Adele anulon koncertet

Adele ka shtyrë të gjitha koncertet e muajit të ardhshëm të rezidencës së saj në Las Vegas, pasi njoftoi se është e sëmurë.

“Mjerisht më duhet të ju njoftoj se duhet t’i pezulloj koncertet në Vegas”, njoftoi Adele.

Këngëtarja britanike përmes rrjeteve sociale tha se mjekët i thanë të pushonte, por nuk zbuloi detaje të sëmundjes së saj.

Njoftimi vjen pak më shumë se pesë muaj përpara mbajtjes së koncertit në Mynih në muajin gusht.

Datat e reja për 10 shfaqjet e shtyra ende nuk janë bërë të ditura, por informacionet e biletave do të tregohen shpejt./BBC/KultPlus.com

Ylli britanik Adele nis turneun veror në Evropë

Këngëtarja britanike, Adele do të performojë në katër koncerte në gusht në Mynih, si pjesë e turneut të saj veror, koncertet e saj të para dhe të vetme në kontinentin e Evropës pas disa vitesh, njoftoi sot “Live Nation”.

“Ylli 35-vjeçar i Pop-it do të performojë në një arenë të krijuar posaçërisht në qendrën e ekspozitave të qytetit jugor gjerman”, tha Live Nation.

“Nuk kam kënduar në Evropë që nga viti 2016!”, shkroi Adele në Instagram.

“Nuk mund të mendoja një mënyrë më të mrekullueshme për të kaluar verën time dhe për ta mbyllur këtë fazë të bukur të jetës dhe karrierës sime me koncerte gjatë një vere kaq emocionuese”, tha ajo.

Sipas “Live Nation”, arena në terrenin e ekspozitës së Mynihut do të ofrojë hapësirë për rreth 80 000 fansa të muzikës në secilin nga koncertet, të planifikuara për 2, 3, 9 dhe 10 gusht. /atsh / KultPlus.com

Adele ndërpret koncertin kur sheh mjekun me të cilin lindi djalin

“Hello” e një niveli tjetër! Adele u shfaq në aktivitetin e saj të fundjavës “Weekends with Adele residency” në Las Vegas kur një e papritur i ndodhi në mes të këngës “When we were young”.

Teksa ishte duke performuar, Adele dalloi në mes të të pranishmëve mjekun obstetër-gjinekolog me të cilin lindi djalin në vitin 2012-të.

Një videon e shpërndarë në rrjetet sociale, shihet Adele duke ecur në mes njerëzve, e teksa këndon në mikrofon dëgjohen fjalët: “Oh Zot, Colin”. Pasi përqafoi mjekun, ajo e emocionuar i thotë të pranishmëve: “Ky është doktori që asistoi lindjen e fëmijës tim. Nuk e kam parë prej vitesh.”

Këngëtarja u trondit aq shumë nga takimi saqë i kërkoi falje publikut, duke i pyetur nëse ata do mund ta përfundonin këngën për të.

Momenti viral dhe emocionues: Adele ndërpret koncertin kur sheh mjekun me

Adele e veshur si Morticia Adams, personazhi i famshëm i “Addam’s Family” i tha mjekut LIVE se ishte e dëshpëruar për një fëmijë tjetër.

Kujtojmë që ajo është nënë e një djali 11-vjeçar që quhet Angelo dhe ka lindur nga martesa me ish-in, Simon Konecki.

@foryoupage2024_

Adele gets emotional when she spotted the doctor who delivered her baby #adele #emotional #baby #concert #viral

♬ original sound – ForYou2024

Nuk janë të rralla rastet kur këngëtarja ndërpret koncertet për arsye nga më të ndryshmet.

Në gusht të këtij viti, Adele u emocionua pasi ndihmoi një çift të pranishëm në koncert të zbulonin gjininë e foshnjës së tyre. Ajo hapi zarfin dhe zbuloi se ata do të bëheshin me djalë.

Ed Sheeran, Adele dhe Harry Styles yjet britanikë më të pasur nën 35 vjeç

Ed Sheeran, Adele dhe Harry Styles janë ndër njerëzit më të pasur në Mbretërinë e Bashkuar nën moshën 35 vjeç, sipas listës të Sunday Times.

Të gjithë muzikantët kanë një pasuri prej më shumë se 150 milionë paund pas sukseseve në Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA.

Por ata nuk kanë mjaft para për t’u përfshirë në listën kryesore të të pasurve, ku njerëzit duhet të “mburren” me pasuri prej 350 milionë paund ose më shumë.

Për ata nën 35 vjeç, Ed Sheeran, 32 vjeç, renditet i shtati më i pasur me një pasuri prej 300 milionë paund, i ndihmuar nga albumi i tij i gjashtë i shitur me shpejtësi “Subtract”.

Adele, e cila tani është 35 vjeç, është në vendin e nëntë me 165 milionë paund. Këngëtarja e lindur në Londër ka shitur më shumë se 100 milionë albume dhe në fillim të këtij viti ajo njoftoi se rezidenca e saj luksoze në Las Vegas do të zmadhohej. Thuhet se ajo paguan 500,000 £ për shfaqje.

Harry Styles pati albumin më të shitur në Mbretërinë e Bashkuar vitin e kaluar me “Harry’s House”, dhe aktualisht është në turne në MB. Pasuria e 29-vjeçarit është 150 milionë paund.

Në krye të listës kryesore të të pasurve është Gopi Hinduja dhe familja, të cilët zotërojnë biznesee në të gjithë botën dhe pasuria e kombinuar e të cilëve është 35 miliardë paund, nga 28.4 miliardë paund vitin e kaluar.

Sir Jim Ratcliffe kthehet në top 10-shen e njerëzve më të pasur të Britanisë pas dy vitesh poshtë renditjes.

