Nga Michael Jackson te Elvis Presley; Ja yjet që vijojnë të fitojnë para edhe pas vdekjes

Disa emra të njohur të spektaklit si ish-Mbreti i Pop Michael Jackson e Elvis Presley janë ende duke fituar miliona dollarë në javë edhe nga varri.

Madje ajo që është më e çuditshme është se ato mund të jenë duke fituar më shumë para sot sesa kur ishin gjallë.

Shifra të reja të publikuara nga rrjeti ‘Casino Party’ kanë zbuluar pesë vendet e para të atyre që fitojnë më shumë megjithse të vdekur, duke përllogaritur sesa ata arkëtojnë në ditë, në javë apo në orë.

Por cilët janë arkëtuesit më të fortë edhe nga varri?

1. Michael Jackson
Nuk duhet të jetë një surprizë që Mbreti i Popit Michael Jackson vazhdon të jetë arkëtues i fortë dhe nga varri.
Këngëtari i Thriller tronditi botën kur vdiq më 25 qershor 2009.
Por edhe 11 vjet më vonë zotëruesit e të drejtës së pronave të Jackson arkëtojnë rreth 4 milionë dollarë në muaj.

Jackson ka lënë prapa tre fëmijët e tij Paris, Michael Joseph Junior e Prince, të cilët përfitojnë shumicën e parave të tij.

2. J. R. R. Tolkien
Arkëtuesi i dytë më i madh edhe pas vdekjes raportohet si shkrimtari anglez John Ronald Reuel Tolkien, i njohur ndryshe si J. R. R. Tolkien, i cili ka shkruar romane e fantazisë ‘The Hobbit’ e ‘Lord of the Rings’.

Ai ka qenë shkrimtar, poet e akademik por për fat të keq nuk i ka parë të gjitha sukseset e shkrimeve të tij para vdekjes së 2 shtatorit 1973 në moshën 81 vjeçare.
Shumica e shkrimeve të tij janë publikuar nga i biri.

Prej masës së madhe të përdorimit të veprës së tij J. R. R. Tolkien llogaritet se fiton 3,163,937 paundë në muaj, të cilat mund të përkthehen në 104,019 paundë në ditë ose 4334.16 paundë në orë.

3. Elvis Presley
Ylli i tretë më i pasur me të ardhurat e pas-vdekjes është Elvis Presley, i cili tragjikisht siç raportohet ka vdekur në tualet.
Janë tashmë 43 vjet që kur mbreti i Rock ‘n’ Roll vdiq më 16 gusht 1977, kur ishte vetëm 42 vjeç.
Fansat në të gjithë botën u shokuan kur mësuan se ai jetonte një jetë të fshehtë drogash e mjekimesh.

Presley fiton aktualisht 2,7 milionë euro në muaj, falë muzikës së tij që luhet kudo edhe sot.

4. Charlie Schulz

I katërti në listë është një tjetër krijues serialesh fantastike.

Charlie Schulz ishte kartunisti i famshëm amerikan që krijoi serialin komik ‘Peanuts’ me qenin Snoopy dhe me Charlie Brown, i cili vazhdon të arkëtojë para të madhe edhe sot.

Ai vdiq 20 vjet më parë më 12 shkurt 2000 por ende konsiderohet si një nga kartonistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave.

Schulz fiton sot 2,6 milionë dollarë në muaj ose rreth 80 000 dollarë në ditë

5. Arnold Palmer

Më në fund në vend të pestë gjejmë golfistin profesionist Arnold Palmer.

Palmer ka vdekur më 25 shtator 2016, në moshën 87 vjeçare dhe ende vazhdon të fitojë më shumë se 1 milionë dollarë në muaj.

Ai konsiderohet si një nga lojtarët më karizmatikë të historisë.

I njohur ndryshe si mbreti i golfit, ai u bë superstari i parë i epokës së televizionit që nisi në vitet 1950.

Palmer dizenjoi më shumë se 300 fusha golfi në 25 vende, duke përfshirë dhe fushën e parë moderne të ndërtuar në Kinë ne 1988.
Prandaj dhe vazhdon të arkëtojë më shumë se 2.6 milionë në muaj.

Yjet vazhdojnë të mbledhin fonde për betejën kundër koronavirusit

Më shumë se 30 brende të produkteve të bukurisë i janë bashkuar iniciativës për të mbledhur të holla, të cilat do t’iu dhurohen punëtorëve në front të parë në betejë me koronavirusin.

