Alban Skenderaj publikon këngën ‘Kush ta ndien ty aromën’ (VIDEO)

Alban Skenderaj ka publikuar këngën e tij më të re ‘Kush ta ndien ty aromën’, shkruan KultPlus.

Teksti i këngës të cilën Skenderaj e ka shoqëruar dhe me videoklip është shkruar nga vetë këngëtari.

Falë zërit të tij të talentuar, ai ka arritur të veçohet si një nga këngëtaret me të suksesshëm shqiptar./ KultPlus.com

‘Një herë në vit për dashurinë nuk do mjaftonte shpirti im, se jeta me ty është çdo ditë një Shën Valentin’ (VIDEO)

Alban Skenderaj është i njohur për vargjet lirike në jetësimin e tij të tingujve, shkruan KultPlus.

Në ditën kushtuar dashurisë, 14 Shkurtin, rikujtojmë këngën e tij për këtë datë.

KultPlus ua sjell tekstin dhe videoklipin e këngës “Çdo ditë një Shën Valentin”:

Pse më sheh ashtu e vrenjtur me kokën mënjanë?
“Të dua më pak se muzikën”, unë kurrë s’ta kam thënë
Pse më sheh ashtu përgjumur dhe me kaq çudi?
Me një këngë për ty gjithë natën kam bërë dashuri
Prit pak se po bëj shaka por është e vërtetë
Nuk mjaftonte një buqetë për datën 14
Ndaj më lejo mëngjesin sot të ta sjell unë në shtrat
Një këngë për ty, më lejo ta këndoj si dhuratë


Sonte do ngrejmë dolli për dashurinë
Për vitet që ikën dhe ata që do t’vijnë
Por një herë në vit për dashurinë
Nuk do mjaftonte shpirti im
Se jeta me ty është çdo ditë një Shën Valentin

Unë jam romantik në vargje ti je në të vërtetë
Me ty unë kam kuptuar çfarë vlen në t’vërtetë në këtë jetë
Ndaj me lejo dhe një herë të të them sesa ndihem me fat
Një këngë për ty, më lejo ta këndoj si dhuratë


Sonte do ngrejmë dolli për dashurinë
Për vitet që ikën dhe ata që do t’vijnë
Por një herë në vit për dashurinë
Nuk do mjaftonte shpirti im
Se jeta me ty është çdo ditë një Shën Valentin
Oh oh (një Shën Valentin)
Se jeta me ty eshte çdo ditë (një Shën Valentin)
Sonte do ngrejmë dolli për dashurinë
Për vitet që ikën dhe ata që do t’vijnë
Por një herë në vit për dashurinë
Nuk do mjaftonte shpirti im
Se jeta me ty është çdo ditë një Shën Valentin
Por një herë në vit për dashurinë
Nuk do mjaftonte shpirti im
Se jeta me ty është çdo ditë një Shën Valentin / KultPlus.com

Alban Skenderaj publikon këngën ‘Jolie’ (VIDEO)

‘Jolie’ është titulli i këngës më të re të Alban Skënderajt, të cilën e ka publikuar në versionin audio, shkruan KultPlus.

Teksti i këngës është shkruar nga vet Skenderaj.

KultPlus më poshtë ju sjellë videon dhe tekstin e këngës.

JOLIE

Nje shikim si Monisa

befas ti ma dhe

Une si nje “Alien i ligjshem” ne Champs Elysees

Dhe nje moment mu duk vertete sikur jetoja ne nje film

Nata me e bukur qe mbaj mend

Por kur i cela syte vec gjeta mbi jastek nje trendafil

dhe mbi leter shkruar emrin tend

Oh Jolie! Jolie! Ku je Jolie?!

Jolie! Jolie! Ku je Jolie?!

Syte blu, floket me rrica

Pa fryme me la

Elegancen nga Franca

Zjarrin nga Afrika

Ishte nje nate asgje shume me kot vetes i perseris

S’di pse te kerkoj ty ne cdo kend

U be nje jave qe endem rrugeve si i marre neper ne Paris

Ende duke thirrur emrin tend

Oh Jolie! Jolie! Ku je Jolie?!

Jolie! Jolie! Ku je Jolie?!

Asnje mbiemer dhe asnje adrese

Sikur nje foto ta kisha nga ti

Dhe endem si marre neper Paris

Dhe pse e di qe eshte cmenduri

Oh Jolie! Jolie! Ku je Jolie?!

Jolie! Jolie! Ku je Jolie?!/ KultPlus.com

“A i sheh”, dueti që bën thirrje artistike për mirënjohje jetësore

Këngëtarët e dëshmuar në skenën muzikore, Alban Skenderaj dhe Arilena Ara së fundmi janë bërë bashkë në një projekt muzikor, shkruan KultPlus.

“A i sheh” është kënga e tyre më e re, përmes së cilës kanë sjellur para publikut një vlerë tjetër muzikore.

Kënga tekstin e së cilit e ka shkruar Alban Skenderaj dhe e ka kompozuar melodinë, sjell vargje të fuqishme të cilat përçojnë mesazhe të mirënjohjes për gjërat të cilat na rrethojnë në jetë.

Butësia e zërit të Arilenës dhe bukuria e interpretimit të Albanit bënë që kjo këngë t’i gëzoj artdashësit e dy këngëtarëve.

KultPlus ua sjell tekstin dhe vidoklipin e këngës “A i sheh”:

A i sheh rreth teje bukurite?

Malet, lumenjte, oqeanet ti a i sheh?

Jane per ty, a i sheh?

Rrezet e diellit mbi poezite,

ngjyrat e gjithe kesaj bote ti a i sheh?

Jane per ty, a i sheh?

Thuam a i sheh, sheh, sheh

sheh, sheh, sheh, ti a i sheh?

Lotet a i sheh?

Thuam a i sheh, sheh, sheh

sheh, sheh, sheh, ti a i sheh?

Jane per ty, a i sheh?

A i sheh puthjet ne perendim?

Pikat e shiut qe bien ti a i sheh?

Jane per ty, a i sheh?

Lotet qe rrjedhin nga nje gezim

buzeqeshjet e nje femije ti a i sheh?

Jane per ty, a i sheh?

A i sheh dallget, qe perplasen shkembinjve sa here qe mendoj per ty, a i sheh?

Jane per ty, a i sheh?

Kenget dhe vargjet, qe i thura me shpirt e me zemer ne duar, ti a i sheh?

Jane per ty, a i sheh?

Thuam a i sheh, sheh, sheh

sheh, sheh, sheh, ti a i sheh?

Lotet a i sheh?

Thuam a i sheh, sheh, sheh

sheh, sheh, sheh, ti a i sheh?

Jane per ty, a i sheh? / KultPlus.com

https://www.youtube.com/watch?v=vwAt04vyMYU&ab_channel=AlbanSkenderajMusic

Versioni i veçantë i këngës “Dhurata” në ditën ndërkombëtare të personave me aftësi të veçanta

Gjashtë fytyra publike të fushave të ndryshme janë bashkuar me gjashtë nëna të fëmijëve me aftësi të veçanta në përkrahje të fushatës “Ti barabartë unë” në ditën ndërkombëtare të tyre, shkruan KultPlus.

Në një video të mrekullueshme në kuadër të kësaj fushate, nënat, fëmijët dhe fytyrat publike sjellin pamje të interpretimit të këngës “Dhurata” të Miriam Canit dhe Alban Skënderajt.

Lyrical Son, Miriam Cani e Alban Skënderaj, Vjosa Osmani, Meriton Mjekiqi, Sellma Kasumoviq dhe Osman Azemi janë ata të cilët u janë bashkuar kësaj nisme

Përgjatë videos shohim se bëhet edhe komunikimi nëpërmjet gjuhës së shenjave, që është edhe një shkëndijë tjetër sensibilizuese për këtë kategori të veçantë të shoqërisë sonë.

Kjo video e përcjellur me këtë këngë shpreh më së miri mesazhin që personat me aftësi të veçantë duhet të trajtohen çdo ditë si dhuratë e jona. / KultPlus.com

https://www.instagram.com/tv/CIVvt9dgqq7/?igshid=1nphtp95f0i7o&fbclid=IwAR05QImulPcJ0ccvHYqSCt_PUUiFFhFa4Ex-gQKjaijDaDbPcEYIpSz5E98

“Se ti je motiv i jetës time veç për ty do të jetoj”(VIDEO)

Alban Skënderaj është një nga këngëtarët më të njohur të skenës shqiptare, i cili ndë vite ka realizuar hite të pavdekshme, shkruan KultPlus.com

‘Vetëm ty’ është një nga këngët e tij më të vjetra dhe njëkohësisht një ndër hitet më të njohura që këngëtari nga Lushnja ka realizuar ndër vite. Alban Skënderaj ka mbajtur me dhjetra koncerte edhe në Kosovë.

‘Vetëm ty’ nga Skënderaj është një baladë që ngërthen në veten një tekst unik me një gjuhë artistike.

“Me mire te isha une nje shkemb
dhe dallget te rrihnin ne koken qe s’me dhemb
Mbase me mire do te ishte te isha une nje mal
dielli me rrezet te me griste kemishen e bardhe

Edhe me mire do te ishte te isha une nje peme
me fruta e gjethe te blerta qe kurre te mos bien
me mire akoma do te ishte te isha une nje kenge
tinguj e nota te mbloja ne cdo vend

Por une e di, e dashur kam nje detyrim
gjithmone me ty, ne lindje perendim
jo s’mund te jem as shkemb, as mal, as peme
thjesht nje njeri per ty une do te jem

Chorus:
Se ti je motiv i jetes time
vec per ty do te jetoj
ti me ben te fle pa mendime
vetem ty une enderroj

Sikur te isha une nje cope qielli i ftohte
ne zemren tende do te vija te qendroja ngrohte
edhe nje yll te isha me diellin e drite ne sy
driten time te gjithen do te ta falja ty

Ty vetem ty, ty vetem ty
Ty vetem ty, ty gjithmone ty,ty vetem ty

Por un e di tani cdo gje ka nje kuptim
Eshte thjesht nje ndjenje pa fund pa perendim
Tani po mund te jem dhe shkemb dhe mal dhe peme
Gjithcka per ty, per ty un do te jem

Chorus:
Se ti je motiv i jetes time
vec per ty do te jetoj
ti me ben te fle pa mendime
vetem ty une enderroj”

Këtë vit koncerti i ‘Javës së Europës’ me Alban Skënderaj

Alban Skënderaj është i përzgjedhuri i Javës së Europës këtë vit në Shqipëri, shkruan KultPlus

“Përgatituni të dëgjoni këngët e Alban Skenderaj në një mënyrë që nuk e keni parë kurrë më parë: vetëm me një kitarë nga kopshti i tij”, thuhet në njoftim në Facebook.

Këtu keni njoftimin e plotë:

“Çdo vit në Ditën e Evropës, ne festojmë paqen dhe unitetin në Evropë. Ky vit është i veçantë, Dita e Evropës nderon solidaritetin midis Evropës dhe Shqipërisë në përballjen me krizën aktuale, me një program të veçantë të shtunën më 9 maj në orën 19:00.

Himni evropian do të interpretohet në piano nga Goran Filipec, një pianist kroat me energji të zjarrtë dhe personalitet artistik. Laura Sulaj, një pianiste e talentuar shqiptare, do të interpretojë himnin shqiptar. Laura është fituese e çmimit të parë në konkursin “Frederic Chopin”.

Himnet do të pasohen nga një mesazh i veçantë për të gjithë qytetarët shqiptarë nga Ambasadori i BE-së Luigi Soreca.

Pas kësaj …! Përgatituni të dëgjoni këngët e Alban Skenderaj në një mënyrë që nuk e keni parë kurrë më parë: vetëm me një kitarë nga kopshti i tij!

Alban Skënderaj është këngëtar, tekstshkrues, kompozitor, aktor, producent dhe personalitet televiziv që e ka vendosur veten si një artist pop-rock dhe një alternative shumë të suksesshme. Muzika e Albanit mbledh së bashku njerëzit rreth gjërave të thjeshta dhe të bukura të një jete: saktësisht çfarë bën Java e Evropës.

Delegacioni i Bashkimit Evropian ka nderin t’ju ftojë në koncertin e Javës së Evropës me Alban Skënderaj në faqen tonë në Facebook të shtunën më 9 maj në orën 19:00.

Njihuni më mirë me muzikën e Alban Skënderaj përmes kanalit të tij në YouTube: https://bit.ly/2ybMg0t

“Se ti je motiv i jetës time veç për ty do të jetoj”(VIDEO)

Alban Skënderaj është një nga këngëtarët më të njohur të skenës shqiptare, i cili ndë vite ka realizuar hite të pavdekshme, shkruan KultPlus.com

‘Vetëm ty’ është një nga këngët e tij më të vjetra dhe njëkohësisht një ndër hitet më të njohura që këngëtari nga Lushnja ka realizuar ndër vite. Alban Skënderaj ka mbajtur me dhjetra koncerte edhe në Kosovë.

‘Vetëm ty’ nga Skëderaj është një baladë që ngërthen në veten një tekst unik me një gjuhë artistike.

“Me mire te isha une nje shkemb
dhe dallget te rrihnin ne koken qe s’me dhemb
Mbase me mire do te ishte te isha une nje mal
dielli me rrezet te me griste kemishen e bardhe

Edhe me mire do te ishte te isha une nje peme
me fruta e gjethe te blerta qe kurre te mos bien
me mire akoma do te ishte te isha une nje kenge
tinguj e nota te mbloja ne cdo vend

Por une e di, e dashur kam nje detyrim
gjithmone me ty, ne lindje perendim
jo s’mund te jem as shkemb, as mal, as peme
thjesht nje njeri per ty une do te jem

Chorus:
Se ti je motiv i jetes time
vec per ty do te jetoj
ti me ben te fle pa mendime
vetem ty une enderroj

Sikur te isha une nje cope qielli i ftohte
ne zemren tende do te vija te qendroja ngrohte
edhe nje yll te isha me diellin e drite ne sy
driten time te gjithen do te ta falja ty

Ty vetem ty, ty vetem ty
Ty vetem ty, ty gjithmone ty,ty vetem ty

Por un e di tani cdo gje ka nje kuptim
Eshte thjesht nje ndjenje pa fund pa perendim
Tani po mund te jem dhe shkemb dhe mal dhe peme
Gjithcka per ty, per ty un do te jem

Chorus:
Se ti je motiv i jetes time
vec per ty do te jetoj
ti me ben te fle pa mendime
vetem ty une enderroj”

“Eklips”, balada e pavdekshme e Alban Skënderajt (VIDEO)

Alban Skënderaj është një nga këngëtarët më të njohur të skenës shqiptare, i cili ndë vite ka realizuar hite të pavdekshme, shkruan KultPlus.com

‘Eklipsi’ është një nga këngët e tij më të vjetra dhe njëkohësisht një ndër hitet më të njohura që këngëtari nga Lushnja ka realizuar ndër vite. Alban Skënderaj ka mbajtur me dhjetra koncerte edhe në Kosovë.

‘Eklipsi’ i Skëderajt është një baladë që ngërthen në veten një tekst unik me një gjuhë artistike.

Ndoshta më nuk ia vlen
Të humbas në sytë e tu
Jo ti s’ke pse gënjen
I qartë shkrimi në blu
Se kur hëna diellin e fsheh
Veç rrezet i mbulon
Për nje çast freskia të deh
Por eklipsi shpejt mbaron

Ndoshta më nuk ia vlen
Të zgjohem me mendjen tek ti
Ose nisesh e vjen
Por unë fluturoj që të vij

Sepse ndryshe s’do të kishte mbarim
Zjarr i fshehur në ujë
Më ndihmo engjëlli i im….
Zjarrin ta shpëtoj

Jo nuk dua ta pranoj(ta pranoj)
Fati të na ndajë,
huuuuuuu uuuuu
Dua ta mbroj(ta mbroj) dashurinë e saj
refreni
Do ta mbroj me sytë e Zotit
Si një perlë në pikë të lotit
heeeeeeeeeeej
Do ta mbroj
Të jetojë
Dashuri e saj.

Ndoshta më nuk ia vlen
Ndoshta më nuk ia vlen
të zgjohem me mendjen tek ti
dua pranë të të kem
pa mall pa largësi
Ndryshe s’do kishte mbarim
Zjarr i fshehur në ujë
Më ndihmo engjëlli im
Zjarrin ta shpetoj

Jo nuk dua ta pranoj
Fati te na ndaj
Dua ta mbroj dashurinë e saj

refreni 2x
Do ta mbroj me sytë e zotit
si nje perlë ne pikë te lotit
do ta mbroj te jetoj
dashurinë e saj
(Nanararararanananananananananananana)

Alban Skënderaj sjell këngën “Çdo ditë një Shën Valentin” (VIDEO)

Kantautori Alban Skënderaj është njëri ndër artistët që ka paralajmëruar këngë për “Shën Valentin”, shkruan KultPlus.

Ai sot ka publikuar këngën, e cila përmban një tekst të bukur të gërshetuar me zërin unik të Albanit.

“Çdo ditë një Shën Valentin”, tashmë është edhe me videoklip dhe pritet të dëgjohet nga shumë adhurues të muzikës së Albanit. /KultPlus.com

Rrahje në ‘Beer Fest’, Alban Skënderaj detyrohet ta ndërpres performancën

Së paku gjashtë persona janë përfshirë në një përleshje që ka ndodhur në natën e parë të “Beer Festit”, që ka nisur mbrëm edicionin e nëntë.

Këngëtari nga Shqipëria Alban Skënderaj, ishte duke performuar dhe në atë moment ndaloj këndimin e tij duke ju bërë thirrje që të ndalën.

Dy prej tyre kanë marrë lëndime më të rënda.

Policia e Kosovës ka konfirmuar shoqërimin e tyre në Stacion Policor.

“Rreth orës 22:30 kemi pranuar informatën për një përleshje në mes të disa personave në afërsi të Pallatit të Rinisë, saktësisht në një event që po mbahet në atë zonë, ku sipas informatave fillestare dy persona janë lënduar. Menjëherë rastit i janë përgjigjur njësitet policore, të cilat kanë vënë situatën nën kontrollë”, ka thënë zyra për media në Policinë e Kosovës.

“Lidhur me këtë rast policia ka shoqëruar në stacion 6 persona. Me rastin po merren njësitet përkatëse”, është thënë më tej.

Këngëtari i njohur nga Shqipëria, Alban Skenderaj, ka qenë duke kënduar para masës së mbledhur në parkingun e Pallatit të Rinisë, kur ka ndodhur përleshja. Ai është ndalur për rreth 5 minuta, derisa është kthyer me muzikë pasi zyrtarët policorë dhe pjesëtarët e sigurimit privat kanë marrë personat që ishin të përfshirë në përleshje.

Ndërkohë ka reaguar edhe faqja zyrtare e “Beerfestit” në Facebook. Në njoftim thuhet se “Neve si organizator na vjen keq për një incident që ndodhi mes 4-5 personave të pandërgjegjshëm, e i cili u lokalizua shumë shpejtë nga sigurimi dhe Policia e Kosovës. Festivali vazhdoi rrjedhën e vet pa pengesa tjera deri në kohën e paraparë sipas lejes”.

‘Diçka që më ngacmon, diçka që më pushton, diçka që nuk arrij, diçka që vjen nga ti’

Një prej këngëve më të mira të Grupit Kthjellu, është bashkëpunimi me Alban Skenderajn.

Pjesëmarrëse në Top Fest në Shqipëri dhe fituese e festivalit, kënga ‘Diçka’ ka më shumë se dhjetë vite që është realizuar dhe ende dëgjohet edhe sot.

Një prej komenteve mbi këngën e thotë më mirë realitetin – ‘E dashuroja këtë këngë dhe akoma e dashuroj, është këngë si vera, aq më e vjetër aq më e mirë’.

Kënga ka një tekst fantastik dhe një melodi e cila ka marrë zemrën e shumë shqiptarëve. Po e sjellim sot këngën fituese të Top Fest 3, në vitin 2006.

Alban Skënderaj dhuron spektakël në Prishtinë: Faleminderit që ishit pjesë e kësaj ëndrre

Këngëtari i mirënjohur shqiptar, Alban Skënderaj, mbrëmë (e mërkurë) ka mbajtur koncertin solistik në sallën “1 tetori” në Prishtinë. Koncerti “Hapësira e një ëndrre”, me mbi 20 materiale muzikore të përgatitura enkas për publikun, ka mbledhur afro 3.000 fansa.

Gërshetimi midis rrymave të ndryshme të muzikës, përfshirë pop, RnB dhe i kombinuar me muzikën klasike – simfonike e me orkestër të mirëfilltë nga Kosova dhe Shqipëria, ka bërë që ky koncert të jetë akoma më i veçantë.

Recitali, i cili ka zgjatur mbi dy orë erdhi me disa elemente të reja, me këngë mjaft të veçanta e me një atmosferë të mrekullueshme.

“Jam super i emocionuar sonte, më shumë se kurrë, emocionet nuk mund t’i kontrolloj si asnjëherë tjetër. Jam shumë mirënjohës që sonte jam këtu. Është me të vërtetë realizimi i një ëndrre dhe faleminderit që jeni bërë pjesë e saj. Faleminderit për këto momente. Ne shqiptarët kemi nevojë për më shumë dashuri dhe po mundohem që me gjithë zemër t’ju ofroj dashuri. Arti nuk është luks, është një gjë esenciale, arti është ai që na emocionon, na bën të jemi më të mirët si në familje, si në punë dhe si në shoqëri. Arti është kudo”, nis koncertin këngëtari Skenderaj.

“Është një nga rekordet më të mëdha të jetës time, nuk është presion fare vetëm se po më dridhen pak këmbët”, thotë më tej Albani.

Këngëtari nis prezantimin e këngëve të tij dhe për secilin projekt jep një mesazh domethënës para performancës. Natyrisht, gjatë këtij koncerti nuk munguan as befasitë e artistit për fansat, derisa i përshëndeti, bisedoi me ta apo i solli edhe në skenë për të kënduar.

I njëjti solli edhe një moment të rëndësishëm gjatës natës së mbrëmshme, ku bashkë me këngën “Mirë se vjen në shpirtin tim”  në ekran u paraqit edhe klipi”Ti Barabartë unë”, projekt ky  i cili ka qëllim sensibilizimin e shoqërisë, integrimin e personave me aftësi të kufizuar si dhe socializimin e tyre.

