Jay Z vendos rekord historik të çmimeve ‘Grammy’

Jay Z edhe zyrtarisht është artisti me më së shumti nominime në histori të çmimeve “Grammy”, me 83 nominime gjithsej, përcjellë KultPlus.

Reperi ka tejkaluar Quincy Jones – i cili ka 80 të tilla – pasi mori tre nominime për çmimet Grammy 2022 të martën.

Jay-Z fitoi një për albumin e vitit për “Donda” të Kayne West dhe dy në kategorinë e këngës më të mirë Rap, për “Bath Salts” të DMX dhe “Jail” të West.

Ish-anëtari i Beatles, Paul McCartney tani vjen menjëherë pas reperit me 81 nominime, pasi ai kapi edhe dy të tjera për vitin 2022.

Jay-Z ka fituar 23 çmime Grammy në karrierën e tij, duke përfshirë albumin më të mirë bashkëkohor urban për “Everything Is Love” në 2018 dhe katër fitimet e këngës më të mirë Rap, duke përfshirë “Empire”. /KultPlus.com

Jay-Z and collaborator Alicia Keys cozy up after he received the President's Merit Award during Clive Davis' pre-Grammys gala in 2018.

Dua Lipa me 5 nominime në ‘Video Music Awards 2021’

Tashmë këngëtarja shqiptare, Dua Lipa ka arritur majat e suksesit në muzikën ndërkombëtare, shkruan KultPlus.

Këngëtarja nga Prishtina, është nominuar në pesë kategori në ngjarjen e madhe muzikorë ”Video Music Awards 2021”.

Ngjarja e VMA do të zhvillohet më 12 shtator të këtij viti në Brooklyn të New Yorkut, ndërkohë që deri atëherë do të vazhdojë votimi online.

Dua Lipa është nominuar në këto kategori: “Song of the Year” për këngën “Levitating”, “Song of Summer” po ashtu për këngën “Levitating”, “Best Collaboration” për bashkëpunimin e saj me Miley Cyrus me këngën “Prisoner”, “Best Latin” për këngën e saj “Un Dia” në bashkëpunim me J.Balvin, Bad Bunny dhe Tainy dhe “Best Editing” për këngën “Prisoner” në bashkëpunim me Milye Cyrus.

Lista e plotë e nominimeve:

VIDEO OF THE YEAR

Cardi B ft. Megan Thee Stallion – “WAP”

DJ Khaled ft. Drake – “Popstar” (Starring Justin Bieber)

Doja Cat ft. SZA – “Kiss Me More”

Ed Sheeran – “Bad Habits”

Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)”

The Weeknd – “Save Your Tears”

ARTIST OF THE YEAR

Ariana Grande

Doja Cat

Justin Bieber

Megan Thee Stallion

Olivia Rodrigo

Taylor Swift

SONG OF THE YEAR

24kGoldn ft. Iann Dior – “Mood”

Bruno Mars, Anderson .Paak, Silk Sonic – “Leave the Door Open”

BTS – “Dynamite”

Cardi B ft. Megan Thee Stallion – “WAP”

Dua Lipa – “Levitating”

Olivia Rodrigo – “Drivers License”

BEST NEW ARTIST

24kGoldn

Giveon

The Kid Laroi

Olivia Rodrigo

Polo G

Saweetie

PUSH PERFORMANCE OF THE YEAR

September 2020: Wallows – “Are You Bored Yet?”

October 2020: Ashnikko – “Daisy”

November 2020: SAINt JHN – “Gorgeous”

December 2020: 24kGoldn – “Coco”

January 2021: JC Stewart – “Break My Heart”

February 2021: Latto – “Sex Lies”

March 2021: Madison Beer – “Selfish”

April 2021: The Kid Laroi– “Without You”

May 2021: Olivia Rodrigo – “Drivers License”

June 2021: Girl in Red “Serotonin”

July 2021: Fousheé – “My Slime”

August 2021: jxdn – “Think About Me”

BEST COLLABORATION

24kGoldn ft. Iann Dior – “Mood”

Cardi B ft. Megan Thee Stallion – “WAP”

Doja Cat ft. SZA – “Kiss Me More”

Drake ft. Lil Durk – “Laugh Now Cry Later”

Justin Bieber ft. Daniel Caesar, Giveon – “Peaches”

Miley Cyrus ft. Dua Lipa – “Prisoner”

BEST POP

Ariana Grande – “Positions”

Billie Eilish – “Therefore I Am”

BTS – “Butter”

Harry Styles – “Treat People With Kindness”

Justin Bieber ft. Daniel Caesar, Giveon – “Peaches”

Olivia Rodrigo – “Good 4 U”

Shawn Mendes – “Wonder”

Taylor Swift – “Willow”

