“Pëllumbi i paqes” kompozimi më i mirë në “Cicërrimat Buzë Ibrit”

28 Dhjetor, 2018 - 8:57 pm

Në Mitrovicë është mbajtur edicioni i 37-të i Festivalit të Muzikës për Fëmijë “Cicërrimat Buzë Ibrit”, ku fëmijët janë prezantuar në dy kategori të ndryshme, shkruan KultPlus.

Në këtë festival kanë marë pjesë edhe përfaqësueset e grupit “Xixëllonja” nga Prishtina,  ku kënga “Pëllumbi i paqes” me tekst të Donika Rudit dhe me kompozim të Drita Rudit, është shpërblyer me çmimin si kompozimi më i mirë i festivalit, çmim që është ndarë nga juria profesionale.

Kënga “Pëllumbi i paqes” është kënduar nga dy motrat Anna dhe Ninna Krasniqi, kurse drejtoresha e grupit “Xixëllonjat” Drita Rudi ka thënë për KultPlus se ky është vetëm një nga sukseset e xixëllonjave, të cilat prezantohen në shumë festivale, si brenda ashtu edhe jashtë Kosovës.

Ajo poashtu ka treguar që nga ky grup së fundi janë prezantuar disa këngë të reja, të cilat do të prezantohen përgjatë  vitit të ardhshëm, sikurse në ngjarje të ndryshme kulturore, poashtu edhe në festivale të ndryshme.

Në Festivalin e Muzikës për Fëmijë “Cicërrimat Buzë Ibrit”, janë prezantuar shumë këngë nga fëmijë të moshave të ndryshme, kurse çmime janë ndarë për disa kategori./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme