MTV Europe Music Awards çmim për LGBT

Aktivistja hungareze e LGBT-së, Viktoria Radvanyi ishte ndër fitueset e çmimit “Generation Change” nga MTV Europe Music Awards, të cilin e mori në ceremoninë EMA në Budapest.

Radvanyi ka qenë prej kohësh e përfshirë në organizimin e Budapest Pride.

“Ju lutem, ju lutem, ju lutem, mos e pranoni kurrë idenë se duhet të toleroni dhunën dhe diskriminimin. Çdo qenie njerëzore lind e barabartë”, theksoi ajo, ndërsa mori çmimin.

Ajo falënderoi partnerin e tij dhe të gjithë anëtarët e organizatës Budapest Pride, e cila organizon një protestë të përvitshme për të tërhequr vëmendjen ndaj diskriminimit që pësojnë personat LGBT.

Fituesit e tjerë, të zgjedhur për punën e tyre në luftën kundër politikave anti-LGBT, ishin Amir Ashur, Matthew Blaise, Sage Dolan-Sandrino dhe Erika Hilton.

Qeveria nacionaliste e djathtë e kryeministrit hungarez Viktor Orban është hapur kundër LGBT.

Këtë vit ajo miratoi një ligj që ndalon të miturit të mësojnë për stilet e jetesës joheteroseksuale.

Gjithashtu në Hungari reklamimi ku personat homoseksualë ose transgjinorë portretizohen si pjesë e normalitetit është i ndaluar./KultPlus.com

Lista e plotë e fituesve në MTV Europe Music Awards 2021, kryeson grupi ‘BTS’

Evenimenti i madh i ndarjes së çmimeve, MTV Europe Music Awards, sapo ka mbaruar, shkruan KultPlus.

Grupi korean i popit ‘BTS’ dhe kantautori britanik Ed Sheeran ishin fituesit e mëdhenj në MTV European Music Awards 2021 që u mbajt të dielën.

BTS fitoi më shumë çmime, duke përfshirë ‘Popin më të Mirë’, ‘Grupin më të Mirë’, ‘K-Popin më të Mirë’ dhe ‘Fansat më të mëdha’, ndërsa Sheeran fitoi ‘Artistin më të Mirë’ dhe ‘Këngën më të Mirë’ për “Bad Habits”.

Grupi italian i rock-ut dhe fituesit e vitit 2021 në ‘Eurovision Song Contest’, “Måneskin” morën në shtëpi ‘Best Rock’, ndërsa interpretuesja e shfaqjes “Saweetie” fitoi ‘Best New’.

Nicki Minaj fitoi ‘Hip-Hop-in më të Mirë’, Olivia Rodrigo ‘Push më të Mirë’, Maluma ‘Best Latin’ dhe YUNGBLUD çmimin për ‘Alternativën më të Mirë’.

Çmimi për bashkëpunimin më të mirë shkoi për Doja Cat ft. SZA për “Kiss Me More”, ndërsa David Guetta fitoi ‘Electronic më të mirë’ dhe Billie Eilish u nderua me çmimin ‘Video for Good’.

Ndër kategoritë e akteve lokale rajonale, Taylor Swift fitoi për SHBA-në dhe Little Mix për MB dhe Irlandën.

Justin Bieber, i cili ishte kryesuesi me tetë nominime, nuk fitoi asnjë çmim.

Bruce Gillmer dhe Richard Godfrey ishin producentët ekzekutiv të shfaqjes.

KultPlus ju sjell listën e plotë e të nominuarve dhe fituesve të MTV EMA 2021:

Artisti më i mirë i vitit

Doja Cat

Ed Sheeran

Justin Bieber

Lady Gaga

Lil Nas X

The Weeknd

Kënga më e mirë e vitit

Doja Cat ft. SZA – “Kiss Me More”

Ed Sheeran – “Bad Habits”

Justin Bieber – “Peaches” ft. Daniel Caesar, Giveon

Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)”

Olivia Rodrigo – “Drivers License”

The Kid LAROI, Justin Bieber – “Stay”

Videoja më e mirë e vitit

Billie Eilish – “Your Power”

Doja Cat ft. SZA – “Kiss Me More”

Ed Sheeran – “Bad Habits”

Justin Bieber – “Peaches” ft. Daniel Caesar, Giveon

Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)”

Normani ft. Cardi B – “Wild Side”

Taylor Swift – “willow”

