Mjekja kosovare e papunë, vullnetarisht në ndihmë të kolegëve të saj

Tashmë të gjithë qytetarët janë solidarizuar për shkak të virusit korona, që ka prekur edhe vendin tonë.

Derisa sot janë shënuar edhe katër raste të tjera, duke çuar kështu numrin e të infektuarve në nëntë dhe Qeveria e Kosovës me rekomandim të Ministrisë së Shëndetësisë e ka shpallur gjendjen si të jashtëzakonshme.

Por, në vijën e parë qëndrojnë mantelbardhët, ata të cilët bëjnë në apel që qytetarët të qëndrojnë në shtëpi, ndërsa vet janë duke kryer misionin e tyre të shenjtë, shpëtimin e jetëve.

Janë krijuar edhe grupe të ndryshme në të cilat kërkohet puna vullnetare e stafit mjekësor, ndërsa tashmë po lajmërohen edhe të rinjtë të cilët janë diplomuar në këtë lëmi.

Është Jehona Krasniqi, mjeke e përgjithshme, ajo e cila ka thënë se duke parë situatën, do t’iu del në ndihmë kolegëve të tyre.

Ky është postimi i saj

Une jam Jehona, mjeke e pergjithshme.

T’u e pa situaten, ofrohem si vullnetare mjeke me ndihmu ne menaxhimin e situates edhe me ju dal ne ndihme kolegeve tane kudo qe eshte nevoja.

Besoj se duhemi te gjithe te mobilizohemi, jemi shume mjeke papune edhe ndoshta mospervoja mundet me i frikesu organet kompetente me na angazhu, po besoj se me ni lider ne grup edhe me nje rregullore te dergume apo te postume ne forme elektronike se qysh me u sjell me rastet me COVID19, mundemi me ndihmu ne menaxhimin e situates.

Respekte e po shpresoje qe te gjithe jeni mire.

Jehona /KultPlus.com

Behgjet Pacolli dhuron 1 milion euro për Shqipërinë

Ministri në detyrë i punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli ka dhuruar 1 milion Euro ndihmë për zonat e prekura nga tërmeti në Shqipëri.

Ky donacion sipas Pacollit shkon për rindërtimin e zonave të prekura nga tërmeti, njofton Klan Kosova.

”Unë u trondita kur pashë dëmet në jetën e njeriut dhe në infrastrukturë që tërmeti shkatërrues po lë pas në Shqipëri.

Kjo kërkon solidaritet dhe mbështetje për të siguruar që qytetarët e prekur mund të kthehen shpejt në jetën normale.

Kemi vendosur së bashku me familjen time (ne djemtë e Isa dhe Ruhan Pacollit) që të dhurojmë #1milion Euro për rindërtimin e zonave të prekura nga tërmeti.

Ky donacion do të shkojë në funksion të rindërtimit dhe bashkë me Qeverinë e Shqipërisë do të menaxhohet në mënyrë transparente dhe të sigurt.

Kjo është më e pakta që unë dhe familja ime mund të bëjmë për Shqipërinë tonë të dashur.

Mbështetja ime për vëllazerit tonë do të jetë e vazhdueshme dhe shpresoj së shpejti ata të kthehen në normalitet.

Unë pres po ashtu që në menyrë të organizuar të pranoj edhe qindra familje këtu në Prishtinë”.

KEK-u ndanë 100 mijë euro për t’i ndihmuar Shqipërisë

Korporata Energjetike e Kosovës (KEK) ka ndarë 100 mijë euro për t’i dalë në ndihmë Republikës së Shqipërisë pas tragjedisë që ndodhi ditën e martë si pasojë e termeteve.

Me kërkesë të Drejtorit Menaxhues të KEK-ut, Njazi Thaçi dhe me aprovim të Bordit të Drejtorëve, kjo shumë është dedikuar për Qeverin e Republikës së Shqipërisë për të ndihmuar familjet që pësuan nga kjo tragjedi.

Korporata Energjetikë e Kosovë të martën gjithashtu ka derguar edhe ekipën e specializuar për intervenime emergjente (kërkim-shpëtim) të cilët po i dalin në ndihmë autoriteteve shqiptarë për nxjerrjen e viktimave nga gërmadhat e krijuara pas termetit.

Drejtori Menaxhues i KEK, Njazi Thaçi ka thënë së kjo është me e pakta që mund të bëjmë si korporatë për t’u solidarizuar dhe për të ofruar përkrahjen për qytetarët që pësuan nga kjo tragjedi.

“Nga mengjesi i ditës së martë jemi duke i përcjellë me shqetësime ngjarjet në Shqipëri. Ndjejmë keqardhje dhe shprehim ngjushëllimet më të sinqerta për viktimat”, ka thënë Thaçi.

Ai ka bërë të ditur së vendimi për të ndarë 100 mijë euro është marrë më përkrahjën e gjithë menaxhmentit dhe të Bordit të Drejtorëve të KEK-ut. / KultPlus.com