‘Daily Mail’: Zgjidhni Shqipërinë për pushimet e vitit 2024

Zgjidhni Shqipërinë, e ashtuquajtur “Maldivet e Evropës”, për pushimet e vitit 2024, të paktën kështu thonë profesionistët e udhëtimit, shkruan Sadie Whitelocks në të përditshmen britanike “Daily Mail”.

Një ekip ekspertësh kanë ofruar parashikimet e tyre për destinacionet më pak të njohura që ata besojnë se do të bëhen pikat më të nxehta turistike gjatë vitit të ardhshëm falë bukurisë së tyre natyrore, kulturës unike dhe çmimeve të përballueshme.

Shqipëria është renditur mes vendeve më pak të njohura që ekspertët mendojnë se do të bëhen “manitë” e pushimeve në vitin 2024, një frymëzim përpara se të planifikoni pushimet tuaja të ardhshme.

Ekspertët e agjencisë online të udhëtimeve Booking.com thanë se Shqipëria është një destinacion në trend për pushime në plazh për vitin 2024, për shkak të ujrave të kaltër, maleve mbresëlënëse dhe përballueshmërisë për të gjithë udhëtarët.

Turistët pasi e vizituan Shqipërinë thanë se vendi i vogël mund të krahasohej me “Maldivet evropiane”.

Ata rekomanduan të vizitojmë perlën e fshehur bregdetare të Vlorës në jugperëndim, për të cilën thanë se është pika e nisjes së Rivierës Shqiptare dhe një bazë e shkëlqyer për udhëtime për të eksploruar bregdetin me diell.

Përsa i përket aktiviteteve, ekspertët thanë se gjatë ditës, vizitorët mund të shëtisin përgjatë shëtitores me palma, në Lagunën e Nartës ose të shijojnë një udhëtim me varkë në gjirin e vogël por mahnitës të Gramës.

“Gjatë natës, ky qytet historik rikthehet në qytetin e vjetër të gjallë, plot me dyqane dhe restorante.

“Vlora po shfaqet gjithashtu si një destinacion kulinarie, pjatat do t’ju lejojnë të shijoni shijen e Italisë përtej Adriatikut, që bekon kuzhinën lokale me ushqime të freskëta deti.

“Për një udhëtim ditor, vizitoni Tiranën, dy orë larg me makinë, për një gatim shqiptar për të shijuar traditat vendase, tavë kosi (mish qengji i pjekur me oriz me salcë kosi me erëza), një pjatë emblematike dhe ushqim shpirtëror./atsh/KultPlus.com

‘Daily Mail’ shkruan: Prishtina vend i mirë për blerje pronash e investime kapitale

Prestigjiozja e Mbretërisë së Madhe, “Daily Mail” ia ka kushtuar një artikull kryeqyteti të Kosovës, Prishtinës duke e cilësuar si një vend të mirë për blerje pronash dhe investime kapitale.

Daily Mail shkruan se çmimet e larta të banesave dhe rritja e inflacionit në Mbretërinë e Bashkuar po i shtyjnë blerësit jashtë vendit, pasi ata kërkojnë t’i shumëfishojnë paratë e tyre.

Sipas të dhënave të qeverisë, çmimi mesatar i shtëpive në Mbretërinë e Bashkuar ka arritur në 294,910 £, ndërsa shtëpitë në Londër kushtojnë gati dyfish.

Shtëpitë në kryeqytetin e Anglisë tani janë të tretat më të kushtueshme në Evropë pas Stokholmit dhe Dublinit, thotë këshilltari i pronave, “Your Overseas Home”.

Vlera më e mirë e parasë është në Prishtinë, zbulon hulumtimi i kësaj agjensie. Për 250,000 £ mund të blini një shtëpi me pesë dhoma gjumi me tre banja, një garazh dhe kopsht të madh.Pronat në qytet kushtojnë mbi 600 euro për metër katror, ​​një pjesë e mesatares së Londrës prej 9300 euro për metër katror

Kryeqytetet në Evropën Lindore priren të jenë vendet më të përballueshme për të blerë prona, por studimi e konsideroi gjithashtu Evropën si një kontinent gjeografik dhe Jerevani i Armenisë renditet në vendin e dytë.

