“Vogue” shkruan për stilisten shqiptare, Nensi Dojaka që veshi Bella Hadid në tapetin e kuq

Nuk është hera e parë që dizajneret shqiptare kanë marrë vëmendjen e revistës prestigjioze “Vogue”. Këtë herë ka qenë stilistja shqiptare, Nensi Dojaka  që ka zënë faqet e kësaj reviste, pas dizejnimit të veshjes së Bella Hadid në VMA (MTV Video Music Awards), shkruan KultPlus.

Në artikullin e revistës së modës “Vogue” shkruhet se Bella Hadid dukej sikur kishte dalë nga një sfilatë mode e fund vitit të 90-ës.  Sipas tyre kontrasti që krijohej nga kjo veshje nuk ndryshonte nga kontrasti i pantallonave të brendshme për femra që Tom Ford tregoi për Gucci në Pranverën e vitit 1998.

Modelen Bella Hadid, me brendin e stilistes shqiptare e njoftoj stilisti Carlos Nazario, duke e bërë kështu personin e parë që vishet nga stilistja Dojaka në tapetin e kuq, shkruan Vogue.

Dojaka që nuk e ka zakon që të shikoj shfaqje çmimesh këtë herë kishte qëndruar deri vonë në Londër për të parë Hadid në ngjarje. Për Vogue ajo ka deklaruar se ishte e ngazëllyer për këtë ngjarje.

Nensi  Dojaka u vendos në Londër në moshën 16 vjeçare. Gjatë kohës së studimeve në London College of Fashion, ajo hodhi në treg markën e saj të veshjeve që tashmë cilësohet si një nga më luksozet në fushën e modës./ KultPlus.com

Në eventin më të rëndësishëm të vitit, Bella Hadid vishet nga disejnatorja shqiptare

Bella Hadid paraqiti një çmim në MTV VMA të vitit 2020 dhe vendosi të shkonte me diçka krejtësisht transparente.

Supermodelja u paraqit me një bluzë të krijuar nga Nensi Dujaka, estetikën e së cilës Forbes e quan si ‘dekonstruktive dhe avant-garde”, përcjellë KultPlus.

Një e sapodiplomuar e Central Saint Martins, kjo stiliste shqiptare themeloi markën e saj ndërsa përfundoi BA në Kolegjin e Modës në Londër vetëm tre vjet më parë.

Dhe kur bëhet fjalë për krijimin, ekziston një familjaritet qetësues me elementin e dekonstruksionit (sjell ndërmend kujtimet e Helmut të viteve ’90, Demeulemeester deri në fillimet e hershme me disa detaje McQueen) por gjithashtu duket shumë moderne pasi ajo merr frymëzime nga e sotmja. /KultPlus.com

Kur Bella Hadid ishte 5-vjeçe (FOTO)

Është një nga modelet më atraktive në botën e showbizzit dhe këtë e tregon më së miri fakti se shpesh herë kemi parë që imazhi i saj të jetë në ballinën e disa prej magazinave më prestigjioze në botë.

Ka pasur shumë raste kur Bella Hadid është bërë pjesë e diskutimeve të gjata në mediet rozë sa i përket faktit nëse ka kryer ose jo operacione plastike, diskutime këto që disa herë janë pasqyruar edhe me foto që tregojnë disa ndryshime të vogla në tiparet fizike dhe sidomos për hundën e modeles.

Por faktin se është një vajzë shumë simpatike dhe e ëmbël nuk mund ta kundërshtoj askush sepse këto imazhe që do të shikoni më poshtë flasin qartë.

Në foto shihet Bella Hadid në moshën 5-vjeçare dhe mund të themi me plot gojë se modelja bukurinë e paska të trashëguar ndër vite, shkruan syri.

Me ose pa operacione, bukuria e Bellas ngelet një fakt kokëfortë! Imazhi i saj në kopertinat e disa nga magazinave më prestigjioze i mbyll hapësirat e diskutimeve të kota për shumë skeptikë./KultPlus.com