Bekim Fehmiu për “Variety” më 1993: Nuk është e lehtë të jesh shqiptar në Serbi

Nga: Aurenc Bebja

Fotografia: Fahredin Spahija

Revista “Variety”, më 14 prill 1993, në faqen 75 ka botuar intervistën e gazetares Deborah Young me aktorin e famshëm shqiptar, Bekim Fehmiun. Shkrimi është si më poshtë.

“I vetmi superyll i vërtetë i dalë ndonjëherë nga Jugosllavia, aktori i filmit dhe teatrit, Bekim Fehmiu, është i njohur më së shumti për karrierën e tij unike në Hollivud – si plejboj amerikano-jugor te ‘Aventurierët’ e ‘Paramount’-it më 1970.

Ai ishte gati për një kalim në Hollivud, pasi u bë yll ndërkombëtar me ‘Mbledhësit e puplave’. Ky shans i erdhi në momentin e fundit, kur një aktor rus, cigan i vërtetë, u largua.

Dy dekada më parë Fehmiu e vizitoi botën si superyll i ardhshëm. Tani përpiqet të mbijetojë në një Beograd të shkatërruar nga lufta, si shqiptar i izoluar dhe i rrethuar nga lufta.

Kur ‘Mbledëshit …’ morën çmim të madh në Kanë, dhe një audiencë amerikane më 1968, Fehmiu papritmas kërkohej. Gruaja e Dino De Laurentisit, Silvana Mangano, donte që ai të luante me të te ‘Edipi mbret’, por një angazhim tjetër e prishi atë projekt. Ndërkohë, gruaja dhe djali i Lewis Gilbertit panë ‘Mbledhësit …’ dhe regjisori i dha atij rolin e vrasësit të zonjave – Dax Xenos te ‘Aventurierët’.

Fatkeqësisht, kur gjithçka u tha dhe u bë, Fehmiu kaloi nga ‘Mbledhësi i lumtur’ në një fatkeq. Filmi prej 15 milion dollarësh – një nga më të shtrenjtët të realizuar deri në atë kohë – dështoi; Fehmiu mori përsipër një pjesë të madhe të fajit. Ai i shuajti shpresat e tij në Hollivud.

‘Gabimi i madh i Gilbertit ishte të qenit shumë besnik ndaj romanit të Harold Robbins’, thotë Fehmiu, duke u kthyer prapa në kohë. ‘E bëri atë sikur të ishte duke përshtatur ‘Luftën dhe Paqen’’.

Si 57 vjeçar, Fehmiu jeton në kryeqytetin serb, në Beograd. Edhe ai luajti rregullisht role dytësore në bashkëprodhime të huaja dhe pavarësisht se ishte ylli më i madh i Jugosllavisë në vitet 1960’70, një aksident i rëndë automobilistik e pengoi atë të interpretonte – nga viti 1978 deri në 1981. Edhe pse herë pas here ka xhiruar filma ose seriale televizive jashtë vendit, mendja e tij është fiksuar në luftën që ka copëtuar vendin e tij.

‘Nuk jam i interesuar të aktroj për momentin’, tha Fehmiu për ‘Variety’. ‘Jam shumë i shqetësuar për të gjithë situatën këtu’.

Ai aktualisht mbështet shkollimin e katër të afërmve të tij pasi lufta shkaktoi mbylljen e disa shkollave. ‘Duhet të bësh punën tënde në çdo mënyrë që mundesh’.

Fehmiu pranon se jeta nuk është e lehtë për të si shqiptar në Serbi. Ai jeton me gruan e tij dhe dy djem, njëri prej të cilëve, Uliksi, është aktor i ri në ngritje. Por, pavarësisht luftës dhe persekutimit të grupeve etnike, Fehmiu thotë se nuk do të largohet nga Beogradi. ‘Arratisja është gabimi më i madh. Ka serbë, shumë progresistë, por shumica e intelektualëve janë larguar nga vendi. Unë do të qëndroj dhe do të vdes këtu nëse kjo është e nevojshme”. /Darsiani/

Jared Leto: Filmat e studios “Marvel” po i mbajnë gjallë kinematë

Aktori i njohur hollywoodian, Jared Leto, mendon se filmat e bazuar në librat komik “Marvel” po i mbajnë gjallë kinematë.

