Holanda, e para për energjinë diellore për frymë në BE

Kur bëhet fjalë për energjinë diellore për frymë, vendi lider i Evropës për një kohë të gjatë, Gjermania, nuk është më i pari në listë. Për të dytin vit radhazi, Holanda renditet e para, duke arritur një prodhim të jashtëzakonshëm prej më shumë se 1000 vat për banor në vitin 2022, 28% më shumë se në vitin 2021.

Fuqia e energjisë diellore mesatare e instaluar në Gjermani u rrit në 816 vat për banor, rritje me 13% në krahasim me 2021.

Danimarka zë vendin e tretë me 675 vat për banor, duke lënë pas Belgjikën, e cila tani qëndron në 663 vat banor në vendin e katërt.

Përveç Luksemburgut, me 629 vat për banor, të gjitha 10 tregjet e tjera më të mira të BE-së për kontrollin e kapaciteteve diellore për frymë janë nën nivelin 600 vatëve për banor.

Fqinji ynë Greqia, renditet në vendin e 7 dhe ka një rritje progresive si për shkak të politikave mbështetëse të qeverisë, duke subvencionuar panelet diellore për familjet, ashtu edhe për klimën e favorshme me afro 300 ditë me diell në vit.

Edhe Shqipëria ka të njëjtën mesatare prej 300 ditësh me diell në vit, çka favorizon rritjen e kapaciteteve të prodhimit të energjisë brenda një kohe të shkurtër, në rast të instalimit të impianteve fotovoltaike të prodhimit të energjisë.

Ajo që bie në sy është fakti se vendet e veriut të Europës, si Holanda e Gjermania që mbajnë vendin e parë të prodhimit të energjisë diellore për banor, kanë mesatarisht 190 ditë me diell në vit.

Në vitin 2022, tregu më i madh i emergjisë diellore në Holandë erdhi nga panelet diellore të instaluara në tarracat e ndërtesave, me një prodhim prej 46% ose rreth 1.8 GigaWat të totalit të energjisë së prodhuar në vend nga dielli./Tv Klan/KultPlus.com

Turistë nga Holanda dhe Austria në Gjirokastër: Një nga vendet më të bukura

Turistët vendas e të huaj vijojnë të gjallërojnë kalldrëmet e gurta të qytetit të Gjirokastrës edhe gjatë muajit shtator.

Qendra muzeale mbetet si përherë destinacioni fillestar, pasi pothuajse të gjithë e nisin vizitën nga kalaja e qytetit.

Ramona nga Holanda tha se “vitin e kaluar ndoqa një program televiziv holandez për Shqipërinë ne u frymëzuam që të vijmë këtu. Kemi qenë në kala edhe në pazar. Është një qytet shumë i bukur, mot i këndshëm dhe njerëz miqësorë, jemi ndjerë të mirëpritur kudo”.

“Ashtu si tha bashkëshortja ime është një qytet shumë i bukur, njerëz mikpritës
nuk do ta kisha problem të kthehesha sërish në Gjirokastër”, tha bashkëshorti i Ramonës.

Një tjetër turiste u shpreh se “vij nga Venezia. Është hera e parë në Shqipëri. Kemi vizituar Vlorën, Sarandën, Butrintin, por mund të them që Gjirokastra për mua është qyteti më i bukur që kam parë”.

“Tani do të shkojmë më kështjellë dhe pastaj do të vizitojmë shtëpitë karakteristike të stilit otoman. Ne do të vizitojmë gjithashtu edhe Muzeun Etnografik. Gjirokastra është një nga qytetet më të bukura të Shqipërisë sepse është në mbrojtjen e UNESCO. Është një qytet historik, i bukur që duhet vizituar”, tha një turist italian.

Magda nga Austria tha se “do të qëndrojmë vetëm për një natë në Gjirokastër. Morëm shumë ushqime për t’i provuar”.

Turistët që vizitojnë qytetin e gurtë mbeten përherë të mahnitur nga paketa e plotë turistike që u ofron qyteti dhe rrethinat përreth. Gjirokastra po renditet përherë e më shumë në qytetet elitare të turizmit shqiptar, duke thithur një numër gjithnjë në rritje të turistëve.

E njohur për shtëpitë e veta karakteristike, çatitë prej guri dhe muret e bardha, Gjirokastra është një nga pikat kryesore të turizmit në vend. Kalaja e gurtë dhe parku i Antigonesë vazhdojnë të ngelen më të preferuarat për t’u vizituar nga grupet turistike vendase dhe të huaja përgjatë guidave dhe udhëtimeve të tyre në zonën e Gjirokastrës.

Që prej janarit deri në fund të gushtit mbi 200 mijë turistë vendas dhe të huaj kanë vizituar Gjirokastrën dhe rrethinat, duke regjistruar ndër shifrat më të larta në vite. Ky sezon veror e ka evidentuar Gjirokastrën si një ndër destinacionet më të kërkuara dhe kryesore për turizmin, jo vetëm në rang kombëtar, por edhe më gjerë./atsh/KultPlus.com

Holanda do të kthejë rreth 500 objekte të grabitura në Indonezi dhe Sri Lanka

Qeveria holandeze po kthen 478 objekte të grabitura gjatë kohës së kolonializmit në Indonezi dhe Sri Lanka.

Pas pretendimeve të shumta nga Indonezia, Sri Lanka dhe Nigeria, Sekretari Holandez i Shtetit për Kulturën dhe Median Gunay Uslu njoftoi  vendimin të enjten për të riatdhesuar objekte duke përfshirë “thesarin Lombok”, i përbërë nga 335 objekte nga Lombok, Indonezia, koleksioni Pita Maha. një koleksion kyç i artit modern nga Bali dhe Cannon of Kandy i shekullit të 18-të, një armë ceremoniale nga Sri Lanka e bërë prej bronzi, argjendi dhe ari dhe e zbukuruar me rubin.

