Shfaqet premiera ‘Zanat e Luleve’, balerinat e vogla emocionuan të gjithë me lojën e tyre artistike

Xhemile Hysenaj

Fotografitë: Riard Bllaca

Sot, skena e Teatrit Kombëtar të Kosovës, ishte mikëpritëse e Zanave të vogla që me ngjyrat e bukura e lojën e tyre skenike i dhanë jetë tingujve të gërshetuar të muzikës klasike e asaj moderne. Premiera ”Zanat e Luleve” e realizuar nga Studio ”Let’s Dance” të Vjollca Llugiqit, mboldhi fëmijët e moshave të ndryshme, të cilët shpirtin e tyre artistik e shpalosën përmes baletit, shkruan KultPlus.

Tingujt e kompozitorëve si Antonio Vivaldi, Tchaikovsky, Chopin etj, erdhën si të ishin punuar pikërisht për këta fëmijë, që dukej sikur trupat e tyre bashkëvepronin me secilën notë të shkruar nga ata . ”Zanat e Luleve” shfaqi secilën balerinë si një mishërim të luleve që rriteshin, zhvilloheshin e freskinë e tyre ia falnin botës.

Shfaqja filloi nga Zanat e Vogla që performancën e tyre e realizuan nën tingujt e Secret Garden, ndërkaq u mbyll me këngën e bukur shqipe ”Me lule të bukura” të interpretuar nga Eliza Hoxha.

Balerinat ishin entuziaste dhe kjo gjë pasqyrohej në fytyrën e secilës prej tyre, e sidomos kur pas përfundimit të secilës performancë duartrokitjet nga audienca e stërmbushur me prindër krenarë, nuk ndaleshin. Mirëpo, e veçanta e kësaj shfaqjeje qëndron në faktin se pjesë e kësaj trupe balerinësh ishin edhe disa fëmijë me aftësi të kufizuara, duke përçuar kështu direkt mesazhin se dallimet duhet të evitohen në secilën fushë e veçanërisht kur bëhet fjalë për fushat artistike.

Vjollca Llugiqi e cila ka 20-të vite që është bërë një me artin e bukur të baletit, nuk e ka pasur aspak të lehtë këtë rrugëtim. Ka realizuar diku rreth 60-të premiera dhe ndër to edhe shumë role kryesore. Llugiqi është ndër balerinat që asnjëherë nuk është dorëzuar dhe tash e dhjetë vite, talentin e saj e ndan dhe ua mëson edhe fëmijëve të tjerë. Lumturia e madhe, ishte e paevitueshme nga ana e saj, e cila menjëherë pas shfaqjesh u vërshua me lule e përqafime të shumëta nga nxënësit e saj.

”Më kanë dhënë një emocion të papërshkruar, akoma jam në emocione, sidomos tash që të gjithë janë të lumtur dhe po vijnë drejt meje me urime e përqafime. E veçanërisht prindërit e këtyre fëmijëve që vërehet se janë emocionuar tej mase”, thekson Llugiqi për KultPlus.

Ishin lulet, ngjyrat e shumëllojshme e buzëqeshjet disa nga elementet që mbizotëruan sot në Teatrin Kombëtar. Me përqafime të shumëta, lot gëzimi e urime që nuk kurseheshin nga prindërit për mësuesen Llugiqi, u dëshmua edhe njëherë para publikut se baleti vazhdon të mbetet një nga artet më të veçanta skenike.

Më poshtë mund të gjeni listën e plotë të balerinave që performuan në shfaqjen ”Zanat e Luleve”.

Solistet e mëdha: Lea Hamza, Edita Zeka, Noela Selishta, Eda Isufi, Viktorija Simpson, Rita Gashi, Puhizë Nuhiu, Duesa Berisha, Arta Makovci, Margarita Berisha, Jeta Istrefaj, Dite Shala dhe Kanina Mulaj.

Solistet e vogla: Unika Surkishi, Amara Haliti, Ami Gojani, Etna Sherifi, Liza Rrahmani, Buna Azemi, Rejna Beqiri, Alea Dvorani, Reas Hertica, Anna Krasniqi, Ninna Krasniqi, Drea Zakuti, Nina Beha, Eda Godanci dhe Tiara Kamberi.

