Dubai po ndërton aeroportin më të madh në botë, do t’u shërbejë 260 milionë pasagjerëve

Duke synuar të kenë aeroportin më të madh dhe më spektakolar në botë, të gjithë sytë janë nga Dubai, duke promovuar zbatimin e një investimi prej 35 miliardë dollarësh.

Siç raporton Al Jazeera, puna për zgjerimin e Aeroportit Ndërkombëtar Al Maktoum tashmë ka filluar.

Kur të përfundojë aeroporti, ai do të jetë më i madhi në botë.

Kryeministri dhe nënkryetari i Dubait, Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, tha të dielën se aeroporti i ri do të jetë pesë herë më i madh se aeroporti aktual ndërkombëtar i Dubait.

Do të ketë pesë pista, 400 porta dhe me kapacitet për të shërbyer deri në 260 milionë pasagjerë në vit, sipas asaj që është paralajmëruar zyrtarisht, padyshim do të jetë më e ngarkuara.

Të gjitha operacionet e Aeroportit Ndërkombëtar të Dubait do të transferohen, gradualisht gjatë viteve të ardhshme, në Aeroportin Ndërkombëtar Al Maktoum.

“Dubai do të bëhet aeroporti i botës, porti i tij dhe qendra e re globale”, thekson Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum.

Paul Griffiths, shefi ekzekutiv i Dubai Airports, tha se këto lëvizje do të vendosin Dubain si një qendër kryesore ndërkombëtare të aviacionit./alsatm/ KultPlus.com

Arkitektët në Dubai ëndërrojnë një unazë gjigande për të rrethuar ndërtesën më të lartë në botë


Në Dubai, kompania eksperimentale e arkitekturës ZNera Space ka propozuar një dizajn konceptual që paraqet një strukturë rrethore masive pesëkatëshe të mbështjellë rreth rrokaqiellit më të lartë në botë, Burj Khalifa – i cili ngrihet në një lartësi marramendëse 829.8 metra (2723 këmbë), pothuajse dyfishi i lartësisë së Empire State Building .

Koncepti, i njohur si ‘Downtown Circle’, bashkon komunitetin, luksin dhe planifikimin urban futuristik në një dizajn jashtëzakonisht ambicioz, i cili është sjellë në jetë nga një seri ilustrimeve magjepsëse të krijuara në bashkëpunim me Pictown, një kompani e specializuar në paraqitjet arkitekturore.

Arkitektët kryesorë të ZNera Space, Najmus Chowdry dhe Nils Remess, parashikojnë ‘Downtown Circle’ si një goditje horizontale kundër horizontit marramendës, futuristik të Dubait të rrokaqiejve në dukje të pafundme .

Një horizont gjithnjë në ndryshim

Sado imponues dhe radikal të jetë një dizajn Downtown Circle, ai është – tani për tani – praktikisht dhe financiarisht i pabesueshëm, pranojnë Chowdry dhe Remess.

“Ishte menduar të ishte një fillim bisede,” tha Chowdry. “Diçka që mund t’i nxisë njerëzit të rimendojnë zhvillimin urban, të rimendojnë mbipopullimin e qytetit … Ne po premtojmë një qytet të qëndrueshëm.”

“Ne po punonim në aspekte shumë të rëndësishme që ngrenë diskutimin se si po planifikojmë qytetet,” shtoi Remess. “Arsyeja pse zgjodhëm Burj Khalifa ishte sepse ai është në një zonë urbane shumë të dendur dhe ne duam të adresojmë çështjet që shoqërojnë popullsinë e dendur të qytetit.”

Struktura, e destinuar të ngrihet 550 metra (1,804 këmbë) mbi nivelin e rrugës, do të kishte një perimetër prej më shumë se tre kilometra (1.8 milje). Unaza do të mbështetej nga pesë shtylla të mëdha – me bazat e tyre të vendosura në zona boshe – që mund të shërbenin për një qëllim shtesë.

“Ne donim të krijonim një mikroklimë në qendër të qytetit dhe të krijonim një lloj mbështjelljeje rreth zonës për të kontrolluar temperaturën dhe për ta bërë atë më të jetueshme në mot të nxehtë,” tha Chowdry. “Ju mund t’i përdorni ato [shtylla] vertikale si pastrues ajri urban.”

