Cila është gjuha më e folur në botë, anglishtja apo kinezishtja?

Anglisht, kinezisht, arabisht ose spanjisht: cila është gjuha që flitet nga numri më i madh i njerëzve, mbi një miliard e dyqind milionë? Shfletoni për ta zbuluar.

Kinezisht

Për disa dhjetëra miliona njerëz është gjuha e dytë dhe jo e parë më e folur në botë. Një miliard e 107 milionë aktualisht flasin kinezisht: mund të imagjinohet se parësia do të mbetet tek anglishtja për një kohë, duke pasur parasysh normat e rritjes demografike të Kinës.

Hindi dhe Urdu

Hindu dhe Urdu janë dy gjuhë indoevropiane me të njëjtën origjinë të folur në Indi dhe Pakistan, gjithsej 697 milionë njerëz. Dallimi më i dukshëm midis dy gjuhëve është forma e shkrimit, sepse Hindi përdor devanagari në të shkruar, ndërsa urdu përdor një shkrim me origjinë arabe.

Spanjisht

Më shumë se gjysmë miliardë njerëz flasin spanjisht në botë, saktësisht 512 milionë (të dhëna për vitin 2017) në Spanjë dhe në Amerikën e Jugut.

Arabisht

Me pothuajse gjysmë miliard njerëz që e njohin atë, arabishtja standarde është gjuha e pestë më e përhapur në botë. Arabishtja klasike, ajo e Kuranit, është gjuha liturgjike e 1.7 miliardë myslimanëve.

Frëngjisht

Ish-gjuha e diplomacisë dhe elitave botërore, frëngjishtja është gjuha e gjashtë më e folur në botë: pothuajse 300 milionë njerëz e dinë atë, ekzaktësisht 284 milionë.

Malajzisht

Gjuha e folur në Azinë Juglindore është e shtata më e përhapur në botë me 281 milionë njerëz që e flasin atë rrjedhshëm.

Rusisht

Gjuha ruse flitet nga 264 milionë njerëz, dhe kjo është gjuha e tetë më e përhapur.

Bengalisht

261 milionë njerëz flasin gjuhën bengale dhe është gjuha e nëntë më e përhapur në botë.

Portugalisht

236 milionë njerëz flasin portugalisht. Gjuhë amtare në Portugali, Brazil, por edhe në disa koloni të mëparshme si Angola. Gjuha portugeze është gjuha e dhjetë më e folur në botë.

Lista e plotë e publikuar në “Twitter”:

Ata që e flasin në total, 2017 (milionë)

Anglisht: 1.212 , kinezisht: 1.107, hindi dhe urdu: 697, spanjisht: 512 arabisht: 422, frëngjisht: 284, malajzisht: 281, rusisht: 264, bengalisht: 261, portugalisht: 236, punjabi: 228, gjermanisht: 132, japonisht: 128./ KultPlus.com

Alban Skenderaj dhe Miriam Cani publikojnë “More than a song” (VIDEO)

Ashtu siç ka paralajmëruar mbrëmë, këngëtari i njohur shqiptar Alban Skenderaj së bashku me gruan e tij, po ashtu këngëtare, Miriam Cani, kanë publikuar këngën e re në anglisht.

Kënga titullohet “More than a song” (Më shumë se këngë), transmeton Koha.net. Çifti këtë këngë ia ka dedikuar vajzës së tyre Amelit.

Videospoti i “More than a song” është i njëjti me atë të këngës së publikuar nga çifti muajin e kaluar – “Dhurata”, të cilës po ashtu ia kanë dedikuar vajzës së tyre.

Për tekstin janë kujdesur vet këngëtarët, ndërsa për videoklipin Max Production./ KultPlus.com

“Dosja B” e Jusuf Buxhovit tashmë edhe në anglisht

“Dosja B” e autorit kosovar Jusuf Buxhovi, tashmë ka dalë nga shtypi në gjuhën angleze shkruan KultPlus.

Një njoftim të tillë, e bëri përmes rrjetit social Facebook, vetë Buxhovi, i cili tregoi se shtëpia botuese “Jalifat Publishing” nga Houstoni (SHBA) nxori nga shtypi romanin “Dosja B” të përkthyer në anglisht nga Avni Spahiu.

“Romani në anglisht mban titullin “Dossier B – Kosovo’ s Untold Story” (Dosja B – një rrëfim i panjohur i Kosovës”). Botuesit amerikan njofton se promovimi i ” Dosjes B” në anglisht do të bëhet në janar në disa qendra të rëndësishme amerikanë (Uashington, Çikago, Nju Jork dhe Houston), ndërsa në Kosovë do të Promovohet në Prishtinë dhe Gjakovë”, ka shkruar Buxhovi./ KultPlus.com