“Squid Game” mund të shpërblehet me “Emmy”

Seriali i famshëm i Koresë së Jugut “Squid Game” mund të fitojë një shpërblim “Emmy”.

Sipas një zëdhënësi nga Akademia e Televizionit, seriali është i përshtatshëm për një shpërblim të tillë.

Kjo për shkak se seriali u prodhua nën drejtimin e Netflixit, një kompani amerikane. Seriali po ashtu është i përshtatshëm edhe për t’u futur në shpërblimet ndërkombëtare të “Emmyt” pasi është transmetuar nëpër botë. Megjithatë “Squid Game” mund të nominohet vetëm për në një nga ceremonitë, shkruan NME.

U raportua se “Squid Game” mund të bëhet shfaqja më e popullarizuar në Netflix ndonjëherë./ KultPlus.com

Ceremonia Emmy Awards zhvendoset jashtë për shkak të rritjes së rasteve me koronavirus

Ceremonia e Çmimeve Emmy për arritjet në televizion u zhvendos jashtë të martën për shkak të shqetësimeve pas rritjes së rasteve me koronavirus, transmeton KultPlus.

Ceremonia që do të mbahet në Los Anxhelos më 19 shtator ishte planifikuar të mbahej në ambient të mbyllur para një publiku të kufizuar.

“The television  Academy dhe CBS kanë vendosur të organizojnë të gjitha ceremonitë në Deck Event në L.A. LIVE” tha The Televsion Academy në një deklaratë.

Deck Event në qendër të Los Angeles është një hapësirë ​​e jashtme që përfshin një zonë të madhe me çadra.

Tutje në deklaratë thuhet se vendimi për zhvendosjen e ceremonisë jashtë është marrë pas diskutimeve me ekspertët e shëndetit dhe sigurisë të Qarkut Los Angeles.

Po ashtu është njoftuar se do të ketë kufizime të tjera në numrin e të ftuarve në këtë ngjarje, përfshirë ata të nominuar për çmimet më të larta.

“Fatkeqësisht, kjo do të thotë që jo të gjithë të nominuarit do të jenë në gjendje të marrin pjesë në ndarjen e çmimeve të këtij viti,” thanë organizatorët.

Los Anxhelos muajin e kaluar rivendosi mbajtjen e maskave në të gjitha mjediset e brendshme publike dhe bizneset për shkak të rritjes së numrit të infeksioneve me koronavirus në qytetin e dytë më të madh në Shtetet e Bashkuara./KultPlus.com

Fituesja e çmimeve Oscar dhe Emmy, Brooke Keesling mbajti një prezantim sot në kinemanë ‘Jusuf Gërvalla’

Fituesja e çmimeve Oscar dhe Emmy, Brooke Keesling ka mbajtur një prezantim sot në kinemanë “Jusuf Gërvalla” në kuadër te Festivalit të Filmit të Animuar Anibar, përcjellë KultPlus.

Brooke Keesling tregoi për përvojën e saj gjatë kohës kur punoi për kompani si ‘Cartoon Network’, ‘Disney dhe Warner Bros’, ku edhe ka qenë e përfshirë në disa filma si: “Inception”, “The Dark Knight” dhe “Pirates of the Caribbean”.

Ajo vazhdoi duke treguar për punën e saj në Bento Box Entertainment, shtëpia e “Bob’s Burgers” dhe “Central Park”.

Pos këtyre, Keesling ndau me publikun fakte interesante rreth filmit të saj të parë të animuar, “Boobie Girl”, i cili ka fituar çmimet Oscar dhe Emmy në vitin 2005.

Ajo ka një përvojë të gjatë pune në nivelet më të larta të industrisë së animacionit dhe në detaje tregoi pikërisht për këtë.

Në fund, ajo pranoi edhe pyetje nga publiku ku tregoi për mundësitë e shumta në industrinë e animacionit, duke ju dhënë këshilla animatorëve të rinj të cilët janë të interesuar të kenë një karrierë në fushën e animacionit. / KultPlus.com

‘Crown’ dhe ‘The Mandalorian’ kryesojnë në listën e nominimeve të ‘Emmy Awards’

Seriali “Crown” në Netflix, që rrëfen sagën e familjes mbretërore britanike në një mënyrë romantike dhe “The Mandalorian” në Disney +, një vazhdim nga universi “Star Wars”, kryesojnë garën për çmimet prestigjioze të televizionit amerikan, Emmy Awards, me 24 kandidime.