Struktura e shtyllave mund të përfshijë një dizajn inovativ të filtrimit të smogut të krijuar nga ZNera Space, i cili u përfshi në listën e ngushtë për çmimin World Architecture Festival 2018 në kategorinë e “Projektit Eksperimental të së Ardhmes”.

Dizajn i qëndrueshëm për të ardhmen

Në Dubai, temperaturat shpesh tejkalojnë 40 gradë Celsius (104 gradë Fahrenheit) dhe arkitektët duan që dizajni i tyre të vendosë një pikë referimi të re për qëndrueshmërinë në rajon.

“I gjithë tavani do të jetë një shtrirje e paneleve diellore,” tha Chowdry. “Ajo që ne gjithashtu duam të bëjmë është të zbatojmë një teknologji që ne e kemi përdorur tashmë në një projekt të mëparshëm, qelizat diellore të hidrogjenit.”

Kjo teknologji përdor energjinë diellore për të kthyer ujin në hidrogjen, i cili më pas mund të fuqizojë ajrin e kondicionuar dhe të sigurojë energji për ndërtesën.

Dizajni u hartua për të përafruar me masterplanin optimist të Dubait për një mjedis të qëndrueshëm urban deri në vitin 2040.

Koncepti gjithashtu propozon opsione transporti nga njëri skaj në tjetrin duke përfshirë një sistem tramvaji elektrik që mund të arrijë shpejtësinë 100 kilometra (62 milje) në orë dhe infrastrukturë për të akomoduar taksitë qiellore.

Një qytet “i vetë-qëndrueshëm”.

Kjo sasi e ambicjeve arkitekturore nuk vjen pa sfidat e saj inxhinierike, të tilla si krijimi i një strukture mjaft të fortë për të vendosur tiparet e brendshme, por mjaft të lehta për t’u mbështetur nga shtyllat.

“Struktura në vetvete është mjaft e lehtë. Unë e imagjinoj atë si një avion (të madh) – lëkura, brinjët, që bëhen strukturë dhe brenda tij është e gjitha bosh”, tha Chowdry.

“Por më pas mbështetet nga këto kolona dhe unaza e rrethit,” vazhdoi ai. “Ne zgjodhëm ta bëjmë atë rrethore sepse është formati strukturor më i qëndrueshëm.”

Rrethi i propozuar në qendër të qytetit do të ndërthurte hapësirën e banimit midis zonave tregtare, korporative dhe kulturore për të formuar një “qytet të vetë-qëndrueshëm brenda një qyteti”, tha Remess. “Nëse jetoni atje, mund të arrini në zyrën tuaj, ose mund të arrini në parkun tuaj, ose mund të arrini në shtëpinë tuaj në një shëtitje 15 deri në 20 minuta. Në Dubai, është e vështirë ta bësh këtë.”

Pika kryesore e brendshme e dizajnit është një rrip i gjelbër i vazhdueshëm, i quajtur Skypark, i cili lidh të pesë katet e strukturës.

“Skypark është shtylla kurrizore e të gjithë dizajnit,” shpjegoi Chowdry. “Do të jetë një hapësirë ​​e gjelbër me përdorim të përzier dhe do të veprojë gjithashtu si një hapësirë ​​për të rimenduar se si do të ndodhë bujqësia në të ardhmen, veçanërisht në qytete.”

“Nëse shikoni historikisht, fillimisht erdhi bujqësia dhe më pas ne ndërtuam qytetin,” tha Remess. “Tani e kemi humbur disi këtë koncept. Me këtë brez të gjelbër brenda strukturës, ne duam të rikthejmë bujqësinë dhe prodhimin e ushqimit në qendër të qytetit.”

Koncepti sigurisht që po tërheq vëmendjen, por jo të gjitha janë pozitive. Që nga postimi i modeleve në faqen e Instagramit të firmës, disa komentues kanë thënë se dizajni mund të shkatërrojë strukturën e rrethit në qendër të qytetit.

