Bruce Springsteen shet katalogun e tij muzikor

Pas Bob Dylan, Neil Young dhe Paul Simon, edhe Bruce Springsteen ka shitur katalogun e tij muzikor.

“Negociatat për shitjen te Sony e të drejtave të këngëve të regjistruara të “Boss”-it janë në zhvillim e sipër, ndërsa ka ende pika për t’u përcaktuar për shitjen e katalogut të këngëve”, sipas Billboard, e konfirmuar edhe nga Variety.

Springsteen ka punuar me Columbia Records (që i përket Sony) që nga viti 1972, por në një moment të karrierës së tij, ndërsa rishikonte një kontratë, ai bleu të gjitha të drejtat për muzikën e tij.

Deri para disa vitesh, ishte shumë e rrallë që muzikantët të shisnin katalogët e tyre.

Trendi është bërë gjithnjë e më i shpeshtë në muajt e pandemisë, teksa të mëdhenjtë e rock-ut plaken dhe fillojnë të planifikojnë vazhdimësinë, duke fituar para nga prodhimi i tyre artistik në emër të trashëgimtarëve.

Dylan raportohet se e shiti të gjithë katalogun e tij te Universal Music vitin e kaluar për rreth 300 milionë dollarë, ndërsa Paul Simon i shiti Sony-t të drejtat për 60 vite këngë./KultPlus.com

ANSA/Chip Somodevilla / POOL

Barack Obama e Bruce Spingsteen së shpejti publikojnë ‘Renegades: Born in the U.S.A’

“Renegades: Born In The USA” pritet të publikohet më 26 tetor, transmeton KultPlus.

Ish-presidenti i SHBA-së dhe kitaristi i njohur Bruce Springsteen janë bashkuar sërish për të treguar historitë e tyre amerikane në serialin podcast “Renegades: Born in the USA”, që tani është bërë një libër me të njëjtin titull dhe do të publikohet më 26 tetor të këtij viti.

“Gjatë viteve, ne kemi zbuluar se ndajmë të njëjtën ndjeshmëri në lidhje me punën, familjen, Amerikën. Në mënyrën tonë, Bruce dhe unë kemi udhëtuar në një univers paralel për të kuptuar këtë vend që na ka dhënë të dyve shumë, për të treguar historinë e njerëzve të tij dhe për të kërkuar një lidhje midis nevojës sonë për kuptim, për të vërtetën, për komunitetin, nëpërmjet historisë më të thellë të Amerikës”, është shprehur Obama në libër.

“Renegades: Born in the USA” është një dialog i sinqertë, intim dhe tërheqës mes presidentit të 44-t të SHBA-së dhe legjendës së zhanrit rok. Libri përmbledh biseda private, ku autorët ndajnë histori ekskluzive dhe reflektime mbi jetën, në muzikë, në dashurinë e pafund për një Amerikë plot mundësi dhe kontradikta.

Vëllimi është, gjithashtu, i mbushur me ilustrime, fotografi të rralla dhe ekskluzive nga koleksionet private të autorëve dhe materiale arkivore të pabotuara, përfshirë vargjet e shkruara me dorë të Springsteen, si dhe fjalime nga Obama. / KultPlus.com

REUTERS/Jason Reed

Për herë të parë pas pandemisë, New York feston me koncert muzikor

Këngëtari amerikan Bruce Springsteen do të jetë një nga yjet e koncertit të madh të planifikuar për në fund të gushtit në Central Park për të festuar “rilindjen e Nju Jorkut” pas pandemisë, me Paul Simon dhe Jennifer Hudson, njoftuan sot autoritetet e qytetit në Twitter, përcjell KultPlus.

Kryebashkiaku demokrat Bill de Blasio njoftoi në fillim të qershorit mbajtjen e një koncerti gjigant, i planifikuar të mbahet më 21 gusht, megjithëse data nuk është konfirmuar ende.

