Vazhdon drama për Djokovic, pa vaksinë nuk lejohet as në ‘French Open’

Novak Djokovic mund t’i ndalohet pjesëmarrja në truneun “Frrench Open”, pasi ligji i ri i Francës për vaksina, do t’u kërkojë të gjithë njerëzve të kenë një certifikatë vaksinimi për të hyrë në vende publike si restorante, kafene, kinema dhe trena në distanca të gjata, përcjell KultPlus.

Numri një i botës në tenis, Djokovic, i cili nuk është vaksinuar kundër COVID-19, u deportua nga Australia të dielën përpara turneut të parë Grand Slam të vitit, pasi humbi një çështje gjyqësore rreth qëndrimit atje.

Ministrja e Sportit, Roxana Maracineanu ka thënë që sapo ligji i ri të miratohet, të pavaksinuarit nuk do mund të marrin pjesë në “French Open”.

“Rregulli është i thjeshtë. Leja e vaksinës do të vendoset, sapo të shpallet ligji, në institucionet që tashmë i nënshtroheshin lejes shëndetësore,” tha ministria.

“Kjo do të vlejë për të gjithë ata që janë spektator apo sportist profesionist”, shtoi ajo.

Serbi Djokovic ka refuzuar të vaksinohet dhe është kritikuar për pjesëmarrjen në ngjarje publike muajin e kaluar pasi rezultoi pozitiv me koronavirus. /KultPlus.com

Novak Djokovic do të largohet nga Australia, humbi betejën për të siguruar vizë

Novak Gjokoviç pritet të dëbohet nga Australia, pasi humbi apelin kundër anulimit të vizës, shkruan BBC, përcjell KultPlus.

Tre gjyqtarë e kanë hedhur poshtë njëzëri ankesën e tij. Ata thonë se do të japin arsyetimin e tyre në një datë të mëvonshme.

‘Saga Djokovic’ zgjati 10 ditë, e më pas tre gjyqtarë kanë dhënë atë që duket të jetë një vendim përfundimtar për praninë e Novak Djokovic në Australian Open.

Përmes një postimi në llogarinë zyrtare, tenisti ka reaguar ndaj këtij vendimi, duke thënë se nuk do ta apelojë këtë vendim.

Novak Djokovic ends practice after shown text by coach, per report

“Unë respektoj vendimin e Gjykatës dhe do të bashkëpunoj me autoritetet përkatëse në lidhje me largimin tim nga vendi”, ka thënë mes tjerash ai.

Kryeministri i Australisë, Scott Morrison, ka lëshuar një deklaratë, duke përshëndetur vendimin.

“Ky vendim për anulim është marrë për arsye të shëndetit, sigurisë dhe rendit të mirë, mbi bazën se ishte në interesin publik për ta bërë këtë. Unë e mirëpres vendimin për të mbajtur kufijtë tanë të fortë dhe për të mbajtur australianët të sigurt”, deklaron Morrison.

Turneu “Australian Open” do të fillojë nga data 17 janar. /KultPlus.com

Novak Djokovic: Tennis star detained ahead of deportation appeal - BBC News

Djokovic e pranon se gënjeu, çështja e tij një ‘tunel pa dalje’

Sportisti Novak Djokovic ka pranuar se kishte gabime në formularët e tij të imigracionit dhe në takimin me një gazetar, pavarësisht se doli pozitiv për Covid, shkruan BBC, transmeton KultPlus.

Djokovic gjithashtu pranoi se kishte bërë një deklaratë të rreme në formularin e tij të udhëtimit përpara se të hynte në Australi dhe tha se ekipi i tij ka dhënë informacion shtesë për autoritetet.

Numri një i tenisit për burra shpreson të luajë në Australian Open javën e ardhshme, por pjesëmarrja e tij është lënë në hije nga debati për vizën e tij.

Djokovic, i cili është i pavaksinuar, iu hoq viza më 6 janar, pak pasi mbërriti në Australi.

Të hënën, megjithatë, një gjykatës e rrëzoi në mënyrë dramatike vendimin dhe urdhëroi lirimin e lojtarit nga paraburgimi.

Por qeveria nuk ka përjashtuar veprime të mëtejshme – dhe ekziston mundësia që ministri i imigracionit të vendit të mund të anulojë vizën e tij për herë të dytë, vetëm disa ditë përpara fillimit të turneut.

Djokovic admits there was a mistake on his Australia travel form : NPR

Nëse Djokovic fiton Australian Open – Grand Slam-in e tij të 21-të – ai do të bëhej tenisti burrë më i suksesshëm në histori.

Djokovic tha se ai kishte bërë një test të shpejtë të antigjenit përpara se të merrte pjesë në dy ngjarje në Australia dhe u njoftua se PCR e tij ishte pozitive pasi mori pjesë në ceremoninë e ndarjes së çmimeve më 17 dhjetor.

Forcat Kufitare të Australisë, zyrtarët e imigracionit të vendit, thanë të martën se po hetonin nëse ai kishte bërë një “deklaratë të rreme” – e cila do të ishte arsye për anulimin e vizës.

Turneu profesionist i tenisit për burra, Australian Open, ka bërë thirrje për më shumë qartësi të rregullave për të hyrë në Australi dhe u bëri thirrje lojtarëve që të vaksinohen.

Për australianët që u është dashur të përballen me disa nga rregullat më të rrepta në botë për Covid19, ky është një atlet me famë botërore që ka thënë publikisht se është kundër vaksinimit dhe tani ka zbuluar se ka shkelur rregullat e izolimit ndërsa ishte i infektuar.

Pranimi tjetër qendror është dhënia e informacionit të gabuar në dokumentin e deklaratës së tij të udhëtimit.

Djokovic e quajti atë një gabim njerëzor, por a do ta pranojnë këtë zyrtarët e forcave kufitare? Ne e dimë se ata po shikojnë informacione të tjera të ofruara nga ekipi i Novak tani.

Australian Open fillon pas pak ditësh dhe ende nuk ka asnjë garanci se ai do të jetë në gjendje të mbrojë titullin e tij. /KultPlus.com

Australian Open: Injured Novak Djokovic misses out in Melbourne | Tennis –  Gulf News