Sulmi 78 ditor kundër serbëve

Fillimi i bombardimeve të NATO-s kundër bazave të forcave serbe në luftën e Kosovës, do të niste më 24 mars të 21 viteve më parë. Ndërhyrja e NATO-s, si atëherë edhe sot has në reagime kontradiktore.          

Ish – kancelari gjerman Gerhard Schröder pohon se ndërhyrja e NATO-s në Kosovë nuk ka pasur për bazë mandatin e Këshillit të Sigurimit të OKB, sepse Rusia ka qenë kundër ndërhyrjes. Por Schröder dhe kabineti i tij qeveritar vendosën që Gjermania për herë të parë pas Luftës së Dytë Botërore të bëhet pjesë e një ndërhyrjeje ushtarake jashtë vendit. Ndërhyrja në Kosovë e forcave perëndimore u quajt në atë kohë si “ndërhyrje humanitare” dhe kishte për qëllim shpëtimin e shqiptarëve nga represioni i forcave serbe.

Tribunali i Hagës për krimet e luftës në ish – Jugosllavi, ka konstatuar më vonë në vendimet për dënimin e ish-krerëve të Serbisë dhe ish-Jugosllavisë se forcat serbe kanë bërë përpjekje për spastrim etnik në Kosovë, përmes vrasjeve dhe dëbimeve masive të shqiptarëve.

Debati për ndërhyrjen e trupave të NATO-s në Kosovë është riaktualizuar në Gjermani dhe qarqet perëndimore pas krahasimeve të presidentit të Rusisë Vlladimir Putin mes Krimesë dhe Kosovës. Shumica e analistëve gjermanë janë të mendimit se këto ndërhyrje nuk mund të krahasohen dhe se mes tyre s’ka asnjë ngjashmëri veç faktit, se për to s’ka pasur mandat nga Këshilli i Sigurimit. Në dallim nga Kosova dhe shqiptarët, në Ukrahinë nuk ka pasur dëbime dhe dhunë masive ndaj rusëve. Ukraina në dallim nga Jugosllavia e dikurshme nuk ndodhet në proces shpërbërjeje. Nga ana tjetër ndërhyrja në luftën e Kosovës nuk kishte synim aneksimin e saj nga një vend tjetër as nga SHBA-ja, as nga Gjermania apo ndonjë vend tjetër. Ndërsa ndërhyrja ruse në Krime ka për qëllim shkëputjen e këtij territori nga Ukraina si shtet sovran dhe bashkimin e tij me Rusinë.

Bilanci i sulmeve

Mediat kujtojnë edhe bilancin e sulmeve të NATO-s, të cilat kanë zgjatur 78 ditë. Bombardimet filluan pas aksioneve të shumta të forcave serbe, djegieve dhe dëbimeve masive në vitin 1998 dhe pas dështimit të Konferencës së Rambujesë për një marrëveshje paqësore me Beogradin. Pasi dështuan edhe përpjekjet e fundit të ndërmjetësuesit të atëhershëm amerikan Richard Holbrooke, bombardimet filluan më 24 mars 1999 në orën 20:00. Sulmet ndaj forcave serbe u ndërprenë më 10 qershor 1999, pasi një ditë më parë u nënshkrua Marrëveshja e Kumanovës, me të cilën presidenti i atëhershëm i Republikës Socialiste të Jugosllavisë, Sllobodan Millosheviq, pranoi t’i tërheqë trupat nga Kosova.

Nga bombardimet janë vrarë, sipas vlerësimeve serbe, rreth 1.200 – 2.500 ushtarë dhe civilë serbë. Janë shkatërruar në masë infrastruktura dhe objektet e ekonomisë serbe. Por janë goditur edhe ura, godina të mediave dhe objekte të tjera civile, si dhe kolona të civilëve, që në atë kohë u cilësuan si “dëme kolaterale”.

Serbia ka vlerësuar se dëmet e sulmeve të NATO-s kanë qenë rreth 29,6 miliardë euro. Humbjet nga ana e shqiptarëve të Kosovës kanë qenë shumë të mëdha. Varësisht prej vlerësimeve thuhet se kanë humbur jetën rreth 15 vetë. Me mijëra njerëz edhe më tej llogariten si të zhdukur. Ndërkohë që forcat serbe kishin dëbuar me dhunë nga Kosova më shumë se 860.000 kosovarë.

