“Mos më lër vetë, kam shumë frikë të rri pa ty, është botë e egër” (VIDEO)

Redon Makashi është këngëtar dhe tekstshkrues i njohur, që gjatë karrierës së tij i ka sjell publikut mjaft këngë me tekste të bukura, të shoqëruara me zërin e tij unik, shkruan KultPlus.

Në vitin 1989, prezantohet për herë të parë në televizion në Radio Televizionin Shqiptar me këngën “Vitet më të bukura”. Kjo ndodh në spektaklin “Maratona e këngës popullore” e regjisores Vera dhe redaktor muzike Shaban Ibrahimi. Po në këtë vit krijon këngën “Rruga me fllade kujtimesh”.

Sonte po e risjellim këngën e tij “Dikur luaja me ndjenjën e saj” e cila është lansuar në vitin 1994 dhe shquhet për tekstin e bukur dhe të ndjeshëm, si dhe për performancën e Makashit. /KultPlus.com

‘Mos më lër vetë, kam shumë frikë të rri pa ty, është botë e egër’ (VIDEO)

Redon Makashi është këngëtar dhe tekstshkrues i njohur, që gjatë karrierës së tij i ka sjell publikut mjaft këngë me tekste të bukura, të shoqëruara me zërin e tij unik, shkruan KultPlus.

Në vitin 1989, prezantohet për herë të parë në televizion në Radio Televizionin Shqiptar me këngën “Vitet më të bukura”. Kjo ndodh në spektaklin “Maratona e këngës popullore” e regjisores Vera dhe redaktor muzike Shaban Ibrahimi. Po në këtë vit krijon këngën “Rruga me fllade kujtimesh”.

Sonte po e risjellim këngën e tij “Dikur luaja me ndjenjën e saj” e cila është lansuar në vitin 1994 dhe shquhet për tekstin e bukur dhe të ndjeshëm, si dhe për performancën e Makashit. / KultPlus.com

“Dikur luaja me ndjenjën e saj, tash vuaj vet” (VIDEO)

Redon Makashi është këngëtar dhe tekstshkrues i njohur, që gjatë karrierës së tij i ka sjell publikut mjaft këngë me tekste të bukura, të shoqëruara me zërin e tij unik, shkruan KultPlus.

Në vitin 1989, prezantohet për herë të parë në televizion në Radio Televizionin Shqiptar me këngën “Vitet më të bukura”. Kjo ndodh në spektaklin “Maratona e këngës popullore” e regjisores Vera dhe redaktor muzike Shaban Ibrahimi. Po në këtë vit krijon këngën “Rruga me fllade kujtimesh”.

Sonte po e risjellim këngën e tij “Dikur luaja me ndjenjën e saj” e cila është lansuar në vitin 1994 dhe shquhet për tekstin e bukur dhe të ndjeshëm, si dhe për performancën e Makashit. / KultPlus.com

“Qeshu rini, qeshu pra rini, ti je e ardhmja dhe këtë e di”

Sot përkujtohet 8 dhjetori, Dita e Rinisë në Shqipëri, ku 24 vjet më parë protestat studentore përmbysën regjimin komunist.

Prej vitit 2009, kjo datë përkujtohet si festë kombëtare në nder të të gjithë studentëve të dhjetorit 1990 dhe gjithë rinisë shqiptare kur më 8 dhjetor një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, banorë të qytetit “Studenti”, u bënë iniciatorë e protagonistë të kthesës së madhe historike: protestave paqësore që sollën pluralizimin, rënien e komunizmit dhe lindjen e demokracisë.

Me shprehjen “E duam Shqipërinë si gjithë Europa”, ata kërkuan ngritjen e sistemit të vlerave perëndimore dhe të shtetit të së drejtës; integrimin në Europë dhe garantimin e pluralizmit politik si bazë kryesore për një shoqëri të lirë e demokratike.

Më poshtë, KultPlus ua sjell këngën “Jemi Zemrat e çdo moshe” të kënduar nga Redon Makashi, Bledar Sejko dhe Morena Reka.

