Kush mund t’a zëvendësojë Daniel Craig në rolin e James Bond

Pas 16 vitesh, pesë filmash të suksesshëm, mandati i Daniel Craig si James Bond përfundoi fatkeqësisht në fillim të këtij viti, shkruan BBC.

Ndërsa ne nuk jemi ende plotësisht të sigurt se çfarë është ”Quantum of Solace”, ne e dimë se Craig ka bërë disa nga filmat më të mirë në seri dhe do të jetë një akt i vështirë për t’u ndjekur.

Është një vendim jashtëzakonisht i rëndësishëm për këtë rol. Një sasi e madhe e të ardhurave nga arka varet nga zgjedhja e aktorit të duhur për rolin e zëvendësuesit.

“Një Bond i ri nuk është vetëm një fustan në tapetin e kuq “, thotë Mark O’Connell, autor i “Catching Bullets: Memoirs of a Bond Fan”.

“Ai duhet të jetë një yll filmi, një ambasador për serialet dhe filmat, një diplomat mediatik, një fëmijë i përkushtuar i kulturës britanike dhe fytyra e një ekosistemi prej një miliard dollarësh produktesh dhe sponsorizimesh”, shtoi ai.

“Ai duhet të njihet menjëherë në të gjitha anët e botës si James Bond. Ai duhet të jetë i pashëm, i aftë të mbajë kamerën dhe të dominojë ekranet e kinemasë sa një fushë futbolli”, theksoi O’Connell.

Pra, kush mund të jetë?

Janë disa kandidatë, emrat e të cilëve janë bërë temë e Bond vitet e fundit.

Tom Hardy është një nga librat e preferuar për të zënë vendin e Craig.

Çështja e moshës shihet gjithashtu si një pengesë e mundshme për Idris Elba, 49 vjeç, i cili ishte i preferuari për të marrë rolin për një dekadë solide, pas portretizimit të tij jashtëzakonisht popullor të ”Stringer Bell në The Wire”.

Në listë ndodhet edhe Regé-Jean Page aktualisht është më i njohur për rolin e Dukës së Hastings në dramën e kostumit të Netflix, Bridgerton.

Ylli i “Game of Thrones”, Richard Madden është një tjetër aktor ambicioz falë rolit të tij në dramën e BBC-së Bodyguard.

Emrat që do të tundnin pijen e preferuar të James, ”Martini” do të ishin edhe Oliver Jackson-Cohen, Harris Dickinson, George Mackay, Matt Smith, Paul Mescal, dhe Nicholas Hoult./KultPlus.com

Daniel Craig për rolin e Bondit: Për çudi, tani ju besoj njerëzve shumë më shumë

Aktori i njohur britanik, Daniel Craig, ka thënë se portretizimi i rolit të agjentit të famshëm James Bond e ka bërë “të ketë besim më të madh” te të tjerët.

Aktori 53-vjeçar e ka luajtur rolin e 007-shit për herën e pestë dhe të fundit në filmin e ri “No Time To Die” dhe ka pranuar se portretizimi i agjentit ikonik për 15 vjet radhazi e ka ndryshuar shumë si person.

Craig ka thënë për revistën “SiriusXM” se ka reflektuar shumë për këtë gjë kohëve të fundit.

“Vërtet mund ta vëresh se sa shumë më ka ndryshuar. Një person duhet të ndryshojë, një person duhet ta ekzaminojë jetën e tjetrit dhe kur punoni e shihni veten në një vend tjetër. Por dikur kam pasur vështirësi shumë me autoritetin”, ka thënë ai. “Tani jam person që gjithmonë shikoj se çfarë ka qosheve. Nuk jam i sigurt, jam tepër dyshues, por tani nuk jam edhe aq shumë. Kam kaluar nëpër tërë këtë proces. Jam shumë më i hapur. Për çudi, ju besoj njerëzve shumë më shumë”.

Ylli i filmit “Knives Out” gjithashtu ka rikujtuar se sa vlerë ka pasur për të këshilla e regjisorit Mike Nichols, me të cilin kishte punuar në “Betrayal”.

“Ai më tha: ‘Daniel, mos puno me budallenj’. Dhe unë e pranova se kishte të drejtë. Sa më shumë që vitet po kalojnë po e kuptoj se ka pasur shumë të drejtë. Mos puno me budallenj. Nëse keni mundësi dhe mund t’iu shmangeni budallenjve, atëherë do të mund ta shfaqni më të mirën para të tjerëve e edhe të tjerët do të mund t’ju përgjigjen njësoj”, ka theksuar ai.

Filmi i fundit që e sjell aktorin Craig në rolin e agjentit i ka arkëtuar gjithsej 56 milionë dollarë në javën e parë të shfaqjes nëpër kinematë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kanadasë.

Pas 18 muajsh vonese në lansim, si pasojë e pandemisë, “No Time to Die” ka debutuar në arkat filmike të Amerikës Veriore.

Dhe projekti në të cilin aktori britanik e portretizon për herë të fundit agjentin 007 arriti që t’i fitojë gjithsej 56 milionë dollarë nga shitja e biletave brenda një jave të vetme.

Kështu, “No Time To Die” me lehtësi ka arritur që të pozicionohet në vendin e parë të arkave filmike./ KultPlus.com

“No time to die”, filmi i shumëpritur nga publiku shfaqet në Tiranë

Filmi i shumëpritur nga publiku, “No time to die”, ndoshta i fundit i sagës së agjentit 007, ka mbërritur edhe në Tiranë.