Ylli i filmit “Morbius” i cili e përshkruan veten si person paksa “snob” kur bëhet fjalë për projektet kinematografike, e pranon se është i shqetësuar për faktin se sa shumë mbështetet industria në filmat e superheronjve me buxhet të lartë, veçanërisht në kohë të pandemisë.

“Po të mos ishin filmat e Marvelit, nuk jam i sigurt nëse kinematë do të ekzistonin. Nuk duket se ka vend për të gjithë në këtë industri, prandaj kjo është shndërruar në një situatë paksa zemërthyese”, deklaroi Leto për revistën “Variety”.

Projektet e tilla si, “Spider-Man: No Way Home” dhe “Venom: Let There Be Carnage”, kanë rezultuar të jenë lansime të suksesshme gjatë pandemisë dhe këngëtari i shndërruar në aktor, është mirënjohës që prodhimet e këtilla po i mbajnë në funksion kinematë në një kohë kur platformat digjitale e kanë pushtuar tregun.

“Po ashtu jam falënderues ndaj këtyre filmave, për faktin se po i mbajnë kinematë në funksion”, shtoi Leto.

Vokalisti i grupit “Thirty Seconds to Mars”, duke qenë një adhurues i madh i kinematografisë dhe vizitor i rregullt i kinemave, tutje shpjegoi se si shikimi i filmave ia ka ndryshuar jetën.

“E di sa e rëndësishme ishte për mua si fëmijë, që të ikja nga realiteti përmes filmave. Ajo eksperiencë kulturore ishte goxha informative dhe me ndikim. Në kinema kam parë filma të cilët me të vërtetë ma kanë ndryshuar jetën”.

Aktori i shpërblyer me çmimin “Oscar” shumë shpejt vjen në rolin e Dr. Michael Morbius, një biokimist, i cili provon ta shërojë veten nga një sëmundje e rrallë e gjakut dhe shndërrohet në diçka të errët dhe të frikshme, në filmin e ri të studios “Marvel”. Ai tregoi se është tërhequr nga ky personazh për faktin se nuk është një superhero i zakonshëm. / KultPlus.com

Blerta Basholli për Variety: Industria e filmit po bëhet më e larmishme ndaj filmave të bukur, pavarësisht se nga janë ata

Shtëpia e parashikimeve për çmime të ndryshme ndërkombëtare, duke përfshirë edhe Oscars, Variety, së fundmi po kap hapin me regjisorët e filmave të përzgjedhur për ‘Oskarin Ndërkombëtar të Filmit me metrazh të gjatë’ për të diskutuar rrugën e tyre drejt çmimeve dhe çfarë kanë mësuar deri më tani, transmeton KultPlus.

Drama e triumfit mbi fatkeqësinë “Zgjoi”, e cila bazohet në një histori të vërtetë, përqendrohet në një grua kosovare, burri i së cilës u zhduk në luftë. Përpjekja e saj për të hapur një biznes u përball me armiqësi nga burrat në fshatin e saj. Filmi mori çmimet e audiencës, regjisë dhe jurisë së madhe në konkursin ‘World Dramatic’ të Sundance vitin e kaluar.

Më poshtë KultPlus ua sjell intervistën e plotë të tyre me regjisoren Blerta Basholli:

Variety: Çfarë do të thotë për ju të jeni në listën e ngushtë për Oskarin më të mirë ndërkombëtar?

Blerta Basholli: Do të thotë shumë dhe është një nder në shumë mënyra. Para së gjithash, për shkak të historisë frymëzuese të grave të Krushës, të cilat vendosën të bëjnë diçka për veten dhe fëmijët e tyre dhe e bënë atë; për shkak të të gjithë atyre që punuan shumë dhe vendosën pasionin e tyre në këtë film; dhe për shkak të vendit tonë të bukur të vogël, Kosovën. Njerëzit kanë kaluar shumë në këtë vend dhe rrugëtimi i “Zgjoi” po u jep shpresë. Të gjithë, fjalë për fjalë të gjithë, janë kaq krenarë për filmin tonë dhe të gjithë po brohorasin për ne në këtë sezon çmimesh.

