Kitara e Eric Clapton del në ankand muajin e ardhshëm, ja sa është çmimi fillestar

Një kitarë e vjetër me të cilën Eric Clapton luajti gjatë kompozimit të baladës së tij të famshme “Wonderful Tonight” do të ofrohet në ankand muajin e ardhshëm me një çmim fillestar prej 500,000 dollarë.

Në njoftimin e shtëpisë së ankandit thuhet se kitara do të ofrohet me dëmtime karakteristike nga cigaret që Clapton vendosi mes telave në qafën e kitarës, transmeton Reuters.

“Ai e përdori atë kitarë për të kompozuar disa këngë, duke përfshirë një hit të vitit 1977 për modelen Patty Boyd. Sipas “thashethemeve”, Clapton shkroi këngën “Wonderful Tonight” ndërsa ishte duke pritur që Patty Boyd të bëhej gati për një festë,” tha shtëpia e ankandeve në një deklaratë të Bonhams.

Kitara akustike Martin 000-28 e vitit 1974 ka gjithashtu një ngjitës në anë që lexon “Ajo është e dashuruar me një burrë Rodeo”, një referencë për hitin e yllit të muzikës country Don Williams.


Clapton e shiti kitarën në një ankand bamirësie në 1999 dhe më 12 qershor ajo do të ofrohet sërish në ankandin “Rock, Pop & Film” në shtëpinë e ankandit Bonhams në Londër, me një vlerësim fillestar prej 300,000 deri në 400,000£./tema/KultPlus.com

“Tears in Heaven”, tragjedia familjare që frymëzoi këngën hit të Eric Claptonit (VIDEO)

“A do ta njihje emrin tim, po të të shihja në Parajsë? A do të ishte e njëjta gjë, nëse do të shihja në Parajsë?”– thuhet ndër të tjera në tekstin e “Tears in Heaven” (Lotë në Parajsë), kënga hit e krijuar dhe interpretuar nga këngëtari dhe kitaristi i famshëm britanik Eric Clapton.

E publikuar në vitin 1991, ajo u rendit në krye të renditjes muzikore në më shumë se 20 vende dhe fitoi Grammy Awars si Kënga e Vitit, Albumi i Vitit (Unplugged) dhe si Performanca më e Mirë Vokale për Meshkuj. Por ndonëse arriti një sukses të jashtëzakonshëm, kjo këngë ishte produkt i gjendjes së rënduar emocionale të artistit.

Ajo lindi nga dhimbja e madhe e shkaktuar nga vdekja aksidentale e djalit të tij 4-vjeçar, Conor, dhe është e përshkuar nga ndjenja e humbjes, dhimbjes dhe malli i një prindi të pikëlluar. Mëngjesin e 20 marsit 1991, djali i Clapton ndodhej me ish të dashurën e tij, aktoren italiane Lory del Santo duke luajtur në apartamentin e saj në Nju Jork.

Conor ra aksidentalisht nga rezidenca e katit të 53-të përmes një dritareje që ishte lënë pa dashje hapur pas punimeve në apartament. Clapton ndodhej në një hotel aty pranë dhe po përgatitej ta merrte Conor-in për një drekë të planifikuar babë e bir dhe të vizitonte me të kopshtin zoologjik në Central Park.

“Në një moment pata një telefonatë nga apartamenti i tyre. Në fakt, sa po bëhesha gati të dilja nga dhoma e hotelit për të shkuar dhe për ta marrë për të ngrënë drekë së bashku. Lory ishte në anën tjetër të telefonit dhe ulërinte duk më thënë se ai kishte vdekur. Nuk po i besoja veshëve”– kujtoi Clapton në një intervistë të vitit 1992 për gazetaren britanike Sue Lawley.

Clapton e mbylli menjëherë telefonin dhe duke mos e besuar ende atë që dëgjoi, doli nga vrap nga hoteli dhe u drejtua për në bllokun e apartamenteve ku “pa ambulanca, zjarrfikëse dhe automjete ndihmëse”. Kur hyri në apartamentin e Lory-t, i mbushur plot me punonjës të shërbimit të urgjencës, Clapton kujton se u ndje sikur ajo skenë nuk kishte të bënte me të.