Pasditen e sotme, u shfaq në kinema Millenium, filmi i agjentit James Bond, ndërsa të pranishëm ishin edhe kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj dhe dhe ambasadori anglez Alastair King-Smith.

Pjesë e kësaj ceremonie ishte edhe parakalimi në tapetin e kuq, ku të ftuar VIP do të fotografohen apo mund të intervistohen.

Filmi ”No Time To Die” pati menjëherë arkëtime të bujshme me rreth 5,8 milionë dollarë në ditën e tij të parë të plotë në kinematë e Britanisë së Madhe dhe Irlandës në fillim të tetorit.

”Kënga e mjellmës” e James Bond nga aktori Daniel Craig mbërriti pas një vonese të gjatë për shkak të pandemisë dhe i dha industrisë së filmit një nxitje shumë të nevojshme.

”No Time To Die”, i drejtuar nga regjisori amerikan Cary Joji Fukunaga dhe gjithashtu me protagonistë Lea Seydoux, Rami Malek dhe Lashana Lynch, pritet të fitojë 90 milionë dollarë në fundjavë./ atsh/ KultPlus.com

Agjenti 007 kalon te Shekspiri, Daniel Craig do të luajë në ‘Makbeth’

Daniel Craig i thotë lamtumirë kostumeve të agjentit më të njohur të gjitha kohërave dhe përshëndet një nga burrat kryesorë më tragjikë të letërsisë, transmeton KultPlus.

Craig dhe Ruth Negga do të luajnë në ‘Makbeth’ në Broadway duke filluar në mars 2022. Shfaqja do të ketë një shfaqje të kufizuar prej 15 javësh.

Me filmin e fundit të ‘James Bond No Time to Die’, Craig po bënë përfundimin e kësaj epoke dhe ai ka mundësinë të marrë përsipër projekte më të reja dhe të larmishme. Craig nuk është vetëm, ai do të bashkëpunojnë me disa emra të mëdhenj në këtë projekt. Prodhuesja Barbara Brokoli është gati për këtë dramë Shekspiriane. Më parë, ajo ka prodhuar nëntë filma të ‘James Bond’ me Craig dhe Pierce Brosnan. Shfaqja do të drejtohet nga fituesi i ‘Çmimit Tony’, Sam Gold. /KultPlus.com

Filmi i shumëpritur i agjentit James Bond – No Time to Die, arrin në Cineplexx

No Time to Die, filmi i fundit i agjentit James Bond me aktor Daniel Craig, do të nisë të shfaqet nga sot, më 6 tetor, si pre-premierë në Cineplexx.

No Time to Die, i cili arrin sot më 6 tetor në Cineplexx si pre-premierë, ka marrë vlerësime tejet pozitive para shfaqjes së tij për publikun e gjerë. No Time to Die do të shfaqet në 8 orare të ndryshme sot në të dy kinematë, në Prishtinë dhe Prizren, ku shfaqja e fundit do të mbahet në ora 18:30 shkaku i masave të qeverisë. Filmi nisi paraprakisht shfaqjen në Mbretërinë e Bashkuar dhe disa shtete të mëdha, ndërsa shfaqja e filmit në Kosovë, në Cineplexx, do të nis nga data 6 tetor.

No Time to Die ka thyer rekordet në shfaqjen e tij në Britani, duke tejkaluar fundjavën e parë të shfaqjes të të gjithë filmave tjerë të franqizës dhe në total ka arkëtuar 119 milionë nga 54 shtete në total.

Filmi No Time to Die, është filmi i fundit nga seria e filmave të agjentit 007 ku në rolin e Bond shfaqet aktori Daniel Craig. Filmi flet për agjentin James Bond i cili ka braktisur shërbimin aktiv. Paqja e tij është megjithatë jetëshkurtë, kur Felix Leiter, një mik i vjetër nga CIA paraqitet duke kërkuar ndihmë, duke dërguar agjentin Bond kështu në kërkim të një antagonisti misterioz i paijusr me një armë të rrezikshme të re teknologjike.

Filmi vjen nën regjinë e Cary Joy Fukunaga ndërsa në rolet kryesore luajnë aktorët e njohur si Daniel Craig, Naomie Harris, Lea Seydoux, Rami Malek.

Biletat për filmin mund t’i blini çdo ditë prej orës 14:00 në Cineplexx, apo përmes aplikacionit CINEPLEXX KS. Për më shumë rreth filmit, klikoni këtu mund t’i gjeni në webfaqën e Cineplexx./KultPlus.com

Filmi i shumëpritur i agjentit ‘James Bond – No Time to Die’, impresionon kritikët e filmit dhe thyen rekorde në arkat filmike, nga 6 tetori në Cineplexx

No Time to Die, filmi i fundit i agjentit James Bond me aktor Daniel Craig, ka marrë vlerësime tejet pozitive nga kritikët përpara shfaqjes së tij këtë javë.

No Time to Die, i cili arrin më 6 tetor në Cineplexx në të dy kinematë, në Prishtinë dhe Prizren, ka marrë vlerësime tejet pozitive para shfaqjes së tij për publikun e gjerë. Filmi nisi paraprakisht shfaqjen në Mbretërinë e Bashkuar dhe disa shtete të mëdha, ndërsa premiera e filmit në Kosovë do të mbahet me datën 6 tetor.