Më 12 qershor u futën në Kosovë trupat ndërkombëtare. Në fillim kishte rreth 37.200 ushtarë nga 36 vende – 30.000 nga vendet e NATO-s. Ndërkohë numri i ushtarëve të huaj në Kosovë është zvogëluar në rreth 5.000. /KultPlus.com

Të famshmit nderojnë viktimat e sulmuar në kishën e Teksasit

Të famshmit kanë përdorur mediet sociale për të dënuar të shtënat e tmerrshme në një kishë në Sutherland Springs të Teksasit, që la të vdekur 26 persona, duke përfshirë tetë anëtarë të së njëjtës familje dhe 20 të lënduar, shkruan Hello, përcjellë KultPlus.

Sipas njoftimeve, një i armatosur i vetëm me emrin Devin Patrick Kelley, 26 vjeçar, filloi të shtënat brenda Kishës së Parë Baptiste dhe u vra pas pak.

Këngëtarja Britney Spears ka shkruar në Twitter: “Më është thyer zemra nga informacionet që po vijnë nga Teksasi. Lutjet e mia shkojnë për komunitetin e Sutherland Springs”.

Kurse Mark Ruffalo ka shkruar : “Dashuri për njerëzit e dashur, familjet dhe shokët e atyre që humbën në të shtënat e Sutherland Springs. Ne jemi të gjithë së bashku”, ndërsa Lady Gaga shtoi: “Lutem për #SanAntonio dhe të gjitha familjet që po vuajnë humbjen e të dashurve të tyre. Do të lutem edhe për #GunControl”.

Këngëtarja Edge of Glory ishte i vetmi i famshëm që kërkoi që ligjet e armëve të ndryshonin pas kësaj ngjarje tragjike, me autorin Stephen King duke shkruar në Twitter: “Edhe sa njerëz duhet të vdesin para se të miratojmë ligje të duhura të kontrollit të armëve, mjaft më me lutje, ka ardhur koha të fillohet me ligjvënien ‘. Sarah Silverman shtoi: “S’kam fjalë, më është thyer zemra për Sutherland Springs, TX dhe për Amerikën e vitit 2017. Ju lutem, të bëhemi të gjithë së bashku, kur një avion rrëzohet, udhëtimi ajror bëhet në mënyrë eksponenciale më i sigurt për shkak të mësimeve të nxjerra, … asgjë”.

Megjithatë, Donald Trump ka thënë se incidenti nuk ishte të bënte me “gjendjen e armëve”, por kishte të bënte me shëndetin mendor. Duke folur në një konferencë shtypi, ai tha: “Ne kemi shumë probleme lidhur me shëndetin mendor në vendin tonë, ashtu siç kanë edhe vendet e tjera, por kjo nuk lidhet me gjendjen e armëve. Ky është një problem i shëndetit mendor në nivelin më të lartë. Është një ngjarje shumë e trishtueshme”, ka thënë Trump./ KultPlus.com

Sulmi

Poem kosovar – kënga e tretë e shkruar nga Mitrush Kuteli.

Ta shemba shkjah kufirin
që ngrite ti
në vendin tim e përmbi varr
të babës tim.
Ta shemba,
ta dogja,
me zjarrin e shpirtit,
të vuajtjes
dhe të urrejtjes.
Me zemërim,
me vrull të madh,
e bubullimë
që s’ka mbarim
Se vjete ti më çave,
më ndave,
më vrave,
armik – lugat,
armik -xhelat!
Ti bëre azape:- s’u tremba.
Ti ngrite kufire me gjemba,
fortesa ti ngrite:
t’i shemba!
Tani!
Tani!
Atje ku ti
o Mal i Zi
ngrite kufi
që ndanin,
e çanin
vëllazëri:
Hej!
Sot,
shkon
e valon,
parmenda!
T’i bëra të gjitha rrëmujë
dhe ty
gjyrma t’u çduk
si në ujë.
Ta shemba armik kufinë
–derë burgu–
dhe është tani
si ish!
–si do të jetë–
përjetë:
Lëndinë!