Jeff Bezos njeriu më i pasur në botë, i pari në histori që arrin 200 miliardë dollarë

Themeluesi i Amazon, Jeff Bezos, ka shtuar pasurinë e tij deri në vlerën e 200 miliardë dollarëve, duke u bërë njeriu i parë në histori që arrin këtë shifër.

Vlera e aksioneve të tij u rrit në mënyrë të konsiderueshme, ndërsa klientët kaluan në tregun me pakicë në internet, në mesin e shpërthimit të pandemisë së COVID-19.

Bezos është tashmë 78 miliardë dollarë më i pasur se Bill Gates, i cili është numri dy në tabelën e renditjes së njerëzve më të pasur në botë.

Ai u bë njeriu më i pasur në botë në vitin 2018, ku pasuria e tij u regjistrua të ishte mbi 150 miliardë dollarë. / KultPlus.com

Jeff Bezos i zoton 10 miliardë dollarë për luftimin e ndryshimeve klimatike

Pronari i “Amazon”, Jeff Bezos i ka zotuar dhjetë miliardë dollarë, për të ndihmuar në luftën kundër ndryshimeve klimatike.

Bezos, që vlerësohet të jetë njeriu më i pasur i botës, ka thënë se paratë do të përdoren për financimin e punës së shkencëtarëve, aktivistëve si dhe grupeve tjera.

“Dua që të punoj bashkë me tjerët, për t’i fuqizuar mënyrat e njohura si dhe për të hulumtuar mënyra të reja për ta luftuar ndikimin shkatërrimtar të ndryshimeve klimatike”.

Përmes llogarisë së tij në “Instagram”, Bezos ka thënë paratë e këtij fondi do të fillojnë të shpërndahen gjatë verës, raporton BBC, transmeton Koha.net.

Bezos vlerësohet se ka një pasuri neto në shumë prej më shumë se 130 miliard dollarësh, kështu që zotimi përfaqëson gati tetë për qind të pasurisë së tij. / KultPlus.com

Jeff Bezos dhuron 98.5 milionë dollarë për familjet e pastreha

Drejtori i Përgjithshëm i Amazon, Jeff Bezos ka njoftuar se dhuroi 98.5 milionë dollarë në vitin 2019 për 32 organizata që ndihmojnë në strehimin e familjeve të pastrehë.

Fondacioni i bamirësisë i miliarderit, Bezos Day 1 Fund, njoftoi lajmin për donacionet të enjten. Bezos hapi fondacionin në shtator të vitit 2018 dhe donacionet shkuan këtë vit për 32 organizata në 23 shtete.

Vitin e shkuar Bezos dha 97.5 milionë dollarë për familjet e pastreha në 16 shtete. Pasuria e Bezos-it ka një vlerë neto të vlerësuar prej 109 miliardë dollarë, duke e bërë atë njeriun më të pasur në botë.

Themeluesi i Amazon është në betejë me Bill Gates për mbajtjen e fronit si njeriu më i pasur në botë. Aktualisht ai mban vendin e dytë me një pasuri prej 109 miliardë dollarë. Ndërsa Gates kryeson me 110 miliardë dollarë./T Ch/ KultPlus.com

“Para se të marrësh vendime, bëja vetes këtë pyetje”, themeluesi i Amazon ka dy mesazhe për ju

Klientët do të na jenë besnikë, deri kur… një konkurrent tjetër t’u ofrojë një shërbim më të mirë!

Kjo është një thënie e Jeff Bezos, që “Bloomberg Billionaires Index” e ka renditur si njeriun më të pasur në botë me një pasuri prej 142 miliardë dollarësh.

Themeluesi dhe CEO i Amazon, ka zbuluar burimin e frymëzimit të tij të përditshëm, një thënie që e ka shumë për zemër, si dhe një pyetje që sugjeron që t’ia bëni vetes, para se të merrni një vendim…

Le t’i shohim të dyja!

1. Thënia që mban në derën e frigoriferit

Ai mban një thënie të printuar në frigoriferin e tij, një poemë të Ralph Waldo Emerson, të cilin e postoi në Twitter majin e këtij viti.

“E dashuroj këtë thënie.

Ka qenë prej vitesh në frigoriferin tim, dhe unë shoh sa herë hap derën”, shkruan Bezos, ndërsa ka postuar edhe foton.