Variety: Cili ka qenë aspekti më sfidues i fushatës suaj deri më tani?

Blerta Basholli: Filmi e filloi udhëtimin e tij të bukur virtualisht në Sundance, ku theu rekorde dhe bëri histori me tre çmime dhe ndryshoi “Hive’s” dhe jetën tonë. Dhe për disa muaj vazhdoi të ishte kështu dhe ajo që na mungonte ishin shfaqjet personalisht dhe dëgjimi i reagimeve nga publiku drejtpërdrejt. Unë nuk kam shumë përvojë në fushatë, ndaj kisha dyshimet e mia se si mund të bëja këtë proces, por për mua ka qenë e bukur deri tani. Ne duhet të shfaqnim filmin, të bisedojmë me shumë njerëz, të dëgjojmë drejtpërdrejt nga ata se si filmi i preku dhe i frymëzoi ata. Për mua ishte një mënyrë tjetër – një mënyrë e bukur – për ta ndjerë këtë histori edhe një herë.

Variety: Edhe pse jeni në listën e ngushtë në kategorinë e veçorive ndërkombëtare, kategoria e fotografive më të mira nuk ka veçori të gjuhës jo-anglisht. “Parasite” (2019) ishte fituesi i parë në histori. A mendoni se zërat ndërkombëtarë janë mbytur në kritikat mediatike dhe filmike?

Blerta Basholli: Kur flas për t’u dhënë shpresë njerëzve nga një vend i vogël si Kosova, “Parasite” bëri pikërisht këtë për mua dhe mendoj për të gjithë kineastët ndërkombëtarë. Përveç faktit që “Parasite” është një film i jashtëzakonshëm dhe Bong Joon-Ho është një regjisor brilant, fitorja ndryshoi shumë gjëra dhe mbi të gjitha frymëzoi dhe dha shpresë për shumë prej nesh. Dhe mezi pres që më shumë filma ndërkombëtarë të fitojnë në këtë kategori.

Variety: Kur përpiqesh të bësh audiencën konsumatore të shikojë një film ndërkombëtar, duket se ka një fokus në kohëzgjatjen e një filmi, por kur diçka si “Avengers: Endgame” zgjat tre orë, fansat e Marvel janë të entuziazmuar dhe thonë se mund të largohen më gjatë nëse do të donin. A është e drejtë kjo?

Blerta Basholli: Nga këndvështrimi im, koha e vrapimit nuk është diçka që duhet të na flasë dhe të jetë diçka për të përcaktuar se çfarë është një histori e mirë apo jo. Ajo që ka rëndësi është gjithmonë tregimi dhe se si ajo histori i prek njerëzit.

Variety: Akademia ka favorizuar vendet evropiane, me Italinë dhe Francën që fitojnë tre herë më shumë se një vend si Japonia. Si mund të inkurajojmë më shumë diversitet nga të gjitha vendet në mbarë botën?

Blerta Basholli: Dhoma e transmetimit të Akademisë është një burim relativisht i ri dhe është një mënyrë e paçmueshme për anëtarët e Akademisë për të aksesuar me lehtësi filma nga e gjithë bota. Plus, fitimi i filmave si “Parasite” duket se tregon se e gjithë industria e filmit po bëhet më e larmishme dhe e hapur ndaj filmave të bukur, pavarësisht se nga janë ata.

Variety: Ju po përfaqësoni vendin tuaj në një organ amerikan të çmimeve (megjithëse ka votues që janë ndërkombëtarë). Si ndiheni kur jeni ai përfaqësues?

Blerta Basholli: Një përgjegjësi e madhe dhe një nder. E gjithë Kosova i ka sytë nga ne, plus ne njihemi si njerëz që e duam shumë Amerikën. Amerika e ndihmoi vendin tonë të çlirohej dhe ne do të jemi përgjithmonë mirënjohës për këtë, dhe njerëzit e lidhin përfaqësimin tonë me këtë dhe kanë pritshmëri të mëdha.

