Berlin: Ndihmë për të përballuar vapën ekstreme, projekti i ri për të pastrehët

2000-6500 vetë rezultojnë si të pastrehë në kryeqytetin e Gjermanisë, Berlin. Duke mos pasur një çati mbi kokë, ata janë kategoria më vulnerabël gjatë këtyre ditëve me temperatura ekstreme.

Gjatë së mërkurës (20.07), temperatura në Berlin arriti rekordin prej 39 gradë Celsius. Teksa shumë berlinezë ndezën ventilatorët dhe qëndruan në hije, ata pa një strehë mbi kokë patën shumë pak mundësi për gjetjen e ambienteve të freskëta, me qëllim shmangien e rreziqeve shëndetësore që vijnë nga vapa ekstreme. Për shembull, Liljana dhe miku i saj, Elias.   “Dukem si turiste” – thotë Liljana, teksa rregullon kapelen e saj prej kashte. 

“Dukem si turiste” – thotë Liljana, teksa rregullon kapelen e saj prej kashte. 

Dy miqtë, me origjinë bullgare, ishin ulur nën një hije, duke pritur të shkonte ora 10 e paradites, aty ku ka marrë formë një projekt i ri, në zonën Schöneberg të Berlinit. Qendra “Hitzehilfe” (Ndihma për të përballuar të nxehtit ekstrem) është e hapur deri në orën 8 të mbrëmjes dhe u ofron njerëzve që janë në kërkim të një vendi të freskët, mundësinë e një dushi dhe një “sy gjumë”, në një nga 30 shtretërit e vënë në dispozicion. 

Për Liljanën, një dush i ftohtë është shërbimi më i mirë që ofron kjo strehëz ditore. “Kur jeton rrugëve, mund të sajohesh disi me ushqim dhe pije. Por pa një dush dhe vend për të fjetur, jeta duket shumë e vështirë për t’u përballuar” – thotë ajo. 

Gjatë pandemisë, 31-vjeçarja humbi punën dhe apartamentin. “Jam e pastrehë prej më shumë se një viti” – shpjegon Liljana. “Fillimisht punoja në rrugë, si prostitutë, por më pas hoqa dorë”. 

Elias thotë se s’mund të punojë, për shkak se ka humbur të gjithë dokumentet identifikuese. “Gjithsesi kam bërë ca hapa para me dokumentacionin që më duhet” – shpjegon ai, para se të drejtohet nga dhoma ku mund të flejë për ca kohë. 

Deutschland Hitzehilfe für Obdachlose

Në strehëzën “Hitzehilfe”, pjata me shalqi të sapoprerë janë gati për t’u konsumuar ndërsa në një qoshe muri gjen arka të tëra me shishe uji. Në anën tjetër të dhomës, në një tavolinë të gjatë, janë reshtuar shishe që mund të rimbushen gjatë ditës, krem mbrojtës kundra diellit, kapele, shtroje gjumi në formë çante, produkte higjienike, maska për t’u mbrojtur nga Covid-19 dhe rroba të lara. Aty nuk mungojnë as detergjentë lavanderie. 

Senati i Berlinit është financuesi i këtij projekti-pilot, që kap vlerën e 106 mijë Eurove. Nisma e shoqatës “IB Berlin Brandenburg”, ka si qëllim të mbajë larg vapës ekstreme të pastrehët, të paktën për disa orë gjatë ditës. 

E njëjta godinë, e vënë në dispozicion nga zona e Schöneberg, zakonisht përdoret gjatë muajve të dimrit për t’u ardhur në ndihmë të pastrehëve nga i ftohti ekstrem. Nisma “Kältehilfe” (Ndihmë për të përballuar të ftohtin ekstrem), ofron një strehë të ngrohtë, veçanërisht gjatë natës. Por në vapën ekstreme, orët e ditës janë më të nevojshme. 

Katja Kipping, politikane e së Majtës dhe senatore për Integrimin, Punën dhe Çështjet Sociale, tha të mërkurën (20.07) se e gjithë shoqëria duhet të ndërgjegjësohet për rreziqet që vijnë nga temperaturat ekstreme. 

Deutschland Obdachlose in Sommer in Berlin

“Shumë banorë të Berlinit kanë në telefonat e tyre kontaktin e ‘Kältehilfe’, në rastin se gjatë dimrit shohin njerëz në nevojë. Por ata nuk janë të vetëdijshëm për seriozitetin e ekstremit tjetër të motit” – theksoi ajo. 