“Ky është një moment historik,” tha Uslu në një  deklaratë për shtyp . “Është hera e parë që ne po ndjekim rekomandimet… për të kthyer objektet që nuk duhet të ishin sjellë kurrë në Holandë. Por më shumë se çdo gjë, është një moment për të parë nga e ardhmja. Ne nuk po kthejmë vetëm objekte; ne po fillojmë gjithashtu një periudhë bashkëpunimi më të ngushtë me Indonezinë dhe Sri Lankën në fusha si kërkimi i koleksionit, prezantimi dhe shkëmbimet midis muzeve.”

Në vitin 2020, një raport i Këshillit Holandez për Kulturën   i prodhuar nga një komitet i kryesuar nga avokatja e të drejtave të njeriut Lilian Gonçalves-Ho Kang You rekomandoi që vendi të kthente “pa kushte” objektet për të cilat ishte në mënyrë të arsyeshme të sigurt se ishin humbur në mënyrë të pavullnetshme nga vendet nën autoritetin e tij kolonial.

Shumë nga objektet që do të kthehen janë në Muzeun Kombëtar të Kulturave Botërore. Gjashtë objekte të tjera koloniale të pretenduara nga Sri Lanka janë aktualisht në koleksionin e Rijksmuseum, muzeu kombëtar i arteve dhe historisë i Holandës; ky është riatdhesimi i parë i objekteve të tilla nga muzeu pas kërkimit të origjinës që filloi në 2017. Topi  i Kandy , për shembull, u grabit nga trupat e Kompanisë Hollandeze të Indisë Lindore gjatë rrethimit dhe plaçkitjes së Kandy në 1765, dhe më vonë dhuratë për William V, Princin e Portokallisë.

Valika Smeulders, drejtuese e departamentit të historisë në Rijksmuseum, tha për The Art Newspaper se ka pasur një ndryshim të qartë në perspektivë.

“Unë mendoj se mënyra se si bota muzeale e shikonte këtë debat në shekullin e 20-të ishte shumë rreth shqetësimit për të ruajtur objektet për brezat që do të vijnë, dhe padyshim që muzetë në Evropë kanë lehtësitë për ta bërë këtë,” tha ajo. “Por ajo që ndryshoi është këndvështrimi ynë: këto objekte janë për të treguar historitë e vendeve tona, të historisë sonë të përbashkët të popujve. Pra, ajo që ne shohim tani si misioni ynë është që të kemi objektet në vendet ku ata janë më të aftë të tregojnë historitë që janë të rëndësishme.”

Ajo hodhi poshtë shqetësimet se politika e re do të nënkuptonte që muzetë evropianë të humbnin pikat kryesore të koleksionit – të cilat  deri vonë kanë luajtur një rol  në shqyrtimin e pretendimeve për kthimin e artit të grabitur nga nazistët në Holandë.

“Unë nuk mendoj se kjo do të ndodhë, sepse unë pres që vendet e origjinës dhe muzetë këtu në Evropë do të kenë një diskutim se cilat objekte do të kthehen, dhe jo të gjitha do të jenë,” tha Smeulders. “Por ajo që do të fitojmë, të gjithë ne, është më shumë njohuri për këto objekte, si erdhën në zotërimin tonë, prejardhja e tyre, çfarë historish jemi në gjendje të tregojmë. Kështu që në fund do të kemi një pasurim të asaj që bëjmë në vend të galerive boshe.”

Koleksioni i objekteve të riatdhesuar në Indonezi nuk do të përfshijë mbetjet njerëzore të “njeriut Java”, të cilat shfaqen në Qendrën e Biodiversitetit Naturalis në Leiden si disa nga ekzemplarët më të hershëm të njeriut të hershëm të zhdukur, Homo erectus.

Një zëdhënës i qeverisë holandeze i tha The Guardian  të enjten se nuk ishte marrë asnjë vendim në lidhje me mbetjet e “burrit Java”.

“Asgjë nuk është refuzuar, por disa gjëra zgjasin më shumë se të tjerat,” tha zëdhënësi.

Gert-Jan van den Bergh, një specialist në ligjin e artit në firmën ligjore Bergh Stoop & Sanders, tha për The Art Newspaper se përpjekja e riatdhesimit ishte “një hap i parë i rëndësishëm, por vetëm një hap i parë”.

“Mos harroni, ne kemi 300,000 objekte koloniale që janë pronë e shtetit qendror vetëm në Holandë,” tha Van den Bergh, duke shtuar se duhet të ketë më shumë shqyrtim edhe për objektet koloniale në pronësi private, duke përfshirë ankandet e mëdha. shtëpitë.

Një dorëzim ceremonial i objekteve në Muzeun Kombëtar të Indonezisë në Xhakartë do të bëhet në Muzeun Volkenkunde Leiden më 10 korrik./cnn/KultPlus.com

Holanda ndalon përdorimin e telefonave në shkolla

Qeveria Holandeze do të ndalojë përdorimin e telefonave celularë në klasë nga nxënësit, në mënyrë që këta të fundit të mos pengojnë mbarëvajtjen dhe zhvillimin e orës së mësimit.

Ndalimi vjen si rezultat i një marrëveshjeje ndërmjet Ministrisë së Arsimit, shkollave dhe organizatave joqeveritare. Nisma më e fundit që qeveria ka ndërmarrë po u prezantohet shkollave në të gjithë vendin ​​dhe pritet të hyjë në fuqi në fillim të vitit të ardhshëm.

“Edhe pse telefonat celularë janë pothuajse të ndërthurur me jetën tonë, ata nuk i përkasin klasës. Studentët duhet të jenë në gjendje të përqendrohen atje dhe t’u jepet çdo mundësi për të mësuar mirë. Ne e dimë nga kërkimet shkencore se telefonat celularë e prishin këtë”, tha Ministri i Arsimit Robbert Dijkgraaf.

Qeveria tha se zbatueshmëria e kësaj nisme, e cila momentalisht nuk është ligjërisht e detyrueshme do të varet edhe nga dakortësia e shkollave për rregullat duke marrë parasysh edhe mendimin e mësuesve, prindërve dhe nxënësve.