Nominimet për Oscar do të zbulohen më 8 shkurt. / KultPlus.com

Courtesy of Everett Collection

Organizatorët largojnë Travis Scottin nga lista e performuesve të “Coachella 2022”

Mediat e huaja kanë raportuar se Travis Scott është larguar në lista e performuesve të festivalit muzikor “Coachella 2022”, pas tragjedisë së muajit të kaluar e cila ndodhi në festivalin e reperit “Astroworld”, ku mbetën të vdekur 10 persona e qindra të tjerë të lënduar.

Sipas raportimeve të fundit, , Jim Curtis, menaxher i shërbimeve komunale të qytetit Indio, ku mbahet festivali tradicional, ka deklaruar se Scott nuk do të performojë në edicionin e ardhshëm të festivalit.

Edhe revista “Variety” ka bërë të ditur se reperi i njohur amerikan është larguar përfundimisht nga lista e yjeve që do ta kryesonin këtë ngjarje muzikore. Sipas tyre, organizatorët e “Coachella” i kanë thënë agjentes së Scottit, Cara Lewis, se po planifikojnë ta largojnë reperin nga lista e performuesve dhe se janë të gatshëm ta paguajnë një shumë të nevojshme për anulimin e koncertit të tij.

Megjithëkëtë, konfirmimi zyrtarë dhe përfundimtarë i këtij lajmi mbetet të bëhet nga “Goldenvoice”, kompania prapa organizimit të festivalit “Coachella”, apo nga zëdhënësit e reperit.

Muajin e kaluar u formula një peticion online i cili bënte thirrje për largimin e Travisit nga të gjitha festivalet e organizuara nga kompania “Goldenvoice”, dhe deri më tani janë siguruar 60 mijë nënshkrime të peticionit.

Travis Scott po përballet me disa padi ligjore të ngritura kundër tij, bashkë me kompaninë “Live Nation” që merret me organizimin e koncerteve dhe persona të tjerë të përfshirë në përgatitjen e festivalit “Astroworld”. Në njërin rast gjyqësor, reperi akuzohet për neglizhencë dhe ballafaqohet me padi në vlerë prej 2 miliardë dollarësh, e ngritur në emër të 282 personave.

Ylli i hitit “Escape Plan” ishte planifikuar të performojë në edicionin e vitit 2020 të festivalit “Coachella”, por kjo ngjarje ishte anuluar për shkak të krizës shëndetësore të shkaktuar nga pandemia. Kurse në edicionin e vitit të ardhshëm të festivalit, Travis Scott, planifikohej ta ndante skenën me yje të tillë si grupi “Rage Against The Machine”, Megan Thee Stallion, Doja Cat dhe grupi “Swedish House Mafia”. / KultPlus.com

Drake tërhiqet nga nominimet “Grammy”

Çmimet “Grammy” kanë qenë vazhdimisht në qendër të kritikave vitet e fundit me artistët që nominojnë për çmime. Shumë këngëtarë e kanë bojkotuar herë pas here ceremoninë, me The Weeknd që nuk mori pjesë pasi albumi i tij “After Hours” nuk u nominua në asnjë kategori.

Këtë vit është kolegu i tij kanadez, Drake ai që ka tërhequr në mënyrë sensacionale dy nominimet e tij për çmimet e ardhshme Grammy 2022, siç raportohet ngaVariety.

Drake, 35 vjeç, ishte në garë për albumin më të mirë Rap me “Certified Lover Boy” dhe Performancën më të Mirë Rap për këngën e tij “Way 2 Sexy”.

Kur u kontaktuan nga The Post, përfaqësuesit e Drake refuzuan të komentonin. Sidoqoftë, një person i brendshëm pranë kampit të tij konfirmoi për The Post se ishte një vendim që e mori vetë Drake – dhe Grammy e nderoi kërkesën e tij.

