Momenti kur Dua Lipa shpallet Këngëtarja më e Mirë Britanike në ”Brit Awards 2021” (VIDEO)

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa është shpërblyer me çmimin si artistja më e mirë britanike në ”Brit Awards”, përcjell KultPlus.

“Faleminderit shumë është një nder që të jem këtu dhe përsëri në skenë. Herën e kaluar kur kam qenë këtu në vitin 2018 kam thënë që dëshiroj që të shoh më shumë gra në këtë skenë dhe tri vite më vonë jam shumë e lumtur që po e shoh këtë”, ka theksuar Lipa.

KultPlus ju sjell më poshtë videon e publikuar nga Brit Awards, kur Dua Lipa shpërblehet me këtë çmim. / KultPlus.com

Dua Lipa ia dedikon çmimin infermieres 74-vjeçare

Dua Lipa sonte në ”Brit Awards” u shpërblye me çmimin për këngëtaren më të mirë britanike, ndërkaq me të pranuar këtë çmim, Lipa i është bashkuar iniciativës për t’ia dedikuar çmimin e saj dikujt tjetër, duke i bërë kështu thirrje kryeministrit britanik Boris Johnson që të realizojë propozimin e tij për t’i rritur pagat punonjësëve që janë në vijën e parë gjatë kësaj pandemië, përcjell KultPlus.

“Unë kam zgjedhur që çmimin tim ta ndajë me Elizabeth Anionëu. Ajo e ka kaluar karrierën e saj të mrekullueshme të infermierisë duke luftuar pabarazitë racore. Ajo gjithashtu ka kaluar kaq shumë kohë dhe është një promovuese e fortë për mbrojtjen e punëtorëve të vijës së parë të frontit. Ajo gjithashtu ka thënë se ekziston një pabarazi masive midis mirënjohjes dhe respektit për punëtorët e vijës së frontit sepse është shumë mirë të duartrokasim për ta, por ne duhet t’i paguajmë ata. Prandaj, unë mendoj se ajo që duhet të bëjmë është që ne të gjithë duhet të japim një duartrokitje masive dhe t’i japim Borisit një mesazh që të gjithë mbështesim një rritje të drejtë të pagave për vijën tonë të parë të frontit”, ka thënë Lipa.

74-vjeçarja Elizabeth Nneka Anionëu është një infermiere britanike, administratore e kujdesit shëndetësor, lektor dhe profesor e Infermierisë në Universitetin e Londrës Perëndimore. / KultPlus.com

Dua Lipa fiton çmimin për këngëtaren më të mirë britanike në “Brit Awards”

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa është shpërblyer me çmimin si artistja më e mirë britanike në ”Brit Awards”, përcjell KultPlus.

“Faleminderit shumë është një nder që të jem këtu dhe përsëri në skenë. Herën e kaluar kur kam qenë këtu në vitin 2018 kam thënë që dëshiroj që të shoh më shumë gra në këtë skenë dhe tri vite më vonë jam shumë e lumtur që po e shoh këtë”, ka theksuar Lipa.

”Future Nostalgia” i Lipës është poashtu i nominuar për çmimin e albumit më të mirë në këtë ceremoni. / KultPlus.com

Daily Mail: Gjyshërit e Rita Orës dhe Dua Lipës janë parë duke shijuar një pije në Kosovë në vitin 1960

Gjyshërit e Rita Ora dhe Dua Lipa mund të shihen duke shijuar një pije në Kosovë në vitet 1960 me një imazh që po qarkullon në rrjete sociale.

Të njëjtën e ka postuar Dukagjin Lipa, derisa gjyshi i Ritës, Besim Sahatçiu, një regjisor filmi dhe gjyshi i Duas, Seit Lita, një historian dhe intelektual, ulen së bashku duke pirë, shkruan Daily Mail, transmeton KultPlus.

Yjet e muzikës pop, përkatësisht me moshën 30 dhe 25 vjeç, janë të dyja me origjinë shqiptare.

Fansat duke bërë krahasime mes tyre, u mahnitën me ngjashmëritë që ato kanë me gjyshërit e tyre.

“Babai im, Seit Lipa dhe z. Besim Sahatçiu. Gjyshërit e Dua Lipës dhe Rita Orës duke pirë një pije në qytetin e viteve 1960 në Pejë”, ka shkruar tutje Lipa.

Besim, i cili vdiq në vitin 2005, ishte shumë i respektuar në fushën e tij dhe në 2018, Ministria e Kulturës e nderoi pas vdekjes me një Çmim për Arritjet e Jetës për Kinematografi. Atë vit, një rrugë në qytetin e Prishtinës u emërua pas tij.

Seit në anën tjetër ndërroi jetë në vitin 1999 dhe ishte i njohur në fushën e tij, duke vepruar si udhëheqës i Institutit Kosovar të Historisë nga 1990 deri në 1995.

Rita lindi në Prishtinë, nga prindër shqiptarë. Nëna e saj, Vera, psikiatre dhe babai i saj, Besnik Sahatçiu, është një pronar pubi, i cili ka studiuar ekonomi.

Dua ka lindur në Londër dhe është fëmija i madh i prindërve shqiptarë të Kosovës. Nga ana e gjyshes së saj nga nëna, ajo është me origjinë boshnjake./telegrafi/ KultPlus.com

Sherri mes Ritës e Duas shuan shpresat për bashkëpunim mes katër këngëtareve shqiptare

Bebe Rexha ka sjellë disa bashkëpunime me artistë të famshëm amerikanë në albumin e saj më të ri “Better Mistakes” mirëpo nuk ka arritur të sjellë bashkëpunimin që shumëkush është duke e pritur që një kohë të gjatë.

Bëhet fjalë për premtimin që pati dhënë kohë më parë këngëtarja 31-vjeçare shqiptare, se do t’i bënte bashkë në një projekt, Rita Orën, Dua Lipën, Ava Maxin dhe vetë atë, të gjitha këto, artiste të famshme botërore, me prejardhje shqiptare.

Rexha ka thënë në një intervistë për “The Sun” se është e dëshpëruar që nuk ka arritur ta realizojë këtë duke shtuar se tanimë nuk beson se do të ndodhë ndonjëherë.

