‘Succession’, ‘Squid Game’ apo ndonjë surprizë, sonte zbulohen fituesit e ‘Emmy’

Yjet e Hollivudit do të mblidhen të hënën mbrëma për të bërë dolli për më të mirat e televizionit në çmimet vjetore Emmy, ku drama “Succession” do të luftojë sensacionin koreano-jugor “Squid Game” për çmimin kryesor, transmeton KultPlus.

Të dy po konkurrojnë për trofeun e serialit më të mirë dramatik në ceremoninë e tapetit të kuq që do të transmetohet drejtpërdrejt në rrjetin NBC të Comcast Corp (CMCSA.O) dhe do të transmetohet në Peacock. Anëtari i kastit për një kohë të gjatë të “Saturday Night Live” Kenan Thompson do të presë ngjarjen duke filluar nga ora 17:00. koha lokale (8 pasdite) në qendër të Los Anxhelosit.

Konkurrenca është e ashpër, sipas ekspertëve të çmimeve, me disa shfaqje dhe yje të rikthyer në garë pasi ndërprerjet e xhirimeve të lidhura me COVID-in i mbajtën larg vitin e kaluar.

“Ne po shohim shumë kategori me pretendentë që kanë qenë shtyllat kryesore për vite dhe ata po konkurrojnë kundër njëri-tjetrit,” tha kryeredaktori i Entertainment Weekly, Patrick Gomez.

“Succession”, një serial i HBO (WBD.O) me protagonist Brian Cox si patriarkun e një familjeje që ecën për kontrollin e një dinastie mediatike, është i preferuari për dramën më të mirë pasi ka fituar 25 nominime kryesore. Ajo fitoi çmimin në vitin 2020.

Megjithatë, i sapoardhuri “Squid Game” mund të arrijë një fitore, dhe nëse po, do të bënte histori si programi i parë në gjuhën jo-anglisht që pretendon një seri Emmy. Shfaqja për konkurset për jetë a vdekje që ofrojnë mundësinë e pasurimit u bë një fenomen global kur debutoi në Netflix Inc (NFLX.O) një vit më parë.

Por mos e përjashtoni një surprizë, thanë ekspertët e çmimeve. Thrilleri “Severance” në vendin e punës Apple TV+ (AAPL.O) ka krijuar bujë të kohëve të fundit në Hollywood. Konkurrentët e tjerë përfshijnë “Ozark” të Netflix dhe “Better Call Saul” të AMC, të cilin votuesit mund të duan të nderojnë për sezonet e tyre të fundit.

Në garën e komedisë, seriali “Ted Lasso” i Apple TV+ është rikthyer për më shumë pasi u shpall komedia më e mirë vitin e kaluar. Rivalët e tij përfshijnë “Only Murders in the Building” të Hulu-s, me Steve Martin, Martin Short dhe Selena Gomez si fqinjë që bëhen podkasterë të krimit të vërtetë, dhe “Abbott Elementary” të ABC-së për mësuesit në një shkollë kryesisht me ngjyrë në Filadelfia.

Short dhe Martin po konkurrojnë kundër njëri-tjetrit për aktorin më të mirë të humorit, së bashku me yllin e “Lasso” Jason Sudeikis. Kandidatët për aktoren kryesore të komedisë përfshijnë Quinta Brunson, krijuesja dhe ylli 32-vjeçar i “Abbott Elementary”, ylli i “Insecure” Issa Rae dhe Jean Smart i “Hacks”.

Ylli i “Euphoria” Zendaya dhe Reese Witherspoon i “The Morning Show” do të përballen për aktoren e dramës. Cox është kundër aktorit më të mirë të dramës në filmin “Succession”, Jeremy Strong dhe Lee Jung-jae nga “Squid Game”.

“The White Lotus” i HBO-së, rreth pushuesve të pasur dhe punëtorëve në një resort luksoz, shihet si kryesuesi për të fituar seritë më të mira të kufizuara./ KultPlus.com

“Squid Game” mund të shpërblehet me “Emmy”

Seriali i famshëm i Koresë së Jugut “Squid Game” mund të fitojë një shpërblim “Emmy”.

Sipas një zëdhënësi nga Akademia e Televizionit, seriali është i përshtatshëm për një shpërblim të tillë.