Disa personalitete të famshme të shndërruara në prodhuese të produkteve të bukurisë, kanë vendosur t’i dalin në ndihmë punëtorëve shëndetësorë gjatë kësaj pandemie. Në mesin e tyre edhe, Gwyneth Paltrow, Drew Barrymore dhe Victoria Beckham, të cilat i janë bashkuar fushatës bamirëse “BeautyUnited”, e cila mbledh donacione për fondacionin “Frontline Responders Fund”, transmeton Koha.

Në mesin e kompanive që do të dhurojnë të holla për këtë kauzë janë edhe kompania e aktores Paltrow, “Goop”, ajo e yllit Barrymore, “Flower Beauty”, kompania e këngëtares së shndërruar në disenjatore, “Victoria Beckham Beauty” dhe kompania e supermodeles Rosie Huntington Whiteley, “Rose Inc”.

“Mendoj se mënyra më e mirë për ta tejkaluar frikën që secili nga ne po e përjeton gjatë kësaj kohe, është përmes bamirësisë dhe zemërgjerësisë. Ka shumë njerëz që po i rrezikojnë jetën e tyre për t’u siguruar që ne të kemi mundësi të strehohemi në shtëpi, dhe ata kanë nevojë për ndihmën tonë. Fondacioni ‘Frontline Responders Fund’ i dedikohet mbrojtjes se atyre shpirtrave të guximshëm, duke iu siguruar pajisje të nevojshme në mënyrë që edhe ata të mund të kthehen të sigurt te familjet e tyre,” citohet të ketë thënë Paltrow për “Town & Country”, këtë javë.

Qëllimi i iniciativës “BeautyUnited” është që t’i mbledhë 10 milionë dollarë për organizatën “Frontline Responders Fund”.

Prej fillimit të pandemisë, edhe kompani gjigante të botës së modës të tilla si: “Dior”, “Givenchy” dhe “L’Oreal”, janë angazhuar për të ndihmuar në betejën kundër koronavirusit, duke prodhuar dezinfektues për duar në vend të parfumave në kompanitë e tyre, të cilat më pas janë dhuruar për personelin shëndetësor. /KultPlus.com

Yjet bashkohen për mbledhje fondesh për vaksinën antiCOVID-19

Fushata për vaksinën antikoronavirus, e nisur nga Komisioni i BE-së më 28 maj, do të përfundojë me një mbledhje fondesh dhe një koncert më 27 qershor.

Ndër artistët më të njohur që do të interpretojnë në transmetimin direkt nga televizionet më të mëdhenj të botës do të jetë Shakira, Coldplay, Usher, Jennifer Hudson, Miley Cyrus dhe Justin Bieber.

Në këtë event të organizuar nga presidentja Ursula von der Leyen, do të jenë edhe Hugh Jackman, Kerry Washington, Charlize Theron, Forest Whitaker, David Beckham, Salma Hayek Pinault, Billy Porter, Diane Kruger, Nikolaj Coster-Waldau dhe Olivia Colman./ atsh / KultPus.com

Yjet me mesazhe për izolim

Aktori Kevin Bacon i ka prirë një ekipe aktorësh nëpër rrjetet sociale që kanë kërkuar nga njerëzit të izolohen në shtëpi për të ndalur përhapjen e koronavirusit.

Ylli i filmave “Footloose” dhe “Taking” Chance”, përmes Twitterit kërkoi nga njerëzit të qëndrojnë në shtëpi.

Mesazhe të ngjashme kishin edhe Elton John e Demi Lovato të përcjell nga David Backham dhe aktorja Millie Brown, transmeton KOHA.

Këtij grupi yjesh i janë bashkuar edhe Miley Cyrus, Ariana Grande, Taron Egerton, Mariah Carey dhe Sharon Stone.

Nga përhapja e koronavirusit janë infektuar 250 mijë persona dhe janë vrarë më shumë se 12 mijë. /KultPlus.com

Yjet që shkaktuan bujë në Oscars

Nata e ndarjes së çmimeve “Oscars”, të dielën e 9 shkurtit, i kishte pak nga të gjitha.

Yjet arritën të vinin ndryshe e jo vetëm kaq, pasi shumë prej tyre kanë shkaktuar më shumë bujë, transmeton KTV.

Si mund të shkruajë Billie Eilish me këta thonj?

E veshur e gjitha me Chanel, Billie Eilish për të kompletuar “look-un” e saj kishte realizuar thonjtë shumë të gjatë, ndoshta më të gjatët në event.

Me bukë me vete në rast emergjence

Aktorja 10-vjeçare Julia Butters e “Once Upon a Time in Hollywood” ishte siguruar të kishte një sandwich të vogël me vete në çantën e saj 2.500-dollarëshe!