Ajo ka thënë se bashkëpunimi nuk mund të bëhet për shkak të problemeve mes Duas dhe Ritës.

“Kam provuar me të vërtetë. Nuk e di saktë se çka po ndodh mes tyre apo cila është drama. Jam munduar gjithmonë të krijojë paqe dhe t’i bëjë bashkë vajzat. Unë me të vërtetë dua të bëjë diçka bashkë me ato por tani jam e sigurtë se kjo nuk do të bëhet kurrë. Nuk dua të shtojë asgjë më shumë për këtë”, është shprehur ajo.

Sipas “The Sun”, Dua dhe Rita, prindërit e të cilave janë që të gjithë nga Kosova, asnjëherë nuk kanë folur për rivalitetin e krijuar, ndonëse besohet se kjo ka ndodhur për shkak të krahasimeve mes tyre.

Ato madje shpeshherë kanë marrë pjesë në ngjarje të njëjta muzikore edhe fizikisht por asnjëherë nuk janë takuar dhe nuk janë paraqitur bashkë para mediave, duke i ikur kontaktit me njëra-tjetrën. 

Ndërkohë, Bebe ka thënë se beson që ato janë bërë “rivale” mes vete për shkak të presionit të të qenit gra në industrinë e muzikës.

“Është e çuditshme sepse e di se si është të jesh vajzë dhe nganjëherë bëhemi vërtetë rivale. Nuk jam duke folur për veten, Duan, Ritën apo Avan. Po flas për vajzat në përgjithësi. Nuk e di për në Mbretërinë e Bashkuar, mirëpo këtu në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, disa vjet më parë, 80% e këngëve të transmetuara në radio ishin të burrave ndërkaq vetëm 20% të grave. Kësisoj, ne ndihemi sikur duhet të garojmë sepse jemi minoritet në industrinë e muzikës”, ka thënë Rexha.

Ajo ka thënë se është për keqardhje që nuk po arrin të realizojë një këngë bashkë me tri vajzat shqiptare pasi siç ka thënë, i njeh të gjitha personalisht dhe se të gjitha janë shumë të mira dhe secila prej tyre është tejet e suksesshme në muzikë.

Bebe Rexha pati hedhur idenë për bashkëpunim mes artisteve shqiptare më famë botërore, në fillim të vitit 2019. /koha/ KultPlus.com

Dua Lipa nominohet për 4 çmime në ‘Billboard Music Awards’

Më në fund është bërë publike lista e plotë e nominimeve për çmimet “Billboard Music Awards 2021”, përcjell KultPlus.

E me publikimn e kësaj liste, sigurisht se nuk do të mungonte as Dua Lipa, e cila këtë vit është e nominuar në katër kategori, si: Top Female Artist, Top Hot 100 Artist, Top Radio Songs Artist dhe Top Radio Song.

Artistë të tjerë me shumë nominime janë edhe DaBaby me 11, Gabby Barrett me 9 dhe Pop Smoke me 10 nominime.

Ndërkaq, fituesit do të shpallen gjatë një ceremonie që do të zhvillohet më 23 maj të këtij viti.

Më poshtë gjeni listën e plotë të nominimeve:

Top Artist

Drake

Juice WRLD

Pop Smoke

Taylor Swift

The Weeknd

Top New Artist

Gabby Barrett

Doja Cat

Jack Harlow

Pop Smoke

Rod Wave

Top Male Artist

Drake

Juice WRLD

Lil Baby

Pop Smoke

The Weeknd

Top Female Artist

Billie Eilish

Ariana Grande

Dua Lipa

Megan Thee Stallion

Taylor Swift

Top Duo/Group

AC/DC

AJR

BTS

Dan + Shay

Maroon 5

Top Billboard 200 Artist

Drake

Juice WRLD

Pop Smoke

Post Malone

Taylor Swift

Top Hot 100 Artist

DaBaby

Drake

Dua Lipa

Pop Smoke

The Weeknd

Top Streaming Songs Artist

DaBaby

Drake

Lil Baby

Pop Smoke

The Weeknd

Top Song Sales Artist

Justin Bieber

BTS

Megan Thee Stallion

*Morgan Wallen

The Weeknd

Top Radio Songs Artist

Justin Bieber

Lewis Capaldi

Dua Lipa

Harry Styles

The Weeknd

Top Social Artist (Fan Voted)

