UP-ja ndërmerr masa ndaj Ardian Kastratit

Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina”, e ka dërguar çështjen e profesorit Ardian Kastrati në Këshillin e Etikës.

Në njoftimin e Universitetit thuhet se ky institucion arsimor distancohet nga përdorimi i gjuhës denigruese, të përdorur nga Ardian Kastrati, profesor asistent në Fakultetin Filozofik, në një postim në “Facebook”.

” Pas njoftimit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” lidhur me distancimin dhe dënimin e gjuhës denigruese, të përdorur në postimin e z. Ardian Kastrati, profesor asistent në Fakultetin Filozofik, UP-ja njofton opinionin se këtë çështje e ka dërguar për trajtim me prioritet në Këshillin e Etikës”, thuhet në njoftim.

Profesori Ardian Kastrati njëherësh edhe deputet i PDK-së ka cituar pjesë të një përshkrimi satirik të veprimtarit të çështjes shqiptare, Faik Konicës, në kohën sa po votohej Vjosa Osmani për presidente në Kuvend.

Kastrati, nëpërmjet një postimi në ‘Facebook’, ndonëse nuk ka sqaruar nëse postimi i tij ka cak ndonjë figurë të caktuar publike, ka bullizuar me peshë nëpërmjet vargjeve të Konicës.

“Në një shkrim të botuar në ‘ Gazeta Dielli’ mes tjerash gjeta këtë përshkrim satirik të Konicës (për një ish zyrtare të lartë të Stambollit) që sonte më bëri të qesh me lot:

“…një fshatarake me një bark si kadë e me këmbë si magje, me një palë duar të trasha e të pjekura, e me një fytyrë të fryrë e të kuqe si piper t’Ohrit”.”, shkruhet në postim.

Kastrati me bashkëpartiakët e tij, nuk morën pjesë në seancën e Kuvendit të Kosovës ku po votohej Osmani për postin e të pares së vendit.

Njoftimi i plotë i UP-së:

Pas njoftimit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” lidhur me distancimin dhe dënimin e gjuhës denigruese, të përdorur në postimin e z. Ardian Kastrati, profesor asistent në Fakultetin Filozofik, UP-ja njofton opinionin se këtë çështje e ka dërguar për trajtim me prioritet në Këshillin e Etikës.

Këshilli i Etikës është organ i pavarur i UP-së, i emëruar nga Senati, me qëllim të trajtimit në mënyrë meritore dhe sipas ligjit, çështjet e tilla brenda UP-së.

Meqenëse puna në Universitetin e Prishtinës bazohet në vlerat themelore të arsimit të lartë, jemi të përkushtuar që mjedisi universitar të jetë i sigurt, nxitës, pa diskriminim dhe respektues i plotë i të drejtave të njeriut. / KultPlus.com

UP-ja distancohet nga deklarata e profesor Kastratit dhe dënon fuqishëm gjuhën denigruese të përdorur

Para rektoratit të UP-së janë mbajtur sot protesta ku është kërkuar përjashtimi i Ardian Kastratit nga Universiteti i Prishtinës.

Ky reagim erdhi pasi deputeti Ardian Kastrati i cili është edhe profesor në Departamentin e Shkencave Politike të Universitetit të Prishtinës, pas përzgjedhjes së Vjosa Osmanit si Presidente e Republikës së Kosovës, ka publikuar një status në rrjetin social Facebook, duke ironizuar me satirën e Faik Konicës. Komentuesit e shumtë e kanë kritikuar për seksizëm dhe gjuhë të urrejtjes dhe si pasojë e kësaj po kërkohet edhe shkarkimi i tij, shkruan KultPlus.

Për këtë çështje, ka reaguar sot edhe Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina” të cilët njoftojnë se kanë ndjekur me shqetësim situatën e krijuar si pasojë e një shkrimi të publikuar dje në llogarinë e tij në Facebook nga Ardian Kastrati, profesor asistent në Fakultetin Filozofik të UP-së.

“Universiteti i Prishtinës ka mirëpritur krijimin e institucioneve të reja dhe shpreson në stabilizimin e rrethanave politike në vend. Por, në situatën e krijuara nga rasti i lartpërmendur, UP-ja njofton opinionin që, si institucioni më i madh i arsimit të lartë në vend, kërkon nga personeli i tij që pavarësisht institucionit ku janë të angazhuar, me sjelljet, qëndrimet dhe deklaratat e tyre të ruajnë imazhin e UP-së”, shkruan në komunikatë.

Tutje, UP-ja distancohet nga deklarata individuale e profesor Kastratit si dhe dënon fuqishëm gjuhën denigruese të përdorur.

Në suazat e përgjegjësive të veta statutare, UP-ja në ditët në vijim do të trajtoj rastin në fjalë, në përputhje edhe me ligjet në fuqi. / KultPlus.com

Kastrati: Postimi im nuk ka qenë as për Vjosa Osmanin e as Adelina Graincën

Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati, ka reaguar pas kritikave që mori lidhur me një status ku përmendte fjalët e veprimtarit të çështjes shqiptare, Faik Konicës.