Në peizazhin e saj të rrethuar nga mali, me 300,000 euro do të blini një shtëpi të mobiluar plotësisht, me tre dhoma gjumi, me tre banja, një kopsht të madh dhe garazh me tre makina.

Christopher Nye në Your Overseas Home, tha se kostoja e jetesës, rritja e inflacionit dhe normave të interesit e kanë bërë të vështirë për shumë njerëz që të marin vendimin për të blerë shtëpinë e tyre të ëndrrave në MB.

“Të shohësh këto vende që janë shumë më të përballueshme, mund t’i inkurajojë ata që të nisin drejt një stili jetese shumë më të përballueshëm”, tha ai./rtk/ KultPlus.com

“Daily Mail”: Dhërmiu perla e fshehur e Evropës

Një çift udhëtarësh kanë zbuluar një parajsë të fshehtë, të krahasueshme me Balin, me vendpushime luksoze, sipas një artikulli të botuar në “Daily Mail”.

Fshati bregdetar shqiptar i Dhërmiut është quajtur perla e fshehur e Evropës.

Ndërsa shumë vizitorë evropianë po vërshojnë në plazhet e mbushura me turistë të Greqisë dhe Italisë, të tjerë kanë rezervuar një udhëtim në qytetin spektakolar i cili është cilësuar si një nga sekretet më të ruajtura të kontinentit.

Aventurierët po shkojnë drejt perlës së fshehur të ëndërruar si, Bali, i cili ofron plazhe të kristalta të pastër, peizazhe mahnitëse, bare, hotele dhe restorante luksoze.

Blogerët e udhëtimeve Scott dhe Sal, nga Britania e Madhe, dokumentuan qëndrimin e tyre në Dhërmi, të cilin e quajtën të nënvlerësuar dhe ”Balin evropian”.

Dhërmiu është pak më shumë se tre orë me makinë në jug të Tiranës, kryeqytetit të Shqipërisë, dhe ka pesë kilometra vijë bregdetare mahnitëse të mbushur me bare plazhi dhe resorte të jashtëzakonshme.

Ndodhen dy seksione, gjysma e sipërme, ku shtrihet qyteti i vjetër i çuditshëm, ndërsa gjysma e poshtme është vendi ku ndodhet plazhi, restorantet dhe hotelet.

Ndërsa temperaturat kanë filluar të bien në Australi, Shqipëria po hyn tashmë në muajt e saj të verës duke e bërë atë një destinacion perfekt për t’u larguar nga i ftohti dimëror.

“Ju mund te zbuloni Balin evropian në vendin më të paparashikuar”, shkruan Scott dhe Sal në një video në Instagram, e cila mori më shumë se 1.6 milion shikime.

Çifti qëndroi në “La Brisa Boutique Hotel”, i cili ofron pamje spektakolare të perëndimit të diellit, dhe dhoma me 145 dollarë nata dhe një plazh privat.

Ata shijuan gjithashtu pamjet panoramike të ujërave të gazuar të detit Jon në “Sanur Beach House”, e cila u frymëzua nga plazhet e njohura të Balit.

“Kjo është kaq e bukur. Shqipëria është perla e fshehur e Evropës”, shkruan një shikues.

“Një vend paksa i ndryshëm evropian, por duket i mahnitshëm”, shtoi një shikues tjetër./atsh / KultPlus.com

Daily Mail shkruan për rastin që ndodhi dje në shtëpinë e të moshuarve në Pejë

Gazeta britanike “Daily Mail” ka shkruar për keqtrajtimin ndaj të moshuarës që ndodhi në shtëpinë e të moshuarve “Orenda” në Pejë.

Pamjet se si infermieret sulmuan një të moshuar me Alzheimer bën bujë edhe në mediat ndërkombëtare.

Tri infermiere u arrestuan në lidhje me rastin.