Qeshu rini, qeshu pra rini

ti je e ardhmja dhe kete e di

qeshu rini, se cdo zemer thote

ecen me kohen si askush ne bote.

Mosha jote rini ne cdo zemer jeton
Ti i fal dashuri ne cdo hap kohes sone
Te duam qe syte te qeshin gjithmone

Ti me zjarr dashuron ,
Ti mengjeset zgjon
Ndaj njerezit per ty
Kane te drejte kur thone
Ajo eshte si kristal e ardhmja jone

Ti me zjarr dashuron ,
Ti mengjeset zgjon
Ndaj njerezit per ty
Kane te drejte kur thone
Ajo eshte si kristal e ardhmja jone

Ju mjaftoi vec nje fjale ne ato vite
Falet jeten ju, kishit moshen tone
Dhe nen gjurmet e saj brezat rriten
Gjaku qe u derdh eshte betimi jone

Dua qe t’ju them
kthjelltesine e saj
une me shoket e mi
thelle ne zemer e mbajme.
Ndaj s’plaket jo
Rini e Shqiperise

Qeshu rini, qeshu rini
Ti je e ardhmja dhe kete e di
Qeshu ti rini
cdo zemer thote
Ecen me kohen si askush ne bote

Mosha jote rini ne cdo zemer jeton
Ti i fal dashuri ne cdo hap kohes sone
Te duam qe syte te qeshin gjithmone

Ti me zjarr dashuron ,
Ti mengjeset zgjon
Ndaj njerezit per ty
Kane te drejte kur thone
Ajo eshte si kristal e ardhmja jone

Ti me zjarr dashuron ,
Ti mengjeset zgjon
Ndaj njerezit per ty
Kane te drejte kur thone
Ajo eshte si kristal e ardhmja jone

Ju mjaftoi vec nje fjale ne ato vite
Falet jeten ju, kishit moshen tone
Dhe nen gjurmet e saj brezat rriten
Gjaku qe u derdh eshte betimi jone

Dua qe t’ju them
kthjelltesine e saj
une me shoket e mi
thelle ne zemer e mbajme.
Ndaj s’plaket jo
Rini e Shqiperise

Qeshu rini, qeshu rini
Ti je e ardhmja dhe kete e di
Qeshu ti rini
cdo zemer thote
Ecen me kohen si askush ne bote

Qeshu Rini!! /KultPlus.com

Në gusht do të mbahet festivali tradicional i rokut “Spitfire”

Spitfire Festival është një projekt që bashkon grupet e muzikës rock, adhuruesit, organizatorët, mediat dhe mbështetësit e tjerë, në një ngjarje/aktivitet të madh të këtij zhanri muzikor që i ka mungur skenës dhe jetës kulturore tek ne, përcjell KultPlus.

Qëllimi kryesor i këtij festivali është që të vazhdojë tradita e rockut, e cila në Kosovë ka fillet tek vitet e 60-ta, dhe të përcillet kjo kulturë tek të rinjët, me pjesëmarrje më të madhe me bende të reja, duke përfshirë të gjitha komunitetet në Kosovë.

Ky festival, që është shumë i mirëpritur nga të gjithë ata që e vlersojnë kulturën rock, do ti bashkojë gjeneratat e ndryshme të krijuesve, ku veprat, përvojat dhe idetë e grupeve pjesëmarrëse do të shkëmbehen dhe përdoren si udhërrëfyes për gjeneratat e reja.

Në këtë festival pritet të marrin pjesë grupe nga Kosova, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, duke u zgjëruar me bende tjera ndërkombëtare në vitet në vijim. Gjatë këtij festivali do të ketë performanca çdo ditë, me prezentime të bendeve të reja rock, dhe gjithashtu me përkrahje nga bende të famshme që kanë krijuar dhe kanë lënë gjurmë të pashlyera në kulturën e rockut kosovar, rajonal e ndërkombëtar.

Koncerti organizohet në pjesën e amfiteatrit të pishinës së Gërmisë, dhe do të ketë njëzetë performanca live.