Kjo për shkak se seriali u prodhua nën drejtimin e Netflixit, një kompani amerikane. Seriali po ashtu është i përshtatshëm edhe për t’u futur në shpërblimet ndërkombëtare të “Emmyt” pasi është transmetuar nëpër botë. Megjithatë “Squid Game” mund të nominohet vetëm për në një nga ceremonitë, shkruan NME.

U raportua se “Squid Game” mund të bëhet shfaqja më e popullarizuar në Netflix ndonjëherë./ KultPlus.com

“The Queen’s Gambit” bën historinë, fiton 11 çmime në ‘Emmy 2021’

The Queen’s Gambit bëri histori ditën e djeshme me numrin e çmimeve të fituara “Emmy”.

“The Queen’s Gambit” i Netflix solli një surprizë mjaft tronditëse për çmimin e fundit të natës në Emmy, duke marrë në shtëpi seri të jashtëzakonshme të çmimeve, shkruan Daily Mail.

Seriali i dashur po garonte kundër HBO’s I May Destroy You and Mare of Easttown, The Underground Railroad të Amazon dhe WandaVision të Disney Plus për çmimin e lakmuar.

“The Queen’s Gambit” ishte një projekt pasioni i krijuesit Scott Frank, me Frank që pranoi çmimin me producentët Moses Ingram, Marielle Heller, William Horberg, Mick Aniceto, Marcus Loges dhe ylli Anya Taylor-Joy, me Horberg duke mbajtur një fjalim prekës.

“Faleminderit të gjithë kolegëve të nominuar në këtë kategori, puna mahnitëse këtë vit. Një gjë që asnjë algoritëm nuk mund ta parashikojë dhe asnjë buxhet prej miliardë dollarësh nuk mund të prodhojë është fjala e gojës”, tha Horberg.

“Ky çmim është për tifozët që ua thanë miqve të tyre. Dhe ata që u bënë miq, tifozë që u thanë miqve të tyre, ju duhet të shikoni dramën e shahut të vajzave jetime”, vazhdoi ai./KultPlus.com

RuPaul bën histori në ndarjen e çmimeve ‘Emmy Awards’

Në mbrëmjen e djeshme është mbajtur edicioni i 73-të i “Emmy Awards”, në Los Angeles. Ishte figura legjendare e televizionit, RuPaul Charles bëri histori në ndarjen e çmimeve “Emmy Awards”, duke u bërë personi më i shpërblyer me ngjyrë në historinë e shfaqjes me gjithsej 11 fitore, shkruan CNN, përcjell KultPlus.

Çmimi i fundit erdhi për sezonin e 13 -të të “RuPaul’s Drag Race”, i cili mori çmimin për programin më të mirë. Ndërkaq, në një pronocim për “LA Times” para ceremonisë së ndarjes së çmimeve, producenti tha se mundësia për të bërë histori ishte kuptimplotë.

“Unë kam të gjitha plagët për t’ju treguar nga një karrierë në biznesin e shfaqjes. Në fakt, unë u ngjita në skenë, herën e parë për para, në 1982 dhe e kam bërë atë që atëherë. Ka qenë një rrugë e gjatë, e vështirë, por unë kam shijuar çdo minutë të saj”, u shpreh RuPaul, përcjell tutje KultPlus.

Gjashtë nga fitoret e RuPaul ishin si nikoqir për një “Show” ose programe garues, më i fundit prej të cilëve u fitua fundjavën e kaluar në “Creative Arts Emmys”.

Në fjalimin e tij të pranimit të çmimit, RuPaul falënderoi ata që shkojnë në shfaqjen e tyre dhe ndajnë historitë e tyre të guximshme. / KultPlus.com

Michaela Coel ia kushton çmimin ‘Emmy Awards të mbijetuarëve nga abuzimi seksual

Në mbrëmjen e djeshme është mbajtur edicioni i 73-të i “Emmy Awards”, në Los Angeles, ku fituesja e çmimit “Shkrim i jashtëzakonshëm për një seri ose film antologjik të kufizuar televiziv ose film” për serialin e suksesshëm në HBO ”I May Destroy You”, ishte aktorja dhe shkrimtarja e njohur Michaela Coel e cila pas pranimit të çmimit emocioni të gjithë me fjalimin e saj, përcjell KultPlus.

