Australia do të heqë Mbretëreshën Elizabeth II nga monedha e saj

Australia ka vendosur të zëvendësojë kartëmonedhën e saj 5 dollarë Australianë me Mbretëreshën Elizabeth II me një dizajn të ri që do të pasqyrojë dhe nderojë historinë e kulturës indigjene të kontinentit, tha sot Banka Kombëtare e vendit.

“Vendimi pasoi konsultimet me qeverinë federale, e cila mbështet ndryshimin, thuhet në deklaratë. Autoritetet australiane kanë thënë pas vdekjes së Elizabeth II se imazhi i mbretit Charles III nuk do të zëvendësojë automatikisht imazhin e Mbretëreshës së ndjerë britanike në kartëmonedhën prej 5 dollarësh dhe se mund të zëvendësohet me motive australiane.

Ata shtojnë se në anën tjetër të kartëmonedhës, si më parë, do të jetë një foto e parlamentit. Kartëmonedha Australiane 5 dollarë është e vetmja kartëmonedhë në vend që mban imazhin e Mbretëreshës. Monedhat australiane duhet të kenë imazhin e monarkut britanik, dhe monedhat e reja do të kenë imazhin e mbretit Charles III./ KultPlus.com

Kriza energjetike ka përfshirë Australinë, me tetë milionë njerëz që u kërkohet të fikin dritat

Ministri i Energjisë i Australisë u ka kërkuar familjeve në Uellsin e Ri Jugor – një shtet me rreth 8 milionë banorë – që përfshin qytetin më të madh të vendit Sidnein – që të fikin dritat përballë një krize energjie, shkruan BBC.

Kështu, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Chris Bowen u ka bërë thirrje banorëve që të mos përdorin energjinë elektrike për dy orë çdo mbrëmje nëse “kanë një zgjidhje tjetër”.

Megjithatë, ai shtoi se ishte “i sigurt” se ndërprerjet e energjisë elektrike mund të shmangeshin, transmeton KultPlus.

Një kërkesë e tillë vjen pasi tregu kryesor me shumicë i energjisë elektrike në Australi u pezullua për shkak të rritjes së çmimeve.

Australia është një nga eksportuesit më të mëdhenj në botë të qymyrit dhe gazit natyror të lëngshëm, por është duke luftuar me një krizë energjie që nga muaji i kaluar. Tre të katërtat e energjisë elektrike të vendit ende prodhohen duke përdorur qymyr. Prej kohësh është akuzuar se nuk ka bërë mjaftueshëm për të ulur emetimet e saj duke investuar në burimet e rinovueshme.

Në javët e fundit, Australia ka ndjerë ndikimin e ndërprerjeve në furnizimet me qymyr, ndërprerjet në disa termocentrale me qymyr dhe rritjen e çmimeve globale të energjisë.

Këto dhe çështje të tjera kanë ndihmuar në rritjen e çmimeve të energjisë në tregun me shumicë në mbi 300 dollarë Australianë (rreth 200 euro) për megavat orë – kufiri i vendosur nga rregullatori i tregut, Operatori Australian i Tregut të Energjisë. /KultPlus.com

Australia dhe Zelanda e Re ‘foleja’ e ardhshme e filmit ‘Zgjoi’

Filmi më i suksesshëm në histori të kinematografisë së Kosovës, “Zgjoi”, po vazhdon të shfaqet nëpër vende të ndryshme të botës, shkruan KultPlus.

Regjisorja Blerta Basholli ka njoftuar se filmi do të shfaqet nëpër kinematë në Australi dhe Zelandë të Re nga 24 shkurti.

“Zgjoi”, i cili ishte në listën e ngushtë për t’u nominuar në Oscars, flet për historinë e Fahrije Hotit, një grua nga Krusha e Madhe e cila arriti të krijojë në një mënyrë të veçantë biznesin e saj edhe pse në rrethana të jashtëzakonshme të luftës.

Deri tani, “Zgjoi” ka arritur që të fitojë 21 çmime nga festivale të ndryshme në të cilat ka marrë pjesë. /KultPlus.com

‘Zgjoi’ vazhdon aventurat nëpër botë, në muajin mars shfaqet në Angli dhe Gjermani

Filmi “Zgjoi” dhe aventurat e tij në botë vetëm po shtohen dita ditës, shkruan KultPlus.

