Këta janë aktorët më të paguar të Hollivudit

Aktori amerikan Adam Sandman vitin e kaluar fitoi 73 milionë dollarë, ndërsa aktorja australiane Margot Robbie 59 milionë dollarë dhe sipas listës së Forbes, ata ishin aktorët më të paguar në Hollywood. Këto janë të dhënat e vitit 2023.

Sandman ka fituar para të mëdha kryesisht falë filmave në Netflix: “Murder Mystery 2”, “You Are So Not Invited to My Bat Mitzvah”, “Leo” dhe “Spaceman”, me këtë të fundit që do të dalë këtë vit, megjithëse Sandman mori një tarifë vitin e kaluar.

Robbie fitoi shumë para vitin e kaluar falë filmit “Barbie”, ndërsa ajo pati edhe një rol të vogël në “Asteroid City”.

Lista e aktorëve më të paguar pasohet nga Tom Cruise (45 milionë dollarë), Ryan Gosling (43 milionë dollarë), Matt Damon (43 milionë dollarë), Jennifer Aniston (42 milionë dollarë), Leonardo DiCaprio (41 milionë dollarë), Jason Statham (41 milionë dollarë). dollarë), Ben Affleck (38 milionë dollarë) dhe Denzel Washington (24 milionë dollarë)./KultPlus.com

FILE – This image released by Warner Bros. Pictures shows Margot Robbie in a scene from “Barbie.” With the Friday, July 21, 2023, release of the “Barbie movie” starring Robbie, the color “Barbie Pink” has been thrown into the spotlight on social media and the world of fashion. (Warner Bros. Pictures via AP, File)

John Belushi, emri i vetëm shqiptar në pllakat e Hollivudit

John Belushi (24 janar 1949- 5 mars 1982), ishte aktor dhe këngëtar nga ShBA me prejardhjen shqiptare

Belushi lindi në Chicago, Illinois. Ishte djali i Agnes Belushi dhe Adam Belushi. Mbiemri i familjes gjatë emigracionit ishte Bellios, ose Belliors.

Belushi i vogël u rrit në kishën Orthodokse Shqiptare e më pas jashtë Çikagos në Uiton (Wheaton), ku bëhet pjesë e skuadrës së futbollit. Aty ndjek dhe Universitetin e Winscosin-Whitewater dhe Coolege of DuPage afër Çikagos.

Vëllai më i vogël, James Belushi, është edhe ai aktor dhe humorist. John takon gruan e tij të ardhshme, Judy Jacklin, gjatë vitit të dytë të gjimnazit. Ata do të qëndrojnë bashkë deri në vdekjen e tij.

Belushi fiton famë kombëtare nga roli i tij tek Saturday Night Live. Mes dy sezoneve të spektaklit, realizon një nga filmat e tij më të famshëm, “Animal House”.

Më 1970 ai luan së bashku me Dan Aykroyd në bendin “The Blues Brothers”.

Nga përdorimi i gjatë i drogës ai vdes më 1982 në moshën 33 vjeçare./ KultPlus.com

Dështojnë bisedimet mes Hollivudit dhe aktorëve, pezullohet prodhimi i filmave gjatë vjeshtes

Negociatat mes studiove kryesore të Hollivudit dhe aktorëve u pezulluan të mërkurën, që do të thotë se prodhimi i serialeve dhe filmave të caktuar është pezulluar.

Sindikata e aktorëve SAG-AFTRA është në grevë që nga korriku.

Studiot thanë se po i përfundonin bisedimet sepse “nuk po na çonin në një drejtim pozitiv”. Hendeku me anën e aktorëve “është shumë i madh”, argumentojnë studiot.

Ata gjithashtu argumentojnë se propozimi i fundit i aktorëve mund të kushtojë 800 milionë dollarë shtesë në vit dhe të krijojë “një barrë financiare të papërballueshme”.

Aktorët kanë bërë thirrje për pagesë më të mirë për përmbajtjen e transmetimit dhe kontroll më të mirë mbi përdorimin e inteligjencës artificiale, vëren BBC.

Edhe pse greva e skenaristëve përfundoi në shtator pas 148 ditësh, pasi u arrit një kompromis me studiot, aktorët këmbëngulën në veprimet e tyre.

Shpresohej që marrëveshja me shkrimtarët do të ndihmonte gjithashtu në gjetjen e një zgjidhjeje me aktorët, të cilët rifilluan negociatat me studiot javën e kaluar.