Lulet e Malit: Erina Bislimi, Livia Haxholli, Jora Braha, Valëza Maqedonci, Diella Maqedonci, Ambla Haliti, Toena Nushi, Bleta Pitarka, Bora Spahiu, Narta Axhanela, Elena Lipsckomb, Eda Sekirqaq, Morea Llapashtica, Erina Zeqiri dhe Uresa Fusha.

Zanat e Vogla: Iva Uja, Nina Rrahmani, Malbora Bullatovci, Una Ahmeti, Zoi Ajeti, Rita Ukymeri, Nisa Miftari, Hana Maqedonci, Jara Krasniqi, Morea Abdyli, Dora Begolli, Jana Ibrahimi dhe Anika Ismaili. / KultPlus.com

‘Zanat e Luleve’, nesër premierë në Teatrin Kombëtar

Nesër, me 20 qershor duke filluar nga ora 12:00, në skenën e Teatrit Kombëtar do të shfaqet premiera e ”Zanat e Luleve” nga balerinët e studios ”Let’s Dance” të Vjollca Llugiqit.

Kjo shfaqje do të paraqet secilin balerinë si një lule që rritet, zhvillohet dhe freskinë e saj tenton t’ia falë botës. E veçanta e kësaj shfaqjeje qëndron në faktin se pjesë e kësaj trupe balerinësh do të jenë edhe disa fëmijë me aftësi të kufizuara, duke përçuar kështu direkt mesazhin se dallimet duhet të evitohen në secilën fushë, shkruan KultPlus.

”Zanat e Luleve” do të manifestohet me koreografi nga baleti klasik dhe poashtu edhe disa pjesë të baletit modern, ndërkaq kostumet e balerinave të vogla do të jenë me ngjyra, duke përçuar kështu shumë gjallëri. Për sa i përket skenës, Llugiqi ka treguar se do të realizohet nga ”Anea”.

Ndërkaq, fëmijët pjesëmarrës të kësaj shfaqjeje, do të jenë të moshave të ndryshme, duke filluar nga 4 deri në 14 vjeçarë. / KultPlus.com

‘Zanat e Luleve’, premierë në Teatrin Kombëtar, Llugiqi: Është shumë e rëndësishme që fëmijët të rriten me art

Xhemile Hysenaj

Baleti si mishërim i artit më të bukur skenik, kësaj radhe do të zë vend në skenën e Teatrit Kombëtar ku protagonistët kryesor do të jenë balerinët e studios ”Let’s Dance” të Vjollca Llugiqit. Bëhet fjalë për premierën e shfaqjes ”Zanat e Luleve”, shfaqje kjo e cila do të paraqet secilin balerinë si një lule që rritet, zhvillohet dhe freskinë e saj tenton t’ia falë botës. E veçanta e kësaj shfaqjeje qëndron në faktin se pjesë e kësaj trupe balerinësh do të jenë edhe disa fëmijë me aftësi të kufizuara, duke përçuar kështu direkt mesazhin se dallimet duhet të evitohen në secilën fushë, shkruan KultPlus.

Vjollca Llugiqi e cila ka 20-të vite që është bërë një me artin e bukur të baletit, nuk e ka pasur aspak të lehtë këtë rrugëtim. Ka realizuar diku rreth 60-të premiera dhe ndër to edhe shumë role kryesore. Llugiqi është ndër balerinat që asnjëherë nuk është dorëzuar dhe tash e dhjetë vite, talentin e saj e ndan dhe ua mëson edhe fëmijëve të tjerë.

”Ka shumë rëndësi që fëmijët të rriten me art, e sidomos me Baletin i cili kërkon shumë diciplinë. Sa i përket premierës së ”Zanat e Luleve”, tani jemi në pjesën finale dhe në emocionet e premierës. Mirëpo, të punosh me fëmijë është gjëja më e bukur që kam edhe pse është një punë që kërkon shumë kohë, përkushtim dhe durim”, është shprehur Llugiqi për KultPlus.

”Zanat e Luleve” do të ketë koreografinë nga baleti klasik dhe poashtu edhe disa pjesë të baletit modern, ndërkaq kostumet e balerinave të vogla do të jenë me ngjyra, duke përçuar kështu shumë gjallëri. Për sa i përket skenës, Llugiqi ka treguar se do të realizohet nga ”Anea”.

