Nis mbulimi i fushave të tenisit në Prizren, ministri Çeku: Tenisi më nuk do të jetë sport sezonal

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka bërë të ditur se në qytetin e Prizrenit ka filluar me mbulimin e fushave të tenisit, për ta shëndrruar në sport aktiv për çdo sezonë të vitit.

Ministri i MKRS, Hajrulla Çeku, po ashtu ka njoftuar se kjo nismë do të vazhdojë edhe në qytetet e tjera.

“Tenisi më nuk do të jetë sport sezonal. Nisim me mbulimin e fushave të tenisit në Prizren, për të vazhduar edhe me qytetet tjera.

Në bashkëpunim me Federatën e Tenisit të Kosovës po investojmë për konsolidimin e kushteve infrastrukturore në tenis, në përputhje të plotë me standardet ndërkombëtare”, thuhet në shrkimin e Çekut./ KultPlus.com

Vazhdon drama për Djokovic, pa vaksinë nuk lejohet as në ‘French Open’

Novak Djokovic mund t’i ndalohet pjesëmarrja në truneun “Frrench Open”, pasi ligji i ri i Francës për vaksina, do t’u kërkojë të gjithë njerëzve të kenë një certifikatë vaksinimi për të hyrë në vende publike si restorante, kafene, kinema dhe trena në distanca të gjata, përcjell KultPlus.

Numri një i botës në tenis, Djokovic, i cili nuk është vaksinuar kundër COVID-19, u deportua nga Australia të dielën përpara turneut të parë Grand Slam të vitit, pasi humbi një çështje gjyqësore rreth qëndrimit atje.

Ministrja e Sportit, Roxana Maracineanu ka thënë që sapo ligji i ri të miratohet, të pavaksinuarit nuk do mund të marrin pjesë në “French Open”.

“Rregulli është i thjeshtë. Leja e vaksinës do të vendoset, sapo të shpallet ligji, në institucionet që tashmë i nënshtroheshin lejes shëndetësore,” tha ministria.

“Kjo do të vlejë për të gjithë ata që janë spektator apo sportist profesionist”, shtoi ajo.

Serbi Djokovic ka refuzuar të vaksinohet dhe është kritikuar për pjesëmarrjen në ngjarje publike muajin e kaluar pasi rezultoi pozitiv me koronavirus. /KultPlus.com

Novak Djokovic do të largohet nga Australia, humbi betejën për të siguruar vizë

Novak Gjokoviç pritet të dëbohet nga Australia, pasi humbi apelin kundër anulimit të vizës, shkruan BBC, përcjell KultPlus.

Tre gjyqtarë e kanë hedhur poshtë njëzëri ankesën e tij. Ata thonë se do të japin arsyetimin e tyre në një datë të mëvonshme.

‘Saga Djokovic’ zgjati 10 ditë, e më pas tre gjyqtarë kanë dhënë atë që duket të jetë një vendim përfundimtar për praninë e Novak Djokovic në Australian Open.

Përmes një postimi në llogarinë zyrtare, tenisti ka reaguar ndaj këtij vendimi, duke thënë se nuk do ta apelojë këtë vendim.

Novak Djokovic ends practice after shown text by coach, per report

“Unë respektoj vendimin e Gjykatës dhe do të bashkëpunoj me autoritetet përkatëse në lidhje me largimin tim nga vendi”, ka thënë mes tjerash ai.

Kryeministri i Australisë, Scott Morrison, ka lëshuar një deklaratë, duke përshëndetur vendimin.

“Ky vendim për anulim është marrë për arsye të shëndetit, sigurisë dhe rendit të mirë, mbi bazën se ishte në interesin publik për ta bërë këtë. Unë e mirëpres vendimin për të mbajtur kufijtë tanë të fortë dhe për të mbajtur australianët të sigurt”, deklaron Morrison.

Turneu “Australian Open” do të fillojë nga data 17 janar. /KultPlus.com

Novak Djokovic: Tennis star detained ahead of deportation appeal - BBC News