Do të ketë disa përjashtime, duke përfshirë studentët me nevoja mjekësore ose me aftësi të kufizuara, dhe për klasat e fokusuara në aftësitë dixhitale.

Ndalimi nuk është ligjërisht i zbatueshëm, por mund të bëhet i tillë në të ardhmen.

Studime të ndryshme kanë zbuluar se kufizimi i kohës para ekranit të fëmijëve lidhet me përmirësimin e njohjes dhe përqendrimit. Teknologji të tjera, duke përfshirë tabletët dhe orët inteligjente, përfshihen gjithashtu në ndalimin holandez.

Njoftimi vjen pas një vendimi të ngjashëm nga Finlanda javën e kaluar, qeveria e së cilës njoftoi se do të ndryshojë ligjin për ta bërë më të lehtë kufizimin e përdorimit të telefonave në shkolla.Vende të tjera, përfshirë Anglinë dhe Francën, kanë propozuar gjithashtu ndalimin e telefonave celularë për të përmirësuar mësimin në shkolla./alsatm/KultPlus.com

Cute pupils using mobile phone at the elementary school

Holanda bën thirrje: Ndaloni studentët e huaj, universitetet nuk kanë më vende

40% e studentëve të rinj aktualisht në universitetet holandeze janë të huaj . Është konsideruar si fenomen pasi vitin e kaluar vendi priti 115 mijë studentë, ndërsa 7 vite më parë ky numër ishte më pak se 1/3. Ministri i Arsimit, Kulturës dhe Shkencës, Robbert Dijkgraaf, shprehet i shqetësuar për faktin dhe ka frikë se do të duhet të merren masa. Ai deklaroi se “Duhet të ekzistojë aftësia për të kontrolluar fluksin e nxënësve aty ku është e nevojshme, përndryshe klasat rrezikojnë të mbipopullohen, mësuesit të mbingarkohen dhe gjithashtu do të ketë mungesë akomodimi, që ushtron presion mbi aksesueshmërinë arsimore”.

Si masë e mundshme do të konsiderohet zbatimi i një “kufiri të kapaciteteve emergjente” që do të ndalojë fluksin e studentëve jashtë Bashkimit Europian, pasi siç thekson ministrja prioritet duhet të kenë studentët nga Holanda dhe vendet e tjera europiane. Ai u bën thirrje politikanëve të mendojnë se sa studentë ndërkombëtarë mund të përshtaten si në shoqëri ashtu edhe në sistem.

Dijkgraaf vëren se holandishtja duhet të mbetet gjuha kryesore e studimit në vend, por në të njëjtën kohë ai thotë se studentët e huaj janë shumë të dobishëm në fusha të caktuara. Një zgjidhje për të është të inkurajojë studentët ndërkombëtarë të mësojnë holandisht.

Natyrisht, zgjidhja mund të gjendet në opinionin që me kalimin e viteve po fiton gjithnjë e më shumë terren, se diplomat nuk janë aq të vlefshme. Tashmë në Amerikë përqindja e të rinjve që nuk mbarojnë arsimin e lartë është mjaft e lartë./abcnews.al/KultPlus.com

Holanda hap një nga kopshtet më të mëdha të tulipanëve në botë

Kopshti holandez Keukenhof, i cili konsiderohet si një nga kopshtet më të mëdha të tulipanëve në botë, ka hapur dyert për vizitorët.

Kopshti shtrihet jo shumë larg qytetit Lisse. Keukenhof tërheq çdo vit jo vetëm përfaqësues të botës së biznesit të kopshtarisë, por edhe fotografë të shumtë dhe adhurues të tjerë të luleve me koncepte të ndryshme. Parku është emëruar sipas Kalasë Keukenhof.

Shtëpia e pothuajse çdo lloj tulipani, kopshti Keukenhof mirëpret më shumë se një milion vizitorë në vit. Për shkak të jetëgjatësisë së shkurtër të tulipanëve, kopshti qëndron i hapur nga data 23 mars deri më 14 maj. Tulipani merr formën e saj më të mirë në mes të prillit.

Këtë vit, në Keukenhof i cili shtrihet në 32 hektarë, 40 kopshtarë mbollën 7 milionë lule të më shumë se 1.600 llojeve, kryesisht tulipanë. Në park ka edhe një shteg ecjeje prej 15 kilometrash ndërsa në kopsht mbahen ekspozita të ndryshme.

Sipas të dhënave të Keukenhof, 80 për qind e vizitorëve janë turistë të huaj. Pas holandezëve, kopshti është më i vizituari nga gjermanët, britanikët, kinezët dhe amerikanët.

Keukenhof, i cili u themelua në vitin 1949 me idenë e mbajtjes së një ekspozite të përbashkët të 10 prodhuesve të tulipanëve, në vitin e parë u vizitua nga 236 mijë njerëz.

Keukenhof i kushton rëndësi të madhe kulturës, kështu që tulipanët e rritur në këtë kopsht janë emëruar sipas artistëve si Vincent van Gogh, Rembrandt dhe Andre Kuipers, Bach, Beethoven, Einstein, Kant, Marx dhe Goethe kanë këndet e tyre në kopsht. Kopshti gjithashtu njihet edhe si vendi ku bëhen më së shumti foto.

Çdo vit në Holandë mbillen mbi 4 miliardë tulipanë, ku gati gjysma e tyre eksportohen. Nga këto, 25 për qind eksportohet në SHBA ndërsa 60 për qind në vendet evropiane./KultPlus.com

Misteri që fshihet pas ndërtesave pa perde në Holandë

Ndërtesat në Holandë në shumicën e tyre nuk kanë perde.

Nëse keni pasur ndonjëherë mundësinë të shëtisni nëpër Amsterdam ose në disa qytete të tjera holandeze, do të vini re se askund nuk ka perde, shkruan “Xpat”.

Holandezët njihen si një popull shumë miqësor, siguria dhe kënaqësia e përgjithshme janë prioritetet që ndiqen në këtë vend. Gjithashtu, kultura e tyre përshkruhet si jashtëzakonisht liberale dhe e hapur, dhe temat tabu nuk dihen.