Për fëmijët e studios ”Let’s Dance”, Llugiqi tregon se janë frymëzim për të. ”Arti i baletit të jep mundësi që të kërcesh, aktrosh dhe të kesh një vesh të mirë muzikal dhe ky edhe është qëllimi im, që të kemi fëmijë me më shumë njohuri për artin. Të mësohen të dëgjojnë muzikë me vlerë dhe të krijojnë një diciplinë në jetën e përditshme”, potencon Llugiqi për KultPlus.

”Për fat të mirë kemi fëmijë me shumë potencial drejt një të ardhmeje të ndritur në balet. Dhe, sigurisht që secili që ka talent në këtë fushë, do të ketë përkrahjen time maksimale”, thekson tutje Llugiqi për KultPlus.

Sa i përket Baletit dhe të ardhmes së tij në Kosovës, Llugiqi ka potencuar për KultPlus se këtu edhe e ka frikën më të madhe, pasi mungesa e shkollës së ulët të baletit është një barrierë mjaft e madhe për këtë art. ”Uroj që të bëhet diçka në këtë drejtim, këta fëmijë nuk duhet ta shuajnë talentin e tyre. Arti i baletit mos të zhvillohet vetëm në studio arti, mirëpo të ketë shkollë që këta balerinë/a të kenë një vend adekuat ku do t’i nisin fillet e karrierës së tyre”, thekson Llugiqi.

Baleti i cili në Kosovë po shuhet çdo ditë e më shumë, si pasojë e kushteve që kërkon ky art e që deri tash nuk janë plotësuar as gjysma, ka bërë që shumica të hezitojnë drejt fillimit të një karriere si balerinë. Mirëpo, Llugiqi, për të cilën baleti është vetë jeta mendon se secili që ka sado një shkëndijë të vogël për baletin, të vazhdojë në atë drejtim. ”Të gjithë ata që kanë dëshirë të mirren me balet, ose ata prindër që shohin një shkëndijë të vogël tek fëmijët e tyre, të japin mbështetjen e tyre maksimale. Njerëzit japin shumë për të zbuluar një talent tek vetja, një talent të cilën disa nga ju veçse e kanë zbuluar. Mos hiqni dorë kurrë, pasi të mirresh me art është gjëja më e bukur në jetë”, përfundon Llugiqi për KultPlus.

”Zanat e Luleve”, do të ketë premierën më 20 qershor të këtij viti, në Teatrin Kombëtar. Ndërkaq, fëmijët pjesëmarrës të kësaj shfaqjeje, do të jenë të moshave të ndryshme, duke filluar nga 4 deri në 14 vjeçarë. / KultPlus.com

“Let’s dance”, një strehë ku rritet dashuria për baletin

Dashurinë e tyre për baletin, mësuesja Vjollca Llugiqi mundohet t’ua trasoj në çdo lëvizje e çdo formë tjetër. Ato pak nga pak çdo ditë përgatiten për shfaqjen e madhe që do të prezantohet këtë qershor, në teatrin “Dodona”.

Gili Hoxhaj

Sira është vetëm një nga shumë balerinat e vogla që mezi presin që të vijnë dy herë në javë në studion e baletit “Let’s dance”. Pasqyra që është e vendosur në njërën pjesë të kësaj studio, bën që ajo e shumë të tjera të afrohen drejt saj e ta shikojnë veten.

Sira, e cila është vetëm gjashtë vjecare shtrin dorën drejt pasqyrës, e drejton trupin duke treguar tashmë pozicionin e një balerine të vogël.
Entuziazmin e përkushtimin e njëjtë në këtë orë baleti e ndajnë edhe të gjitha vajzat e tjera që mundohen ta nuhasin çdo detaj të lëvizjeve të duarve e trupit të mësueses, Vjollca Llugiqi. Pasi që ato arrijnë në pozicionin e saj, sytë i hedhin drejt pasqyrës, e me plot buzëqeshje shohin veten. Dashurinë e tyre për baletin, mësuesja Vjollca Llugiqi mundohet t’ua trasoj në çdo lëvizje e çdo formë tjetër. Ato pak nga pak çdo ditë përgatiten për shfaqjen e madhe që do të prezantohet këtë qershor, në teatrin “Dodona”.

Kjo ballo e diplomës do të jetë një shfaqje klasike e cila do t’u përshtatet grupmoshave të ndryshme, varësisht nga niveli i të gjitha balerinave. Përmes kësaj shfaqje Vjollca Llugiqi, do ta shtjelloj jetën e vajzave në konvikt dhe ndërveprimin e tyre gjatë kohës së banimit.

