‘Do të rilind sërish’, The Weeknd do të tërheqë emrin e tij artistik

Kantautori kanadez The Weeknd është lodhur duke qenë The Weeknd.

Abel Makkonen Tesfaye ka performuar me emrin skenik The Weeknd që nga viti 2009, ka fituar katër çmime Grammy dhe ka shitur mbi 75 milionë albume muzikore.

Në një intervistë të re me W Magazine, artisti zbuloi planet e tij për të “hequr qafe” alter-egon pas një “albumi të fundit” .

“Po bëhem gati të mbyll kapitullin Weeknd”, është shprehur këngëtari.

“Unë ende do të bëj muzikë, ndoshta si Abel, ndoshta si The Weeknd. Por unë ende dua të vras ​​The Weeknd. Dhe do të bëj, pas te gjithave. Patjetër që po përpiqem ta heq këtë lëkurë dhe të rilind sërish”, tha ai.

“Albumi për të cilin jam duke punuar tani është ndoshta i fundit im si The Weeknd. Kjo është diçka që duhet të bëj. Si The Weeknd, unë kam thënë gjithçka që mund të them”, vuri në dukje ai. /abcnews.al/ KultPlus.com

The Weeknd emërohet si ‘Artisti më i njohur në botë’ nga Libri i Rekordeve ‘Guinness’

Tanimë edhe zyrtarisht, këngëtari kanadez The Weeknd është artisti më i njohur në botë bazuar në Librin e Rekordeve Botërore “Guinness”.

The Weeknd, emri i vërtetë i të cilit është Abel Tesfaye, ka sjellë dy rekorde të reja, pasi ka arritur plot 111.4 milionë dëgjues në muaj në platformën Spotify, dhe jo vetëm.

E mbani mend hitin e tij “Blinding Lights” të vitit 2020? Do të duhej! Sepse, kjo këngë është më e dëgjuara ndonjëherë në Spotify, e që numëron mbi 3 miliardë dëgjime, shkruan DailyMail, transmeton Klankosova.tv.

Po ashtu, “Blinding Lights” është kënga që ka qëndruar më gjatë në klasifikimin e “Billboard Hot 100” me një total prej 90 javësh qëndrimi në top-listë.

Sfiduesi më i afërt mashkull i The Weeknd është artisti britanik Ed Sheeran me 77.5 milionë dëgjues mujorë në Spotify./ KultPlus.com

The Weeknd thyen rekord në Spotify, kënga e tij u dëgjua mbi 300 milionë herë për një muaj

The Weeknd është bërë artisti i parë në historinë e Spotify që ka arritur 100 milionë dëgjues në muaj, ka konfirmuar shërbimi i transmetimit.

Ylli tashmë ka këngën më të klikuar të të gjitha kohërave, “Blinding Lights”, e cila është dëgjuar 3.4 miliardë herë.

Vlerësimi i tij i fundit vjen disa ditë pasi ai publikoi një remix të ri të “Die For You” me Ariana Grande.

Kënga e 2016-ës ka shijuar një jetë të re pasi u bë virale në TikTok.

The Weeknd, emri i vërtetë i të cilit është Abel Tesfaye, është bërë një nga yjet më të mëdhenj të top-listave të dekadës së fundit, me më shumë se 45 këngë platinum dhe albume.

I lindur në Toronto nga emigrantë etiopianë, ai ngarkoi këngët e tij të para në YouTube në vitin 2010, duke shfaqur një pjesë të errët dhe eksplicite të R&B që përfshinte përdorimin e drogës, seksin e rastësishëm dhe tjetërsimin./ KultPlus.com

Fundjavë e mbushur me yje në festivalin “Coachella”

Befasitë nuk reshtën së mbaruari në tri ditët e para të festivalit “Coachella”.

Adhuruesit e mbledhur për këtë ngjarje, patën rastin t’i ndjekin performancat fantastike ‘live’ të idhujve të tyre, si The Weeknd, Justin Bieber, Snoop Dogg, Doja Cat dhe të tjerë.

Nata e parë e festivalit, të premten (15 prill), u hap me performancën fantastike të këngëtarit britanik, Harry Styles. Ai i befasoi adhuruesit e pranishëm me të ftuar në skenë yllin legjendar të muzikës, Shania Twain. Dyshja e interpretoi hitin ikonik të Twainit, “Man, I Feel Like A Woman” dhe turma e mirëpriti këtë befasi me brohoritje e duartrokitje të vazhdueshme, raportoi të hënën portali “NME”.

Ndër performuesit e tjerë që e entuziazmuan turmën jashtëzakonisht shumë, ishin Justin Bieber dhe Snoop Dogg, të cilët i bashkuan forcat në skenë me artistët, Daniel Caesar dhe Anitta.

Edhe Big Sean e mahniti turmën e adhuruesve me ta ftuar në skenë këngëtaren, Jhene Aiko, e cila njëherësh është e dashura e tij.

Në natën e dytë ishte këngëtarja, Billie Eilish, ajo e cila e rrëmbeu vëmendjen e publikut me performancën e saj. Ajo po ashtu u bë artistja më e re në moshë që ka performuar në skenën e festivalit “Coachella”.

Eilish i interpretoi disa prej hiteve të saja më të njohura, e shoqëruar nga bendi dhe vëllai i saj, Finneas. Në një moment gjatë mbrëmjes, këngëtarja 20-vjeçare e ftoi në skenë vokalistin e grupit “Gorillaz”, Damon Albarn, me të cilin i performoi disa këngë, përfshirë këtu edhe hitin, “Feel Good Inc.”. Khalid ishte artisti tjetër i cili iu bashkua Eilishit në skenë për ta interpretuar këngën e tyre të përbashkët, “Lovely”.

Në fund të performancës së saj, Billie Eilish, e shfrytëzoi rasti për t’i falënderuar adhuruesit e saj duke thënë: “Kjo është një ndjenjë e çuditshme. Unë nuk duhet të isha këtu si performuesja kryesore e mbrëmjes. Por, për këtë ju falënderohem juve dhe ndihem mirënjohëse që jam këtu bashkë me të gjithë ju. Kjo është një ëndërr e shndërruar në realitet për mua. Një çmenduri e vërtetë”.

Nata e dytë gjithashtu e shënoi debutimin e reperes Megan Thee Stallion, në festivalin e famshëm të Kalifornisë. Ajo nuk i zhgënjeu fansat e saj duke i interpretuar disa prej hiteve më të njohura, përfshirë edhe një këngë të re të padëgjuar më parë.

Nata e tretë i takoi këngëtarit kanadez The Weeknd, grupit “Swedish House Mafia” dhe rep artistes, Doja Cat. Ata ishin ndër performuesit kryesorë të mbrëmjes dhe u kujdesën që ta argëtonin publikun me interpretimet fantastike të hiteve të tyre më të njohura. Edhe muzika latine ishte pjesë e rëndësishme e kësaj mbrëmjeje me interpretimin fantastik të yllit, Karol G.

