Filharmonia e Kosovës mbrëmë mbylli sezonin me një koncert të jashtëzakonshëm në Prishtinë

Filharmonia e Kosovës mbrëmë mbylli sezonin me një koncert të jashtëzakonshëm që u mbajt në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë.

Kantata e përmasave të mëdha “Carmina Burana” e kompozitorit Carl Orff, e bazuar në 24 poema nga koleksioni mesjetar Carmina Burana, u prezantua për herë të parë për publikun kosovar.

280 persona në skenë dhuruan momente të paharrueshme për publikun. Performuan Kori dhe Orkestra e Filharmonisë së Kosovës, Kori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Kori i Universitetit të Pejës “Haxhi Zeka”, Kori i fëmijëve “Okarina” dhe solistët Adelina Paloja, Arta Jashari – soprano, Safet Berisha – kontratenor dhe Xhemil Rexhepi – bas.

Koncerti u organizua në bashkëpunim me Operën e Kosovës dhe me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës dhe Komunës së Prishtinës.

Në këtë ngjarje të veçantë morën pjesë personalitete të shumta nga jeta politike e kulturore e Republikës së Kosovës si dhe nga stafi diplomatik ndërkombëtar i akredituar në Kosovë. Ndër ta, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ambasadori i ShBA-së, Jeff Hovenier, nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci, kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, deputetë të Kuvendit të Kosovës, zëvendësministri i MKRS-së, Sejnur Veshall, dhe shumë personalitete e qytetarë që mbushën hapësirën e sheshit “Skënderbeu”. / KultPlus.com

Paloja mahnitë me performancë në natën finale të ‘Prishtina International Vocal Fest’

Medina Pasoma

Dritat e sallës u drejtuan nga ajo, emocionet e skenës filloi t’i ndjente por sytë e saj u përballën me një boshllëk në ulëset e audiencës. Sopranoja me zërin e mrekullueshëm, Adelina Paloja performoi koncertin ‘’Recital’’ në natën finale të Festivalit “Prishtina International Vocal Fest”, shkruan KultPlus.

Ishte bërë kohë e gjatë prej kur Paloja kishte munguar në skenën muzikore si pasojë e situatës pandemike që ka cunguar pothuajse të gjitha aktivitetet kulturore dhe jo vetëm. Sopranoja u rikthye me performancën e saj të jashtëzakonshme në edicionin e tretë të ‘’PriVocalFest’’, nën shoqërimin e pianos së Lirika Pulës dhe të një audienceje virtuale. Natyrisht mos prezenca e publikut është edhe mungesë e energjisë që përçohet në mes tyre dhe artistit, mirëpo Paloja arriti ta menaxhoj këtë duke i jetuar thellësisht veprat me të cilat u prezentua kësaj radhe.

‘’Vetë skena të dhuron magjinë sepse mundëson që përmes artit tënd të jetësosh veprat e kompozitorëve që lanë gjurmë të përjetshme përmes thesarit artistik që trashëguam nga ta. Me interpretimet tona ne prekim të padukshmen, hapësira e zemra njerëzish’’, theksoi për KultPlus sopranoja Adelina Paloja.

Programi u hap me veprën e Prenk Jakovës ‘’Kah mendoj për ditë e reja’’, përderisa veçantia e saj mbetet te fakti se kësaj radhe ishte e shkëputur nga opera dhe për herë të parë interpretoi si Solo. Publiku vazhdoi të dëgjoj një bllok veprash vokale nga kompozitori rus Sergei Rachmaninoff, përderisa pjesa e dytë e koncertit përfshiu ciklin nga Joaquin Turina, e cila erdhi si premierë në Kosovë dhe vepra të tjera spanjolle dhe italiane.

Ndërkaq Paloja për përzgjedhjen e tyre është kujdesur që të jenë pak ose hiç të interpretuara më parë në vendin tonë, në mënyrë që dëgjuesit të përballen me diçka të re.
‘’Kjo ariozë nga opera e parë shqiptare “Mrika” të cilën për herë të parë të shkëputur nga opera e kam interpretuar edhe me Orkestrën Simfonike të RTSh-së me maestro Jetmir Barbullushin, është jashtëzakonisht e bukur dhe me motive të fuqishme andaj uroj që të vazhdoj të interpretohet më shpesh’’, shprehet tutje sopranoja Paloja teksa flet për veprën e Jakovës ‘’Kah mendoj për ditë e reja’’.