No Time to Die ka thyer rekordet në shfaqjen e tij në Britani, duke tejkaluar fundjavën e parë të shfaqjes të të gjithë filmave tjerë të franqizës dhe në total ka arkëtuar 119 milionë nga 54 shtete në total.

Në vlerësimet rreth filmit, është përmendur aksioni fantastik në film, fuqizimi i aktoreve femra në film si dhe po cilësohet si filmi më emocional nga seria e filmave të agjentit James Bond.

Filmi No Time to Die, është filmi i fundit nga seria e filmave të agjentit 007 ku në rolin e Bond shfaqet aktori Daniel Craig. Filmi flet për agjentin James Bond i cili ka braktisur shërbimin aktiv. Paqja e tij është megjithatë jetëshkurtë, kur Felix Leiter, një mik i vjetër nga CIA paraqitet duke kërkuar ndihmë, duke dërguar agjentin Bond kështu në kërkim të një antagonisti misterioz i paijusr me një armë të rrezikshme të re teknologjike.

Filmi vjen nën regjinë e Cary Joy Fukunaga ndërsa në rolet kryesore luajnë aktorët e njohur si Daniel Craig, Naomie Harris, Lea Seydoux, Rami Malek.

Biletat për filmin mund t’i blini çdo ditë prej orës 14:00 në Cineplexx, apo përmes aplikacionit CINEPLEXX KS. Për më shumë rreth filmit, klikoni këtu mund t’i gjeni në webfaqën e Cineplexx.

‘No Time to Die’ më 8 tetor premierë botërore në SHBA, më 11 nëntor në Australi

“No Time to Die” pati premierën botërore më 30 shtator në Mbretërinë e Bashkuar, më 8 tetor do të shfaqet në SHBA dhe më 11 nëntor në Australi.

Standardi i fuqisë së butë britanike është kthyer,me No Time to Die, një film të lancuar në kinema në kohën e mungesës së letrës higjenike. bazuar në një karakter letrar të konceptuar kur racionimi i sheqerit dhe mishit ishte ende në fuqi.

Filmi i fundit i Craig si diva e inteligjencës britanike është një barnstormer epik, me skenarin nga Neal Purvis, Robert Ëade dhe Phoebe Ë-Bridge që sjell patos, dramë, trishtim, etj.

Regjisori Cary Fukunaga na tregon gjithashtu një Bond romantik, i cili nuk ka frikë të tregojë ndjenjat e tij.

E gjitha ka të bëjë shumë me një plan të tmerrshëm të luftës biologjike të quajtur “Herakles” që po zhvillohet nga M (Ralph Fiennes) duke përdorur një shkencëtar renegat Obruchev.

Si MI6 ashtu edhe CIA duan Obruchevin – por inteligjencës britanike nuk i intereson të përfshijë Bondin që tani është në pension në Xhamajka, dhe statusin e tij 007 e mban një agjenti të ri Nomi.

Por amerikanët, e bindën Bondin që të merrte punën si një profesionist i pavarur, dhe e dërguan në Kubë, ku ai lidhet me një operative të pa trajnuar: Palomën.

Dhe përfundimi i madh tregon se 007 është ende i aftë të sjellë një surprizë në bazën e fansave dhe mund të ndodhë që bota e Bondit të ketë marrë diçka nga universet Marvel dhe DC, me ndjenjën e tyre të madhështisë dhe misterit vizatimor.

“No Time To Die” duket se po zhvillohet në botën reale, një hapësirë e madhe e gjerë e hapur që ne të gjithë e dëshirojmë./KultPlus.com

Daniel Craig: Bond nuk qau, isha unë

Kinematë në të gjithë botën po përgatiten për ardhjen e fansave të James Bond për filmin e shumëpritur “No Time To Die”, dhe Daniel Craig pranon se ishte i pushtuar nga emocionet në ditën e fundit të xhirimeve.

“Po binte shi. Në studion e Pinewood, i gjithë ekipi duartrokiti. Ishte shumë mbresëlënës – si një antiklimaks. Kanë kaluar gati 16 vjet të jetës sime”, tha Craig për gazetën gjermane Bild para premierës në Londër të Jamesit të tij të pestë dhe të fundit Film Bond.

“James Bond nuk qau, unë qava,” tha aktori 53-vjeçar, të cilit ky është filmi i pestë dhe i fundit për Agjenti Sekret 007.

Filmi i ri i Bond, i cili është shtyrë disa herë për shkak të pandemisë, festoi premierën botërore të martën në Londër, dhe do të fillojë të shfaqet në kinema gjatë javës.

Craig thotë se ishte “vërtet i lumtur” por edhe i trishtuar pasi shikoi filmin me miqtë.

“Është më e mira ime,” tha ai për Bild.

Filmi i 25-të i James Bond ishte planifikuar fillimisht të shfaqet në tetor 2019. Megjithatë, për shkak të ndryshimit të regjisorit dhe mbylljes së kinemasë gjatë pandemisë, data e shpërndarjes është shtyrë disa herë.

Pas shtyrjes të së enjtes, një grup tifozësh të quajtur Team Bond madje filluan një fushatë për mbledhjen e fondeve për të parandaluar vonesën e shfaqjes.