Tani me vlerë 29.6 miliardë £, Sir Jim është ndoshta më i njohur në këtë moment për betejën e tij për të blerë Manchester United, ekipin e tij të futbollit që nga fëmijëria. Ai e bëri pasurinë e tij përmes Ineos, një biznes kimik dhe lëndësh të para.e

Mbreti i sapokurorëzuar Charles III ka renditjen relativisht të ulët të 263-të në Listën e të Pasurve me një pasuri prej 600 milion £. Megjithatë, ai është më i pasur se nëna e tij e ndjerë, Mbretëresha Elizabeth II, e cila kishte vlerë 320 milionë paund, sipas listës së vitit të kaluar.

Në mënyrë të konsiderueshme më e pasur është JK Rowling, autorja e librave të Harry Potter. Ajo ka një vlerë prej 875 milionë funte, një rritje prej 25 milionë funte nga viti i kaluar. Ajo mund të bëhet akoma më e pasur – shkrimtarja thuhet se është në bisedime me rrjetin televiziv HBO për ta shndërruar krijimin e saj më të famshëm në një seri.

Ndërkohë, dy nga yjet e filmave të Harry Potter janë në listën e më të pasurve nën 35 vjeç. Daniel Radcliffe, 33, ka një vlerë prej 92 milionë funte, ndërsa Emma Watson, gjithashtu 33 vjeç, ka një pasuri prej 60 milionë funtesh./Top Channel/ KultPlus.com

Adele feston ditëlindjen e 35-të, artistja që bëri histori në botën e muzikës (VIDEO)

Adele, këngëtarja dhe kantautorja e famshme angleze, sot po feston ditëlindjen e saj të 34-të. Ajo është një nga artistet më të suksesshme të kohës së saj, dhe ka fituar shumë çmime prestigjioze, duke përfshirë edhe disa çmime Grammy.

Pasi u diplomua në art nga Shkolla BRIT në 2006, Adele nënshkroi një marrëveshje me XL Recordings. Albumi i saj debutues “19”, u publikua në vitin 2008 dhe krijoi pesë këngët më të mira në Mbretërinë e Bashkuar “Chasing Pavements” dhe “Make You Feel My Love”. “19” ka shitur mbi 2.5 milionë kopje në MB dhe u emërua në 20 albumet debutuese më të shitura të të gjitha kohërave në MB. Adele u nderua me çmimin Brit për Rising Star si dhe çmimin Grammy për Artistin më të Mirë të Ri.

Adele publikoi albumin e saj të dytë në studio, “21”, në 2011. Ai u bë albumi më i shitur në botë i shekullit të 21-të, me shitje mbi 31 milionë kopje. Ai u certifikua 18x platinum në MB (më i larti nga një artist solo i të gjitha kohërave) dhe Diamond në SHBA. Sipas Billboard, 21 është albumi me performancën më të mirë në historinë e top-listave amerikane, duke kryesuar Billboard 200 për 24 javë (më i gjati për një artiste grua ndonjëherë). Ajo ishte artistja e parë grua në historinë e Billboard Hot 100 që kishte tre këngë të njëkohshme në dhjetëshen kryesore si artiste kryesore, me “Rolling in the Deep”, “Someone Like You” dhe “Set Fire to the Rain”. Albumi mori një rekord të barabartë me gjashtë çmime Grammy, duke përfshirë albumin e vitit dhe çmimin Brit për albumin britanik të vitit. Suksesi i “21” i dha Adelës përmendje të shumta në Librin e Rekordeve Guinness. Revista Rolling Stone vendosi albumin e saj të 21-të në listën e 500 albumeve më të mëdhenj të të gjitha kohërave (2020).

Në vitin 2012, Adele publikoi “Skyfall”, një këngë zanore për filmin e James Bond me të njëjtin emër, i cili fitoi çmimin Oscar dhe Golden Globe Award për këngën më të mirë origjinale. Albumi i saj i tretë në studio, “25”, u publikua në vitin 2015 dhe u bë albumi më i shitur i vitit, duke thyer gjithashtu rekordet e shitjeve të javës së parë në Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA, ku është albumi i vetëm që ka shitur mbi tre milionë kopje në një javë. 25 ishte albumi i saj i dytë që u certifikua Diamond në SHBA dhe fitoi pesë çmime Grammy, duke përfshirë albumin e vitit dhe katër çmime Brit, duke përfshirë albumin britanik të vitit. Kënga kryesore, “Hello”, u bë kënga e parë në SHBA që shiti mbi një milion kopje dixhitale brenda një jave nga publikimi i saj. Albumi i saj i katërt në studio 30, i cili përmban këngën “Easy on Me” në krye të listës, u publikua në vitin 2021 dhe u bë albumi më i shitur i vitit në mbarë botën, përfshirë SHBA-në dhe Britaninë e Madhe. 30 fitoi çmimin Brit për albumin britanik të vitit, ndërsa “Easy on Me” fitoi çmimin Brit për Këngën e Vitit dhe çmimin Grammy për performancën më të mirë solo pop.

Përveç suksesit të saj në industrinë e muzikës, Adele është një personi me një zemër të madhe dhe është angazhuar në shumë aktivitete bamirësie. Ajo ka ndihmuar organizata të ndryshme bamirëse, duke përfshirë një fondacion që ndihmon fëmijët në nevojë.

Me karrierën e saj të shkëlqyeshme dhe zemrën e saj të ngrohtë, Adele vazhdon të jetë një nga artistet më të dashura në botë. / KultPlus.com

200 mijë funta për një biletë, shifra marramendëse për për të parë koncertin e Adele

200 mijë paund për një biletë koncerti? Shumë do t’i thoshin jo, megjithatë ka nga ata që nuk kursehen aspak kur bëhet fjalë për artistin e tyre të preferuar. Media britanike raporton se biletat për të parë Adele duke kënduar live në Las Vegas kanë arritur këto shifra marramendëse.