Kastrati, nëpërmjet një postimi në Facebook, ka thënë se nuk ka dashur ta ofendojë as presidenten e sapozgjedhur Vjosa Osmanin, e as deputeten që kaloi nga PDK-ja në VV, Adelina Graincën, transmeton KultPlus.

Bashkangjitur gjeni statusin e plotë të Kastratit. / KultPlus.com

Postimit qe kam bere ku e citoj Faik Konicen iu paska dhane drejtim i gabuar! Sa e qela fcb po e shoh qe me paskan…

Posted by Ardian Kastrati on Sunday, April 4, 2021

Nesër protestohet për përjashtimin e Ardian Kastratit nga UP-ja

Liridona Sijarina nga Qendra Kosovare për Studime Gjinore, përmes një statusi në rrjetin social Facebook ka njoftuar se nesër para rektoratit të UP-së do të mbahet një protestë simbolike përmes së cilës kërkohet përjashtimi i Ardian Kastrati nga Universiteti i Prishtinës, përcjell KultPlus.

‘Pas një konsultimi të aktiviste/ëve, u vendos që nesër me fillim nga ora 11:00, në oborrin e rektoratit të UP-së mbahet protesta simbolike dhe tubimi përgatitor për fillimin e protestave me qëllim të ndërprerjes së gjuhës seksiste nga stafi akademik i UP-së, konkretisht përjashtimit të Ardian Kastratit nga UP ku ai është profesor.

Seksizmi nuk do të financohet nga taksapaguesit’‘, thuhet në njoftim. / KultPlus.com

Sibel Halimi për Kastratin: Botëkuptimi i tillë duhet dënuar, gjuha seksiste është metoda për dekurajimin e grave

Pas përzgjedhjes së Vjosa Osmanit si Presidente e Republikës së Kosovës, deputeti Ardian Kastrati publikoi një status ku përmes fjalëve të Konicës, ironizoi me peshën e Osmanit, gjë për të cilën kanë reaguar komentues të shumtë e figura publike të cilët kërkonin dënimin e Kastratit, përcjell KultPlus.

Ndërkaq, sociologja Sibel Halimi ka theksuar përmes një statusi në rrjetin social Facebook se gjuha seksiste është njëra prej metodave kryesore të dekurajimit të pjesëmarrjes së grave dhe vajzave në jetën publike.

”Botëkuptimi dhe shprehja e tillë e artikuluar duhet dënuar, e sidomos kur vije nga përfaqësuesit e shtetit, ku prej tyre pritet që një mentalitet i tillë të luftohet”, është shprehur tutje Halimi. / KultPlus.com

Skandaloze: Mediumi publik promovon bullizmin dhe gjuhën e urrejtjes (FOTO)

Radio Televizioni i Kosovës ka publikuar statusin e Ardian Kastratit i cili citon Konicën për të ironizuar me Vjosa Osmanin, përcjell KultPlus.

Në shkrimin për Kastratin, RTK ka theksuar vetëm faktin se Kastrati ka cituar Konicën, duke injoruar kështu ironinë e tij të fuqishme drejt Osmanit, një ironi kjo që ngjalli shumë debat duke bërë që komentues të shumtë të kërkojnë dënimin e tij.

Publikimi i gjuhës së urrejtjes bie në kundërshtim me rregulloren, standardet profesionale dhe misionin e transmetuesit publik.

Më poshtë poashtu gjeni edhe rregulloren e RTK-së mbi gjuhën e urrejtjes/ KultPlus.com

Kastrati ironizon Osmanin, mijëra komentues kërkojnë shkarkimin e tij nga UP-ja

Deputeti Ardian Kastrati i cili është edhe profesor në Departmentin e Shkencave Politike të Universitetit të Prishtinës, pak minuta pas përzgjedhjes së Vjosa Osmanit si Presidente të Republikës së Kosovës, ka publikuar një status në rrjetin social Facebook, duke ironizuar me satirën e Faik Konicës, përcjell KultPlus.

Komentuesit e shumtë e kane kritikuar për seksizëm dhe gjuhë të urrejtjes.

Më poshtë mund të lexoni statusin e plotë të Kastratit:

Gjithmonë më ka pëlqyer shumë satira e Faik Konicës.
Në një shkrim të botuar në ‘ Gazeta Dielli’ mes tjerash gjeta këtë përshkrim satirik të Konicës (për një ish zyrtare të lartë të Stambollit) që sonte më bëri të qesh me lot:
“…një fshatarake me një bark si kadë e me këmbë si magje, me një palë duar të trasha e të pjekura, e me një fytyrë të fryrë e të kuqe si piper t’Ohrit”.
/ KultPlus.com

Gjithmonë më ka pëlqyer shumë satira e Faik Konicës. Në një shkrim të botuar në ‘ Gazeta Dielli’ mes tjerash gjeta…

Posted by Ardian Kastrati on Sunday, April 4, 2021