Grevat lanë mijëra njerëz pa punë dhe i kushtuan Hollywood-it miliarda dollarë. Prishja e bisedimeve do të thotë se prodhimi i filmave gjatë kësaj vjeshte është pezulluar./KultPlus.com

Festivali i Filmit në Venecia hap siparin mes grevës së yjeve

Greva në Hollivud ka lënë ende të paqartë se cilët yje do të udhëtojnë në Itali për Festivalin e 80-të të Filmit në Venecia, i cili hap siparin sonte.

“Adam Driver, Sofia Coppola dhe Mads Mikkelsen ka të ngjarë të jenë mes tyre”, sipas një zëdhënëseje të festivalit.

Festivali i filmit fillon sot në orën 19:00, me hapjen e tij me filmin “Comandante” të regjisorit italian Edoardo De Angelis.

Ai tregon historinë e një komandanti italian nëndetëseje, në Luftën e Dytë Botërore, i cili merr një vendim të guximshëm për një udhëtim në Atlantik.

“Comandante” është një nga 23 filmat që konkurrojnë për çmimin kryesor të festivalit, “Luanin e Artë”, i cili do të shpallet më 9 shtator.

Në garë është edhe regjisori gjerman Timm Kroeger.

Premiera e filmit të tij ”Theory of Everything” do të shfaqet më 3 shtator.

Përveç kësaj, filmat e rinj të David Fincher (i njohur për “Fight Club”, “Seven”), Luc Besson (“Léon – The Professional”), Sofia Coppola (“Lost in Translation”), Michael Mann (“Heat”) , Pablo Larraín (“Spencer”), Ryusuke Hamaguchi (“Drive My Car”) apo Bradley Cooper (“A Star Is Born”) mund të shihen të gjithë në garën për çmimin “Luani i Artë”.

Skenaristët e Hollivudit kanë qenë në grevë që nga 2 maji.

Aktorët e përfaqësuar nga SAG-AFTRA u larguan nga puna më 14 korrik.

Të dy sindikatat po kërkojnë pagesa të përmirësuara dhe mbrojtje kundër përdorimit të inteligjencës artificiale.

Disa vëzhgues presin që vera e nxehtë të zgjasë deri në vjeshtë, duke ndryshuar sezonin e ri në transmetimet televizive dhe duke thelluar pasojat ekonomike për Los Anxhelesin dhe industrinë e tij./atsh/KultPlus.com

Nolan thotë që nuk do të punojë në filma të tjerë pa mbaruar greva në Hollivud

Regjisori Christopher Nolan e ka konfirmuar që nuk do të punojë në filma të tjerë pa mbaruar greva në Hollivud.

Gjatë kësaj jave, kasti i filmit Oppenheimer, me regji pikërisht të Nolanit, u largua nga premiera në Mbretërinë e Bashkuara, posa filloi edhe greva e aktorëve të cilët iu bashkuan skenaristëve.

Bordi i SAG-AFTRA-së (Shoqata e Aktorëve të Ekranit dhe Federata Amerikane e Artistëve të Televizionit dhe Radios) e që është sindikata më e madhe hollivudiane që përfaqëson 160 mijë aktorë dhe performues, votoi unanimisht për të grevuar, sipas the Los Angeles Times.

I pyetur gjatë një interviste për BBC News nëse do të punësojë sa të jetë greva ai tha: “Absolutisht që jo”.

“Është shumë e rëndësishme që të gjithë e kuptojnë që është një moment shumë kyç në lidhjen midis punëtorëve dhe Hollivudit”, ka thënë Nolani.

“Kjo nuk ka të bëjë me mua, e as me aktorët në filmat e mi”./KlanKosova/KultPlus.com

Një yll për Tupak-un vendoset në bulevardin e më të famshmëve në botë

Plot 27 vjet pas vdekjes, reperi më me influencë në botë, Tupac Shakur është nderuar me një yll në Bulevardin e Famës në Hollivud.

Muzikanti që konsiderohej se revolucionalizoi botën e hip-hopit u nda nga jeta në moshën 25 vjeçare pas një atentati që u krye në një kryqëzim në vitin 1996.

“Tupac ishte një reper, aktor, aktivist dhe poet revolucionar. Ky artis ikonik vijon të lerë gjurmë edhe 27 vite pas ndarjes nga jeta dhe do të vijojë të jetë një figurë shumë e rëndësishme. Mendoj se ky yll do të jetë një ndër më të vizituarit në këtë bulevard”, u shpreh producentja Ana Martinez.