BLACKPINK

BTS

Ariana Grande

SB19

Seventeen

Top R&B Artist

Jhené Aiko

Justin Bieber

Chris Brown

Doja Cat

The Weeknd

Top R&B Male Artist

Justin Bieber

Chris Brown

The Weeknd

Top R&B Female Artist

Jhené Aiko

Doja Cat

SZA

Top Rap Artist

DaBaby

Drake

Juice WRLD

Lil Baby

Pop Smoke

Top Rap Male Artist

Juice WRLD

Lil Baby

Pop Smoke

Top Rap Female Artist

Cardi B

Megan Thee Stallion

Saweetie

Top Country Artist

Gabby Barrett

Kane Brown

Luke Combs

Chris Stapleton

*Morgan Wallen

Top Country Male Artist

Luke Combs

Chris Stapleton

*Morgan Wallen

Top Country Female Artist

Gabby Barrett

Maren Morris

Carrie Underwood

Top Country Duo/Group

Dan + Shay

Florida Georgia Line

Maddie & Tae

Top Rock Artist

AC/DC

AJR

Five Finger Death Punch

Machine Gun Kelly

twenty one pilots

Top Latin Artist

Anuel AA

Bad Bunny

J Balvin

Maluma

Ozuna

Top Latin Male Artist

Bad Bunny

J Balvin

Ozuna

Top Latin Female Artist

Becky G

Karol G

Rosalía

Top Latin Duo/Group

Banda MS de Sergio Lizárraga

Eslabón Armado

Los Dos Carnales

Top Dance/Electronic Artist

The Chainsmokers

Kygo

Lady Gaga

Marshmello

Surf Mesa

Top Christian Artist

Casting Crowns

Elevation Worship

for KING & COUNTRY

Carrie Underwood

Zach Williams

Top Gospel Artist

Kirk Franklin

Koryn Hawthorne

Tasha Cobbs Leonard

Maverick City Music

Kanye West

ALBUM AWARDS

Top Billboard 200 Album

Juice WRLD, Legends Never Die

Lil Baby, My Turn

Pop Smoke, Shoot for the Stars, Aim for the Moon

Taylor Swift, folklore

The Weeknd, After Hours

Top R&B Album

Jhené Aiko, Chilombo

Chris Brown & Young Thug, Slime & B

Doja Cat, Hot Pink

Kehlani, It Was Good Until It Wasn’t

The Weeknd, After Hours

Top Rap Album

DaBaby, BLAME IT ON BABY

Juice WRLD, Legends Never Die

Lil Baby, My Turn

Lil Uzi Vert, Eternal Atake

Pop Smoke, Shoot for the Stars, Aim for the Moon

Top Country Album

Gabby Barrett, Goldmine

Sam Hunt, SOUTHSIDE

Chris Stapleton, Starting Over

Carrie Underwood, My Gift

*Morgan Wallen, Dangerous: The Double Album

Top Rock Album

AC/DC, Power Up

Miley Cyrus, Plastic Hearts

Glass Animals, Dreamland

Machine Gun Kelly, Tickets to My Downfall

Bruce Springsteen, Letter to You

Top Latin Album

Anuel AA, Emmanuel

Bad Bunny, El Último Tour Del Mundo

Bad Bunny, Las que no iban a salir

Bad Bunny, YHLQMDLG

J Balvin, Colores

Top Dance/Electronic Album

DJ Snake, Carte Blanche

Gryffin, Gravity

Kygo, Golden Hour

Lady Gaga, Chromatica

Kylie Minogue, Disco

Top Christian Album

Bethel Music, Peace

Elevation Worship, Grave Into Gardens

Carrie Underwood, My Gift

We The Kingdom, Holy Water

Zach Williams, Rescue Story

Top Gospel Album

Koryn Hawthorne, I AM

Tasha Cobbs Leonard, Royalty: Live at the Ryman

Maverick City Music, Maverick City Vol. 3 Part 1

Maverick City Music, Maverick City Vol. 3 Part 2

Kierra Sheard, Kierra

SONG AWARDS

Top Hot 100 Song Presented by Rockstar

24kGoldn ft. iann dior “Mood”

Gabby Barrett ft. Charlie Puth “I Hope”

Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”

DaBaby ft. Roddy Ricch “ROCKSTAR”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Streaming Song

Cardi B ft. Megan Thee Stallion “WAP”

DaBaby ft. Roddy Ricch “ROCKSTAR”

Future ft. Drake “Life Is Good”

Jack Harlow ft. DaBaby, Tory Lanez, & Lil Wayne “WHATS POPPIN”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Selling Song

Gabby Barrett ft. Charlie Puth “I Hope”

BTS “Dynamite”

Cardi B ft. Megan Thee Stallion “WAP”

Megan Thee Stallion “Savage”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Radio Song

Gabby Barrett ft. Charlie Puth “I Hope”

Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”

Dua Lipa “Don’t Start Now”

Harry Styles “Adore You”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Collaboration (Fan Voted)

24kGoldn ft. iann dior “Mood”

Gabby Barrett ft. Charlie Puth “I Hope”

Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”

DaBaby ft. Roddy Ricch “ROCKSTAR”

Jack Harlow ft. DaBaby, Tory Lanez, & Lil Wayne “WHATS POPPIN”

Top R&B Song

Jhené Aiko ft. H.E.R. “B.S.”

Justin Bieber ft. Quavo “Intentions”

Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”

Doja Cat “Say So”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Rap Song

24kGoldn ft. iann dior “Mood”

Cardi B ft. Megan Thee Stallion “WAP”

DaBaby ft. Roddy Ricch “ROCKSTAR”

Jack Harlow ft. DaBaby, Tory Lanez, & Lil Wayne “WHATS POPPIN”

Megan Thee Stallion “Savage”

Top Country Song

Jason Aldean “Got What I Got”

Gabby Barrett “I Hope”

Lee Brice “One of Them Girls”

*Morgan Wallen “Chasin’ You”

*Morgan Wallen “More Than My Hometown”

Top Rock Song

AJR “Bang!”

All Time Low ft. blackbear “Monsters”

Glass Animals “Heat Waves”

Machine Gun Kelly ft. blackbear “my ex’s best friend”

twenty one pilots “Level of Concern”

Top Latin Song

Bad Bunny “Yo Perreo Sola”

Bad Bunny & Jhay Cortez “Dákiti”

Black Eyed Peas & J Balvin “RITMO (Bad Boys For Life)”

Maluma & The Weeknd “Hawái”

Ozuna x Karol G x Myke Towers “Caramelo”

Top Dance/Electronic Song

Lady Gaga “Stupid Love”

Lady Gaga & Ariana Grande “Rain on Me”

SAINt JHN “Roses (Imanbek Remix)”

Surf Mesa ft. Emilee “ily (i love you baby)”

Topic & A7S “Breaking Me”

Top Christian Song

Elevation Worship ft. Brandon Lake “Graves Into Gardens”

for KING & COUNTRY, Kirk Franklin & Tori Kelly “TOGETHER”

Kari Jobe, Cody Carnes, & Elevation Worship “The Blessing (Live)”

Tauren Wells ft. Jenn Johnson “Famous For (I Believe)”

Zach Williams & Dolly Parton “There Was Jesus”

Top Gospel Song

Koryn Hawthorne “Speak To Me”

Jonathan McReynolds & Mali Music “Movin’ On”

Marvin Sapp “Thank You For It All”

Tye Tribbett “We Gon’ Be Alright”

Kanye West ft. Travis Scott “Wash Us In The Blood”

