Petrit Çeku sjell madhështinë e kryeveprave të Bach dhe Barrios në përmbylljen e ‘Prishtina Guitar Week’

Flonja Haxhaj

Në një atmosferë të ngrohtë dhe të mbushur me pasion për muzikën klasike, Kisha Shën Ndou në Prishtinë u bë dëshmitare e një performance të  jashtëzakonshme të kitaristit të shquar Petrit Çeku. Në koncertin i cili edhe përmbylli festivalin ‘Prishtina Guitar Week’, Çeku mbushi shpirtin e publikut të Prishtinës me një interpretim të rrallë të përcjellur me virtuozitetin dhe mjeshtërinë e tij, shkruan KultPlus.

Edicioni i parë i ‘Prishtina Guitar Week’ u përmbyll me këtë koncert në të cilin, Çeku me kitarën e tij, dërgoi publikun në një udhëtim magjepsës nëpër literaturën e kryeveprave të kompozitorëve të shquar botërorë si Johann Sebastian Bach dhe Agustin Barrios.

Me një teknikë të përsosur, Çeku shpalosi një larmi emocionesh nga vargjet e mahnitshme të Bach teksa interpretoi sonatën No.2 në A Minor. E gjithçka mori një pamje më romantike e melankolike kur solli valsat e Barrios, të përshtatur për kitarë.

Kjo natë, e cila solli një koncert të mrekullueshëm të përcjellur me tingujt e bukur të kitarës së Petrit Çekut, u shoqërua me duartrokitje disa minutëshe nga publiku, si një mirënjohje për momentet që artisti dhuroi për më shumë se një orë performancë.

I pranishëm në këtë koncert ishte edhe ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku i cili përveç që vlerësoi lart koncertin e Petrit Çekut, tha se festivalet e tilla krijojnë mundësi shtesë për kitaristët e rinj dhe për talentët e Kosovës.

“Fillimisht, si gjithmonë është kënaqësi e veçantë me e dëgju dhe me u mrekullu me tingullin e intepretimit të Petrit Çekut, së dyti, në kuadër të një festivali që ka nisë dhe ka nisë mirë, sipas gjykimit tim, sepse është konceptu mirë, nuk është vetëm koncerte të kitaristëve të njohur në nivel botëror, por edhe mundësi për kitaristët e rinj që të punojnë me këta emra të mëdhenj, me këta mjeshtra të kitarës dhe të njëjtën kohë të ketë mundësi të zhvillojnë një lloj gare ndërmjet tyre”,  tha ministri Çeku për KultPlus.

Një ndër organizatorët e këtij festivali, Florin Fanaj, pas përmbylljes së ‘Prishtina Guitar Ëeek’, u shpreh se ndonëse ky ishte vetëm edicioni i parë, çdo gjë ka shkuar ashtu siç edhe e kanë planifikuar.

“Jemi shumë të lumtur për këtë festival sepse ka shkuar ashtu siç edhe  e kemi pritur. Festivali është hapur me garat e nxënësve dhe studentëve. Dita e parë po ashtu ka përfshirë edhe një koncert që ka qenë i rezeruar për të gjithë ata fitues, pastaj të cilët fituan në gara, ata më pas morën pjesë në masterkurse me kitaristët, të cilët edhe kanë koncertu të mërkurën, të enjten edhe të premten. Koncerti i sotëm, nëse flas më shumë për natën e përmbylljes, Petriti ia dhuroi Prishtinës dhe gjithë publikut këtu një koncert fantastik, ashtu siç ai di dhe na mahniti me programin me pjesën e parë të Bachut dhe pjesën e dytë të kompozitorit paraguajan, Agustin Barrios, edhe siç po shihet edhe prej publikut të gjithë janë të kënaqur edhe jemi të lumtur për këtë”, deklaroi Fanaj për KultPlus.

Pas koncertit të mbrëmshëm, për KultPlus foli edhe profesoresha e pianos në Universitetin e Prishtinës, Lejla Pula, e cila tha se Petrit Çeku dhuroi momente madhështore teksa ka interpretuar kryevepra të literaturës botërore për kitarë.