BEST HIP-HOP

Cardi B ft. Megan Thee Stallion – “WAP”

Drake ft. Lil Durk – “Laugh Now Cry Later”

Lil Baby ft. Megan Thee Stallion – “On Me (Remix)”

Moneybagg Yo – “Said Sum”

Polo G – “Rapstar”

Travis Scott ft. Young Thug & M.I.A. – “Franchise”

BEST ROCK

Evanescence – “Use My Voice”

Foo Fighters – “Shame Shame”

John Mayer – “Last Train Home”

The Killers – “My Own Soul’s Warning”

Kings of Leon – “The Bandit”

Lenny Kravitz – “Raise Vibration”

BEST ALTERNATIVE

Bleachers – “Stop Making This Hurt”

Glass Animals – “Heat Waves”

Imagine Dragons – “Follow You”

Machine Gun Kelly ft. Blackbear – “My Ex’s Best Friend”

Twenty One Pilots – “Shy Away”

Willow ft. Travis Barker – “Transparentsoul”

BEST LATIN

Bad Bunny x Jhay Cortez – “Dákiti”

Billie Eilish and Rosalía – “Lo Vas A Olvidar”

Black Eyed Peas and Shakira – “Girl Like Me”

J. Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny, Tainy – “Un Dia (One Day)”

Karol G – “Bichota”

Maluma – “Hawái”

BEST R&B

Beyoncé, Blue Ivy, SAINt JHN, WizKid – “Brown Skin Girl”

Bruno Mars, Anderson .Paak, Silk Sonic – “Leave the Door Open”

Chris Brown and Young Thug – “Go Crazy”

Giveon – “Heartbreak Anniversary”

H.E.R. ft. Chris Brown – “Come Through”

SZA – “Good Days”

BEST K-POP

(G)I-DLE – “DUMDi DUMDi”

Blackpink and Selena Gomez – “Ice Cream”

BTS – “Butter”

Bighit Music Monsta X – “Gambler”

Seventeen – “Ready to Loce”

Twice – “Alcohol-Free”

VIDEO FOR GOOD

Billie Eilish – “Your Power”

Demi Lovato – “Dancing With the Devil”

H.E.R. – “Fight for You”

Kane Brown – “Worldwide Beautiful”

Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)”

Pharrell Williams ft. Jay-Z – “Entrepreneur”

BEST DIRECTION

Billie Eilish – “Your Power” – Directed by: Billie Eilish

DJ Khaled ft. Drake – “Popstar (Starring Justin Bieber)” – Directed by: Julien Christian Lutz aka Director X

Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)” – Directed by: Lil Nas X and Tanu Muino

Taylor Swift – “Willow” – Directed by: Taylor Swift

Travis Scott ft. Young Thug & M.I.A – “Franchise” – Directed by: Travis Scott

Tyler, The Creator – “Lumberjack” – Directed by: Wolf Haley

BEST CINEMATOGRAPHY

Beyoncé, Blue Ivy, SAINt JHN, WizKid – “Brown Skin Girl” – Cinematography by: Benoit Soler, Malik H. Sayeed, Mohammaed Atta Ahmed, Santiago Gonzalez, Ryan Helfant

Billie Eilish – “Therefore I Am” – Cinematography by: Rob Witt

Foo Fighters – “Shame Shame” – Cinematography by: Santiago Gonzalez

Justin Bieber ft. Chance the Rapper – “Holy” – Cinematography by: Elias Talbot

Lady Gaga – “911” – Cinematography by: Jeff Cronenweth

Lorde – “Solar Power” – Cinematography by: Andrew Stroud

BEST ART DIRECTION

Beyoncé, Shatta Wale, Major Lazer – “Already” – Art Direction by: Susan Linns, Gerard Santos

Ed Sheeran – “Bad Habits” – Art Direction by: Alison Dominitz

Lady Gaga – “911” – Art Direction by: Tom Foden, Peter Andrus

Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)” – Art Direction by: John Richoux

Saweetie ft. Doja Cat – “Best Friend” – Art Direction by: Art Haynes

Taylor Swift – “Willow” – Art Direction by: Ethan Tobman, Regina Fernandez

BEST VISUAL EFFECTS

Bella Poarch – “Build a B—h” – Visual Effects by: Andrew Donoho, Denhov Visuals, Denis Strahhov, Rein Jakobson, Vahur Kuusk, Tatjana Pavlik, Yekaterina Vetrova

Coldplay – “Higher Power” – Visual Effects by: Mathematic

Doja Cat & The Weeknd – “You Right” – Visual Effects by: La Pac, Anthony Lestremau, Julien Missaire, Petr Shkolniy, Alexi Bailla, Micha Sher, Antoine Hache, Mikros MPC, Nicolas Huget, Guillaume Ho Tsong Fang, Benjamin Lenfant, Stephane Pivron, MPC Bangalore, Chanakya Chander, Raju Ganesh, David Rouxel