Kategoria e serive më të mira të kufizuara, prodhimet që kanë vetëm një sezon, do të jetë padyshim më e diskutuara: në menu, një luftë midis sagës së superheronjve të Marvel “Wandavision”, një sitcom bardhezi me referenca të grumbulluara për vitet 1950, “Loja e damës” dhe seriali mjaft i njohur “Unë mund t’ju shkatërroj”.

Fituesit do të shpallen në një ceremoni private të planifikuar për në 19 shtator në Los Anxhelos, me një publik të kufizuar.

Edicioni i këtij viti është si një lloj kthimi në normalitet, pasi edicioni i vitit të kaluar u transmetua nga një teatër i zbrazët, me fituesit që i pranuan çmimet nga shtëpitë e tyre. / KultPlus.com

Seritë e suksesshme në garë për çmimin ‘Emmy’

Seritë “The Queen’s Gambit” dhe “Ted Lasso”, janë në mesin e projekteve që ua hoqën mërzinë amerikanëve në periudhën e izolimeve nga pandemia.

Këto seri të suksesshme pritet të jenë në garë për çmimin e serive më të mira “Emmy”.

Nominimet pritet të publikohen gjatë të martës në mbrëmje.

Në sezonin e katërt, drama e familjes mbretërore të Britanisë “The Crown” më shumë se kurrë i është afruar çmimeve kryesore.

Aktorët Josh O’Connor dhe Emma Corrin janë në mesin e favoritëve për të fituar çmimet individuale “Emmy”.

Ndërkaq seria “Ted Lasso” për trajnerin amerikan që nis karrierën në Angli, është një mundësi e artë që të fitojë ndonjë çmim në edicionin e 73-të të ndarjes së çmimeve “Emmy”.

Aktori Jason Sudeikis ka gjasa që të fitojë çmimin e aktorit më të mirë në seri.

Ndarja e çmimeve do të bëhet më 10 shtator dhe do të ketë numër të kufizuar të audiencës. / KultPlus.com

Publikohet lista e plotë e nominimeve për Emmy 2018

Janë bërë të ditur emrat e projekteve kinematografike të nominuar në kategoritë e festivalit të njohur “Primetime Emmy”, përcjellë KultPlus.

Kjo mbrëmje e ndarjes së çmimeve do të mbahet më 17 shator 2018 në “Microsoft Theatre” të Los Anxhelosit ku nikoqirë të festivalit do të jenë Colin Jost dhe Michael Che.

Për shkak se çmimet Emmys jepen në sektorë të ndryshëm të industrisë televizive amerikane, ato paraqiten në ceremoni të ndryshme vjetore të mbajtura gjatë gjithë vitit. Dy ngjarjet që marrin më së shumti mbulim nga mediat janë çmimi Emmy Primetime dhe Emmy Awards.

Shikoni më poshtë nominimet e plota për “Primetime Emmy 2018”.

Aktori më i mirë në rol kryesor në një seri drame:
Jason Bateman, Ozark
Sterling K. Brown, This Is Us
Ed Harris, Westworld
Matthew Rhys, The Americans
Milo Ventimiglia, This Is Us
Jeffrey Wright, Westworld

Aktorja më e mirë në rol kryesor në një seri drame:
Claire Foy, The Crown
Tatiana Maslany, Orphan Black
Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale
Sandra Oh, Killing Eve
Keri Russell, The Americans
Evan Rachel Wood, Westworld

Aktorja më e mirë në rol dytësor në seritë dramatike:
Alexis Bledel, The Handmaid’s Tale
Millie Bobby Brown, Stranger Things
Ann Down, The Handmaid’s Tale
Lena Headey, Game of Thrones
Vanessa Kirby, The Crowd
Thandie Newton, Westworld
Yvonne Strahovski, The Handmaid’s Tale