Festivali i njohur i muzikës “Coachella” vazhdon edhe fundjavën e ardhshme. Fansat kanë mundësi të argëtohen me interpretimet live të idhujve të tyre, nga 22 deri më 24 prill kur edhe përmbyllet festivali./koha.net/ KultPlus.com

Publikohen të gjitha nominimet për çmimet ‘Billboard Music Awards’

“The Billboard Awards” janë çmime që jepen çdo vit nga Billboard, një botim që mbulon industrinë e muzikës dhe që paraqet një tabelë popullariteti muzikor, përcjell KultPlus.

Dua Lipa është përfshirë nëntë nominime, derisa The Weeknd ishte artisti me më së shumti nominime, plot 17 sosh.

KultPlus iu sjellë edhe listën e plotë të nominimeve:

Artisti më i mirë
Doja Cat
Drake
Olivia Rodrigo
Taylor Swift
The Weeknd

Artisti i ri më i mirë
Givēon
Masked Wolf
Olivia Rodrigo
Pooh Shiesty
The Kid LAROI

Artisti më i mirë mashkull
Drake
Ed Sheeran
Justin Bieber
Lil Nas X
The Weeknd

Artistja më e mirë femër
Adele
Doja Cat
Dua Lipa
Olivia Rodrigo
Taylor Swift

Duo/Grupi më i mirë
BTS
Glass Animals
Imagine Dragons
Migos
Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak)

Artisti më i qëndruar në ‘Billboard 200 Artist’
Adele
Drake
Juice WRLD
Morgan Wallen
Taylor Swift

Artisti më i qëndruar në ‘Billboard Hot 100 Artist’
Doja Cat
Drake
Justin Bieber
Olivia Rodrigo
The Weeknd

Artisti më i dëgjuar i vitit
Doja Cat
Drake
Lil Nas X
Olivia Rodrigo
The Weeknd

Artisti me këngët më të dëgjuara të vitit
Adele
BTS
Dua Lipa
Ed Sheeran
Walker Hayes

Artisti më i dëgjuar në radio
Doja Cat
Ed Sheeran
Justin Bieber
Olivia Rodrigo
The Weeknd

Artisti më i qëndruar në ‘Billboard Global 200 Artist’ (Kategori e re)
Doja Cat
Ed Sheeran
Justin Bieber
Olivia Rodrigo
The Weeknd

Artisti më i qëndruar në ‘Top Billboard Global (Excl. U.S.) Artist’ (Kategori e re)
BTS
Dua Lipa
Ed Sheeran
Olivia Rodrigo
The Weeknd

Turneu muzikor më i mirë
Eagles (Hotel California Tour)
Genesis (The Last Domino? Tour)
Green Day, Fall Out Boy & Weezer (The Hella Mega Tour)
Harry Styles (Love on Tour)
The Rolling Stones (No Filter Tour)

Artisti më i mirë R&B
Doja Cat
Givēon
Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak)
Summer Walker
The Weeknd

Artisti mashkull më i mirë R&B
Givēon
Khalid
The Weeknd

Artistja femër më e mirë R&B
Doja Cat
Summer Walker
SZA

Turneu më i mirë R&B
Bruno Mars (Bruno Mars at Park MGM)
Omarion & Bow Wow (The Millennium Tour 2021)
Usher (The Vegas Residency)

Artisti më i mirë rap
Drake
Juice WRLD
Lil Baby
Moneybagg Yo
Polo G

Artisti mashkull më i mirë Rap
Drake
Juice WRLD
Polo G

Artistja femër më e mirë Rap
Cardi B
Latto
Megan Thee Stallion

Turneu më i mirë Rap
J. Cole (The Off-Season Tour)
Lil Baby (The Back Outside Tour)
Omarion & Bow Wow (The Millennium Tour 2021)

Artisti më i mirë i zhanrit country
Chris Stapleton
Luke Combs
Morgan Wallen
Taylor Swift
Walker Hayes

Artisti mashkull më i mirë i zhanrit country
Chris Stapleton
Luke Combs
Morgan Wallen

Artistja femër më e mirë e zhanrit country
Carrie Underwood
Miranda Lambert
Taylor Swift

Duo/Groupi më i mirë i zhanrit country
Dan + Shay
Florida Georgia Line
Zac Brown Band

Turneu më i mirë i zhanrit country
Luke Bryan (Proud to Be Right Here Tour)
Eric Church (Gather Again Tour)
Chris Stapleton (All-American Road Show Tour)

Artisti më i mirë rock
Glass Animals
Imagine Dragons
Machine Gun Kelly
Måneskin
twenty one pilots

Turneu më i mirë rock
Genesis (The Last Domino? Tour)
Green Day, Fall Out Boy & Weezer (The Hella Mega Tour)
The Rolling Stones (No Filter Tour)

Artisti më i mirë latin
Bad Bunny
Farruko
Kali Uchis
Karol G
Rauw Alejandro

Artisti mashkull më i mirë latin
Bad Bunny
Farruko
Rauw Alejandro

Artistja femër më e mirë latine
Kali Uchis
Karol G
Rosalía

Duo/Grupi më i mirë latin
Calibre 50
Eslabon Armado
Grupo Firme

Turneu më i mirë latin
Bad Bunny (El Último Tour Del Mundo)
Enrique Iglesias & Ricky Martin (Live in Concert)
Los Bukis (Una Historia Cantada Tour)

Artisti më i mirë i zhanrit Dance/Electronic
Calvin Harris
David Guetta
Lady Gaga
Marshmello
Tiësto

Artisti më i mirë i muzikës krishtere
Carrie Underwood
Elevation Worship
for King & Country
Lauren Daigle
Ye

Artisti më i mirë i muzikës së ungjillit
CeCe Winans
Elevation Worship
Kirk Franklin
Maverick City Music
Ye

Albumi më i qëndruar në ‘Top Billboard 200’
Adele, 30
Doja Cat, Planet Her
Drake, Certified Lover Boy
Morgan Wallen, Dangerous: The Double Album
Olivia Rodrigo, SOUR

Kolona zanore më e mirë
Arcane League of Legends
Encanto
In The Heights
Sing 2
tick, tick…BOOM!

Albumi më i mirë R&B
Doja Cat, Planet Her
Givēon, When It’s All Said and Done…Take Time
Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak), An Evening With Silk Sonic
Summer Walker, Still Over It
The Weeknd, Dawn FM

Albumi më i mirë rap
Drake, Certified Lover Boy
Moneybagg Yo, A Gangsta’s Pain
Rod Wave, SoulFly
The Kid LAROI, F*ck Love
Ye, Donda

Albumi më i mirë i zhanrit country
Florida Georgia Line, Life Rolls On
Lee Brice, Hey World
Taylor Swift, Fearless (Taylor’s Version)
Taylor Swift, Red (Taylor’s Version)
Walker Hayes, Country Stuff: The Album

Albumi më i mirë rock
AJR, OK Orchestra
Coldplay, Music of the Spheres
Imagine Dragons, Mercury – Act 1
John Mayer, Sob Rock
twenty one pilots, Scaled and Icy

Albumi më i mirë latin
Eslabon Armado, Corta Venas
J Balvin, Jose
Kali Uchis, Sin Miedo (del Amor y Otros Demonios) ∞
Karol G, KG0516
Rauw Alejandro, Vice Versa

Albumi më i mirë i zhanrit Dance/Electronic
C418, Minecraft – Volume Alpha
FKA twigs, Caprisongs
Illenium, Fallen Embers
Porter Robinson, Nurture
Rüfüs Du Sol, Surrender