Filmi që theu rekorde në arenën ndërkombëtare, do të shfaqet në 18 kinema në Australi dhe gjashtë të tjera në Zelandë të Re.

Më pas, Blerta Basholli ka konfirmuar se filmi do të rikthehet në Evropë, ku gjatë muajit mars do të shfaqet në Angli dhe Gjermani.

‘Zgjoi’ përcjell Fahrije Hotin nga Krusha e Madhe (interpretuar nga aktorja Yllka Gashi),  e cila është në kërkim të burrit të saj të humbur gjatë luftës në Kosovë. Ajo fillon një biznes bujqësor për ta siguruar mbijetësën e familjes së saj në një ambient tradicional patriarkal ku ambicia e saj për t’u zhvilluar nuk shihet me sy të mirë. Punët bujqësore fillojnë t’i ecin mbarë pos bletëve që janë shumë kaotike dhe agresive ndaj saj. Në rrugëtimin e saj për ta gjetur paqen me bletët, ajo fillon ta gjejë edhe paqen me veten për të jetuar në një situatë të re për të. /KultPlus.com

Djokovic e pranon se gënjeu, çështja e tij një ‘tunel pa dalje’

Sportisti Novak Djokovic ka pranuar se kishte gabime në formularët e tij të imigracionit dhe në takimin me një gazetar, pavarësisht se doli pozitiv për Covid, shkruan BBC, transmeton KultPlus.

Djokovic gjithashtu pranoi se kishte bërë një deklaratë të rreme në formularin e tij të udhëtimit përpara se të hynte në Australi dhe tha se ekipi i tij ka dhënë informacion shtesë për autoritetet.

Numri një i tenisit për burra shpreson të luajë në Australian Open javën e ardhshme, por pjesëmarrja e tij është lënë në hije nga debati për vizën e tij.

Djokovic, i cili është i pavaksinuar, iu hoq viza më 6 janar, pak pasi mbërriti në Australi.

Të hënën, megjithatë, një gjykatës e rrëzoi në mënyrë dramatike vendimin dhe urdhëroi lirimin e lojtarit nga paraburgimi.

Por qeveria nuk ka përjashtuar veprime të mëtejshme – dhe ekziston mundësia që ministri i imigracionit të vendit të mund të anulojë vizën e tij për herë të dytë, vetëm disa ditë përpara fillimit të turneut.

Djokovic admits there was a mistake on his Australia travel form : NPR

Nëse Djokovic fiton Australian Open – Grand Slam-in e tij të 21-të – ai do të bëhej tenisti burrë më i suksesshëm në histori.

Djokovic tha se ai kishte bërë një test të shpejtë të antigjenit përpara se të merrte pjesë në dy ngjarje në Australia dhe u njoftua se PCR e tij ishte pozitive pasi mori pjesë në ceremoninë e ndarjes së çmimeve më 17 dhjetor.

Forcat Kufitare të Australisë, zyrtarët e imigracionit të vendit, thanë të martën se po hetonin nëse ai kishte bërë një “deklaratë të rreme” – e cila do të ishte arsye për anulimin e vizës.

Turneu profesionist i tenisit për burra, Australian Open, ka bërë thirrje për më shumë qartësi të rregullave për të hyrë në Australi dhe u bëri thirrje lojtarëve që të vaksinohen.

Për australianët që u është dashur të përballen me disa nga rregullat më të rrepta në botë për Covid19, ky është një atlet me famë botërore që ka thënë publikisht se është kundër vaksinimit dhe tani ka zbuluar se ka shkelur rregullat e izolimit ndërsa ishte i infektuar.

Pranimi tjetër qendror është dhënia e informacionit të gabuar në dokumentin e deklaratës së tij të udhëtimit.

Djokovic e quajti atë një gabim njerëzor, por a do ta pranojnë këtë zyrtarët e forcave kufitare? Ne e dimë se ata po shikojnë informacione të tjera të ofruara nga ekipi i Novak tani.

Australian Open fillon pas pak ditësh dhe ende nuk ka asnjë garanci se ai do të jetë në gjendje të mbrojë titullin e tij. /KultPlus.com

Australian Open: Injured Novak Djokovic misses out in Melbourne | Tennis –  Gulf News

Ky vend raporton viktimën e parë nga COVID-19 për vitin 2021

Australia raportoi viktimën e parë nga koronavirusi për këtë vit. Gjithashtu dhe numrin më të lartë të rasteve të reja për vitin 2021, 77 të tillë në Uellsin e Ri Jugor, që po përballet me një valë të re përhapjeje të nxitur nga varianti Delta.