Bashkëpunimi më i mirë i vitit

Black Eyed Peas, Shakira – “Girl Like Me”

Silk Sonic (Bruno Mars, Anderson .Paak) – “Leave the Door Open”

Doja Cat ft. SZA – “Kiss Me More”

Lil Nas X, Jack Harlow – “Industry Baby”

The Kid LAROI, Justin Bieber – “Stay”

The Weeknd & Ariana Grande – “Save Your Tears” (remix)

Grupi më i mirë i vitit

BTS

Imagine Dragons

Jonas Brothers

Little Mix

Maneskin

Silk Sonic

Artisti i ri më i mirë i vitit

Giveon

Griff

Olivia Rodrigo

Rauw Alejandro

Saweetie

The Kid Laroi

Grupi më i mirë në zhanrin pop

BTS

Doja Cat

Dua Lipa

Ed Sheeran

Justin Bieber

Olivia Rodrigo

Artisti më i mirë i zhanrit elektronik

Calvin Harris

David Guetta

Joel Corry

Marshmello

Skrillex

Swedish House Mafia

Grupi më i mirë i zhanrit rock

Coldplay

Foo Fighters

Imagine Dragons

Kings Of Leon

Maneskin

The Killers

Artisti më i mirë i zhanrit alternative

Halsey

Lorde

Machine Gun Kelly

Twenty One Pilots

Willow

Yungblud

Artisti më i mirë latin

Bad Bunny

J. Balvin

Maluma

Rauw Alejandro

Rosalíia

Shakira

Artisti më i mirë në zhanrin hip hop

Cardi B

DJ Khaled

Drake

Kanye West

Megan Thee Stallion

Nicki Minaj

Artisti më i mirë i zhanrit K-POP

BTS

LISA

Monsta X

NCT 127

ROSE

Twice

Depërtimi më i mirë i vitit

24KGoldn

Foushee

girl in red

Griff

JC Stewart

JXDN

Latto

Madison Beer

Olivia Rodrigo

Remi Wolf

SAINt JHN

The Kid Laroi

Artisti me më së shumti fansa

Ariana Grande

Blackpink

BTS

Justin Bieber

Lady Gaga

Taylor Swift

Videoja më e mirë

Billie Eilish – “Your Power”

Demi Lovato – “Dancing With the Devil”

girl in red – “Serotonin”

H.E.R. – “Fight For You”

Harry Styles – “Treat People With Kindness”

Lil Nas X – “Montero (Call Me By Your Name)” / KultPlus.com

Ed Sheeran shpallet ‘Artisti më i mirë i vitit’ në MTV Europe Music Awards 2021

Kantautori britanik Ed Sheeran është shpallur ”Artisti më i mirë i vitit” në MTV Europe Music Awards 2021, shkruan KultPlus.

Pas një viti virtual 2020, ngjarja u transmetua drejtpërdrejt nga ‘Papp László Budapest Sportaréna’ në Hungari dhe u transmetua në MTV në 180 vende. Shfaqja u frymëzua nga llixhat e famshme termale të Budapestit dhe Danubi, lumi që përshkon qytetin, dhe shfaqi një temë uji me skena që dukej sikur lundronin.

Sheeran interpretoi këngën e tij të fundit “Overpass Graffiti” dhe më vonë performoi hitin e tij “Shivers”.

Sheeran u nominua për katër çmime përfshirë këtu: “Artisti më i mirë i vitit”, “Kënga më e mirë e vitit”, “Videoja më e mirë e vitit”dhe “Grupi më i mirë në zhanrin pop”. / KultPlus.com

Shqiptari Gjon’s Tears fiton çmimin ‘Best Swiss Act’ në “MTV Awards” (VIDEO)

Njëra ndër ngjarjet më të mëdha muzikore, MTV Europe Music Awards, është duke u mbajtur në Budapest të Hungarisë, me ç’rast “MTV EMA” ka ndarë çmimet për artistët më të mirë të vitit në secilin shtet përkatës evropian, ku këngëtari shqiptar Gjon’s Tears ka fituar çmimin ‘Best Swiss Act’, shkruan KultPlus.

Për shtetin e Zvicrës ishin të nominuar dy artistë shqiptarë: Loredana Zefi dhe Gjon Muharremaj.

Njëra ndër prezantueset në MTV është edhe këngëtarja me origjinë nga Kosova, Rita Ora, në këtë mbrëmje ku bëhet ndarja e një numri të madh të çmimesh me emra të njohur të skenës evropiane dhe atyre botërore.