Biletat variojnë nga 650 £ por për një pozicion në rreshtin e parë, fansat duhet të paguajnë deri në 197,698 £. “Shumica e njerëzve vareshin te biletat e tyre dhe kërkesa prej 200,000 £ është e madhe, por padyshim kushdo që po përpiqet t’i rishesë ato bileta mendon se mund të jetë në gjendje të marrin para.

Ka vende me çmime më të arsyeshme në dispozicion, por pritet që çmimet të rriten më afër datës së koncertit të parë pasi njerëzit bëjnë plane të minutës së fundit për të shkuar në Vegas për ta parë atë. Nëse dikush kërkon 200,000 £ një biletë, besoj se ka dikush që është i gatshëm të paguajë për të”, tha një burim.

Kujtojmë që këngëtarja anuloi koncertet që priteshin të mbaheshin në Colosseum në Caesars Palace në janar, vetëm 24 orë para se të mbaronte shfaqja e parë. Tani, ajo pritet t’u rikthehet këtyre koncerteve të anuluara dhe madje planifikon të takohet me fansat gjatë koncerteve, të cilat fillojnë më 18 nëntor.

Fiton çmimin ‘Emmy’, Adele është vetëm një hap larg drejt titullit të famshëm ‘EGOT’

Adele është një hap më afër arritjes së statusit ‘EGOT’ pasi fitoi çmimin Emmy për specialitetin e jashtëzakonshëm (të regjistruar paraprakisht) për specialin e saj të CBS, “One Night Only”, transmeton KultPlus.

Me çmime të shumta ‘Grammy’ nën rripin e saj dhe një çmim ‘Oscar’ për këngën më të mirë origjinale, këngëtares i duhet vetëm një çmim ‘Tony’ për të arritur ‘EGOT’-in e pakapshëm. Është një titull që u jepet artistëve që kanë fituar: Emmy, Grammy, Oscar dhe Tony.

Specialja u transmetua nëntorin e kaluar dhe përfshinte një intervistë të re me Oprah Winfrey. Ajo u faturua si “biseda e saj e parë televizive e gjerë rreth albumit të saj të ri ’30”, historitë pas këngëve, jeta pas divorcit, humbja e peshës dhe rritja e djalit të saj.

Adele hapi specialen me këngën e saj fituese të çmimeve Grammy, “Hello”. Ishte performanca e saj e parë në gjashtë vjet.

“One Night Only” fitoi gjithsej pesë nominime duke përfshirë: “directing for a variety special”, “lighting design/ lighting direction for a variety special”, “sound mixing for a variety series or special and technical direction/ camerawork/ video control for a special.”

Adele tani ka kaluar përpara Lady Gaga-s, e cila gjithashtu u nominua në kategorinë për specialitetin e saj me Tony Bennett, “One Last Time: An Evening With Tony Bennett & Lady Gaga”.

CBS

Vetëm 17 persona kanë arritur të arrijnë statusin EGOT. Grupi përfshin Audrey Hepburn, Rita Moreno dhe Andrew Lloyd Webber.

Së fundmi, Jennifer Hudson iu bashkua klubit EGOT më 13 qershor pasi fitoi çmimin Tony për muzikën më të mirë si producente në “A Strange Loop”. / KultPlus.com

Fotografia: Cliff Lipson/CBS via Getty Images).

Adele do t’ua kompensojë fansave anulimin e koncerteve në Las Vegas me një dokumentar ku do t’i tregojë të gjitha

Adele po vjen me një projekt të madh. Ylli me famë botërore thuhet se po planifikon një dokumentar që tregon gjithçka për karrierën, dashurinë dhe për shfaqjet e anuluara në Las Vegas. Sipas gazetës britanike The Sun, producentët kanë nisur punën për dokumentarin.

“Adele ndjen se ajo i zhgënjeu disi fansat me mënyrën se si kanë kaluar 12 muajt e fundit, veçanërisht shtyrja në minutën e fundit të koncerteve të saj në Las Vegas, dhe e sheh këtë si një mënyrë për të kompensuar këtë”, tha një burim për gazetën britanike.

Adele është duke punuar në një dokumentar intim për karrierën e saj rekorde dhe se si ajo përballet me famën globale

“Edhe pse të gjithë e dinë emrin e saj, Adele është ende mjaft misterioze si person. Jeta e saj tani në krahasim me kohën kur publikoi albumin e saj debutues është e panjohshme.” Burimi tha se projekti intim do të eksplorojë karrierën e këngëtares së “Hello” dhe udhëtimin drejt famës globale./abcnews/ KultPlus.com

Adele jep koncertin e parë publik pas pesë vjetësh

Superylli performoi një set prej dy orësh, në koncertin e saj të parë publik pas pesë vjetësh, transmeton KultPlus.

Adele u kthye në skenë të premten për koncertin e saj të parë të vitit 2022 – dhe shfaqjen e saj të parë publike të epokës së saj si 30 vjeçare – në Hyde Park të Londrës.

Këngëtarja, e cila performoi për herë të fundit në Brit Awards në shkurt, dha një setlist me 18 këngë të mbushura me hite nga të tre LP-të e saj në studio, plus “Skyfall” dhe interpretimin e saj të “Make You Feel My Love” të Bob Dylan.

Ky ishte rikthimi i Adeles pas 5 viteve, derisa ajo u shpreh shumë e lumtur që i pa mbështetësit e saj në koncert. /KultPlus.com

Adele premton se turneu në Las Vegas do të ndodhë këtë vit

Adele ka thënë se turneu në Las Vegas që ajo shtyu së fundmi do të ndodhë “absolutisht 100%” gjatë këti viti, shkruan BBC, përcjell KultPlus.

