e biletave, sipas Paramount Pictures të dielën.

Në mbarë botën, kjo shifër është ngritur në rreth 248 milionë dollarë (196 milionë).

“Këto rezultate janë qesharake, fantastike të jashtëzakonshme. Jam i lumtur për të gjithë. Jam i lumtur për kompaninë, për Tomin, për krijuesit e filmave”, ka thënë Chris Aronson

Dalja e dytë e 59-vjeçarit si Maverick pati gjithashtu hapjen e katërt më të madhe të çdo filmi në periudhën e Covid-it, pas më të shiturit Spider-Man: No Way Home, Doctor Strange në vendin e dytë në Multiverse of Madness dhe më pas. Batman./21Media/ KultPlus.com

Premierat e “Maveric” dhe “Mission: Impossible” të Tom Cruise, shtyhen për vitin 2022

Dy filmat e famshëm të Tom Cruiset, “Top Gun: Maverick” dhe “Mission: Impossible 7” po shtyhen sërish së shfaquri premierë, për shkak të krizës shëndetësore, si pasojë e variantit Delta të COVID-19.

Tani, dy filmat do të jepen premierë vitin e ardhshëm, me vetëm pak muaj diferencë mes veti.

“Maveric” do të shfaqet më 27 maj të vitit 2022, ndërkaq “Mision: Impossible”, do të godasë kinematë më 30 shtator të vitit 2022, ka raportuar The Hollywood Reporter.

Maveric ishte planifikuar të shfaqej fillimisht më 24 qershor 2020, mirëpo ishte shtyrë për 23 dhjetor 2020, për shkak të valës së parë të pandemisë me COVID-19.

Më vonë, lansimi i filmit ishte shtyrë për 2 korrik të vitit 2021 dhe së fundmi për 19 nëntor 2021. Mirëpo do të jepet premierë vetëm me 27 maj 2022.

“Mission: Impossible” në anën tjetër, në fillim ishte caktuar të jepej premierë më 23 korrik të vitit 2021 ndërkaq së fundmi ishte shtyrë për 19 nëntor 2021. Mirëpo tani, ai pritet të shfaqet më 30 shtator 2022.

Aktori Cruise ka punuar shumë për të xhiruar filmin shumë të shikuar “Mission: Impossible 7”, dhe nën masa të rrepta sigurie si pasojë e COVID-19. / KultPlus.com