Reperi i “Hotline Bling” ka fituar më parë vetëm katër çmime Grammy, duke përfshirë për albumin më të mirë rep dhe këngën më të mirë rep. Kjo është ende shumë më pak se bashkëmoshatarët e tij, duke pasur parasysh se Jay-Z ka fituar 23 Grammy deri më sot.

Grammy-t konsiderohen si çmimet më prestigjioze në industrinë e muzikës dhe votohen nga anëtarët e Akademisë së Regjistrimit, një organizatë elitare e përbërë nga interpretues, producentë dhe inxhinierë audio.

Drake ishte një nga pesë artistët në secilën prej kategorive në të cilat ai u nominua. Variety raporton se ai nuk do të zëvendësohet në asnjërën kategori dhe katër artistët e mbetur tani do të luftojnë për secilin prej çmimeve./KultPlus.com

‘Variety’ në vitin 1993: Intervista ekskluzive me Fehmiun, yllin më të madh në Jugosllavi

Nga Aurenc Bebja, Francë – 23 Shtator 2021

“Variety” ka botuar, me 14 prill 1993, në faqen n°75, intervistën e Deborah Young me aktorin e famshëm shqiptar Bekim Fehmiun, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Burimi : Variety, 14 prill 1993, f.75
Burimi : Variety, 14 prill 1993, f.75

Humbur dhe gjetur

Emri: Bekim Fehmiu

Përshkrimi: Ylli më i madh i filmit në Jugosllavi

Parë për herë të fundit: Ballafaqimi me luftën

I vetmi superstar i vërtetë i prodhuar ndonjëherë nga Jugosllavia, aktori i filmit dhe teatrit Bekim Fehmiu është i njohur më së shumti për karrierën e tij unike në Hollywood si playboy amerikano-jugor në “Aventurierët” e Paramount-it në 1970.

Ai dukej gati për një “crossover” të Hollivudit, pasi ishte bërë një yll ndërkombëtar në “Unë madje takova disa ciganë të lumtur”. Kjo pjesë i erdhi atij në momentin e fundit kur një aktor rus cigan i vërtetë u hoq (largua) disa ditë para xhirimeve.

Ndërsa dy dekada më parë Fehmiu vizitoi botën si një superstar i ardhshëm, ai tani përpiqet të mbijetojë në një Beograd të shkatërruar nga lufta, një shqiptar i izoluar dhe i rrethuar nga lufta.

Kur “Ciganët” morën një Çmim të Madh në Kanë, dhe morën një audiencë amerikane në galeritë e artit në 1968, Fehmiu papritmas kërkohej. Gruaja e Dino De Laurentis, Silvana Mangano donte që ai të luante me të në “Edipi Mbret”, por një angazhim i mëparshëm e prishi atë projekt. Ndërkohë, gruaja dhe djali i Lewis Gilbert panë “Ciganët”, dhe regjisori i dha atij rolin e vrasësit të zonjave Dax Xenos në “Aventurierët”.

Fatkeqësisht, kur gjithçka u tha dhe u bë, Fehmiu kaloi nga “Cigani i lumtur” në një kampist fatkeq. Filmi prej 15 milion dollarësh – një nga më të shtrenjtë të realizuar ndonjëherë në atë kohë – dështoi, dhe Fehmiu mori përsipër një pjesë të madhe të fajit. Ai i shuajti shpresat e tij në Hollivud.

“Gabimi i madh i Gilbert ishte të qenit shumë besnik ndaj romanit Harold Robbins”, thotë Fehmiu, duke u kthyer prapa. “Ai e bëri atë sikur të ishte duke përshtatur ‘Lufta dhe Paqja’”.

57 vjeçar, Fehmiu tani jeton në kryeqytetin serb të Beogradit. Edhe pse ai luajti regullisht role dytësore në bashkëprodhime të huaja dhe ishte ylli më i madh i Jugosllavisë në vitet 1960 dhe 1970, një aksident i rëndë automobilistik e pengoi atë të interpretonte nga viti 1978 deri në 1981. Edhe pse herë pas here ka xhiruar filma ose seriale televizive jashtë vendit, mendja e tij tani është fiksuar në luftën që ka copëtuar vendin e tij.

