‘Ti ke një njeri që të do…’

Një nga këngët e edicionit 34-të të Festivalit të Këngës në RTSH ishte edhe kënga ‘Nuk kërkoj tjetër njeri’ kënduar nga Elton Deda.

Kam kohë pa e parë, nuk di ku do jetë,
atë vjeshtë të brishtë dhe zërin e saj si kristal…
mes zërave të dimrit, mundohem ti flas.

As vet nuk e di pse lodhem ta gjej,
ende ndjejë ndonëse ka shume akull mes nesh,
kjo vjeshtë e heshtur dimrin se fsheh.

Se dielli ndriçon prapë dhe shiu pushon,
nuk di zemra e saj nga dhimbja rënkon,
gjithçka do të falja që hapat e saj të trokisnin prapë të unë (të unë),
ende sytë e tu kanë ca lot të pa tharë,
si fshin dot e dashur ndonëse jemi larg,
dhe kurrë mos mendo vetëm s’je në këtë botë
sepse ti ke një njeri që të do.

As vet nuk e di pse lodhem ta gjej,
ende ndjejë ndonëse ka shume akull mes nesh,
kjo vjeshtë e heshtur dimrin se fsheh./
KultPlus.com

Revoltohet Elton Deda: Ne muzikantët në Shqipëri e Kosovë po hyjmë në muajin e 8-të pa punë, po shkojmë drejt falimentit

Për shkak të pandemisë muzika live dhe koncertet janë të ndaluara të zhvillohen pasi janë burim i përhapjes së COVID-19, por ky akti normativ i qeverisë ka bërë që këngëtarët të revoltohen pasi kanë ngelur pa punë.

Pjesë e emrave që kanë reaguar është edhe muzikanti i njohur, Elton Deda i cili përmes një statusi në rrjetin social Facebook shpreh shqetësimin për veten dhe gjithë kolegët e tij të kësaj fushe, duke përmendur se tashme po hyjnë në muajin e 8 pa punë.

Ai shprehet se pjesa dërrmuese e artistëve sigurojnë të ardhurat kryesore të jetesës,duke punuar deri në orët e para të mëngjesit, në klube e bare të ndryshme, por sot nuk munden më dhe kjo sipas Dedës, jo për shkak të paaftësisë së tyre për të punuar, por sepse nuk lejohen.

Deda poashtu potencon se qeveria në momentin që i la artistët pa punë duhet të mendonin edhe një mënyrë kompensimi , pasi edhe artistët paguajnë rregullisht taksat si të gjithë njerëzit e tjerë.

Statusi i plotë i Dedës.

Tashmë, ne muzikantët në Shqipëri e Kosovë po hyjmë në muajin e 8 pa punuar. Një pjesë dërrmuese e jona, të ardhurat kryesore i kanë prej punës së lodhshme deri në orët e para të mëngjesit, në klube, bare e lounge të ndryshme. Nuk punojmë dot jo sepse jemi të paaftë por sepse nuk lejohemi. Mbasi na kanë denigruar mirë e mirë me akte normative të bëra nga njerëz që thjesht nuk duan t’ja dinë për jetët e të tjerëve, mbasi na konsiderojnë pasanikë ndërkohë që shumë prej nesh po shkojnë drejt falimentit financiar, edhe nuk na dëgjojnë e nuk na përfillin.

Nëse na mbyllën, duhet të mendoheshe një strategji kompesimi. Minimumi që mund të bëjë një shtet te i cili ne paguajmë rregullisht taksa. Personalisht ndihem tepër pesimist më tepër prej indiferencës sesa prej gropës që thellohet çdo ditë. / KultPlus.com

Elton Deda: Suksesi sot shkon për këngë me tekst vulgar, është krijuar modeli më i keq për muzikën tonë

Këngëtari dhe kompozitori i njohur Elton Deda u shpreh se muzikantët profesionistë dhe të mirë në Shqipëri po vijnë duke u pakësuar gjithnjë e më tepër.

Sipas artistit të mirënjohur, Shqipëria ka mundësi të prodhojë këngëtarë, dhe artistë të mirë, por  politikat dhe strategjitë nuk janë të duhurat, e si të tilla ato nuk lejojnë të zhvillohen më tej, deri në kapërcim, pse jo, edhe të kufijve.

A ka artistë të denjë sot Shqipëria?

“Mendoj që kemi pasur shumë dhe nga viti në vit fillojnë e pakësohen. Pjesa më e madhe e asaj që prodhohet nuk bën. Në çdo klub që shkojnë servilet e njëjta muzikë. Duhet ndryshuar mentaliteti, ka gjëra të reja në këtë botë, ka gjëra shumë të bukura, nuk është vetëm një model. Kemi gjetur model të keq, këngët që dëgjojmë në radio kanë të njëjtin beet, të njëjtin tekst, të njëjtën muzikë, si turke e përzier me otoman dhe kjo nuk është e mirë nëse do shohim civilizimin perëndimor”, tha ndër të tjera Elton Deda, i ftuar në emisionin “Provokacja” të Mustafa Nanos.