Ndërkohë, kujtojmë se artistja tjetër nga Kosova me famë ndërkombëtare, Dua Lipa, është e nominuar për njërën kategori të çmimeve në këtë mbrëmje ceremoniale.

“Artisti/ja më i/e mirë i/e zhanrit pop”, është kategoria në të cilën Lipa është e nominuar, me emra të njohur nga e gjithë bota siç janë: BTS, Doja Cat, Ed Sheeran, Justin Bieber etj.

Muzika nuk ka kufi dhe këtë e kanë dëshmuar më së miri artistët shqiptarë. Gjithnjë e më shumë artistë nga Kosova dhe Shqipëria po shtohen në tregun muzikor ndërkombëtar. / KultPlus.com

Justin Bieber shpallet ‘Artisti më i mirë i vitit’ në MTV Video Music Awards 2021

Ylli i muzikës pop nga Kanada, Justin Bieber është shpallur ”Artisti më i mirë i vitit” në MTV Video Music Awards 2021, përcjell KultPlus.

Bieber u nominua për shtatë çmime përfshirë këtu: “Videoja muzikore më e mirë e vitit”, “Artisti më i mirë i vitit, Kinematografia më e mirë”, “Regjia më e mirë”, “Kënga më e mirë pop” dhe “Bashkëpunimi më i mirë” me Peaches.

Po shikoj nga këtu dhe po e shoh gruan time të bukur, dhe dua të të them që të dua shumë”, tha ai, ndërsa vazhdoi: “Travis Scott, ju më keni frymëzuar shumë. Faleminderit që ke qenë ti. Muzika është një mundësi e mahnitshme për të qenë në gjendje të arrijë tek njerëzit që të na bashkojnë të gjithëve”, thekson më tej ai. “Kjo është arsyeja pse ne jemi këtu tani. Ne jemi të gjithë këtu së bashku. Ne kemi shumë më tepër gjëra të përbashkëta. Unë shikoj dhe shoh kaq shumë fytyra të bukura. Unë me të vërtetë besoj se më e mira nuk ka ardhur akoma”, theksoi Bieber në marrjen e çmimit. / KultPlus.com

Lista e plotë e fituesve në MTV Video Music Awards 2021

Ndarja e çmimeve në MTV Video Music Awards 2021 është rikthyer të dielën në New York duke grumbulluar kështu yjet më të mëdhenj të muzikës.

Doja Cat ka qenë nikoqire e këtij evenimenti madhështor, i cili u transmetua në MTV, transmeton KultPlus.

Artisti kanadez, Justin Bieber, ka kryesuar listën me më së shumti nominime duke përfshirë “Videoja muzikore më e mirë e vitit”, “Artisti më i mirë i vitit, Kinematografia më e mirë”, “Regjia më e mirë”, “Kënga më e mirë pop” dhe “Bashkëpunimi më i mirë” me Peaches. Ai ka arritur të fitojë çmimin për ‘Artistin më të mirë të Vitit’ dhe për ‘Pop-in më të mirë”, gjersa Olivia Rodrigo fitoi për ‘Këngën më të mirë’ dhe Lil Nas X për ‘Videon e Vitit”.

Më poshtë ua sjellim listën e plotë të fituesve:

VIDEOJA MË E MIRË MUZIKORE E VITIT

“Montero (Call Me By Your Name)” – Lil Nas X, Columbia Records 

“WAP” – Cardi B ft. Megan Thee Stallion, Atlantic Records

“Popstar” – DJ Khaled ft. Drake (starring Justin Bieber) OVO / we The Best / Epic Records

“Kiss Me More” – Doja Cat ft. SZA, Kemosabe Records / RCA Records

“Bad Habits” – Ed Sheeran, Atlantic Records

“Save Your Tears” – The Weeknd, XO / Republic Records

ARTISTI MË I MIRË I VITIT

Justin Bieber 

Ariana Grande

Doja Cat

Megan Thee Stallion

Olivia Rodrigo

Taylor Swift

KËNGA MË E MIRË E VITIT

“Drivers License” – Olivia Rodrigo, Geffen Records

“Mood” – 24kGoldn ft. Iann Dior, Records LLC / Columbia Records

“Leave the Door Open” – Bruno Mars, Anderson .Paak, Silk Sonic, Aftermath Entertainment / Atlantic Records

