Vetëm 10 vjeçare, Hilde Lysiak një reportere dhe autore

1 Nëntor, 2017 - 2:17 pm

Libri i parë në serinë “Hilde Cracks the Case” nisë me 9 vjeçen Hilde Lysiak, përcjellë KultPlus.
Përvojat e Hilde Lysiak arritën të përhapen në prill të vitit 2016, kur ajo plasoi një storje për një vrasje lokale. Një burim e kishte informuar atë lidhur me këtë incident disa blloqe larg nga shtëpia e saj, dhe pasi kishte marr konfirmimin e departamentit të policisë, ajo menjëherë shkoi në vendngjarje, duke intervistuar fqinjët për informata shtesë. Raportimi i saj në terren nënkuptonte se artikulli i saj ishte plasuar shumë orë përpara se mediat tjera të lajmeve të kishin arritur në vendngjarje.

Raportimi i saj mori shumë komente e kritika në faqen e saj të internetit nga ata që mendonin se një vajzë e vogël dhe e “e lezetshme” siç ishte ajo, duhet të luante me kukulla ose të pinte çaj në vend që të ndiqte ngjarjet e rënda. Ndërsa storja e saj u përdor më pas edhe nga The Washington Post dhe The Guardian.

“Mendoj se shumë të rritur u tregojnë fëmijëve të tyre se mund të bëjnë gjithçka, por në fund të ditës nuk u lejojnë të bëjnë asgjë “, tha ajo. Duke u rritur, Lysiak udhëtoi rreth vendit me babin e saj, ish gazetar i The New York Daily News, kur ai ishte në detyrë. Në atë kohë babi saj fillon ta vërej se ajo ishte shumë e ekspozuar ndaj raportimeve serioze qysh në fillim.

Kur familja e saj u shpërngul nga New York City në Pensilvani ajo ishte 6 vjeçare dhe shumë shpejt filloi të mbulonte ngjarje të vogla familjare , një ndër to ishte kur ajo i dha babit të saj lajmin se nëna e saj kishte planifikuar të blinte një makinë të re, ndërsa lajmet i shkruante në artikujt me karta të vogla me shkumës dhe me ngjyrë. Ajo i kërkoi babait të saj që ta ndihmonte të fillonte një gazetë “reale” kurse ai ra dakord për ta mbuluar shtypjen dhe paraqitjen e gazetës nëse ajo i bën të gjitha shkrimet dhe raportimet.

Ajo pastaj filloi duke mbuluar vetëm bllokun e saj të banimit, pastaj u zgjerua edhe në lagje. Ndonjëherë ajo merr informacione që i vijnë në email, por më së shpeshti ajo bën xhiro me biçikletën e saj, duke i pyetur njerëzit nëse ata kanë dëgjuar për ndonjë gjë të çuditshme që po vazhdon të ndodhë.

Disa nga paratë që fitonte përmes abonimeve Lysiak i përdorte për të paguar motrën e saj 13 vjeçare, Izzy për të qenë xhiruese. Ndërsa vëllaun e saj e krediton për ta vënë gazetën e saj në funksion multimedial.

Kur prindërit e Hilde u larguan nga Nju Jorku, ata mendonin se po e lënin gazetarinë prapa tyre. Babai i saj duke qenë se ishte zhgënjyer me këtë industri, e la punën në The Daily News.
“Kur pashë pasionin e saj të vërtetë, ajo më rikthej pasionin tim,” tha ai, “sepse ajo e bën atë në mënyrë të thjeshtë – për të është si kush dhe çfarë”, përcjellë KultPlus.
Pavarësisht kritikave të mëparshme, njerëzit në qytet e marrin seriozisht tani raportimin e saj.
“Ka shumë njerëz në qytet që nuk e pëlqejnë “, tha babai i saj. “Ata duan që storjet e saj të shkrimit të jenë parada dhe promovim i qytetit. Por jo, Hilde dëshiron të raportojë krimin dhe skandalin kudo që e gjen atë”. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme