Jennifer Hudson e ka jetësuar ëndrrën me portretizimin e ikonës Aretha Franklin

Ylli i njohur i filmit dhe muzikës, që e ka portretizuar këngëtaren e ndjerë Aretha Franklin në filmin biografik, “Respect”, ka deklaruar se ndihet shumë e nderuar për këtë fakt dhe se tashmë e ka jetësuar një ëndërr të kamotshme të saj.

“Është zyrtare, xhirimet e filmit @Respec kanë përfunduar! Jam jashtëzakonisht e emocionuar për këtë fakt dhe nuk po gjej fjalë për ta shprehur mirënjohjen që jam përzgjedhur nga vet mbretëresha e muzikës, Franklin, për ta portretizuar atë në biografinë e saj. Ëndrra ime tashmë është shndërruar në realitet, dhe ishte kënaqësi e madhe për mua ta nderoja kërkesën e idhullit tim,” ka deklaruar Hudson përmes një mesazhi të postuar në Instagram.

Në vitin 2017, aktorja e bëri të ditur lajmin se ishte takuar me zonjën Franklin për të diskutuar rreth angazhimit për ta portretizuar atë në një film, duke ia pranuar faktin se “ky do të ishte roli që e ka ëndërruar gjithmonë”. Sidoqoftë, deri në këtë moment, Hudson kishte qëndruar shumë e heshtur sa i përket detajeve shtesë rreth projektit të ri filmik, transmeton Koha.net.

Kur Aretha Franklin vdiq në gusht të vitit 2018, Hudson ishte njëra prej këngëtareve të para që kishte shprehur ngushëllime rreth humbjes së ikonës së muzikës, si dhe e ka nderuar me një perofrmancë prekëse në funeralin e saj. / KultPlus.com

Një çmim “Pulitzer” i takoi edhe këngëtares së ndjerë, Aretha Franklinit

Aretha Franklin u nderua edhe me një çmim pas vdekjes.

Çmimet Pulitzer për kontributin më të madh në gazetari dhe art u dha mbrëmë në Universitetin e Kolumbisë në New York.

Legjenda e muzikës Solu, Franklin mori një çmim të veçantë për “kontributin e pashlyeshëm prej pesë dekadash në muzikën amerikane”.

Midis laureatave ishin agjencitë e lajmeve AP dhe Reuters, gazeta New York Times dhe Los Angeles Times.

Ndër të tjera, çmimet e fotografive iu dhanë Reuters dhe Washington Post, ndërkohë që çmimi për gazetari hulumtuese iu dha gazetarëve të Los Angeles Times.

Ndryshe, këngëtarja amerikane kujtojmë se ndërroi jetë gjatë muajit gusht të vitit të kaluar./ KultPlus.com

Filmi dokumentar mbi Aretha Franklin, premierë në New York

Pas më shumë se 46 vitesh nga xhirimi, më në fund filmi dokumentar “Amazing Grace” i Aretha Franklin do të shfaqet premierë në New York, duke i dhënë fund një sage të gjatë ligjore.

Filmi u xhirua nga regjisori Sydney Pollak në vitin 1972, por mbeti për dekada pa marrë formën finale.

Tashmë filmi me të njëjtin titull me albumin e famshëm, të Franklin, do të ketë debutimin e tij final në festivalin e filmit DOC NYC më 12 nëntor.

Filmi u regjistrua për vetëm dy netë në Kishën Baptiste në Los Angeles, kur Franklin regjistroi albumin e saj, Amaizing Grace.

Problemet lindën që në nisjen pasi redaktimi rezultoi thuajse i pamundur pasi regjizori nuk arriti të sinkronizonte zërin. Vetëm në vitin 2007 producenti Alan Elliott arriti të merrte të drejtat e transmetimit ndërsa formoi një ekip, që ia doli të ndërtonte filmin dokumentar, që përfundoi në vitin 2011.

Franklin dhe avokatët e saj bllokuan transmetimin. Padia u ngrit me argumentin se Eliot nuk kishte marrë lejen e saj. Pas vdekjes së Franklin, familjarët u shprehën të hapur për të parë filmin.

“Amaizing Grace është zemra dhe shpirti i Aretha Franklin”, deklaroi të hënën mbesa e këngëtares Sabrina Owens duke shtuar se adhuruesit e saj duhet ta shohin këtë film që është aq i pastër dhe i gëzueshëm, shkruan ata.

Filmi i gjatë 87 minuta, do të shfaqet në Los Angeles dhe New York për një javë këtë vit.
Aretha Franklin fitoi 18 çmime Grammy dhe kryesoi në 17 top Ten US për gjatë karrierës së saj muzikore që përfshiu rreth 7 dekada./ KultPlus.com

Aretha Franklin do të varroset më 31 gusht

Ceremonia për funeralin e këngëtares së ndjerë, Aretha Franklin do të mbahet më 31 gusht në vendlindjen e saj në Detroit, Miçigan.