Nëse keni vizituar ndonjëherë vendin e tulipanëve, sigurisht që e keni ndjerë atmosferën e përshkruar, si dhe keni përjetuar që banorët e saj nuk e kanë problem të ndajnë privatësinë e tyre.

Një nga treguesit e mësipërm është i pazakontë – në Holandë, rrallë do të shihni perde në një dritare.

Arkitektura holandeze dhe ndërtesat e apartamenteve janë zakonisht arsyeja e parë për të kënaqur vizitorët. Të gjitha ndërtesat janë vizualisht të ngjashme, shumë të ngushta dhe të larta, dhe materialet dominuese janë tulla dhe druri.

Më herët, shteti taksonte ndërtimin në gjerësi, dhe holandezët filluan të ndërtonin pasuritë e tyre të paluajtshme në lartësi për të paguar më pak taksa.

Kështu, për shembull, ndërsa ecni përgjatë kanaleve të Amsterdamit, do të ecni edhe përgjatë shtëpive të ngushta, të larta, të lidhura me maksimum pesë kate dhe tre dritare të ngushta për kat.

Duke ecur nëpër rrugët e qyteteve holandeze, veçanërisht në mbrëmje, do të keni mundësi të shikoni në shtëpitë e njerëzve të tjerë dhe të shihni brendësinë e tyre. Nuk është e pazakontë për holandezët, përkundrazi, është e dëshirueshme.

Shpjegimi i pranuar i këtij fenomeni daton që në mesjetë, nga kalvinizmi, një degë e protestantizmit, e cila dikton se qytetarët e sinqertë nuk kanë asgjë për të fshehur dhe se perdet në dritare mund të tregojnë të kundërtën. Holandezët i përmbahen kësaj, duke besuar se një pamje e lirë e shtëpisë së tyre dëshmon se ata nuk kanë sekrete.

Padyshim, miti më popullor daton në kohën kur burrat kalonin shumë kohë në det, larg shtëpisë dhe larg grave të tyre. Perdet e hapura siguruan që këto zonja të vetmuara të mos bënin asgjë “të gabuar” derisa burrat e tyre ishin larg.

Perdet e mbyllura ngrinin dyshime, ndërsa perdet e hapura ruanin nga çdo thashetheme.

Ekziston edhe një histori që ata nuk vendosin perde në dritare sepse duan t’u tregojnë të tjerëve se sa të pasur janë dhe ata e konsiderojnë shtëpinë një prezantim të qëndrueshëm të kësaj.

Tendencat në dizajnin e brendshëm sigurisht që po ndryshojnë, ndaj sot ka disa dritare me perde, por në përgjithësi ky rregull i pazakontë ka mbetur në zbatim te holandezët. / KultPlus.com

Holanda kërkon ndjesë zyrtare për skllavërinë

Rreth 150 vjet pas përfundimit të skllavërisë në ish-kolonitë e saj, Holanda do të kërkojë zyrtarisht ndjesë për këtë padrejtësi.

Sot pasdite, kryeministri Mark Rutte ka planifikuar të mbajë një fjalim mbi skllavërinë në Arkivin Kombëtar në Hagë.

Përfaqësuesit e kabinetit gjithashtu do të flasin në ish-koloninë holandeze të Surinamit, në Amerikën e Jugut si dhe në gjashtë ishujt e Karaibeve që i përkasin ende mbretërisë holandeze.

Holanda dikur ishte fuqia e tretë koloniale më e madhe në botë dhe skllavëroi rreth 500 000 njerëz gjatë 200 viteve.

Ata u rrëmbyen kryesisht nga Afrika Perëndimore, u shitën dhe u detyruan të punonin në plantacionet në Surinam dhe Antile.

Mbretëria holandeze ishte një nga vendet e fundit në Evropë që shfuqizoi zyrtarisht skllavërinë më 1 korrik 1863.

Skllavërisë iu dha fund vetëm në 1873.

Kryesisht, pasardhësit e skllevërve dhe banorët e kolonive të asaj kohe kanë bërë thirrje që t’iu kërkohet falje.

Për vite me radhë, qeveria e kryeministrit Rutte kishte refuzuar ta bënte këtë.

Debati për pajtimin me të kaluarën, u rindez nga lëvizja “Black Lives Matter” në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Një komision i emëruar nga qeveria, deklaroi në korrik se Holanda duhej të kërkonte falje dhe të punonte në mënyrë aktive për të luftuar pasojat, siç është racizmi.

Skllavëria ishte një krim kundër njerëzimit dhe shteti duhej të njihte padrejtësinë e tij historike. /atsh / KultPlus.com

Holanda, vendi me 17 milionë banorë dhe 23 milionë biçikleta

Holanda me një popullsi prej 17 milionë banorë ka 23 milionë biçikleta, mesatarisht 1,3 biçikleta për person në mbarë botën dhe për këtë njihet si “vendi i biçikletave”.

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuar (OKB) për të inkurajuar përdorimin biçikletave, mjetet e transportit miqësor me mjedisin dhe të shëndetshme, në vitin 2018 e shpalli 3 Qershorin si Dita Botërore e Biçikletës.

Në këtë ditë inkurajohet organizimi i aktiviteteve ndërkombëtare dhe vendore që do të mbështesin zhvillimin e kulturës së çiklizmit në shoqëri.

Sipas të dhënave të njoftuara nga Unioni i Çiklistëve të Holandës, vendi posedon 2,3 për qind të 1 miliard biçikletave që gjenden në mbarë botën ndërsa kjo korrespondon mesatarisht me 1,3 biçikletë për person.

Holandën e ndjek Danimarka me 0,8 për qind, Japonia me 0,6 për qind, Belgjika me 0,5 për qind, Kina me 0,4 për qind dhe SHBA-ja me 0,3 për qind.

– Holandë

Biçikleta, një pjesë e ditës së përditshme në Holandë, përdoret nga të gjithë duke filluar nga 7 deri në 70-vjeç.