“Dynamite” – BTS, Bighit Music

“WAP” – Cardi B ft. Megan Thee Stallion, Atlantic Records

“Levitating” – Dua Lipa, Warner Records

ARTISTJA E RE MË E MIRË E VITIT

Olivia Rodrigo 

24kGoldn

Giveon

The Kid Laroi

Polo G

Saweetie

PERFORMANCA E VITIT

“Drivers License” – Olivia Rodrigo, Geffen Records 

“Are You Bored Yet?” – Wallows, Atlantic Records

“Daisy” – Ashnikko, Warner Records

“Gorgeous” – Saint Jhn, Godd Complexx / HITCO

“Coco” – 24kGoldn, Records LLC / Columbia Records

“Break My Heart” – JC Stewart, Elektra Music Group

“Sex Lies” – Latto, RCA Records

“Selfish” – Madison Beer, Epic Records / Sing It Loud

“Without You” – The Kid Laroi, Columbia Records

“Serotonin” – Girl in Red, World in Red / AWAL

“My Slime” – Fousheé, RCA Records

“Think About Me” – Jxdn, DTA Records / Elektra Music Group

BASHKËPUNIMI MË I MIRË I VITIT

“Kiss Me More” – Doja Cat ft. SZA, Kemosabe Records / RCA Records

“Mood” – 24kGoldn ft. Iann Dior, Records LLC / Columbia Records

“WAP” – Cardi B ft. Megan Thee Stallion, Atlantic Records

“Laugh Noë Cry Later” – Drake ft. Lil Durk, OVO / Republic Records

“Peaches” – Justin Bieber ft. Daniel Caesar, Giveon, Def Jam

“Prisoner” – Miley Cyrus ft. Dua Lipa, RCA Records

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT POP

“Peaches” – Justin Bieber ft. Daniel Caesar, Giveon, Def Jam

“Positions” – Ariana Grande, Republic Records

“Therefore I Am” – Billie Eilish, Darkroom / Interscope Records

“Butter” – BTS, Bighit Music

“Treat People With Kindness” – Harry Styles, Columbia Records

“Good 4 U” – Olivia Rodrigo, Geffen Records

“Wonder” – Shawn Mendes, Island Records

“Willow” – Taylor Swift, Republic Records

KËNGA HIP-HOP MË E MIRË

“Franchise” – Travis Scott ft. Young Thug & M.I.A., Cactus Jack / Epic Records

“WAP” – Cardi B ft. Megan Thee Stallion, Atlantic Records

“Laugh Now Cry Later” – Drake ft. Lil Durk, OVO / Republic Records

“On Me (remix)” – Lil Baby ft. Megan Thee Stallion, Quality Control / Motown

“Said Sum” – Moneybagg Yo, N-Less Entertainment / Interscope Records

“Rapstar” – Polo G, Columbia Records

ALTERNATIVA MË E MIRË

“My Ex’s Best Friend” – Machine Gun Kelly ft. Blackbear, Bad Boy / Interscope Records

“Stop Making This Hurt” – Bleachers, RCA Records

“Heat Waves” – Glass Animals, Republic Records

“Follow You” – Imagine Dragons, Kidinakorner / Interscope Records

“Shy Away” – Twenty One Pilots, Fueled By Ramen

“Transparent Soul” – Willow ft. Travis Barker, MSFTSMusic / Roc Nation

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT R&B

“Leave the Door Open” – Bruno Mars, Anderson .Paak, Silk Sonic, Aftermath Entertainment / Atlantic Records

“Brown Skin Girl” – Beyoncé, Blue Ivy, Saint Jhn, WizKid, Parkwood Entertainment / Columbia Records

“Go Crazy” – Chris Brown and Young Thug, Chris Brown Entertainment/RCA Records

“Heartbreak Anniversary” – Giveon, Epic Records / Not So Fast

“Come Through” – H.E.R. ft. Chris Brown, MBK Entertainment / RCA Records

“Good Days” – SZA, Top Daëg Entertainment / RCA Records

KËNGA K-POP MË E MIRË

“Butter” – BTS, Bighit Music

“Dumdi Dumdi” – G)I-DLE, Republic Records

“Ice Cream” – Blackpink and Selena Gomez, YG Entertainment / Interscope Records

“Gambler” – Monsta X, Starship Entertainment

“Ready to love” – Seventeen, Pledis Entertainment

“Alcohol-Free” – Twice, JYP Entertainment Company

VIDEOJA E MIRË

“Your Power” – Billie Eilish, Darkroom / Interscope Records

“Dancing With the Devil” – Demi Lovato, Island

“Fight For You” – H.E.R., MBK Entertainment / RCA Records

“Worldwide Beautiful” – Kane Brown, Sony Music Nashville / RCA Records

“Montero (Call Me By Your Name)” – Lil Nas X, Columbia Records

“Entrepreneur” – Pharrell Williams ft. Jay-Z, Columbia Records

REGJIA MË E MIRË

“Montero (Call Me By Your Name)” – Lil Nas X directed by: Lil Nas X and Tanu Muino, Columbia Records