Para performancës, ai ka dhënë një mesazh motivues për të gjithë ne: “Kjo video e sinkronizuar tregon se gjithmonë mund të gjesh një rrugë”.

37-vjeçari po ashtu gjatë kësaj mbrëmjeje ka zbuluar edhe një sekret për publikun, ndërkohë që në skenë u shfaq gruaja e tij këngëtarja, Miriam Cani

Çifti që u martuan muajin e kaluar, në momentin që po këndonin “Dhurata”, këngën e dedikuar vajzës së tyre, Amelia bënë të ditur se do bëhen prindër për herë të dytë.

Nga ana tjetër, përveç befasive të këngëtarit, në fund nuk munguan edhe ato nga fansat e tij, të cilët me pankarta në duar, e falënderuan kantautorin shqiptar.

“Prishtinë ju dua me zemër, faleminderit të gjithë juve që ishit të pranishëm”, janë fjalët që tha në fund Skenderaj.

“Hapësira e një ëndrre” e ka kompletuar karrierën e muzikantit dhe nuk ka dyshim se kjo përmbledhje përkon me të arriturat e shumta në muzikë. Albani jo vetëm që realizoi ëndrrën e tij, por edhe të mijëra fansave me spektaklin që dhuroi në Prishtinë. /Telegrafi/

Koncerti “Hapësira e një ëndrre”, realizon ëndrrën jetësore të Alban Skenderajt

Këngëtari i mirënjohur Alban Skenderaj dhe ekipi i tij mbajtën një konferencë ku shpalosën detajet rreth koncertit madhështor me titull “Hapësira e një ëndrre”, që do të jepet më 19 qershor në sallën “1 tetori” në Prishtinë, shkruan KultPlus.

Këngëtari tha ndihet i lumtur sa herë që ndodhet në Prishtinë për të performuar, por data 19 qershor do të jetë e një rëndësie të veçantë.

“Ky event është i veçantë, ku do të ketë bashkim të disa rrymave si folk duke u nisur nga muzika popullore, pastaj pop, r&b. Kam prapa një orkestër simfonike të mirëfilltë” potencoi fillimisht, duke vazhduar “Jam jashtëzakonisht entuziast, është bërë një punë e madhe por edhe sfida është po ashtu e madhe, megjithatë kjo sfidë na emocionon dhe na inkurajon. Prishtina është një qytet që e do dhe e mirëpret artin. Do të jetë gjë e bukur dhe shpresoj se çdo gjë do të shkojë mirë”, u shpreh Skenderaj.

Gjersa organizatorja e koncertit Uarda Koçi foli rreth organizimit, kërkesat për bileta dhe pikat ku mund të merren ato.

“Biletat mund të porositen edhe online në Pentagram.al, po ashtu edhe në pikën fizike që e kemi vendosur në sallën ‘1 tetori’ në pjesën e biletarisë. Jemi drejt fundit, gjithçka është gati dhe interesimi është mjaft i madh, por kanë mbetur edhe disa vende” tha ajo duke i inkurajuar adhuruesit e muzikës së Alban Skenderajt që t’i sigurojnë biletat.

 Orkestra e madhe që do të jetë prapa Albanit drejtohet nga Shkumbin Bajraktari, i cili pati fjalë të mira për instrumentistët për të cilët tha se janë ndër më të zgjedhurit, po ashtu potencoi se disponimi është i mirë dhe se janë të kënaqur që do të performojnë me Albanin.

Mes tjerash, Bajraktari tha “Është bashkëpunim i veçantë. Jam munduar  me i gjet instrumentistët më të mirë që ka Kosova. Provat po ecin mirë. Brenda kemi edhe pedagog të muzikës që vijnë nga Fakulteti i Arteve dhe them se atmosfera brenda orkestrës është shumë e mirë”.

Ky koncert është konsideruar si ngjarje kulminante e karrierës së Alban Skenderajt, i cili e konsideron koncertin si një ëndërr të realizuar. Salla “1 tetori” në Prishtinë, pritet të mbushet me admirues të muzikës së Albanit nga gjitha trojet shqiptare dhe premtohet një natë e paharruar me emocione të veçanta.BujarMeholli/KultPlus.com

Alban Skënderaj krijon “Hapësirën e një ëndrre” së shpejti në Prishtinë

Kantautori më i suksesshëm shqiptar në dy dekadat e fundit, Alban Skënderaj, do të mbajë më datë 19 qershor, në sallën “1 Tetori” koncertin më të madh të karrierës së tij në kryeqytetin e dytë të shqiptarëve, Prishtinë.