Për artistin, duhet ndryshuar mentaliteti i muzikës që prodhohet dhe duhet parë drejt civilizimit perëndimor, duke prodhuar modele dhe gjëra të reja.

“Ëndrrat tona atë kohë ka qenë që të ishim “Deep Purple” të Shqipërisë apo “Led Zeppelin”, grupe me peshë. Nuk është se jam zhgënjyer, kemi ndjekur linjën tonë nuk kemi bërë shumë kompromis dhe sot e kësaj dite vazhdojmë të marrim frytet e punës tonë”, theksoi Deda.

Këngautori i njohur u shpreh se “në një moment artisti është edhe ëndërrimtar por bëhet edhe pragmatist. E mira është që idetë në çdo vend i vogël apo i madh, duhet ti thuash”.

Ai bëri edhe një krahasim me tregun muzikor jashtë vendit.

“Në tregun jashtë ka disa parametra dhe të dhëna që nuk të lënë të gabosh plus që varet edhe nga lidhjet dhe mundësitë që ke për të pasur arritje. Unë kam jetuar në Neë York edhe është një xhungël e vërtetë. Takoja çdo ditë artistë që punonin kamerierë dhe punonin në punë të rëndomta, ditën punonin dhe natën bënin audicione”, u shpreh Deda.

Lidhur me afirmim e disa këngëtarëve shqiptarë në botë, siç është Rita Ora, Dua Lipa etj, ai tha se edhe në Shqipëri ka talentë, por nuk kultivohen dhe nuk vlerësohen.

” Kemi nevojë të jemi në tokën  duhur sepse farën e kemi. Mjafton të tregoj eksperiencën time në “The Voice of  Albania” ku për 3 vjet kam parë çudira. Vajza dhe djem të rinj që këndonin shumë bukur ndaj thashë që e rëndësishme është se në çfarë toke do të mbillet kjo farë, çfarë zone të ujitet, si do kujdesen njerëzit dhe fatkeqësisht në Shqipëri jemi pak ngadalë në këtë pikë”.

“Kjo nuk është ankesë por një realitet që duhet ta pranojmë të gjithë. Është një vend i vogël me mentalitet ballkanik. Këtu ekziston një treg pa lidhje që nuk zhvillohesh dot. Unë e konsideroj këtë pasojë si të ardhur zinxhir gjatë viteve që pas 90’, që nga politika, strategjitë e ndjekura për të ndihmuar artin. Artisti gjithmonë e do një sponsor sepse ka kosto. Në momentin që ka një politikë të shëndoshë, e cila krijon një strategji për artin, sigurisht që ka edhe art të mirë, duhet të ketë një strategji të mirë sepse ndryshe do përfundojmë kështu si kemi përfunduar”, theksoi Elton Deda.

Sot sipas tij, gjendja është e mjerueshme.

“Ne kemi shumë pak këngë që kanë një poezi të mirë, shumica e atyre që qarkullojnë janë tepër vulgare. Është e frikshme sepse kur flasim për artin, flasim për formën më të lartë të estetikës njerëzore. Tregu i lirë nuk ka nevojë të frenohet, tregu i lirë rregullohet me ndërgjegjësimin edhe të muzikantëve edhe të politikave. Aktivitetet duhet të fillojnë nga morali, në fund të fundit ka shumë moral brenda, arti jep mesazhe përmes tij. Shumica e njerëzve janë të lodhur, të varfër dhe arti jep mesazhe për t’i pakësuar këto”, u shpreh Elton Deda. / noa.al/ KultPlus.com

Kritikuan Jonida Maliqin për anglishten, “shpërthen” Elton Deda: Histeria kolektive e disa injorantëve, u kthye në dashuri

Këngëtari i njohur Elton Deda, ka reaguar pas kualifikimit të Jonida Maliqit në finalen e Eurovisionit.

“Kjo ditë e bukur me diell ( heperhe), përtej mynxyrave politike dhe
gjendjes depresive që kalojnë të gjithë shqiptarët, u hap me ndjenja të bukura
dhe pozitivitet.

Mbrëmë Manjola Nallbani këndoi jo vetëm për njerëzit në salle por për të
gjithë shpirtërat e lodhur të artistëve shqiptare.

E shoqërova bashkë me muzikantë të mëdhenjë në ketë rrugëtim të bukur dhe të
them të drejtën e kam shijuar shumë koncertin.