“Your PoWer” – Billie Eilish, Directed by: Billie Eilish, Darkroom / Interscope Records

“Popstar (starring Justin Bieber)” – DJ Khaled ft. Drake, Directed by: Julien Christian Lutz aka Director X, OVO / We The Best / Epic Records

“Willow” – Taylor Swift, Directed by: Taylor Swift, Republic Records

“Franchise” – Travis Scott ft. Young Thug & M.I.A, Directed by: Travis Scott, Cactus Jack / Epic Records

“Lumberjack” – Tyler, The Creator, Directed by: Wolf Haley, Columbia Records

KINEMATOGRIA MË E MIRË

“Brown Skin Girl” – Beyoncé, Blue Ivy, SAINt JHN, WizKid, Cinematography by: Benoit Soler, Malik H. Sayeed, Mohammaed Atta Ahmed, Santiago Gonzalez, Ryan Helfant, Parkwood

Entertainment / Columbia Records

“Therefore I Am” – Billie Eilish, Cinematography by: Rob Ëitt, Darkroom / Interscope Records

“Shame Shame” – Foo Fighters, Cinematography by: Santiago Gonzalez, Rosëell Records / RCA Records

“Holy” – Justin Bieber ft. Chance The Rapper, Cinematography by: Elias Talbot, RBMG / Def Jam

“911” – Lady Gaga, Cinematography by: Jeff Cronenëeth, Interscope Records

“Solar Power” – Lorde, Cinematography by: Andreë Stroud, LAVA/Republic Records

KOREOGRAFIA MË E MIRË

“Treat People With Kindness” – Harry Styles, Columbia Records

“34+35” – Ariana Grande, Choreography by: Brian Nicholson & Scott Nicholson, Republic Records

“Butter” – BTS, Choreography by: Son Sung ëith BHM Performance Directing Team, Bighit Music

“Bad Habits” – Ed Sheeran, Choreography by: Natricia Bernard, Atlantic Records

“Shame Shame” – Foo Fighters, Choreography by: Nina McNeely, Rosëell Records / RCA Records

“Be Kind” – Marshmello & Halsey, Choreography by: Dani Vitale, Astralëerks / Capitol Records

MTV Video Music AWards 2021 u mbajt në NeW York duke u transmetuar nga Barclays Center në Brooklyn.

Shfaqja u transmetua njëherësh në: CMT, Comedy Central, Logo, MTV2, Nickelodeon, Paramount Network, Pop, TV Land, VH1 dhe The CW Network. / KultPlus.com

Bebe Rexha shpërblehet me çmim në MTV Video Music Awards 2019

Mbrëmë është mbajtur një prej ngjarjeve më të mëdha të vitit, MTV Video Music Awards, shkruan KultPlus.

Në këtë ngjarje nuk munguan as emra shqiptarë të cilët tashmë janë ndër emrat më të lakuar në botën e muzikës.

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Bebe Rexha, ishte një prej tyre.

Pos paraqitjes së mrekullueshme, ajo nga ky event nuk doli edhe pa një çmim.

Pas Rita Orës e cila ishte fituese e këtij çmimi vitin e kaluar, është Bebe Rexha ajo e cila mbrëmë ka triumfuar në kategorinë “Kënga më e mirë ritmike”, e cila njëherësh ishte kategoria e vetme në të cilën ishte nominuar.

Ajo e fitoi këtë çmim për këngën e saj shumë të suksesshme “Call you mine” në bashkëpunim me The Chainsmokers, gjersa ishte e nominuar edhe për këngën tjetër “Say my name” në bashkëpunim me David Guettan dhe J Balvin.