“Jemi pasuruar sonte me përshtypje e impresione të jashtëzakonshme artistike  sepse Petriti ka sjellur një imazh tingullor engjëllor, mund të shprehem lirisht ashtu sepse vërtet edhe me këtë ambient është përshtatur edhe tingulli  i kitarës dhe çdo gjë ishte në përshtatje. Edhe vërtet kemi shijuar momente madhështore të muzikës artistike klasike, të muzikës së Bachut dhe të Barrios dhe ka sjellur perlat nga literatura e kitarës. të muzikës së bahut edhe.Varjosë, edhe vërtet perlat nga literatura e gitarës”, u shpreh Pula, e cila më tutje tha se ndjehet e lumtur që skena e Prishtinës po pasurohet me festivale të tilla.

Ndërkaq, ‘Prishtina Guitar Week’, shënoi këtë vit edicionin e tij të parë, ku për një javë rresht, i dhuroi publikut koncerte, gara dhe punëtori për artistët e rinj./KultPlus.com

Koncerti i përbashkët i Filarmonisë së Kosovës dhe Petrit Çekut, një shkrirje e shkëlqimit muzikor

Uranik Emini

Më 29 janar erdhi radha që Salla e Kuqe e Pallatit të Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë të ishte e mbushur me emocion. Publiku ishte i etur të shihte se çfarë magjie kishin rezervuar Orkestra e Filarmonisë së Kosovës, në krye me Petrit Çekun. Dhe kur muzika filloi të mbushte sallën, ata nuk u zhgënjyen. Tingujt që futeshin në thellësinë e shpirtit të njeriut për të gjetur portat më të denja të “qetësisë” dhe për të sjellë kështu një ndjenjë të papërshkrueshme te publiku, ishin si diçka që nuk e kishin dëgjuar më parë, dhe mjeshtëria e Petritit me kitarën, krijoi melodi që morën publik në një botë tjetër, shkruan KultPlus.

Përpara publikut u prezantua vepra premierë botërore ‘Koncerti me kitarë’ nga Kreshnik Aliçkaj, interpretuar me mjeshtëri nga kitaristi Petrit Çeku dhe dirigjent i talentuari izraelito-gjerman Maayan Franco.

Petrit Çeku, i cili ka performuar në disa prej ambienteve më prestigjioze të botës, ishte i dalluari i natës. Mjeshtëria e tij në kitarë u shfaq plotësisht teksa ai i dha jetë kompozimeve me luajtjen e tij virtuoze dhe performancën emocionale. Gjuha e trupit dhe loja e përzemërt e Çekut e mahnitën audiencën nga fillimi në fund, duke i lënë ata me një përvojë të paharrueshme të aftësisë së tij muzikore.

Pasioni i tij për muzikën ishte i dukshëm, pasi ai komunikonte çdo notë përmes gjuhës së trupit, duke realizuar një performancë vërtet magjepsëse.

Interpretimi çek i ‘Koncertit Aranjuez’ nga Joaquin Rodrigo ishte gjithashtu një moment kryesor i natës, duke rrëmbyer zemrat e publikut me tingujt e tij magjepsës.

Koncerti kulmoi me një performancë mahnitëse të Simfonisë së 9-të të Antonín Dvorak (Nga Bota e Re), një klasik që mbetet një nga veprat më të dashura orkestrale në botë.

Orkestra Filarmonike e Kosovës shfaqi mjeshtërinë e saj në kompozim dhe interpretim muzikor, duke lënë publikun të mahnitur dhe duke krijuar një përvojë të paharrueshme.

Duartrokitjet e ngrohta nga publiku në fund të natës ishin një dëshmi e suksesit të koncertit, ku shumë u larguan nga salla me një vlerësim të ri për muzikën klasike.

Në anën tjetër, kompozitori Kreshnik Aliçak tha për KultPlus se u ndje shumë mirë që vepra e tij, “Koncerti për gitarë dhe orkestër”, e nisi këtë mbrëmje dhe u luajt nga Petrit Çeku.