Në ceremoni ishte e pranishme dhe motra e vogël e artistit e cila ndau për të pranishmit disa momente të bukura kur Tupac ishte ende gjallë.

“Tupac e dinte që herët se ishte i destinuar që të bënte diçka të jashtëzakonshme. Dhe unë si motra e tij e vogël pata fatin të shihja tek arrinte majat. Që nga dita e parë kur doli në skenë në teatrin Apollo në moshën 13 vjeçare besonte se do të kishte një yll këtu”, tha motra e reperit./ a2cnn / KultPlus.com

A do të ishte një yll Hollivudi aktorja shqiptare?

Është ndër aktoret më të diskutuara, për bukurinë e saj. Me t’u shfqur në ekran, regjisorët panë tek ajo, mishërimin e një femre të bukur, inteligjente, të kujdesshme ndaj kritikave dhe të apasionuar pas punës. Kinemasë shqiptare do t’i shtohej kështu edhe një tjetër emër-simbol i bukurisë, origjinalitetit dhe talentit.

Rajmonda Bulku lindi në Tiranë, më 16 gusht 1958. Kur ishte gjimnaziste e vitit të të tretë, më 1976-ën, ajo do të deputonte për herë të parë në kinema, në filmin “Dimri i fundit”, me rolin e një vajze e cila, së bashku me gratë e tjera të fshatit u vijnë në në ndihmë luftëtarëve për lirinë e Shqipërisë. Filmi, do të vlerësohej në Festivalin II te Filmit.

Pas shkolles se mesme, nis punën si montazhiere në Kinostudion “Shqiperia e Re” e më pas, fillon studimet pranë Institutit të Larte të Arteve, ku diplomohet në degën e dramës, në vitin 1985, po ne Tirane. Menjëherë pas diplomitit, emërohet aktore pranë Teatrit Kombëtar. Në skenën e teatrit, ajo ka luajtur disa role madje edhe kryesore, por Rajmonda Bulku u bë e njohur përmes kinemasë.

Me një karrierë prej thuajse dy dekadash në teatër, kujtojmë shfaqjet : “Vdekja e një komisioneri” në rolin e Letës; “Pallati 176” rolin e Irenës; “Unë dhe Melistofeli” në rolin e Margaritës; “Kati i 6-shte” si Irena; sërish Irena tek “Zgjimi”; Magjia e madhe”; si Marigoja në “Motrat”; si Sano në komedinë ”Në katin e dytë është parajsa”; Zehrjaja në dramën “Hijet e natës” etj.

Falë bukurisë, hijëshise fizike, sinqeriteti dhe vërtetësia, gjithashtu edhe aftësia aktoriale kanë bërë që Raimonda Bulku, të bëhet e njohur më shumë në ekranin e madh, e cila interpreton plot 20 role dhe madje, disa prej tyre edhe kryesore. Dy vjet më vonë mbas deputimit, në vitin 1978 spikat në “Nusja dhe shtetërrethimi”, falë komunikimit tëntë në rolin e nuses, nëpërmjet syve, mimikës dhe qetësisë së brendshme.

Në vitin 1984, me rolin e Jonës, në filmin “Duaje emrin tënd”, fiton Kupën e Festivalit V të Filmit Shqiptar. Një rol me një prirje të qartë psikologjike, ku përvuajtja ndaj një dashurie të pamerituar u përjetua thellë dhe me sinqeritet prej aktores.

Ndryshe nga roli i mësipërm, ku është më pranë specifikës së lojës në artin e kinematografisë, tek Magda në filmin “Vitet e pritjes” (1990), me të cilën u nderua me çmimin e parë në Festivalin IX të Filmit, ajo spikati me lojën aktoriale të tipit teatral, duke shpalosur anët dramatike, falë një lojë të fortë të brendshme psikologjike. Ndërsa në “Vdekja e kalit”, në rolin e Merit, aktorja shfaqet ndryshe: me rolin dhe puthjen që bëri bujë për kohën, ajo shafqi njëherësh tonet e buta dhe të brishta të një gruaje, të dashuruar, por fatkeqe.

Midis dhimbjes , ankthit të fshehur, ndjesisë së fajit dhe viktimizimit, ajo e interpreton rolin e vështirë të Dianës, në filmin “Të paftuarit” (1985), përkrah profesorit të saj, aktorit të shquar Vangjush Furrxhi, rol me të cilin fitoi Medaljonin e Festivalit VII të Filmit.