Coel, e cila krijoi serinë dhe luan personazhin kryesor Arabella, mbajti një fjalim prekës në skenë, ndërsa ia kushtoi çmimin të mbijetuarve të abuzimeve seksuale. Coel është vetë një e mbijetuar e abuzimit seksual, me përvojat e saj që shërbejnë si bazë e emisionit të saj “I May Destroy You”.

“Shkruani përrallën që ju frikëson, që ju bën të ndiheni të pasigurt, që nuk është komod. Ju sfidoi të guxoni”, filloi ajo, përcjell tutje KultPlus.

LOS ANGELES, CALIFORNIA – SEPTEMBER 19: Michaela Coel attends the 73rd Primetime Emmy Awards at L.A. LIVE on September 19, 2021 in Los Angeles, California. (Photo by Rich Fury/Getty Images)

“Në një botë që na josh të shfletojmë jetën e të tjerëve për të na ndihmuar të përcaktojmë më mirë se si ndihemi për veten dhe të ndiejmë nevojën për të qenë vazhdimisht të dukshëm, sepse dukshmëria e këtyre ditëve duket se në një farë mënyre barazohet me suksesin – mos kini frikë të zhdukeni prej saj, prej nesh për një kohë, dhe shikoni se çfarë ju vjen në heshtje”, shtoi ajo.

Ajo e përfundoi fjalimin e saj duke deklaruar se ia kushton këtë çmim çdo të mbijetuari të sulmit seksual. / KultPlus.com

Lista e plotë e fituesve në edicionin e 73-të të ‘Emmy Awards 2021’

Në mbrëmjen e së dielës është mbajtur edicioni i 73-të i “Emmy Awards”, në Los Angeles, transmeton KultPlus.

Edicioni i 73-të kishte një numër të limituar të të ftuarve për shkak të pandemisë COVID-19.

Serialet “The Crown” dhe “The Mandalorian” kryesuan nominime e “Emmy Awards 2021”, secili me nga 24 të tillë.

Lista e plotë e fituesve:

Aktori kryesor në seriale dhe filma televiziv

Ewan McGregor, “Halston”

Aktorja kryesore në seriale dhe filma televiziv

Kate Winslet, “Mare Of Easttown”

Aktori dytësor në seriale dhe filma

Evan Peters, “Mare Of Easttown”

Aktorja dytësore në seriale dhe filma

Julianne Nicholso, “Mare Of Easttown”

Aktori kryesor në serinë komedi

Jason Sudeikis, “Ted Lasso”

Aktorja kryesore në serinë komedi
Jean Smart, “Hacks”

Aktori dytësor në serinë komedi

Brett Goldstein, “Ted Lasson”

Aktorja dytësore në serinë komedi

Hannah Waddingham, “Ted Lasso”

Aktori kryesor në serinë dramë

Josh O’Connor, “The Crown”

Aktorja në serinë dramë

Olivia Colman, “The Crown”

Aktori dytësor në serinë dramë

Tobias Menzies, “The Crown”

Aktorja dytësore në serinë dramë

Gilliam Anderson, “The Crown”

“Shou” më i mirë

“RuPaul’s Drag Race”

Serialet e jashtëzakonshme me biseda

“Last Week Tonight With John Oliver”

Seri të jashtëzakonshme të kufizuara

“The Queen’s Gambit”

Seria më e mirë komedi

“Ted Lasso”

Seria më e mirë dramë

“The Crown” / KultPlus.com

Ceremonia Emmy Awards zhvendoset jashtë për shkak të rritjes së rasteve me koronavirus

Ceremonia e Çmimeve Emmy për arritjet në televizion u zhvendos jashtë të martën për shkak të shqetësimeve pas rritjes së rasteve me koronavirus, transmeton KultPlus.

Ceremonia që do të mbahet në Los Anxhelos më 19 shtator ishte planifikuar të mbahej në ambient të mbyllur para një publiku të kufizuar.

“The television  Academy dhe CBS kanë vendosur të organizojnë të gjitha ceremonitë në Deck Event në L.A. LIVE” tha The Televsion Academy në një deklaratë.

