Krishtlindje arbëreshe, fëmijët këndojnë ninullën e Jul Varibobës (VIDEO)

25 Dhjetor, 2020 - 2:06 pm

Krishtlindja është një nga ngjarjet më të rëndësishme të kalendarit të festave të arbëreshëve.

Për këtë ngjarje të shënuar shkrimtari i shquar Jul Variboba, i lindur në San Giorgio Albanese, kishte shkruar ninullën “Këngën e t’zgjuarit”. Kjo këngë e njohur edhe me titullin “Fjëj o bir”, pjesë e “Kalimerës së Krishtlindjeve”, vjen me interpretimin e korit të fëmijëve të Lungros, qytezë arbëreshe në provincën e Kozenxës në Kalabri.

Video është publikuar nga gazetari Arbër Agalliu dhe për realizimin e koncertit kanë punuar artistët e njohur Anna Stratigò (drejtuese artistike), Pierpaolo Petta dhe Spiro Pano. / Diaspora shqiptare/ KultPlus.com

Të ngjajshme