E para në radhë, gruaja në Britani përgatitet për vaksinimin

“Jam pak e frikësuar, por kryesisht absolutisht e kënaqur dhe e entuziazmuar që vaksina është këtu dhe unë po e marr”.

Kështu është shprehur një nga njerëzit e parë në botë që do të vaksinohet kundër koronavirusit, ndërsa Britania po i afrohet momentit të rëndësishëm.

Katie Stewart, 37 vjeç, është një anesteziste konsulente në spitalin e përgjithshëm Borders në periferi të Melrose në Skoci.

Puna e saj për trajtimin e pacientëve me Covid në kujdesin intensiv, e bën atë një nga 800,000 personat që do të marrin dozat e para të vaksinës së Pfizer, e disponueshme në Britani.

“Shpresoj se ky është fillimi i fundit të pandemisë”, tha Steëart.

Javën e kaluar rregullatori i ilaçeve në Britani, Agjencia Rregullative e Barnave dhe Shëndetit (MHRA), u bë e para në botën perëndimore që miratoi vaksinën.

Mbretëria e Bashkuar ka blerë 40 milion doza, të mjaftueshme për 20 milion njerëz, por shumica pritet të mbërrijnë vitin e ardhshëm.

Dozat e para janë të destinuara për personelin e shtëpive së kujdesit dhe të moshuarit, njerëzit e moshës 80 vjeç e lart dhe punonjësit e shëndetësisë që janë në vijën e parë të luftës./ KultPlus.com

Organizata shqiptare në Britani fiton çmimin “Charity of the Year”

“Qendra për Refugjatë dhe Migrantë” e drejtuar nga shqiptari Arten Llazari ka fituar çmimin “Charity of the Year” (Bamirësia e vitit).

Kjo organizatë ka degët e saj në tri qytete në Britani dhe drejtohet nga shqiptari Llazari.

Një vit më parë Universiteti i Wolverhampton në Angli vlerësoi Arten Llazarin me titullin “Honorary Doctorates”.

Ndërsa një vit më pas një çmim i rëndësishëm shkon për organizatën që ai drejton. Juria ka vlerësuar punën e jashtëzakonshme të bërë gjatë këtij viti nga “Qendra për Refugjatë dhe Migrantë”. “Ky është një shërbim mbresëlënës dhe shumë i nevojshëm, i cili në mënyrë të qartë zgjerohet dhe përshtatet me ndryshimin e kërkesave të klientëve. Përkushtimi dhe puna e madhe shkëlqen në fund”, thanë anëtarët e jurisë.

Cili është qëllimi i “Qendrës për Refugjatë dhe Migrantë”?

Misioni i Qendrës për Refugjatë dhe Migrantë (RMC) është të ndihmojë refugjatët dhe migrantët përmes krizës dhe disavantazhit, duke eleminuar pengesat për integrimin e tyre dhe duke u mundësuar atyre që të bëhen qytetarë të barabartë.

RMC operon një shërbim falas, dhe operon katër ditë në javë në tre zyra, duke mbështetur klientët nga i gjithë Ëest Midlands. Qendra gjithashtu ofron informacion të plotë, këshilla dhe udhëzime mbi varfërinë, akomodimin, shëndetin dhe mirëqenien, arsimin, trajnimin dhe punësimin, pavarësinë financiare dhe shtetësinë.

Gjithashtu kjo qendër ofron kurse falas në gjuhën angleze për të rritur, mbështetje psikologjike, ndërgjegjësim ndaj dhunës së grave dhe vajzave, si dhe seanca orientuese./ diapsorashqiptare/ KultPlus.com

Me mijëra pjesëmarrës në një festë ilegale në Britani

Policia ende po përpiqet ta shpërndajë turmën nga një festë ilegale në Britani, ku u mblodhën më shumë se 3,000 persona brenda natës.

Ngjarja, e cila ka ndodhur në një fushë që ishte e Forcave Ajrore ushtarake afër qytetit Bristol nisi të shtunën mbrëma, shkruan BBC.