Pak ambiciozë, ata kërkuan të mbledhin disa qindra miliona funte donacione për të blerë të drejtat për trilerin aksion dhe për ta sjellë filmin në televizion para Krishtlindjeve 2020.

Por Craig thotë se transmetimi i filmit do të ishte një “katastrofë”.

Filmi Bond është një ngjarje “epike” që kërkon festimin e duhur në kinema, tha ai.

Pas përfundimit me Bond, Craig dëshiron të fillojë aktin e tretë të jetës së tij, por në asnjë mënyrë nuk do ta përfundojë karrierën e tij të filmit.

Sa i përket asaj se kush do ta pasojë atë si Bond, ai tha se nuk e di.

Ndërsa nuk është më puna e tij, pranoi Craig, ai tha se aktori i ardhshëm do të duhej të ‘rishpikte’ Bond përsëri.

Premiera botërore në Royal Albert Hall të Londrës u ndoq nga aktori kryesor, yje të tjerë të filmit, të famshëm të shumtë dhe anëtarë të familjes mbretërore britanike./KultPlus.com

Madame Tussauds sjell ekspozitën me figurat prej dylli të gjashtë aktorëve të paraqitur në rolet e James Bondit

Me rastin e lansimit të filmit të ri nga seria e James Bondit, të pagëzuar “No Time to Die”, muzeu Madame Tusseauds në Londër mblodhi në ekspozitë të gjashtë figurat nga dylli me dukje të aktorëve të cilët janë paraqitur me rolin e James Bondit.

Kjo ekspozitë do të jetë e përhershme.

Secila figurë u vesh me kostume. Figura nga dylli e aktorit Daniel Craid u vendos para figurave të tjera, si ato të: Sean Connery, George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton e Pierce Brosnan.

Personazhi origjinal i Bondit, figura e Konerit u stilizua sipas dukjes së tij në vitin 1963, në filmin “From Russia With Love”. Dukja e aktorit Moore u inspirua nga filmi i tij i vitit 1977, i pagëzuar “The Spy Who Loved Me”, figura e Dalon nga filmi i vitit 1989, “Licence to Kill” dhe e Brosnan u krijua në bazë të dukjes së tij në fllmin e vitit 1997, të pagëzuar “Tomorrow Never Dies”.

Të gjitha figurat e dyllit me dukje të Bondit u krijuan me matje të masave trupore të yjeve gjatë viteve.

Kjo ekspozitë në Londër do të hapet për publikun nga data 30 shtator.

Seria e 25-të e James Bondit, “No Time to Die”, premierë botërore do të shfaqet nga data 28 shtator 2021. Në Britani do të shfaqet nga data 30 shtator, e në SHBA nga data 8 tetor./KultPlus.com

Ikona e James Bond në kërkim të një pasardhësi

Një trashëgimtar ose një trashëgimtare për James Bond?

Lamtumira e planifikuar e Daniel Craig për rolin e spiunit më të famshëm të Madhërisë së Saj ngre pyetjen e trashëgimisë së një personazhi, i cili duhet të mbetet ikonik dhe i përditësuar.

Për 15 vjet, James Bond pati sytë e Daniel Craig.

Aktori 53-vjeçar, i cili “veshi” rolin për herë të parë në 2006 me “Casino Royale” dhe kishte rënë dakord të kthehej për një episod të fundit, tashmë duhet të largohet këtë herë.

Nuk është e lehtë ta zëvendësosh atë: në pesë filma, përfshirë “Skyfall” dhe “Spectre”, Daniel Craig ka ditur si ta përcjellë me origjinalitetin personal personazhin e agjentit me licencën për të vrarë, pa prishur bazat e vendosura nga shkrimtari Ian Fleming 70 vjet më parë.

Craig “sublimoi anën njerëzore të personazhit”, duke shfrytëzuar idenë e një James Bond “të besueshëm, i cili dyshon, ka frikë, është vrasës, por ka edhe ndjenja”, përmbledh specialisti i sagës, Laurent Perriot.

A do ta përfitojë produksioni këtë për të bërë një hap drejt larmisë apo do t’ia besojë rolin një gruaje, duke u çliruar përfundimisht nga vepra e Ian Fleming?

Në letër, aktori duhet të jetë “i ri, energjik dhe tërheqës. Në atë kohë, morfotipi ishte ai i një njeriu të bardhë, por asgjë nuk pengon të imagjinohet një Bond i zi, aziatik …”, shpjegon Guillaume Evin, autor i librave të shumtë për James Bond, përfshirë “Bond, legjenda në 25 filma”, i botuar këtë vjeshtë.

Sa i përket idesë së një femre James Bond, duket se nuk ka një përparësi të mirë: në serinë “Vdekja mund të presë”, James Bond përpiqet të shijojë pensionin dhe kemi një rekrute të re, Nomi, që merr matrikulën “007”.

“Në ekran, pra është një aktore 33-vjeçare britanike me ngjyrë, Lashana Lynch, e cila duhet të veshë kostumin e spiunit, por pa marrë emrin e tij, një mënyrë për të forcuar personazhet femra, pa zëvendësuar James Bond-in madje”, thekson Evin.

Emra të njohur parashtrohen rregullisht: një nga më të cituarit është ai i Tom Hardit; nuk përjashtohen as Rege-Jean Page, heroi i “Kronikës së Bridgerton”, James Norton, i adhuruar në ekranin e vogël britanik apo edhe Luke Evans, i parë në prodhime të mëdha, si “Fast and Furious “.