“Vepra shkoi shumë mirë. Interpretuesi Petrit Çeku si gjithnjë ishte shumë i mirë dhe profesional. Ishte një vepër e vështirë për t’u kompozuar, ka shumë pak vepra në botë që shkruhen vetëm për gitarë për orkestra të mëdha, është diçka shumë e vështirë për t’u bërë por po besoj që gjithçka ka shkuar mirë dhe shpresoj që kjo vepër të vazhdojë rrugëtimin e saj”, thotë ai.

Mungesën e një salle adekuate për Orkestrën e Filharmonisë së Kosovës, Aliçkaj e sheh si diçka që duhet të kryhet sa më shpejt që është e mundur.

“Salla është pika e parë për realizimin e veprave, duhet të jetë një sallë që realizohet nga ekspertë që e dijnë siç duhet të bëhet një punë. Në rast se kjo vepër do të luhej në një sallë të tillë, besoj se do të dilte edhe një herë më mirë”, përfundon ai.

Edhe dirigjenti Maayan Franco, u shpreh për KultPlus se është shumë i lumtur që pati mundësi të ishte në cilësinë e dirigjentit për dy vit me radhë në Kosovë.

“Kjo është hera e dytë që vizitoi Kosovën në cilësinë e kompozitorit, dhe ishte pikërisht data 29 janar e vitit të kaluar që kam vizituar Kosovën. Është një ndjenjë shumë e mirë dhe gjithmonë kaloj mirë kur jam këtu”.

Ai gjithashtu shton se Petrit Çeku është i jashtëzakonshëm dhe atë e shfaqi më së miri në këtë mbrëmje

“E pamë një paraqitje briliante të Petrit Çekut dhe duartrokitjet e publikut ishin të mrekullueshme, ndjehem shumë i lumtur që kisha mundësi të jem këtu sot, e falënderoj Dardan Nokën dhe Baki Jasharin për një punë të madhe që po bëjnë, unë po shpresoj që të vazhdojmë bashkëpunimin edhe më tutje”, tha ai mes tjerash.

Si përfundim, koncerti ishte një natë e mbushur me magji muzikore, ku Petrit Çeku vodhi shfaqjen me luajtjen e tij të jashtëzakonshme në kitarë. /KultPlus.com

*Të gjitha fotografitë në këtë artikull janë realizuar nga fotografi: Arben Llapashtica*

ReMusica me një përmbyllje të pakrahasueshme nga Petrit Çeku & Viva String Quartett

Era Berisha

Ajka e veprave të mahnitshme nga kompozitorë të huaj dhe shqiptarë mbrëmë lindën nëpërmjet talentit të pakrahasueshëm të kitaristit Petrit Çeku dhe Kuartetit harkor “Viva String Quartett”, të cilët së bashku frymuan në një frymë që vazhdimisht buronte melodi dhe tinguj që u ndezën mahnitshëm në atmosferën e ngrohtë dhe lëshuan një harmoni e cila vështirë se do të rikrijohet përsëri, duke përmbyllur kështu edicionin e 21-të të festivalit ReMusica që shtëpinë e gjeti në Sallën e Kuqe, shkruan KultPlus.

Ky vend i cili priti këtë dyshe të mrekullueshme në natën e fundit kishte ndërruar disa detaje të dallueshme nga netët tjera. Salla e Kuqe mbrëmë kishte shtuar dukshëm një numër të madh të karrigeve duke mbushur sallën në tri anë të saj. Me dymbëdhjetë reflektorët në ngjyrë të kaltër, drita precize në formë rrethore që vjen nga lart dhe dritat e ngrohta që ndriçonin vendin në hapësira të caktuara, Salla e Kuqe mori formën të përmbushjes në numër. Ndërkaq, pozicionimin e tyre e kishin ndërruar edhe shkronjat e mëdha në prapaskenë që portretizojnë emrin e festivalit ReMusica të cilat po qëndronin të gjalla në natyrën e tyre gjelbëruese.Hapjen e kësaj nate e nisi drejtoresha artistike, Donika Rudi dhe producenti i festivalit, Viktor Berishaj, të cilët janë shprehur se janë tejet të kënaqur që më fund publiku është pjesë e këtyre koncerteve dhe po ashtu se festivali i është bashkuar nismës së solidarizimit me festivalet e tjera evropiane, ‘Festivals for Compassion’.

