“Simbol”, kënga e ndjeshme e Hana Cakulit që preku zemrat e publikut (VIDEO)

Hana Cakuli është një ndër këngëtaret e rralla që arriti ta bëjë publikun për vete me pak këngë e ta mbajë pas vete edhe shumë vite të tjera me po ato këngë, shkruan KultPlus.

Kënga ‘Simbol’, është një ndër këngët përmes së cilës Cakuli e bëri publikun të dashurohet pas saj.

Teksti i këngës “Simbol” reflekton ndjenjat e një personi që ka përjetuar një ndarje të cilën vazhdon ta vuaj.

Kjo këngë e bukur dhe e ndjeshme ka arritur të prekë shumë zemrat e publikut, madje edhe u shpërblye me shumë çmime. Çmimin Vokali më i Mirë në Festivalin e Këngës Magjike 2008, Shqipëri; Çmimi më i mirë Pop dhe Çmimi për Stilimin më të Mirë në Video Fest 2008, Kosovë.

KultPlus ju risjell sot që ta shijoni e ta kujtoni “Simbolin” e Hana Cakulit.

Simbol

Nuk ka më kohë dhe fundin shoh,
Një fjalë është e fundit, dëgjo.
E di, kam faj por prit, tek ti shpirtin kam…


Ref.
Ti mos më harro, se nuk mundem jo
Shpirti m’u dogj më zë,
zemra nuk rrahu më për ty, për ty.


Ti mos me harro, se nuk mundem jo
Shpirti m’u dogj më zë, zemra nuk rrahu më
Si mundet një trup pa shpirt.


Nuk dua mëshirë,
të fundit puthje më fal tani
Pastaj lërmë te qaj.
Një ndjenjë po vdes,
merre frymën që sot nga unë po del..


Ref.
Ti mos më harro, se nuk mundem jo
Shpirti m’u dogj më zë,
zemra nuk rrahu më për ty, për ty.


Ti mos me harro, se nuk mundem jo
Shpirti m’u dogj më zë, zemra nuk rrahu më
Si mundet një trup pa shpirt.
/ KultPlus.com

“Në kopshtin tim të përqafoj…”

Kur në vitin 2012-të, Kushtrim Hoxha dhe Hana Cakuli bashkuan forcat për të sjellë një projekt muzikor, askush nuk e priti një melodi kaq të përjetuar.

Kënga “Kopshti” edhe sot mbetet një këngë e njohur, por edhe e kënduar dhe e cila sjellë me vete një nostalgji për kohët e humbura.

Kushtrimi dhe Hana bashkëpunuan me Visar Kuçin, orkestruesin e këngës, dhe një ekip të tërë të instrumentistëve për të ardhur më pas edhe me një videoklip realizuar në marsin e 2012-s.

Hana, këngëtare e njohur shqiptare, paraprakisht pati kënduar këngë tjera solo, përfshirë këtu: “Çka do t`ju themi nënave”, “Simbol”, “Mendoj të fluturoj”, dhe “Natën kaloje me të”. Kushtrimi, një aktor, provoi kësisoj disa herë edhe muzikën.

Një tekst i rrallë, i shkruar me aq mjeshtri, që transmeton emocion ‘deri në dhimbje’, ka gjetur dy zëra artistësh ku është mishëruar më së miri, për të mbetur aty përgjithmonë.

Po e sjellim këtu edhe videoklipin por edhe tekstin e një prej këngëve më të mira shqiptare, pa asnjë dyshim!