“Disa nga komentet në internet kanë qenë negative, por – siç na tha dikush kohët e fundit – çfarë duket më mirë: një gisht bosh apo një gisht me unazë?” tha Chowdry. “Unë mendoj se thjesht shton vertikalitetin e Burj Khalifa.”/CNN/KultPlus.com

Biznismeni blen “rërë” në Dubai për 34 milionë dollarë

Nuk është një rezidencë spektakolare, as një apartament luksoz por është vetëm hapësirë e madhe me rërë në një ishull artificial në Dubai. Ishulli i krijuar nga njeriu Jumeirah Bay në Dubai, në formën e kalit të detit, ndodhet larg nga kontinenti, por është i arritshëm nga një urë për ata që duan të shkojnë.

Ai është vetëm një plazh i zbrazët 24,500 metra katrorë por megjithatë një person ishte i gatshëm të paguante 34 milion dollarë ose 42 milion paund për të dhe e bëri pikërisht këtë më 19 prill.

Blerësi nuk është identifikuar, por ata i kanë siguruar shitësit një fitim të rregullt prej 88.5 milionë dirhem. Pronari i mëparshëm pagoi 36.5 milionë dirhemë për të njëjtën hapësirë ​​dy vjet më parë, sipas Departamentit të Tokës së Dubait.

Pronari i ri , i cili nuk jeton në Emiratet e Bashkuara Arabe, thuhet se ka në plan të përdorë më shumë hapësirën sesa pronari i mëparshëm, pasi ata shpresojnë ta përdorin atë për të ndërtuar një shtëpi pushimi familjare./abcnews.al/KultPlus.com

Dubai po planifikon të ndërtojë rrokaqiellin më të lartë të banimit në botë

Deri më tani, Central Park Tower i Nju Jorkut kryesonte listën e ndërtesave më të larta në botë, me 98 kate apartamentesh dhe një lartësi prej 472 metrash. Megjithatë, Dubai ka vendosur që të thyejë atë rekord dhe të marrë drejtimin duke ndërtuar rrokaqiellin më të lartë në botë, i cili do të përfshijë gjithashtu rezidenca.

Sipas planit të paraqitur, është gradacela Burj Binghatti Jacob & Co Residences, e cila është projektuar nga zhvilluesi i pasurive të paluajtshme të Emirateve Binghatti dhe kompania e bizhuterive dhe orëve Jacob & Co.

Burj Binghatti Jacob & Co Residences, megjithatë, nuk pritet të bëjë përshtypje vetëm me lartësinë dhe 100 katet e saj. Në krye do të ketë frëngji që duken si diamante, ndërsa sipas dy kompanive që do ta ndërtojnë, edhe pjesa e brendshme e godinës do të jetë veçanërisht luksoze.

Do të ketë rezidenca me dy ose tre dhoma gjumi, do të ketë një ekip që do të ofrojë shërbime  për njerëzit që do të qëndrojnë atje, nga kujdesi për fëmijët dhe shoferët, te një truprojë dhe një kuzhinier privat.

Në krye të gradaceles do të jenë pesë penthouse “nga më luksoze” në Dubai dhe në botë. Secila prej tyre do të ketë emrin e njërës prej orëve luksoze të Jacob&Co, ndërsa kompania do të mbikëqyrë dizajnin e brendshme të tyre./abcnews.al/ KultPlus.com

Van Gogh dhe Monet tredimensional në Teatrin e Artit Dixhital në Dubai

Teatri i Artit Dixhital (ToDA) është një hapësirë ​​kulturore në Dubai për të apasionuarit pas teknologjisë dhe artdashësit. Vepra të famshme, mes tyre edhe të artistëve si Van Gogh dhe Monet janë shndërruar në peizazhe të projektuara 360 gradë mbi muret e një hapësire të artit bashkëkohor.

Daria Prodaevich, drejtoreshë  e ToDA, thotë se qëllimi është edukimi i audiencës për qasjen e teknologjisë ndaj artit.

“Ajo që i bën ekspozitat tona unike është se ne kemi një hapësirë ​​të mahnitshme që të përfshin,” thotë Prodaevich.

“Ne krijojmë përvoja nga arti dixhital bashkëkohor dhe jemi të vetmit në rajon që e bëjmë këtë.”

Në ToDA, veprat shfaqen në tre formate; ekspozita multimediale, instalime bashkëkohore dhe art në realitetin virtual. Ekspozitat përdorin pajisje audio-vizuale për t’i kthyer veprat e artit në një përvojë shumëshqisore me muzikë dhe animacione.