Albumi më i mirë i muzikës krishtere
Carrie Underwood, My Savior
CeCe Winans, Believe for It
Elevation Worship & Maverick City Music, Old Church Basement
Phil Wickham, Hymn of Heaven
Ye, Donda

Albumi më i mirë i muzikës së ungjillit
CeCe Winans, Believe for It
Elevation Worship & Maverick City Music, Old Church Basement
Maverick City Music, Jubilee: Juneteenth Edition
Maverick City Music & Upperroom, move your heart.
Ye, Donda

Kënga më e qëndruar në ‘Top Hot 100 Song’
Doja Cat ft. SZA, “Kiss Me More”
Dua Lipa, “Levitating”
Olivia Rodrigo, “good 4 u”
The Kid LAROI & Justin Bieber, “Stay”
The Weeknd & Ariana Grande, “Save Your Tears”

Kënga më e dëgjuar
Dua Lipa, “Levitating”
Glass Animals, “Heat Waves”
Olivia Rodrigo, “good 4 u”
The Kid LAROI & Justin Bieber, “Stay”
The Weeknd & Ariana Grande, “Save Your Tears”

Kënga më e shitur
BTS, “Butter”
BTS, “Permission to Dance”
Dua Lipa, “Levitating”
Ed Sheeran, “Bad Habits”
Walker Hayes, “Fancy Like”

Kënga më e dëgjuar në radio
Dua Lipa, “Levitating”
Ed Sheeran, “Bad Habits”
Olivia Rodrigo, “good 4 u”
The Kid LAROI & Justin Bieber, “Stay”
The Weeknd & Ariana Grande, “Save Your Tears”

Bashkëpunimi më i mirë
Doja Cat ft. SZA, “Kiss Me More”
Justin Bieber ft. Daniel Caesar & GIVĒON, “Peaches”
Lil Nas X ft. Jack Harlow, “Industry Baby”
The Kid LAROI & Justin Bieber, “Stay”
The Weeknd & Ariana Grande, “Save Your Tears”

Kënga më e qëndruar në ‘Top Billboard Global 200 Song’ (Kategori e re)
Dua Lipa, “Levitating”
Ed Sheeran, “Bad Habits”
Olivia Rodrigo, “good 4 u”
The Kid LAROI & Justin Bieber, “Stay”
The Weeknd & Ariana Grande, “Save Your Tears”

Kënga më e qëndruar në ‘Top Billboard Global (Excl. U.S.) Song’ (Kategori e re)
BTS, “Butter”
Ed Sheeran, “Bad Habits”
Lil Nas X, “Montero (Call Me by Your Name)”
The Kid LAROI & Justin Bieber, “Stay”
The Weeknd & Ariana Grande, “Save Your Tears”

Kënga më virale (Kategori e re)
Doja Cat ft. SZA, “Kiss Me More”
Gayle, “abcdefu”
Glass Animals, “Heat Waves”
Masked Wolf, “Astronaut In The Ocean”
Walker Hayes, “Fancy Like”

Kënga më e mirë R&B
Doja Cat & The Weeknd, “You Right”
Givēon, “Heartbreak Anniversary”
Justin Bieber ft. Daniel Caesar & Givēon, “Peaches”
Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak), “Leave The Door Open”
WizKid ft. Justin Bieber & Tems, “Essence”

Kënga më e mirë rap
Drake ft. 21 Savage, Project Pat, “Knife Talk”
Drake ft. Future & Young Thug, “Way 2 Sexy”
Lil Nas X ft. Jack Harlow, “Industry Baby”
Masked Wolf, “Astronaut In The Ocean”
Polo G, “Rapstar”

Kënga më e mirë e zhanrit country
Chris Stapleton, “You Should Probably Leave”
Jason Aldean & Carrie Underwood, “If I Didn’t Love You”
Jordan Davis ft. Luke Bryan, “Buy Dirt”
Luke Combs, “Forever After All”
Walker Hayes, “Fancy Like”

Kënga më e mirë rock
Coldplay X BTS, “My Universe”
Elle King & Miranda Lambert, “Drunk (And I Don’t Wanna Go Home)”
Imagine Dragons, “Follow You”
Måneskin, “Beggin’”
The Anxiety: Willow & Tyler Cole, “Meet Me at Our Spot”

Kënga më e mirë latine
Aventura x Bad Bunny, “Volví”
Bad Bunny, “Yonaguni”
Farruko, “Pepas”
Kali Uchis, “telepatía”
Rauw Alejandro, “Todo De Ti”

Kënga më e mirë e zhanrit Dance/Electronic
Elton John & Dua Lipa, “Cold Heart – PNAU Remix”
Farruko, “Pepas”
Regard x Troye Sivan x Tate McRae, “You”
Tiësto, “The Business”
Travis Scott & HVME, “Goosebumps”

Kënga më e mirë e muzikës krishtere
Anne Wilson, “My Jesus”
Ye, “Hurricane”
Ye, “Moon”
Ye, “Off The Grid”
Ye, “Praise God”

Kënga më e mirë e muzikës së ungjillit
Elevation Worship & Maverick City Music ft. Chandler Moore & Naomi Raine, “Jireh”
Ye, “Hurricane”
Ye, “Moon”
Ye, “Off the Grid”
Ye, “Praise God”. /KultPlus.com

The Weeknd, befasia kryesore e ‘Coachella’ së bashku me grupin e njohur të muzikës dance

Këngëtari i mirënjohur, The Weeknd, do të performojë në “Coachella”, duke zënë vendin e Kanye West, përcjell KultPlus.

Organizatorët e Coachella njoftuan të mërkurën se The Weeknd, dhe supergrupi i muzikës shtëpiake Suedeze House Mafia do të marrin përsipër vendet e reperit më 17 prill dhe 24 prill.

Suedisht House Mafia bashkëpunoi me Weeknd në këngën e re “Moth to a Flame” vitin e kaluar. Më pas grupi ripërpunoi këngën e këngëtares në Dawn FM “Sacrifice”. Më 15 prill, Swedish House Mafia do të publikojë albumin e tyre debutues, Paradise Again, prandaj dëgjuesit dhe adhuruesit e këtij grupi kanë çfarë të dëgjojnë. /KultPlus.com

Nata e rekordeve, lista e plotë e fituesve të çmimeve ’Grammy’

Një prej ngjarjeve më të rëndësishme në industrinë e muzikës ”Grammys” ka ndarë çmimet vjetore, shkruan KultPlus.

Në natën kur edhe u thyen rekorde të ndryshme, çmimet Grammy u karakterizuan nga paraqitje të ndryshme speciale dhe çmime të shumta.