Holanda me popullsi prej 17 milionë banorësh përbën 0,2 për qind të popullsisë në botë ndërsa vendi numëron 23 milionë biçikleta

Biçikleta më së shumti në këtë vend përdoret për të shkuar në punë ose për dërgimin e fëmijëve në shkollë. Gjithashtu preferohet edhe për argëtim pa marrë parasysh motin. Në kuadër të kësaj, biçikleta 22 për qind përdoret për punë, 18 për qind për në shkollë, 14 për qind për të bërë pazar. Gjithashtu 31 për qind biçikleta përdoret për argëtim dhe 16 për qind për qëllime të tjera.

Në Holandë ku biçikleta është një mënyrë jetese, çdo vit shiten rreth 1 milion biçikleta të reja. Gjysma e këtyre përbëhet nga biçikletat me asistencë elektrike, e cila falë baterisë në të, siguron energji shtesë për përdoruesin kur pedalon.

Pjesa dërrmuese e popullatës, e cila njihet me biçikletën që në moshë fëmijërie, përdor biçikletë të dorës së dytë.

Në vendin ku është aktiv aplikacioni i biçikletave të përbashkët, ka afërsisht 22 mijë biçikleta në më shumë se 300 pika të ndryshme. Këto biçikleta mund të huazohen me një sasi të caktuar të parave ndërsa pasi të përdoren lihen në vendin ku janë marrë.

Në Holandë ku ka 37 mijë kilometra shtigje biçikletash që i afrohen gjerësisë së perimetrit të botës, me biçikletë udhëtohet mesatarisht 888 kilometra për person në vit dhe afërsisht 15 miliardë kilometra në vit në të gjithë vendin.

Biçikleta, e cila preferohet sepse është e dobishme për shëndetin dhe parandalon ngecjen në trafik, veçanërisht në qytetet e mëdha, është mjet transporti i përdorur gjerësisht për shkak se është më ekonomike.

Nëse 10 punëtorë përdorin biçikletat e tyre në vend të automjeteve tre ditë në javë dhe shkojnë në punë me biçikletë në një drejtim për 20 minuta, kjo i kursen punëdhënësit 18.654 euro në vit për sa i përket fitnesit, produktivitetit dhe shmangies së mungesave.

Hapësirat përreth stacioneve të trenit përdoren si vende parkimi për biçikleta ndërsa në Utrech i cili njihet si qendra e të gjithë stacioneve ndodhet parku më i madh në botë me kapacitet prej 12.500 biçikletash.

Gratë preferojnë 80 për qind më shumë biçikletën sesa meshkujt. Gratë biçikletën e përdorin 180 milionë herë në vit ndërsa meshkujt 100 milionë herë.

Në Holandë në vit vidhen gjysmë milionë biçikleta. Dëmi material i shkaktuar nga vjedhja e biçikletave është rreth 600 milionë dollarë në vit.

– Spanjë

Spanjollët janë në nivelin mesatar në aspektin e përdorimit të biçikletave në mesin e vendeve të Bashkimit Evropian.

Sipas anketës së publikuar nga kompania Global Consumer Suvey në vitin 2021, në Spanjë 24 për qind e popullsisë së moshës 18-64 vjeç të paktën dy herë në javë preferon biçikletën për transport urban.

Shtatë për qind e spanjollëve biçikletën e përdorin çdo ditë ndërsa 48 për qind të popullsisë e cilëson veten si përdorues i biçikletës.

Qeveria synon rritjen e përdorimit të përditshëm të biçikletës në mbarë vendin në 10 për qind deri në vitin 2030.

Në Spanjë, ku 47 për qind e qyteteve ofrojnë shërbime publike të lira për qira të biçikletave elektrike (midis 25-50 euro në muaj) për qytetarët, përdorimi i biçikletave është intensiv, veçanërisht në Vitoria, Seville, Barcelona, ​​Valencia, San Sebastian, Las Palmas dhe Zaragoza.

– Zvicër

Pas pandemisë së COVID-19 shitja e biçikletave dhe skuterëve elektronikë është rritur në Zvicër ndërsa 69 prej 100 personave kanë të paktën një biçikletë.

Në vend mesatarisht 320 mijë biçikleta shiten në vend. Rrugët kombëtare dhe vendore të biçikletave janë 8.500 kilometra.

Derisa ka 9 rrugë kombëtare dhe 54 rajonale për biçikleta në vend, qeveritë vendore po rrisin numrin e korsive të biçikletave për të reduktuar bllokimin e trafikut dhe për të promovuar transportin miqësor ndaj mjedisit.

– Gjermani

Në Gjermani, ku shitja e biçikletave dhe skuterëve elektronikë është rritur ashtu si në Zvicër, ka 81 milionë biçikleta.

Vitin e kaluar në vend u prodhuan 2,3 milionë biçikleta. Qyteti Münster në Gjermani njihet si qyteti i biçikletave.

Gjermania, 20 për qind të nevojës së biçikletave i importon nga Kamboxhia.

Rruga më e njohur e biçikletave në vend është Elbradweg. Rruga nga Cuxhaven deri në Bad Schandau në kufirin çek është 860 kilometra e gjatë.

Në veçanti, shteti i Berlinit po rrit numrin e rrugëve për biçikleta për të promovuar transportin miqësor ndaj mjedisit./ KultPlus.com

Vendet e NATO-s do të dërgojnë përforcime për të ndihmuar Ukrainën

Tre anëtarë të NATO-s kanë njoftuar se do të dërgojnë përforcime për të ndihmuar Ukrainën në betejën e saj kundër Rusisë, shkruan CNN, përcjell KultPlus.

Republika Çeke u zotua të shtunën që do të dërgojë një armë në Ukrainë me vlerë mbi 8.5 milionë dollarë në një “vend të zgjedhur nga ukrainasit”.