Për artistë si Serena Abou Daher nuk ka ndarje midis artit dhe teknologjisë. Vepra e Daherit, një NFT, është një vepër audiovizive.

“Arti dixhital po rritet”, thotë Daher dhe parashikon që artistët në të ardhmen do ta përdorin më shumë teknologjinë ​​për të bërë art.

Grupi ToDa ka çelur ekspozita në të gjithë botën, me hapësira të dedikuara në Dubai, Tajlandë, Gjermani, Zvicër, Arabinë Saudite dhe Rusi.

Ekspozita e parë, në vitin 2020, përfshinte vepra ikonike nga nëntë prej artistëve më të famshëm të botës, mes tyre Claude Monet, Vincent Van Gogh dhe Paul Cézanne./oranews/ KultPlus.com

Biblioteka e re 272 milionëshe e Dubait është “oqeani” i ri i dijes

Dubai njihet si vendi i shkëlqimit, ndërtesave gjigande, hoteleve luksoze dhe qendrave tregtare vezulluese, përshkrimi i botës së vërtetë kapitaliste.

Mes gjithë rrëmujës, gjendet një oaz i bukur qetësie, ku vizitorët mund të përfshihen brenda një libri, të hapin laptopët e tyre dhe të punojnë apo studiojnë, të mahniten pas dorëshkrimeve të rralla dhe botimeve të para në ekspozitën e katit të shtatë të BibIiotekës Mohammed Bin Rashid, e cila u hap në Qershor.

Hyrja në bibiliotekë është falas për të gjithë, vendas e turistë, me vende që duhet të rezervohen më parë. Bibilioteka mbart një etiketë çmimi tipike për Dubain sepse ndërtimi i saj kushtoi 1 miliardë Dihramë ose 272 milionë Dollarë. Emri u vendos në nder të sheikut Mohammed Bin Rashid Al Maktoum, drejtuesi i Dubait, i cili njoftoi për ndërtimin e saj në vitin 2016.

Mbi 1.1 milionë kopje të printuara dhe dixhitale ndodhen brenda kësaj ndërtese prej 54.000 metra katrorë, që pritet të mbledhin turmat e apasionuara pas kulturës dhe jo konsumit. Forma e bibiliotekës i përngjan një libri të hapur, në të vërtetë është frymëzuar nga një mbajtëse librash ku dikur vendosej Kurani i shenjtë.

9 biblioteka të dedikuara medias, arteve, biznesit, gazetave ndërkombëtare, hartave dhe atlaseve, librave për fëmijë e të rritur dhe një koleksion thesaresh të çmuara të arkivës ndodhen në këtë “shtëpi” gjigande.

Koleksioni vijon të zgjerohet, por që tani shifrat e tij janë mbresëlënëse. Përveç kopjeve të shtypura dhe dixhitale, vizitorët kanë akses në mbi 6 milionë kopje shkrimesh akademike, 73.000 partitura, 75.000 video,  35.000 gazeta ndërkombëtare dhe 5000 të përditshme historike që mbulojnë një periudhë 325-vjeçare.

Dhe kur nevojitet një pushim, ka edhe një kafene./tvklan.al/ KultPlus.com

Dubai do të ndërtojë hënën në Tokë me vlerë 5 miliardë dollarë

Dubai do të ndërtojë një resort luksoz me një spa Wellness, një klub nate, duke ofruar gjithashtu 300 rezidenca private butike në formën e hënës që pritet të kushtojë të paktën 5 miliardë dollarë, transmeton KultPlus.

Projektuar nga një firmë arkitekturore kanadeze, ndërtimi do të bëhet për dy vjet.

Struktura do të jetë 225 metra (738 këmbë) e lartë. Gjithashtu, resorti është projektuar si një qendër tregtare. Kështu, synohet të tërheqë 10 milionë vizitorë në vit në Hënë në Dubai.

Arkitektët, të cilët donin të rrisnin autenticitetin e dizajnit, shtuan një qendër trajnimi për astronautët në ndërtesë. Gjithashtu do të ketë 144 apartamente në muaj.

Në vitin 2021, Vegas njoftoi gjithashtu ndërtimin e hënës, megjithatë, ndërtimi nuk ka filluar ende. KultPlus.com

The design of the luxury resort that will resemble to the Earth’s satellite, the moon. (Photo courtesy of Moon World Resorts Inc.)