Persona të afërt me këngëtaren kanë konfirmuar se ceremonia do të mbahet në Tempullin Greater Grace, në të cilin do të marrin pjesë familjarët dhe miqtë.

Franklin, 76-vjeç, ka vdekur nga kanceri në pankreas dhe do të varroset në varrezat Woodlawn në Detroit.

Një ceremoni përkujtimi për nder të saj është mbajtur ditën e diel në Kishën Baptiste, New Bethel, vend në të cilin Franklin kishte nisur këndimin.

Në ceremoni është përmendur kontributi i saj për të drejtat civile dhe puna për komunitetin lokal. Franklin është cilësuar si mbretëresha e muzikës Soul./REL

“Gjithmonë do të jem duke kënduar diku”

E thërrisnin “Mbretëresha e Soul-it” dhe padyshim ka qenë një nga artistet më me ndikim në muzikën bashkëkohore.

E dinit se Aretha Franklin kishte një vokal prej 4 oktavash? Që ishte një pianiste autodidakte, që mësoi pa ditur të lexonte notat muzikore?

Ishte mjaft e kujdesshme me jetën prívate dhe rrallëherë fliste për jetën e saj personale, apo për vdekjen e të atit që u vra nga disa hajdutë në 1979 dhe që mbeti në gjendje kome deri në vdekjen e tij në 1984. Prifti Jesse Jackson kryesoi varrimin e tij. Sipas saj deklaratat se e ëma braktisi familjen e saj në 1948 janë një gënjeshtër. Franklinët u ndanë dhe fëmijët jetonin me priftin Franklin, ato kalonin verën tek e ëma, deri kur vdiq zonja Franklin në 1952.

Aretha mori dy doktoratura honoris për muzikën nga “Berklee College of Music” dhe universiteti i Jeillit. Për shkak të një incidenti në fluturim në vitin 1982 gjithmonë e shoqëroi një frikë për të fluturuar. Përgjatë jetës së saj ka kënduar në ceremonitë për tri presidentë amerikanë atë të Jimmy Carter-it, Bill Clinton-it dhe Barack Obama-s.

Ka 44 nominime për çmimet Grammy dhe 18 fitore, 10 nga këto për interpretimim më të mirë vokal të R & B. Ka një yll në trotuarin e të famshmëve në Hollywood, është përfshirë në Sallonin e Famës së Rock and Roll, në Sallonin e Shoqatës Kombëtare për përparimet e njerëzve me ngjyrë (NAACP) si dhe në Sallonin e Apollo Theatre Legends. Në 7 shkurt 2017 ajo shpalli tërheqjen nga skena pas daljes së albumit. Muajt në vazhdim u shoqëruan me një rënie të shëndetit për shkak të kancerit në pankreas nga i cili u diagnostikua në 2010.

Ja disa nga frazat e saj më të njohura:

“Gjithmonë e kam ndier se rock and roll është një muzikë shumë, shumë e shëndetshme”

“Unë u këndoj realistëve, njerëzve që pranojnë si janë”

“Jam zonja ngjitur kur nuk ndodhem në skenë”

“Të përpiqesh të rritesh të dhemb. Njeriu bën gabime. Përpiqet të mësojë prej tyre dhe kur jo, më dhemb akoma më shumë”

“Të jesh këngëtare është një dhuratë e natyrshme, do të thotë që po përdor shkallën më të lartë të kësaj dhurate që Zoti ma ka dhënë për ta përdorur dhe jam e lumtur me këtë”

“Besimi im ka qenë dhe gjithmonë do të jetë i rëndësishëm për mua”

“Në momentin që zgjohem, para se të vë makiazh them një lutje të vogël për ty”

“Nëse një këngë është diçka që kam përjetuar ose që mund të më ndodhë mua, është e mirë, por nëse është e largët për mua, unë nuk mund t’i jap asgjë asaj, sepse tek e fundit ky është soul-i”

“Do të bëj një gospel historik dhe t’i them Jezusit se nuk mund ta mbaj këtë barrë e vetme”

“Gjithmonë do të jem duke kënduar diku”

“Muzika ndryshon dhe unë do të ndryshoj me të”

“Soul-i është kostant. Eshtë kulturor. Gjithmonë do të jetë aty në shije dhe shkallë të ndryshme”, shkruan bota.al. / KultPlus.com

Katër mënyrat e Aretha Franklin me të cilat luftoi për një botë më të mirë

“Historia amerikane fillon kur të këndojë Aretha”

Aretha Franklin, “Mbretëresha e Soulit”, vdiq sot nga kanceri në moshën 76-vjeçare. E vlerësuar si një nga këngëtaret më të mira të muzikës amerikane Franklin ndikoi në shpirtin e panumërt të reperëve, dhe artistëve të muzikës pop gjatë të dekadave të fundit. Ndikimi i Franklin ndihet ende në artistet si, Beynoce, Jenifer Hudson dhe Adele.