“Qeveria ka miratuar një dërgesë armësh në Ukrainë. Ne po dërgojmë mitralozë, automatikë, pushkë snajper dhe pistoleta dhe municionet e tyre përkatëse me vlerë 188 milionë CZK”, shkroi në Twitter kryeministri çek Petr Fiala. /KultPlus.com

Osmani takohet me ambasadoren Lobbezoo, diskutohet për liberalizimin e vizave

Presidentja Vjosa Osmani, sot takoi ambasadoren holandeze në Kosovë, Carin Lobbezoo.

Në takim u diskutua për situatën e përgjithshme në vend, përballjen me pandeminë dhe mundësitë e intensifikimit të bashkëpunimit ndërmjet dy shteteve.

Presidentja ka përsëritur se Kosova tashmë ka plotësuar kriteret për liberalizimin e vizave, ndaj në këtë kontekst ka shfaqur shpresën se do ta ketë mbështetjen e shtetit holandez.

Sipas Osmanit, është radha që BE-ja ta mbajë fjalën kundrejt qytetarëve të Kosovës sa i përket liberalizimit të vizave. U diskutua edhe për zhvillimet në rajon dhe nevojën e integrimin të shteteve të rajonit të Ballkanit në BE.

Kryetarja e shtetit dhe ambasadorja Loobezo diskutuan edhe për bashkëpunimin politik dhe ekonomik ndërmjet Holandës dhe Kosovës.

“Kosova ka bërë hapa përmbajtësor në sundimin e ligjit dhe krijimin e mjedisit të përshtatshëm për investitorët e huaj”, ka thënë Osmani.

Në fund të takimit ambasadorja Loobezo e dorëzoi në presidencë telegramin e urimit të mbretit të Holandës, Willem-Alexander R., për 14-vjetorin e pavarësisë së Kosovës. /KultPlus.com

Holanda do të çmontojë urën historike që të kalojë jahti i Jeff Bezos

Një urë historike në Roterdam të Holandës do të çmontohet në mënyrë që të kalojë superjahti që është ndërtuar për miliarderin dhe themeluesin e Amazon, Jeff Bezos.

Jahti luksoz është ndërtuar nga firma holandeze Oceanco.

Ky mjet lundrimi është 127 metra i gjatë dhe shumë i lartë për të kaluar nën urën Koningshaven.

Një zëdhënës i kryebashkiakut të Roterdamit konfirmoi çmontimin e urës historike për të kaluar jahti, teksa theksoi se e gjithë fatura do të paguhet nga Bezos.

“Është e vetmja rrugë për në det”, tha zëdhënësi i kryebashkiakut. Agjencia e lajmeve AFP citoi zyrën e kryetarit të bashkisë së Roterdam të thoshte se vendet e punës që u krijuan për ndërtimin e superjahtit nxitën miratimin e këtij plani, duke u zotuar se ura do të rindërtohet në formën aktuale./ KultPlus.com

Evropia ‘epiqendra’ e lumturisë, top 10 vendet më të lumtura në botë

Çfarë e bën një vend të lumtur? A është aksesi në kujdes shëndetësor cilësor, jetëgjatësi e lartë, stabilitet financiar, liri, lidhje sociale apo një kombinim i gjithçkaje? Dhe si mund të bëni renditjen e një cilësie që është pothuajse e pamundur të përcaktohet në mënyrë sasiore?

Kjo është një sfidë që Raporti Botëror i Lumturisë ka marrë përsipër gjatë nëntë viteve të fundit, duke u mbështetur në një larmi të gjerë të dhënash – veçanërisht në Sondazhin Botëror të Gallup – për të përcaktuar se si renditet çdo vend në mbarë botën kur bëhet fjalë për lumturinë, apo çfarë raporti i quan “vlerësime mesatare të jetës kombëtare”.

Përveç marrjes në konsideratë të të dhënave të zakonshme, ekipi këtë vit rishikoi efektet e COVID-19 në cilësinë e jetës së njerëzve, duke marrë parasysh gjithçka nga shëndeti mendor dhe ndërveprimi social deri te siguria e punës dhe reagimi i qeverisë ndaj pandemisë.

Gjetjet e tyre vënë në pah vendet që jo vetëm u ofrojnë banorëve të tyre një jetë të lumtur dhe me cilësi të lartë, por gjithashtu u kanë ofruar mirëqenie qytetarëve të tyre gjatë gjithë epokës së trazuar COVID-19.

Finlanda, Islanda, Danimarka, Zvicra, Holanda, Suedia, Gjermania, Norvegjia dhe Zelanda e Re konsiderohen të jenë top 10 vendet më të lumtura në botë. /KultPlus.com

The Tor at Waiake beach in Torbay on Auckland's North Shore, with moored boats and dog walker, evening
(PHOTO: Getty Images)

Evropa në “alarm” për shkak të COVID-19, Holanda fillon mbylljen

Qeveria e Holandës planifikon të prezantojë një bllokim të pjesshëm tre-javor për të shuar një valë të katërt të infeksioneve Covid në mes të një rritje të numrit të rasteve, njoftoi transmetuesi publik NOS të premten, përcjellë KultPlus.

Holanda regjistroi 16,364 raste të enjten, gjë që ka alarmuar Qeverinë holandeze, e cila veçse ka filluar ta hartojë planin për evitimin e një vale të katërt të virusit COVID-19.

Kjo shifër, një nivel i paparë që nga fillimi i pandemisë, ishte një rritje prej 33 për qind krahasuar me rastet e reja të regjistruara një javë më parë.

Duke filluar nga e shtuna, restorantet, baret dhe kafenetë në vend do të duhet të mbyllen në orën 19:00. Ngjarjet sportive do të zhvillohen pa spektatorë. Banorët nuk do të lejohen të ftojnë më shumë se katër mysafirë në shtëpitë e tyre.

Dhe rregullat e distancimit social do të rivendosen, megjithëse dyqanet që shesin gjërat elementare do të mbeten të hapura.

Kryeministri Mark Rutte dhe Hugo de Jonge, ministri i shëndetësisë, pritet të shpallin masat të premten në mbrëmje.