Çdo kombinim është akoma i mundur/atsh/KultPlus.com

Kinematë në Britaninë e Madhe punësojnë staf shtesë për premierën e filmit ‘No Time To Die’

Paraqitja e fundit  e Daniel Craig si agjenti  007 pritet të jetë fundjava më e madhe e hapjes në arkat britanike që nga ‘Avengers: Endgame’ më shumë se dy vjet më parë, pasi kinematë kanë punësuar qindra staf shtesë për të përballuar “Bondmanian”, transmeton KultPlus.

Shitjet paraprake të biletave kanë vënë ‘No Time to Die’ në rrugën e duhur për të qenë filmi i dytë me fitimin më të madh në 59 vjet, para se ai të ketë premierën botërore më 30 shtator.

Filmi vjen 18 muaj me vonesë dhe katër ndryshime në datën e shfaqjes. Pronarët e kinemave po bëjnë të gjitha hapat për të kënaqur kërkesën e publikut për filmin që do të shfaqet në më shumë se 700 kinema në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë.

“Do të jetë fundjava më e madhe hapëse që kur filloi pandemia,” thotë Tim Richards, shefi ekzekutiv i Vue, operatori i tretë më i madh i kinemavenë Mbretërinë e Bashkuar. /KultPlus.com

Foto:Nicola Dove/AP

Filmi i ri i James Bond premierë në Royal Albert Hall

Premiera botërore e filmit të James Bond “No Time To Die” do të prezantohet më 28 shtator në Royal Albert Hall, në Londër.

Shfaqja përfundimtare e Daniel Craig si 007 është vonuar në mënyrë të përsëritur për shkak të pandemisë së COVID-19.

Një mesazh në llogarinë zyrtare të filmit në Tëitter tha se Craig do të bashkohet me producentët Michael G Wilson dhe Barbara Broccoli, si edhe regjisorin Cary Joji Fukunaga në tapetin e kuq.

Premiera do të jetë dy ditë para se filmi të dalë në kinema më 30 shtator.

Një numër premierash të Bond janë zhvilluar në qytetin e famshëm të Londrës, përfshirë “Spectre” 2015, ku ishin të pranishëm edhe Duka dhe Dukesha e Kembrixhit, si dhe duka e Suseksit.

“No Time To Die” ishte filmi i parë i madh që ra viktimë e pandemisë, kur dalja e tij në prill 2020 u shty në nëntor, pasi virusi përfshiu globin.

Më pas, ai u vonua disa herë, ndërsa kinematë në të gjithë botën mbetën të mbyllura.

Në “No Time To Die” luajnë gjithashtu Lea Seydoux, Rami Malek, Lashana Lynch dhe Ana De Armas dhe drejtohet nga Fukunaga, me një skenar të bashkëshkruar nga krijuesja e “Fleabag”, Phoebe Waller-Bridge.

“No Time To Die” zbulon se Bond ka lënë shërbimin aktiv dhe po shijon një jetë të qetë në Xhamajka, kur shoku i tij i vjetër nga CIA, Felix Leiter, i luajtur nga Jeffrey Wright, i kërkon ndihmë. / KultPlus.com

Pistoleta e Sean Connery në filmin e James Bond shitet për 256 000 dollarë

Një pistoletë e përdorur nga Sean Connery në filmin e parë të James Bond u shit në ankand për 256 000 dollarë.

Pistoleta Walther PP u shfaq në filmin 1962 “Dr. No” dhe u përdor nga Connery në filmin e tij të parë ku ai luajti rolin e një agjenti sekret, 007.

Ankandet e kompanisë ”Julien” në Beverly Hills kishin vlerësuar se do të shitej për 150 000 deri në 200 000 dollarë.

Blerësi vendosi të mbetet anonim, por shtëpia e ankandit tha se ”ai ishte një amerikan që ka parë të gjithë filmat e Bondit”.

Connery vdiq në tetor në moshën 90-vjeçare në Bahamas.

Ai ishte aktori i preferuar Bond i shumë fansave. Ai luajti spiunin britanik shtatë herë midis 1962 dhe 1983.

Më shumë se 500 sende relike të Hollivudit u shitën në ankandin “Icons & Idols”, i cili përfshinte kostume dhe sende nga yje të tillë si John Wayne, Marilyn Monroe, John Travolta, Greta Garbo dhe Elizabeth Taylor./ /os/ KultPlus.com

Vdes aktori i “James Bondit”, Sean Connery

Aktori i njohur Sir Sean Connery, i njohur në rolin e James Bondit, ka vdekur në moshën 90 vjeçare.

Sipas BBC-së, skocezi ishte i pari që e kishte sjellur në ekranin e madh rolin e James Bondit, transmeton KultPlus.

Karriera e tij prej aktorit zgjat disa dekada ndërsa kishte marrë çmimin Oscar, dy çmime Bafta dhe tre Golden Globes.

Filmat e tjerë të Sir Sean përfshinin “The Hunt for Red October”, “Indiana Jones and the Last Crusade” dhe “The Rock”.