“M’u duk sikur kisha hyrë në jetën e dikujt tjetër. Dhe ndihem ende kështu”– shtoi Clapton në atë intervistë. Funerali i Conor u mbajt dy ditë para ditëlindjes së 46-të të këngëtarit. Eric e përshkroi lidhjen e tij me Conor si marrëdhënien më të ngushtë që ai kishte deri në atë pikë të jetës së tij, dhe ai e vlerëson djalin e tij të ndjerë si një nga arsyet kryesore që u bë dhe mbetet një njeri më i matur.

Nga fundi i viteve 1970, këngëtari i hitit tjetër “Cocaine”, kishte hequr dorë nga zakoni i tij i konsumit të heroinës, por konsumonte ende shumë droga të tjera – përfshirë kokainën – dhe alkool. Ishte lindja e Conor në vitin 1986, ajo që i dha Clapton shtysën për t’u de–intoksinuar dhe për të qëndruar larg drogës.

“Unë e bëra për Conor, sepse mendoja se nuk mund të isha një njeri i denjë pranë tij”–shkruan Clapton në librin e tij me kujtime botuar në vitin 2007 “Clapton:TheAutobiography”. Artisti shton se ajo tragjedi familjare i dha forcën për të qenë përgjithmonë larg drogës, në vend se t’i rikthehej konsumit të saj.

Duke u përballur me një pikëllim të thellë, ai e kaloi vetëm pjesën më të madhe të muajve të ardhshëm, duke udhëtuar midis Anglisë dhe Antiguas, ku mori pjesë në seanca meditimi dhe kërkoi ngushëllim në kitarën e tij duke krijuar muzikë. Dy këngë të shkruara në atë periudhë, u frymëzuan direkt nga ajo që kishte ndodhur në jetën e tij.

“Circus Left Town” tregon historinë e ndjekjes së një shfaqjeje cirku bashkë me Conor një natë para vdekjes së tij. “Tears in Heaven” ka një përmasë personale edhe më të fuqishme,dhe shtron pyetjen nëse do të takohemi sërish me ata që kanë vdekur para nesh. Në fillim që të dyja këto këngë nuk ishin menduar të dilnin në publik.

Por Clapton u inkurajua të shtonte këngën e fundit, të bashkëshkruar me Will Jennings, në kolonën zanore për të cilën po punonte për filmin “Rush”. Ajo tragjedi e nxiti Clapton të luante një rol më të madh në jetën e vajzës së tij.

Ruth Kelly Clapton lindi një vit para Conor dhe është fëmija i vetëm i Clapton me Yvonne Kelly, një menaxhere e një studio muzikore nga Montserrat. Oferta e kësaj të fundit për t’u njohur më mirë me vajzën e tij në periudhën pas vdekjes së Conor u pranua nga Eric, dhe gjatë vizitave të shumta, ata krijuan një raport të gushtë.

“Ishte e mrekullueshme të isha sërish në shoqërinë e një fëmije, fëmijës tim”, shkruan Clapton në kujtimet e tij. “Duke analizuar në retrospektivë ato vite, e kuptoj se çfarë ndikimi të thellë pati ajo vajzë në mirëqenien time. Prania e saj në jetën time ishte absolutisht jetike për rimëkëmbjen time. Tek ajo, unë gjeta përsëri diçka reale për t’u shqetësuar, dhe kjo ishte e rëndësishme, pasi më bëri sërish një qenie njerëzore aktive”– thekson ai. / Biography.com – bota.al / KultPlus.com

Eric Clapton, dashuria e të cilit jeton në telat e kitarës së tij (VIDEO)

“Muzika më shëroi mua”, pati thënë Eric Clapton, duke mos e realizuar faktin se është pikërisht muzika e tij ajo që shëroi shumë dëgjues të tij. Dashuria e tij për muzikën jeton në telat e kitarës së tij, e tekstet e këngëve janë art në vete, shkruan KultPlus.

Eric Clapton, kitaristi i njohur anglez është një nga kitaristët më të njohur dhe më të dashur për publikun. Këngët e tij priten shumë mirë nga dëgjuesit të cilët i qëndrojnë besnik muzikës së tij ndër vite.