Muajin e kaluar, këngëtarja postoi një video e përlotur një ditë para shfaqjes së saj të parë, duke thënë se nuk ishte gati.

Ajo tani i ka thënë prezantuesit të TV Graham Norton se ajo dhe ekipi i saj po punojnë jashtëzakonisht shumë për të përgatitur dhe konfirmuar datat e reja.

“Duhet të ndodhë këtë vit, sepse kam plane për vitin e ardhshëm,” i tha ajo.

Adele, e cila ka një djalë nëntë vjeçar Angelo me ish-burrin Simon Konecki, i tha emisionit të bisedës në BBC One të Norton se do të dëshironte të kishte më shumë fëmijë.

Por ajo nuk pranoi të thoshte nëse një unazë diamanti që kishte mbajtur në Brit Awards në fillim të kësaj jave do të thoshte se ishte fejuar me të dashurin Rich Paul. “Po të isha, a do t’i tregoja dikujt nëse isha apo nuk isha?” ajo tha.

Këngëtarja fitoi këngën më të mirë, albumin më të mirë dhe artistin më të mirë në ceremoni, dhe performoi këngën e saj “I Drink Wine”.

“Jam shumë e lumtur, me të vërtetë e tronditur,” tha ajo për suksesin e saj britanik. “Në fjalimin tim doja të falenderoja njerëzit e tjerë dhe djalin tim”.

“Tani jemi duke i dhënë fund, por nuk dua të shpall një seri të re datash derisa të di se gjithçka do të jetë patjetër gati. Sa më shpejt të njoftoj aq më mirë, por nuk mundem në rast se nuk jemi. gati në kohë. Po ndodh absolutisht 100% këtë vit”. /KultPlus.com

Adele fiton tre çmimet kryesore në Brit Awards

Superylli i top-listave, Adele, fitoi tre çmimet kryesore në Brit Awards të martën, shkruan Reuters, transmeton KultPlus.

E mbiquajtur “Mbretëresha e Brits” nga prezantuesja Mo Gilligan, kantautorja e lindur në Londër mori çmimin e parë të natës – kënga e vitit – për këngën e saj në krye të listës “Easy on Me”.

Kënga ishte e para që u publikua nga albumi i saj i rikthimit “30”, një gjirim që Adele ka thënë se ka bërë për t’i shpjeguar divorcin e saj djalit të saj të vogël.

“Do të doja t’ia kushtoja këtë çmim djalit tim dhe Simonit, babait të tij. Ky album ishte i gjithë udhëtimi ynë, jo vetëm i imi,” tha Adele e përlotur, duke iu referuar ish-bashkëshortit të saj Simon Konecki.

“Jam shumë krenare për veten time që u qëndrova pas armëve dhe publikova një album që kishte të bënte me diçka që ishte kaq personale për mua (sepse) jo shumë njerëz do të bënin më gjëra të tilla”.

33-vjeçarja gjithashtu fitoi artistin e vitit, një kategori tashmë pa gjini në të cilën u nominuan edhe reperët Little Simz dhe Dave, si dhe këngëtarët Ed Sheeran dhe Sam Fender.

“E kuptoj pse emri i këtij çmimi ka ndryshuar, por më pëlqen shumë të jem grua, të jem një artiste grua”, tha Adele.

Duke ndjekur hapat e shfaqjeve të tjera të çmimeve ose ngjarjeve që kanë hequr klasifikimet gjinore, organizatorët për BRIT thanë në nëntor se termet për të kategoritë do të hiqeshin nga viti 2022.

Pavarësisht se u publikua vetëm në nëntor, “30”, albumi i katërt në studio i Adelës, ishte albumi më i shitur në Britani në vitin 2021, duke zhvendosur më shumë se 600,000 kopje në vetëm gjashtë javë. /KultPlus.com

Adele konfirmon se do të performojë në BRIT Awards

Superylli britanik i muzikës, Adele, ka konfirmuar se do të performojë në BRIT Awards javen e ardhshme, dy javë pasi mes lotëve u tha fansave se po shtynte shfaqjet e saj në Las Vegas për shkak të infektimit të një pjese të stafit me COVID-19, shkruan Reuters, transmeton KultPlus.

Adele do të ngjitet në skenë në qytetin e saj të lindjes, Londër, më 8 shkurt për nderimet vjetore të muzikës pop në Britani, ku ajo është nominuar për katër çmime.

“Jam shumë e lumtur të them se do të performoj për britanikët javën e ardhshme!!”, shkroi Adele në Instagram të martën vonë, duke thënë se ajo do të shfaqet gjithashtu në shfaqjen televizive “The Graham Norton Show”.

Në fillim të kësaj jave, disa media britanike kishin raportuar se Adele, e cila jeton në Los Angeles, nuk do të performonte në BRITs. Ajo ka fituar më parë nëntë çmime BRIT.

Muajin e kaluar, 33-vjeçarja shtyu një seri koncertesh në Las Vegas që do të fillonin më 21 janar, sepse gjysma e ekipit të saj ishte e sëmurë me COVID-19. /KultPlus.com

Adele e përlotur njofton për anulimin e turneut, gjysma e stafit të infektuar me Covid 19

Një Adele e përlotur të enjten shtyu një seri koncertesh në Las Vegas që do të fillonin të premten, kjo pasi gjysma e stafit të saj ishin sëmurë me COVID-19 dhe pandemia ka shkaktuar vonesa në organizimin e turneut.

Super ylli britanik ishte planifikuar të fillonte një qëndrim tre mujor në hotelin “Caesars Palace”, në ato që do të ishin paraqitjet e saj të para live që nga viti 2017, shkruan Reuters.