Kjo është lista e plotë e fituesve sivjet në “Grammy Awards”:

INCIZIMI MUZIKOR I VITIT
“I Still Have Faith In You,” ABBA
“Freedom,” Jon Batiste
“I Get A Kick Out Of You,” Tony Bennett & Lady Gaga
“Peaches,” Justin Bieber Featuring Daniel Caesar & Giveon
“Right On Time,” Brandi Carlile
“Kiss Me More,” Doja Cat Featuring SZA
“Happier Than Ever,” Billie Eilish
“Montero” (Call Me By Your Name), Lil Nas X
“drivers license,” Olivia Rodrigo
“Leave The Door Open,” Silk Sonic 

KËNGA E VITIT
“Bad Habits,” Ed Sheeran
“A Beautiful Noise,” Alicia Keys Featuring Brandi Carlile
“drivers license,” Olivia Rodrigo
“Fight For You,” H.E.R.
“Happier Than Ever,” Billie Eilish
“Kiss Me More,” Doja Cat Featuring SZA
“Leave The Door Open,” Silk Sonic 
“Montero (Call Me By Your Name),” Lil Nas X
“Peaches,” Justin Bieber Featuring Daniel Caesar & Giveon
“Right On Time,” Brandi Carlile

ALBUMI I VITIT
“We Are,” Jon Batiste 
“Love For Sale,” Tony Bennett & Lady Gaga
“Justice (Triple Chucks Deluxe),” Justin Bieber
“Planet Her (Deluxe),” Doja Cat
“Happier Than Ever,” Billie Eilish
“Back Of My Mind,” H.E.R.
“Montero,” Lil Nas X
“Sour,” Olivia Rodrigo
“Evermore,” Taylor Swift
“Donda,” Kanye West

ARTISTI I RI MË I MIRË
Arooj Aftab
Jimmie Allen
Baby Keem
FINNEAS
Glass Animals
Japanese Breakfast
The Kid Laroi
Arlo Parks
Olivia Rodrigo 
Saweetie

PERFOROMANCA MË E MIRË SOLO E ZHANRIT POP
“Anyone,” Justin Bieber
“Right on Time,” Brandi Carlile
“Happier Than Ever,” Billie Eilish
“Positions,” Ariana Grande
“Drivers License,” Olivia Rodrigo

PERFOROMANCA MË E MIRË DUO/GRUP E ZHANRIT POP
“I Get a Kick Out of You,” Tony Bennett & Lady Gaga
“Lonely,” Justin Bieber & benny blanco
“Butter,” BTS
“Higher Power,” Coldplay
“Kiss Me More,” Doja Cat feat. SZA 

ALBUMI MË I MIRË TRADICIONAL I ZHANRIT POP
“Love for Sale,” Tony Bennett & Lady Gaga 
“‘Til We Meet Again (Live),” Norah Jones
“A Tori Kelly Christmas,” Tori Kelly
“Ledisi Sings Nina,” Ledisi
“That’s Life,” Willie Nelson
A Holly Dolly Christmas, Dolly Parton

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT POP
“Justice (Triple Chucks Deluxe),” Justin Bieber
“Planet Her (Deluxe),” Doja Cat
“Happier Than Ever”, Billie Eilish
“Positions,” Ariana Grande
“Sour,” Olivia Rodrigo 

KËNGA MË E MIRË RITMIKE
“Hero,” Afrojack & David Guetta
“Loom,” Ólafur Arnalds Featuring Bonobo
“Before,” James Blake
“Heartbreak,” Bonobo & Totally Enormous Extinct Dinosaurs
“You Can Do It,” Caribou
“Alive,” Rüfüs Du Sol
“The Business,” Tiësto

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT RAP
“The Off-Season,” J. Cole
“Certified Lover Boy,” Drake
“King’s Disease 2,” Nas
“Call Me If You Get Lost,” Tyler, the Creator 
“Donda,” Kanye West

PERFORMANCA MË E MIRË E ZHANRIT RAP
“Family Ties,” Baby Keem, Kendrick Lamar
“Up,” Cardi B
“My Life,” J. Cole, 21 Savage & Morray
“Thot S***” Megan Thee Stallion

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT RAP
“Bath Salts,” DMX, Jay-Z, Nas
“Best Friend,” Saweetie, Doja Cat
“Family Ties,” Baby Keem, Kendrick Lamar
“Jail,” Kanye West, Jay-Z 
“My Life,” J. Cole, 21 Savage & Morray

ALBUMI MË I MIRË LATIN
“Vertigo,” Pablo Alborán
“Mis Amores,” Paula Arenas – Mis Amores
“Hecho A La Antigua,” Ricardo Arjona
“Mis Manos,” Camilo
“Mendó,” Alex Cuba 
“Revelación,” Selena Gomez

ALBUMI MË I MIRË URBAN
“Afrodisíaco,” Rauw Alejandro
“El Último Tour Del Mundo,” Bad Bunny 
“Jose,” J Balvin
“KG0516,” KAROL G
“Sin Miedo (Del Amor Y Otros Demonios) 8,” Kali Uchis

PERFORMANCA MË E MIRË AMERIKANE
“Cry,” Jon Batiste 
“Love and Regret,” Billy Strings
“I Wish I Knew How It Would Feel to be Free,” The Blind Boys of Alabama and Bela Fleck
“Same Devil,” Brandy Clark Featuring Brandi Carlile
“Nightflyer,” Allison Russell

BPERFORMANCA MË E MIRË E ZHANRIT R&B
“Lost You,” Snoh Aalegra
“Peaches,” Justin Bieber Featuring Daniel Caesar & Giveon
“Damage,” H.E.R.
“Leave The Door Open,” Silk Sonic
“Pick Up Your Feelings,” Jazmine Sullivan

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT R&B
“Damage,” H.E.R.
“Good Days,” SZA
“Heartbreak Anniversary,” Giveon
“Leave The Door Open,” Silk Sonic 
“Pick Up Your Feelings,” Jazmine Sullivan

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT R7B
“Temporary Highs In The Violet Skies,” Snoh Aalegra
We Are,” Jon Batiste
“Gold-Diggers Sound,” Leon Bridges
“Back Of My Mind,” H.E.R.
“Heaux Tales,” Jazmine Sullivan 

PERFOROMANCA MË E MIRË SOLO E ZHANRIT COUNTRY
“Forever After All,” Luke Combs
“Remember Her Name,” Mickey Guyton
“All I Do Is Drive,” Jason Isbell
“camera roll,” Kacey Musgraves
“You Should Probably Leave,” Chris Stapleton

PERFOROMANCA MË E MIRË DUO/GRUP E ZHANRIT COUNTRY
“If I Didn’t Love You,” Jason Aldean & Carrie Underwood
“Younger Me,” Brothers Osborne 
“Glad You Exist,” Dan + Shay
“Chasing After You,” Ryan Hurd & Maren Morris
“Drunk (And I Don’t Wanna Go Home),” Elle King & Miranda Lambert

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT COUNTRY
“Better Than We Found It,” Maren Morris
“camera roll,” Kacey Musgraves
“Cold,” Chris Stapleton
“Country Again,” Thomas Rhett
“Fancy Like,” Walker Hayes
“Remember Her Name,” Mickey Guyton

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT COUNTRY
“Skeletons,” Brothers Osborne
“Remember Her Name,” Mickey Guyton
“The Marfa Tapes,” Miranda Lambert, Jon Randall & Jack Ingram
“The Ballad Of Dood & Juanita,” Sturgill Simpson
“Starting Over,” Chris Stapleton 

PERFORMANCA MË E MIRË E ZHANRIT ROCK
“Shot in the Dark,” AC/DC
“Know You Better (Live from Capitol Studio A),” Black Pumas
“Nothing Compares 2 U,” Chris Cornell
“OHMS,” Deftones
“Making a Fire,” Foo Fighters

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT ROCK
“All My Favorite Songs,” Weezer
“The Bandit,” Kings of Leon
“Distance,” Mammoth WVH
“Find My Way,” Paul McCartney
“Waiting on a War,” Foo Fighters

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT ROCK
“Power Up”, AC/DC
“Capitol Cuts- Live From Studio A,” Black Pumas
“No One Sings Like You Anymore, Vol. 1,” Chris Cornell
“Medicine at Midnight,” Foo Fighters 
“McCartney III,” Paul McCartney./KultPlus.com

Viberate: Dua Lipa artistja e dytë më e dëgjuar në radio

Ed Sheeran është shpallur artisti më i luajtur në radio në mbarë botën, shkruan Viberate, përcjell KultPlus.