Autoritetet paralajmërojnë se shifrat pritet të rriten ndjeshëm në qytetin më të madh të Australisë, Sidnej, që aktualisht ndodhet në një izolim të ashpër.

Duke marrë shkas nga kjo përhapje, masat kufizuese pritet të mbesin në fuqi për më shumë kohë nga sa ishte parashikuar.

Australia raporton 52 persona të shtruar në spitale, 15 pacientë janë në terapi intensive, ku 5 prej tyre kanë nevojë për ventilator. Viktima e parë e këtij shteti, që prej dhjetorit të kaluar, ishte një e moshuar 90-vjeçare. / Gazeta Express / KultPlus.com

Historia e emigrimit të shqiptarëve në Australi dhe kultivimi i gjuhës amtare

Nga kujtimet e shqiptarëve të larguar prej më shumë se një shekulli thuhet se Naum Konzha nga Gjirokastra ka qenë i pari, ose ndër të parët shqiptarë që ka mbërritur në Australi në vitin 1870.

Më pas mbërritën edhe emigrantë të tjera, sepse siç zakonisht ndodhte emigrantët ndihmonin njëri-tjetrin dhe tërhiqnin edhe familjet e tyre. Komuniteti u shtua dhe u shumua. Sot shqiptarët janë të integruar në jetën e vendit dhe gëzojnë të njëjtin status juridik si të gjitha pakicat e tjera etnike që jetojnë dhe punojnë atje.

Në Viktoria janë hapur katër shkolla të gjuhës shqipe në disa zona. Shteti australian financon mësimin e gjuhës plotësuese me kurse të zhvilluara një herë në javë, por kjo mundësi nuk është shfrytëzuar sa duhet nga shtetasit shqiptarë. Kjo ka ndodhur, sepse nuk është arritur numri i mjaftueshëm i nxënësve, pavarësisht se mundësitë dhe kushtet për zhvillimin e mësimit janë krijuar.

Para pak vitesh tri shkolla të gjuhës shqipe janë mbyllur. Prindërit shqiptarë nuk tregojnë një interes të lartë për tí mësuar fëmijëve gjuhën amtare. Për shembull në Greqi jetojnë shumë shqiptarë dhe gjuha shqipe sipas shifrave duhet të ishte gjuhë e dytë, por pavarësisht se ekzistojnë shumë shkolla mungon interesi. Gjithashtu edhe në Turqi, ku pjesa më e madhe e shqiptarëve të emigruar shekuj më parë pothuajse janë asimiluar.

Vala tjetër e emigrimit në Australi ishte në vitin 1960 kryesisht shqiptarë nga Maqedonia, Kosova dhe Mali I zi. Vala tjetër e emigrimit ishte sërish nga Kosova në vitin 1990. Më pas edhe shqiptarë të tjerë emigruan në vitin 1990.

Sipas regjistrimit të popullsisë të bërë nga shteti Australian rezultojnë se në këtë vend jetojnë 13.141 shqiptarë. 2396 prej tyre janë shqiptarë të lindur në Shqipëri. Sipas rezultateve zyrtare janë afërsisht 8000 shqiptarë që flasin shqip, por këto të dhëna nuk janë shumë të sakta.

Sipas të dhënave të mbledhura nga komunitetet shqiptare llogaritet se në Australi janë rreth 20 mijë shqiptarë.

Babai i profesorit të njohur në Australi në shkencat e mjekësisë, Avni Sali emigroi nga Voskopoja e Korçës. Profesor Avni Sali ka lindur në Sheparton, por ndihet shqiptar. Karriera e tij është shumë e larmishme dhe ai është një ndër shqiptarët më të suksesshëm në Australi.

Avni Sali u emërua si profesor dhe u bë Dekan Themelues i Shkollës së Lartë të Mjekësisë Integruese në Universitetin e Teknologjisë Swinburne (Melburn) nga viti 1996 deri në mbylljen e tij në 2005.

Në 2005, Sali themeloi Institutin Kombëtar të Mjekësisë Integruese (NIIM), një “organizatë jo fitimprurëse që kryen kërkime dhe mësimdhënie në Mjekësinë Integruese”.