Teksti:

Deri n’dhimbje
Më therrë kjo qetësi
E unë fluturoj
Fluturoj përtej reve
Me mijëra netë e ditë
T’vërtetën pa pushim përsëris
Der’sa shpirti m’qan
Kur kujtoj atë këngën
Që t’largoi nga unë

Ref
Në kopshtin tim të perqafoj
T’a dëgjoj prapë zanin tënd
I puth unë sytë e tu
Këtë kënaqësi mund t’paraftyroj

Deri n’dhimbje
Më shpon kjo vetmi
E unë pres t’takoj
E kapërcej malin për ty
M’ka marrë malli, qajë si fëmijë
T’vërtetën as që dua t’a di
Der’sa shpirti m’dhemb
Kur kujtoj atë ëndrrën
Që e shihnim bashkë

Ref
Në kopshtin tim të përqafoj
T’a dëgjoj prapë zërin tënd
I puth unë sytë e tu
Këtë kënaqesi mund t’paraftyroj

Në kopshtin tim të përqafoj
T’a dëgjoj prapë zërin tënd
I puth unë sytë e tu
Këtë kënaqësi mund t’paraftyroj

Solo/Ref
Tash kopsht nuk ka ma
Gjethet s’kanë ra
Lulet janë tha
Se ti nuk je ma

Tash kopsht nuk ka ma
Gjethet s’kanë ra
Lulet janë tha
Se ti nuk je ma
Tash ti nuk je ma…

Ref
Në kopshtin tim të përqafoj
T’a dëgjoj prapë zërin tënd
I puth unë sytë e tu
Këtë kënaqësi mund t’paraftyroj. / KultPlus.com

“Çka do t’iu themi, shembull do të jemi për ta…”

Këngëtarja e njohur Hana Cakulli, një vajzë modeste dhe e shoqërueshme, që fama nuk e ka ndryshuar aspak. Për vite të tëra ajo i ka dhuruar muzikës tekste kuptimplota që përçojnë emocione të mëdha, shkruan KultPlus.

Sot po sjellim këngën e vjetër të Hanës “Çka do t`ju themi nënave”, e cila është shkruar nga Aida Baraku.

Kënga ka qenë pjesëmarrëse në Top Fest 2008 ku dhe ka fituar çmimin Best Song.

“Çka do t`ju themi nënave” ka rreth dymbëdhjetë vite jetë dhe mbetet një baladë e fuqishme për dashurinë e humbur.

Po e sjellim këtu edhe tekstin e këngës në fjalë:

Vdes për dy gota nes

si një ndërtesë e rëndë me ra krese

këtë mëngjes, për vdekje qëlloi

fjala e fundit si e plumbit, nga buzët shpëtoi.

e vend i vogël është ky,

çdo kalimtare do të na ndal…ndal të pyes për ne të dy.

çka do t’iu themi nëna…ve

çka do t’iu themi shok…ëve

çka do t’iu themi, shembull do te jemi për ta…

si shemben dashuritë e mëdha.

mal i pyetjeve

si biçikletë e vjetër, rrëzohet para këmbëve

u nise ngadalë duket se gjëja më e vështirë

është të thuash më fal,

pasqyrë e madhe pranë nesh

sa i shëmtuar më dukesh , ti…

për një moment, dashuri…….

çka do t’iu themi nëna…ve,

çka do t’iu themi shok…ëve

si do t’iu themi që shpoi kah qielli

dhe ra… (një pallat nga rëra)

çka do t’iu themi nëna…ve

çka do t’iu themi shok…ëve

çka do t’iu themi, forcë a do të kemi ne

çka do t’iu themi, zemër a kemi për ta

fjalë magjike s’ka…

sot shemben dashuritë e mëdha….

sot shemben dashuritë e mëdha….

sot shemben dashuritë e mëdha…. / KultPlus.com

Rikthehet Hana Cakuli, kësaj radhe me një këngë dedikuese

Këngëtarja nga Mali i Zi, Hana Cakuli, po rikthehet në skenën muzikore pas një pauze të gjatë, shkruan KultPlus.

Lajmin e ka bërë të ditur kompozitori dhe producenti i njohur Florent Boshnjaku, përmes një statusi në llogarinë e tij në Facebook, ku ndër të tjera ka treguar se kënga në të cilën janë duke punuar është dedikim.