“Mirëmbrëma dhe mirë se keni ardhur në mbrëmjen përmbyllëse të festivalit ReMusica. Në program sonte do ta kemi premierë veprën e kompozitorit Valton Beqiri, e titulluar “XX”, jo rastësisht. Vitin e kaluar ReMusica ka festuar edicionin e njëzetë të festivalit, fatkeqësisht duke qenë larg jush por jemi shumë të lumtur që sonte po ju shohim dhe që sot do ta dëgjojmë këtë vepër premierë që do të jetë nga “Viva String Quartet” dhe Petrit Çekun në kitarë dhe Valton Beqiri në piano”, thotë Rudi.

Ndërsa, producenti i ReMusica-s, Viktor Berishaj tha se festivali, si çdo vit tjetër, ka trajtuar një temë e cila duhet të adresohet në shoqëri dhe jo vetëm.

“Me shumë mëdyshje e kemi nisur edicionin. Kjo është hera e parë me publik qysh duhet sepse pe shihni dhe vetë numrin e limituar të ulëseve por ka qenë një sfidë për t’u kthyer në normalitet që na është dashur shumë dhe sivjet kemi arritur që ta bëjmë këtë gjë. Si çdo vit tjetër, jemi munduar që një temë të caktuar që duhet të adresohet si shoqëri, pjesëtarë të komunitetit apo si gjallesa që jetojmë në këtë kohë, janë ato të ndryshimit klimatik dhe urgjencës së veprimit klimatik dhe mjeshtërisht Donika ka qenë ajo e cila ka arritur të futë nëpërmjet veprave këtë temë prej secilës natë të koncerteve nëpërmjet katër elementeve si uji, ajri, toka dhe zjarri”, thotë Berishaj.Sipas tij, ka pasur një mori aktivitetesh përcjellëse, masterklasë, punëtori të ndryshme në Universitetin e Prishtinës si dhe një numër të madh të dashamirëve të muzikës. Ka pasur ansamble të mrekullueshme dhe talente të mrekullueshëm në Kosovë që kanë performuar në këtë edicion.

“Sonte po bëjmë një përmbyllje ashtu tamam si na përket neve. Sa i përket artistit që ka me performu sonte me kuartetin, nuk ka nevojë për ta prezantuar sepse të gjithë e dimë se kush është Petrit Çeku saqë edhe stadiumin e Prishtinës me pas hap, nuk do të na zinte të gjithëve për me përcjell. Megjithatë koncertin sonte do e nisim përsëri me një mesazh që kemi nevojë për ta adresuar. Pra, ne marrim frymë njësoj me qytetarët ukrainas të cilët janë duke e përjetuar një tmerr të cilin ne fort mirë e dimë. Për këtë arsye si viteve tjera ReMusica i është bashkuar nismave të ndryshme ndërkombëtare me një kauzë të caktuar. Nata do të fillojë me interpretimin e veprës së një kompozitori ukrainas të cilën e ka kompozuar në momentet kur ka nis lufta”, shpalos Berishaj.Pas kësaj hapjeje, skena e cila mu në mes kishte të vendosura gjithsej pesë karrige të cilat me pozicionin e tyre i ngjasonin një gjysmë hëne dhe pianoja që qëndronte në qosh për t’u gjallëruar kur radha e saj do të vinte, po krijonin një hijeshi dhe atëherë kur me duartrokitje të zjarrta, publiku mirëpriti kuartetin harkor “Viva String Quartett”. Të veshur në të zeza nga koka e deri të këmbët, kuarteti harkor u fut direkt në interpretimin e veprës së parë të titulluar “Drop after drop” nga kompozitori ukrainas Maxim Shalygin, me ç’rast meloditë e veçanta që tërë kohës i ngjasonin një fëshfëritjeje, sollën një bukuri tingujsh të cilat me butësinë, qetësinë dhe ngadalësinë e tyre, vërtetë pikonin si pika të ujit, pikë pas pike deri në pikën e fundit që shënoi fundin e veprës.