Dubai prezanton bibliotekën gjigande

Me një kapacitet 54,000 metra katrorë, biblioteka mund të presë 1000 vizitorë.

E ndërtuar në formën e një libri, biblioteka më e re e Dubait i jep publikut akses në qendrën më të madhe kulturore të këtij lloji në rajon.

Me raftet e tij të mëdha të librave, kjo bibliotekë prej 54,000 metrash katrorë ka kapacitetin për të mirëpritur 1,000 vizitorë në të njëjtën kohë, duke ofruar mbi 1 milion libra të printuar dhe dixhitale dhe më shumë se 6 milionë artikuj shkencorë.

“Nga kjo bibliotekë me siguri do të përfitojë çdo person që bën kërkime apo studion dhe ofron akses në informacione të reja. Kjo është një bibliotekë e mrekullueshme ,” thotë një vizitor i bibliotekës.

Ndërsa Mohammed al-Murr i cili është punonjës i kësaj biblioteke  e përshkruan vlerat e saj.

“Biblioteka e Mohammed Bin Rashid është biblioteka më e re në botën arabe. Ne u siguruam që në fillim që ajo të ishte një bibliotekë moderne dhe një burim njohurish , jo një bibliotekë tradicionale.”- thotë ai për agjencinë e lajmeve Reuters.

Në katin e shtatë të ndërtesës mund të gjenden “Thesaret e bibliotekës”  një ekspozitë që shfaq një koleksion librash të rrallë dhe të vjetër, atlase, dorëshkrime dhe dokumente, disa prej tyre që datojnë në shekullin e 13-të. / Klan News / KultPlus.com

‘Zëri i Kosovës së Pavarur’, Ramë Lahaj fton shqiptarët të bashkohen në ekspozitën “Expo Dubai 2020”

Tenori i famshëm kosovar, Ramë Lahaj do të mbajë një koncert në Ditën e Pavarësisë së Kosovës në Amfiteatrin Milenium në Dubai, përcjell KultPlus.

Kjo gjë është bërë e ditur nga Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari.

Ajo ka thënë se të gjithë bashkatdhetarët dhe qytetarët tanë në Kosovë, që duan të jenë pjesë e kësaj feste, ftohen ti marrin biletat falas për të hyrë në ”EXPO 2020 Dubai” me 17 shkurt 2022.

Përmes një postimi në llogarinë zyrtare në “Twitter”, Lahaj ka thënë se ka ftuar të gjithë shqiptarët që të bashkohen në koncertin “Zëri i Kosovës së pavarur”, i cili do të mbahet në Dubai.

“Të nderuar, Kosova për herë të parë bëhet pjesë e ekspozitës botërore Expo Dubai 2020. Prandaj kemi kënaqësinë t’ju ftojmë të gjithëve në koncertin “Zëri i Kosovës së Pavarur” në Amfiteatrin Millenium të Dubait me fillim nga ora 21:30”, shkruan tenori i njohur kosovar.

Në këtë ekspozitë botërore, në të cilën marrin pjesë 192 shtete, me pritshmëri të afër 25 milionë vizitorëve, gjatë periudhës 1 tetor 2021 – 31 mars 2022, Republika e Kosovës është duke i prezantuar dhe promovuar vlerat e saj në arenën ndërkombëtare, e që janë pjesë e temës botërore të Expo 2020 “Lidhja e Mendjeve dhe Krijimi i të Ardhmës”. /KultPlus.com

Ndërtesa më e lartë në botë ndriçohet me flamurin shqiptar

Ndërtesa më e lartë në botë, Burj Khalifa, që ndodhet në Dubai është ndriçuar me ngjyrat e flamurit shqiptar në orët e mbrëmjes së 28 nëntorit.

Shqipëria sot feston ditën e Pavarësisë së shpallur më 28 nëntor 1912.

Shteti i Katarit ka respektuar edhe viteve të kaluara shqiptarët duke ndriçuar me çdo 28 nëntor ndërtesën më të lartë në botë më flamurin kombëtar shqiptar.

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e AKR-së, Behgjet Pacolli, ka shpërndarë këtë pamje në rrjetin social Facebook.