Muzika e tij ofron një vend të komfortit që gjithmonë të bënë të ndihesh si në ‘shtëpi’.

Clapton u rendit i dyti në listën e ‘Rolling Stone’ për “100 Kitaristët më të mëdhenj të të gjitha kohërave” dhe i katërti në “50 Kitaristët më të mirë të të gjitha kohërave” të ‘Gibson’. Ai gjithashtu zuri vendin e pestë në listën e revistës ‘Time’ të “10 Lojtarëve më të Mirë të Kitarës Elektrike” në vitin 2009.

“Sa herë që merrni kitarën tuaj për të luajtur, luani sikur të jetë hera e fundit”, sugjeron Clapton, i cili i qëndron prapa fjalës së tij, gjithmonë duke i dhuruar publikut performancat më të mira.

Clapton ka fituar 18 ‘Grammy Awards’, e po ashtu edhe ‘Brit Award’ për ‘Kontribut të Shquar në Muzikë’.

Në karrierën e tij solo, Clapton ka shitur më shumë se 280 milionë disqe në të gjithë botën, duke e bërë atë një nga muzikantët më të suksesshëm të të gjitha kohërave.

Disa nga këngët më të njohura nga Eric Clapton janë:

“Blue Eyes Blue”

“Layla”

“Wonderful Tonight’’

“Badge”

“Old love”, e shumë të tjera që ende i dhurojnë publikut të njëjtat emocione si kur u dëgjuan për herë të parë. / KultPlus.com

Eric Clapton feston ditëlindjen e 78-të

Sot është ditëlindja e kitaristit, këngëtarit dhe kompozitorit anglez Eric Clapton, shkruan KultPlus.

Eric Patrick Clapton (i lindur më 30 mars, 1945) është i njohur për këngët e tij “Tears in Heaven”,  “Layla”, “Crossroads”, “White Room”, “Wonderful Tonight” etj.

Këngëtari, autori dhe kompozitori anglez Eric Clapton, u bë legjendë e muzikës blues rock, karriera muzikore e të cilit filloi në vitet ‘60 për të arritur kulminacionin në vitet ‘70 dhe ’80, por që hitet e tij dëgjohen me shumë endje edhe në ditët e sotme.

Ai ishte pjesëtar i grupeve rok Cream dhe The Yardbirds. Ai njihet më shumë për karrierën e tij solo./ KultPlus.com

Gjashtë dekada me Eric Clapton: Reflektim mbi udhëtimin muzikor të një ikone në ditëlindjen e tij

Eric Patrick Clapton, kitaristi, këngëtari dhe kompozitori anglez rock dhe blues, sot feston ditëlindjen e 78-të. Ai konsiderohet si një nga kitaristët më të suksesshëm dhe me ndikim në muzikën rock. Clapton u rendit i dyti në listën e Rolling Stone të “100 kitaristëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave” dhe i katërti në “50 kitaristët më të mirë të të gjitha kohërave” të Gibson. Ai u emërua gjithashtu në numri pesë në listën e revistës Time të “10 lojtarët më të mirë të kitarës elektrike” në 2009, shkruan KultPlus.

Pasi luajti në një numër grupesh të ndryshme lokale, Clapton u bashkua me Yardbirds në 1963, duke zëvendësuar kitaristin themelues Top Topham. I pakënaqur me ndryshimin e tingullit të Yardbirds nga blues rock në një tingull pop rock më miqësor ndaj radios, Clapton u largua në 1965 për të luajtur me John Mayall & the Bluesbreakers. Pas largimit nga Mayall në vitin 1966, pas një albumi, ai formoi trion e pushtetit Cream me bateristin Ginger Baker dhe basistin Jack Bruce, në të cilin Clapton luajti improvizime të qëndrueshme bluz dhe “pop psikedelik arti, i bazuar në blues”. Pasi Cream u nda në nëntor 1968, ai formoi grupin blues rock Blind Faith me Baker, Steve Winwood dhe Ric Grech, duke regjistruar një album dhe duke performuar në një turne përpara se të ndaheshin. Clapton filloi një karrierë solo në 1970.