Pas suksesit të jashtëzakonshëm në Tiranë, me tri netë të shitura në kohë rekord në Pallatin e Kongreseve, Skënderaj ndalon këtë herë në një tjetër stacion shumë të dashur për të, siç është Prishtina.

 I shoqëruar nga Filarmonia e Kosovës, Skënderaj premton të sjellë një mbrëmje fantastike me muzikë të mirë. Janë me dhjetëra hite të tij, që kanë çuar peshë zemrat e publikut sa herë i ka kënduar dhe njësoj do të ndodhë edhe këtë herë.

 Biletat e koncertit kanë dalë tashmë në shitje dhe të gjithë të interesuarit mund t’i gjejnë në pikën e shitjes në sallën “1 Tetori”, Prishtinë, online nga kudo ju jeni ne WWW.PENTAGRAMI.AL si dhe në të gjitha pikat Moneta – Moneygram në Kosovë, Rave Travel (Kosovë) dhe në të gjitha pikat EasyPay në Shqipëri.

Mos e mendoni dy herë, Albani nuk duhet humbur!/KultPlus.com

Albani e Mirami sapo lansuan këngën e tyre më të re, klipi me momente të kurorëzimit në Maldive (VIDEO)

Alban Skënderaj dhe Miriam Cani para disa ditëve kanë kurorëzuar lidhjen me martesë. Çifti që është bashkë që 12 vjet, kishte përzgjedhur ishujt luksoze të Maldiveve për të kurorëzuar romancën e tyre.

Edhe pse larg syrit të publikut, dyshja pritet që gjatë fundjavës të bëjë edhe një dasmë.

Çifti shumë i dashur për publikun para disa ditës kishin paralajmëruar për këngën me të re të cilën sapo e publikuan sot, kënga titullohet “Duamë”, klipi i së cilës është xhiruar në Maldive me momentet më të lumtura të çiftit gjatë kurorëzimit të dashurisë së tyre./KultPlus.com

Alban Skënderaj publikon baladën “Plagë në gjysmëshpirt”

“Plagë në gjysmëshpirt” është titulli i këngës më të re të Alban Skënderajt, të cilën e ka publikuar në versionin audio.

Vet kantautori qëndron prapa kësaj kënge, të cilës ia ka bërë muzikën dhe ia ka shkruar tekstin.

Është një baladë që vjen e interpretuar mirë nga Albani, ndërsa orkestrimin e ka bërë Endrit Shani.

“Duhet të pranoj se ky dimër ka qenë i ftohtë si në zemër, ashtu dhe në frymëzim për mua. Duke ardhur pranvera e duke çelur lulet e para, rritet dhe dëshira për jetën e për të krijuar muzike me energji pozitive, por para se të nis këtë kapitull të ri, kam ende një këngë që dua ta ndaj me ju”.

“E kam shkruar saktësisht para 10 vitesh, edhe pse ka qenë gjithmonë më shumë e Miriamit sesa e imja si kënge. E kam shkruar menjëherë mbasi nëna e saj e dashur u largua papritur dhe tepër e re nga kjo botë. Unë hodha në vargje e muzikë dhimbjen e Miriamit, edhe pse përjetimi ishte i fortë edhe për mua”

“Nënën e saj e kujtoj si një njeri të jashtëzakonshëm që kujtdo i dhuronte vetëm buzëqeshje dhe mirësi. Miriami nuk ka mundur dot asnjëherë ta këndojë për shkak të emocioneve, por ç’është e vërteta të dy, ndoshta gabimisht, kemi menduar që dhimbje të tilla kaq të thella dhe personale nuk ka nevojë të ndahen me publikun, por duhen mbajtur për vete dhe më vete”, ka shkruar Albani mes tjerash në një postim në Instagram. /Telegrafi/ KultPlus.com

Alban Skenderaj së shpejti me këngë të re

Këngëtari i njohur shqiptar, Alban Skenderaj, njofton se së shpejti do të lansojë një këngë të re.

Këngëtari 36-vjeçar përmes një postimi në Instagram ka bërë të dikur se kënga e re do të titullohet “Faleminderit”, transmeton Koha.net.

“Faleminderit, së shpejti…”, ka shkruar Skenderaj ku ka postuar edhe një fotografi e cila duket sikur është nga videoklipi i këngës së re.

Kujtojmë se në fillim të këtij muaji, Skenderaj ka publikuar këngën e tij më të fundit të titulluar “Jetë”.