“Deri tani, projekti është pritur shumë mirë” – i tha DW-së punonjësi social, Artur Keil. Sipas tij, shumica e njerëzve që kanë ardhur në qendër janë po ata që kanë nevojë për të edhe gjatë dimrit. 

Sfida e temperaturave ekstreme 

“Ajo çka kemi mundur të vërejmë në ditët e para është se shumica kërkojnë thjesht një vend për të fjetur rehat, gjë që është thuajse e pamundur jashtë, në ato temperatura” – thotë Janette Werner, drejtuese rajonale e shoqatës “IB”.  

Në bisedë me DW, ajo thekson se përdorimi i tepruar i alkoolit dhe drogërave nga këta njerëz, e shton rrezikun e vapës. “Pasi dehen ose drogohen, për shembull, njerëzit nuk janë në gjendje të kuptojnë sa vapë bën jashtë. Ata digjen nga dielli, dehidratohen dhe në rastin më të keq, humbin jetën”. 

Përveç ndihmave të nevojshme, punonjësit socialë ofrojnë edhe këshillim dhe mbështetje. “Kur këta njerëz vijnë këtu rregullisht, ata nisin të kenë besim dhe fillojnë e rrëfehen” – thotë Werner.  

Diku tjetër në Berlin, 23 punonjës të nismës “Karuna”, janë në terren duke shpërndarë ujë, krem mbrojtës, syze dielli dhe produkte higjienike për të pastrehët. Ekipi ndihmon që nga viti 2020 dhe ofron për këtë kategori edhe “autobusë freskues”, ku njerëzit mund të qëndrojnë përkohësisht e të marrin veten nga vapa e tepërt. 

“Nëse sheh një të pastrehë, sidomos gjatë këtyre ditëve të nxehta, gjëja më e mirë që mund të bëhet është ta pyesësh nëse ndihet mirë” – sqaron Werner. “Nëse nuk ndihet mirë, telefono shërbimet e urgjencës. Dhe mbani parasysh se kushdo do të ishte i lumtur t’i ofrohej një shishe me ujë në këto kohë”.  

Projekti pilot veror “Hitzehilfe” do të vijojë deri në fund të muajit shtator, kur shoqata do të vlerësojë se çfarë shërbimesh nevojiten më së shumti. /DW / KultPlus.com

Rita Ora me projekt të ri nga Kulla Eiffel

Këngëtarja e mirënjohur shqiptare Rita Ora, është një nga artistet më aktive në skenën botërore.

Ajo ka realizuar një shfaqje muzikore, të filmuar në Kullën Eifel të qytetit të Parisit, si pjesë e një serie të re nga “Melrose Media”.

Rita tregohet mjaft e ngazëllyer për projektin e saj të ri, i cili do të shfaqet më 30 shtator 2021.

“Mezi pres që të gjithë të shihni se për çfarë kemi punuar kaq gjatë”, – shprehet Ora në rrjete sociale. / KultPlus.com

Arilena Ara dhe Dafina Zeqiri së shpejti publikojnë ‘Thirr Policinë’

Këngëtarja nga Shkodra, Arilena Ara, që një kohë ka nisur punën për albumin e ri të quajtur “Pop Art”.

Për njërin nga projektet, ajo ka bashkuar forcat me artisten Dafina Zeqirin dhe kënga e tyre është thuajse në finalizim.

Arilena së fundmi ka ndarë një postim në rrjete sociale duke njoftuar disa detaje të tjera për bashkëpunimin “Thirr Policinë”.

“Kudo unë & ti, “Thirr Policinë në bashkëpunim me Dafina Zeqirin, videoja muzikore po vjen. Një javë deri kur të thërrasim policinë”, ka shkruar ajo.

Megjithatë, vajzat nuk kanë zbuluar një datë të saktë të lansimit të këngës së tyre të re. / KultPlus.com

Dua Lipa paralajmëron projektin më të ri në bashkëpunim me Pop Smoke (VIDEO)

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa ka paralajmëruar projektin e saj më të ri, përcjell KultPlus.

Lipa tashmë veçse është duke e shijuar suksesin e pandalshëm të albumit të saj të fundit ”Future Nostalgia”, ndërsa ka paralajmëruar se së shpejti do të publikohet bashkëpunimi i saj me reperin e njohur amerikan Real Pop Smoke.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë këngëtarja shqiptare duke e publikuar në rrjete sociale, ndërkaq nuk ka treguar datën e saktë se kur do të publikohet. / KultPlus.com

Kumbaro: Projekti do t’u përgjigjet ambicieve për një teatër bashkëkohor

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro deklaroi në studion e “ABC news” se artistët janë pjesë e rëndësishme e procesit të negociatave për Teatrin e ri Kombëtar dhe mendimi i tyre si grup interesi do të dëgjohet me shumë kujdes në këtë proces.