“Ne kemi provuar absolutisht çdo gjë që mundemi për të nisur në kohë. Dhe që ajo të jetë mjaft e mirë për ju. Por ne jemi shkatërruar absolutisht nga vonesat e organizimit dhe COVID-19. Gjysma e ekipit tim janë të infektuar me COVID. Ata janë ende. Dhe ka qenë e pamundur të përfundosh përgatitjet për shfaqjen”, tha Adele e përlotur në një video të publikuar në Instagram.

Duke thënë se ndjente keqardhje plot tetë herë në një mesazh 92 sekondash, veçanërisht për njerëzit që kishin udhëtuar në Las Vegas për shfaqjen, Adele tha se vonesat e penguan atë të përsoste shfaqjen sipas standardeve të saj dhe ajo premtoi se do të riplanifikonte mbajtjen e turneut.

“Unë do të përfundoj shfaqjen time dhe do ta çoj atje ku duhet të jetë”, tha ajo.

Koncertet do të organizoheshin për të promovuar albumin e saj të fundit “30”, i cili u rendit i pari në top listat e 30 shteteve të ndryshme në nëntor. Ndërkohë: Celine Dion, Katy Perry, Carrie Underwood, Usher, Barry Manilow dhe Shania Twain janë ndër këngëtarët kryesorë që kanë planifikuar kohët e fundit data të shumta koncertesh në Las Vegas./KultPlus.com

Albumi “30” nga Adele ishte më i shituri në Britani të Madhe gjatë vitit 2021

Lansimi i fundit muzikor i këngëtares Adele, “30”, ishte albumi më i shitur i vitit 2021 në Britani të Madhe dhe ky sukses u arrit vetëm gjashtë javë pas daljes në treg.

Albumi, këngët e së cilit janë inspiruar nga shkurorëzimi i kantautores britanike dhe i cili është vlerësuar lartë nga kritikët, i ka shitur më shumë se 600 mijë kopje. 80 për qind e tyre ishin shitje të CD-ve çka është e kundërta e trendit të fundit për ta matur suksesin e një artisti bazuar në shitjet online.

Kështu, Adele bëhet sërish artistja më e suksesshme e vitit që e lamë pas duke i mundur yjet e tillë si, Olivia Rodrigo, Elton John dhe grupi “ABBA”. Globalisht, albumi “30” renditet në vendin e vendin e parë në 36 shtete të ndryshme.

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, projekti i fundit muzikor i Adeles i ka shitur gjithsej 839 mijë kopje, vetëm në javën e parë të lansimit.

“30” po ashtu u bë LP albumi me shitjen më të madhe si dhe albumi i parë i vitit 2021 që i ka shitur më shumë se 1 milion kopje. Konkurrenti i saj më i madh në tregun e muzikës në Amerikë ishte, Morgan Wallen, këngëtari i zhanrit country i cili në fillim të vitit që e lamë pas u bë lajm në media për përdorimin e fjalëve raciste, dhe më pas i kryesoi toplistat muzikore për dhjetë javë rresht.

Siç u theksua nga televizioni BBC, në Britaninë e Madhe shitjet e incizimit të fundit të këngëtares shumë të dashur nga publiku, megjithëkëtë janë më të ulëta krahasuar me albumin e parafundit me titull, “25”.

Transmetimi përmes platformave online tani është forca dominuese e padiskutueshme në muzikë, duke zënë rreth 83 për qind të konsumit të audiencës.

Koncertet e planifikuara të këngëtares në Las Vegas, pritet të fillojnë më 21 janar dhe do të vazhdojnë deri më 16 prill të këtij viti. Besohet se për një shou në qytetin e dritave, Adele do të paguhet rreth 2 milionë dollarë.

Ylli i hitit “Someone Like You” në këtë mënyrë i bashkohet listës së legjendave të muzikës që kanë performuar për fansat në Las Vegas të tillë si, Sir Elton John, Mariah Carey dhe Lady Gaga.

Adele konsiderohet një nga artistet më fitimprurëse dhe shquhet për baladat muzikore të shndërruara në hite anembanë botës. / KultPlus.com

Adele fitoi mbi 30 milionë euro brenda vitit 2021

Diva e muzikës ndërkombëtare, Adele ka fituar më shumë se 33 milionë euro brenda një viti, nga dy kompanitë e saj.

Përmbledhjet e llogarive të bëra deri më 31 dhjetor tregojnë se këngëtarja kishte të ardhura të mëdha në vitin që publikoi albumin e saj të rikthimit, të titulluar “30”.

Melted Stone Publishing Ltd, e cila u formua në prill të vitit 2011, fitoi para në bankë dhe në dorë në mbi 10 milionë euro. Adele është drejtoresha e vetme e asaj kompanie me emrin e saj të vërtetë Adele Laurie Blue Adkins.

Përveç kësaj, Melted Stone Ltd, e cila u formua në prill të vitit 2008, fitoi para në bankë dhe në dorë në shumën prej mbi 20 milionë euro. Adele është drejtoresha dhe sekretarja e vetme e kësaj kompanie.

Kjo vjen pasi Adele udhëhoqi nominimet për “BRIT Awards 2022”, me katër nominime.

Ajo është gjithashtu e vendosur të fitojë mesatarisht më shumë se 2 milionë dollarë në shfaqje në koncertin e saj të ardhshëm, në Las Vegas Weekends With Adele./abcnews/KultPlus.com

Top 10 albumet më të vlerësuara për vitin 2021

Çdo fundvit listohen dhjetë albumet më të mira të vitit që po shkon. Ku, në bazë të statistikave më poshtë janë shkruar emrat e dhjetë albumeve më të suksesshëm, të zhanreve të ndryshme, që pa dyshim ngjallen dëshirë për t’i dëgjuar, e që vazhdojnë të jenë në vendet e para në top lista.