“Ky është momenti shokues kur një e moshuar në një shtëpi të pleqve në Kosovë goditet me shuplakë vazhdimisht nga një infermiere. Në video që është shpërndarë në rrjete sociale, punonjëse e shtëpisë së pleqve ‘Orenda’ në Pejë, mban duart e të moshuarës dhe e godet me shuplakë disa herë. Shihen dy gra tjera në video dhe një tjetër duke filmuar – që dëgjohet duke qeshur me zë ndërsa koleget e saja sulmojnë të moshuarën”, ka shkruar “Daily Mail”.

Policia e Kosovës reagoi menjëherë pas publikimit të videos duke arrestuar tri të dyshuara, ndërsa ka pasur reagime edhe nga krerët e shtetit.

Ndërkohë familjarët e kanë nxjerrë atë nga shtëpia e të moshuarve pasditen e së mërkurës. /KultPlus.com

Vizita e Rita Orës në Shqipëri, lajm në mediat botërore

Rita Ora u kthye në Shqipëri të hënën për të takuar ‘fëmijët më të rrezikuar’ në një qendër komunitare në Tiranë, thuhet në postimin e Daily Mail.

Ambasadorja e UNICEF-it, 31 vjeç, e lindur në Kosovë, vizitoi Shtëpinë e Ngjyrave e cila ofron një gamë të tërë shërbimesh për fëmijët dhe familjet e tyre, duke përfshirë një strehimore emergjente.

Këngëtarja i kënaqi banorët teksa ndau kohë nga programi i saj i ngjeshur – duke treguar aftësitë e saj në pjekje dhe duke i bërë duart me ngjyrë, që të marrë pjesë në arte dhe zanate të tjera, transmeton KultPlus.

Ambasadorja krenare kishte veshur një bluzë të UNICEF-it teksa po bënte një xhiro nëpër rezidencë.

Duke vizituar edhe një strehimore, Rita mori kohë për të folur me banorët dhe më vonë pozoi me vullnetarët.

Krijuesja e shumë hiteve botëror mbajti edhe një leksion në liceun artistik “Jordan Misja” dhe ka takuar disa nga studentët. /KultPlus.com

Në anën tjetër, sonte me fillim nga ora 20:00 do të fillojë edhe koncerti i saj në sheshin “Skënderbej”. /KultPlus.com

Vdes aktori francez Gaspard Ulliel

Aktori francez Gaspard Ulliel ka vdekur në moshën 37 vjeç në një aksident gjatë skijimit.

Ylli i cili është në rolin e një personazhi në seritë e ardhshme të Marvelit, “Moon Knight”, u hospitalizua dhe u transportua me helikopter por nuk u mbijetoi lëndimeve.

Raportohet se Ulliel u përplas me një skiator tjetër dhe ka pësuar traumë në kokë. Skiatori tjetër nuk u hospitalizua.

Sipas DailyMail ai nuk kishte helmetë kur u përplas. / KultPlus.com

REUTERS/Axel Schmidt

Rita Ora paralajmëron klipin e ri “Follow Me” me DJ Sam Feldt

Rita Ora ka bashkuar forcat me DJ Sam Feldt për këngën e tyre të re të titulluar “Follow Me”.

Këngëtarja 31-vjeçare dukej sensacionale teksa pozoi për një fotosesion mahnitës në xhirimet e klipit në Los Angeles, shkruan DailyMail.

Ajo kishte veshur një jelek të zi së bashku me një palë geta të zeza me pika t bardha.

Duke i lënë flokët e saj kaçurrela në valë të lirshme, Rita gjithashtu kishte një kapele të zezë ndërsa pozonte përkrah Samit në shkretëtirë.

DJ zgjodhi një xhaketë ngjyrë bezhë të cilën e veshi mbi një këmishë të zezë me një palë xhinse të ngjashme.

Duke folur për këngën, Rita tha: “Muzika ritmike ka pasur gjithmonë një vend të veçantë në zemrën time, kështu që të qenit në gjendje të punoja me Sam në ‘Follow Me’ ka qenë fantastike. Ai është një legjendë e tillë dhe ka qenë nder të punoj me të në këtë pistë”.