26.08.2022, Dita 1/Day 1

Aleksandër Gjoka
Redon Makashi
Elton Deda
Gima
Epoka 94
Gillespie
Redknots
Masters of Mind

27.08.2022, Dita 2/Day 2

Bojken Lako
Jericho
Pinkmetal
Trampoline
Zwada
Koha

28.08.2022, Dita 3/Day 3

Eugent Bushpepa
Crossbones
Frisson
Station Innermost
Telikput
Oktappa

Performancat do të jenë nga 25 deri në 120 minuta, varësisht prej bendit, dhe do të jenë të përcjellura nga DJ të po të njejtit zhanër.

Për më shumë informata/pyetje rreth fetivalit kontaktoni:

Kreshnik Berisha/Media +38349867999
Orgesa Arifi/Media +38349156600

Tickets:
Biletat mund ti gjeni në Rave Travel:
https://www.rave-travel.com/tickets-en.nspx?eventid=1459 / KultPlus.com

“Dikur luaja me ndjenjën e saj, tash vuaj vet” (VIDEO)

Redon Makashi është këngëtar dhe tekstshkrues i njohur, që gjatë karrierës së tij i ka sjell publikut mjaft këngë me tekste të bukura, të shoqëruara me zërin e tij unik, shkruan KultPlus.

Në vitin 1989, prezantohet për herë të parë në televizion në Radio Televizionin Shqiptar me këngën “Vitet më të bukura”. Kjo ndodh në spektaklin “Maratona e këngës popullore” e regjisores Vera dhe redaktor muzike Shaban Ibrahimi. Po në këtë vit krijon këngën “Rruga me fllade kujtimesh”.

Sonte po e risjellim këngën e tij “Dikur luaja me ndjenjën e saj” e cila është lansuar në vitin 1994 dhe shquhet për tekstin e bukur dhe të ndjeshëm, si dhe për performancën e Makashit. / KultPlus.com

‘Mos më lër vetë, kam shumë frikë të rri pa ty, është botë e egër’ (VIDEO)

Redon Makashi është këngëtar dhe tekstshkrues i njohur, që gjatë karrierës së tij i ka sjell publikut mjaft këngë me tekste të bukura, të shoqëruara me zërin e tij unik, shkruan KultPlus.

Në vitin 1989, prezantohet për herë të parë në televizion në Radio Televizionin Shqiptar me këngën “Vitet më të bukura”. Kjo ndodh në spektaklin “Maratona e këngës popullore” e regjisores Vera dhe redaktor muzike Shaban Ibrahimi. Po në këtë vit krijon këngën “Rruga me fllade kujtimesh”.

Sonte po e risjellim këngën e tij “Dikur luaja me ndjenjën e saj” e cila është lansuar në vitin 1994 dhe shquhet për tekstin e bukur dhe të ndjeshëm, si dhe për performancën e Makashit. / KultPlus.com

‘Është botë e errët por jeta është e imja e më takon vetëm mua’

Nga Redon Makashi-Redi

Kohë e çudiçme!! Si ka mundësi që njerëzit me djallin në bark nuk reshtin së nxjerri vrer. Kanë plot halle në jetët e tyre dhe për çudi hallet e tyre i masturbojnë tek të tjerët, shfrynë dufin, qeshin kur hedhin helmin e zvarriten si gjarpnij pas rreshrave të… Për çudi me duken të shndërruar në atë qenre e tërbuar me dhëmbët e skerrnitur që kur i hedhin prehun kafshojnë ku të mundin, e pasi mbarojnë punë me të presin po me ata dhëmbë e jargët që i rrjedhin neveri, presin prehun e radhës…

Ehh e trishtueshme e qesharake. Po më the të drejtën nuk i urrej, po më keq, ndjej KEQARDHJE PER TA.. është botë e errët, e pisët, e humberave boshe, gjth në të kunërt mes vrerit, helmit, mllefit e kafshimit, unë ju dhuoj paqen, mirësinë dhe pakëz muzikë. JETA ËSHTË E IMJA E MË TAKON VETËM MUA. / KultPlus.com

Redon Makashi publikon këngën më të re (VIDEO)

Këngëtari i njohur Redon Makashi sapo ka publikuar këngën e tij më të re që mban titullin ‘Më mohove’, shkruan KultPlus.