Cakuli njihet për zërin e veçantë, e cila për publikun shqiptar gjithmonë ka sjellur këngë që përçonin mesazhe të fuqishme, që i flisnin jetës e dashurisë siç nuk i fliste asnjë këngë tjetër. Cakulin më së shumti e mbajmë mend me këngën ‘U shërova’, një këngë kjo që e solli Hanën të re në skenën shqiptare por të veçantë, si një vajzë me të gjitha elementet për të qenë një emër i njohur muzikor. / KultPlus.com

‘Më shiko, u shërova, me fatin tënd asgjë s’më lidh’ (VIDEO)

Gjithmonë u kthehemi këngëve të dikurshme, të cilat kanë sjellë tek ne emocione dhe sot na kujtojnë një kohë tjetër, dhe jetën tonë në këtë periudhë.

Një këngë që nuk e lëmë të harrohet është “U shërova” nga Hana Cakuli. Një melodi e fuqishme, po aq sa edhe teksti i saj, e sollën Hanën të re në skenën shqiptare por të veçantë, si një vajzë me të gjitha elementet për të qenë një emër i njohur muzikor.

“U shërova” u performua në festivalin Kënga Magjike në Shqipëri, nuk pati një videoklip, por e morri jehonën tek publiku.

Sot po e sjellim këtu këngën “U shërova” dhe tekstin e këngës e cila shkon përtej thjeshtësisë, drejt shërimit të shpirtit prej plagëve të ndryshme. / KultPlus.com

Nganjëherë të duket mbaroi,
kaq e pat dhe shpirti do t’lëshoj.
Analgjetik një maxi dozë,
disa qetësues për neurozë.
Ishte kjo dita ime, nata ime.

Shpesh u zgjova në shtratin lagur me lot
s’ka agime, perëndime ka plot.
M’dukej asgjë nuk meritoj
zërin e fortë më s’do ta lëshoj.
Ishin këto ditë e mija net e mija.

Ref:

Më shiko u shërova
me fatin tënd asgjë s’më lidh
u shërova
kur të përmendin zemra nuk më dridh
u shërova
o mos është veç ngushëllim
u shërova
se kurrë askush nuk e shëroi t’vetmen dashuri.

Një e marrë e pakrehur e sy palarë
ishte gati të vras për ty, të vjedh për ty
ngjyra për buzët varë
mykur në sirtarë.

Sot ta di për nderë
betohem në pranverë
Mirë jam pa ty u shërova
Mirë jam pa ty u shërova.

Më nuk më çahen sikur dheu duart
kur s’ka shi n’vjeshtë të mallkuar.
Kam kujtime n’dry
mirë jam pa ty
mirë jam pa ty

Ref:

Më shiko u shërova
me fatin tënd asgjë s’më lidh
u shërova
kur të përmendin zemra nuk me dridh
u shërova
o mos është veç ngushëllim
u shërova
se kurrë askush nuk e shëroi t’vetmen dashuri.

“Çka do t`ju themi nënave…”

Para pak ditësh e sollëm një këngë të Hana Cakulit dhe Kushtrim Hoxhës, një bashkëpunim fenomenal i cili edhe sot dëgjohet e shijohet.

Sot po e vazhdojmë me Hanën. Hana, tanimë një nënë e përkushtuar dhe pak më larg muzikës, ka disa këngë të mahnitshme në repertorin e saj.

“Çka do t`ju themi nënave” është këngë e shkruar nga Aida Baraku, e kënduar nga Hana, shkruan KultPlus.

Kënga ka qenë pjesëmarrëse në Top Fest 2008, pra ka rreth dhjetë vite jetë dhe mbetet një baladë e fuqishme për dashurinë e humbur.

Po e sjellim këtu edhe tekstin e këngës në fjalë, në këtë periudhë kur çdo ditë po i rikthehemi këngëve më të vjetra të cilat i përkisnin një tregu tjetër muzikor.