“Pink Noise” nga Laura Mvula

Albumi i plotë rezultoi të ishte një rikthim i lavdishëm shpirtëror nga ky talent i shumëanshëm; Mvula ka fituar shumë çmime gjatë dekadës së fundit; në të njëjtën kohë, është anashkaluar troç nga labeli i saj i mëparshëm. “Pink Noise” është albumi i saj i tretë; ajo nxjerr në pah vokalin e saj jashtëzakonisht rrezatues dhe referencat sintetike të viteve ’80.

“Montero” nga Lil Nas X

Nëse ndonjë artist e përcaktoi vitin 2021, ishte Lil Nas X, i cili vërtetoi se një artist pop-rap me ngjyrë mund të jetë një superstar. Ky debutim drithërues demonstron aftësinë e tij për të inkorporuar R&B dhe rock në botimet e tij pushtuese të TikTok, ndërsa bashkëpunon me të gjithë, nga Elton John tek Megan Thee Stallion.

“Planet Her” nga Doja Cat 

“Planet Her” prezantohet lirshëm si një album konceptesh fantastiko-shkencore, por në thelb është një platformë për muzikën e Doja Cat, të prodhuar në mënyrë të përsosur, karakteristike sureale-hip pop-i, që nga fillimi i “Woman” e deri te “Get into It” (Yuh).

“Skin” nga Joy Crookes

Kur Joy Crookes thotë se “Skin” është “një album për identitetin tim”, kantautori 23-vjeçar nuk po e ekzagjeron. Debutimi shpirtëror i Crookes është i pasur e intim.

“30” nga Adele 

Në vitin 2021, një numër albumesh të forta eksploruan tema të ndarjes. Pjesa e fundit e shumëpritur në katalogun e superyllit britanik Adele u cilësua gjerësisht si “albumi i saj i divorcit” – dhe 30 sigurisht që nxjerr në pah dhimbjen dhe trazirat e një martese, por gjithashtu shpreh një ndjenjë çlirimi personal dhe krijues nga një artist që ka i rritur në qendër të vëmendjes.

“If I can’t have love, I want power” nga Halsey

Në fund të gushtit, gjashtë javë pasi mirëpriti fëmijën e saj të parë, Ashley “Halsey” Frangipane publikoi këtë album konceptual të guximshëm “për gëzimet dhe tmerret e shtatzënisë dhe lindjes”. Prodhuar nga Trent Reznor dhe Atticus Ross të grupit industrial rock Nine Inch Nails, ai zëvendëson tingullin e mëparshëm elektro-pop të këngëtares me diçka më të rëndë.

“Promises” nga Floating Points, Pharoah Sanders dhe Orkestra Simfonike e Londrës

Tre sfera në dukje të ndryshme përplasen dhe bashkohen në mënyrë hipnotike në këtë album bashkëpunues nga artisti/producenti elektronik i trajnuar në mënyrë klasike Floating Points (i njohur ndryshe si Sam Shepherd i lindur në Manchester), legjenda tetëvjeçare e xhaz-sax-it amerikan Pharoah Sanders (në foto) dhe Orkestra Simfonike e Londrës.

“Prioritise Pleasure” nga Self Esteem

“Të martohesh nuk është dita më e madhe e jetës tënde – të gjitha ditët që do të kesh janë të mëdha”, këshillon ajo me mençuri për numrin e saj mahnitës të fjalës “Unë e bëj këtë gjatë gjithë kohës”. Kjo këngë, të cilën e krahasojnë me një version mijëvjeçar të këngës Everybody’s Free (To Ëear Sunscreen) të Baz Luhrmann-it, është vetëm një nga pikat kryesore në një album të dytë të shkëlqyeshëm që ndërthur zemrën, grepa dhe humor në diçka që vërteton plotësisht jetën.

“Glow On” nga Turnstile

“Gloë On” e kanalizon energjinë e skenës origjinale të Turnstile në melodi të forta tërheqëse, të tilla si Blackout, ku vokalisti Brendan Yates bën një shoëman të papërmbajtshëm. Ka gjithashtu kontribute mjaft të mrekullueshme të të ftuarve nga Blood Orange (aka Dev Hynes, i cili më parë ishte në grupin britanik Test Icicles) në këngën ëndërrimtare Alien Love Call dhe riff-et e mrekullueshme të furishme të këngës mbyllëse Lonely Dezires.

“Collapsed in Sunbeams” nga Arlo Parks

Me këtë debutim të vlerësuar me çmime, Arlo Parks ia del mbanë në qëllimin e saj të deklaruar për të bërë muzikë që ndihet “universale dhe hiper-specifike”. 21-vjeçarja londineze, e cila është biseksuale, e shkroi për një shoqe për të cilën kishte ndjenja. E përshtatur nga ritmet e buta dhe meloditë e këndshme të qeta, këngët e saj rrëfyese indie-folk janë vërtet shumë prekëse./rtv21 /KultPlus.com

Adele ka një kusht për ata që duan ta dëgjojnë duke kënduar live

Fansat e Adele do të duhet të vaksinohen dy herë nëse duan të marrin pjesë në koncertin e saj që do të mbahet në Las Vegas. Organizatorët kërkojnë që të gjithë pjesëmarrësit të vaksinohen plotësisht si dhe të kenë marrë një test negativ brenda 48 orëve nga ngjarja që do të mbahet në The Colosseum në Caesars Palace.

Artistja fituese e Grammy do të performojë në rezidencë pas albumit të saj të fundit hit 30. Ajo u rrëmbye në Grammy 2017 në LA

“Dëshmia e vaksinimit dhe rezultati negativ i testit duhet të lëshohet nga ofruesi i kujdesit shëndetësor që kryen vaksinimin ose testin. Të dy dokumentet kërkohen për hyrje dhe mund të shfaqen në telefonin tuaj ose si kopje fizike.”, thuhet në njoftim. Ndërsa fëmijët që nuk mund të vaksinohen duhet të kenë testin negativ dhe maskën.