Makashi e ka publikuar së pari në rrjetin social Facebook, ku ka potencuar se kjo këngë është kartolina e tij për vitin 2021.

‘Një falenderim special për të gjithë bashkëpunëtorët, muzikantët Arian Gjici, Eugen Bejleri, Hektor Duri, Arbër Kocllai, Eneda Tarifa, Juli Paasha, modelja Daniela Shima dhe realizimi i klipit nga studio ‘Pro Vidio”, ka shkruar ndër të tjera këngëtari. / KultPlus.com

“Dikur luaja me ndjenjën e saj, tash vuaj vet”

Redon Makashi është këngëtar dhe tekstshkrues i njohur.

Në vitin 1989, prezantohet për herë të parë në televizion në Radio Televizionin Shqiptar me këngën “Vitet më të bukura”. Kjo ndodh në spektaklin “Maratona e këngës popullore” e regjisores Vera dhe redaktor muzike Shaban Ibrahimi. Po në këtë vit krijon këngën “Rruga me fllade kujtimesh”.

Sot po e sjellim këngën e tij “Dikur luaja me ndjenjën e saj” e cila është lansuar në vitin 1994 dhe shquhet për tekstin e bukur dhe të ndjeshëm, si dhe për performancën e Makashit. 

Mbizotëronte një qetësi
Në atë nate gjithçka pushonte
Kisha shumë nevojë për të
E në ato çaste më mungonte

Në këto rrugët pa njeri
Ku asgjë nuk ekzistonte
Mu kujtua ajo vajzë
Zëri i saj kur me thonte:
“Të dua shumë
Mos më lër vetëm
Kam shume frikë të rri pa ty
Është botë e egër”

Dhe pastaj me përqafonte
Dhe pas vetes më pushtonte
E ndjeja dorën e saj
Gjithë trupin me përshkonte
Hej një botë tjetër na priste me pas
I kam ndër mend
Lotet e saj
Dashuronte si e çmendur… si e marrë

Nuk mundem ta imagjinoj
Se ty te kam humbur vërtet
Dikur unë luaja me ndjenjën e saj
E sonte vuaj vete
Me duket se asnjëherë
S’do dashuroj me kaq fort
E janë kujtimet qe me shkatërrojnë

Nuk mundem ta imagjinoj
Se ty te kam humbur vërtetë
Dikur unë luaja me ndjenjën e saj
Tani e vuaj vete…
Tani e vuaj vete… /KultPlus.com

“Mos më lër vetë, kam shumë frikë të rri pa ty, është botë e egër” (VIDEO)

Redon Makashi është këngëtar dhe tekstshkrues i njohur, që gjatë karrierës së tij i ka sjell publikut mjaft këngë me tekste të bukura, të shoqëruara me zërin e tij unik, shkruan KultPlus.

Në vitin 1989, prezantohet për herë të parë në televizion në Radio Televizionin Shqiptar me këngën “Vitet më të bukura”. Kjo ndodh në spektaklin “Maratona e këngës popullore” e regjisores Vera dhe redaktor muzike Shaban Ibrahimi. Po në këtë vit krijon këngën “Rruga me fllade kujtimesh”.

Sonte po e risjellim këngën e tij “Dikur luaja me ndjenjën e saj” e cila është lansuar në vitin 1994 dhe shquhet për tekstin e bukur dhe të ndjeshëm, si dhe për performancën e Makashit. /KultPlus.com

“Mos më lër vetë, kam shumë frikë të rri pa ty, është botë e egër” (VIDEO)

Redon Makashi është këngëtar dhe tekstshkrues i njohur, që gjatë karrierës së tij i ka sjell publikut mjaft këngë me tekste të bukura, të shoqëruara me zërin e tij unik, shkruan KultPlus.

Në vitin 1989, prezantohet për herë të parë në televizion në Radio Televizionin Shqiptar me këngën “Vitet më të bukura”. Kjo ndodh në spektaklin “Maratona e këngës popullore” e regjisores Vera dhe redaktor muzike Shaban Ibrahimi. Po në këtë vit krijon këngën “Rruga me fllade kujtimesh”.