“Kjo këngë shërben si një kujtesë për ne që të rrethohemi me njerëz që na ndërtojnë dhe qëndrojnë pranë nesh, veçanërisht në momentet kur ndjejmë se gjërat po shpërbëhen”, tha Ora.

“Mezi pres që fansat ta dëgjojnë dhe të shohin videon e mrekullueshme që kemi bërë!”, shtoi artistja shqiptare.

Sam Feldt foli për këngën ndërsa ishte në xhirime për klipin, të xhiruar nga regjisori Johannes Lovund: “Për mua, ‘Follow Me’ ka të bëjë me të qenit atje për një person të veçantë dhe të qëndrosh me të edhe kur kohët bëhen të vështira”.

“Të punoja me Ritën në këtë ishte një ëndërr e realizuar. Unë kam qenë një fans i zërit dhe punës së saj për një kohë të gjatë, kështu që më pëlqen fakti që më në fund arritëm të bënim një këngë së bashku”.

“I gjithë procesi, nga shkrimi i këngës deri te filmimi i klipit në shkretëtirën e Kalifornisë, ishte shumë argëtues dhe shpresoj që kjo të rezonojë në këngë për dëgjuesin!”, tha ai.

Kënga, e cila është bashkë-kompozuar nga ish-ylli i X Factor, Ella Henderson, do të publikohet në Palm Tree Records Kygo. / KultPlus.com

BE-ja synon ta largojë fjalën ‘Krishtlindje’, Papa reagon me krahasim me nazizmin

Papa Françesku e ka krahasuar tërthorazi Bashkimin Evropian me diktaturën naziste për shkak se po përpiqet që të vendosë disa rregulla për përdorimin e gjuhës, përfshirë ndalimin e fjalës “Krishtlindje”.

84-vjeçari e paralajmëroi Bashkimin Evropian që “të mos e marrë rrugën e kolonizimit ideologjik”, pasi u kthye nga vizita 4-ditore në Greqi, shkruan Daily Mail.

Javën e kaluar, Bashkimi Evropian u ankua se po përpiqet që t’i “anulojë” Kërshëndellat, pasi i tha stafit që ta shmangë këtë fjalë dhe në vend të saj ta përdorë togfjalëshin “periudhë festash”, sepse ajo mund të jetë fyese për ata që nuk janë të krishterë.

“Është diçka që nuk ka funksionuar përgjatë tërë historisë. Në histori, shumë diktatura janë përpjekur që t’i bëjnë këto gjëra. Po mendoj për Napoleonin, diktaturën naziste, atë komuniste”, tha Papa përderisa po kthehej me aeroplan në Vatikan.

Ai shtoi se Bashkimi Evropian është i nevojshëm, por duhet ta shmangë nxitjen e përçarjeve në mesin e vendeve anëtare. “Bashkimi Evropian duhet të jetë i kujdesshëm që të mos e marrë rrugën e kolonizimit ideologjik. Kjo mund të përfundojë në përçarjen e shteteve dhe shkaktimin e dështimit të BE-së”, tha Papa.

Në dokumentin e javës së kaluar të BE-së i thuhet stafit që të shmanget supozimi se të gjithë janë të krishterë dhe se “jo të gjithë i festojnë festat e krishtera dhe jo të gjithë të krishterët i festojnë ato në datat e njëjta”.

Në vend se të thuhet “periudha e Krishtlindjeve mund të jetë stresuese”, stafi u udhëzua që të thotë “periudha e festave mund të jetë stresuese”.

Kardinali Pietro Parolin, sekretar i Shtetit i Vatikanit, e akuzoi Bashkimin Evropian se po mundohet “t’i prishë rrënjët tona” duke e injoruar – e jo duke e respektuar – trashëgiminë e krishterë të Evropës./GazetaExpress/KultPlus.com

Dua Lipa me vallëzimin e saj tradicional, edhe në fokusin e mediave botërore

Këngëtarja shqiptare me famë botërore Dua Lipa po e vazhdon vizitën e saj në Shqipëri.