Një mesazh në faqen e Ticketmaster për shfaqjen e Adele thotë, ‘Organizuesi i ngjarjes po kërkon që të gjithë pjesëmarrësit e kësaj ngjarje të jenë vaksinuar plotësisht (14 ditë pas vaksinimit përfundimtar), DHE të kenë marrë një test negativ për COVID-19 brenda 48 orëve. e ngjarjes’

Në nëntor, albumi i ri i saj, 30, u bë albumi më i shitur i vitit 2021 në SHBA, vetëm tre ditë pas publikimit të tij. Sipas një raporti nga Billboard, u shitën mbi 500,000 kopje në SHBA midis 19 dhe 21 nëntorit./KultPlus.com

Adele thotë se nuk mund të shikojë The Real Housewives: ‘Truri im do të vdesë’

Këngëtarja botërore, Adele, ka njoftuar se nuk mund ta shikojë showin televiziv të ashtuquajtur “The Real Housewives”, shkruan KultPlus.

“Nuk do të gënjej, nuk më shkon”, ka rrëfyer këngëtarja e “Easy on Me”.

Këngëtarja “Hello” u shfaq në një video tutorial grimi të enjten me YouTuber-in Nikkie de Jager (a.k.a NikkieTutorials), e cila e pyeti nëse shikonte ndonjë shfaqje të Real Housewives.

“Unë nuk e bëj. Nuk mundem,” u përgjigj Adele. “E di që shumë njerëz e duan atë. Nuk mundem… sepse truri im do të vdesë. Nuk mundem.”

Ajo vazhdoi: “Gjithashtu, nuk e di se kush është ndonjëri prej tyre, kështu që nuk mendoj se mund ta filloj nga fillimi kur ka kaq shumë kohë. Nuk do të gënjej, nuk po punoni për mua.”

Real Housewives është një ekskluzivitet televiziv i realitetit ndërkombëtar që përbëhet nga 11 seri në Shtetet e Bashkuara dhe 15 seri ndërkombëtare. Shumica e serive dokumentojnë jetën e një grupi amvisash të pasura që banojnë në një qytet të caktuar. Serialet amerikane janë transmetuar më së shumti në rrjetin Bravo. /KultPlus.com

No Reunion for 'The Real Housewives of New York City,' Bravo Says - Variety

Adele pushton vendet e para të klasifikimeve britanike

Këngëtarja britanike Adele arriti ka arritur një dyshe të rrallë në klasifikimet në Britaninë e Madhe, duke kryesuar ato për albumet dhe këngët më të shitura, me albumin e saj të shumëpritur “30”, i publikuar më 19 nëntor dhe këngën e saj kryesore “Easy on Me”.

Kompania Official Charts njoftoi se albumi “30”, albumi i parë i divës pop në gjashtë vjet, arriti në 261 000 shitje këtë javë, duke u bërë albumi më i shitur në 2021 brenda javës së publikimit të tij.

Prandaj, “30” është albumi i katërt i yllit, që zë vendin e parë të klasifikimeve britanike.

Të mëparshmit, “25”, “21” dhe “19”, kanë bërë një rikthim edhe këtë javë në klasifikim, duke u ngjitur përkatësisht në vendin e 15-të, 18-të dhe 31-të.

Kantautorja 33-vjeçare mbajti, gjithashtu, vendin e parë në listën e këngëve për të gjashtën javë radhazi me këngën e saj “Easy On Me”, duke thyer rekordin e saj personal të vendosur me këngën “Someone Like You”, që qëndroi në krye të renditjes për pesë javë.

Nga 12 këngët që përbëjnë “30”, dy të tjera janë shfaqur këtë javë në top listat e këngëve, “Oh My God”, në vendin e dytë dhe “I Drink Wine” në vendin e katërt. / KultPlus.com

‘30’ i Adele më i shituri, rënditet para ‘Voyage’ të ABBA-s

Albumi “30” i artistes Adele është bërë albumi më i shitur i vitit deri më tani.

Deri më tani janë regjistruar 261,000 shitje vetëm në javën e parë, duke kaluar kështu edhe albumin debutues që shënoi rikthimin e grupit muzikor “ABBA”, me 204.000 shitje.

Megjithatë, shifrat e shitjeve të ”30” janë dukshëm më të ulëta se ato të albumit të saj të mëparshëm “25”, të publikuar në vitin 2015.

Ai album, i treti i saj, u hap me 800,000 shitje në javën e parë, që do të thotë se “30” ka shitur 32% të paraardhësit të tij.

Rënia mund të shpjegohet pjesërisht me rritjen e madhe të transmetimit në gjashtë vitet e fundit. Përveç kësaj, pati një nxitje më të madhe për fansat për të blerë “25”, pasi u mbajt jashtë platformave të transmetimit për gjashtë muajt e parë të publikimit./KultPlus.com

Adele publikon albumin e saj, por nuk arrin të nominohet për çmimet ‘Grammy’

Artistja e njohur, Adele nuk është nominuar në asnjë kategori për Grammy Awards.

Pavarësisht se kohët e fundit publikoi një nga albumet më të vlerësuara nga kritikët, artistja e “Easy on Me” nuk kishte të drejtë të nominohej për çmimet Grammy 2022.

As albumi i saj më i ri “30” dhe as “Easy on me” nuk u publikuan përpara 30 shtatorit 2021 – datë e pranueshmërisë për çmimet Grammy të vitit të ardhshëm.

Albume të tjera të zhurmshme të vitit 2021 që nuk arritën të nominohen për çmimet Grammy për shkak të datave të tyre të publikimit përfshijnë “=” të Ed Sheeran, “Something for Thee Hotties” të Megan Thee Stallion, “Still Over It” të Summer Walker, Bruno Mars dhe Anderson Paak “An Evening Me Silk Sonic” dhe “Red (Versioni i Taylor) të Taylor Swift.