Hitet e fituesit të Grammy-it 30-vjeçar morën 4.3 milionë dëgjime në valët e radiove gjatë 12 muajve të fundit.

Ed ishte në të gjithë radion gjatë periudhës festive me hitin festiv të tij dhe të Elton John ‘Gëzuar Krishtlindjet’, dhe versioni i bamirësisë LadBaby i këngës i quajtur ‘Sausage Rolls For Everyone’ kryesoi tabelën zyrtare në Mbretërinë e Bashkuar.

Dua Lipa siguroi vetëm 100,000 dëgjime më pak se krijuesi e hitit “Bad Habits” gjatë 12 muajve, ndërsa The Weeknd zuri vendin e tretë me tre milionë të tillë.

Të dhënat nga Viberate, i cili analizoi 24000 stacione radiofonike në 150 vende, e vendosën Queen në vendin e katërt me 2.9 milionë, e ndjekur nga 2.8 milionë shfaqje të Maroon 5. /KultPlus.com

The Weeknd është artisti më i dëgjuar në Spotify

Të shtunën The Weeknd e theu rekordin të cilin e mbante, Justin Bieber, pasi i arriti 85.66 milionë dëgjues në muaj në platformën e njohur muzikore, vetëm disa javë pas lansimit të albumit të pestë të incizuar në studio, “Dawn FM”.

Rekordi i kaluar i Bieberit ishte vendosur me 84 milionë dëgjues.

Ndërkohë, The Weeknd së fundmi i paralajmëroi fansat se “Dawn FM” është pjesë e një trilogjie, dhe një vazhdim i tretë i albumit pritet të lansohet së shpejti.

Krahas publikimit të ballinës së albumit, ku shihet një fotografi e këngëtarit në moshë të shtyrë, The Weeknd u tha ndjekësve të tij në Twitter: “Pyes veten nëse e keni kuptuar se jeni duke e përjetuar një trilogji të re”.

Ylli i hitit “Take My Breath” ende nuk ka dhënë hollësi rreth asaj se cilat albume e përbëjnë këtë trilogji, apo kur do të lansohet vazhdimi i tretë. Sidoqoftë, shumë adhurues besojnë se albumi “After Hours” do të përfshihet në të.

Kantautori i famshëm, emri i vërtetë i së cilit është Abel Tesfaye, në realizimin e albumit “Dawn FM” ka bashkëpunuar me yjet të tillë si, Quincy Jones, Tyler the Creator, Daniel Lopatin, Lil Wayne dhe komediani, Jim Carrey. / KultPlus.com

The Weeknd shkruan histori, kënga “Blinding Lights” më e dëgjuara ndonjëherë

Këngëtari The Weeknd ka thyer çdo rekord të vendosur në Billboard me këngën “Blinding Lights”, ku edhe është renditur si kënga më e dëgjuar ndonjëherë, shkruan KultPlus.

“Blinding Lights” i The Weeknd është kënga e re numër një në tabelën e këngëve më të mëdha të të gjitha kohërave të “Billboard Hot 100”.

Viti 2020 ishte shumë i suksesshëm për Abel Tesfaye, i cili realizojë një gamë të gjërë muzikash së bashku me këngën e tij të famshme “Blinding Lights”.

Menaxheri i Rebpulic Records, Monte Lipman, ka deklaruar se këngëtari The Weeknd ka treguar nga dita e parë se është një zë shumë i veçantë dhe albumi i tij i fundit ka pasur një ndikim të madh nëpër botë.

Në një intervistë për Billboard, Abel ka thënë se suksesi i këngës së tij nuk duket ta ketë goditur akoma.

“Nuk mendoj se [suksesi i “Blinding Lights”] më ka goditur ende. Mundohem të mos ndalem shumë në të. Unë thjesht numëroj bekimet e mia dhe jam thjesht mirënjohës”, deklaroi ai.

Kënga The Blinding Lights është më e transmetuara (apo me më së shumti “streams” në zhargonin e huaj ndonjëherë në historinë shumëvjeçare të “Billboard”, më shumë se 2.5 miliadë transmetime. /KultPlus.com

The Weeknd
FOTO: Billboard

The Weeknd emërohet Ambasador i Vullnetit të Mirë

The Weeknd ka ndjekur hapat humanitar të aktores së famshme, Angelina Jolie, duke iu bashkuar Programit Botëror të Ushqimit të Kombeve të Bashkuara, si Ambasador i Vullnetit të Mirë.

“Programi Botëror i Ushqimit i OKB-së, është duke bërë punë urgjente dhe të rëndësishme për të ndryshuar dhe ruajtur jetët në baza ditore dhe unë ndjehem i pasionuar për të adresuar urinë botërore dhe të ndihmojë njerëzit në nevojë”, ka thënë këngëtari derisa ka pranuar pozitën, në një ceremoni special që është mbajtur të enjten në Los Anxhelos.

The Weeknd, 31-vjeçar është i njohur për veprimet e tij humanitare, dhe së fundmi ka dhënë donacion prej 1 milion dollarësh për Programin e OKB-së për ndihmë në luftimin e urisë në botë.

Lëvizja e The Weeknd, emri i vërtetë i të cilit është, Abel Makkonen Tesfaye, për t’iu bashkuar Programit të OKB-së, vjen pas asaj të aktores 46-vjeçare Angelina Jolie, e cila u bë Ambasadore e Vullnetit të Mirë në vitin 2001, dhe po vazhdon ta mbajë këtë titull, për plotë 11 vjet. Jolie aktualisht mban titullin e të dërguarës së posaçme të Kombeve të Bashkuara./ KultPlus.com

Një universitet në Kanadë do të ketë një lëndë për Drake dhe The Weeknd: Çfarë do të mësojnë studentët?

Disa studentë do të kenë mundësinë që të mësojnë për Drake dhe The Weeknd.

Shkolla Krijuese e Universitetit Ryerson në Kanada do të ketë një lëndë e cila do të thellohet te jeta dhe talenti muzikor i artistëve kanadezë, bëri me dije universiteti në një njoftim për shtyp, transmeton KultPlus.

Kursi, i titulluar “Deconstructing Drake & The Weeknd,” (Zbërthimi i Drake & The Weeknd) do të ofrohet në semestrin e dimrit sipas profesorit Dalton Higgins, i cili do të japë mësim.