Këtë vizitë, Dua e ka shfrytëzuar edhe për të pushuar në bregdetin e jugut të Shqipërisë, bukuritë e të cilit po i promovon vazhdimisht në profilin e saj në Instagram, shkruan KultPlus.

Së fundi ajo shpërndarë një video ku shfaqet duke vallëzuar me këngë shqipe, me mbishkrimin “Më trego që je shqiptar, pa më thënë se je shqiptar”.

E gazeta britanike, Daily Mail nuk ka lënë pa komentuar për pushimet e Duas në Shqipëri.

“Dua Lipa dukej se po kalonte një kohë të mrekullueshme të mërkurën përderisa po balanconte një gotë në kokë ndërsa performonte vallëzimin tradicional shqiptar në vendpushimin e saj në Kep Merli.”-thuhet në shkrimin e Daily Mail ku më tutje komentohet paraqitja e Dua Lipës në vendin e origjinës.

Këngëtarja e hiteve të mëdha botërore po vazhdon të mahnitet nga bukuria e jugut të Shqipërisë duke theksuar se nuk dëshiron të largohet./KultPlus.com

Zjarrfikësi që i ndihmoi Princeshës Diana pas aksidentit fatal kujton fjalët e saj të fundit

Një shef zjarrfikësish që ishte një nga personat e parë që ndihmoi Princeshën Diana pas përplasjes së saj fatale në Paris, ka folur për herë të parë për fjalët e fundit që i tha princesha.

Rreshter Xavier Gourmelon tha për Daily Mail se kur ai arriti në vendin e aksidentit në gusht të vitit 1997, Diana ishte ende duke lëvizur dhe duke folur.

“Ajo foli në anglisht dhe tha: ‘O Zot, çfarë ka ndodhur?’ Unë mund ta kuptoja, kështu që u përpoqa ta qetësoja atë. Unë po i mbaja dorën,” tha Gourmelon, i cili dha deklarata në polici, por kurrë më parë nuk ka folur në shtyp.

Përplasja në një nënkalim la menjëherë të vdekur shoferin Henri Paul si dhe të dashurin e ri të Dianës, Dodi Fayed.

Diana, megjithatë, dukej fizikisht mirë përveç një shpatulle të dëmtuar, kujton Gourmelon – i cili nuk e kishte idenë se po përpiqej të shpëtonte një princeshë.

Vetëm pasi Lady Diana u mor me një ambulancë, ai zbuloi se kush ishte nga një kapiten në vendngjarje.

“Ai më thotë se kush ishte ajo. Po, unë e njihja, por në atë moment nuk e njoha,” -tha ai.

Një nga personat e parë që u përpoq ta ndihmonte princeshën, ishte edhe mjeku jashtë shërbimit, Frederic Mailliez, i cili kaloi në skenën e aksidentit ndërsa po kthehej në shtëpi nga një festë.

Ai pa dy persona që ishin me sa duket të vdekur dhe dy të tjerë – përfshirë truprojën e Dianës – që ishin plagosur rëndë, por ende gjallë. Ai së pari ndihmoi Dianën, e cila ishte në pjesën e pasme të makinës.

“Zbulova se ishte një grua e bukur dhe nuk kishte ndonjë dëmtim [serioz] në fytyrë. Ajo nuk ishte gjakosur, por ishte pothuajse pa ndjenja dhe kishte vështirësi në frymëmarrje. Ajo dukej mirë në minutat e para,” kujton ai. “Kështu që fillova t’i flas anglisht asaj, duke i thënë se isha mjek dhe se ambulanca ishte duke ardhur dhe gjithçka do të shkonte mirë. Dhe kështu u largova nga skena pa e ditur se kë isha duke trajtuar.”

Lajmi i vdekjes së princeshë Dianës tronditi gjithë botën. / Gazeta Express / KultPlus.com

Diana, Princess of Wales on holiday in Majorca, Spain on August 10, 1987. (Photo by Georges De Keerle/Getty Images)