Justin Bieber shpallet ‘Artisti më i mirë i vitit’ në MTV Video Music Awards 2021

Ylli i muzikës pop nga Kanada, Justin Bieber është shpallur ”Artisti më i mirë i vitit” në MTV Video Music Awards 2021, përcjell KultPlus.

Bieber u nominua për shtatë çmime përfshirë këtu: “Videoja muzikore më e mirë e vitit”, “Artisti më i mirë i vitit, Kinematografia më e mirë”, “Regjia më e mirë”, “Kënga më e mirë pop” dhe “Bashkëpunimi më i mirë” me Peaches.

Po shikoj nga këtu dhe po e shoh gruan time të bukur, dhe dua të të them që të dua shumë”, tha ai, ndërsa vazhdoi: “Travis Scott, ju më keni frymëzuar shumë. Faleminderit që ke qenë ti. Muzika është një mundësi e mahnitshme për të qenë në gjendje të arrijë tek njerëzit që të na bashkojnë të gjithëve”, thekson më tej ai. “Kjo është arsyeja pse ne jemi këtu tani. Ne jemi të gjithë këtu së bashku. Ne kemi shumë më tepër gjëra të përbashkëta. Unë shikoj dhe shoh kaq shumë fytyra të bukura. Unë me të vërtetë besoj se më e mira nuk ka ardhur akoma”, theksoi Bieber në marrjen e çmimit. / KultPlus.com

Dua Lipa me 5 nominime në ‘Video Music Awards 2021’

Tashmë këngëtarja shqiptare, Dua Lipa ka arritur majat e suksesit në muzikën ndërkombëtare, shkruan KultPlus.

Këngëtarja nga Prishtina, është nominuar në pesë kategori në ngjarjen e madhe muzikorë ”Video Music Awards 2021”.

Ngjarja e VMA do të zhvillohet më 12 shtator të këtij viti në Brooklyn të New Yorkut, ndërkohë që deri atëherë do të vazhdojë votimi online.

Dua Lipa është nominuar në këto kategori: “Song of the Year” për këngën “Levitating”, “Song of Summer” po ashtu për këngën “Levitating”, “Best Collaboration” për bashkëpunimin e saj me Miley Cyrus me këngën “Prisoner”, “Best Latin” për këngën e saj “Un Dia” në bashkëpunim me J.Balvin, Bad Bunny dhe Tainy dhe “Best Editing” për këngën “Prisoner” në bashkëpunim me Milye Cyrus.

Lista e plotë e nominimeve:

VIDEO OF THE YEAR

Cardi B ft. Megan Thee Stallion – “WAP”

DJ Khaled ft. Drake – “Popstar” (Starring Justin Bieber)

Doja Cat ft. SZA – “Kiss Me More”

Ed Sheeran – “Bad Habits”

Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)”

The Weeknd – “Save Your Tears”

ARTIST OF THE YEAR

Ariana Grande

Doja Cat

Justin Bieber

Megan Thee Stallion

Olivia Rodrigo

Taylor Swift

SONG OF THE YEAR

24kGoldn ft. Iann Dior – “Mood”

Bruno Mars, Anderson .Paak, Silk Sonic – “Leave the Door Open”

BTS – “Dynamite”

Cardi B ft. Megan Thee Stallion – “WAP”

Dua Lipa – “Levitating”

Olivia Rodrigo – “Drivers License”

BEST NEW ARTIST

24kGoldn

Giveon

The Kid Laroi

Olivia Rodrigo

Polo G

Saweetie

PUSH PERFORMANCE OF THE YEAR

September 2020: Wallows – “Are You Bored Yet?”