Ndërsa, për veprën e dytë të radhës me titull “Guitar Quintet in D major, No.4, G, 448 – Fandango” nga kompozitori Luigi Boccherini, të pranishmit me brohoritje dhe duartrokitje që s’njihnin fund, mirëpritën kitaristin Petrit Çeku në skenë. Njashtu sikurse kuarteti harkor edhe kitaristi i veshur në ngjyra të zeza me një buzëqeshje në fytyrën e tij e nisi veprën e dytë për këtë mbrëmje.

Dy violina, një violë, një violonçel dhe një kitarë jetësuan interpretimin e melodive dhe tingujve të cilat po njëlloj sikurse pronarët e tyre, dilnin jashtë kontrollit për të shpalosur një vijë tejet ritmike. Në një hap me rimtin, kitaristi Petrit Çeku në çdo sekondë po dhuronte shpirtin e tij artistik nëpërmjet lëvizjeve të tij trupore saqë edhe flokët e tij po luhatnin në drejtime të ndryshme. Talenti i tij doli nga brendësia e tij qysh në momentin e parë të mbrëmjes dhe nuk u fut brenda në strofullin e vetë për asnjë çast.Efikasiteti i shpejtësisë performuese, vështrimet melankolike, ndjeshmëria e tij ndaj instrumentit që qëndronte para tij si vetë hija e tij, bëri që kitaristi të emociononte secilin të pranishëm që po vështronte me kujdes elegancën e tij interpretuese. Ndërsa, kuarteti harkor me lëvizjet e duarve të tyre sollën një precizitet të pashoq. Harmonia e tyre ndërronte sa herë që ndërronte ritmi i veprave, me ç’rast ata ngulitën vështrimin e publikut drejt tyre, për të mos ia lëshuar atë asnjërit deri në notën e fundit.

Pas një pauze pesë minuta, drejt skenës ecte kitaristi Petrit Çeku i cili u shoqërua në piano nga Valton Beqiri për të sjell veprën premierë “XX” nga kompozitori Valton Beqiri, vepër kjo që pati ardhur dedikim ndaj 20 vjetorit të festivalit ReMusica por që u luajt mbrëmë për herë të parë në 21 vjetorin e festivalit. “XX”, hyri në secilin shpirt të pranishëm. Qysh nga minuta e parë e deri tek e fundit, vepra përçoi një emocion që s’kishte kush që do t’ia vinte pikën. Ndërlidhja e tingujve të pianos dhe melodive të kitarës krijoi një atmosferë tejet të ngrohtë me ç’rast publiku u fut në hipnozën e bukur që vepra posedonte. Ndonëse më e shkurtra nga tjerat vepra që u interpretuan mbrëmë, “XX” solli kulminacionin që në strehë të saj kishte dhuntinë e shkathtë të pabarazueshme.

Ndërsa, vepra e fundit për këtë natë, “Guitar Quintet op.143” nga kompozitori Mario Castelnuovo-Tedesco, e riktheu në skenë sërish kuartetin harkor “Viva String Quartett” ku së bashku me kitaristin Petrit Çeku, përmbyllën edicionin e 21-të të festivalit ReMusica në një mënyrë brilante. Pas pothuajse dy orëve interpretimi, ishte radha që publiku të mbizotëronte atmosferën me duartrokitje të pandalshme dhe brohoritje që preknin edhe qiellin. Me një ritëm të duartrokitjeve dhe brohoritjeve për këtë koncert si dhe tërë këtë edicion të mahnitshëm të ReMusica-s, u përmbyll programi i pasur dhe i larmishëm i veprave që do mbahen mend gjatë në kujtesën e secilit që ka ndjekur nga afër të gjitha koncertet e parapara për edicionin e 21-të të festivalit që shënoi një sukses përtej krahasimit.Ndërkaq, për të treguar më shumë rreth përshtypjeve të saj për këtë mbrëmje dhe tërë edicionit në përgjithësi, për KultPlus foli Donika Rudi.