Ai konsiderohej kryesisht si aktori më i mirë që ka luajtur 007 në ekskluzivitetin e gjatë, shpesh duke u quajtur si i tillë në sondazhe. / KultPlus.com

** ARCHIV ** Sir Sean Connery trifft am 7. Juni 2007 zu einer Verleihung des American Film Institute in Los Angeles ein. Der legendaere Schauspieler und fuer viele Fans der einzig wahre James Bond, stellt beim Buchfestival in Edinburgh seine Memoiren vor. Der zum “Sir Sean” geadelte Connery hat in in der schottischen Metropole einst als Milchmann gearbeitet und feiert am Montag zudem seinen 78. Geburtstag. Seine Erinnerungen, vom Festival-Veranstalter vorab als “bemerkenswertes Dokument” bezeichnet, heissen “Being a Scot” (“Schotte sein”). (AP Photo/Matt Sayles, Archiv) ** zu APD3625 ** — ** FILE ** Sean Connery arrives at the American Film Institute Life Achievement Award event honoring Al Pacino in Los Angeles on Thursday, June 7, 2007. (AP Photo/Matt Sayles, File)

Shtyhet lansimi i filmit të ri të James Bond-it

Filmi i ri i James Bond 007 “No Time To Die” është shtyrë deri më 2 prill 2021.

Filmi fillimisht ishte planifikuar të plasohej më 12 nëntor të këtij viti.

“Producentët, Michael G. Wilson dhe Barbara Broccoli, njoftuan sot se publikimi i “NO TIME TO DIE” filmi i 25-të në serinë e James Bond, do të shtyhet deri në 2 prill 2021 në mënyrë që të shihet nga një teatër me audiencë në mbarë botën”, u tha në njoftimin e James Bond në Twitter. / KultPlus.com

James Bond vjen në rolin e babait në filmin e ardhshëm “No Time To Die”

Sipas gazetës “The Mail on Sunday”, personazhi i aktorit Daniel Craig, spiuni më i famshëm në botë, James Bond, do të jetë baba i një vajzë pesë vjeçare, Mathilde, në filmin e ardhshëm “No Time To Die”. Agjenti 007 këtë fëmijë do ta ketë me Dr. Madeleine Swann, e cila në film portretizohet nga aktorja e njohur franceze, Lea Seydoux.

Rrëfimi i filmit të shumëpritur është zbuluar online javën e kaluar, kur orari ditorë i cili u tregon aktorëve ku duhet të shkojnë për të xhiruar, doli në shitje në eBay, transmeton Koha.

Ky orar e përshkroi një skenë ta caktuar të filmit në Itali, që u realizua vitin e kaluar dhe agjentja Nomi vjen përkrah doktoreshës Swann dhe vajzës së saj, Mathilde, e cila në film portretizohet nga aktorja, Lisa-Dorah Sonne.

Një burim i afërt ka raportuar se agjenti Bond vjen si baba në këtë projekt, pasi protagonisti Daniel Craig, i cili e portretizon këtë rol për herë të fundit në karrierën e tij, ka dashur ta befasojë publikun me këtë vazhdim të filmit.

Gjithashtu është bërë e ditur se fakti që producentët dhe regjisori i filmit kanë vendosur ta shndërrojnë agjentin karizmatik në baba të një 5-vjeçareje në këtë film, i ka hapur dyert për krijimin e momenteve të reja dhe të fuqishme për këtë personazh edhe në të ardhmen.

Ngjarja e filmit “No Time To Die” zë vend pesë vjet pas ngjarjeve të zhvilluara në vazhdimin e fundit, Spectre”, dhe e sjellë agjentin 007 duke e shijuar pensionimin në Jamaica, së bashku me doktoreshën Swann, para se të detyrohet ta shpëtojë botën dhe një herë të fundit nga një pandemi biologjike.

Lansimi i filmit nëpër kinema është shtyrë për muajin nëntor për shkak të pandemisë së koronavirusit, dhe pritet ta tërheq një numër të madh të shikuesve, pikërisht për faktin se Daniel Craig do të përshëndetet me këtë personazh ikonik. / KultPlus.com

‘No time to die’ bëhet filmi më i shtrenjt në historinë e filmave Bond

Shfaqja përfundimtare e Daniel Craig si Agjenti 007 i kushtoi rreth 200 milionë funte prodhuesve, sipas llogarive të lëshuara së fundmi nga firma prodhuese e filmit, B25.

Shpenzimet e mëdha do të thotë që “No time to die” i tejkalon lehtësisht kostot e dy filmave të mëparshëm të James Bond, “Specter” (182 milionë funte) dhe “Skyfall” (138 milionë funte), shkruan DailyMail, transmeton KultPlus.

Daniel, luan rolin e spiunit në “No time to die”, ashtu siç bëri ë “Skyfall”, “Casino Royale”, “Quantum Of Solace” dhe “Spectre”.
Raportimet në media bëjnë të ditur se kostoja mund të ketë qenë 47 milionë funte më e shtrenjtë, megjithatë, një skemë e taksave që synonte inkurajimin e krijimit të filmave në studiot me bazë në Mbretërinë e Bashkuar nënkuptonte se projekt-ligji ishte zvogëluar.

Ndërkohë, u zbulua në mars që data e publikimit të filmit “No Time To Die” është shtyrë deri në nëntor, në mes të frikës rreth pandemisë coronavirus.
Filmi do të dalë në treg në muajin prill, por producentët e filmave James Bond, Michael G. ëilson dhe Barbara Brokoli kanë thënë që ‘pas shqyrtimit të kujdesshëm dhe vlerësimit të plotë të tregut global teatral’ ai duhet të vonohet.