Glass Animals – “Tangerine” – Visual Effects by: Ronan Fourreau

Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)” – Visual Effects by: Mathematic

P!NK – “All I Know So Far” – Visual Effects by: Dave Meyers, Freenjoy Inc

BEST CHOREOGRAPHY

Ariana Grande – “34+35” – Choreography by: Brian Nicholson & Scott Nicholson

BTS – “Butter” – Choreography by: Son Sung Deuk With BHM Performance Directing Team

Ed Sheeran – “Bad Habits” – Choreography by: Natricia Bernard

Foo Fighters – “Shame Shame” – Choreography by: Nina McNeely

Harry Styles – “Treat People With Kindness” – Choreography by:Paul Roberts

Marshmello & Halsey – “Be Kind” – Choreography by: Dani Vitale

BEST EDITING

Bruno Mars, Anderson .Paak, Silk Sonic – “Leave the Door Open” – Editing by: Troy Charbonnet

BTS – “Butter” – Editing by: Yong Seok Choi from Lumpens

Drake – “What’s Next” – Editing by: Noah Kendal

Harry Styles – “Treat People With Kindness” – Editing by: Claudia Wass

Justin Bieber ft. Daniel Caesar, Giveon – “Peaches” – Editing by: Mark Mayr, Vinnie Hobbs

Miley Cyrus ft. Dua Lipa – “Prisoner” / KultPlus.com

Maqedonia për herë të parë në Oscar, “Honeyland” me dy nominime

Akademia amerikane e filmit ka njoftuar që filmi dokumentar “Toka e përmjaltur” është nominuar për çmimin prestigjioz “Oskar”, edhe atë në dy kategori- për film më të mirë dokumentar dhe për film më të mirë të huaj. Bëhet fjalë për sukses historik sepse për herë të parë një film nga Maqedonia do të garojë për “Oskar” në dy kategori.

Në kategorinë dokumentar më i mirë, janë kualifikuar 159 filma nga mbarë bota. “Toka e përmjaltur” është në mesin e 15 më të mirëve ndërsa prej sot, në mesin e pesë filmave që kanë mundësi që të fitojnë “Oskarin”. Në garën për filmin më të mirë të huaj janë paraqitur 91 filma dhe “Toka e përmjaltur” arriti të nominohet për çmimin e madh të filmit.

Dokumentari “Tokа e përmjaltur” tregon historinë e Atixhes, gruaja e fundit që kultivon bletë të egra në Evropë dhe jeton vetëm me nënën e saj në Maqedoninë qendrore. Ideja është të tregohet lidhja e njeriut me natyrën dhe prishja e ekuilibrit natyror. Regjisorë janë Ljubomir Stefanov dhe Tamara Kotevska, produksioni dhe montazhi janë nga Atanas Georgiev ndërsa kameraman janë Samir Luma dhe Fejmi Dauti.

“Toka e përmjaltur”

Jemi të lumtur që kritikët botërorë dhe anëtarët e Akademisë e kanë dëgjuar britmën e planetit, e cila bën jehonë mes kornizave të filmit. Kjo është hera e parë në historinë e Oskareve një film dokumentar të nominohet në dy kategori, që do të thotë se kjo nuk është vetëm një sukses në përmasa historike, por gjithashtu konfirmon se gjuha dokumentare po hyn në epokën e vlerësimit të vërtetë. Filmi bën thirrje për modesti, dhe kur shohim dashuri në sytë e shikuesve, besojmë fuqishëm se mesazhi njihet dhe që modestia është epoka e re, përmes së cilës do të ecim me fat përpara”.

Ceremonia e ndarjes së çmimit më prestigjioz të filmit do të mbahet në Los Anxheles. Nëse “Toka e përmjaltur” do të fitojë Oscar do të dihet më 10 shkurt. / KultPlus.com

Dua Lipa nominohet për tre çmime në “NME Awards”

Pas Brit Awards, në të cilën u nominuar për pesë çmime, këngëtarja me prejardhje shqiptare Dua Lipa ka konfirmuar se është në garë edhe për tre çmime në “NME Awards”.

Ajo ka konfirmuar se është në garë për Solo artistin më të mirë në Britani, këngën më të mirë dhe videon më të mirë, transmeton Koha.net.

“Jam në garë për tre çmime ‘NME Awards’ përfshirë Solo artistin më të mirë në Britani, këngën më të mirë dhe videon më të mirë. Mund të votoni në www.nme.com/awardsvote”, ka shkruar Dua Lipa./ KultPlus.com