“Është koha që ikonat tona kanadeze të repit dhe R&B të njihen dhe të kanonizohen në mënyrë akademike ose ndryshe. Dhe është e rëndësishme për studiuesit dhe historianët që të shqyrtojnë skenën muzikore të Torontos ku lindi Drake/Weeknd dhe ndihmoi në krijimin e kushteve që ata të bëhen mega-të suksesshëm,” tha profesori për CNN, transmeton tutje KultPlus.

Zgjedhja e artistëve nuk është krejt rastësore.

“Ajo që njerëzit priren të harrojnë për Drake është se ai është në të vërtetë një shkrimtar i shkëlqyeshëm. Në vjershat e tij ai përdor të gjitha llojet e figurave letrare si metaforat, pentametrin jambik, krahasimet, kështu që ne do të zbërthejmë tekstet e tij dhe do të shqyrtojmë sesi ai i bashkon këngët.”

Përpos këtyre, studentët do të mësojnë edhe në lidhje me anën sipërmarrëse të artistëve, për shembull si gjenerojnë të ardhura, rolet e tyre si ambasadorë të markave, si dolën nga “origjina modeste” etj. / KultPlus.com

The Weeknd thyen rekordin për këngën që qëndroi më së gjati në top listën amerikane

Weeknd theu rekordin për këngën që qëndroi më së gjati në Billboard Hot 100 këtë javë, kur “Blinding Lights” regjistroi javën e 88-të me radhë në tabelë, transmeton KultPlus.

Kënga u rëndit e 11-ta në tabelë në dhjetor të vitit 2019, para se të kalonte përfundimisht katër javë në vendin e parë në mars dhe në prill 2020.

Dhe kënga gjithashtu më parë theu rekordet duke qëndruar më së shumti në top pesëshe dhe në top dhjetëshe, duke qëndruar më shumë se një vit në këtë të fundit.

“Blinding Lights” zbriti nga froni këngën nga Imagine Dragons “Radioactive” e cila qëndroi 87 javë në tabelë nga 2012-14. Dhe me “Blinding Lights” në vendin e 18 në tabelën e kësaj jave, duket vetëm sikur rekordi i ri i Weeknd do të vazhdojë të rritet./KultPlus.com

The Weeknd do të nderohet me çmim për kontributin e tij në bamirësi

Ylli i muzikës, The Weeknd, do ta pranojë çmimin “Quincy Jones Humanitatian Award” në ceremoninë e parë shpërblyese “Music in Action Awards”.

Këngëtari i hitit “Blinding Lights” do të jetë ndër artistët e nderuar në ngjarjen e përvitshme të organizuar nga “Black Music Action Coalition”, e që mbahet në një hotel të Hollywoodit më 23 shtator të këtij viti.

Çmimi që do t’i ndahet muzikantit kanadez e nderon angazhimin e tij të madh në fushën e bamirësisë, me ç’rast artisti ka dhuruar miliona dollarë për çështje të ndryshme bamirëse, prej fillimit të pandemisë së koronavirusit.

Ndër organizatat që kanë përfituar nga donacionet e artistit 31-vjeçar, janë: “Black Lives Matter Global Network”, “Colin Kaepernick Know Your Rights Camp Legal Defense Initiative” dhe “National Bail Out”, si dhe fushatat për lehtësimin e pasojave të shkaktuara nga COVID-19, “MusiCares” dhe disa organizata tjera në Etiopi dhe Libi.

Çmimet “Music in Action” do t’i nderojnë artistët, drejtuesit dhe bizneset në industrinë e muzikës, të cilët kanë dhënë kontributet më të rëndësishme për drejtësi sociale, barazi dhe ndryshim, gjatë vitit të fundit. / Koha.net / KultPlus.com

@AP/Associated Press

The Weeknd së shpejti vjen si skenarist, aktor dhe producent i një seriali televiziv

Këngëtari i njohur kanadez, The Weeknd, do të luaj, do ta bashkëshkruaj dhe do të shërbejë si producent i një seriali të ri të kanalit “HBO”.

Ylli i hitit “Save Your Tears” do të bashkëpunojë me krijuesin e hitit televiziv “Euphoria”, Sam Levinson, në realizimin e serialit të ri me titull “The Idol”.

Revista “Variety” ka raportuar se ky projekt do të fokusohet në jetën e një pop ylli e cila e fillon një romancë me pronarin enigmatik të një klubi të natës në Los Angeles, që është udhëheqës i një kulti të fshehtë.

Këngëtari 31-vjeçar, vitin e kaluar ka shkruar dhe luajtur në komedinë e animuar, “American Dad”, si dhe njëkohësisht e ka pasur një rol të vogël ku e ka portretizuar vetveten, në filmin e yllit Adam Sandler, “Uncut Gems”.

Për promovimin e albumit të fundit “After Hours”, The Weeknd emri i vërtetë i së cilit është, Abel Tesfaye, e portretizoi një personazh specifik i cili shfaqej me fasha në fytyrë dhe vishej gjithmonë me një kostum të kuq. Çdo performancë e tij në skenë apo emisione televizive, kërkonte një lloj aktrimi nga këngëtari, dhe ai e bëri vërtetë një punë të mirë.

Sidoqoftë, muajin e kaluar The Weeknd i dha fund këtij personazhi duke deklaruar se po bëhet gati për një epokë të re në karrierën e tij. / Koha.net / KultPlus.com

The Weeknd vazhdon ta bojkotojë ceremoninë “Grammy”

Këngëtari i njohur kanadez, The Weeknd, është betuar se do të vazhdojë ta bojkotojë ceremoninë “Grammy”, pavarësisht ndryshimeve të mëdha që janë bërë në rregullat e nominimit për shpërblimin prestigjioz. 

Pasi u bë i ditur lajmi se Akademia e Regjistrimeve do të ndalojë së shfrytëzuari komitetet sekrete për të zgjedhur të nominuarit, fituesi i trefishtë i çmimit “Grammy” vazhdon të insistojë që ende nuk mund t’iu besojë atyre.

Për “Variety”, The Weeknd ka deklaruar: “Besimi ndërmjet organizatorëve të ceremonisë ‘Grammy’ dhe artistëve është thyer qe një kohë të gjatë, prandaj nuk është veprim i mençur të ndihem triumfues ende”.

Ylli i hitit “Blinding Lights” e kritikoi ashpër ceremoninë e përvitshme shpërblyese, kjo pasi albumi i tij i fundit “After Hours”, i cili pranoi kritika jashtëzakonisht të mira nga publiku anembanë botës dhe shënoi suksese të mëdha në top listat muzikore, u injorua plotësisht në edicionin e fundit të kësaj ngjarjeje dhe u përjashtua nga lista e nominimeve për vitin 2021. Pas këtij veprimi zhgënjyes, këngëtari i njohur kanadez premtoi se kurrë më nuk do të konkurrojë për t’u nominuar për këtë çmim, me projektet e tij të ardhshme. 

“Për shkak të komiteteve të fshehta, unë më nuk do ta lejojë studion time incizuese që ta paraqes muzikën time te ceremonia ‘Grammy’”, kishte deklaruar The Weekend. 

Edhe fansat anembanë botës kishin mbetur të çuditur që një prej albumeve më të mira të vitit 2020, nuk kishte arritur të bëhej pjesë e listës së projekteve të nominuara për çmimin prestigjioz muzikor. 