Top Artist

Drake

Juice WRLD

Pop Smoke

Taylor Swift

The Weeknd

Top New Artist

Gabby Barrett

Doja Cat

Jack Harlow

Pop Smoke

Rod Wave

Top Male Artist

Drake

Juice WRLD

Lil Baby

Pop Smoke

The Weeknd

Top Female Artist

Billie Eilish

Ariana Grande

Dua Lipa

Megan Thee Stallion

Taylor Swift

Top Duo/Group

AC/DC

AJR

BTS

Dan + Shay

Maroon 5

Top Billboard 200 Artist

Drake

Juice WRLD

Pop Smoke

Post Malone

Taylor Swift

Top Hot 100 Artist

DaBaby

Drake

Dua Lipa

Pop Smoke

The Weeknd

Top Streaming Songs Artist

DaBaby

Drake

Lil Baby

Pop Smoke

The Weeknd

Top Song Sales Artist

Justin Bieber

BTS

Megan Thee Stallion

*Morgan Wallen

The Weeknd

Top Radio Songs Artist

Justin Bieber

Lewis Capaldi

Dua Lipa

Harry Styles

The Weeknd

Top Social Artist (Fan Voted)

BLACKPINK

BTS

Ariana Grande

SB19

Seventeen

Top R&B Artist

Jhené Aiko

Justin Bieber

Chris Brown

Doja Cat

The Weeknd

Top R&B Male Artist

Justin Bieber

Chris Brown

The Weeknd

Top R&B Female Artist

Jhené Aiko

Doja Cat

SZA

Top Rap Artist

DaBaby

Drake

Juice WRLD

Lil Baby

Pop Smoke

Top Rap Male Artist

Juice WRLD

Lil Baby

Pop Smoke

Top Rap Female Artist

Cardi B

Megan Thee Stallion

Saweetie

Top Country Artist

Gabby Barrett

Kane Brown

Luke Combs

Chris Stapleton

*Morgan Wallen

Top Country Male Artist

Luke Combs

Chris Stapleton

*Morgan Wallen

Top Country Female Artist

Gabby Barrett

Maren Morris

Carrie Underwood

Top Country Duo/Group

Dan + Shay

Florida Georgia Line

Maddie & Tae

Top Rock Artist

AC/DC

AJR

Five Finger Death Punch

Machine Gun Kelly

twenty one pilots

Top Latin Artist

Anuel AA

Bad Bunny

J Balvin

Maluma

Ozuna

Top Latin Male Artist

Bad Bunny

J Balvin

Ozuna

Top Latin Female Artist

Becky G

Karol G

Rosalía

Top Latin Duo/Group

Banda MS de Sergio Lizárraga

Eslabón Armado

Los Dos Carnales

Top Dance/Electronic Artist

The Chainsmokers

Kygo

Lady Gaga

Marshmello

Surf Mesa

Top Christian Artist

Casting Crowns

Elevation Worship

for KING & COUNTRY

Carrie Underwood

Zach Williams

Top Gospel Artist

Kirk Franklin

Koryn Hawthorne

Tasha Cobbs Leonard

Maverick City Music

Kanye West

ALBUM AWARDS

Top Billboard 200 Album

Juice WRLD, Legends Never Die

Lil Baby, My Turn

Pop Smoke, Shoot for the Stars, Aim for the Moon

Taylor Swift, folklore

The Weeknd, After Hours

Top R&B Album

Jhené Aiko, Chilombo

Chris Brown & Young Thug, Slime & B

Doja Cat, Hot Pink

Kehlani, It Was Good Until It Wasn’t

The Weeknd, After Hours

Top Rap Album

DaBaby, BLAME IT ON BABY

Juice WRLD, Legends Never Die

Lil Baby, My Turn

Lil Uzi Vert, Eternal Atake

Pop Smoke, Shoot for the Stars, Aim for the Moon

Top Country Album

Gabby Barrett, Goldmine

Sam Hunt, SOUTHSIDE

Chris Stapleton, Starting Over

Carrie Underwood, My Gift

*Morgan Wallen, Dangerous: The Double Album

Top Rock Album

AC/DC, Power Up

Miley Cyrus, Plastic Hearts

Glass Animals, Dreamland

Machine Gun Kelly, Tickets to My Downfall

Bruce Springsteen, Letter to You

Top Latin Album

Anuel AA, Emmanuel

Bad Bunny, El Último Tour Del Mundo

Bad Bunny, Las que no iban a salir

Bad Bunny, YHLQMDLG

J Balvin, Colores

Top Dance/Electronic Album

DJ Snake, Carte Blanche

Gryffin, Gravity

Kygo, Golden Hour

Lady Gaga, Chromatica

Kylie Minogue, Disco

Top Christian Album

Bethel Music, Peace

Elevation Worship, Grave Into Gardens

Carrie Underwood, My Gift

We The Kingdom, Holy Water

Zach Williams, Rescue Story

Top Gospel Album

Koryn Hawthorne, I AM

Tasha Cobbs Leonard, Royalty: Live at the Ryman

Maverick City Music, Maverick City Vol. 3 Part 1

Maverick City Music, Maverick City Vol. 3 Part 2

Kierra Sheard, Kierra

SONG AWARDS

Top Hot 100 Song Presented by Rockstar

24kGoldn ft. iann dior “Mood”

Gabby Barrett ft. Charlie Puth “I Hope”

Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”

DaBaby ft. Roddy Ricch “ROCKSTAR”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Streaming Song

Cardi B ft. Megan Thee Stallion “WAP”

DaBaby ft. Roddy Ricch “ROCKSTAR”

Future ft. Drake “Life Is Good”

Jack Harlow ft. DaBaby, Tory Lanez, & Lil Wayne “WHATS POPPIN”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Selling Song

Gabby Barrett ft. Charlie Puth “I Hope”

BTS “Dynamite”

Cardi B ft. Megan Thee Stallion “WAP”

Megan Thee Stallion “Savage”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Radio Song

Gabby Barrett ft. Charlie Puth “I Hope”

Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”

Dua Lipa “Don’t Start Now”

Harry Styles “Adore You”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Collaboration (Fan Voted)

24kGoldn ft. iann dior “Mood”

Gabby Barrett ft. Charlie Puth “I Hope”

Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”

DaBaby ft. Roddy Ricch “ROCKSTAR”

Jack Harlow ft. DaBaby, Tory Lanez, & Lil Wayne “WHATS POPPIN”

Top R&B Song

Jhené Aiko ft. H.E.R. “B.S.”