Thënia është kjo:

“Të qeshësh shpesh dhe shumë;

të fitosh respektin e njerëzve inteligjentë dhe dashurinë e fëmijëve;

të fitosh vlerësimin e kritikëve të ndershëm dhe të durosh tradhtinë e shokëve falsë;

ta vlerësosh bukurinë, të gjesh më të mirën te të tjerët;

ta lësh botën pak më të mirë seç ishte, qoftë kjo me një fëmijë të shëndetshëm, një kopsht të punuar, ose një rrethanë sociale të shpenguar;

ta kesh bërë dikë të bëjë një jetë pa vuajtje vetëm sepse ti ke qenë aty.

Kjo do të thotë që jeta jote ka qenë e suksesshme. – Ralph Waldo Emerson.”

2. Jeff Bezos: “Përpara se të merrni vendime, bëjini vetes këtë pyetje.”

Ne gjithmonë mendojmë para se të bëjmë një ndryshim të rëndësishëm, kur nisim një biznes, ndërrojmë punë, apo edhe para se të ndryshojmë modelin e flokëve.

Ne mendojmë se sa do të pendohemi përpara se të bëjmë atë që duam të bëjmë.

Por kur kthejmë kokën pas, shohim se gjërat për të cilat pendohemi më shumë janë ato që nuk kemi bërë.

Për gjërat që kemi bërë nuk shqetësohemi shumë, edhe nëse i kemi bërë gabim sigurisht që do t’i rregullojmë gjatë kohës.

Ne pendohemi më shumë për momentet kur nuk kemi guxuar për veten tonë.

Jeff Bezos na vjen në ndihmë me një pyetje të thjesht që duhet ti bëni vetes para se të merrni vendime:

“Çfarë thotë zemra?”

Dy fjalët më zhgënjyese që mund t’i thoni vetes janë: “Ah, sikur…”

Mendoni për diçka që e ëndërronit para pesë apo 10 viteve, por nuk arritët ta bëni dhe mendoni se sa të lumtur do të ishit sot nëse do ta kishit realizuar atë.

Mendoni për të gjitha momentet që keni çuar dëm vetëm nga “frika” për të guxuar.

Ndoshta do t’ju duhej të rrezikonit, por sot do të ishit krenarë.

Ju nuk vepruat sepse ndiheshit rehat.

Por nuk duhet të harroni asnjëherë se komforti është armiku i zhvillimit (përmirësimit).

Ndoshta Bezos e ka të lehtë t’ja bëjë vetes këtë pyetje, por të ndjekësh zemrën nuk është aq e lehtë.

Sa herë të të shkojë në mendje të dorëzohesh, shiko këtë: (Jeff Bezos në zyrën e tij në vitin 1999)

Jeff Bezos në zyrën e tij në 1999.

Historia e njeriut më të pasur në botë, nis kështu: Ai ishte një punonjës i thjeshtë, i apasionuar pas asaj që bënte.

Në një moment të caktuar ai shpreh dëshirën tek shefi i tij për të nisur një librari online.

Gruaja e tij ishte e para që e mbështeti, ndërsa shefi e bëri të mendonte: “

Duket një ide e mirë, por do të funksiononte më shumë për dikë, që nuk e ka një punë kaq të mirë sa kjo e jotja.”

Gjëja që shtyn Bezos të vërë në zbatim idetë e tij është projektimi i vetes pas 80 vitesh.

“Kur të jem 80 vjeç, unë nuk dua të pendohem për shumë gjëra që nuk kam bërë.

Prandaj unë zgjedh të veproj duke pyetur zemrën,” është shprehur shpesh ai.

Të jesh i guximshëm nuk do të thotë të mos kesh frikë, në fakt është e kundërta.

Njerëzit e guximshëm nuk janë të patrembur; ata thjesht kanë gjetur diçka që ka më shumë rëndësi sesa frika.

E zëmë se ju keni frikë të krijoni një biznes.

Gjeni një arsye që është më e rëndësishme: krijimi i një të ardhmeje më të mirë për familjen tuaj, dëshira për të bërë një ndryshim konkret, ose shpresa për një jetë më të dobishme dhe të më të mirë.

Pasi të keni gjetur një domethënie më të madhe, gjithashtu gjeni guximin.

Shikojeni frikën jo si diçka për t’u frikësuar, por si diçka për t’u kapërcyer. / KultPlus.com