Yllka Krasniqi: Baleti për mua është qetësim shpirtëror

Lëvizjet e Yllka Krasniqit qoftë edhe në ushtrimet e kësaj studio, tregojnë për mësimet që asaj i janë rrënjosur nga kjo studio baleti. Duket sikur baleti është mishëruar në çdo lëvizje të saj. Ajo thotë që çdo mëngjes para se të niset për në shkollë, në mendje e ka orën e baletit.

Yllka, e cila është trembëdhjetë vjeçare, kurse tashmë që pesë vite është pjesë e mësimeve të balerinës Vjollca Llugiqit. Ajo thotë se kontaktin e parë me baletin e kishte pasur gjatë shfaqjeve të baletit në Teatrin Kombëtar të Kosovës. Lëvizjet e balerinëve të tjerë e të mësueses së saj në skenë, ia kishin ngjallur fort dëshirën që edhe ajo një ditë të bëhej njëra nga ata. Përkundër dëshirës, përballja me provat e para të baletit për Yllkën kishin qenë tejet sfiduese e të vështira sa që ajo kishte menduar që të mos vazhdoj tutje, por me kohën e gjithë kjo ndryshoi. Ajo thotë se mësuesja dashurinë që e ka për baletin, e ka edhe ndaj nxënësve të saj, e kjo i bën këto orë shumë më aktaktive.

“Kur kam ardhur fillimisht, lëvizjet e para mu duken shumë të vështira sa që mendoja mos ta vazhdoj më baletin, por pas disa kohësh fillova që ta ndjeja me shpirt. Unë këtu vij që ta ndjej baletin, i cili për mua është qetësim shpirtëror. Nëse dëgjoj ndonjë muzikë, mua menjëherë më lind ideja që të vallëzoj balet, ndërsa sa herë që e shoh mësuesen time në skenë gjithnjë e më shumë më ngjallet dashuria për baletin”, është shprehur balerina e re Yllka Krasniqi.


Derës së kësaj studio i drejtohen vajza të grupmoshave të ndryshme, kurse ne mesin e tyre është vetëm një djalë. Këtu fëmijët mësojnë gjithçka mbi baletin klasik e atë modern, ndërsa udhëheqësja e kësaj studio, Vjollca Llugiqi thotë se ushtrimet i fokuson më shumë tek baleti klasik, pasi që është baza e të gjitha vallëzimeve. Brenda kësaj studio që gjendet në sheshin 21, vijojnë mësimet për balet tri grupmosha, fëmijë që nga mosha katër e deri në moshën katërmbëdhjetë vjeçare, që është grupi i fillestarëve që e praktikojnë baletin klasik, kurse grupi tjetër nga mosha shtatë deri në dhjetë vjeçare dhe grupi i të rriturave nga mosha dhjetë deri në moshën katërmbëdhjetë vjeçare që praktikojnë edhe baletin modern.

Në balet, përtej talentit, nevojitet dashuria dhe puna

“Unë gjithmonë e them, baleti nuk do të thotë patjetër të jesh ekstra i talentuar, gjithmonë është dëshira dhe puna, unë kur e shoh vullnetin e fëmijëve edhe nëse nuk janë të talentuar, kur e shoh se me çfarë mundi mundohen të shtrengohen, dhe me u zgjat, e në anën tjetër kur prindërit thonë se punojnë vazhdimisht në shtëpi, të japin atë përshtypjen se kanë vullnetin që të punojnë”, shprehet balerina dhe udhëheqësja e kësaj shkolle Vjollca Llugiqi. Përkundër që ka fëmijë që me vullnetin për punë arrijnë nivelin e duhur në balet, ajo thotë se kësaj studio iu drejtohen edhe fëmijët që janë shumë të talentuar po që u mungon dëshira dhe vullneti për baletin, pa të cilat baleti nuk mund të ecën asnjë hap përpara.