Një datë e re e publikimit është caktuar për 12 nëntor në Mbretërinë e Bashkuar me datat e lëshimit në të gjithë botën, duke përfshirë edhe publikimin në ShBA është vendosur të jetë më 25 nëntor

Lajmet për vonesën u njoftuan përmes llogarisë zyrtare në Twitter të filmit. / KultPlus.com

Shtyhet premiera e James Bondit të ri për në nëntor, shkaku i Koronavirusit

Lansimi global i filmit të ri të James Bondit, “No Time to Die”, do të shtyhet për muajin nëntor, nga prilli kur ishte planifikuar, kanë thënë producentët të mërkurën, dhe arsye për këtë del të jetë frika nga koronavirusi, raporton Reuters.

Kjo shtyrje vjen pasi dy faqe të fansave të agjentit 007, që edhe kësaj radhe do të luhet nga Daniel Craig, kanë kërkuar nga studiot prapa filmit që të vonojnë lansimin nga frika se kinematë do të jenë të mbyllura në prill, transmeton Koha.net.

Themeluesit e franshizës së agjentit të fshehtë James Bond publikuan një letër të hapur ku, veç tjerash, thanë se edhe premiera botërore për “No Time to Die”, e planifikuar për 31 mars në Londër me 5,000 pjesëmarrës, do të ishte problematike.

“Pas marrjes në konsideratë në mënyrë të kujdesshme dhe përmes vlerësimit të tregut global teatral, lansimi i ‘No Time To Die’ do të shtyhet për në nëntor të vitit 2020”, thuhet në një postim në llogarinë zyrtare të James Bondit në Twitter. Aty nuk u përmend virusi specifikisht.

Në postim u tha se filmi do të lansohet në Mbretërinë e Bashkuar më 12 nëntor, ndërkaq në mbarë botën, përfshirë edhe SHBA-në, më 25 nëntor.

Premiera botërore e filmit është pritur të mbahet në “Royal Albert Hall” në Londër në fund të muajit mars.

Franshiza e Bondit është një prej filmave më fitimprurës në botë. Filmi i vitit 2015, “Spectre”, fitoi 880 milionë dollarë në ‘box office’ në mbarë botën, kurse “Skyfall” më 2012 mblodhi mbi 1 miliard dollarë globalisht. /KultPlus.com

Billie Eilish vë rekord historik me temën për James Bondin

Billie Eilish është bërë artistja e parë femër që zë vendin e parë në top-listë për një këngë të realizuar për një film të James Bondit, si dhe muzikantja e dytë në përgjithësi që e arrin këtë sukses.

Në javën e kaluar, 18-vjeçarja e publikoi temën muzikore të filmit të ri me titull “No Time To Die” dhe suksesi ishte i jashtëzakonshëm.

“Writing’s On The Wall” nga Sam Smith ka qenë kënga e parë nga një film për ‘007’ që arrin e para në top-listë, kur u publikua në vitin 2015 për filmin “Spectre”.

Kënga e Adele, “Skyfall”, në vitin 2012 dhe ajo e “Duran Duran”, “A View To A Kill”, e lansuar në vitin 1985, ishin shumë afër që të kryesonin top-listat, mirëpo përfunduan vetëm në vend të dytë.

Ndërsa kënga e Madonnas, “Die Another Day”, që ishte tema e filmit të fundit të James Bondit me Pierce Brosnanin në rolin kryesor, në vitin 2002 kishte zënë vendin e tretë. /KultPlus.com

Kënga e filmit të ri të James Bond iu besua Billie Eilish-it

Këngëtarja e njohur amerikane, Billie Eilish do të këndojë këngën e filmit më të ri të James Bond, “No Time to Die”. Këtë e kanë bërë të ditur producentët e filmit, Michael G. Wilson dhe Barbara Broccoli.

“Jemi të ngazëllyer të njoftojmë se Billie dhe Finneas kanë shkruar një këngë jashtëzakonisht të fuqishme dhe prekëse për filmin ‘No Time To Die” thanë producentët.

Billie, vetëm 18 vjeçe, e njohur për hitin e saj “Bad Guy” – është artistja më e re në histori që ka shkruar dhe kënduar këngë për filmin e James Bond.

“Ndjejnë e çmendur të jesh pjesë e kësaj në çfarëdo mënyre. Që të mund të incizosh këngën e filmit që është pjesë e një serie aq legjendare është nder i madh. James Bond është franshiza më e mirë e filmit që ekziston ndonjëherë. Akoma jam e shokuar“,  tha Billie.

“No Time to Die” paraqet kthimin e aktorit Daniel Craig si spiuni britanik James Bond, i cili thirret nga pensionimi për të shpëtuar një shkencëtar të rrëmbyer. Ekipi i tij i portretizuar nga Ralph Fiennes, Ben Whishaw dhe Naomie Harris të gjithë kthehen, dhe poashtu Lashana Lynch që luan Nomi – agjenten 00, pas pushimit të Bond nga shërbimi aktiv. E sa u përket tipave të këqij, Christoph Waltz kthehet si Blofeld dhe Rami Malek bashkohet si keqbërësi Safin. “No Time To Die” me regjit të regjisorit amerikan Cary Fukunaga do të shfaqet premierë më 8 prill 2020./21Media / KultPlus.com

https://www.youtube.com/watch?v=BIhNsAtPbPI&feature=emb_title

Gjatë xhirimeve të “James Bond” shkaktohet një incident

Një shpërthim në setin e filmit të ri “James Bond”, në studiot “Pinewood”, ka lënduar një pjesëtar të ekuipazhit dhe ka dëmtuar skenën

Shpërthimi i dëmtoi ambientet jashtë studios së famshme të “007”-s, në Buckinghamshire ku po filmohet seria. Askush nga ata që punonin brenda në studio nuk është lënduar, por një pjesëtar i stafit jashtë ka pësuar lëndime të lehta.