“Një pamje e bukur nga Dubai”

“Jemi një”, ka shkruar shkurt ai./KultPlus.com

Dubai hap rrotën më të madhe panoramike në botë në tetor

Zyrtarët përgjegjës për turizmin në Dubai po punojnë pothuajse çdo ditë për të zgjeruar ofertën në këtë vend të njohur, dhe një nga risitë që do të jetë në dispozicion të publikut nga muaji tjetër është rrota panoramike, e cila gjithashtu do të jetë më e madhja në botë Me

Siç u njoftua nga Dubai, muajin tjetër, më 21 tetor, në këtë vend turistik do të hapet rrota më e madhe për ndonjë gjë panoramike të qytetit në botë, e lartë 250 metra, e cila do të jetë 80 metra më e lartë se rrota panoramike aktualisht më e madhe në Las Vegas, transmeton KultPlus.

“Ain Dubai, që ka thyer rekord, errëson” Flyer Singapor “, si dhe London Eye të njohur, nga të cilët do të jetë dy herë më i madh,” tha drejtori i projektit Ronald Drake.

Ndërtimi i Ain Dubai do të ketë 48 kabina të mbyllura, disa prej të cilave mund të strehojnë deri në 40 pasagjerë. 

Gjithsej 1,750 qytetarë të interesuar do të kenë mundësinë në një moment të vizitojnë qytetin nga kjo ndërtesë madhështore.

“Çdo kabinë është më e madhe se dy autobusë dykatëshe. Tre lloje kabinash do të jenë të disponueshme në atë pikë, njëra do të ketë një rol vëzhgues rreptësisht, tjetra do të përfshijë qasjen në ushqim dhe pije, dhe lloji i tretë i kabinës është përcaktuar si private dhe mund të përshtatet për darkë.takime biznesi dhe ngjarje të tjera,”  thotë Drake.

Përveç kësaj, Drake tha gjithashtu se çdo udhëtim do të zgjasë 38 minuta, gjatë së cilës do të sigurohet një pamje si e qytetit ashtu edhe e bregdetit të Dubait.

Me hapjen e Ain Dubai, ky vend turistik do të përpiqet të pozicionohet në krye të botës kur bëhet fjalë për këtë lloj oferte turistike.

“Fokusi në turizëm ka qenë një nga strategjitë kryesore të Emirateve të Bashkuara Arabe, dhe veçanërisht Dubait. Paqëndrueshmëria në tregun e naftës ka treguar se Emiratet duhet të forcojnë edhe sektorë të tjerë,” tha ekonomisti Osman Khalid.

Hapja e pikës më të madhe panoramike është vetëm një vazhdimësi e aktiviteteve për forcimin e të ashtuquajturës ‘turizëm aventuror dhe luksoz në Dubai’.

Në korrik 2021, zyrtarët në Dubai nisën një pishinë 200 metra të thellë me një “qytet nënujor”, dhe më herët, u hap një nga linjat postare më të gjata në botë, XLine. / KultPlus.com

Image

Hapet ‘Infinity of Lights’, muzeu më i madh i artit dixhital

Një hapësirë ​​e re e madhe është hapur në Dubai Mall, me titull “Infinity of Lights”, që do të jetë galeria më e madhe e artit dixhital në vend.

Hapësira prej 2 700 metrash katrorë u krijua përmes një bashkëpunimi midis InfinityArt dhe Culturespaces Digital.

Përvoja gjithëpërfshirëse e artit dixhital përdor 130 projektorë, 58 altoparlantë dhe 3 000 imazhe me definicion të lartë.

“Hapësira, me teknologjinë dhe platformat e saj dixhitale, do të kontribuojë në imazhin e Dubait si një qytet i së ardhmes”, vlerësoi revista “Ëhat’s On.

Puna e Vincent Van Gogh do të shfaqet së bashku me një projeksion të “Japan Dreamed”, arti japonez dekorativ i projektuar në një sipërfaqe 3 300 metra katrorë, përfshirë muret dhe dyshemenë.

“Ne jemi të lumtur ta sjellim këtë mënyrë mbresëlënëse të shfaqjes së artit në një mënyrë gjithëpërfshirëse”, tha Luc Archambeaud, kreu i zhvillimit të biznesit në Culturespaces.