Përderisa për Palojën mbetet kënaqësi performimi në ‘’Prishtina International Vocal Fest’’, periudha përgatitore për këtë koncert merrte kohë dhe shumë mund. Poashtu, vend të rëndësishëm kishte zënë edhe konceptimi i programit, i cili sipas saj duhet të kishte një sintezë logjike.

‘’Kam përzgjedhur si bllok veprash të pjesës së parë krijimtarinë vokale nga opusi i kompozitorit rus Sergei Rachmaninoff të cilat përveç që janë me kërkesa gjithashtu është janë jashtëzakonisht të bukura dhe është e pamundur të mos mishërohesh me secilin tingull e fjalë. Pastaj një cikël nga Joaquin Turina i cili intepretohet si premierë kosovare për të vazhduar me vepra tjera të bukura nga literatura spanjolle dhe italiane’’, potencon sopranoja për KultPlus.

Emocionet e Palojes padyshim se do të shtohen edhe më shumë, kur publikun të cilin e ka motiv do ta takoj në interpretimet sy më sy.

‘’Si përherë ndihem e bekuar me pritjen e publikut artdashës që e ka përcjellur koncertin e mezi po pres t’i kem përballë në skenë e ta përjetojmë muzikën së bashku. Janë pjesa më e bukur ku puna ime kurorëzohet andaj jam thellësisht e falënderuese ndaj tyre’’, deklaron Paloja.

Ky interpretim ishte ndër ato interpretime që do të mbetet gjatë në kujtesën e publikut, anipse nuk gëzuan mundësinë e të shijuarit drejtpërdrejt edicionin e sivjetëm të ‘Prishtina International Vocal Fest’. / KultPlus.com

I dedikohet vepër Adelina Palojës, premierë në koncertin e Filharmonisë së Kosovës

Kompozitori i njohur Hajrullah Syla, ka kompozuar një vepër të cilën e ka bërë dedikim për sopranon Adelina Paloja, vepra do të intepretohet për herë të parë në këtë sezonë të Korit Profesional të Filharmonisë së Kosovës.

Sopranoja, është shprehur tejet entuziaste për koncertin në të cilin do të intepretohet vepra e dedikuar asaj, shkruan KultPlus.

Lajmin e bëri të ditur vetë sopranoja, përmes një statusi në llogarinë e saj personale në Facebook.

Statusi i plotë:

”Së shpejti interpretimi i radhës të cilin mezi po e pres!

Vepra premierë për soprano solo dhe kor e kompozitorit tonë Hajrullah Syla ( dedikim për mua) do interpretohet në koncertin e parë për këtë sezonë të Korit Profesional të Filharmonisë së Kosovës, në bashkëpunim me festivalin Pristina International Vocal Festival!”

Sopranoja Paloja ka nisur studimet e para në muzikë në Shkollën “Prenkë Jakova” fillimisht për piano por rruga e saj vijoi me kanton. Ajo u diplomua me rezultate të larta në Fakultetin e Arteve në Prishtinë në klasën e profesores së saj Merita Juniku dhe vijoi më tej studimet pasuniveristare për kanto edhe në Shkup.

Është nderuar dy herë me çmim të parë në “ArsKosova”, pjesëmarrëse në mjaft aktivitete në Prishtinë e jashtë saj dhe prej vitesh është pjesë e korit të mirënjohur të Filarmonisë së Kosovës, me të cilin interpreton edhe si soliste. /KultPlus.com

Adelina Paloja dhe Lule Elezi u prezantuan me koncert në Lecco të Italisë

Në 40 vjetorin e çmimit Nobel për Paqe të Shën Nënës Terezë, në Komunën Lecco të Italisë është mbajtë një koncert nga Adelina Paloja, e përcjellë nga pianistja Lule Elezi.

Dy artistet kanë njoftuar se ky koncert ishte një përjetim i rrallë, ku u prezantuan arie nga: F.Schubert, A.Catalani, L.Antoni/G.Tukici, A.Mula, G.Puccini.

Kjo mbrëmje artistike është mbajtur nën patronatin e “Konzulati i Përgjithshëm i Republikës së Kosovës në Milano”, “Shoqata kulturore e humanitare Stublla”, “Konzulati i Përgjithshëm i Republikës së Shqipërisë në Milano”, “Komuna e Lecco-së”…/KultPlus.com