Justin Bieber ft. Quavo “Intentions”

Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”

Doja Cat “Say So”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Rap Song

24kGoldn ft. iann dior “Mood”

Cardi B ft. Megan Thee Stallion “WAP”

DaBaby ft. Roddy Ricch “ROCKSTAR”

Jack Harlow ft. DaBaby, Tory Lanez, & Lil Wayne “WHATS POPPIN”

Megan Thee Stallion “Savage”

Top Country Song

Jason Aldean “Got What I Got”

Gabby Barrett “I Hope”

Lee Brice “One of Them Girls”

*Morgan Wallen “Chasin’ You”

*Morgan Wallen “More Than My Hometown”

Top Rock Song

AJR “Bang!”

All Time Low ft. blackbear “Monsters”

Glass Animals “Heat Waves”

Machine Gun Kelly ft. blackbear “my ex’s best friend”

twenty one pilots “Level of Concern”

Top Latin Song

Bad Bunny “Yo Perreo Sola”

Bad Bunny & Jhay Cortez “Dákiti”

Black Eyed Peas & J Balvin “RITMO (Bad Boys For Life)”

Maluma & The Weeknd “Hawái”

Ozuna x Karol G x Myke Towers “Caramelo”

Top Dance/Electronic Song

Lady Gaga “Stupid Love”

Lady Gaga & Ariana Grande “Rain on Me”

SAINt JHN “Roses (Imanbek Remix)”

Surf Mesa ft. Emilee “ily (i love you baby)”

Topic & A7S “Breaking Me”

Top Christian Song

Elevation Worship ft. Brandon Lake “Graves Into Gardens”

for KING & COUNTRY, Kirk Franklin & Tori Kelly “TOGETHER”

Kari Jobe, Cody Carnes, & Elevation Worship “The Blessing (Live)”

Tauren Wells ft. Jenn Johnson “Famous For (I Believe)”

Zach Williams & Dolly Parton “There Was Jesus”

Top Gospel Song

Koryn Hawthorne “Speak To Me”

Jonathan McReynolds & Mali Music “Movin’ On”

Marvin Sapp “Thank You For It All”

Tye Tribbett “We Gon’ Be Alright”

Kanye West ft. Travis Scott “Wash Us In The Blood”/ KultPlus.com

Ambasada Amerikane vë në fokus sukseset e Lipës, Bashollit e Morinës, porosi për kosovarët: Mbrojeni autorësinë

Ambasada Amerikane në Kosovë ka bërë thirrje për mbrojtjen e autorësisë intelektuale të prodhimeve kreative në Kosovë, shkruan KultPlus.

Ambasada Amerikane një kërkesë të tillë e ka bërë duke vënë në pah krijimtarinë e gjerë të artistëve kosovarë, duke filluar që nga suksesi i Blerta Bashollit, Dua Lipës, e nominimin e Visar Morinës në Globin e Artë.

“Kosovarët janë të njohur për krijimtarinë e tyre. Vetëm këtë vit, Blerta Basholli fitoi 3 çmime Sundance për “Hive”, Dua Lipa fitoi një Grammy, dhe “Exile” i Visar Morinës u bë i nominuari i parë i Globit të Artë në Kosovë. Kjo krijimtari duhet të mbrohet, jo të shfrytëzohet. Kjo është ajo që kanë të bëjnë me të drejtat e pronësisë intelektuale. Çfarë do të bëni për të mbrojtur prodhimet kreative të Kosovës?”, shkruhet në postimin e Ambasadës Amerikane në Kosovë./ KultPlus.com

Dua Lipa: Fondacion i Elton John grumbulloi 3 milionë dollarë për të prekurit nga SIDA

Për herë të parë në histori, ndeja e famshme e organizuar nga Elton John që zakonisht mbahet para ceremonisë së shpërblimeve ”Oscars”, është mbajtur pa audiencë, në mënyrë virtuale, përcjell KultPlus.

Kjo ngjarje u është dedikuar personave të prekur nga SIDA dhe paratë e mbledhura nga kjo ngjarje do të shkojnë pikërisht në ndihme të këtyre personave.

Ndërkaq Dua Lipa e cila natën e mbrëmshme ka performuar për herë të parë më këngëtarin e njohur botëror, Elton John, nëpërmjet një postim në Facebook ka bërë të ditur se mbrëmë janë mbledhur 3 milionë dollarë për të prekurit nga HIV/AIDS.

“Natën e kaluar Fondacioni i SIDA-s Elton John grumbulloi 3 MILION $ për të luftuar HIV / AIDS. Ju falënderoj të gjithëve për donacionet. Faleminderit Elton John & David Furnish që më keni ftuar!!!!, ka shkruar ndër të tjera Lipa./ KultPlus.com

Last night the Elton John AIDS Foundation raised $3 MILLION to fight HIV/AIDS❣️thank you to everyone for tuning in!…

Posted by Dua Lipa on Monday, April 26, 2021

Dua Lipa vazhdon të kryesojë në listën ‘Top Global Albums’ në Spotify

Albumi  ‘Future Nostalgia’ i këngëtares shqiptare me famë botërore, Dua Lipa gjendet në top listën e ‘Spotify’, shkruan KultPlus.

Këtë e tregon edhe vetë profili i Spotify në Instagram, të cilët kanë publikuar një postim me statistika të albumeve më të mira dhe Dua ishte në krye të top listës me “Future Nostalgia”.

Me anë të postimit të fundit, Dua lajmëroi fansat se ajo u rendit artistja me albumin në vendin e dytë.

Dua natën e mbrëmshme ka performuar krah Elton John në mbrëmjen para “Oscars”, ku edhe tha se ndihet me shumë fat që iu dha mundësia për këtë performancë./ KultPlus.com

Dua Lipa e mahnitshme në ngjarjen e përvitshme të ‘Oscars’ (VIDEO)

Për herë të parë në histori, ndeja e famshme e organizuar nga Elton John që zakonisht mbahet para ceremonisë së shpërblimeve ”Oscars”, është mbajtur pa audiencë, në mënyrë virtuale, përcjell KultPlus.