Krahas karrierës së tij solo, ai performoi gjithashtu me Delaney & Bonnie dhe Derek and the Dominos, me të cilët regjistroi “Layla”, një nga këngët e tij të njohura. Ai vazhdoi të regjistronte një numër albumesh dhe këngësh solo të suksesshme gjatë disa dekadave të ardhshme, duke përfshirë një kopertinë të vitit 1974 të “I Shot the Sheriff” të Bob Marley (i cili ndihmoi reggae të arrinte një treg masiv), albumi Slowhand i mbushur me vend. (1977) dhe pop-roku i gushtit të vitit 1986. Pas vdekjes së djalit të tij Conor në 1991, pikëllimi i Clapton u shpreh në këngën “Tears in Heaven”, e cila u shfaq në albumin e tij Unplugged, dhe në 1996 ai pati një tjetër hit në top 40 me crossoverin R&B “Change the World”. Në vitin 1998, ai publikoi çmimin Grammy “My Father’s Eyes”. Që nga viti 1999, ai ka regjistruar një numër të albumeve tradicionale të rock-ut bluz dhe bluz dhe ka drejtuar Festivalin periodik të Guitar Crossroads. Albumi i tij më i fundit në studio është Happy Xmas (2018).

Për dekada, Clapton ka qenë një simbol i përsosmërisë së rock and roll-it, duke mahnitur audiencën me meloditë e tij shpirtërore dhe performancat elektrizuese. Nga ditët e tij të hershme me The Yardbirds dhe Cream, deri në karrierën e tij legjendare solo, Clapton është bërë një ikonë e vërtetë e industrisë së muzikës.

Clapton ka marrë 18 çmime Grammy, si dhe çmimin Brit për kontributin e jashtëzakonshëm në muzikë. Në vitin 2004, atij iu dha një CBE për shërbimet në muzikë.[ Ai ka marrë katër Çmime Ivor Novello nga Akademia Britanike e Kantautorëve, Kompozitorëve dhe Autorëve, duke përfshirë Çmimin e Arritjes së Jetës. Ai është i vetmi i inkuadruar tre herë në Rock and Roll Hall of Fame: një herë si artist solo dhe veçmas si anëtar i Yardbirds dhe i Cream. Në karrierën e tij solo, Clapton ka shitur më shumë se 280 milionë disqe në mbarë botën, duke e bërë atë një nga muzikantët më të shitur të të gjitha kohërave. Në vitin 1998, Clapton, një i varur nga alkooli dhe droga që shërohej, themeloi Crossroads Center në Antigua, një strukturë mjekësore për shërimin e abuzuesve të substancave.

Por nuk është vetëm muzika që e dallon Clapton. Me një karrierë mbi gjashtë dekada, ai është përballur me shumë sfida dhe beteja, si personale ashtu edhe profesionale.

Nëpërmjet muzikës së tij, Clapton ka prekur jetën e miliona njerëzve, duke ofruar një kolonë zanore për disa nga momentet më të thella të jetës. Nga “Tears in Heaven” tronditës deri te klasikja e përjetshme “Layla”, muzika e tij ka fuqinë të lëvizë dhe të frymëzojë.

Sot, në ditëlindjen e tij, ne festojmë jetën dhe trashëgiminë e Eric Clapton. Një mjeshtër i vërtetë i zanatit të tij, ndikimi i tij në botën e muzikës është i pamatshëm dhe ndikimi i tij do të vazhdojë të ndihet për brezat që do të vijnë. / KultPlus.com

Eric Clapton feston ditëlindjen e 77-të

Sot është ditëlindja e kitaristit, këngëtarit dhe kompozitorit anglez Eric Clapton, shkruan KultPlus.

Eric Patrick Clapton (i lindur më 30 mars, 1945) është i njohur për këngët e tij “Tears in Heaven”,  “Layla”, “Crossroads”, “White Room”, “Wonderful Tonight” etj.

Këngëtari, autori dhe kompozitori anglez Eric Clapton, u bë legjendë e muzikës blues rock, karriera muzikore e të cilit filloi në vitet ‘60 për të arritur kulminacionin në vitet ‘70 dhe ’80, por që hitet e tij dëgjohen me shumë endje edhe në ditët e sotme.