Gjithashtu më parë nga viti 1983, Sali ka qenë në bordin e drejtorëve të “Gawler Cancer Foundation”, themeluar nga Ian Gawler.  Ai shërbeu si president midis 1999 dhe 2002. Ai është gjithashtu president i Këshillit Ndërkombëtar të Mjekësisë Integruese.

Në 1992, Sali bashkë-themeloi Shoqatën Australasian Integrative Medicine (AIMA), ku shërbeu dy vjet si president dhe kaloi vitet e mbetura si anëtar bordi.

Në vitin 2009, Sali u emërua profesor nderi në Universitetin e Queensland. Që nga viti 2013 ai është profesor në Institutin Cairnmillar në Melburn./ Marre nga “Thesari”./ KultPlus.com

UNESCO rekomandon që “Great Barrier Reef” të futet në listën e trashëgimisë së rrezikuar

“Great Barrier Reef”, sistemi më i madh në botë i shkëmbinjve koralorë, është rekomanduar që të futet në listën e trashëgimisë së rrezikuar për shkak të dëmeve që po i shkaktohen nga ndryshimet klimatike, ka thënë organizata e Kombeve të Bashkuara për Kulturë, UNESCO.

Vendimi do të merret muajin e ardhshëm.

UNESCO ka kërkuar nga Australia që të ndërmarrë veprime të menjëhershme ndaj ngrohjes globale. Ndërsa qeveria e Australisë ka kundërshtuar fuqishëm rekomandimin.

Përplasja e fundit është vetëm vazhdimësi në konfliktin në mes të UNESCO-s dhe qeverisë australiane për statusin e sistemit ikonik viteve të fundit.

“Great Barrier Reef” është sistemi më i madh në botë i shkëmbinjve koralorë i përbërë nga mbi 2,900 shkëmbinj nënujorë individualë dhe 900 ishuj. / koha.net / KultPlus.com

Për shkak të masave anti-COVID, përfaqësuesja e Australisë në Eurovision do të performojë nga “shtëpia”

Transmetuesi kombëtar australian SBS njoftoi sot se përfaqësuesja e tyre në festivalin evropian “Eurovision Song Contest”, Montaigne dhe i gjithë delegacioni australian nuk do të udhëtojnë për në Rotterdam të Holandës, për të marrë pjesë ne festival.

Udhëtimi i delegacionit australian për në Evropë është bërë i pamundur për shkak të masave që ka marrë Australia për COVID-19, transmeton Zeri.info.

Që nga marsi i kaluar kur ndodhi shpërthimi i koronavirusit, qeveria australiane ka mbyllur të gjithë kufijtë dhe ka ndaluar fluturimet ndërkombëtare nga dhe drejt Australisë, duke synuar të parandalojë përhapjen e mëtejshme të virusit brenda vendit.

Pasi këngëtarja Montaigne nuk do të jetë e pranishme në arenën “Ahoy” në Rotterdam gjatë netëve sa do mbahet “Eurovisioni”, performanca e saj do të xhirohet dhe do të transmetohet në natën e parë të festivalit, më 18 maj.

“Australia ka përqafuar frymën e Eurovisionit për më shumë se 35 vjet në SBS dhe afeksioni dhe emocioni ynë për konkursin ka vazhduar të rritet prejse kemi garuar për herë të parë në Vjenë më 2015.

Në vitin 2021 Australia do të garojë përsëri në garën më të madh të këngës, por kësaj here artisti ynë, Montaigne, do të interpretojë nga shtëpia dhe jo jashtë vendit”, ka thënë Josh Martin, shefi i delegacionit të Australisë në Eurovision.

Eurovisioni këtë vit mbahet nga datat 18, 20 dhe 22 maj dhe pritet të ketë numër të kufizuar të publikut vendas në arenen “Ahoy” në Rotterdam të Holandës.

Shqipëria këtë vit përfaqësohet nga këngëtarja Anxhela Peristeri me këngën “Karma”, e cila do të ngjitet në skenë në natën e dytë, më 20 maj. /Zëri / KultPlus.com

Yjet e Hollywood-it ikin në Australi, koha dhe vendi i duhur për punë në këtë pandemi

Dje kishte 3 raste të infeksionit me koronavirus në Australi. Gjatë gjithë javës janë regjistruar vetëm 7 raste.