Kjo ndenjë u është dedikuar personave të prekur nga SIDA dhe paratë e mbledhura nga kjo ngjarje do të shkojnë pikërisht në ndihme të këtyre personave.

Kjo ngjarje e cila ishte e mbushr me intervista, muzikë e humor u mbajtë nën prezantimin e Elton John dhe aktori i famshëm amerikan Neil Patric Harris.

Ishte Dua Lipa ajo që mbrëmë ktheu vëmendjen e botës me performancën e saj të mahnitshme. Lipa për herë të parë ka performuar së bashku me këngëtarin e njohur botëror, Elton John.

Me plot sharm ajo ka intepretuar hitet “Don’t Start Noë”, “Levitating”, “Hallucinate” dhe “Pretty Please”, e shoqëruar në piano nga Elton John.

Në fund të performancës, Dua e cila vazhdimisht e ka shprehur admirimin për yllin britanik të muzikës, Elton John, tha: Çfarë nderi dhe një ëndërr e shndërruar në realitet për mua. Elton, falemindërit që më ke ftuar të performoj me ty sonte. / KultPlus.com

‘Levitating’ nga Dua Lipa arrin në 1 milion video në TikTok

Dua Lipa fitoi famë të madhe këtë vit me albumin e njohur tashmë “Future Nostalgia”.

Këtë e tregon edhe vetë profili i Spotify në Instagram, të cilët kanë publikuar me postime me statistika të albumeve më të mira dhe Dua ishte po qëndron në top 3 të listës me “Future Nostalgia”.

Me anë të postimit të fundit, Dua lajmëroi fansat se ajo u rendit artistja me këngën “Levitating” ka arritur të mbledhë 1 milion video në TikTok./ KultPlus.com

Dua Lipa performon sonte në ndejën para akademisë ‘Oscars’

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa është e ftuara speciale e ikonës së muzikës Elton John, në ndejën që do të mbahet para zhvillimit të ceremonisë së ndarjes së çmimeve ‘Oscars’, shkruan KultPlus.

Elton John, përmes fondacionit të tij ka ftuar edhe shumë artistë të tjerë, të cilët do të performojnë në këtë ngjarje, ndërkaq paratë e mbledhura do të shkojnë në ndihmë të personave të prekur nga sëmundja e Sidës.

“Jeni të ftuar në ndejën e çmimeve të Akademisë për të ndihmuar Fondacionin kundër Sidës të Elton Johnit. Përdorni kodin DUA 80 për një zbritje 80 %”, ka shkruar Dua në Facebook. / KultPlus.com

Dua Lipa, këngëtarja femër më e dëgjuar në ‘Spotify’

Dua Lipa mbrëmë bëri publike suksesin e saj të radhës, në muajin e fundit ajo u bë këngëtarja femër më e dëgjuar në platformën muzikore ”Spotify”, përcjell KultPlus.

Kjo njëherit është hera e dytë që Dua Lipa renditet si e para femër më e dëgjuar në këtë platformë tejet të famshme muzikore. Ndërsa, në rangun botëror, ajo zë vendin e tretë.

Albumi i saj “Future Nostalgia”, i publikuar në 2020 vijon të ketë mjaft suskese duke u renditur në vendin e parë përsa i përket albumeve më të shitur në Britani. / KultPlus.com

Bebe Rexha: Bashkëpunimi me Duan, Ritën dhe Avan do të ishte frymëzim për vajzat shqiptare

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Bebe Rexha së fundmi i është përgjigjur pyetjeve të fansave të saj në rubrikën ‘AskAnythingChat’, përcjell KultPlus.

Ndër pyetjet e shumta që ju drejtuan këngëtares ishte edhe ajo e një bashkëpunimi të mundshëm me Dua Lipën dhe Ava Max, për të cilën Rexha ja thënë se do të ishte një gjë e mrekullueshme që të gjitha të bëhen bashkë sepse vijnë nga i njëjti vend.

“Çdo gjë është e mundur, dhe do të thoja ‘Po’, do të përpiqem të ndodhë. Unë mendoj se do të ishte e mrekullueshme sikur vajzat të bëheshin bashkë, sepse ju e dini që ne vijmë nga i njëjti vend, ku ashtu siç kemi folur më herët, në të kaluarën, vajzat nuk ishin gjithmonë në muzikë në kulturën tonë, tani është komplet ndryshe dhe ju e dini që unë e dua kulturën time shumë, por unë jam rritur në gjysmë kulturën time, kështu që mund të flas në gjysmën e tyre”, ka thënë ajo.

Tutje këngëtarja ka shtuar se një bashkëpunim i tillë mes shqiptareve do të motivonte të gjitha femrat tjera shqiptare dhe kosovare, që ato kanë fuqi të arrijnë në jetë.

“Ju e dini, ne femrat nuk kemi qenë gjithmonë të barabarta si meshkujt dhe mendoj se fakti se ne të gjitha vijmë nga një kulturë e ngjashme është vërtet e bukur dhe mendoj se do të ishte e mrekullueshme për neve të vinim së bashku dhe të kapnim duart dhe të bëheshim si të gjitha vajzat tjera shqiptare ose kosovare atje, do të ishim si: ‘Ju mundeni, ju mund ta bëni këtë, ju mund t’i bëni ëndrrat e tua realitet, ti e ke këtë dhe çdo vajzë në botë – nuk ka rëndësi nga je, kështu që do të doja ta bëja këtë të ndodhte”, ka theksuar Rexha./ KultPlus.com

Dua Lipa me paraqitje të mrekullueshme në shoun “BBC Live Lounge”

Sensacioni i fundit në muzikë, Dua Lipa, e ka interpretuar një ‘cover’ të këngës së artistes së re Arlo Parks, “Eugene”, në shoun e radios “BBC Live Lounge”.

Ylli i muzikës pop i performoi live disa këngë të saj në këtë ngjarje, përfshirë edhe një version të ripërpunuar të hitit të Parksit të lansuar në vitin 2020, i cili ishte pjesë i albumit të saj debutues “Collapsed in Sunbeams”.