Deck Event në qendër të Los Angeles është një hapësirë ​​e jashtme që përfshin një zonë të madhe me çadra.

Tutje në deklaratë thuhet se vendimi për zhvendosjen e ceremonisë jashtë është marrë pas diskutimeve me ekspertët e shëndetit dhe sigurisë të Qarkut Los Angeles.

Po ashtu është njoftuar se do të ketë kufizime të tjera në numrin e të ftuarve në këtë ngjarje, përfshirë ata të nominuar për çmimet më të larta.

“Fatkeqësisht, kjo do të thotë që jo të gjithë të nominuarit do të jenë në gjendje të marrin pjesë në ndarjen e çmimeve të këtij viti,” thanë organizatorët.

Los Anxhelos muajin e kaluar rivendosi mbajtjen e maskave në të gjitha mjediset e brendshme publike dhe bizneset për shkak të rritjes së numrit të infeksioneve me koronavirus në qytetin e dytë më të madh në Shtetet e Bashkuara./KultPlus.com

‘Crown’ dhe ‘The Mandalorian’ kryesojnë në listën e nominimeve të ‘Emmy Awards’

Seriali “Crown” në Netflix, që rrëfen sagën e familjes mbretërore britanike në një mënyrë romantike dhe “The Mandalorian” në Disney +, një vazhdim nga universi “Star Wars”, kryesojnë garën për çmimet prestigjioze të televizionit amerikan, Emmy Awards, me 24 kandidime.

Kategoria e serive më të mira të kufizuara, prodhimet që kanë vetëm një sezon, do të jetë padyshim më e diskutuara: në menu, një luftë midis sagës së superheronjve të Marvel “Wandavision”, një sitcom bardhezi me referenca të grumbulluara për vitet 1950, “Loja e damës” dhe seriali mjaft i njohur “Unë mund t’ju shkatërroj”.

Fituesit do të shpallen në një ceremoni private të planifikuar për në 19 shtator në Los Anxhelos, me një publik të kufizuar.

Edicioni i këtij viti është si një lloj kthimi në normalitet, pasi edicioni i vitit të kaluar u transmetua nga një teatër i zbrazët, me fituesit që i pranuan çmimet nga shtëpitë e tyre. / KultPlus.com

Jason Bateman u shpall gabimisht fitues i çmimit gjatë ‘Emmy Awards’

Nata e fundit e “Emmy Awards 2020” u zhvillua të shtunën, pas pesë ditësh ngjarjesh virtuale të organizuara nga Nicole Byer, shkruan Independent, përcjell KultPlus.

Një ngatërresë e papritur erdhi gjatë ndarjes së çmimit për Aktorin e Shquar në një seri dramash, i cili iu dha Ron Cephas Jones për rolin e tij në “This Is Us”. Ndërsa emri i Cephas Jones u shfaq në ekran, zëri deklaroi se Bateman ishte fituesi për paraqitjen e tij të ftuar në “The Outsider”.

Mesazhet kontradiktore nxitën konfuzion nga shikuesit, me një postim në Twitter thuhej: “Ishte Jason Bateman? Apo Ron Cephas Jones?”

Pas një ndërprerje reklamash, gabimi u korrigjua ndërsa në ekran u shfaq një mesazh që shkruante: “Kërkojmë falje, është shpallur një fitues i pasaktë. Po e rregullojmë tani. Ju lutem mos u largoni.”

Cephas Jones fitoi më parë për “This Is Us” në 2018, por fitorja e këtij viti është historike për një arsye të veçantë. Në fillim të kësaj jave, vajza e tij, ylli i Hamiltonit, Jasmine, fitoi një çmim aktrimi në Emmy për performancën e saj në “FreeRayshawn” të Quibi. /KultPlus.com

‘Schitt’s Creek’ thyen rekord në ‘Emmy Awards’

Seriali “Schitt’s Creek” theu rekord me shatë çmime “Primetime” dhe nëntë “Emmy” në total në kategorinë e komedive, ndërsa seriali tjetër “Succession” mori pesë çmime, përfshirë edhe çmimin për serialin më të mirë dramë. Më poshtë ju sjellim disa prej momenteve më interesante të ngjarjes së mbrëmshme të ceremonisë së ndarjes së çmimeve për industrinë televizive amerikane “Emmy Awards 2020”.