Aktori më i mirë në rol dytësor në seritë dramatike:
Nikolaj Coster-Waldau, Game of Thrones
Peter Dinklage, Game of Thrones
Joseph Fiennes, The Handmaid’s Tale
David Harbour, Stranger Things
Mandy Patinkin, Homeland
Matt Smith, The Crown

Seriali më i mirë dramë:
The Americans
The Crown
Game of Thrones
The Handmaid’s Tale
Stranger Things
This Is Us
Westworld

Aktori më i mirë në rol kryesor në një seri komedi:
Anthony Anderson, Black-ish
Ted Danson, The Good Place
Larry David, Curb Your Enthusiasm
Donald Glover, Atlanta
Bill Hader, Barry
William H. Macey, Shameless

Aktorja më e mirë në rol kryesor në një seri komedi:
Pamela Adlon, Better Things
Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel
Allison Janney, Mom
Issa Rae, Insecure
Tracee Ellis Ross, Black-ish
Lily Tomlin, Grace and Frankie

Aktorja më i mirë në rol dytësor në një seri komedi:
Zazie Beetz, Atlanta
Alex Borstein, The Marvelous Mrs. Maisel
Aidy Bryant, Saturday Night Live
Betty Gilpin, GLOW
Leslie Jones, Saturday Night Live
Kate McKinnon, Saturday Night Live
Laurie Metcalf, Roseanne
Megan Mullally, Will & Grace

Aktori më i mirë në rol dytësor në një seri komedi:
Louie Anderson, Baskets
Alec Baldwin, Saturday Night Live
Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt
Brian Tyree Henry, Atlanta
Tony Shalhoub, The Marvelous Mrs. Maisel
Kenan Thompson, Saturday Night Live
Henry Winkler, Barry

Seriali komik më i mirë:
Atlanta
Barry
Black-ish
Curb Your Enthusiasm
Glow
The Marvelous Mrs. Maisel
Silicon Valley
Unbreakable Kimmy Schmidt

Aktori kryesor i pazbuluar në një seri ose film të kufizuar
Antonio Banderas, Genius: Picasso
Darren Criss, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story
Benedict Cumberbatch, Patrick Melrose
Jeff Daniels, The Looming Tower
John Legend, Jesus Christ Superstar
Jesse Plemons, U.S.S. Callister

Aktorja kryesore e pazbuluar në një seri ose film të kufizuar
Jessica Biel, The Sinner
Laura Dern, The Tale
Michelle Dockery, Godless
Edie Falco, Law & Order SVU True Crime: The Menendez Murders
Regina King, Seven Seconds
Sarah Paulson, American Horror Story: Cult

Aktorja më e mirë në rol dytësor në një seri ose film të kufizuar:
Sara Bareilles, Jesus Christ Superstar Live in Concert
Penélope Cruz, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story
Judith Light, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story
Meritt Wever, Godless
Letitia Wright, Black Mirror: “Black Museum”

Aktori më i mirë në rol dytësor në një seri ose film të kufizuar:
Jeff Daniels, Godless
Brandon Victor Dixon, Jesus Christ Superstar Live in Concert
John Leguizamo, Waco
Ricky Martin, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story
Edgar Ramirez, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story
Michael Stuhlbarg, The Looming Tower
Finn Wittrock, The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story

Seriali më i mirë:
The Alienist
The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story
Genius: Picasso
Godless
Patrick Melrose
Reallity show më i mirë
Antiques Roadshow
Fixer Upper
Lip Sync Battle
Queer Eye
Shark Tank
Who Do You Think You Are?. /KultPlus.com

‘The handmaid’s tale’ fitues i tre çmimeve kryesore në Emmy

I bazuar në novelën e autores kanadeze, Margaret Atwood, seriali televiziv ka marrë çmimin e dramës më të mirë, të regjisorit më të mirë për Reed Morano dhe të aktores më të mirë për Elisabeth Moss.

Seriali shqyrton çështjet e grave të nënshtruara në një shoqëri totalitare dhe mjetet e ndryshme me të cilat fitojnë individualizëm dhe pavarësi.

Emmy është një çmim amerikan që njeh përsosmërinë në industrinë televizive dhe korrespondon me Oscar-in për filmin apo çmimin Grammy për muzikën./ KultPlus.com