Ardita Statovci dhe Ariane Haering do të interpretojnë në skenën prestigjioze ”Elbphilharmonie Hamburg”

Pianistja nga Kosova, Ardita Statovci, do të performojë në ”Elbphilharmonie Hamburg”, në Gjermani. Së bashku me të do të performojë edhe pianistja zvicërrane Ariane Haering.

Pianistet do të prezantohen nën emrin ”Ariadita Duo”, shkruan KultPlus

Lajmin e bëri të ditur pianistja nga Kosova përmes një statusi në llogairnë e saj personale në Facebook.

Statusi i plotë:

”Ndonjëherë ka momente të veçanta në jetë dhe unë mezi po e pres debutimin e javës tjetër në kryeveprën arkitekturore të sapo ndërtuar ”Elbphilharmonie Hamburg”
Koncerti në ”Elbphilharmonie” mbahet më datë 22 shtator, duke shfaqur një program me vepra për dy piano dhe ansambël nga Schumann dhe Saint-Saëns
Ndërsa tashmë disa ditë para se të dëgjoni Ariadita Duo, më 18 Shtator, me një program tjetër (katër vepra nga Mozart dhe Mendelssohn) në Laeiszhalle Hamburg (një nga shtëpitë më të vjetra dhe më të bukura të muzikës në Evropë, e ndërtuar në vitin 1908!”

Ardita Statovci në Prishtinë ka interpretuar edhe më parë me pianisten zvicerane me ftesë të Zyrës së BE-së.

Ardita Statovci ndër vite ka interpretuar me dirigjentët më të njohur botërorë e ka ndarë skenën me orkestrat më të njohura ku ka interpretuar si soliste dhe është prezantuar me recitale pianistike dhe muzikë kamertale në shtete të ndryshme si Austri, ShBA, Zvicër, Itali, Maqedoni, Spanjë, Kroaci, Francë, Angl, Bosnjë, Hungari, Gjermani, Francë, Kinë dhe Slloveni./KultPlus.com

“Pranvera në Prishtinë” erdhi me katër duar nga “Duo Ariadita”, befasuan publikun me interpretimin e tyre në piano

Një atmosferë e mrekullueshme u krijua mbrëmë në natën e gjashtë të festivalit “Chopin Piano Fest” nga dy pianistet Ardita Statovci dhe Ariane Haering, shkruan KultPlus.

Salla e Amfiteatrit të Ri të Bibliotekës Universitare mbrëmjen e djeshme ishte e mbushur përplot me artdashës. Pasi që ajo natë ishte më ndryshe nga të tjerat, sepse piano e vendosur në mes të Amfiteatrit ishte në dispozicion që të luhej nga katër duar.

Për dy orë mjeshtëria e lojës me piano me katër duar, të cilat luajtën vepra të mëdha që rrallë herë luhen me katër duar, mbajti publikun të vëmendshëm dhe me një qetësi shumë të madhe. E këtë qetësi dhe mikpritje të publikut e vlerësoi shumë pianistja zvicerane Ariane Haering, e cila tha se publiku ishte i mrekullueshëm dhe se e ka shijuar çdo moment të asaj mbrëmje.

“Kjo ishte një audiencë e mrekullueshme, e dua çdo moment të saj, ishte audiencë mjaftë e ngrohtë dhe publiku ishte shumë i vëmendshme duke na dëgjuar duke luajtur. Ata ishin shumë të heshtur, kështu që unë me të vërtetë u kënaqa sonte këtu”, tha Haering për KultPlus.

Gjatë mbrëmjes u luajtën vepra të ndryshme si Sonatina e G. Ligetit, vepra “Prapëseprapë” e V. Beqirit, po ashtu dy vepra të mëdha nga literatura simfonike në verzionin për piano me katër duar, simfonia e shtatë e L. V. Bethovenit dhe poemën simfonike Moldau nga B. Smetana.

E shumë e kënaqur nga kjo mbrëmje u nda edhe pianistja kosovare Ardita Statovci, e cila për KultPlus tha që është kënaqësi të performoj ne Prishtinë, pasi që publiku prishtinas është shumë entuziast për muzikën klasike.

“Është kënaqësi gjithmonë të performoj këtu, publiku i Prishtinës gjithmonë është entuziast për këtë lloj muzike artistike ose klasike siç e quajmë, dhe me të vërtet është inspiruese. Gjatë interpretimit ekziston ai shkëmbimi i energjisë mes interpretuesit, kompozitorit dhe publikut, ai trekëndëshi që krijohet në Prishtinë është i jashtëzakonshëm”, u shpreh Statovci për KultPlus.

E në fund të koncertit, pasi që ky festival po organizohej në stinën e pranverës, pikërisht për këtë stinë, dyshja e mrekullueshme “Duo Ariadita” patën një befasi për publikun. Ato kishin përpunuar këngën “Pranvera në Prishtinë” të kompozitorit Kreshnik Aliçkaj.

Pianistja Ardita Statovci tha se kjo ishte një befasi dhe premierë për nderë të edicionit të 10-të të “Chopin Piano Fest”.