“Koncerti ishte jashtëzakonisht i bukur, pra një koncert të cilin e kemi pritur tash një kohë. Petriti është njëri nga bashkëpunëtorët më të ngushtë të festivalit ReMusica dhe pothuajse në çdo vit, në çdo edicion, atë e kemi prezent. Këtë vit ai erdhi me Kuartetin harkor nga Maqedonia Veriore “Viva String Quartet”. Një program tepër i bukur me dy elemente të cilat e karakterizuan koncertin, vepra “Drop after drop”, e kompozitorit ukrainas dhe me këtë rast u solidarizuam me festivalet e tjera evropiane në iniciativën ‘Festivals for Compassionn’ dhe kjo vepër është shkruar në këto muajt e fundit në Ukrainë dhe kush ma shumë se ne, si popull, e përjetojmë gjendjen dhe atë se çka po ndodh në Ukrainë. Me këtë vepër deshëm që të solidarizohemi me gjithë botën dhe festivalet e rëndësishme të muzikës klasike botërore”, thotë Rudi.

Sipas saj, vepra e Valton Beqirit ishte një vepër e cila është dedikim ndaj festivalit ReMusica për edicionin e kaluar. Situata e cila ka ndodhur dy vitet e fundit konsiderohet të kishte qenë mundësia jo e mirë për të dhënë premierën prandaj ajo u dha sonte.

“Mendoj që i gjithë edicioni i 21-të ka qenë një laramani me programe të ndryshme duke filluar nga koncertet në moshë të re e deri tek ajo e vjetra. ReMusica gjithmonë tenton që të ketë një program ku secili mundet me gjet vetën në stile mjaft të ndryshme. Këto njëzet vite, festivali ka pasur në fokus krijimtarinë kosovare duke stimuluar kompozitorë të rinj për vepra të reja por këtë vit kemi tentuar dhe do të tentojmë që bashkëpunimet në mes të artistëve tanë dhe atyre ndërkombëtarë ti jetësojmë duke u bërë kështu një urë lidhëse në mes krijuesve kosovarë dhe atyre ndërkombëtarë. Ajo se çka më së shumti kemi pritur ne si ekip ka qenë kontakti me publikun. Kjo energji në mes të artistit, publikut dhe organizatorëve, është një trekëndësh shumë me rëndësi i cili ka munguar shumë. Andaj, ky rikthim në 21 vjetorin tonë është një prej momenteve më të bukura të cilën kemi mundur ta përjetojmë”, përfundon Rudi.Ndërkaq, kujtojmë se edicioni i 21-të i festivalit ReMusica, “The Sound of Change”, trajtoi temën e ndryshimeve klimatike dhe bëri thirrje për ndërgjegjësim tek publiku për veprim klimatik. E gjithë kjo, ishte reflektuar në programin e sivjetmë, duke u kujdesur që përmbajtja e tij të orientohet në këtë temë, me fokus në katër elementet e natyrës – Toka, Uji, Ajri dhe Zjarri.

Fotografitë: Rrahman Osmani / KultPlus.com

Fotografia: Era Berisha

Petrit Çeku fiton çmim nga Shoqata kroate e muzikës

Kitaristi i njohur shqiptar, Petrit Çeku ka arritur të fitoj çmim nga Shoqata kroate e muzikës, shkruan KultPlus.

Çeku ka njoftuar nëpërmjet rrjeteve sociale se e ka fituar çmimin “Milka Trnina” nga Shoqëria Kroate e Muzikantëve. Këtë çmim ai e ka fituar bashkë me sopranon Marija Kuhar Šoša dhe ansamblin Camerata Cantily.

“Është nder i nivelit të lartë të përmendesh krahas shumë muzikantëve të jashtëzakonshëm kroatë që kanë marrë këtë çmim në 62 vitet e fundit”, ka shkruar Çeku.

Petrit Çeku ka performuar nëpër shumë vende me magjinë e kitarës së tij. / KultPlus.com

Kitaristi i njohur shqiptar Petrit Çeku në festivalin prestigjioz të Ohrit

Kitaristi i njohur shqiptar do të performojë në festivalin e njohur në Ohër të Maqedonisë, që mbahet tash e sa vjet, shkruan KultPlus.

Petrit Çeku ka njoftuar se do të performojë në këtë festival veprat e kompozitorëve të njohur botëror.

Çeku do të prezantohet më 15 gusht në këtë festival, ku përgjatë viteve janë prezantuar artistë të mëdhenj nga vende të ndryshme të botës./KultPlus.com