Fundjavë e mbushur me yje në festivalin “Coachella”

Befasitë nuk reshtën së mbaruari në tri ditët e para të festivalit “Coachella”.

Adhuruesit e mbledhur për këtë ngjarje, patën rastin t’i ndjekin performancat fantastike ‘live’ të idhujve të tyre, si The Weeknd, Justin Bieber, Snoop Dogg, Doja Cat dhe të tjerë.

Nata e parë e festivalit, të premten (15 prill), u hap me performancën fantastike të këngëtarit britanik, Harry Styles. Ai i befasoi adhuruesit e pranishëm me të ftuar në skenë yllin legjendar të muzikës, Shania Twain. Dyshja e interpretoi hitin ikonik të Twainit, “Man, I Feel Like A Woman” dhe turma e mirëpriti këtë befasi me brohoritje e duartrokitje të vazhdueshme, raportoi të hënën portali “NME”.

Ndër performuesit e tjerë që e entuziazmuan turmën jashtëzakonisht shumë, ishin Justin Bieber dhe Snoop Dogg, të cilët i bashkuan forcat në skenë me artistët, Daniel Caesar dhe Anitta.

Edhe Big Sean e mahniti turmën e adhuruesve me ta ftuar në skenë këngëtaren, Jhene Aiko, e cila njëherësh është e dashura e tij.

Në natën e dytë ishte këngëtarja, Billie Eilish, ajo e cila e rrëmbeu vëmendjen e publikut me performancën e saj. Ajo po ashtu u bë artistja më e re në moshë që ka performuar në skenën e festivalit “Coachella”.

Eilish i interpretoi disa prej hiteve të saja më të njohura, e shoqëruar nga bendi dhe vëllai i saj, Finneas. Në një moment gjatë mbrëmjes, këngëtarja 20-vjeçare e ftoi në skenë vokalistin e grupit “Gorillaz”, Damon Albarn, me të cilin i performoi disa këngë, përfshirë këtu edhe hitin, “Feel Good Inc.”. Khalid ishte artisti tjetër i cili iu bashkua Eilishit në skenë për ta interpretuar këngën e tyre të përbashkët, “Lovely”.

Në fund të performancës së saj, Billie Eilish, e shfrytëzoi rasti për t’i falënderuar adhuruesit e saj duke thënë: “Kjo është një ndjenjë e çuditshme. Unë nuk duhet të isha këtu si performuesja kryesore e mbrëmjes. Por, për këtë ju falënderohem juve dhe ndihem mirënjohëse që jam këtu bashkë me të gjithë ju. Kjo është një ëndërr e shndërruar në realitet për mua. Një çmenduri e vërtetë”.

Nata e dytë gjithashtu e shënoi debutimin e reperes Megan Thee Stallion, në festivalin e famshëm të Kalifornisë. Ajo nuk i zhgënjeu fansat e saj duke i interpretuar disa prej hiteve më të njohura, përfshirë edhe një këngë të re të padëgjuar më parë.

Nata e tretë i takoi këngëtarit kanadez The Weeknd, grupit “Swedish House Mafia” dhe rep artistes, Doja Cat. Ata ishin ndër performuesit kryesorë të mbrëmjes dhe u kujdesën që ta argëtonin publikun me interpretimet fantastike të hiteve të tyre më të njohura. Edhe muzika latine ishte pjesë e rëndësishme e kësaj mbrëmjeje me interpretimin fantastik të yllit, Karol G.

Festivali i njohur i muzikës “Coachella” vazhdon edhe fundjavën e ardhshme. Fansat kanë mundësi të argëtohen me interpretimet live të idhujve të tyre, nga 22 deri më 24 prill kur edhe përmbyllet festivali./koha.net/ KultPlus.com

Top 10 albumet më të vlerësuara për vitin 2021

Çdo fundvit listohen dhjetë albumet më të mira të vitit që po shkon. Ku, në bazë të statistikave më poshtë janë shkruar emrat e dhjetë albumeve më të suksesshëm, të zhanreve të ndryshme, që pa dyshim ngjallen dëshirë për t’i dëgjuar, e që vazhdojnë të jenë në vendet e para në top lista.

“Pink Noise” nga Laura Mvula

Albumi i plotë rezultoi të ishte një rikthim i lavdishëm shpirtëror nga ky talent i shumëanshëm; Mvula ka fituar shumë çmime gjatë dekadës së fundit; në të njëjtën kohë, është anashkaluar troç nga labeli i saj i mëparshëm. “Pink Noise” është albumi i saj i tretë; ajo nxjerr në pah vokalin e saj jashtëzakonisht rrezatues dhe referencat sintetike të viteve ’80.

“Montero” nga Lil Nas X

Nëse ndonjë artist e përcaktoi vitin 2021, ishte Lil Nas X, i cili vërtetoi se një artist pop-rap me ngjyrë mund të jetë një superstar. Ky debutim drithërues demonstron aftësinë e tij për të inkorporuar R&B dhe rock në botimet e tij pushtuese të TikTok, ndërsa bashkëpunon me të gjithë, nga Elton John tek Megan Thee Stallion.

“Planet Her” nga Doja Cat 

“Planet Her” prezantohet lirshëm si një album konceptesh fantastiko-shkencore, por në thelb është një platformë për muzikën e Doja Cat, të prodhuar në mënyrë të përsosur, karakteristike sureale-hip pop-i, që nga fillimi i “Woman” e deri te “Get into It” (Yuh).