Catherine O’Hara fitoi çmimin e saj të parë në aktrim “Emmy” për rolin e saj si Moira Rose në “Schitt’s Creek.”

Tyler Perry pranoi Çmimin e Guvernatorëve, i cili njeh arritjet e “jashtëzakonshme” dhe “kumulative”, dhe mbajti një fjalim prekës që e lidhi një tregim për gjyshen e tij me përvojën e Amerikanëve të Zinj.

Zendaya bëri historinë duke u bërë fituesja më e re për aktoren kryesore në dramë për rolin e saj në “Euphoria.”

Disa fitues u bënë thirrje shikuesve të votojnë. Të tjerë bënë deklarata për drejtësinë racore gjatë fjalimeve.https://zeri.info/inarticle.html

Jimmy Kimmel ishte nikoqir nga salla pothuajse e zbrazët “Staples Center” derisa të nominuarit paraqiteshin direkt nga mbarë bota.

Më poshtë ju sjellim listën e fituesve të mëdhenj (listën e plotë të nominimeve dhe të fituesve e gjeni KËTU):

Aktori i jashtëzakonshëm kryesor në një serial të kufizuar apo film televiziv

Jeremy Irons (“Watchmen”)

Hugh Jackman (“Bad Education”)

Paul Mescal (“Normal People”)

Jeremy Pope (“Hollywood”)

Mark Ruffalo (“I Know This Much Is True”) *FITUES

Aktorja e jashtëzakonshme kryesore në një serial të kufizuar apo film televiziv

Cate Blanchett (“Mrs. America”)

Shira Haas (“Unorthodox”)

Regina King (“Watchmen”) *FITUESE

Octavia Spencer (“Self Made”)

Kerry Washington (“Little Fires Everywhere”)

Aktori i jashtëzakonshëm me rol dytësor në një serial të kufizuar apo film televiziv

Dylan McDermott (“Hollywood”)

Jim Parsons (“Hollywood”)

Tituss Burgess (“Unbreakable Kimmy Schmidt: Kimmy vs. the Reverend”)

Yahya Abdul-Mateen II (“Watchmen”) *FITUES

Jovan Adepo (“Watchmen”)

Louis Gossett Jr. (“Watchmen”)

Aktorja e jashtëzakonshme me rol dytësor në një serial të kufizuar apo film televiziv

Holland Taylor (“Hollywood”)

Uzo Aduba (“Mrs. America”) *FITUESE

Margo Martindale (“Mrs. America”)

Tracey Ullman (“Mrs. America”)

Toni Collette (“Unbelievable”)

Jean Smart (“Watchmen”)

Aktori i jashtëzakonshëm kryesor në një serial komik

Anthony Anderson (“Black-ish”)

Don Cheadle (“Black Monday”)

Ted Danson (“The Good Place”)

Michael Douglas (“The Kominsky Method”)

Eugene Levy (“Schitt’s Creek”) *FITUES

Ramy Youssef (“Ramy”)

Aktorja e jashtëzakonshme kryesore në një serial komik

Christina Applegate (“Dead to Me”)

Rachel Brosnahan (“The Marvelous Mrs. Maisel”)

Linda Cardellini (“Dead to Me”)

Catherine O’Hara (“Schitt’s Creek”) *FITUESE

Issa Rae (“Insecure”)

Tracee Ellis Ross (“Black-ish”)

Aktori me rol dytësor në një serial komik

Andre Braugher (“Brooklyn Nine-Nine”)

William Jackson Harper (“The Good Place”)

Alan Arkin (“The Kominsky Method”)

Sterling K. Brown (“The Marvelous Mrs. Maisel”)

Tony Shalhoub (“The Marvelous Mrs. Maisel”)

Mahershala Ali (“Ramy”)

Kenan Thompson (“Saturday Night Live”)

Dan Levy (“Schitt’s Creek”) *FITUES

Aktorja me rol dytësor në një serial komik

Betty Gilpin (“GLOW”)

D’Arcy Carden (“The Good Place”)

Yvonne Orji (“Insecure”)

Alex Borstein (“The Marvelous Mrs. Maisel”)