E përditshmja “The Sun” shkruante se një shpërthim i trefishtë kishte ndodhur, pasi një skenë shkoi keq.

E gjithë kjo vjen pasi ylli i “James Bond”, Daniel Craig u lëndua muajin e kaluar ndërsa po xhironin në Xhamajka, çka e nënshtroi aktorin 51-vjeçar ndaj një operacioni të lehtë në kyç, që kërkonte dy javë rehabilitim. Filmi i 25-të i serisë “Bond” do të jetë i pesti i Craig në rolin e “007”-s.

Fituesi i çmimit “Oscar”, Rami Malek do të luajë në rolin negativ në filmin e shumëpritur, që do të përcjellë zyrtarisht Craig pas 13 vitesh si “James Bond”. Po ashtu kthehen Ralph Fiennes, Ben Whishaw, Rory Kinnear, Naomie Harris dhe Jeffrey Wright.

Prodhimi i filmit është shtyrë në mënyrë të përsëritur, për shkak të mospajtimeve me “skript”-in, çka ka bërë që të zëvendësohej regjisori Danny Boyle me Cary Fukunagan, në shtator. Filmi pritet të dalë në kinema në SHBA, Britani dhe Francë më 8 prill të vitit 2020.

“Agjenti 007” – kurrë femër

James Bond nuk do të jetë kurrë femër dhe këtë e pohon producentja ekzekutive e serisë së filmave të famshëm.

Barbara Broccoli, që është në krye të kastit të “007”, thotë për the Guardian se “Bond është një mashkull dhe se është një karakter mashkullor, roli është i shkruar për një mashkull dhe unë mendoj se i tillë do të qëndrojë”.

“Nuk kemi përse t’i kthejmë karakteret mashkullore në femra”, thotë ajo.

Ylli aktual i serisë Bond, Daniel Craig ka sugjeruar se filmi i radhës që do të dalë në kinema në 2020-ën, do të jetë i fundit i tij si “007”. Idris Elba është përmendur më parë si një nga pasuesit në rol, pasi vetë ai postoi në Twitter një mesazh që e la të kuptohej një gjë të tillë, transmeton tch.

Të tjerë ndërkohë kanë aluduar se “007” e radhës mund të jetë një grua. Sidoqoftë, 58-vjeçarja Broccoli, thotë se në vend që të bëhet lobim për një James Bond femër, të gjithë ata që punojnë në industrinë e filmit duhet të punojnë për të krijuar më shumë karaktere femërore dhe për t’i bërë historitë të përshtatshme për to.

Babai i saj, Albert Broccoli, ka prodhuar më herët shumë filma të serisë Bond, dhe ka shfaqur më herët mbështetje për femrat që punojnë në industrinë e filmit.

Xhirimi i skenave të Bondit të ri do të nisë më 4 mars dhe filmi do të dalë në kinema në shkurt të 2020. Filmi i fundit i serisë së famshme, “Spectre”, doli në 2015./ KultPlus.com

“James Bondi” bëhet me regjisor të ri

Filmbërësit e James Bond thanë se drejtori i filmit të ardhshëm për agjentin sekret britanik do të jetë amerikani Cary Joji Fukunaga.

Është njoftuar se xhirimi i filmit të 25-të rreth Bond do të fillojë më 4 mars të vitit të ardhshëm dhe do të shfaqet në kinema më 14 shkurt 2020.

Fukunaga do të zëvendësojë britanikun Deny Boyle, largimi i të cilit zhvendosi shfaqjen e planifikuar, transmeton KosovaPress.

Deri tani, producenti amerikan ka punuar në serinë televizive “True Detective” dhe në filmin e luftës “Beasts of No Nation”, ku Idris Elba interpretoi rolin udhëheqës, ndërkohë që referohej si emri më i mundshëm për rolin e agjentit 007./KultPlus.com

Rikthehet makina legjendare e James Bond

Aston Martin planifikon të rivendosë prodhimin e modelit origjinal DB5 që u përvetësua në filma rreth agjentit sekret britanik 007 më shumë se gjysmë shekulli më parë.

Aston Martin DB5 debutoi në ekran në vitin 1964 në “Goldfinger” me Sean Conery, dhe ri-performoi rolin e makinës zyrtare James Bond një vit më vonë në film Thunderball.

Prodhimi i versionit të ardhshëm të DB5 do të jetë i kufizuar në vetëm 25 kopje dhe çmimi i kësaj makine në Britani do të jetë 2,75 milionë funta, duke përjashtuar taksat.

Dorëzimi i parë i automjeteve për blerësit dhe kolektorët e pasur është planifikuar për vitin 2020, por pronarët e ardhshëm të këtij Aston Martini nuk do të jenë në gjendje të vozitin atë në rrugët e qyteteve të tyre, pasi makina nuk do të regjistrohet për ngasje në rrugë publike./KultPlus.com