U mbajt edicioni i 10-të jubilar i Festivalit të këngës për fëmijë “LYRA”

2 Qershor, 2019 - 9:00 pm

“U shënua në mënyrë madhështore edicioni i 10-të jubilar i Festivalit të këngës për fëmijë “LYRA” – Gjilan. 10 vite punê kolosale dedikuar fëmijëve, punë me shumë sfida dhe përpjekje. Në kêtë 10 vitesh festivali i dha fëmijëve mbi 220 këngë premierë, interpretuan solo, në kor apo vallëzim mbi 700 fëmijë”, thanë drejtuesit e këtij Festivali.

Përndryshe, u paraqitën nê skenë 15 këngë premierë, por edhe shumë pjesëmarrës fitues të viteve të kaluara. U ndanë edhe Mirënjohje për ata që ndihmuan festivalin si dhe për kompozitorë të cilët ishin me festivalin për këto 10 vite. U nda çmimi vjetor për kompozitorin LYRA z. Isa Jakupi.

Juria e përbërë nga Diana Toska dhe Sami Piraj fitues shpalli Anik Muratin me këngën “Babi im” kurse çmimin e publikut e fitoi Eloise Kosumi me këngën “Life is beautiful” çmimin e dyte e ndanë Ilda Nuhiu dhe Jon Abazi kurse të tretin Elena Çoçaj dhe Alea Ademi.

Organizatori shpërbleu të gjithë interpretuesit tjerë sikurse edhe solist tjerë të cilët shumë vite me radhë ishin pjesë e festivalit.

Sikurse edhe viteve të kaluara Festivali u moderua nga Fatmir Spahiu, korin Lyra e udhëhoqi Albina Demolli. Hapësirë iu dha edhe vallëzimit nga “Dancing House” dhe mysafirët special të ardhur nga “Voice Kids” të cilët e madhështuan festivalin.

Drejtori i festivalit Kushtrim Jakupi u shpreh shume i lumtur që ky festival ka arrit këtu dhe si festival i parë gjilanas dhe në Anamoravë ka arrit të bashkojë një armatë të madhe artistësh me më shumë se 220 këngë premierë me mbi 700 pjesëmarrës, bashkëpunëtorë, etj. Ai megjithatë për vitet tjera pret përkrahje edhe më tê madhe institucionale nê mënyrë që ky festival të mbijetojë edhe për shumë dekada tjera.

“Jam i lumtur dhe krenar që së bashku me shumë profesionit tê fushës, bashkëpunëtorë profesional, kompozitorë, koreografë, fëmijë shumë të talentuar, donatorë artdashës, prindër të fëmijëve arritëm këtu. Këtë arritje ia dedikoj të gjithëve atyre që kontribuuan dhe numri i tyre është shumë i madh por posaçërisht babit tim Isa Jakupi i cili ishte shtytësi më i madh që ky festival të jetë i pari jo vetëm në Gjilan por në tërë regjionin e Anamoravës. Me shpresë që në 10 vitet e tjera të kemi edhe më shumë përkrahje i falënderoj të gjithë! Gjilani e meriton tê këtë “LYRËN” edhe shumë dekada tjera! Urime fituesit Anikut, por sot mendoj se të gjithë fëmijët dhe tê gjithë ne jemi fitues….ecim tutje…”, ka thënë Kushtrim jakupi, drejtor i festivalit.

Këtë vit festivali u përkrah vetëm nga Ministria e Kulturës dhe donatorë privat.

Të fundit

Të ngjajshme