Ai ishte pjesëtar i grupeve rok Cream dhe The Yardbirds. Ai njihet më shumë për karrierën e tij solo./ KultPlus.com

Eric Clapton anulon koncertet e tij në Rusi

Eric Clapton ka anuluar tre koncerte që ishin planifikuar të mbaheshin në Shën Petersburg dhe Moskë në qershor, pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia, transmeton KultPlus.

Një raport nga TMZ grumbulloi një numër artistësh që kishin ende shfaqje të planifikuara në Rusi në të ardhmen e parashikueshme, me Clapton në mesin e tyre. Megjithatë, një përfaqësues i tha TMZ se shfaqjet e planifikuara të Clapton, një në Shën Petersburg dhe dy në Moskë, janë anuluar dhe se “ka shumë pak gjasa që [koncertet] të rikthehen në çdo kohë”.

Pushtimi ka tërhequr dënimin nga bota e muzikës dhe më gjerë, dhe shumë artistë të tjerë kanë anuluar shfaqjet e ardhshme në Rusi dhe Ukrainë. Green Day, Nick Cave dhe Franz Ferdinand janë ndër ata që kanë mbajtur shfaqjet e tyre të ardhshme në Rusi.

Clapton nuk ka bërë një deklaratë të drejtpërdrejtë në lidhje me anulimet në rrjetet sociale apo ndryshe.

Kitaristi është zhytur në polemika kohët e fundit, për shkak të dyfishimit të teorive të konspiracionit në lidhje me vaksinën COVID-19. Fillimisht, Clapton thjesht raportoi efektet anësore të padëshiruara që ai pësoi pas dozave të tij të vaksinës AstraZeneca./ KultPlus.com

Mbi 600 mijë dollarë për një kitarë të Eric Clapton

Një kitarë nga koleksioni i  Eric Clapton u ble për 625 000 dollarë në qytetin e Nju-Jorkut, çmimi më i lartë në një ankand kushtuar legjendave të rock-ut, që arriti një shumë totale shitjesh prej gati 5 milionë dollarësh, njoftoi shtëpia e ankandeve “Julien’s”.

E shpallur si pika kryesore e këtij ankandi, që u zhvillua në Hard Rock Caffe, Nju-Jork, por edhe në internet, kjo kitarë akustike, një Martin D-45, e përdorur nga Clapton në vitin 1970 gjatë një koncerti të parë të drejtpërdrejtë nga grupi i tij, Derek dhe Dominos, ishte vlerësuar midis 300 000 dollarë dhe 500 000 dollarë nga Julien’s.

Çmimi i saj i shitjes mbetet shumë më i ulët se rekordi për një kitarë, i arritur nga ajo gjysmakustike e këngëtarit i Nirvana-ve, Kurt Cobain, e përdorur gjatë koncertit të famshëm “MTV Unplugged” në vitin 1993 (6 milionë dollarë në 2020, në Julien’s Auction).

Kitarat e tjera të shitura përfshinin një Gibson Explorer e vitit 1976 “The Edge”, e përdorur nga U2, që u shit për 437 500 dollarë dhe një Fender Stratocaster, e përdorur ga muzikanti i Pink Floyd, David Gilmour, që u shit për 200 000 dollarë.

Gati 1 000 lote dhe objekte të ndryshme, të kaluara nëpër duart e Beatles, Guns N’Roses, Nirvana, Michael Jackson, Amy Winehouse, Whitney Houston, Lady Gaga, Madonna, Elvis Presley, Rolling Stones, u shitën gjatë këtyre ankandeve. / KultPlus.com

Eric Clapton publikon versionin e këngës ‘Golden Ring’ (VIDEO)

“Sa herë që merrni kitarën tuaj për të luajtur, luani sikur të jetë hera e fundit”, thotë Eric Clapton. Dashuria e tij për muzikën jeton në çdo melodi e këngë që ai shkruan. Këngët e tij priten shumë mirë nga dëgjuesit të cilët i qëndrojnë besnik muzikës së tij ndër vite, shkruan KultPlus.

Eric Clapton, kitaristi i njohur anglez është një nga kitaristët më të dashur për publikun. Muzika e tij u bë inspirim për shumë këngëtar dhe tekst-shkrues të rijnë te cilët po ndjekin hapat e tij.