Banorët nga shumë qytete të afërta u ankuan për zhurmën dhe policia dërgoi patrullat në terren. Pasi që kishin bërë vlerësimin, u vendos që të mos përpiqen të shpërndajnë tubimin për shkak “rreziqeve potenciale për sigurinë publike në një tubim me 3,000 njerëz dhe në terren të errët dhe të lagësht”.

Policët mbyllën rrugët por sidoqoftë njerëzit po linin veturat dhe po ecnin në këmbë deri tek vendi i festës, dhe kishte fluks të madh të njerëzve deri në orët e hershme të së dielës. Organizatorët e festës u akuzuan për papërgjegjësi ndaj shëndetit publik për shkak se kishin tubuar aq shumë njerëz në kohë të pandemisë. /KultPlus.com

Qeveria britanike jep lejen për rinisjen e ceremonive martesore

Baballarët nuk mund të shoqërojnë më bijat e tyre për krahu drejt altarit të martesës dhe çiftet duhet të lajnë duart para dhe pas shkëmbimit të unazave, thuhet në rregullat e reja të martesave pas izolimit të koronavirusit.

Qeveria britanike ka dhënë lejen për rinisjen e ceremonive martesore, shoqëruar me udhëzime si ruajtje kategorike e distancës mes njerëzve që vijnë nga familje të ndryshme.

Rregullorja thotë se ceremonitë e martesave apo bashkimeve civile duhet të përshtaten për eliminimin e praktikave që sjellin kontakt me njëri-tjetrin, përveç rasteve kur kjo kërkohet nga ligji.

Në udhëzime shtohet se “kur nevojitet kontakti, duhet të merren masa për minimizimin e tij dhe të kuadrit kohor kur kontakti ndodh”.

Kjo do të thotë se baballarët nuk do të mund të shoqërojnë më bijat e tyre për krahu drejt altarit dhe njerëzit nga shtëpi të ndryshme nuk do të mund të puthen ose përqafohen.

Çiftet janë paralajmëruar se ceremonitë duhet të zhvillohen vetëm në një mjedis “të sigurtë Covid-19” dhe të mbahen sa më të shkurtra që është e mundur, transmeton TCH.

Qeveria britanike tha se numri i pjesmarrësve ‘duhet të mbahet në një minimum’, por do të lejohen të marrin pjesë deri në 30 të ftuar, përcjell albinfo.ch.

Në këto të fundit do të përfshihen çifti, dëshmitarët, zyrtarët e të ftuarit, dhe persona të tjerë të nevojshëm si fotografë, roje sigurie dhe kujdestarë për ushqimin.

Njerëzit udhëzohen gjithashtu të mos “bërtasin ose ngrejnë zërin, apo të mos vënë muzikë të lartë që vështirëson të kuptuarit e bisedës pasi kjo i detyron ata të ngrenë zërin dhe rrjedhimisht shtimin e piklave transmetuese të Covid-19.

Qeveria rekomandon që të përdoren këngë të regjistruara në vend të atyre të kënduara ‘Live’. /KultPlus.com

Këngëtari Ed Sheeran shpallet ‘Artisti i Dekadës’ në Britani

Ed Sheeran sapo ka arritur një sukses tjetër në karrierën e tij.

Këngëtari është shpallur këngëtari më i mirë i dekadës në Britani nga “Official Charts Company”.

Këngët e tij kanë qëndruar për javë të tëra në krye të klasifikimeve dhe mbajnë rekorde klikimesh.

Tre prej projekteve të tij muzikore janë shpallur këngët e dekadës duke përfshirë “Shape Of You”, “Thinking Out Loud” dhe “Perfect”.

Ed Sheeran është artisti që ka numrin më të madh të këngëve single dhe albumeve që kanë zënë vendin e parë në tabelat britanike, 12 në total.

Këngët e tij dëgjohen masivisht në të gjithë botën dhe kjo e ka bërë që ai të jetë pjesë e listës së këngëtarëve më të paguar për vitin 2019.