Këngëtari, emri i vërtetë i së cilit është Abel Tesfaye, e akuzoi Akademinë e Regjistrimeve dhe ceremoninë e tyre shpërblyese, se janë të korruptuar, si dhe bëri thirrje që organizata të jetë më transparente me mënyrën se si i vlerëson talentet.

Përveç artistit The Weeknd edhe ylli tjetër i muzikës, Zayn Malik, i akuzoi organizatorët e ceremonisë “Grammy” për manipulim. Ish anëtari i grupit “One Direction”, insistoi se reagimi i tij nuk ishte personal dhe nuk bazohej në faktin se albumi i tij gjithashtu ishte përjashtuar nga lista e  nominimeve për këtë shpërblim. 

Tutje ai deklaroi se artistët dhe fansat kanë nevojë për transparencë në procesin e nominimeve, dhe ndalimin e favorizimit të individëve të caktuar, racizmit dhe lejimit të ndikimit të politikave të ndryshme në procesin e votimit. / KultPlus.com

The Weeknd bojkoton “Grammy Awards”

The Weeknd zyrtarisht po bojkoton “Grammy Awards”.

Ylli i pop muzikës tha se nuk do të paraqesë më këngë në shfaqjen vjetore më prestigjioze të idnustrisë muzikore, pasi refuzoi ta nominonte atë për një çmim sivjet për këngën e njohur “Blinding Lights”, e cila kishte qëndruar në top 10 këngët më të mira në Billboard.

Lajmi vjen ndërsa organizata që qëndron pas organizimit të “Grammy Aëards” po përballet me vëzhgim mbi sistemin e saj të fshehtë të votimit dhe paragjykimet e pretenduara kundër artistëve me ngjyrë dhe atyre femrave.

Edicioni i 63-të i këtij spektakli do të transmetohet këtë të diel.

CNN ka kërkuar komentin e këngëtarit rreth kësaj, i cili i ka thënë se ai ka marrë parasysh mungesën e transparencës në procesin e votimit për çmimet më të dëshiruara.

Vetëm katër artistë me ngjyrë kanë fituar “Grammy” gjatë nëntë viteve të fundit. Hera e fundit kur një artisti me ngjyrë fitoi çmimin e rëndësishëm “Albumi i vitit”, ishte viti 2008, përkatësisht pianisti Herbie Hancock.

Një studim i Iniciativës së Përfshirjes USC Annenberg, i zbuluar të martën, zbuloi se interpretuesit me ngjyrë përfaqësonin rreth 38 për qind të të gjithë artistëve në Billboard Hot 100 nga viti 2012 në vitin 2020, por ata morën vetëm rreth 27 për qind të nominimeve të “Grammy” gjatë kësaj periudhe. Dhe vetëm 24 për qind e kandidatëve kryesorë të këtij viti për “Grammy” janë me ngjyrë.

I pyetur nga Times pse po bojkoton, Weeknd tha: “Për shkak të komiteteve të fshehta”.

“Blinding Lights” është një nga pesë këngët numër një në Billboard në 30 vitet e fundit që nuk marrin një nominime nga “Grammy”, sipas Associated Press. Albumi në të cilin shfaqet kënga, “After Hours”, u prish gjithashtu.

Ylli i popit i lindur në Toronto, emri i vërtetë i të cilit është Abel Tesfaye, nuk është i vetmi artist që thërret për bojkotimin e mbrëmjes më prestigjioze të muzikës. / KultPlus.com

The Weeknd elektrizon skenën e “Super Bowl”

Të dielën u mbajt një prej ngjarjeve më të ndjekura në SHBA, që është finalja e kampionatit të futbollit amerikan “Super Bowl”.

Dhe si gjithmonë, vëmendje të madhe në këtë ngjarje zë performanca e yjeve në skenë, ku ndër vite kanë interpretuar disa prej këngëtarëve më të suksesshëm në industrinë e muzikës.

Këtë vit, nderi për t’i argëtuar fansat e pranishëm në stadium dhe miliona teleshikues që e ndoqën lojën nga shtëpitë e tyre, ishte ylli kanadez The Weeknd.

Brenda performancës 14 minutëshe, këngëtari shumë i talentuar i interpretoi live disa prej hiteve të tij më të njohura, si “Starboy”, “Call Out My Name”, The Hills” dhe të tjerë.

Por momenti më kulminant ishte kur ylli i njohur i muzikës e interpretoi hitin e tij të fundit, “Blinding Lights”, me ç’rast në fushën e futbollit u shoqërua nga qindra valltarë dhe mini-koncerti i tij, u përmbyll me duartrokitje të shumta dhe fishekzjarrë.

Videoja e plotë e performancës së The Weeknd tashmë është publikuar në platformën YouTube, ku brenda 5 orëve të para të publikimit i ka marrë katër milionë klikime.

Megjithëse ishte një performancë e mirë e këngëtarit, dhe gjithçka shkoi në mënyrë të përkryer dhe pa gabime, nuk besohet se do ta arrijë suksesin e performueseve të vitit të kaluar, yjeve të njohura latine, Jennifer Lopez dhe Shakira, të cilat e patën ndezur skenën me këndimet dhe vallëzimet energjike. Deri më sot, performanca e kësaj dyshe në “Super Bowl”, mbetet një prej më të shikuara në YouTube, me afërsisht 200 milionë klikime.

Në të kaluarën këtë skenë e kanë hijeshuar këngëtarë të famshëm të muzikës, si Beyonce, Bruno Mars, Lady Gaga, Katy Perry, Madonna, Prince, Bruce Springsteen, Paul McCratney, Janet Jackson dhe të tjerë. / KultPlus.com

Ngjarjet e 2020-s e kanë inspiruar artistin The Weeknd për albumin e radhës

The Weeknd ka filluar të punojë në albumin e radhës që vjen pas “After Hours”, dhe këngëtari së fundmi ka deklaruar se ky incizim është inspiruar nga pandemia e koronavirusit dhe protestat e lëvizjes “Black Lives Matter”.

Ylli i njohur i muzikës emri i vërtetë i së cilit është, Abel Tesfaye, po ashtu tha se ngjarjet kryesore që e kanë karakterizuar vitin 2020, e kanë bërë atë më të inspiruar dhe kreativ nga ana muzikore.

“Gjatë kësaj pandemie jam inspiruar më shumë dhe kam qenë më kreativ se kur kam qenë duke udhëtuar me turne. Pandemia, protestat e ‘Black Lives Matter’, dhe tensionet e zgjedhjeve presidenciale në Amerikë, në përgjithësi e kanë krijuar një ndjenjë mirënjohjeje për ato që i posedoj në jetë dhe raportet që i kam me njerëzit e mi të afërt”, citohet të ketë thënë këngëtari kanadez.

The Weeknd gjithashtu tha se albumi i lansuar në shkurt të vitit 2020, “After Hours”, është ndër projektet më të mira që i ka realizuar në dekadën e fundit. Prandaj shumë njerëz kishin mbetur të habitur kur ky incizim nuk arriti të nominohet në asnjë kategori të shpërblimeve “Grammy”.