Sonte po e sjellim këngën e tij “Dikur luaja me ndjenjën e saj” e cila është lansuar në vitin 1994 dhe shquhet për tekstin e bukur dhe të ndjeshëm, si dhe për performancën e Makashit. /KultPlus.com

‘Bëj të shtrihem dhe gjumi nuk më zë, bëj të ngrihem papritur takoj atë’

Redon Makashi është këngëtar dhe tekstshkrues mjaft i njohur, i cili gjatë karrierës së tij ka sjellur për publikun shqiptar këngë që do të mbahen mend shumë gjatë, shkruan KultPlus.

Sonte KultPlus ju sjell këngën ”Më lër të fle”, këngë kjo që në vitin 2011 ishte edhe fituese e vendit të parë në Festivalin e Këngës Magjike.

Bashkangjitur gjeni videon dhe tekstin e këngës.

E kaluar e largët sa vjen e më afron
Te dikurshmen sjell të tashmen ma largon
Më vjen pak e turbullt,pamjen sma mundëson
Dhe koha do t’kaloj atë do e pastroj

Bëj të shtrihem dhe gjumi nuk më zë…
Bëj të ngrihem papritur takoj atë…
E përshëndes, i them si je?
Ajo më shtrëngon dorën buzëqesh…
Thotë nuk të lë sonte të flesh..

Bëj të shtrihem dhe gjumi nuk më zë…
Bëj të ngrihem papritur takoj atë…
E përshëndes, i them si je?
Ajo më shtrëngon dorën buzëqesh…
Thotë nuk të lë sonte të flesh..

E kaluar e largët sa vjen e më afron
Te dikurshmen sjell të tashmen ma largon
Më vjen pak e turbullt,pamjen sma mundëson
Dhe koha do t’kaloj atë do e pastroj

Bëj të shtrihem dhe gjumi nuk më zë…
Bëj të ngrihem papritur takoj atë…
E përshëndes, i them si je?
Ajo më shtrëngon dorën buzëqesh…
Thotë nuk të lë sonte të flesh..

Diçka të thjesht kërkon nga ty..
Lërmë të të shoh në sy…te flas me goj…
Në botën tënde unë të hy
Dhe të shoh aty më mir se sa më do dhe ti…

Bëj të shtrihem dhe gjumi nuk më zë…
Bëj të ngrihem papritur takoj atë…
E përshëndes, i them si je?
Ajo më shtrëngon dorën buzëqesh…

E përshëndes, i them si je?
Thotë nuk të lë sonte të flesh. / KultPlus.com

“Nuk mund ta imagjinoj se të kam humbur vërtet, dikur luaja me ndjenjën e saj, tash vuaj vet”

Redon Makashi është këngëtar dhe tekstshkrues i njohur.

Gjatë karrierës së tij ai i ka sjell publikut mjaft këngë me tekste të bukura, të shoqëruara me zërin e tij unik.

Në vitin 1989, prezantohet për herë të parë në televizion në Radio Televizionin Shqiptar me këngën “Vitet më të bukura”. Kjo ndodh në spektaklin “Maratona e këngës popullore” e regjisores Vera dhe redaktor muzike Shaban Ibrahimi. Po në këtë vit krijon këngën “Rruga me fllade kujtimesh”.

Sot po e sjellim këngën e tij “Dikur luaja me ndjenjën e saj” e cila është lansuar në vitin 1994 dhe shquhet për tekstin e bukur dhe të ndjeshëm, si dhe për performancën e Makashit. /KultPlus.com


Redon Makashi, i zhgënjyer me veten dhe me Festivalin e TVSH-së

Redon Makashi, këngëtari i njohur shqiptar, së fundmi mori pjesë në festivalin e fundvitit të RTSH-së ku u vlerësua nga juria me çmimin e dytë.

I ftuar në emisionin “Ditë e Re” këngëtari ka sqaruar të vërtetat mbi atë që ndodhi në festivalin e RTSH-së.