Marin Hinkle (“The Marvelous Mrs. Maisel”)

Kate McKinnon (“Saturday Night Live”)

Cecily Strong (“Saturday Night Live”)

Annie Murphy (“Schitt’s Creek”) *FITUESE

Aktori i jashtëzakonshëm kryesor në një serial dramë

Jason Bateman (“Ozark”)

Sterling K. Brown (“This Is Us”)

Steve Carell (“The Morning Show”)

Brian Cox (“Succession”)

Billy Porter (“Pose”)

Jeremy Strong (“Succession”) *FITUES

Aktorja e jashtëzakonshme kryesore në një serial dramë

Jennifer Aniston (“The Morning Show”)

Olivia Colman (“The Crown”)

Jodie Comer (“Killing Eve”)

Laura Linney (“Ozark”)

Sandra Oh (“Killing Eve”)

Zendaya (“Euphoria”) *FITUESE

Aktori me rol dytësor në një serial dramë

Giancarlo Esposito (“Better Call Saul”)

Bradley Whitford (“The Handmaid’s Tale”)

Billy Crudup (“The Morning Show”) *FITUES

Mark Duplass (“The Morning Show”)

Nicholas Braun (“Succession”)

Kieran Culkin (“Succession”)

Matthew Macfadyen (“Succession”)

Jeffrey Wright (“Westworld”)

Aktorja me rol dytësor në një serial dramë

Laura Dern (“Big Little Lies”)

Meryl Streep (“Big Little Lies”)

Helena Bonham Carter (“The Crown”)

Samira Wiley (“The Handmaid’s Tale”)

Fiona Shaw (“Killing Eve”)

Julia Garner (“Ozark”) *FITUESE

Sarah Snook (“Succession”)

Thandie Newton (“Westworld”)

Seriali i jashtëzakonshëm i limituar

“Little Fires Everywhere”

“Mrs. America”

“Unbelievable”

“Unorthodox”

“Watchmen” *FITUES

Seriali i jashtëzakonshëm komik

“Curb Your Enthusiasm”

“Dead to Me”

“The Good Place”

“Insecure”

“The Kominsky Method”

“The Marvelous Mrs. Maisel”

“Schitt’s Creek” *FITUES

“What We Do in the Shadows”

Seriali i jashtëzakonshëm dramë

“Better Call Saul”

“The Crown”

“The Handmaid’s Tale”

“Killing Eve”

“The Mandalorian”

“Ozark”

“Stranger Things”

“Succession” *FITUES /Zëri / KultPlus.com

Publikohen emrat e të nominuarëve për çmimet ‘Emmy’ 2020

Çmimet Emmy Awards 2020 edhe këtë vit kanë shpalusur listën me emrat fitues.

Në këtë listë udhëheqin seriale si “Watchmen” (26 nominime), “Ozark” dhe “Succession” me nga 18 nominime dhe “The Marvelous Mrs. Maisel” me 20 nominime

Aktori kryesor në serial komik

Anthony Anderson, Black-ish

Don Cheadle, Black Monday

Ted Danson, The Good Place

Michael Douglas, The Kominsky Method

Eugene Levy, Schitt’s Creek

Ramy Youssef, Ramy

Aktorja kryesore në serial komik

Christina Applegate, Dead to Me

Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel

Linda Cardellini, Dead to Me

Catherine O’Hara, Schitt’s Creek

Issa Rae, Insecure

Tracee Ellis Ross, Black-ish

“Talk Show” më i mirë

The Daily Show with Trevor Noah

Full Frontal with Samantha Bee

Jimmy Kimmel Live

Last Week Tonight with John Oliver

The Late Show with Stephen Colbert

Aktori më i mire në zhanrin dramë

Jason Bateman, Ozark

Sterling K. Brown, This Is Us

Steve Carell, The Morning Show

Brian Cox, Succession

Billy Porter, Pose

Jeremy Strong, Succession

Aktorja më e mire në  zhanrin dramë

Jennifer Aniston, The Morning Show

Olivia Colman, The Crown

Jodie Comer, Killing Eve

Laura Linney, Ozark

Sandra Oh, Killing Eve

Zendaya, Euphoria

Programi / Gara më e mirë reale

The Masked Singer

Nailed It!