Duke triumfuar në këtë kategori, Bebe Rexha ka lënë prapa këngët e tjera në nominim si: “Solo” nga Clean Bandit dhe Demi Lovato, “Taki taki” nga DJ Snake, Selena Gomez, Ozuna & Cardi B, “Happier” nga Marshmello & Bastille, dhe këngën “Electricity” të kënduar nga shqiptarja tjetër e famshme, Dua Lipa, në bashkëpunim me Silk City.

Bebe Rexha është dukur shumë e lumtur pas fitores së këtij çmimi teksa ka pozuar me trofeun në dorë. / KultPlus.com

Ermal Meta ambasador special i MTV-së

“MTV EMA” është një ndër eventet muzikore që mezi priten dhe të gjithë shikojnë ceremoninë e ndarjes së çmimeve dhe spektaklin, por jo shumë kanë mundësi të shohin se çfarë ndodh pas skene.

Ermal Meta do të jetë ambasador special i MTV Itali. Fitues i edicionit të vitit të kaluar në kategorinë “Best Italian Act”, Ermal Meta do të udhëtojë në Bilbao, për të zbuluar të gjitha sekretet e “MTV EMA”, së bashku me Yuri Gordon. Këngëtari shqiptar e bëri njoftimin në faqen e tij në “Facebook”, duke ftuar të gjithë fansat për ta ndjekur në këtë lloj rrugëtimi aventurë.

“MTV EMA 2018” do të zhvillohet në “Bilbao Exhibition Centre”, mbrëmjen e së dielës, më 4 nëntor./KultPlus.com

Sonte, MTV Europe Music Awards me Rita Orën e Dua Lipën, këtu mund të përcillni parakalimin në tepihun e kuq (VIDEO)

Është një mbrëmje e madhe e muzikës ku ka mbledhur yje të njohura nga mbarë bota, shkruan KultPlus.
Në këtë mbrëmje të MTV Europe Music Awards që do të moderohet nga shqiptarja Rita Ora, do të paraqiten edhe këngëtarë të tjerë shqiptarë, duke përfshirë edhe Dua Lipën e Ermal Metën.

Këtu mund të ndicni live parakalimin në tepihun e kuq./KultPlus.com

http://www.mtvema.com/live

Çfarë do të veshë Rita Ora në MTV EMA Awards? (VIDEO)

Rita Ora, këngëtarja nga Kosova me famë botërore do të udhëheqë sonte MTV Europe Music Awards, shkruan KultPlus.

Ajo mbrëmë dha një intervistë të shkurtër në MTV, ku foli se çfarë do të veshë dhe si po ndihet.

“Do të kënaqemi shumë. Jemi në Londër dhe është e diel, nuk do të jetë si të dielat e tjera”, ka thënë ndër të tjera Rita, ku ka tregu se ka marrë shumë pyetje në lidhje me atë se farë do të veshë.

MTV EMA Awards, mbahet sonte në Londër me fillim nga ora 20:00, ndërsa vlerësohet si një ndër ngjarjet më të mëdha të muzikës./ KultPlus.com

Edhe një shqiptar i nominuar në MTV EMA 2017-të (VIDEO)

Pas tre këngëtarëve me prejardhje shqiptare që janë nominuar sivjet në MTV EMA 2017, është edhe një këngëtar me prejardhje shqiptare që i bashkohet kësaj liste, duke sjellë sivjet numrin katër të shqiptarëve në MTV EMA 2017-të, shkruan KultPlus.

Është Shkëlzen Kastrati i njohur me emrin artistik Xen, i cili është nominuar për çmimin ‘Best Swiss Act’, në ngjarjen e madhe EMA Awards.

Xen, është shqiptari i lindur në Zvicër, i cili në vitin 2012-të, debutoi me albumin e tij ‘Ich Gäge Mich’, album ky që u radhit në numrin katër të Top Listave Zvicerane.
Rikujtojmë se sivjet në MTV EMA 2017-të, janë të nominuar katër shqiptarë: Rita Ora, Dua Lipa, Ermal Meta dhe Xen./ KultPlus.com

Rita Ora do të udhëheq sivjet MTV Europe Music Awards në Londër

Ceremonia e këtij viti do të zhvillohet në Londër për herë të parë në më shumë se 20 vjet.

Rita Ora është shpallur si udhëheqësja e këtij viti në MTV Europe Music Awards, shkruan Official Charts, përcjell KultPlus.

Këngëtarja do të paraqesë ceremoninë e këtij viti, e cila po mbahet në Londër, dhe gjithashtu do të luajë në skenën e EMAs. / KultPlus.com