“Për herë të parë, banorët e këtij rajoni të botës dhe turistët do të kenë mundësinë të bëjnë një udhëtim shumëndijor, duke parë artin të marrë jetë përreth tyre”, shtoi ai.

Veprat e artit do të shfaqen plotësisht përmes projektorëve të gjatë shtatë metra, në mënyrë që vizitorët të mund të ecin përmes tyre, duke sjellë në jetë ngjyra, tinguj, lëvizje dhe ritëm. /atsh/ KultPlus.com

CNN: Durrësi, Dubai i vogël i Mesdheut

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka publikuar një intervistë të Mohamed Alabbar, drejtor i kompanisë Emaar Properties që do të ndërtojë Portin e Durrësit, të dhënë në CNN. ”Durrësi, Dubai i Vogël i Mesdheut, në CNN”, ka shkruar Rama në Facebook, përcjell KultPlus.

Alabbar thotë gjatë intervistës se do të jetë i pari që do të shkojnë në Shqipëri për të investuar pasi Europa e re është shumë tërheqëse, duke veçuar ato që kanë ndodhur në Shqipëri përgjatë këtyre viteve.

“Europa e re është shumë tërheqëse për mua. Kur shikoj Shqipërinë dhe atë që po ndodh me qeverinë atje, shoh sa shumë po punojnë të gjithë për të zhvilluar vendin dhe për ta çuar përpara. Dhe si ta them unë dua të jem i pari që shkon atje.

Sepse të gjithë treguesit janë të duhurit, dyfish rritje në turizëm, 450 km bregdet të mahnitshëm me pamje nga Greqia aty pranë. Rritja ekonomike është mbresëlënëse, qeveri që punon ditë-natë për t’u bërë pjesë e Europës së vërtetë.

Qeveria ka një të shkuar për shkak të qeverive të mëparshme. Asgjë nuk bëhet brenda nate dhe të gjithë treguesit janë pozitivë sipas meje”, shprehet ai./ KultPlus.com

Gjeniu gjashtë vjeçar që fitoi garën në Dubai, për KultPlus flet nëna e tij: Fitorja e Lumit emocion i papërshkrueshëm

Suada Qorraj

Ndonëse është vetëm gjashtë vjeçar, njohuritë dhe inteligjenca që posedon kalojnë normalen, duke bërë kështu Lum Rrahmanin, djalin e vogël me inteligjencë superiore. Fillimi i këtij viti ishte i mbarë dhe me shumë suksese për Lumin, ai arriti që të zërë vendin e parë në garën ndërkombëtare të organizuar nga Brainobrain të mbajtur virtualisht në Dubai, shkruan KultPlus.

Lumi është nga ata fëmijët që nuk flet shumë kur ti i bënë pyetje, madje edhe për fitoren e tij ai mjaftohet duke u përgjigjur ‘po jam ndjerë shumë i lumtur’ e më pas vazhdon duke të të thënë se ka qenë i bindur që do të fitonte.

Por për të na rrëfyer më shumë për Lumin, sukseset e tij të deritanishme, madje edhe gjërat qe i pëlqejnë të bëjë më së shumti ka folur nëna e tij Lindita Jashanica – Rrahmani.

Ajo në një intervistë për KultPlus tregon për emocionet që kanë ndjerë pas marrjes së lajmit se Lumi ka fituar në garën e mbajtur në Dubai. Sipas saj për dhjetë ditë rresht kishin pritur me padurim që të merrnin rezultatet.

“Lumi dhe Gjini ishin duke bërë detyra kur mësuesja e Lumit kishte shkruar për të na njoftuar se Lumi tashmë ishte renditur i pari në garën e mbajtur në Dubai. Fillimisht nuk ju tregova fëmijëve meqenëse nuk kisha pranuar asnjë email konfirmimi, por pak më vonë ju thash që ti lënë detyrat sepse është kohë feste. Madje festa për ne dhe Lumin ka vazhduar për ditë të tëra”, tregoi kështu nëna e Lumit.

Ajo vazhdon rrëfimin e saj duke treguar se edhe për të dhe burrin e saj ishte një emocion i papërshkrueshëm, pasi që sipas Linditës në garë merrnin pjesë mbi 25 mijë fëmijë dhe afër 52 shtete. ‘Po them gëzim, por më shumë janë ndjenja të përziera’, vazhdon ajo.