Clapton ka fituar 18 ‘Grammy Awards’, e po ashtu edhe ‘Brit Award’ për ‘Kontribut të Shquar në Muzikë’. Ai u rendit i dyti në listën e ‘Rolling Stone’ për “100 Kitaristët më të mëdhenj të gjitha kohërave” dhe i katërti në “50 Kitaristët më të mirë të të gjitha kohërave” të ‘Gibson’. Clapton gjithashtu zuri vendin e pestë në listën e revistës ‘Time’ të “10 Lojtarëve më të Mirë të Kitarës Elektrike” në vitin 2009.

Para disa ditëve, Eric Clapton, solli një version të ri të këngës së tij ‘Golden Ring’, nga seria ‘The Lady in the Balcony – Lockdown sessions’ dhe sot KultPlus ju sjell atë më poshtë. / KultPlus.com

10 muzikantë legjendarë që nuk mësuan kurrë të lexojnë muzikë

Ju nuk keni nevojë të jeni në gjendje të lexoni muzikë në mënyrë që të jeni një muzikant i shkëlqyeshëm.

Gjithnjë e më shumë muzikantë po mësojnë të luajnë përmes internetit, gjë që mund të dëshmohet nga rritja e aplikacioneve dhe mësimeve online për fëmijët, të cilat nuk përfshijnë domosdoshmërisht të mësuarit për të lexuar muzikë.

Këto fytyra të famshme do t’ju bëjnë të pyesni se sa edukim muzikor nevojitet për të arritur madhështinë:

Jimi Hendrix
Kantautori Jimi Hendrix thuhet se mësoi veten të luante me kitarë elektrike me vesh dhe do të përdorte fjalë dhe ngjyra për të shprehur se si ai donte që tingëllonte muzika.

Stevie Wonder
Stevie Wonder ka qenë i verbër që menjëherë pas lindjes së tij. Ai luajti instrumente të shumta që në moshë të re, duke përfshirë piano, harmonikë dhe daulle.

Hans Zimmer
Një nga kompozitorët më të famshëm të filmit në historinë e muzikës, Hans Zimmer nuk mund të lexojë shënime muzikore konvencionale. Ai filloi të luante piano për grupet para se të bëhej një shkrimtar jingle, ku ai vlerëson zhvillimin e aftësive të tij kompozicionale.

Danny Elfman
Një kompozitor tjetër i filmit, Danny Elfman, i cili njihet për këngët e tij duke përfshirë Batman, Edward Scissorhands dhe Charlie and the Chocolate Factory, kaloi një pjesë të madhe të karrierës së tij duke mos qenë në gjendje të shkruajë ose lexojë muzikë.

Taylor Swift
Taylor Swift arriti të bëhej yll me albumin e saj të parë në moshën 17 vjeç. Ndërsa ishte një multi-instrumentiste e talentuar, Swift zbuloi në një intervistë me Rolling Stone se nuk lexon muzikë. Ajo thotë: “Unë nuk do të isha diplomuar në muzikë sepse kur muzika bëhet teknike për mua nuk më pëlqen ajo pjesë e saj.”

Bob Dylan
Kantautori amerikan, Bob Dylan konsiderohet nga disa si një nga kompozitorët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Veçanërisht, Dylan u fut në ‘Sallën e Famës’ pa ditur të lexonte muzikë.

Aretha Franklin
Aretha Franklin nuk mund të lexonte muzikë. Ajo muzikon me vesh, pasi e ka përsosur këtë talent duke kaluar fëmijërinë e saj duke kënduar ungjill në Kishën Baptiste të Bethelit të Ri në Detroit, Michigan.

The Beatles
“Askush prej nesh nuk mund të lexojë muzikë … Asnjëri prej nesh nuk mund ta shkruajë atë.” John Lennon e pranoi këtë për grupin në një intervistë të Playboy në vitin 1980, “por si muzikantë të pastër, si njerëz të frymëzuar për të bërë zhurmë, ata [Paul McCartney dhe Ringo Starr] janë po aq të mirë sa çdokush.”

Eric Clapton
Kitaristi, këngëtari dhe kompozitori anglez i zhanrit rock dhe blues, Eric Clapton u rendit i dyti në listën e Rolling Stone të “100 Kitaristëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave” pavarësisht se nuk ishte në gjendje të lexonte muzikë.