Në teatër, ajo interpretoi disa role të ndryshme, por jo në nivelin e suksesit në ekran, për shkak të përshtatshmërisë më të madhe me filmin, si zërin e ngrohtë, portretin e bukur, aftësine e përshtatjes me kamerën, për t`u shfaqur sa më e vërtete dhe e drejtpërdrejtë.

Ndërkohë, në skenën e teatrit, Bulku ka interpretuar personazhe të vështira dhe me peshë psikologjike, si dhe me një sens shpotitës e sarkastik, sikurse ai i hyjneshës Athina, në shfaqjen “Stinë e mërzitshme në Olimp”, ne vitin 2002, dramë nga Ismail Kadare. Paksimi i ofertave nga kinemaja e bëjnë që t’i përkushtohet më shumë teatrit dhe një ndër rolet më të arrira të teatrit, për Rajmonda Bulkun është realizuar në vitin 2004, me dramen “Pjata e drunjtë” nga Morison, ku ajo spikat me interpretimin, duke pasur përkrah aktorin e madhtë skenës dhe akranit, siç ishte “Artisti i Popullit”, Sulejman Pitarka.

Paralelisht ajo ka interpretuar dhe vazhdon të interpretojë shumë role në Teatrin Kombëtar, në Tiranë. Ne vitet 2009-2013 u zgjodh deputete e Partise Demokratike në Parlamentin shqiptar. Pas politikës, ajo i është kthyer sërish pasionit të saj të përhershëm, aktrimit, sërish me disa role në skenën e Teatrit Kombëtar.

Me këtë rol, ajo gjithashtu fitoi çmimin e parë në festivalin e teatrove “Talia”, në vitin 2005, në Dibër, Maqedonisë. Po këtë vit, luan rolin e nënës në dramën e Vedat Kokones “Hijet e natës”. Në vitin 2006, vazhdon në teatër me një rol tjetër, atë të Aidës, në “Korbi i bardhë”, të Mihallaq Luarasit, ku bie në sy përpjekja për të krjuar karaktere të vërteta njerëzore, duke nxjerre në pah, tek e para, anën humane të personazhit dhe në radhë të dytë, atë tronditjen shpirtërore të gruas se dashuruar. Me një tjetër rol, atë të gruas në komedinë “Burri i gruas time”, ajo e thyen formatin e roleve të natyrës dramatike, duke hyrë në një hapësirë të re interpretative./konica.al/ KultPlus.com

Ndërron jetë aktori i njohur hollivudian Kevin Conway

Kevin Conway është ndarë nga jeta. Lajmin për ikjen e dha menaxheri i tij.

Ai është shprehur se vdekja erdhi e papritur, pasi Kevin nuk vuante nga ndonjë sëmundje. Conway ndërroi jetë në moshën 77-vjeçare dhe për publikun është bërë i njohur nëpërmjet disa roleve.

Kulmi i karrierës së tij ka qenë në dramën “Oz”, në të cilën Kevin luante rolin e Seamus O’Reilly. Ai gjithashtu është i njohur për publikun edhe si aktori që bëri zërin e Mark Twain. /KultPlus.com

“Ajo” shfaqet në festivalin prestigjioz AFI, More Raça pjesë e grave kineaste në Hollivud

Sarandë Selimi

“Ajo” filmi i regjisores kosovare More Raça, është prezantuar në festivalin prestigjioz AFI – American Film Institut në Hollivud, shkruan KultPlus.

Filmi i Raçës, është shfaqur sot para një audience të madhe, ndërsa vetë regjisorja, ka ndarë me KultPlus, disa fotografi nga atje.

“Filmi është pritë shumë mirë dhe gjithçka ka shkuar siç duhet. Jam e kënaqur me krejt këtë” ka thënë More Raça për KultPlus.

“Ajo”, sipas regjisore Raça, është përkrahur edhe nga Caroline Baron – producente e Bel Canto, Capote, Mozart in the Jungle dhe fituese e Globit të Artë.

Regjisorja kosovare More Raça, përveç kësaj në kuadër të AFI është pjesë edhe e kampanjës Audi #driveprogress, kampanjë kjo e cila promovon gratë kineaste.