Kaloi shume shpejt, nuk e kuptova fare kur arriti në këngën e fundit. Kishte
në sallë shumë kolegë të cilët i pashë gati në mallëngjim dhe kjo është e
natyrshme.

Ne duam gjëra të bukura, kaq e thjeshtë është. Dhe vetëm njerëz të mëdhenjë
por modestë si Manjola dinë ti shërbejnë aq bukur në art.

Urimi im për Manjolen është që të mos ndalojë këtu pasi artistët e mëdhenjë
ndalojnë vetëm kur ndalon ora. Ka shumë akoma për të dhënë.

Ndjenja tjetër e bukur ishte kualifikimi i Jonides.

Histeria kolektive e disa injorantëve që u moren me nivelin e anglishtes se
saj, u kthye në një dashuri të pafundme direkt.

Kjo tregon që një pjesë e shoqërisë sonë vuajnë nga hipokrizia, mos-pasje
boshti dhe boshllek shpirtëror.

Merreni si këshillë miqësore, lërini artistët të bëjnë punën e vet dhe bëni
dhe ju ndonjë punë se nuk del keq.

Shumë suksese e dashur Jonida dhe të jesh e qetë pasi muzika ka vetëm një
gjuhe universale, që e kuptojnë të gjithë”, shkruan ai./KultPlus.com

Ti ke një njeri që të do…

Një nga këngët e edicionit 34-të të Festivalit të Këngës në RTSH ishte edhe kënga “Nuk kërkoj tjetër njeri” kënduar nga Elton Deda.

Kam kohë pa e parë, nuk di ku do jetë,
atë vjeshtë të brishtë dhe zërin e saj si kristal…
mes zërave të dimrit, mundohem ti flas.

As vet nuk e di pse lodhem ta gjej,
ende ndjejë ndonëse ka shume akull mes nesh,
kjo vjeshtë e heshtur dimrin se fsheh.

Se dielli ndriçon prapë dhe shiu pushon,
nuk di zemra e saj nga dhimbja rënkon,
gjithçka do të falja që hapat e saj të trokisnin prapë të unë (të unë),
ende sytë e tu kanë ca lot të pa tharë,
si fshin dot e dashur ndonëse jemi larg,
dhe kurrë mos mendo vetëm s’je në këtë botë
sepse ti ke një njeri që të do.

As vet nuk e di pse lodhem ta gjej,
ende ndjejë ndonëse ka shume akull mes nesh,
kjo vjeshtë e heshtur dimrin se fsheh./ KultPlus.com

I shfrytëzonin emrin e të atit për një shoqatë prostitucioni, reagon ashpër Elton Deda

Kantautori i njohur Elton Deda ka reaguar ashpër pas denoncimit të emisionit investigativ Fiks Fare ku një shoqatë që mban emrin e babait të tij Ferdinand Deda, rekrutonte vajza për prostitucion.

Deda zotohet publikisht se “do ta heqë përjetësisht fytyrën e të atit nga ajo vulë dhe aga ai aktivitet i ndyrë”.

Më poshtë po ju sjellim postimin e plotë të Elton Dedës.

I dashur Baba, Nder i Kombit dhe muzikanti gjeni. Me ne fund te erdhi edhe ty rradha qe ne 15 vjetorin e vdekjes, te dalesh ne TV, jo me baketen tende ne dore por fytyra jote e pashme e stampuar ne nje vule shoqate e cila merret me prostitucion dhe eskorta. Se si eshte legalizuar kjo shoqate ne gjykate nuk e di, por me siguri kane harruar te kerkojne pelqimin tend meqenese ti ke levizur per pak kohe jashte shtetit. Gjithashtu edhe per ne familjaret e tu, harruan te na kerkojne nje autorizim te perkohshem derisa te vije ti. Meqe te erdhi shoirti ne maje te hundes dhe vendose te mos ktheheshe, keta vendosen te te kujtojne duke te respektuar dhe duke i vene emrin tend te nderuar nje shoqate. Mbase po te kishe vendosur te rrije edhe mund te kishe perfituar dicka nen dore, pa zhurme dhe mbase kishe mbyllur ndonje vrime ne portofol. Te premtoj qe do bej ç’eshte e mundur ( pasi e di qe shumepak prej baballareve te kombit do tu interesoje ta ndjekin kete ceshtje), ta heq perjetesisht fytyren tende te hijshme nga ajo vule dhe nga ai aktivitet i ndyre. Nuk mund te rri pa falenderuar Fiks Fare qe e solli ne vemendje kete fenomen. Do flasim prape Babi, qendro i forte!
Yt bir, ka shkruar Deda në Facebook. /KultPlus.com