Shifra që e bëjnë çdo vend tjetër në botë t’ia ketë zili, dhe që kanë tërhequr një eksod të vërtetë të yjeve të Hollivudit.

Me ardhjen e yjeve të mëdhenj si Idris Elba dhe Tilda Swindon, Julia Roberts dhe Sean Penn, Colin Farrell dhe Viggo Mortensen,  Natalie Portman me Matt Damon dhe Chris Hemsworth dhe Chris Patt, në fakt ka edhe arsye për punë: dy të parët janë duke xhiruar filmin “Three Thousands Years of Longing”.

Julia dhe Sean janë të angazhuar në filmin Gaslit, Colin dhe Viggo po luajnë në dramën “Thirteen Lives” drejtuar nga Ron Howard, ndërsa kuarteti i tjetër është i angazhuar në Thor: Love and Thunder.

Julia Roberts është aq e magjepsur nga Australia, saqë ajo pranoi të bënte një film tjetër atje, në gjysmën e dytë të vitit, së bashku me George Clooney, “Bileta për në Parajsë”.

U kthye edhe Tom Hanks, i cili një vit më parë në Australi kishte kontraktuar Covid-19 së bashku me gruan e tij Rita Wilson. Hanks sapo ka mbërritur për të përfunduar xhirimet e filmit Elvis, në të cilin ai luan rolin e menaxherit të këngëtarit të njohur.

Aktorët e shumtë dhe projektet që po zhvillohen në Australi muajt e fundit, veçanërisht në zonën e bukur në jug të Sidneit, lidhen kryesisht për shkak të kontrollit të rreptë që vendi ka arritur të ushtrojë për përhapjen e virusit dhe për faktin se filmat e Hollywood është shumë e vështirë ose e pamundur të realizohen diku tjetër. Por gjithashtu nuk duhet të harrojmë stimujt në qindra miliona dollarë të alokuara nga qeveria Australiane për të favorizuar industrinë e filmit. Tani ekziston një pseudonim për rajonin News South Wales, nga i cili Sidney është kryeqyteti, Aussiewood,  ose i njohur ndryshe si Hollywood-i i ri Australian./a.m

Australia nxori nga qarkullimi maskat kirurgjikale

Australia ka hequr nga qarkullimi 286 maska, pasi sipas autoriteteve vendase, nuk të mbrojnë mjaftueshëm nga përhapja e koronavirusit.

The Guardian raporton se mes tyre është edhe maska kirurgjikale. Ekspertët shëndetësore shprehen se kjo lloj maske nuk e parandalon në mënyrë të sigurt infeksionin.

Si pjesë e një rishikimi pas shqetësimeve të popullatës shumë maska ​​nuk plotësojnë standardet dhe nëse përdoren në mjediset mjekësore, mund të rrisin përhapjen e sëmundjes.

Ekspertët shprehen se maskat kirurgjikale me përdorim të vetëm nuk kanë ofruar prova të mjaftueshme për parandalimin e përhapjes së virusit.

Gjithashtu thuhet se përdorimi i vazhdueshëm i këtyre maskave të veçanta kirurgjikale mund të rrisë rrezikun e përhapjes së infeksioneve (përfshirë COVID-19) midis individëve. / KultPlus.com

Australia jep dy milionë dollarë donacion për Libanin

Autoritetet australiane kanë njoftuar se do t’ia dhurojnë Libanit dy milionë dollarë australianë si ndihmë pas shpërthimit shkatërrues që ndodhi të martën në Bejrut, ku humbën jetën më shumë se 100 persona.

Lajmin për dhurimin e këtij donacioni e bëri të ditur ministrja australiane për Punë të Jashtme, Marise Payne, shkruan “The Guardian”, transmeton Gazeta Express.

Një milion dollarë australianë do të ndahen për Programin Botëror të Ushqimit, ndërsa një milion për Kryqin e Kuq.

Ministrja gjithashtu njoftoi se në këtë tragjedi ka humbur jetën edhe një australian, duke shprehur ngushëllime për familjarët dhe miqtë.

“Zemrat tona janë me njerëzit e Libanit dhe me ata që janë të brengosur për miqtë dhe familjen”, thuhet mes tjerash në deklaratë. / KultPlus.com