“Ajo” deri më tani ka marrë pjesë në shumë festivale botërore, po ashtu edhe në festivale të cilat dhanë dritën jeshile për Akademinë Oscar.

Filmi ‘Ajo’ me skenar dhe regji nga More Raça dhe producent Sunaj Raça flet për dhunën në familje, guximin e një vajze të vogël për të shpëtuar vetën dhe nënën e saj. Në filmin Ajo luajnë: Aurita Agushi, Sunaj Raça, Diella Valla, Florist Bajgora, Bekim Mulaj.

Filmi është prodhim i shtëpisë filmike Arena i subvencionuar nga Qendra Kinematografike e Kosovës.

AJO gjithashtu është në garë për nominim në OSCAR pas përzgjedhjes si njëri ndër finalistët e Manhattan Short Film Festival./ KultPlus.com

Aktori 85-vjeçar e merr gruan nëpër xhirime për të mos shikuar aktore tjera

Aktori Sir Michael Caine ka thënë se e merr me vete gruan nëpër xhirime të filmave me qëllim që të mos joshet për të kryer afera me “aktoret e bukura”.

85-vjeçari, që është i martuar me Shakiran për 45 vjet, ka thënë se tradhtia është e pashmangshme kur një burrë i martuar xhiron filma me aktore tjera.

Duke folur në promovimin e librit të tij në Londër, Caine ka thënë: “Për fillim, gjëja e dukshme është se kur shkoni në sheshxhirim, je i martuar, me plot aktore të bukura përreth. E dini se çfarë do të ndodhë”, transmeton Koha.net.

Dy herë fituesi i çmimit Oscar, ka thënë se gruaja e tij, 71-vjeçare, shkon me të në çdo xhirim me qëllim që ta mbajnë martesën.

“Kur shkoni larg për kohë të gjatë… vizitoni vende që të tjerët nuk i kanë parë, darkoni në vende që të tjerët nuk kanë qenë, takoheni me njerëz që të tjerët nuk i njohin”, ka thënë aktori.

“Të dy filloni një jetë të ndarë dhe është e rëndësishme që të mos veproni kështu. Për këtë shkak gruaja ime vjen me mua ngado që shkoj”.

Çifti është martuar në vitin 1973 dhe kanë një vajzë, Natashan, 45-vjeçare./ KultPlus.com

Urdhër arrest për aktoren që zbuloi skandalin e abuzimeve seksuale në Hollywood

Një urdhër arrest është lëshuar për aktoren që ishte ndër të parat që zbuloi skandalin e abuzimeve seksuale në Hollywood.

Rose McGowan akuzohet për posedim të lëndëve narkotike.

Urdhri i arrestimit erdhi pasi policia kontrolloi gjërat e saj personale në një fluturim në Aeroportin Ndërkombëtar të Washingtonit.

Policia thotë se gjeti lëndë narkotikë.

Zyrtarët thonë se janë përpjekur të kontaktojnë me McGowan në mënyrë që ajo të mund të paraqitet në një gjykatë në Virginia.

McGowan ka qenë një nga zërat kryesorë kundër ngacmimeve seksuale në Hollywood, pas skandalit të producentit Harvey Weinstein.

Aktorja amerikane ishte e para që deklaroi zyrtarisht se ajo u përdhunua barbarisht nga Weinstein./ KultPlus.com

Një yll në Bulevardin e Famës në Hollywood për Charles Aznavour

I përket thuajse një epoke tjetër dhe është dashur të kalojë shumë kohë, por këngëtari legjendar, Charles Aznavour më në fund e ka një yll në Bulevardin e Famës në Hollywood.

I njohur për shumëkënd si Frank Sinatra francez, Aznavour ka shitur më shumë se 100 milionë disqe në 80 vende të ndryshme, këndon dhe flet shumë gjuhë.

Ai ia ka dedikuar madje edhe jetëgjatësinë e tij trashëgimisë së tij kulturore: “Unë jam francez dhe armen. E të dyja këto nuk mund t’i ndaj nga njëra-tjetra. Është si t’i hedhësh qumësht kafesë. Nuk mund t’i ndash. Unë jam i tillë. Kam një emër armen, Sharl Aznavurian dhe në frëngjisht unë jam Sharl Aznavour. Është fantastike të kesh dy kultura të ndryshme”.

Në moshën 93-vjeçare, Aznavour vazhdon të performojë dhe pritet që vitin e ardhshëm të ndërmarrë edhe një turne ndërkombëtar./ KultPlus.com