Duke e konsideruar festivalin një koshere, ai u shpreh se është më shumë i zhgënjyer me veten dhe se e ka mbyllur kapitullin me konkurrencën, duke ua lënë atë artistëve të rinj.

“Jo i zhgënjyer, unë isha betuar që nuk do të do dal më në festival kaq. U zhgënjeva me veten time. Isha në një luftë me veten time, të futem apo të mos futem. Dhe çmimin e prisja, ishin vetëm 2 pikë diferencë. Kam dëshirë që ti lë rrugë të rinjve nëpër festival. E kam mbyll kapitullin me konkurrencën. Do të isha i kënaqur nëse do të isha i ftuar, të kisha një koncert timin, një album. Kapitullin me festivalin e kam mbyllur. Nuk kam çfarë të bëj më në festival sepse është një koshere. Pas sherri, zihesh me njerëzit dhe unë kam shumë miq e njerëz aty. Ndodhin keqkuptime dhe nuk dua të prish miqësi me shumë njerëz aty, për 2 elemente të caktuara që e bën këtë rrëmujë”, tha Makashi.

https://www.youtube.com/watch?v=fTn2LSlSHX0

Redoni tregoi pakënaqësinë e tij në festival, ku tha se ndarja e çmimeve fillon nga vendi i tretë ndërsa në Festivalin e RTSH-së filloi nga vendi i parë.

“Gjithmonë kur ka një event fillon nga vendi i tretë paraqitja e çmimeve. Kurse aty filloi nga vendi i parë dhe me vrap. Ishin 2 pikë diferencë”, u shpreh ai.

Makashi u përball dhe me një tjetër incident gjatë natës së parë të festivalit. Sapo ai nisi të këndojë muzika u ndalu papritur. Ai tha se kjo që ndodhi ishte vetëm një lapsus.

“Orkestra është për t’u përgëzuar. Ndodhi një lapsus tek kënga ime dhe njerëzit menduan se ishte diçka e bërë kastile”, tha këngëtari. / KultPlus.com

Publikohen emrat e disa prej këngëtarëve pjesëmarrës në Festivalin e Këngës në TVSH

Kanë nisur të dalin në pah edhe emrat e parë pjesëmarrës në Festivalin e Fundvitit në Radio Televizionin Shqiptar.

Dhjetori i këtij viti do të na sjellë një edicion tjetër të festivalit serioz të muzikës shqiptare.

Emrat e parë të këtij festivali këtë vit tanimë kanë dalë. Klajdi Musabelliu, një këngëtar i dalë nga “Ethet e së premtes”, vjen këtë vit në festival si kantautor.

Redon Makashi, Elton Deda e Aleksandër Gjoka, një treshe e fuqishme e muzikës shqipe, këtë vit do të konkurrojnë në këtë festival, në Pallatin e Kongreseve. Artemista Mithi, këngëtare e re dhe më pak e njohur, këtë vit do të provojë fatin në Festivalin ku fituesi automatikisht fiton të drejtën e përfaqësimit shqiptar në Eurovizion.

Eurovision Albania mëson se këngëtarja Denisa Gjezo është një nga artistet që garon për të qenë pjesë e Festivalit të Këngës në RTSH. Denisa, të cilën e njohim përmes klipeve, muzikës live në disa nga ambientet e kryeqytetit dhe si backvocaliste të këngës “World” në Eurovision 2017, konkurron në Fest 56 me një këngë (“Zemër ku je”) të kompozuar nga Mario Deda, me tekst të Aurel Thëllimit, orkestruar nga Klodian Qafoku.

Këta janë vetëm disa prej emrave që janë zbuluar deri tani, e që do të ngjiten në skenën e festivalit këtë edicion. Edicioni i 56-të i Festivalit të Këngës do të mbahet me 21, 22 dhe 23 dhjetor, shkruan KultPlus.

https://www.youtube.com/watch?v=yDTYkGlLPsQ

Vitin e kaluar, festivalin e fitoi Lindita Halimi e cila më pas edhe e përfaqësoi Shqipërinë në Eurovision Song Contest, por nuk ia doli kualifikimit për në finale. / KultPlus.com