Të ftuar të vegjël, por shumë specialë

America Ferrera dhe Ciara u shfaqën në Tapetin e Kuq me barkun e rrumbullakosur e nuk kishte gjë më të bukur!

Një homazh për Kobey Bryant

Regjisori Spike Lee bëri homazhin më të ndjerë e më të veçantë në Tapetet e Kuq të këtij viti, në nder të basketbollistit Kobe Bryant.

Në kërkim të autografëve

Në ditët e sotme shumica e njerëzve kur takojnë një personazh të famshëm kërkojnë të bëjnë një foto selfie me të. Por disenjatorja Sandy Powell, e nominuar për filmin “The Irishman” donte të kishte sa më shumë autografe të yjeve të pranishëm në ceremoni.

Një protestë e vogël

Ndoshta nuk e dini, por në “Oscars” këtë vit nuk ishte nominuar asnjë grua në kategorinë “Regjisorja më e mirë”. Ndaj Natalie Portman vendosi të protestonte në mungesë të emrave të tyre e zgjodhi t’i shkruajë ato në xhaketën e saj Dior.

Më të vegjlit shkëlqejnë njësoj Roman Griffin Davis dhe Archie Yates patën momentin e tyre në Tapetin e Kuq dhe shkëlqyen njësoj si të mëdhenjtë.

Riciklimi është në modë

Disa prej yjeve zgjodhën të vishnin një veshje të mëparshme, me të cilën kanë parakaluar edhe më herët një Tapet të Kuq

Veshje për çdo stinë

Nëse meshkujt në evente të kësaj natyre u qëndrojnë besnikë kostumeve të zeza ose të bardha, Elton John tërhoqi vëmendjen me xhaketën lejla dhe atletet me ngjyrë të ndryshme

James Corden dhe Rebel Wilson u shndërruan në mace

Aktoret e “The Cats” James Corden dhe Rebel Wilson u ngjitën në skenë me kostumet e tyre në film.

Billy Porter vazhdon të surprizojë

Nëse ka Tapet të Kuq atëherë ka edhe Billy Porter që vesh diçka surprizuese.

Me qenin me vete.

Ndoshta nuk e keni idenë se kush është Charles Annenberg Weingarten por ama qeni i tij me vete në after party-n e Oscars rrëmbeu vëmendjen e të gjithëve. /KTV /KultPlus.com

Yjet pozojnë krahë për krahë me veten e tyre kur ishin të rinj

Pothuajse të gjithë ne shpesh herë i shohim fotografitë tona më të vjetra për t’i krahasuar ato me të ditëve të sotme.

Por, a e keni menduar ndonjëherë se si do të dukej një fotografi ku ju do të pozonit me veten tuaj kur ishit më të rinj?

Mund të duket shumë e çuditshme, por duket se është e mundshme të bëhet.

Madje, dikush edhe e ka bërë një gjë të tillë – ka pozuar me veten duke u kthyer shumë vite prapa në kohë.

Yjet më të njohura të botës së muzikës dhe filmit kanë pozuar me veten e tyre kur ishin më të rinj – dhe rezultati është thjesht mahnitës.

Sado që mund të duket se një fotografi e tillë, edhe nëse realizohet, do të dukej krejt e pavërtetë dhe shumë e çuditshme, rezultatet që do t’i shihni më poshtë e vërtetojnë të kundërtën.

Keanu Reeves, Leonardo DiCaprio, Dwayne Johnson,  Robin Williams, Daniel Radcliffe, Julia Roberts, Lady Gaga, Will Smith, janë disa nga yjet që janë përzgjedhur në këto fotografi.

Në fakt, këto fotografi janë sa unike, aq edhe mbresëlënëse!/ Klan Kosova / KultPlus.com

Yjet dikur dhe sot

Ndryshimet janë shumë normale për secilin njeri, por kur vjen puna te aktorët dhe këngëtarët – të cilët janë vazhdimisht në kërkim të diçkaje të re – ato shpesh janë edhe të nevojshme.

Ndonjëherë, transformimet që yjet i bëjnë janë aq radikale sa është e vështirë t’i njohësh ata në fotografitë e dikurshme.

Sara Rue, Kelly Osbourne, Rose McGowan dhe Ben Affleck – janë vetëm disa nga yjet që do t’ju lënë me gojë të hapur kur t’i krahasoni fotografitë “DIKUR” dhe “SOT” . Klan Kosova/ KultPlus.com

Mickey Rourke: 1988 vs 2018
Drew Barrymore: 1993 vs 2018
Britney Spears: 1998 vs 2019
Jennifer Lopez: 1997 vs 2017
Robert Downey Jr.: 1985 vs 2017
Rihanna: 2005 vs 2019