Këtë vit shënohet edicioni i 64-të i Grammy, i cili mbahet më 31 janar të vitit 2022. /KultPlus.com

Spotify miraton kërkesën e këngëtares Adele që këngët të luhen sipas rendit që krijon artisti

Adele ka bindur Spotify që të heqë butonin e riorganizimit nga të gjitha faqet e albumit, në mënyrë që këngët të luhen sipas rendit të cilin e ka krijuar artisti.

Këngëtarja shkroi në Twitter: “Ne nuk krijojmë albume duke i renditur këngët me kujdes në listën tonë pa asnjë arsye. Arti ynë tregon një histori dhe historitë tona duhet të dëgjohen siç kemi menduar. Faleminderit Spotify që dëgjuat”.

Shërbimi i transmetimit u përgjigj “çdo gjë për ty” dhe hoqi opsionin që dëgjuesit të përziejnë porosinë që muzika të luhet nga faqet e albumit.

Megjithatë, simboli i përzierjes – dy shigjeta të kryqëzuara – ende shfaqet në këngët individuale të albumit.

Kjo do të thotë se është ende e mundur të filloni të dëgjoni albume në çdo këngë dhe të zgjidhni që këngët të luhen në një mënyrë të rastësishme.

Butoni i përzierjes gjithashtu shfaqet ende në listat e luajtjes. BBC i ka kërkuar Spotify për një koment.

Albumi i Adeles ishte i disponueshëm në Spotify që nga publikimi të premten.

Kjo shënoi një ndryshim nga albumi i saj i fundit i cili mund të blihej vetëm fizikisht ose të shkarkohej kur u publikua në nëntor 2015. / KultPlus.com

Adele publikon albumin e ri ’30’, shpalos detaje nga jeta e saj

Këngëtarja e njohur me famë botërore, Adele, ka publikuar albumin e saj të shumëpritur të quajtur “30”, shkruan KultPlus.

Adele hapi karrierën e saj muzikore, jetën personale dhe albumin e ri “30”, në një intervistë ekskluzive me Oprah Winfrey në fillim të kësaj jave.

Ajo rrëfeu se gjatë shkrimit të albumit po kalonte nëpër gjithçka në jetën e saj, e madje ishte pikërisht dhimbja që e inspiroi atë ta shkruante këtë album.

(Joe Pugliese/Harpo Productions/CBS)

Gjatë ditës së sotme, edhe këngëtarja me origjinë shqiptare, Dua Lipa, e ka mbështetur këngëtaren duke postuar në “InstaStoryn” e saj.

Adele gjatë intervistës së fundit, ndau detaje private të jetës së saj perosonale në album.

“Asgjë nuk ishte aq e frikshme sa ajo që kam kaluar gjatë dy/tre viteve të fundit pas dyerve të mbyllura. I gjithë albumi ka të bëjë me mua dhe jetën time”, tha ajo.

Adele dhe ish-burri i saj, Simon Konecki, kanë njoftuar këtë vit se janë ndarë pas tetë viteve bashkë. /KultPlus.com

Adele Says She Went to 'Hell and Back' While Recording '30' – Billboard

Adele i performoi tri këngë nga albumi “30” në një shou special (VIDEO)

Ylli i njohur i muzikës, Adele, i debutoi tri këngë nga albumi i saj i ardhshëm, “30”, gjatë shout special televiziv të transmetuar të dielën më 14 nëntor.

Kantautorja britanike solli performanca fantastike live të këngëve, “I Drink Wine”, “Hold On” dhe “Love Is A Game”.

Shou special i titulluar “Adele: One Night Only”, u transmetua në kanalin “CBS” dhe përveç këngëve të reja, këngëtarja i interpretoi edhe disa prej hiteve të kaluara.

Po ashtu gjatë mbrëmjes u transmetua edhe një intervistë ekskluzive me prezantuesen, Oprah Winfrey, në atë që konsiderohet biseda e parë televizive e gjerë për albumin e saj të ri, historitë pas këngëve, jetën pas divorcit, humbjen e peshës dhe rritjen e djalit të saj is nënë e vetme.

Pas premierës në “CBS”, shou “Adele: One Night Only” ka filluar së transmetuari ekskluzivisht në platformën Paramount+. Tutje, Adele do ta realizojë një tjetër emision special për publikun në Britani të Madhe me titull, “An Audience With Adele’, i cili transmetohet në “ITV” më 21 nëntor.

Gjatë verës së ardhshme, ylli i baladave do ta shënojë rikthimin në skenën e muzikës në Angli, me dy performanca të veçanta në kuadër të festivalit muzikor, “British Summer Time”, i cili mbahet në parkun “Hyde”. Biletat për te dyja ngjarjet tashmë janë shitur.

Fansat kanë një kohë të gjatë që po e presin publikimin e albumit të katërt të kantautores së njohur britanike. Incizimet e saja të kaluara, “19”, “21” dhe “25”, që të gjitha kishin arritur të pozicionohen në maje të toplistave muzikore anembanë botës, përfshirë këtu toplistën e 200 albumeve më të mira “Billboard”.

Këngëtarja 33-vjeçare nuk ka lansuar album nga viti 2015 dhe pavarësisht faktit se i ka kaluar vjetët e fundit duke u fokusuar tek vetja, pas shkurorëzimit nga bashkëshorti, Simon Konecki, ajo është e lumtur që po i rikthehet muzikës me albumin “30”.

Adele konsiderohet një nga artistet më fitimprurëse dhe shquhet për baladat muzikore të shndërruara në hite anembanë botës. / KultPlus.com

https://www.youtube.com/watch?v=f0RLfrFv3Ks