Këngëtari kishte reaguar edhe publikisht ndaj shpërfilljes së albumit të tij, nga organizatorët e ceremonisë kryesore të muzikës në botë, duke e postuar një mesazh në Twitter ku shkruhej: “Shpërblimet ‘Grammy’ vazhdojnë të jenë të korruptuara. Ju më keni borxh mua, adhuruesve dhe industrisë, transparencë”.

Pavarësisht kësaj, albumi “After Hours” është pritur jashtëzakonisht mirë nga publiku mbarëbotëror. Këngët e tij kanë shënuar rekord të shkarkimeve nëpër platformat muzikore, kanë qenë ndër më të dëgjuarat nëpër radiostacione, dhe pothuajse secila prej tyre është shndërruar në hit.

The Weeknd shënoi suksese të jashtëzakonshme në ceremoninë “American Music Awards”, ku u nderua me tri shpërblime, “Artisti më i mirë”, “Albumi më i mirë” dhe “Kënga më e mirë Soul/R&B”.

Ndërkaq, në fillim të këtij muaji, këngëtari e lansoi një version të ri të hitit “Blinding Lights”, në bashkëpunim me artiste lantine Rosalía. / KultPlus.com

Nominimet për ‘Grammy 2021’ ngjallën kritikat e Drake dhe artistëve të tjerë

Drake dhe artistë të tjerë kanë kontestuar rëndësinë e ngjarjes së madhe muzikore “Grammy” nëpërmjet postimeve në instagram, shkruan KultPlus.

Nominimet për Grammy 2021 paraqitën disa pretendentë të rëndësishëm të këtij çmimi, së bashku me disa mungesa të cilat ngjallën kritika. Billie Eilish, Taylor Swift, Beyoncé dhe Dua Lipa kryesojnë listat e të nominuarve.

Mirëpo, këto nominime ngjallën kritika te disa artistë, e një ndër ta Drake.

“Ne duhet mos ta lejojmë veten të tronditemi çdo vit nga shkëputja midis muzikës me ndikim dhe këtyre çmimeve”, ka shkruar artisti i njohur botërisht, Drake.

Drake pastaj etiketoi artistë të tjerë të cilët nuk janë nominuar në Grammy, duke përfshirë Lil Baby, Pop Smoke dhe Popcaan, duke shtuar, “shumë emra të zhdukur për t’u përmendur madje”.

Në anën tjetër, kritika pati edhe The Weeknd, i cili poashtu nëpërmjet një storje në instagram ndau mendimet e tij.

“The Grammy mbetet e korruptuar. Më keni borxh mua, fansave dhe transparencës së industrisë”, ka shkruar The Weeknd.

Një ndër emrat që u përsërit më së shumëti në nominimet e sivjetme të Grammy ishte këngëtarja shqiptare, Dua Lipa. / KultPlus.com

The Weeknd nuk nominohet për çmim “Grammy”, kritikon ashpër organizatorët

The Weeknd i ka kritikuar ashpër organizatorët e ceremonisë “Grammy”, pasi nuk arriti të nominohet në asnjë kategori të këtyre shpërblimeve, me albumin e tij të ri “After Hours”.

Në një mesazh të postuar sot në Twitter, The Weeknd, emri i vërtet i së cilit është Abel Makkonen Tesfaye, tha se Akademia e Regjistrimit se që i ndanë këto çmime prestigjioze në muzikë, vazhdon të jetë e korruptuar dhe organizatorët e kësaj ngjarje i kanë borxh transparencë atij, gjithë adhuruesve të tij dhe industrisë së muzikës.

Duke iu përgjigjur deklaratës dhe kritikës së këngëtarit kanadez, kryetari i Akademisë së Regjistrimit, Harvey Mason Jr. tha: “Ne e kuptojmë se The Weeknd është i zhgënjyer që nuk ka arritur të nominohet sivjet. Edhe unë u befasova për këtë gjë dhe ndjej empati ndaj asaj që këngëtari po e ndjen në këto momente. Muzika e tij këtë vit ishte e mrekullueshme, dhe kontributi i tij në komunitetin artistik dhe në mbarë botën Meriton admirimin e të gjithëve. Por, fatkeqësisht çdo vit ka më pak nominime sesa artistë të merituar. Të gjithë të nominuarit e shpërblimeve ‘Grammy’, janë vlerësuar nga organi votues për përsosmërinë e tyre, dhe ne i përgëzojmë të gjithë”, përfundoi Mason Jr. në komunikatën e postuar në revistën “Rolling Stone”.

Nominimet për shpërblimet e ardhshme “Grammy” u bënë të ditura në pasditen e së martës dhe këngëtaret: Dua Lipa, Taylor Swift, Beryonce dhe Billie Eilish kryesojnë sivjet me më së shumti nominime, përfshirë këtu disa prej kategorive kryesore të mbrëmjes, transmeton Koha.

https://twitter.com/theweeknd/status/1331394452447870977?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1331394452447870977%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.koha.net%2Fshowbiz%2F247087%2Fthe-weeknd-nuk-nominohet-per-cmim-grammy-triumfojne-artistet%2F

Dua Lipa dhe Taylor Swift konkurrojnë me njëra tjetrën për çmimin “Albumi më i mirë i vitit”, me projektet e tyre “Future Nostalgia” dhe “Folklore”.

Pavarësisht suksesit të jashtëzakonshëm të këngës “Blinding Lights”, The Weeknd megjithatë nuk arriti të nominohet në kategorinë “Kënga më e mirë e vitit”. Në vitin 2021 në këtë kategorinë konkurrojnë: Dua Lipa me “Don’t Start Now”, Beyonce me “Black Parade”, Billie Eilisht me “Everything I Wanted”, Taylor Swift me hitin “Cardigan” dhe disa artistë të tjerë.

Në kategoritë kryesore të ceremonisë “Grammy 2021”, sivjet po dominojnë dukshëm artistet në mesin e së cilave janë: Beyonce, Dua Lipa, Billie Eilisht, Taylor Swift, Megan Thee Stallion, Chloe & Halle dhe të tjerë.

Po ashtu për herë të parë në historinë e këtyre shpërblimeve, vetëm këngëtare dhe bende të drejtuara nga gratë, kanë arritur të nominohet në kategorinë “Performanca më e mirë rok”. Të nominuara për këtë çmim janë: Fiona Apple për këngën “Shameika”, Phoebe Bridges për “Kyoto”, bendi “Haim” për këngën “The Steps”, Brittany Howard për “Stay High”, Grace Potter për “Daylight” dhe bendi “Big Thief” i cili drejtohet nga vokalistja Adrienne Lenker, për këngën “Not”.

The Weeknd gjatë karrierës së tij i ka fituar tri shpërblime “Grammy”, në kategori të tilla si “Albumi më i mirë urban dhe bashkëkohor”, për incizimet “Starboy” dhe “Beauty Behind The Madness”, si dhe “Performanca më e mirë R&B” për hitin “Earned It”.

Në edicionin e fundit të ceremonisë “American Music Awards” e cila u mbajt të dielën më 22 nëntor, The Weeknd triumfoi në tri kategori duke u shpallur “Artisti më i mirë i muzikës Soul/R&B”, “Albumi më i mirë Soul/R7B” për incizimin “After Hours” dhe “Kënga më e mirë Soul/R&B” për hitin “Hartless”. / KultPlus.com