“Skin” nga Joy Crookes

Kur Joy Crookes thotë se “Skin” është “një album për identitetin tim”, kantautori 23-vjeçar nuk po e ekzagjeron. Debutimi shpirtëror i Crookes është i pasur e intim.

“30” nga Adele 

Në vitin 2021, një numër albumesh të forta eksploruan tema të ndarjes. Pjesa e fundit e shumëpritur në katalogun e superyllit britanik Adele u cilësua gjerësisht si “albumi i saj i divorcit” – dhe 30 sigurisht që nxjerr në pah dhimbjen dhe trazirat e një martese, por gjithashtu shpreh një ndjenjë çlirimi personal dhe krijues nga një artist që ka i rritur në qendër të vëmendjes.

“If I can’t have love, I want power” nga Halsey

Në fund të gushtit, gjashtë javë pasi mirëpriti fëmijën e saj të parë, Ashley “Halsey” Frangipane publikoi këtë album konceptual të guximshëm “për gëzimet dhe tmerret e shtatzënisë dhe lindjes”. Prodhuar nga Trent Reznor dhe Atticus Ross të grupit industrial rock Nine Inch Nails, ai zëvendëson tingullin e mëparshëm elektro-pop të këngëtares me diçka më të rëndë.

“Promises” nga Floating Points, Pharoah Sanders dhe Orkestra Simfonike e Londrës

Tre sfera në dukje të ndryshme përplasen dhe bashkohen në mënyrë hipnotike në këtë album bashkëpunues nga artisti/producenti elektronik i trajnuar në mënyrë klasike Floating Points (i njohur ndryshe si Sam Shepherd i lindur në Manchester), legjenda tetëvjeçare e xhaz-sax-it amerikan Pharoah Sanders (në foto) dhe Orkestra Simfonike e Londrës.

“Prioritise Pleasure” nga Self Esteem

“Të martohesh nuk është dita më e madhe e jetës tënde – të gjitha ditët që do të kesh janë të mëdha”, këshillon ajo me mençuri për numrin e saj mahnitës të fjalës “Unë e bëj këtë gjatë gjithë kohës”. Kjo këngë, të cilën e krahasojnë me një version mijëvjeçar të këngës Everybody’s Free (To Ëear Sunscreen) të Baz Luhrmann-it, është vetëm një nga pikat kryesore në një album të dytë të shkëlqyeshëm që ndërthur zemrën, grepa dhe humor në diçka që vërteton plotësisht jetën.

“Glow On” nga Turnstile

“Gloë On” e kanalizon energjinë e skenës origjinale të Turnstile në melodi të forta tërheqëse, të tilla si Blackout, ku vokalisti Brendan Yates bën një shoëman të papërmbajtshëm. Ka gjithashtu kontribute mjaft të mrekullueshme të të ftuarve nga Blood Orange (aka Dev Hynes, i cili më parë ishte në grupin britanik Test Icicles) në këngën ëndërrimtare Alien Love Call dhe riff-et e mrekullueshme të furishme të këngës mbyllëse Lonely Dezires.

“Collapsed in Sunbeams” nga Arlo Parks

Me këtë debutim të vlerësuar me çmime, Arlo Parks ia del mbanë në qëllimin e saj të deklaruar për të bërë muzikë që ndihet “universale dhe hiper-specifike”. 21-vjeçarja londineze, e cila është biseksuale, e shkroi për një shoqe për të cilën kishte ndjenja. E përshtatur nga ritmet e buta dhe meloditë e këndshme të qeta, këngët e saj rrëfyese indie-folk janë vërtet shumë prekëse./rtv21 /KultPlus.com

Bebe Rexha dhe Doja Cat thyejnë rekord

Kënga e re artistes me origjinë shqiptare Bebe Rexha ka pushtuar çartet.

Disa ditë më parë këngëtarja publikoi bashkëpunimin e saj me reperen Doja Cat. Kënga e titulluar “Baby I’m Jealous” u publikua në You Tube, ndërsa në klip merrnin pjesë dhe disa yje të TikTok, si Charli D’Amelio dhe Avani Gregg.

“Baby, I’m Jealous” aktualisht është kënga e parë në listën e këngëve “top trend” të platformës më të madhe të muzikës në botë, Spotify.

Lajmin e dha vet “Spotify Charts” duke publikuar në rrjetin social Twitter një infografikë, të 10 këngëve më në trend për momentin në botë.

“Bebe Rexha dhe Doja Cat, ‘Baby, I’m Jealous’ është numër një në top 10 debutimet globale. Këto këngë kanë bërë hapjen më të madhe të fundjavës rreth e rrotull botës”, bëri me dije Spotify Charts.

https://twitter.com/spotifycharts/status/1315731647602585602?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1315731647602585602%7Ctwgr%5Eshare_3&ref_url=https%3A%2F%2Fkonica.al%2F2020%2F10%2Fbebe-rexha-dhe-doja-cat-thyejne-rekord%2F

Kënga gjithashtu renditet lart edhe në top listat britanike dhe amerikane.

Adhuruesit kanë mirëpritur projektin e ri të Bebe Rexhës. Kënga e saj numëron rreth 10 milionë klikime në Youtube./ KultPlus.com