Rreth 76 për qind e popullsisë së vendit është plotësisht e vaksinuar kundër koronavirusit, sipas Our World in Data./KultPlus.com

Plazhi rozë përallor në Amsterdam

Të gjithë e duam Amsterdamin, por nganjëherë të gjithëve u pëlqen pak pushimi në vend të ngrohtë, me rërë dhe me shumë kokteje.

Por, tani është krijuar një plazh përrallor dhe i gëzueshëm për të gjithë, pikërisht në qendër të Amsterdamit, dhe ky vend i ka të gjitha.

Nga palmat tek rëra e bukur dhe e butë rozë dhe karriget në kuvertë, ky vend është një ëndërr absolute e ardhur gjithashtu, transmeton KultPlus.

Nuk është lokali juaj mesatar i plazhit sepse gjithçka është rozë! Nga shiriti në kabinat dhe madje edhe disa nga ushqimet, ju mund të prisni rozë, rozë dhe vetëm rozë! Një vend perfekt për fotografitë e Instagramit. / KultPlus.com

Gazetari De Vries qëllohet në kokë derisa po hulumtonte nëntokën holandeze

Si sulm ndaj gazetarisë dhe sundimit të ligjit e ka cilësuar Mbreti i Holandës tentativë vrasjen e gazetarit hulumtues, Peter de Vries.

Gazetari i njohur është në gjendje kritike, pasi që u qëllua në kokë në rrugët e Amsterdamit.

Mbreti Williem-Alexander e ka cilësuar rastin si sulm të tmerrshëm ndaj vetë demokracisë.

De Vries është i njohur për raportimet e tij rreth nëntokës holandeze.

Policia ka arrestuar dy persona lidhur me sulmin, njëri shtetas holandez dhe tjetri një polak. Ndërkaq i arrestuari i tretë është liruar.

Motivet e sulmit nuk janë bërë të ditura.

Gazetari, 64-vjeçar, për një kohë të gjatë ishte në cak të kriminelëve për të cilët kishte raportuar.

Rasti i tij ka shokuar Holandën dhe ka nxitur pakënaqësi nëpër Evropë, ani pse sulme të tilla janë të rralla në vend.

Në vitet e fundit vrasja e gazetarëve hulumtues në Sllovaki dhe Maltë kishte nxitur shqetësime për sigurinë e gazetarëve në shoqëritë e zhvilluara dhe demokratike. / Koha.net / KultPlus.com

Holanda tregon arsyet pse s’po e mbështet liberalizimin e vizave për kosovarët

Holanda është në mesin e disa prej shteteve të Bashkimit Evropian që po e pengojnë procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën.

Zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Holandës, Bo de Koning, ka bërë të ditur se argumentet e ofruara nga institucionet e Kosovës për luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar nuk kanë qenë mjaft bindëse deri më tani.

Koning ka përmendur mbledhjen e fundit të Këshillit të Evropës në të cilën nuk ka pasur përkrahje të mjaftueshme për liberalizimin e vizave për Kosovën.

Përveç Holandës, një gjë të tillë po e vështirësojnë edhe qëndrimet e shteteve, si Franca dhe Belgjika, të cilat po kërkojnë hapa më konkret në luftimin e këtyre dukurive negative.

“Deri më tani, në Këshill ka përkrahje të pamjaftueshme për liberalizimin e vizave për Kosovën. Siç e dini, liberalizimi i vizave është një proces teknik, i cili drejtohet nga standardet që duhet t’i përmbushë një vend në mënyrë të qëndrueshme, para se Këshilli të marrë vendim për heqjen e vizave. Kur Komisioni Evropian së fundi raportoi për këtë çështje, shteti i Holandës arriti në përfundim se konkluzionet për luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar në nivelin e lartë nuk ishin mjaft bindëse”, ka thënë Koning për KP.

Më tej, ajo bëri të ditur se aktualisht nuk ka ndonjë vizitë të planifikuar të këtyre delegacioneve në Kosovë për shkak të formimit të qeverisë së re në Holandë. Megjithatë, ajo theksoi edhe një herë gatishmërinë e këtij shteti për ta ndihmuar Kosovën në këtë proces.

“Kosova mund të llogarisë në mbështetjen tonë përmes projekteve, këshillave dhe ekspertëve për të arritur këto rezultate të qëndrueshme në luftimin e këtyre dukurive”, shtoi ajo.

Zëdhënësja e diplomacisë holandeze i ka quajtur inkurajuese planet e Qeverisë aktuale për luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar në nivel të lartë.

“Për Holandën është e rëndësishme që korrupsioni i nivelit të lartë jo vetëm të ndiqet penalisht, por të ketë edhe zbatim efektiv të dënimeve ndaj atyre që janë përgjegjës. Planet e Qeverisë për luftimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar janë inkurajuese, andaj po presim të shohim rezultatet, meqë kjo është një nga prioritetet e tyre”, ka deklaruar Koning.

Krejt në fund, ajo tha se qeveritë e Holandës dhe Kosovës janë në kontakt të vazhdueshëm në Prishtinë përmes autoriteteve përkatëse.

Në mbledhjen e fundit të Komisionit për Integrime Evropiane, zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi tha se problem për procesin e liberalizmit të vizave për Kosovën nuk janë pesë shtetet e Bashkimit Evropian që nuk e kanë njohur Kosovën, por shtetet si Franca dhe Holanda, të cilat janë të pakënaqura me luftën që ka bërë Kosova kundër krimit dhe korrupsionit.

Kosova është vendi i vetëm në Ballkanin Perëndimor, i cili nuk ka liberalizim vizash, pavarësisht përpjekjeve të vazhdueshme për të përmbushur kriteret e përcaktuara nga Bashkimi Evropian për këtë proces./Kp / KultPlus.com

Holanda eksperimenton me një festival me shumë njerëz në kohë pandemie

Një festival muzikor është duke u mbajtur në Holandë pavarësisht se gati e tërë bota po mban masa të rrepta të mbylljes për shkak të COVID-19.