“Fatkeqësisht, disa janë shumë të talentuar por u mungon dëshira, në momentin që nuk e kanë dëshirën, unë gjithmonë u tregoj prindërve që mos të mundohen, ndoshta me kalimin e kohës mund të ndryshoj, por nëse nuk e dëshiron këtë punë, baleti pa dëshirë nuk behët. Është art që kërkon shumë, nuk kërkon vetëm vallëzim por kërkohet edhe mimika, pra përmes baletit duhet të tregohet një ngjarje, pa tekst”, thotë balerina Llugiqi, ajo tutje tha se përveç përparësive të aktivitetit fizik përmes baletit fëmijët mësojnë shumë më tepër për shkak se ky art ngërthen në vete një tersi të elementeve artistike, ata këtu mësojnë muzikën, mësojnë ta dëgjojnë muzikën jashtëzakonisht mirë, mësojnë ta përdorim mimikën, e aktrimin.

“Baleti është një art që momentin kur e fillon, është vështirë që të shkëputesh” kështu e përshkruan Vjollca Llugiqi dashurinë e nxënësve të saj që janë rritur duke qenë pjesë e mësimeve të saj. Disa nga to që tashmë kanë kaluar në grupin e balerinave më të rritura, përmes punës së vazhdueshme me mësuesen, tashmë vetëm kanë arritur të avancohen në këtë drejtim. Në një intervistë për KultPlus, Vjollca Llugiqi tregoi se duke u bazuar në punën me këto balerina, ajo sheh në punën e tyre potencialin e mjaftueshem që ato të mund t’i realizojnë ambiciet e tyre që në edhe në të ardhmen të jenë balerina profesionale.

Në mungesë të një shkolle për balet, balerina Vjollca Llugiqi thotë që edhe pse orët janë të pamjaftueshme ajo mundohet që t’ua mësoj gjërat në thelb. Vjollca tregoi për KultPlus se përveç anës praktike, mundohet t’ua plotësoj edhe anën teorike me shënimet që i përkthen nga gjuha frënge.
“Unë mundohem jashtëzakonisht shumë që t’u jap edhe teori, t’ju jap edhe shënime që të mos kenë njohuri vetëm praktikën, që të dinë edhe për domethënien e ushtrimeve për çka po punojnë dhe me cilët muskuj punohen”, tregoi Vjolla Llugiqi.

Sado që këto orë janë të pakta, ajo thotë se janë të vlefshme pasi që shumica e balerinave këto ushtrime i vazhdojnë edhe në shtëpi dhe kjo vërehet nga rezultati që ato sjellin gjatë ushtrimeve në studio. Përveç punë së përbashkët në studio, këta fëmijë e ndjekin punën e mësueses edhe në skenën e Teatrit Kombëtar të Kosovës. Vjollca Llugiqi thotë së fëmijët i fton gjithnjë që të vijnë shfaqje në teatër, për shkak se kështu mund ta shohin të ardhmen e tyre se ku mund të arrijnë dhe çfarë lëvizjes tjera mund të bëjnë.“Gjithmonë më pyesin për lëvizjet në shfaqje, në mënyrë që t’i mësojnë edhe ata”, thotë Vjollca, e cila shton se ky interesim i vazhdueshëm e bën që të ndihet shumë e kënaqur./ KultPlus.com

“Një ditë” nga Trupa e Baletit të Kosovës sonte në Gjakovë

Shfaqja “Një ditë”, nga Trupa e Baletit të Kosovës, nën koreografinë e Christie Coleman do të shfaqet sonte për publikun e Gjakovës, shkruan KultPlus.

Kjo shfaqje e cila është bashkëpunim i UN Women dhe Trupës së Baletit Kombëtar të Kosovës mahniti publikun e Prishtinës gjatë prezantimit të premierës më 25 nëntor, në Ditën Ndërkombëtare të Dhunës ndaj Gruas.

“Një ditë”, në skenë jetësohet përmes lojës së tetë balerinëve, në përbërje të katër çifteve ku bëjnë pjesë balerinët: Teuta Krasniqi, Sead Vuniqi, Leonora Rexhepi, Fisnik Smani, Fatmir Smani, Vjollca Llugiqi, Jeta Musolli dhe Donmir Biblali.

Kjo shfaqje është e frymëzuar nga rreth 30 tregime të vërteta të grave të Kosovës, duke vënë në pah disa çështje gjinore. Shfaqja e titulluar “Një ditë” do të sjellë në skenë një ditë të familjes tradicionale, ku përmes personazheve do të preken disa nga çështjet kryesore me të cilat përballen gratë gjatë gjithë jetës së tyre. Kjo shfaqje vjen sonte në Teatrin e Qytetit “Hadi Shehu” në Gjakovë, duke filluar nga ora 20:00./KultPlus.com