Me gamën e saj të lartë dhe mesazhet e fuqishme, Franklin gjithashtu frymëzoi një brez aktivistësh, shkruan Insajderi.

Franklin ishte një filantrope e dedikuar gjatë gjithë jetës së saj dhe nuk ishte larguar asnjëherë nga drejtësia sociale, duke u shfaqur në faza me Martin Luther King Jr dhe ish presidentin Barak Obama.

Të Drejtat e Grave

Në një epokë kur respekti nuk u pranua në mënyrë universale në SHBA, versioni nxitës i këngës “Respect” i Franklin, i regjistruar së pari nga Otis Redding, ishte një thirrje elektrizuese për gratë. Kërkesat e saj ishin të pandërprera për respekt ndaj të drejtave të grave dhe lëvizjes së të drejtave civile.

E paraqitur së pari në vitet 1970, kënga rrënjos radikalisht konventat gjinore duke vendosur një grua si shtylla kryesore e familjes në një familje dhe supozimet seksiste të ashpra të sfiduara.

Këngët tjera të Franklines të cilat u bënë himn feminist ishin “The conscious liberation of the female state!, Mothers, daughters, and their daughters, too, Woman to woman, We’re singin’ with you, The inferior sex got a new exterior, we got doctors, lawyers, politicians, too.”

“Historia amerikane fillon kur Aretha fillon të këndoj” kishte thënë Barack Obama në vitin 2015. “Askush nuk e mishëron më shumë se ajo shpirtin afrikano – amerikan, bules , R&B dhe rok and roll, ku vështërsitë dhe pikëllimin e transformon në diçka të bukur dhe vitale”, kishte vazhduar tutje Obama.

Të drejtat civile

Babai i Franklin ishte një aktiviste e angazhuar për të drejtat civile, dhe ajo shpesh e jepte të gjithë lulëzimit dhe rritjen e saj për lëvizjen.

Këngëtarja soul performonte rregullisht në ngjarjet e të drejtave civile dhe ishte atje për të mbështetur Martin Luther King Jr gjatë tubimeve të tij. Asaj u dha në fund Çmimi i Lidershipit Jugor të Krishterë për punën e saj të përkushtuar nga Luther Kingiu. Kur King u vra në vitin 1968, Franklin luajti në funeralin e tij.

Mbështetja e Qasjes në Ushqimin

Mbretëresha e Soulit ka mbështetur gjithashtu edhe aktivitetet e bamirësisë të tilla si “Feeding America”, e cila financoi më shumë se 200 banka ushqimore në mbarë vendin dhe Qendra Barbara Davis për Diabetin e Fëmijërisë, e cila është e specializuar në identifikimin e diabetit.

Franklin ka jetuar me diabet gjatë gjithë jetës së saj dhe donte të sigurohej që njerëzit e tjerë të kishin mundësi të kujdesen për ushqimin e duhur.

“Ndihem e mrekullueshme, kam më shumë energji, kam ndryshuar dietën time, duke shkuar në Ëhole Foods tani, jam duke marrë gjërat më të mira”, tha ajo pas rikuperimit nga një qëndrim në spital në vitin 2012 në The View, “Hidhni proshutën, unë do të ju them të merrni ushqim më të mirë”, kishte thënë Franklin.


Ngritja e ngjarjeve të bamirësisë

Gjatë karrierës së saj, Franklin ndihmoi rregullisht në mbledhjen e sa më shumë të hollave, me ç’rast organizonte edhe ngjarje për mbledhje të fondeve.

Në vitin 2012, ajo mori pjesë në një gala për Fondin e Rainforest, i cili kërkonte të mbrojë të drejtat e njeriut në Amazon Rainforest. Vitin e ardhshëm ajo ia dha zërin një albumi të Krishtlindjeve, të ardhurat e të cilit shkuan në Lojërat Olimpike Speciale. Në vitin 2017, Franklin ishte një akt i titulluar për Fondacionin Neë York Gala të Elton John, i cili vazhdoi të rriste 4.4 milion dollarë.

“Të qenit Mbretëreshë nuk është e gjitha vetëm për të kënduar dhe të jesh një diva nuk është e gjitha për të kënduar”, tha ajo për famën e saj, “më shumë ka të bëjë me shërbimin tuaj ndaj njerëzve. Dhe kontributet tuaja shoqërore në komunitetin tuaj dhe kontributet tuaja qytetare”, kishte thënë Franklin. /KultPlus.com