Në interpretimin e këngës “Eugene”, Lipa në skenë shoqërohej nga një kitarist dhe tri tri këngëtare shoqëruese. Performanca rezultoi mjaft e mirë dhe e ndjeshme, derisa në mesin e shumë personave që reaguan online ndaj saj ishte edhe vet autorja e këngës, Arlo Parks, e cila e ndau në rrjetet sociale një video ku shihet duke e shijuar interpretimin e këngës së saj nga Dua Lipa, dhe teksa e quajti këtë një moment special për të.

“Jam plotësisht e mahnitur. Dua më dukej sikur po fluturoja në ajër duke e dëgjuar interpretimin tënd të këngës ‘Eugene’ në BBC Radio 1. Çfarë momenti special për një performancë të qetë dhe tejet personale të këngës të cilën e kam shkruar në dhomën e ditës. Dua Lipa ti je një yll i vërtetë dhe po ndihem shumë e lumtur në këto momente”, kishte shkruar Parks në mesazhin shoqërues të videos.

Në fillim të këtij muaji u bë i ditur lajmi se këngëtarja me prejardhje kosovare, Dua Lipa, aktualisht e ka albumin më të madh të vitit 2021 në Britani të Madhe dhe njëkohësisht, “Future Nostalgia”, është shpallur albumi më i transmetuar në Spotify, me 4.7 milionë transmetime si dhe renditet si albumi i 23-të më i transmetuar në historinë e kësaj platforme muzikore.

Albumi i dytë i Lipës nga lansimi në mars të vitit të kaluar, ka vazhduar të jetë pjesë e toplistave zyrtare të albumeve më të mira për 33 javë rresht, dhe katër herë ishte pozicionuar në vendin e parë të këtyre toplistave.

Ndërkohë, së fundmi u bë i ditur lajmi se, Arlo Pars dhe Dua Lipa, janë pjesë e listës së artistëve të cilët do të performojnë në edicionin e sivjetmë të ceremonisë shpërblyese “BRIT Awards”.

Në lajme të tjera, kryetari i Londrës, Sadiq Khan, i është përgjigjur lajmit se Dua Lipa po e përkrahë atë në zgjedhjet e ardhshme për kryetar, duke thënë se ndihet i nderuar që e ka mbështetjen e një superylli sikur pop këngëtarja Lipa.

Në reagimin e tij ndaj këtij lajmi, Sadiq Khan shkroi: “Dua është një nga talentet më kreative në botë dhe një ambasadore e jashtëzakonshme për qytetin e Londrës. Jam i nderuar që e kam mbështetjen e saj në këto zgjedhje”.

Javën e kaluar, këngëtarja me famë botërore i inkurajoi ndjekësit e saj në rrjetet sociale që të votojnë për kandidatin Khan në zgjedhjet e ardhshme për kryetar të Londrës, të cilat mbahen më 6 maj./ Koha.net / KultPlus.com

‘Future Nostalgia’ nga Dua Lipa albumi më i dëgjuar i vitit në Spotify

‘Future Nostalgia’ nga këngëtarja me prejardhje nga Kosova, Dua Lipa është albumi më i transmetuar i vitit në platformën Spotify.

Albumi i dytë nga Dua Lipa, i titulluar ‘Future Nostalgia’, u lansua më 27 mars të vitit 2020.

Që nga ajo kohë e deri më sot, ky album ka thyer vazhdimisht rekorde, duke u bërë një nga albumet më të suksesshme në industrinë muzikore.

Me plot 4,7 miliardë dëgjime ‘Future Nostalgia’ është albumi më i dëgjuar në platformën Spotify, që nga albumi ‘21’ nga Adele.

Ai radhitet si albumi i 23-të më i dëgjuar në Spotify.

Rikujtojmë se kënga e fundit e Dua Lipës është ‘We’re Good’ e cila ka plot 45 milionë shikime në Youtube./ KultPlus.com

Dua Lipa nuk ka të ndalur, fiton edhe një çmimin të rëndësishëm

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, prej shumë kohësh qëndron në top listat botërore dhe sukseset e saj nuk kanë të ndalur.

Së fundmi këngëtarja ka fituar një çmim të rëndësishëm në “Latin American Music Award” si ‘Favorite Artist-Crossover’.

Dua lajmin e bëri të ditur përmes një postimi në rrjetin social “Instagram”, ku u shpreh tejet e lumur për këtë sukses dhe i falënderoi të gjithë.

“Future Nostalgia”, shënoi një tjetër sukses duke bërë që të renditet në vendin e parë për sa i përket albumeve më të shitur në Mbretërinë e Bashkuar dhe për vitin 2021 janë shitur plot 68.926 kopje. / KultPlus.com

Dua Lipa sërish pjesë e reklamës së parfumit “Libre”

Dua Lipa vjen plotësisht e lirë në reklamën e re për markën e parfumeve “Yves Saint Laurent”. Parfumi mban titullin “Libre”.

“Mos kini frikë nga liria juaj,” dëgjohet duke thënë Lipa në reklamën në të cilën shfaqet duke u ngjitur shkallëve drejt majës së një ndërtese, ku edhe e largon xhaketën nga trupi dhe qëndron e zhveshur e drejtuar nga qyteti.

Në prapavi të videos këngëtarja me prejardhje kosovare dëgjohet duke e kënduar hitin e vitit 1965 të bendit “Rolling Stones”, “I’m Free”.

Dua Lipa i shfrytëzoi rrjetet sociale për ta bërë të ditur lansimin e kampanjës së re për markën e njohur të kozmetikës, “YSL Beauty”.

“Pranvera është këtu bashkë me reklamën time të re për @yslbeauty #LIBRE”, ka shkruar Lipa në mesazhin e saj. / KultPlus.com

Albumi i Dua Lipës renditet si më i shitur i vitit 2021 në Angli

“Future Nostalgia” i artistes shqiptare Dua Lipa është albumi më i shitur i vitit 2021 deri më tani në Mbretërinë e Bashkuar, sipas të dhënave të kompanisë zyrtare Charts.

Ky album i cili është në shitje nga kompania e prodhimit “Warner Records” përfundoi tremujorin e parë të vitit 2021 me një shitje prej 68,926 kopje (54,624 prej tyre nga shërbimet e transmetimit online). Pak më shumë se një vit nga publikimi i tij, albumi i dytë në karrierën e Dua Lipës ka shitur deri më tani 333,968 kopje (234,111 prej tyre nga shërbimet e transmetimit online).