Organizatori i ngjarjes, producenti Clive Davis, është shprehur se dëshironte të radhisë tetë “yje” për një koncert tre orësh, që do të zhvillohet para rreth 60 000 pjesëmarrësve në vend dhe me transmetime televizive në të gjithë botën.

Jennifer Hudson, 39 vjeçe, këngëtare R&B dhe aktore, është “më e reja” nga tre emrat e shpallur nga bashkia e qytetit. / KultPlus.com

Springsteen gjobitet me 500 dollarë, pasi konsumoi alkool në plazh

Bruce Springsteen është gjobitur me 500 dollarë pasi është deklaruar fajtor për konsumim të alkoolit në parkun nacional në New Jersey, ku është e ndaluar të pihet alkooli, raporton BBC.

Ylli 71-vjeçar i muzikës rok ka pranuar se i ka pirë dy gota tekuilla në plazhin Sandy Hook.

Por, prokurorët kanë hedhur poshtë akuzat për ngasje të veturës nën ndikim të alkoolit. Këngëtari ishte arrestuar në nëntor. Në një seancë online të mërkurën, ai ka pranuar se ka pirë alkool në plazh, që është pjesë e parkut nacional në New Jersey./ KultPlus.com

Bruce Springsteeni dhe John Legend do të performojnë në inaugurimin e Bidenit

Bruce Springsteen dhe John Legend janë emrat e rinj që kanë hyrë në listën e performuesve në inaugurimin e Joe Biden, president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

New York Times raporton se këngëtari 71 vjeçar i “The Dancing in Dark” dhe këngëtari i hitit “All Of Me”, 42 vjeçari John Legend do të shoqërojnë grupin muzikor Foo Fighters gjatë ceremonisë që do të zhvillohet më 20 janar.

Në shfaqjen që do të udhëhiqet nga aktori i famshëm Tom Hanks do të marrin pjesë edhe aktoret Eva Longoria dhe Kerry Washington.

Ditë më parë është raportuar se himnin kombëtar në ceremoninë e inaugurimit do ta performoj Lady Gaga.

Ndërkaq artistë të tjerë që do të marrin pjesë në këtë ngjarje janë edhe Jennifer Lopez, Justin Timberlake e Demi Lovato. /Koha / KultPlus.com

“Western Stars” e shkëput Springsteen prej tradicionales

Albumi i nëntëmbëdhjetë i Bruce Springsteen është cilësuar si shkëputje dramatike prej traditës. 

Aq dramatike madje saqë në intervistat që i paraprinë publikimit, autori i “Western Stars’” u ndje i shtrënguar që t’i sigurojë fansat me termet “shërbimet normale do të vazhdojnë sa më parë që është e mundur”, duke aluduar se do t’u kthehet xhirimeve dhe turneve me bendin “E Street Band” më vonë gjatë këtij viti. 

Zotimi qartazi e vë në pah shqetësimin se “Western Stars” i tmerroi fansat e Bosit për faktin se sa larg cilido prej stileve standarde muzikore të tij e ka shpënë ky album heroin e tyre.

Në të nuk ka gjurmë të stilit dallues të “E Street Bandit” dhe as të tipareve veçuese të solo-albumeve të mëhershme të tij: krejt këto janë zëvendësuar nga orkestrime të këndshme, vargje të bollshme e tipare të muzikës franceze, vokale të buta femërore, tinguj të vakët kitare dhe efekte të shumta vibrimesh. 

Nuk bazohet aq fort në muzikën country. E gjithë kjo përbën shkëputje të qartë, ndonëse ekziston një ndjesi që megjithatë i përputhet qasjes së përhershme të Springsteenit. 

Zëri i tij tingëllon sërish nostalgjik. “E Street Band” dhe kënga “The Ghost of Tom Joad” kanë bazë në muzikën që lulëzoi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kur Springsteen ishte rreth 12 vjeç.Koha.net/ KultPlus.com