“Nuk jam i interesuar të aktroj për momentin”, tha Fehmiu për Variety. “Jam shumë i shqetësuar për të gjithë situatën këtu”. Ai aktualisht mbështet shkollimin e katër të afërmve të tij pasi lufta shkaktoi mbylljen e disa shkollave. “Duhet të bësh pjesën tënde në çdo mënyrë që mundesh”.

Fehmiu pranon se jeta nuk është e lehtë për të si shqiptar në Serbi. Ai jeton me gruan e tij dhe dy djem, njëri prej të cilëve, Uliksi, është një aktor i ri në rritje. Por pavarësisht luftës dhe persekutimit të grupeve etnike, Fehmiu thotë se nuk do të largohet nga Beogradi. “Arratisja është gabimi më i madh. Ka serbë shumë progresistë, por shumica e intelektualëve janë larguar nga vendi. Unë do të qëndroj dhe do të vdes këtu nëse është e nevojshme”. – Deborah Young. / KultPlus.com

https://www.darsiani.com/la-gazette/variety-1993-intervista-ekskluzive-me-bekim-fehmiun-yllin-me-te-madh-te-filmit-ne-jugosllavi/?fbclid=IwAR1HaeFnX7sEZoxYCRfIjXFkXMZp9ATUa-x8NgnsbMqtKC844j4y5ybyf4g

“Variety” shkruan për ‘Zgjoin’, filmin që Kosova përzgjodhi për në “Oscar 2022”

Kosova ka zgjedhur fituesen e trefishtë të Sundance të Blerta Bashollit, “Hive”, si hyrjen e saj zyrtare për kategorinë ndërkombëtare të Oscar.

Filmi fitoi Çmimin e Publikut, Çmimin e Regjisë dhe Çmimin e Jurisë së Madhe të Kinemasë Botërore në konkursin Dramatik të Kinemasë Botërore të Sundance në fillim të këtij viti, shkruan Variety për të njoftuar lexuesit e saj në lidhje me filmin.

“Hive” është një dramë e bazuar në historinë e vërtetë të Fahrije (Yllka Gashi), e cila, si shumë nga gratë e tjera në fshatin e saj patriarkal, ka jetuar me shpresë të zbehur dhe pikëllim në rritje që kur burri i saj u zhduk gjatë luftës në Kosovë. Në mënyrë që të sigurojë familjen e saj në vështirësi, ajo mbledh së bashku vejushat e tjera në komunitetin e saj për të filluar një biznes që shet një produkt ushqimor vendas. Gjetja e shërimit dhe ngushëllimit në shqyrtimin e një të ardhme pa burrat e tyre, por vullneti i tyre për të filluar të jetojnë në mënyrë të pavarur takohet me armiqësi. Burrat në fshat dënojnë përpjekjet e Fahrijes për të fuqizuar veten dhe gratë përreth saj, duke filluar një grindje që kërcënon sovranitetin e tyre të ri.

Zeitgeist Films në bashkëpunim me Kino Lorber do të nxjerrin “Hive” ekskluzivisht në Film Forum në Nju Jork më 5 nëntor dhe filmi do të hapet në Los Angeles në Teatrin Mbretëror të Laemmle më 12 nëntor.

Kjo është kandidatura e tetë e Oscar për Kosovën dhe vendi ende nuk ka siguruar një nominim.

Për 94 Çmimet e Akademisë, afati i fundit për paraqitjet në kategorinë e veçorive ndërkombëtare është 1 nëntori. Një listë e shkurtër prej 15 finalistësh do të zbulohet më 21 dhjetor dhe pesë të nominuarit më 8 Shkurt 2022. Ceremonia e Oskarit do të zhvillohet në mars 27, 2022.

Filmi “Another Round” fitoi kategorinë këtë vit./KultPlus.com

Revista amerikane për filmin ‘Zgjoi’: Një histori reale e këmbënguljes kundër paragjykimeve

Prestigjiozja amerikane, Variety i ka kushtuar një artikull filmit i cili hyri në histori nëpërmjet 3 çmimeve në Sundance Film Festival, “Zgjoi”, shkruan KultPlus.