Tani albumi ka kaluar plot 33 javë në listën e ‘top 10 e albumeve më të mira’ – në katër prej të cilave ka qenë në vendin e parë, shkruan Music Week, transmeton KultPlus.

“Future Nostalgia” vazhdon të arrijë suksese të reja, jo vetëm në Mbretërinë e Bashkuar, por në të gjithë botën”, tha presidenti i Warner Records në Mbretërinë e Bashkuar, Phil Christie.

Albumi i saj debutues i vitit 2017 pati një shitje prej 720,505 kopjesh dhe Dua Lipa, kohët e fundit kalon një milion shitje me dy albumet e saj.

E lumtur për këtë sukses, Lipa shpërndau në InstaStory një postim nga faqet e një prej fansave që pasqyronte këtë sukses.

“Çmenduri! Uau faleminderit Britani”, shkroi këngëtarja me prejardhje shqiptare në mbishkrimin e postimit. / KultPlus.com

Dua Lipa performon me Elton John në përkahje të personave të infektuar me HIV

Këngëtarja e famshme shqiptare, Dua Lipa ka bërë të ditur se do të performojë me Elton John në ceremoninë që çdo vit përcjell ceremoninë e famshme të Oscars , përcjell KultPlus.

Dua Lipa përmes një postimi në rrjetin social Instagram, ka bërë të ditur se do të performojë krah këngëtarin të njohur Elton John, ku ndër të tjera, është bërë e ditur se kjo performancë bëhet në përkrahje të personave të infektuar me HIV.

‘Jam shokuar kur e kam kuptuar se brenda një ditë, 1600 të rinjë infektohen me HIV. Prandaj ju lutem bashkohuni me mua që të rrisim vetëdijësimin për HIV’, ka shkruar Dua në postimin e saj. / KultPlus.com

Dua Lipa e nominuar në katër kategori për çmimet “iHeartRadio Music Awards”

E mrekullueshmja Dua Lipa vazhdon të jetë ndër artistet më të nominuara në ceremonitë shpërblyese të muzikës.

E radhës është ngjarja e përvitshme “iHeartRadio Music Award”, ku këngëtarja me prejardhje kosovare ka arritur t’i fitojë 4 nominime në kategoritë: “Artistja më e mirë e vitit”, “Kënga më e mirë e vitit” për hitin e saj “Don’t Start Now”, “Teksi më i mirë” dhe “Videoklipi më i mirë”, po ashtu për këngën “Don’t Start Now”.

Me më së shumti nominime për çmimet “iHeartRadio Music”, sivjet po kryeson ylli kanadez i muzikës, The Weeknd, me tetë sosh. Pas tij renditen Meghan Thee Stallion, Roddy Rich, Harry Styles, Justin Bieber, Post Malone dhe të tjerë.

Ceremonia e ndarjes së këtyre shpërblimeve mbahet live më 27 maj në teatrin “Dolby” të Los Angelesit, ndërsa ngjarja do të transmetohet në kanalin “Fox”.

Suksesi i albumit të dytë të Dua Lipës, “Future Nostalgia” ka qenë i padiskutueshëm, duke e vënë atë në listën e artisteve më të dëgjuara në radio e platforma muzikore, dhe më të nominuar nëpër ceremoni të ndryshme shpërblyese./ KultPlus.com

Dua Lipa uron Vjosa Osmanin: Sa e mrekullueshme të shohësh një grua në maje

Këngëtarja kosovare me famë botërore, Dua Lipa i është gëzuar lajmit se Vjosa Osmani është bërë presidente e Kosovës.

Përmes një postimi, Dua ka uruar Vjosa Osmanin për postin e ri.

“Urime znj.Presidente. Sa e mrekullueshme të shohësh një grua në maje”, kështu ka shkruar Lipa në postimin e saj në Instastory.

Vjosa Osmani u bë presidente e Kosovës ditën e diele me 71 vota për në seancën e parlamentare./KultPlus.com

Edi Rama: Me Dua Lipën rrugës për në Fier (VIDEO)

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka publikuar një video në rrjetin social “Facebook”, duke dëgjuar këngën e këngëtares kosovare me famë botërore, Dua Lipës, gjatë udhëtimit të tij për në Fier, raporton Express.

Në Shqipëri zgjedhjet do të mbahen më 25 prill, ku tani janë duke zhvilluar takimet me qytetarë të ndryshëm, Rama postoi videon gjatë rrugës së tij për në Fier, ku do të bëj takimin e radhës.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka publikuar një video në rrjetin social “Facebook”, duke dëgjuar këngën e këngëtares kosovare me famë botërore, Dua Lipës, gjatë udhëtimit të tij për në Fier, raporton Express.

Në Shqipëri zgjedhjet do të mbahen më 25 prill, ku tani janë duke zhvilluar takimet me qytetarë të ndryshëm, Rama postoi videon gjatë rrugës së tij për në Fier, ku do të bëj takimin e radhës.

“Me Dua Lipën për në Fier”, ka shkruar kryeministri Rama në mbishkrimin e videos.

Edi Rama tani është në përfundim të mandatit e tij të dytë, duke i fituar zgjedhjet në vitin 2013-të dhe në 2017-tën.

Dua Lipa së shpejti me figurën e tretë prej dylli në ‘Madame Tussauds’

Suksesi i këngëtares me prejardhje shqiptare, Dua Lipa, tashmë vërehet dukshëm.

Artistja e njohur jo vetëm që po korrë sukses me dëgjueshmëri në platforma digjitale, por edhe me fitimin e çmimeve të shumta.

Lajmin e ka bërë të ditur përmes një postimi në rrjetin social Instagram, teksa shihej e rrethuar me aparate.

Figura ime e tretë e dyllit në Madame Tussauds. Ja një ilustrim nga prapaskena, ku artistët e studios morën më shumë se 200 matje për figurën time të qytetin e Nju Jorkut që do të arrijë më vonë këtë vit”, ka shkruar ajo në përshkrim.