RuPaul’s Drag Race

Top Chef

The Voice

Aktori më i mirë në miniserial

Jeremy Irons, Watchmen

Hugh Jackman, Bad Education

Paul Mescal, Normal People

Jeremy Pope, Hollywood

Mark Ruffalo, I Know This Much Is True

Aktorja më e mire në miniserial

Cate Blanchett, Mrs. America

Shira Haas, Unorthodox

Regina King, Watchmen

Octavia Spencer, Self Made

Kerry Ëashington, Little Fires Everywhere

Mini seriali më e mirë

Little Fires Everywhere

Mrs. America

Unbelievable

Unorthodox

Watchmen

Seriali më e mire komedi

Curb Your Enthusiasm

Dead to Me

The Good Place

Insecure

The Kominsky Method

The Marvelous Mrs. Maisel

Schitt’s Creek

What We Do In The Shadows

Seriali më e mire dramë

Better Call Saul

The Crown

The Handmaid’s Tale

Killing Eve

The Mandalorian

Ozark

Stranger Things

Succession. / KultPlus.com

Publikohet lista e plotë e nominimeve “Emmy Awards 2020”

Njëzet e gjashtë nominimet e këtij vitit të Emmy Awards janë bërë të njohura të martën në mëngjes.

Ceremonia e çmimeve Emmy do të mbahet të dielën me 20 shtator në orën 20:00.

Drejtuesi i ceremonisë për këtë vit do të jetë Jimmy Kimmel, megjithëse nuk është ende e qartë se si do të zhvillohet eventi, në formë virtuale apo në mënyrë të distancuar

Aktorja dhe komediani Leslie Jones pritën nominimin virtual të zbuluar së bashku me Laverne Cox, Josh Gad, Tatiana Maslany dhe Drejtorin e Përgjithshëm të Akademisë së Televizionit, Frank Scherma.

Më poshtë po ju sjellim listën e plotë të nominimeve:

Seriali më i mirë dramë

Better Call Saul

The Crown

The Handmaid’s Tale

Killing Eve

The Mandolorian

Ozark

Stranger Things

Succession

Seriali më i mirë komedi

The Marvelous Mrs. Maisel

Schitt’s Creek

What We Do in the Shadows

Curb Your Enthusiasm

The Good Place

Dead to Me

Insecure

The Kominsky Method

Aktorja më e mirë në serial komedi

Christina Applegate, Dead to Me

Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel

Linda Cardellini, Dead to Me

Catherine O’Hara, Schitt’s Creek

Issa Rae, Insecure

Tracee Ellis Ross, black-ish

Aktori më i mirë në serial komedi

Anthony Anderson, black-ish

Don Cheadle, Black Monday

Ted Danson, The Good Place

Michael Douglas, The Kominsky Method

Eugene Levy, Schitt’s Creek

Ramy Youssef, Ramy

Aktorja më e mirë në serial dramë

Jennifer Aniston, The Morning Show

Olivia Colman, The Crown

Jodie Comer, Killing Eve

Laura Linney, Ozark

Sandra Oh, Killing Eve

Zendaya, Euphoria

Aktori më i mirë në serial dramë

Jason Bateman, Ozark

Sterling K. Brown, This Is Us

Steve Carell, The Morning Show

Brian Cox, Succession

Billy Porter, Pose

Jeremy Strong, Succession

Programi më i mirë i konkurencës

The Masked Singer

Nailed It!