Ky festival po zhvillohet në formë të eksperimentit me qëllim që të shikohet nëse ka ndonjë mundësi që këto organizime të mëdha të rinisin dhe të mbahen pa ndikuar në përhapjen e virusit, raporton BBC, transmeton KultPlus. Pjesëmarrësit në këtë koncert ishin të gjithë pa maska dhe nuk mbahej distanca sociale. I gjithë festivali po zhvillohet sikur të mos ekzistonte virusi.

Disa prej pjesëmarrësve janë shprehur të entuziazmuar që kanë mundur të marrin pjesë sërish në një ngjarje muzikore me shumë njerëz.

Kujtojmë se shumë vende të botës nuk kanë liruar masat, madje i kanë shtrënguar ato për të parandaluar një valë të tretë të infektimeve me koronavirus, pavarësisht se tashmë shumë prej këtyre vendeve janë duke vaksinuar popullatën e tyre.

Vetëm në Evropë, që nga fillimi i pandemisë kanë vdekur mbi 1 milion njerëz duke u bërë kështu rajoni i parë që e kalon këtë shifër të të vdekurve nga COVID-19. / KultPlus.com

Në Kosovë mbërrin një donacion mjekësor nga Holanda

Ambasadori i Kosovës në Holandë, Lirim Greiçevci, ka njoftuar se në Kosovë ka mbërritur një donacion humanitar mjekësor nga Holanda.

Sipas një postimi në Facebook, ai ka njoftuar se ky donacion do t’i dorëzohet nesër Klinikës Infektive.

“Për t’i zbutur sadopak nevojat urgjente të institucioneve shëndetësore në Kosovë, në përballje me pandeminë COVID-19, Ambasada e Kosovës në Holandë ka organizuar nisjen e një donacioni me materiale mjekësore, me destinim QKUK-në në Prishtinë. Donacioni, pas shumë pengesave gjatë rrugës, ka mbërritur në Kosovë, dhe nesër do t’i dorëzohet Klinikës Infektive në Prishtinë”, ka shkruar ai.

Sipas tij, donacioni përmban aparate dhe maska të oksigjenit, maska mbrojtëse kirurgjikale, shtretër për bartje të pacientëve, rroba mbrojtëse për infermiere, tubacione oksigjeni, dorëza mbrojtëse dhe kateterë.

“Me këtë rast, dëshiroj t’i falënderoj miqtë e Kosovës në Holandë, nga Ambulance voor Kosovo, për donacionin dhe kompaninë Mitrofresh për ndihmën për magazinimin e tyre. Një falënderim i veçantë shkon edhe për ekipin e Ambasadës së Kosovës në Hagë, për përkushtimin e tyre, si dhe për institucionet e Kosovës për kompletimin e shpejtë të dokumentacionit dhe dhënien e lejes për hyrjen e kontingjentit humanitar”, ka shkruar ai.

Ai ka njoftuar se diplomatët e ambasadës së Kosovës në Holandë janë duke qëndruar të izoluar për shkak të gjendjes atje.

“Të gjithë atyre që janë prekur nga kjo sëmundje dhe atyre që qëndrojnë të izoluar, dhe të gjithë qytetarëve të Kosovës, u dëshirojmë tejkalim sa më të shpejtë dhe të lehtë të kësaj pandemie, e cila ka prekur rëndë edhe Holandën, ku edhe ne si diplomatë të Kosovës qëndrojmë të izoluar, por edhe aktivë njëkohësisht, për t’iu dalë në ndihmë komunitetit tonë këtu. Kosova nuk është e vetmuar dhe, së bashku me miqtë e saj, do ta tejkalojë edhe këtë sfidë”, thuhet në njoftim.


Në Kosovë në radhë për miell, në Holandë për marihuanë

Në Kosovë ka mungesë të miellit tash e sa ditë.

Para atyre pak marketeve që ofrojnë herë pas here, shihen radhë të gjata, ku qytetarët ngarkojnë thasët mbi supe.

E në Holandë, banorët, apo disa prej tyre, kanë një gajle tjetër.

Ata, sipas “France24”, janë parë në radhë para kafiterive në Amsterdam e Hagë, që ofrojnë edhe shitjen e marihuanës, meqë Qeveria e vendit ka njoftuar se do t’i mbyllë ato si masë mbrojtëse ndaj koronavirusit.

Këto lloj kafiteri janë kthyer në imazh nacional të vendit.

“Ndoshta në dy muajt e ardhshëm nuk do të kemi ku të furnizohemi, kështu që do të ishte mirë ta kemi në shtëpi”, ka thënë një holandez.

Radhët u krijuan vetëm disa minuta pasi ministrat e Shëndetësisë dhe të Arsimit, njoftuan për masat që do të merren. / Koha.net /KultPlus.com

Artistët shqiptarë në Holandë me koncert bamirësie për Shqipërinë

Artistët shqiptarë në Holandë sot kanë realizuar një koncert bamirësie me qëllim restaurimin e Muzeut Kombëtar “Shtëpia me gjethe”, i cili është dëmtuar nga tërmeti i fortë që goditi Shqipërinë, shkruan KultPlus.com

Ky koncert është mbështetur edhe nga Ambasada e Italisë në Holandë si dhe nga Fondacioni Holandezo-Shqiptar (SNAV), teksa pjesë e këtij koncertit kanë qenë edhe disa artistë të huaj.

Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Shtetit për Diasporën në Shqipëri përmes një postimi në Facebook.

“Sot, me 28 shkurt në mjediset e Kishes Keizersgracht, Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Holandë, në bashkëpunim me Ambasadën e Italisë në Holandë dhe Fondacionin Holandezo-Shqiptar (SNAV), organizuan koncertin e bamirëisë për mbledhjen e fondeve për të mbështetur restaurimin e Muzeut Kombetar “Shtëpia me gjethe”, i cili u dëmtua nga tërmeti i fortë që goditi Shqipërinë në 26 nëntor 2019″, thuhej ndër të tjera në postimin e tyre. / KultPlus.com