Variety për filmin shqiptar thotë se pavarësisht pse lufta në Kosovë mbaroi më 1999, humbjet e saj për shumë familje krijuan konflikt që zgjati thellë në shekullin e ri, duke përsëritur të njëjtën dhimbje edhe sot.

“Ky vërtetim i zymtë siguron sfondin e filmit debutues të Blerta Bashollit, “Zgjoi”, i cili nxjerr një histori të jetës reale të këmbënguljes kundër paragjykimeve të pakapërcyeshme për shtresat e vogla të rehatisë dhe shpresës që mund të jape”, shkruan Variety.

“Fahrije, një rol i luajtur me përmbajtje të guximshme nga Yllka Gashi, është një nga ndoshta një duzinë grash në fshatin e saj të vogël kosovar, burrat e të cilave u zhdukën gjatë luftës. Tani vite më vonë, trupat e tyre nuk janë gjetur kurrë; përpjekjet e autoriteteve për të gjetur të zhdukurit kanë qenë zhgënjyese të ngadalta. Brenda hierarkisë shumë patriarkale të shoqërisë rurale të vendit, kjo i vendos këto mbase të veja në një situatë të pamundur, veçanërisht kur, gra si Fahrije, kanë një familje për t’u kujdesur. Ato ndodhen ende në pritje të vazhdueshme të kthimit të burrave të tyre familjarë, duke u mbështetur në shpërndarjen e mirë të ndihmës sociale, sepse për të marrë një punë ose për të ngritur një biznes shikohet jo vetëm si një përmbysje e rendit natyror, por si një shenjë e mosrespektimi i burrit dhe mundësisht morali i lirshëm”, vazhdon tutje revista amerikane.

Në artikull përmendet se në shtëpi Fahrija kujdeset për vjehrrin e saj me emrin Haxhi (një rol i luajtur shkëlqyeshëm nga Çun Lajçi), një vajzë adoleshente dhe një djalë më të vogël, ku me secilin prej të cilëve ajo bie në konflikt për pavarësinë e saj të perceptuar dhe turpin që shkelja e tillë i sjell familjes.

“Ajo kryen, për shembull, mëkatin e marrjes së patentës së shoferit dhe kur dikush hedh një gur nëpër dritaren e makinës së saj dhe e quan atë një prostitutë, disa të moshuar jashtë një kafeneje nuk bëjnë asgjë për ta ndihmuar. Duket se ata e miratojnë aktin”, përfundon Variety.

Nën regjinë e Blerta Bashollit, filmi i metrazhit të gjatë i cili shpalos jetën e vështirë të grave pas luftës, arriti të vlerësohet me çmimet Filmi më i mirë, Regjisorja më i mirë, dhe çmimin e vlefshëm të publikut të festivalit më të madh të filmit të pavarur në SHBA./ KultPlus.com

Nëna e Rita Orës, e mbijetuara e kancerit të gjirit që ka inspiruar këngëtaren drejt bamirësisë (VIDEO)

Rita Ora ka marrë para pak ditësh çmimin për bamirësi të dhuruar nga Variety + HM.

Çmimin Conscious Award Rita Ora e merr në edicionin e parë të ndarjes së këtij çmimi, për punën e saj filantropike.
“Unë kam nisur punën në bamirësi pasi nëna ime është e shpëtuar nga kanceri i gjirit ndërsa me gjithë situatën aktuale në botë të refugjatëve, mendoj se është me rëndësi ti ndihmojmë njëri tjetrit” ka thënë në skenë Rita kur ka pranuar çmimin.

Rita ka treguar se ndihet krenare që po ndihmon, me prapavijën e saj si refugjate. Ajo ka treguar se edhe situata e fundit në Londër, me fatalitetin e Grenfell Tower e ka prekur shumë dhe ka zgjuar tek ajo dëshiron për më shumë bamirësi, shkruan KultPlus.

“Dua tu tregoj refugjatëve se nuk janë të vetëm” ka treguar mes tjerash Rita në këtë ceremoni në Hollywood. / KultPlus.com