Vdes per dy gota nes
si nje ndertese e rende me ra krese
kete mengjes,per vdekje qelloi
fjala e fundit si e plumbit,nga buzet shpetoi.
e vend i vogel eshte ky,
cdo kalimtare do te na ndal..ndaaaaal te pyes per ne te dy.

cka do t’iu themi nena…ve
cka do t’iu themi shok…eve
cka do t’iu themi,shembull do te jemi per taaa…
si shemben dashurite e medha.

mal i pyetjeve
si biciklete e vjeter,rrezohet para kembeve
u nise ngadale duket se gjeja me e veshtire
eshte te thuash me fal,

pasqyre e madhe prane nesh
sa i shemtuar me dukesh , ti…
per nje moment,DASHURI…….

cka do t’iu themi nena…ve,
cka do t’iu themi shok…eve
si do t’iu themi qe shpoi kah qielli
dhe raaa… (nje pallat nga rëra)

cka do t’iu themi nena…ve
cka do t’iu themi shok…eve
cka do t’iu themi,force a do te kemi ne
cka do t’iu themi,zemer a kemi per ta
fjale magjike s’kaaaa…
sot shemben dashurite e medhaaaa….
sot shemben dashurite e medhaaaa….
sot shemben dashurite e meeedhaaaa…. / KultPlus.com

“Në kopshtin tim të përqafoj…”

Kur në vitin 2012-të, Kushtrim Hoxha dhe Hana Cakuli bashkuan forcat për të sjellë një projekt muzikor, askush nuk e priti një melodi kaq të përjetuar.

Kënga “Kopshti” edhe sot mbetet një këngë e njohur, por edhe e kënduar dhe e cila sjellë me vete një nostalgji për kohët e humbura.

Kushtrimi dhe Hana bashkëpunuan me Visar Kuçin, orkestruesin e këngës, dhe një ekip të tërë të instrumentistëve për të ardhur më pas edhe me një videoklip realizuar në marsin e 2012-tës.

Hana, këngëtare e njohur shqiptare, paraprakisht pati kënduar këngë tjera solo, përfshirë këtu “Çka do t`ju themi nënave”, “Simbol”, “Mendoj të fluturoj”, “Natën kaloje me të”. Kushtrimi, një aktor, provoi kësisoj disa herë edhe muzikën.

Një tekst i rrallë, i shkruar me aq mjeshtri, që transmeton emocion ‘deri në dhimbje’, ka gjetur dy zëra artistësh ku është mishëruar më së miri, për të mbetur aty përgjithmonë.

Po e sjellim këtu edhe videoklipin por edhe tekstin e një prej këngëve më të mira shqiptare, pa asnjë dyshim! / KultPlus.com

Teksti:

Deri n’dhimbje
Më therrë kjo qetësi
E unë fluturoj
Fluturoj përtej reve
Me mijëra netë e ditë
T’vërtetën pa pushim përsëris
Der’sa shpirti m’qan
Kur kujtoj atë këngën
Që t’largoi nga unë

Ref
Në kopshtin tim të perqafoj
T’a dëgjoj prapë zanin tënd
I puth unë sytë e tu
Këtë kënaqësi mund t’paraftyroj

Deri n’dhimbje
Më shpon kjo vetmi
E unë pres t’takoj
E kapërcej malin për ty
M’ka marrë malli, qajë si fëmijë
T’vërtetën as që dua t’a di
Der’sa shpirti m’dhemb
Kur kujtoj atë ëndrrën
Që e shihnim bashkë

Ref
Në kopshtin tim të përqafoj
T’a dëgjoj prapë zërin tënd
I puth unë sytë e tu
Këtë kënaqesi mund t’paraftyroj

Në kopshtin tim të përqafoj
T’a dëgjoj prapë zërin tënd
I puth unë sytë e tu
Këtë kënaqësi mund t’paraftyroj

Solo/Ref
Tash kopsht nuk ka ma
Gjethet s’kanë ra
Lulet janë tha
Se ti nuk je ma

Tash kopsht nuk ka ma
Gjethet s’kanë ra
Lulet janë tha
Se ti nuk je ma
Tash ti nuk je ma…

Ref
Në kopshtin tim të përqafoj
T’a dëgjoj prapë zërin tënd
I puth unë sytë e tu
Këtë kënaqësi mund t’paraftyroj. / KultPlus.com