Elvis Presley
‘Mbreti i Rock and Roll’ Elvis Presley luajti kitarë, bas dhe piano të gjitha me vesh. Ai nuk mund të lexonte ose shkruante muzikë dhe nuk kishte mësime zyrtare, por mund të dëgjonte një këngë dhe thuhet se e luante atë vetëm pas një dëgjimi./ KultPlus.com

Eric Clapton, dashuria e të cilit jeton në telat e kitarës së tij (VIDEO)

“Muzika më shëroi mua”, pati thënë Eric Clapton, duke mos e realizuar faktin se është pikërisht muzika e tij ajo që shëroi shumë dëgjues të tij. Dashuria e tij për muzikën jeton në telat e kitarës së tij, e tekstet e këngëve janë art në vete, shkruan KultPlus.

Eric Clapton, kitaristi i njohur anglez është një nga kitaristët më të njohur dhe më të dashur për publikun. Këngët e tij priten shumë mirë nga dëgjuesit të cilët i qëndrojnë besnik muzikës së tij ndër vite.

Muzika e tij ofron një vend të komfortit që gjithmonë të bënë të ndihesh si në ‘shtëpi’.

Clapton u rendit i dyti në listën e ‘Rolling Stone’ për “100 Kitaristët më të mëdhenj të të gjitha kohërave” dhe i katërti në “50 Kitaristët më të mirë të të gjitha kohërave” të ‘Gibson’. Ai gjithashtu zuri vendin e pestë në listën e revistës ‘Time’ të “10 Lojtarëve më të Mirë të Kitarës Elektrike” në vitin 2009.

“Sa herë që merrni kitarën tuaj për të luajtur, luani sikur të jetë hera e fundit”, sugjeron Clapton, i cili i qëndron prapa fjalës së tij, gjithmonë duke i dhuruar publikut performancat më të mira.

Clapton ka fituar 18 ‘Grammy Awards’, e po ashtu edhe ‘Brit Award’ për ‘Kontribut të Shquar në Muzikë’.

Në karrierën e tij solo, Clapton ka shitur më shumë se 280 milionë disqe në të gjithë botën, duke e bërë atë një nga muzikantët më të suksesshëm të të gjitha kohërave.

Para disa ditëve, Eric Clapton, solli një version të ri të këngës së tij ‘After midnight’ – The lady in the balcony’, dhe sot KultPlus ju sjell atë më poshtë:

Disa nga këngët e tjera të njohura nga Eric Clapton janë:

“Blue Eyes Blue”

“Layla”

“Wonderful Tonight’’

“Badge”

“Old love”, e shumë të tjera që ende i dhurojnë publikut të njëjtat emocione si kur u dëgjuan për herë të parë. / KultPlus.com

Eric Clapton dhe tingujt e Blues-it

Eric Clapton, emri origjinal Eric Patrick Clapp, (i lindur më 30 mars 1945, Ripley, Surrey, Angli), ishte një rocker britanik dhe një nga kitaristët më të rëndësishëm të fund-viteve 1960 dhe në fillim të viteve ’70. Më vonë, Clapton u bë një këngëtar i dashur për të gjithë, por edhe kantautor i zoti.

Clapton u rrit nga gjyshërit e tij, pasi e wma e braktisi kur ishte i vogël. Ai filloi të luajë në kitarë gjatë adoleshencës dhe studioi në Kolegjin e Artit në Kingston. Pasi kishte qenë pjesw e dy grupeve të vogla si kitarist kryesor, në vitin 1963 u bashkua me Yardbirds, grup në të cilin kitara e artistit tërhoqi vëmendje të madhe në Britani me tingujt e ngrohtë të blues-it. Clapton la Yardbirds në 1965, kur ata kaluan nga blues-i në pop.

Po atë vit, ai u bashkua me Bluesbreakers të John Mayall.

Ai u bë shumë shpejt figura kryesore e grupit dhe tërhoqi dëgjues fanatikë të blues-it në klubet e Londrës ku grupi luante live.

