Bojken Lako publikon projektin e ri muzikor (VIDEO)

Këngëtari i njohur shqiptar, Bojken Lako, ka publikuar projektin më të ri të tij.

Kënga quhet “Dance on the Weekend” dhe është e shoqëruar edhe me videoklip.

Projekti tashmë është në rrjetet sociale.

Artisti ka kohë që promovoi projektin në rrjetet sociale dhe është rikthim i mirë për të në skenën muzikore.

Bojken Lako njihet për këngët e tij të veçanta. /KultPlus.com

Bojken Lako këtë vit synon Eurovizionin me “Jeto jetë”

Ka nisur prezantimi i këngëve të këtij edicioni të Festivalit të Televizionit Shqiptar. Gjatë ditëve në vazhdim ne do ta sjellim një e nga një bagazhin artistik të këtij edicioni.

Në mesin e këngëve garuese është edhe kënga “Jeto jetë” nga Bojken Lako. Lako kishte konkurruar edhe edicion e kaluar me këngën “Sytë e shpirtit”.

Në ndërkohë do t’i dëgjojmë edhe këngët tjera që konkurrojnë në këtë festival, i cili fituesin e dërgon për përfaqësim në Eurovizion, në Izrael. Festivali zhvillohet në datat 20-21- 22 dhjetor në Pallatin e Kongreseve. /KultPlus.com

Bojken Lako dhe Xhevdet Bajraj bashkojnë forcat për Festivalin e RTSH-së

Bojken Lako vjen në edicionin e 57-të të Festivalit të Këngës me “Jeto jetën”.

“Kam sjellë një këngë që nuk është stil festivali. Është hera e parë që marr pjesë me një këngë të thjeshtë, të pa ngarkuar me tendenca.” – tregon Lako për “Mirëmëngjes Shqipëri”.

Muzikën, Bojkeni e ka realizuar vetë, ndërsa tekstin ja ka besuar poetit Xhevdet Bajraj. Por si erdhi ky bashkëpunim?

“Mendova të bëja diçka me profesorin Xhevdet Bajraj, të cilin kam patur fatin ta njoh personalisht. I kërkova të bënim një këngë me një tekst të tij.” Ky bashkëpunim ndodhi. “Jeto jetën” është një këngë dashurie. “Është një këngë që i kushtohet ndjesisë së puthjes së parë, gjërave naive dhe të pastra në marrëdhënien mes dy njerëzve.” – shpjegon Bojkeni.

I pyetur në lidhje me prezantimin e këngëve përpara festivalit si në vitin e kaluar, kantautori ka një përgjigje: “Transmetimi i këngëve më herët nuk më pëlqen sepse humbet kurioziteti se çfarë do të sjellë një artist në festival.” Bojken Lako e ka prekur për herë të parë skenën e Festivalit të Këngës në vitin 1999, duke u prezantuar me krijime të veçanta siç është dhe ajo e këtij viti, një këngë pop – new R&B. / KultPlus.com