E pyetur në lidhje me debatin për Teatrin Kombëtar, ministrja Kumbaro u shpreh se tashmë ka kaluar vetëm ligji, që përcakton fillimin e procedurës për këtë teatër. Negociatat mes palëve dhe shqyrtimi i projekteve, do të çojnë tek finalizimi i procesit për Teatrin e ri.

Ministrja tha se projekti që do të fitojë duhet t’u përgjigjet ambicieve për një teatër bashkëkohor dhe të denjë për një Tiranë europiane.

Sipas Kumbaros, pavarësisht nostalgjive të gjithsecilit, përfshirë edhe kundërshtarët e Teatrit të ri, Tirana me 1 milion banorë ka nevojë për teatro dhe salla të reja.

Kumbaro foli edhe për punën e ministrisë që drejton, për ruajtjen e vlerave të trashëgimisë kulturore si dhe për turizmin kulturor.

Ministrja theksoi se kalendari artistik i sezonit të verës rreshtoi 500 aktivitete në 3 muaj, në shumë zona të vendit dhe me kontributin e bashkive. Kjo sipas Kumbaros, e bëri Shqipërinë një emër mjaft të përmendur së fundmi në mediet ndërkombëtare si destinacion turistik. /a.t.a/ KultPlus.com

Bujar Kapexhiu prezanton projekt të ri për teatrin në Tiranë

Bujar Kapexhiu, regjisor e karikaturist i njohur, solli një projekt të vetin për Teatrin Kombëtar. Sipas tij, dy ndërtesat ekzistuese nuk duhet të prishen, të rikonstruktohen dhe mes tyre të ngrihet një e tretë, për t’i lidhur ato dhe për t’i kthyer në një ansambël.

Projekti i paraqitur nga Bujar Kapexhiu

“Sot, nga eksperienca botërore, kudo që të shkoni do të shikoni se si godinat e vjetra nuk shemben, por u qëndron komplet e gjithë fasada anësore dhe ndoshta gërryhen nga brenda edhe bëhet një riksontruskion i brendshëm, por anësoret qëndrojnë gjithmonë. Ju këtu keni një shembull shumë të bukur, që ishte Banka Kombëtare, përse nuk u shemb? Por, për kërkesat që kishte u shtua, po në atë stil. Edhe është shumë bukur! Unë kam menduar, bashkë me artistë të tjerë, që këta dy teatro të mos shemben. Por, themi që këto të dyja janë vlera historike, të qëndrojnë dhe mund të rikonstruktohen fare mirë. Midis tyre do të ndërtohet një godinë e këtij stili apo një stil modern, klasik apo neoklasik, këtë do ta zgjidhin arkitektët, që t’i lidhë këto të dyja së bashku”, tha Kapexhiu.

Sipas tij, aty duhet që të ndërtohen mjediset, që u mungojnë këtyre dy teatrove, si zyrat, sallat e grimit, sallat e provave, arkivi, biblioteka etj., pse jo edhe një kafene, ku të ç’lodhen artistët.

“Por, ne nuk duhet që të prishim! Por, të rikonstruktojmë të vjetrat edhe midis tyre të ndërtojmë një të re. Edhe kështu bëhet një kompleks teatror”, tha ai. Kapexhiu shprehu pëlqimin për projektin e ri të arkitektit Bjarke Ingels, por sipas tij, ai nuk shkon për vendin ku është projektuar, por ndoshta për në Bulevardin e ri, shkruan panorama. Sipas tij, godinat duhet të rrinë në harmoni me njëra-tjetrën, duke përmendur hotel “Dajtin”, Galerinë e Arteve, ministritë etj./ KultPlus.com

‘M’tha t’thashë’ vjen nga 5Ponca dhe Shpat Deda

5Ponca dhe Shpat Deda publikojnë projektin muzikor ‘M’tha t’thashë’, shkruan KultPlus.

Kjo këngë është muzikë elektronike në zhanrin trip, hop dhe IDM dhe është prodhim i Labinot Sponcës ndërsa teksti dhe melodia vokale janë krijuar nga Shpat Deda.

Regjinë dhe skenarin e videoklipit e ka bërë Noar Sahiti, e në klip luajnë Dukagjin Podrimaj dhe Sadie Suhodolli. / KultPlus.com