View this post on Instagram

A post shared by Alban Skenderaj (@albanskenderaj) on Feb 26, 2019 at 1:41am PST

Alban Skenderaj sjellë këngën “Jetë”

Këngëtari Alban Skenderaj ka sjellë këngën e re të titulluar “Jetë” . Tekstin dhe muzikën e kësaj kënge e ka bërë vet këngëtari.

Stepen buzët, dridhet zëri

Fjalët po me lidhen nyje në fyt

Nuk e besoja unë i mjeri

që për çdo fillim gjithmonë ka një fund

Dhe prita, dhe mbolla

një farëz që nuk do mbinte kurrë

I mposhtur dëshmova lirinë e saj

Nuk ka sekondë që frymarrjen s’ma ndal

Nuk ka minutë që nuk dua të vdes

Jo nuk ka orë që nuk tretem në mall

Jo nuk ka ditë që dorëzohem ta pres

Dhe nuk ka natë që në ëndërr s’më merr

Nuk ka javë që ndërgjegjja s’më vret

Nuk ka muaj, nuk ka stinë

Nuk ka vit jo, shekull, jetë./ KultPlus.com

“Do ta mbrojë me sytë e Zotit, si një perlë në pikë të lotit” (VIDEO)

Këngët e Alban Skenderajt janë dëgjuar sa e sa herë, ndërsa përmes melodive e teksteve të këngëve, ai ndër vite ka përcjellur përplot emocion tek dëgjuesit që i kanë qëndruar besnik tash e sa kohë.

Ani pse krijimtaria e këngëtarit Alban Skenderaj është mjaft e pasur me shumë balada e këngë ritmike, kënga “Eklipsi” është një nga ato këngët qe edhe sot dëgjohet. KultPlus sot ju përcjellë videon dhe tekstin e kësaj kënge.

Ndoshta më nuk ia vlen
Të humbas në sytë e tu
Jo ti s’ke pse gënjen
I qartë shkrimi në blu
Se kur hëna diellin e fsheh
Veç rrezet i mbulon
Për një çast freskia të deh
Por eklipsi shpejt mbaron

Ndoshta më nuk ia vlen
Të zgjohem me mendjen tek ti
Ose nisesh e vjen
Por unë fluturoj që të vij

Sepse ndryshe s’do të kishte mbarim
Zjarr i fshehur në ujë
Më ndihmo engjëlli i im….
Zjarrin ta shpëtoj

Jo nuk dua ta pranoj(ta pranoj)
Fati të na ndajë,
huuuuuuu uuuuu
Dua ta mbroj(ta mbroj) dashurinë e saj
refreni
Do ta mbroj me sytë e Zotit
Si një perlë në pikë të lotit
heeeeeeeeeeej
Do ta mbroj
Të jetojë
Dashuri e saj.

Ndoshta më nuk ia vlen
Ndoshta më nuk ia vlen
të zgjohem me mendjen tek ti
dua pranë të të kem
pa mall pa largësi
Ndryshe s’do kishte mbarim
Zjarr i fshehur në ujë
Më ndihmo engjëlli im
Zjarrin ta shpetoj

Jo nuk dua ta pranoj
Fati te na ndaj
Dua ta mbroj dashurinë e saj

refreni 2x
Do ta mbroj me sytë e zotit
si nje perlë ne pikë te lotit
do ta mbroj te jetoj
dashurinë e saj
(Nanararararanananananananananananana)

Alban Skenderaj dhe Miriam Cani publikojnë “More than a song” (VIDEO)

Ashtu siç ka paralajmëruar mbrëmë, këngëtari i njohur shqiptar Alban Skenderaj së bashku me gruan e tij, po ashtu këngëtare, Miriam Cani, kanë publikuar këngën e re në anglisht.

Kënga titullohet “More than a song” (Më shumë se këngë), transmeton Koha.net. Çifti këtë këngë ia ka dedikuar vajzës së tyre Amelit.

Videospoti i “More than a song” është i njëjti me atë të këngës së publikuar nga çifti muajin e kaluar – “Dhurata”, të cilës po ashtu ia kanë dedikuar vajzës së tyre.

Për tekstin janë kujdesur vet këngëtarët, ndërsa për videoklipin Max Production./ KultPlus.com

Alban Skenderaj sjellë ‘93’ (VIDEO)

Këngëtari Alban Skenderaj ka publikuar këngën e re me titull “93” të cilën e ka realizuar me reperin Lyrical Son dhe Dj Oltin.

Për tekstin dhe melodinë janë përkujdesur dyshja e këngëtarëve, derisa producent i këngës është Boocky.

“Nuk je vetëm” është kënga e fundit e Alban Skenderajt që u publikua 2 muaj më parë./ KultPlus.com