Në vitin 1966 Clapton la Bluesbreakers për të formuar një grup të ri me dy muzikantë të tjerë, basisti Jack Bruce dhe bateristi Ginger Baker. Ky grup, Cream, krijoi famë ndërkombëtare me shkrirjen e sofistikuar, të rockut dhe blues-it në solot e mrekullueshme të kitarës. Clapton dhe teknikat e tij në kitarë u përhapën me shpejtësi dhe ai u bë pikë referimi për të gjithë.

Energjia dhe intensiteti emocional i solove të Clapton vihen re lehtësisht në këngë të tilla si “Crossroads” dhe “White Room”. Eric Clapton kishte vendosur një standart të ri në muzikën britanike, por edhe atë botërore. Cream u nda në fund të vitit 1968, pas albumeve: Disraeli Gears (1967), Wheels of Fire (1968) dhe Goodbye (1969).

Clapton solli krijimet e tij të para në solo në vitin 1970. Ai shpejti afroi një treshe muzikantësh të zotë (basisti Carl Radle, bateristi Jim Gordon dhe tastieristi Bobby Whitlock) në një grup të ri të quajtur Derek&Dominos , me Clapton si kitarist, vokalist dhe kompozitor. Më vonë me grupin u bashkua dhe kitaristi Duane Allman. Ata publikuan dy albume që kanë hyrë në listën e albumeve më të mira të muzikës britanike:

“Layla” dhe “Other Assorted Love Songs” (1970). I zhgënjyer nga shitjet e pakta të “Layla” dhe varësia ndaj heroinës e shkëputën Clapton për dy vjet nga muzika. Rikthimi me “461 Ocean Boulevard” (1974), ishte sukses i madh për Clapton. Ky ishte albumi i parë ku artisti nuk i dha vëmendjen kryesore kitarës, por cilësisë së kompozimit dhe teksteve të këngëve.

Gjatë 20 viteve të ardhshme, Clapton prodhoi shumë albume: “Slowhand” (1977), “Backless” (1978), “Money and Cigarettes” (1983), “August” (1986), “Unplugged” (1992) dhe From the Cradle (1994). Në ceremoninë e Çmimeve Grammy të vitit 1993, “Tears in Heaven”, këngë e cila u shkrua si kujtim për vdekjen e të birit nga Clapton, fitoi cmimin si kënga e vitit dhe Unplugged u vlerësua si albumi i vitit.

Clapton gjithashtu pati bashkëpunime të suksesshme të cilat u vlerësuan me çmime Grammy: Riding with the King (2000) me legjendën e blues-it B.B. King dhe The Road to Escondido (2006) me kitaristin J.J. Cale.

Clapton publikoi librin e tij autobiografik në vitin 2007 e 10 vjet më vonë, filmi dokumentar “Clapton Life in 12 Bars” u shfaq në kinematë botërore. Clapton u bë pjesë e “Rock and Roll Hall of Fame” si anëtar i Yardbirds në 1992, si anëtar i Cream në vitin 1993, dhe solo në vitin 2000./konica/ KultPlus.com

Lot në parajsë

Nga: Eric Clapton
Shqipëroi: Bujar Meholli

A do ta dije emrin tim
nëse do të shiheshim në parajsë?
A do të ishim të njëjtë
nëse në parajsë do të shiheshim?

Më duhet të jem i fortë
dhe tutje të vazhdoj,
sepse e di që nuk i përkas
kësaj parajse.

A do të ma mbaje dorën
nëse do të shiheshim në parajsë?
A do të më ndihmoje të qëndroj
nëse në parajsë do të shiheshim?

Rrugën time do ta gjej
përmes natës dhe ditës
sepse e di që nuk mund të qëndroj
këtu në parajsë…

Koha mund t’ju rrëzojë
koha mund t’ju ulë në gjunjë
zemrën mund t’ua thyejë koha,
a e ke kërkuar këtë, të lutem?…

Përtej asaj dere
shtrihet paqja, jam i sigurt,
dhe e di se nuk do të ketë më
lot në parajsë…

Emrin tim a do ta dije
nëse në parajsë do të shiheshim?
I njëjti a do të ishe
nëse në parajsë do të të shihja?

I fortë më duhet të jem
dhe të vazhdoj
unë nuk i përkas parajsës,
këtu në parajsë, nuk mund të jem… /KultPlus.com