Nominimet për ‘Grammy 2021’ ngjallën kritikat e Drake dhe artistëve të tjerë

Drake dhe artistë të tjerë kanë kontestuar rëndësinë e ngjarjes së madhe muzikore “Grammy” nëpërmjet postimeve në instagram, shkruan KultPlus.

Nominimet për Grammy 2021 paraqitën disa pretendentë të rëndësishëm të këtij çmimi, së bashku me disa mungesa të cilat ngjallën kritika. Billie Eilish, Taylor Swift, Beyoncé dhe Dua Lipa kryesojnë listat e të nominuarve.

Mirëpo, këto nominime ngjallën kritika te disa artistë, e një ndër ta Drake.

“Ne duhet mos ta lejojmë veten të tronditemi çdo vit nga shkëputja midis muzikës me ndikim dhe këtyre çmimeve”, ka shkruar artisti i njohur botërisht, Drake.

Drake pastaj etiketoi artistë të tjerë të cilët nuk janë nominuar në Grammy, duke përfshirë Lil Baby, Pop Smoke dhe Popcaan, duke shtuar, “shumë emra të zhdukur për t’u përmendur madje”.

Në anën tjetër, kritika pati edhe The Weeknd, i cili poashtu nëpërmjet një storje në instagram ndau mendimet e tij.

“The Grammy mbetet e korruptuar. Më keni borxh mua, fansave dhe transparencës së industrisë”, ka shkruar The Weeknd.

Një ndër emrat që u përsërit më së shumëti në nominimet e sivjetme të Grammy ishte këngëtarja shqiptare, Dua Lipa. / KultPlus.com

Drake dhe Ed Sheeran shpallen artistët më të ndjekur të dekadës në Spotify

Drake dhe Ed Sheeran janë shpallur artistët më të ndjekur të dekadës në Spotify, janë këto shifra të konsoliduara nga 10 vitet e fundit.

Bazuar në shprehitë e dëgjimit të më shumë se 248 milionë përdoruesve në të gjithë botën, krijuesi i hitit “Hotline Bling”, Drake u shpall zyrtarisht artisti më i streamuar i dekadës, duke arritur 28 miliardë streame totale.

Ai u pasua në listë nga Ed Sheeran, Post Malone, Ariana Grande dhe Eminem, shkruan KOHA Ditore.

Megjithatë, superylli britanik Ed e kryesoi renditjen e këngëve më të streamuara në vitet 2010 me “Shape of You”, e cila i arriti mbi 2.3 miliardë streame totale që nga fillimi i dekadës.

Once Dance i Drake me Kyla dhe WizKid, Rockstar i Post Malone me 21 Savage, Closers i The Chainsmokers me Halsey dhe Thinking Out Loud i Sheeran e përmbyllën top pesëshen.

Për vitin 2019, ishte reperi Post Malone ai që e zuri vendin e parë me më shumë se 6.5 miliardë streame, i pasuar nga Billie Eilish, e cila gjithashtu i siguroi më shumë se 6 miliardë. Ariana Grande, Ed Sheeran dhe Bad Bunny e kompletuan top pesëshen.

Në top listën e albumeve më të streamuara, Billie u bë artistja e parë femër që e siguroi pozitën numër një me When We All Fall Asleep, Where Do We Go?, ndërsa ishte Shawn Mendes dhe hiti veror i duetit me Camila Cabello, Senorita, ai që zuri vendin e parë për singlet me më shumë se një miliardë streame.

Drake bën tatuazh ‘Beatles’, kuptimi i tij nxiti debat në rrjete sociale (FOTO)

Këngëtari i njohur Drake bëri tatuazh grupin e njohur nga Liverpool Beatles në dorën e tij, kjo pasi reperi kanadez ka thyer rekordin e mbajtur nga grupi legjendar.

Për këngëtarin Drake kjo është vetëm një nga tatuazhet e shumtë që ka ai.

Në vitin 1964 ‘The Beatles’ kishin thyer rekord në ‘Billboard’ ku 11 këngët e tyre renditeshin të parat në ‘Top 10’ ndërsa tani reperi ka tejkaluar këtë shifër ku me 12 këngë renditet i pari në ‘Top 10’.

Pas këtij suksesi Drake bëri tatuazh foton e njohur të Beatles-ave duke ecur në rrugë dhe ka paraqitur edhe veten duke i udhëhequr grupin legjendar, kjo fotografi nxiti debate në rrjete sociale. / Insajderi / KultPlus.com

Drake e befason në spital fansen e sëmurë nga zemra

Një paciente 11 vjeçare e cila është gati për transplantin e zemrës, është lënë pa fjalë, teksa Drake e befasoi atë në spital, pasi ajo zbuloi se kishte vetëm dy dëshira: të merrte një zemër të re dhe të takohej me reperin kanadez.

Drake ka publikuar një fotografi të ëmbël në Instagram të vizitës së tij në spital, shkruan DailyMail.

“Unë dhe dashuria ime Sofja flasim për Justin Bieber dhe Basketbollin”, ka shkruar ai në mbishkrimin e fotografisë.

Reagimi admirues i Sofjes ndaj surprizës së Drake u kap gjithashtu nga kamerat, transmeton Telegrafi.

Sofia është parë e buzëqeshur dhe tejet e emocionuar teksa ka takuar idhullin e saj.

Pastaj Drake e pyet atë se çfarë po shikon në kompjuterin e saj, dhe vajza me pak turp, i tregon se po ndiqte dramën e njohur “CW Riverdale”.

“A keni parë atë? Është në Netflix”, fillon t’ia shpjegojë reperit vogëlushja 11-vjeçare.

Drake publikon klipin e ri, Dua Lipa pjesë në të (VIDEO)

Kënga ‘In my feelings’ u bë hit ende pa u publikuar me klip.

Njerëzit e kthyen në sfidën Keke’ duke e bërë edhe hashtagun më të përdorur. Por tashmë këngëtari kanadez ka publikuar klipin e ‘In my feelings’ i cili ngjan me një film të shkurtër (8 minuta).

Sigurisht nuk mungon kërcimi, ritmi si dhe pjesë e tij janë bërë edhe disa persona që e kanë kërcyer këngën në rrjetet sociale.

Pjesë e tyre është edhe këngëtarja e njohur shqiptare, Dua Lipa e cila para pak kohësh publikoi një video në Instagramin e saj duke kërcyer ‘In my feelings’ (min 7:38). Ndërsa sot e sheh veten në klipin e Drake./KultPlus.com

Drake publikon videoklipin “Nonstop” (VIDEO)

Drake ka publikuar videoklipin më të ri të tij të titulluar “Nonstop”.

Është ky një prej 25 projekteve që theu rekorde nga albumi “Scorpion” dhe që debutoi suksesshëm në Apple Music.
Klipi bardh e zi me regji të Theo Skudras ishte xhiruar në Londër gjatë vizitës së fundit të reperit në Evropë.

“Nonstop” aktualisht është në vendin e 20-të në Billboard Hot 100 pasi arriti në vendin e dytë.

Ndërkaq, Scorpion mbetet albumi numër 1 për të tretën javë në Billboard 200.

Drake po ashtu ishte parë në New Orleans më herët gjatë javës duke xhiruar klipin e “In My Feelings” me Shiggy dhe Big Freedia./KultPlus.com