“Befasi e mbrëmjes edhe për festivalin edhe për publikun ishte përpunimi i këngës “Pranvera në Prishtinë” të kompozitorit Kreshnik Aliçkaj dhe në këtë formë si pjesë pianistike për piano me katër duar sot erdhi si premierë në edicionin e 10-të të Chopin Festit”, tha ajo për KultPlus.

Ndërsa sonte me fillim nga ora 20:00 në Amfiteatrin e Ri të Bibliotekës Universitare do të performoj pianisti Istvan Lajko, nga Hungaria . G. Mujaj / KultPlus.com

Ardita Statovci u prezantua edhe me vepra kosovare në Tokyo të Japonisë

Pianistja kosovare që po interpreton në skenat më të njohura botërore së fundmi ka prezantuar Kosovën në Tokio të Japonisë. Ky koncert u organizua me rastin e 10 vjetorit të marrëdhënieve diplomatike mes Republikës së Kosovës dhe Japonisë si dhe 11 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, shkruan KultPlus.

Ngjarja qendrore e këtij organizmi ishte koncerti i pianistes Statovci, ndërsa mysafirë të mbrëmjes ishin edhe pianistja japoneze Mikako Yanagisaëa dhe perkusionisti Yuichi Isse.

 Pianistja Ardita Statovci ka treguar se për këtë koncert është ftuar nga Ambasada e Republikës së Kosovës në Japoni, ndërsa e ka cilësuar si një bashkëpunim shumë të mirë.  

“Koncerti është pritur jashtëzakonisht mirë nga të  pranishmit në publik, përfshirë këtu personalitete të larta nga sfera diplomatike, politike e huaj dhe vendore dhe dashamirë tjerë të artit dhe vendit tonë. Është përherë një nder dhe përgjegjësi e madhe për të paraqitur vendin tone në mënyrë dinjitoze, ndërsa është kënaqësi që pas një pune me ngulm, rezultati është pozitiv përderisa të pranishmit falënderohen dhe ndahen me mbresat më të mira për vendin tonë të bukur, Kosovën”, ka thënë Statovci për KultPlus.

Programi me të cilin është prezantuar Statovci atje ka përfshirë vepra të rëndësishme të literaturës pianistike, duke përfshirë vepra të  kompozitorëve Mozart, Schubert, Liszt, Takemitsu dhe Rachmaninov. Në programin e koncertit, Statovci ka përfshirë edhe vepra të kompozitorëve kosovarë, ajo ka interpretuar pjesën për piano  ‘Allaturka’ nga Fahri Beqiri, kurse  artistët japonezë kanë interpretuar veprën “Në shpirtin e traditës” nga Valton Beqiri.

Ardita Statovci ndër vite ka  interpretuar me dirigjentët më të njohur botërorë e ka ndarë skenën me orkestrat më të njohura ku ka interpretuar si soliste dhe është prezantuar me recitale pianistike dhe muzikë kamertale në shtete të ndryshme si Austri, ShBA, Zvicër, Itali, Maqedoni, Spanjë, Kroaci, Francë, Angl, Bosnjë, Hungari, Gjermani, Francë, Kinë dhe Slloveni. / KultPlus.com

Pianistja Ardita Statovci me tur të koncerteve nëpër Evropë

Tri koncerte në Maltë, një në Austri, një në Zvicër dhe i fundit në Gjermani, tashmë janë në agjendën e pianistes kosovare Ardita Statovci, e cila do të paraqitet prej 17 nëntorit deri më 5 dhjetor të këtij viti, shkruan KultPlus.

Ardita Statovci ka shpjeguar për KultPlus edhe për veprat me të cilat do të prezantohet në këto koncerte, dhe sipas saj, në Maltë do të paraqitet me veprat e Satie, Steve Reich, John Cage, sipas të cilës, në këto koncerte ajo do të performojë edhe solo, por edhe me kolegë maltezë. Ndërsa, sa i përket koncerteve në Gjermani, Austri e Zvicër ajo ka thënë se do të prezantohet me veprat e Beethoven, Gershëin, Müllenbach, Wagner-Debussy dhe Saint-Saens.

“Ndjehem e nderuar të jem e ftuar nga festivale e teatro të njohura. Koncerti që di të mbahet në Gjermani, është vendosë në Teatrin e Kempten, i cili është edhe monument i mbrojtur kulturor dhe në histori përmendet që nga viti 1392”, ka shpjeguar Statovci.

Ajo poashtu ka potencuar edhe paraqitjen e saj në Kitzbuhel të Austrisë, e cila ka thënë se në Festivalin “Tiroler Festspiele”, ftohen artistë të përzgjedhur nga qytete të ndryshme.
“Turnetë janë intensiv, kërkojnë shumë disiplinë, pasion dhe kondicion fizik e mendor, sidomos kur repertori dallon nga vendi në vend, siç do të jetë për mua tani. Kënaqësi e madhe është veçantia e publikut, pasi në çdo vend, energjia e përcjellë nga audienca e bën secilën eksperiencë dhe secilin qytet unik”, ka thënë Statovci për fund./KultPlus.com