October 2020: Ashnikko – “Daisy”

November 2020: SAINt JHN – “Gorgeous”

December 2020: 24kGoldn – “Coco”

January 2021: JC Stewart – “Break My Heart”

February 2021: Latto – “Sex Lies”

March 2021: Madison Beer – “Selfish”

April 2021: The Kid Laroi– “Without You”

May 2021: Olivia Rodrigo – “Drivers License”

June 2021: Girl in Red “Serotonin”

July 2021: Fousheé – “My Slime”

August 2021: jxdn – “Think About Me”

BEST COLLABORATION

24kGoldn ft. Iann Dior – “Mood”

Cardi B ft. Megan Thee Stallion – “WAP”

Doja Cat ft. SZA – “Kiss Me More”

Drake ft. Lil Durk – “Laugh Now Cry Later”

Justin Bieber ft. Daniel Caesar, Giveon – “Peaches”

Miley Cyrus ft. Dua Lipa – “Prisoner”

BEST POP

Ariana Grande – “Positions”

Billie Eilish – “Therefore I Am”

BTS – “Butter”

Harry Styles – “Treat People With Kindness”

Justin Bieber ft. Daniel Caesar, Giveon – “Peaches”

Olivia Rodrigo – “Good 4 U”

Shawn Mendes – “Wonder”

Taylor Swift – “Willow”

BEST HIP-HOP

Cardi B ft. Megan Thee Stallion – “WAP”

Drake ft. Lil Durk – “Laugh Now Cry Later”

Lil Baby ft. Megan Thee Stallion – “On Me (Remix)”

Moneybagg Yo – “Said Sum”

Polo G – “Rapstar”

Travis Scott ft. Young Thug & M.I.A. – “Franchise”

BEST ROCK

Evanescence – “Use My Voice”

Foo Fighters – “Shame Shame”

John Mayer – “Last Train Home”

The Killers – “My Own Soul’s Warning”

Kings of Leon – “The Bandit”

Lenny Kravitz – “Raise Vibration”

BEST ALTERNATIVE

Bleachers – “Stop Making This Hurt”

Glass Animals – “Heat Waves”

Imagine Dragons – “Follow You”

Machine Gun Kelly ft. Blackbear – “My Ex’s Best Friend”

Twenty One Pilots – “Shy Away”

Willow ft. Travis Barker – “Transparentsoul”

BEST LATIN

Bad Bunny x Jhay Cortez – “Dákiti”

Billie Eilish and Rosalía – “Lo Vas A Olvidar”

Black Eyed Peas and Shakira – “Girl Like Me”

J. Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny, Tainy – “Un Dia (One Day)”

Karol G – “Bichota”

Maluma – “Hawái”

BEST R&B

Beyoncé, Blue Ivy, SAINt JHN, WizKid – “Brown Skin Girl”

Bruno Mars, Anderson .Paak, Silk Sonic – “Leave the Door Open”

Chris Brown and Young Thug – “Go Crazy”

Giveon – “Heartbreak Anniversary”

H.E.R. ft. Chris Brown – “Come Through”

SZA – “Good Days”

BEST K-POP

(G)I-DLE – “DUMDi DUMDi”

Blackpink and Selena Gomez – “Ice Cream”

BTS – “Butter”

Bighit Music Monsta X – “Gambler”

Seventeen – “Ready to Loce”

Twice – “Alcohol-Free”

VIDEO FOR GOOD

Billie Eilish – “Your Power”

Demi Lovato – “Dancing With the Devil”

H.E.R. – “Fight for You”

Kane Brown – “Worldwide Beautiful”

Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)”

Pharrell Williams ft. Jay-Z – “Entrepreneur”

BEST DIRECTION

Billie Eilish – “Your Power” – Directed by: Billie Eilish

DJ Khaled ft. Drake – “Popstar (Starring Justin Bieber)” – Directed by: Julien Christian Lutz aka Director X

Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)” – Directed by: Lil Nas X and Tanu Muino

Taylor Swift – “Willow” – Directed by: Taylor Swift

Travis Scott ft. Young Thug & M.I.A – “Franchise” – Directed by: Travis Scott

Tyler, The Creator – “Lumberjack” – Directed by: Wolf Haley

BEST CINEMATOGRAPHY

Beyoncé, Blue Ivy, SAINt JHN, WizKid – “Brown Skin Girl” – Cinematography by: Benoit Soler, Malik H. Sayeed, Mohammaed Atta Ahmed, Santiago Gonzalez, Ryan Helfant

Billie Eilish – “Therefore I Am” – Cinematography by: Rob Witt

Foo Fighters – “Shame Shame” – Cinematography by: Santiago Gonzalez

Justin Bieber ft. Chance the Rapper – “Holy” – Cinematography by: Elias Talbot

Lady Gaga – “911” – Cinematography by: Jeff Cronenweth

Lorde – “Solar Power” – Cinematography by: Andrew Stroud

BEST ART DIRECTION

Beyoncé, Shatta Wale, Major Lazer – “Already” – Art Direction by: Susan Linns, Gerard Santos

Ed Sheeran – “Bad Habits” – Art Direction by: Alison Dominitz

Lady Gaga – “911” – Art Direction by: Tom Foden, Peter Andrus

Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)” – Art Direction by: John Richoux

Saweetie ft. Doja Cat – “Best Friend” – Art Direction by: Art Haynes

Taylor Swift – “Willow” – Art Direction by: Ethan Tobman, Regina Fernandez

BEST VISUAL EFFECTS

Bella Poarch – “Build a B—h” – Visual Effects by: Andrew Donoho, Denhov Visuals, Denis Strahhov, Rein Jakobson, Vahur Kuusk, Tatjana Pavlik, Yekaterina Vetrova

Coldplay – “Higher Power” – Visual Effects by: Mathematic

Doja Cat & The Weeknd – “You Right” – Visual Effects by: La Pac, Anthony Lestremau, Julien Missaire, Petr Shkolniy, Alexi Bailla, Micha Sher, Antoine Hache, Mikros MPC, Nicolas Huget, Guillaume Ho Tsong Fang, Benjamin Lenfant, Stephane Pivron, MPC Bangalore, Chanakya Chander, Raju Ganesh, David Rouxel

Glass Animals – “Tangerine” – Visual Effects by: Ronan Fourreau

Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)” – Visual Effects by: Mathematic

P!NK – “All I Know So Far” – Visual Effects by: Dave Meyers, Freenjoy Inc

BEST CHOREOGRAPHY

Ariana Grande – “34+35” – Choreography by: Brian Nicholson & Scott Nicholson

BTS – “Butter” – Choreography by: Son Sung Deuk With BHM Performance Directing Team

Ed Sheeran – “Bad Habits” – Choreography by: Natricia Bernard

Foo Fighters – “Shame Shame” – Choreography by: Nina McNeely

Harry Styles – “Treat People With Kindness” – Choreography by:Paul Roberts

Marshmello & Halsey – “Be Kind” – Choreography by: Dani Vitale

BEST EDITING

Bruno Mars, Anderson .Paak, Silk Sonic – “Leave the Door Open” – Editing by: Troy Charbonnet

BTS – “Butter” – Editing by: Yong Seok Choi from Lumpens

Drake – “What’s Next” – Editing by: Noah Kendal

Harry Styles – “Treat People With Kindness” – Editing by: Claudia Wass

Justin Bieber ft. Daniel Caesar, Giveon – “Peaches” – Editing by: Mark Mayr, Vinnie Hobbs

Miley Cyrus ft. Dua Lipa – “Prisoner” / KultPlus.com

Rita Ora bën shqiponjën në Video Music Awards (VIDEO)

Rita Ora dhe Bebe Rexha kanë marrë pjesë mbrëmë në ceremoninë prestigjioze të MTV-së, Video Music Awards. Dy këngëtaret kanë qenë të nominuara në disa kategori në këtë mbrëmje, shkruan KultPlus.

Dy këngëtaret kanë qenë të nominuara në disa kategori në këtë mbrëmje, ndërsa Rita Ora triumfoi me një çmim në kategorinë e kërcimit më të mirë me këngën e saj “Lonely Together”.

Në një video të ndarë nga Rita Ora shihen dy këngëtaret shqiptare në hyrje të ceremonisë duke festuar. Bebe Rexha është ajo e cila e thekson faktin se ato janë edhe shqiptare, kurse Rita Ora bën simbolin e shqiponjës.

“Jemi shqiptaret e para në VMA (Video Music Award)”, dëgjohet duke brohoritur Bebe Rexha.

Dy shqiptaret po ashtu janë ngjitur së bashku në skenë për të ndarë njërin nga çmimet e mbrëmjes./ KultPlus.com