RuPaul’s Drag Race

Top Chef

The Voice

Aktori më i mirë në serial të kufizuar ose film

Jeremy Irons, Watchmen

Hugh Jackman, Bad Education

Paul Mescal, Normal People

Jeremy Pope, Hollywood

Mark Ruffalo, I Know This Much Is True

Aktorja më e mirë në serial të kufizuar ose film

Cate Blanchett, Mrs. America

Shira Haas, Unorthodox

Regina King, Watchmen

Octavia Spencer, Self Made

Kerry Washington, Little Fires Everywhere

Aktori më i mirë mbështetës në një serial dramë

Giancarlo Esposito, Better Call Saul

Nicholas Braun, Succession

Kieran Culkin, Succession

Matthew Macfadyen, Succession

Bradley Whitford, The Handmaid’s Tale

Billy Crudup, The Morning Show

Mark Duplass, The Morning Show

Jeffrey Wright, Westworld

Aktorja më e mirë mbështetëse në një serial dramë

Laura Dern, Big Little Lies

Meryl Streep, Big Little Lies

Fiona Shaw, Killing EVe

Julia Garner, Ozark

Sarah Snook, Succession

Helena Bonham Carter, The Crown

Samira Wiley, The Handmaid’s Tale

Thandie Newton, Westworld

Aktorja më e mirë mbështetëse në një serial komedi

Betty Gilpin, GLOW

Yvonne Orji, Insecure

Cecily Strong, SNL

Kate McKinnon, SNL

Annie Murphy, Schitt’s Creek

D’Arcy Carden, The Good Place

Alex Borstein, The Marvelous Mrs. Maisel

Marin Hinkle, The Marvelous Mrs. Maisel

Aktori më i mirë mbështetës në një serial komedi

Mahershala Ali, Ramy

Alan Arkin, The Kominsky Method

Andre Braugher, Brooklyn Nine-Nine

Sterling K. Brown, The Marvelous Mrs. Maisel

William Jackson Harper, The Good Place

Daniel Levy, Schitt’s Creek

Tony Shalhoub, The Marvelous Mrs. Maisel

Kenan Thompson, Saturday Night Live

Programi më i mirë me shumëllojshmëri

The Daily Show with Trevor Noah

Full Frontal with Samantha Bee

Jimmy Kimmel Live!

Last Week Tonight with John Oliver

The Late Show with Stephen Colbert

Skeçi më i mirë me shumëllojshmëri

A Black Lady Sketch Show (HBO)

Drunk History (Comedy Central)

Saturday Night Live (NBC)

Aktori më i mirë i ftuar në dramë

Andrew Scott, Black Mirror (“Smithereens”)

James Cromwell, Succession

Giancarlo Esposito, The Mandalorian

Martin Short, The Morning Show

Jason Bateman, The Outsider

Ron Cephas Jones, This Is Us

Aktorja më e mirë e ftuar në dramë

Cicely Tyson, How to Get Away With Murder

Laverne Cox, Orange Is the New Black

Harriet Walter, Succession

Cherry Jones, Succession

Alexis Bledel, The Handmaid’s Tale

Phylicia Rashad, This Is Us. / KultPlus.com

Ylli i “Game of Thrones” nominon vetveten për një çmim të Emmy Awards

Gwendoline Christie, ylli i serialit të famshëm “Game of Thrones”, ka nominuar vetveten për një çmim Emmy pasi këtë gjë nuk e ka bërë HBO.

Aktorja, e cila u paraqit në këtë seri të njohur si Ser Brienne, u emërua në kategorinë për aktoren më të mirë mbështetëse në serie.

HBO konfirmoi se të nominuar janë Lena Headey, Maisie Williams dhe Sophie Turner. Aktori Alfie Allen dhe Carice van Houten gjithashtu kanë nominuar vetveten.

“Nuk mund ta besoj, faleminderit univers”, shkroi Christie në llogarinë personale në Instagram me rastin e nominimit të vetvetes.

Seriali është nominuar në 32 raste për çmimin prestigjioz Emmy, i cili është numri më i madh i nominimeve për një seri në një vit.

“The Hollywood Reporter” shkruan se Christie, Allen dhe Van Houte duhej të paguanin 225 dollarë për ta nominuar vetveten, gjë që është një praktikë e pazakontë për aktorët. /Telegrafi/ KultPlus.com

‘Game of Thrones’ i nominuar për 32 kategori të ndryshme në Emmy Award

Sezoni i fundit i serialit më të famshëm në botë “Game of Thrones” ka pranuar kritika të ndryshme, disa prej tyre jo edhe aq të mira, mirëpo televizioni amerikan e ka vendosur në top listën e serialeve më të mirë edhe këtë vit.

Kjo nuk është hera e parë që “Game of Thrones” i dominon çmimet Emmy. Vitin e kaluar GOT ishte nominuar 22 herë për kategori të ndryshme, 9 prej të cilave i fitoi, përfshirë këtu edhe çmimin për dramën më të mirë.  /KultPlus.com