Lumi kishte filluar të përgatitej për garën një muaj më herët e për këtë Lindita thotë se ka qenë një punë që ka marrë përkushtimin e gjithë familjes, përfshirë edhe vëllaut të madh të Lumit, Gjinin.

“Koha për përgatitjen e garës nuk ka qenë bash e lehtë për shkak se ishim në punë me bashkëshortin dhe gjithmonë ktheheshim vonë pasdite në shtëpi. Por, Gjinin çdo herë e ka pasur krahë të djathtë, sepse gjatë ditës ata çdo herë kanë ushtruar bashkë. Madje gjatë tërë kohës sa ushtronin më dërgonin video për të më treguar rreth punës së tyre”, pohoi Jashanica – Rrahmani për KultPlus.

Madje për këtë foli edhe vëllau i Lumit, Gjini i cili tha se ushtrimet nuk ishin çdo herë të lehta, sepse ndonjëherë nuk ishim të dy dakord që të ushtronin.

“Nuk ka qenë e lehtë sepse ndonjëherë unë nuk isha i gatshëm që të ushtroja e ndonjëherë nuk ishte Lumi”, shtoi Gjini.

Por, për Lumin fitorja në këtë garë nuk ishte suksesi i tij i vetëm, ai qysh në klasë të parë ka marrë bursë të plotë studimi në shkollën ‘Akademia Ora’.

Nëna e Lumit vazhdon rrëfimin e saj duke treguar se si e kishin vërejtur që Lumi ishte ndryshe nga fëmijët e tjerë. Ajo thotë se që nga mosha tre vjeçare ata kanë filluar të vërejnë që Lumi kishte filluar t’i njoh numrat e shkronjat.

“Lumi i ka pasur vetëm katër vjet kur ka mësuar tabelën e shumëzimit, duke e dëgjuar vëllaun e tij Gjinin”, shton ajo.

Lindita me përplot krenari tregon se djali i saj tashmë është pjesë e institutit ‘Atomi’. Ajo madje pohoi se pas disa testeve që i janë bërë nga ky institut është rezultuar se Lumi ka një IQ prej 145, që e bënë atë të hyjë në kategorinë e gjenive.

“Tabelën e shumëzimit e ka mësuar kur i ka pas katër vjet, vetëm duke e dëgjuar Gjinin. Kurse ka filluar të lexoj kur ishte tre vjeç, lexonte disa libra me kafshë ku duhej të vendosej kafsha e duhur në numrin e duhur dhe Lumi i vendoste vet, madje edhe i lexonte numrat”, pohoi ajo.

Matematika nuk është gjëja e vetme që i pëlqen Lumit, ai interesohet edhe për planetet, madje i pëlqen edhe të shikojë e të luaj futboll. Nëna e tij tregon se Lumi qysh i vogël çdo herë i ka interesuar të dijë më shumë për planetet, lojtarët që luajnë në fushat sportive, madje edhe për të mësuar më tepër për qytetet ku ata vijnë.

Lum Rrahmani gëzon një përkrahje të madhe që nga familja e tij që e shoqëronte së bashku edhe në intervistën tonë, por edhe nga shokët dhe mësuesja e shkollës që tashmë punon me një plan individual me të./ KultPlus.com

Inagurohet në Dubai, shatërvani më i madh në botë

Me drita shumënjgyrëshe dhe ujin që ngrihet në qiell, të enjten mbrëma, është inauguruar atraksioni më i ri dhe më uniku në mbarë Emiratet e Bashkuara Arabe, që ka siguruar menjëherë edhe rekordin botëror Guinness, si shatërvani më i madh në botë.

Ai ndodhet në Dubai dhe quhet “Shatërvani Palmë”. Zbulimi dhe inaugurimi u bë gjatë një transmetimi live. Ai zë një hapësirë prej 14 mijë metrash katrorë dhe e veçanta është se përbëhet nga uji i kripur i detit.

128 qitëset e ujit, e çojnë atë deri në 105 metra lart.

E zbukuruar me mbi 3 mijë drita led për të ndriçuar km larg, shatërvani i Dubait theu kështu rekordin që e mbante shatërvani i Koresë së Jugut.

Ai do të jetë i hapur për publikun në çdo ditë të vitit, pa pagesë. çdo 30 minuta, shatërvani është projektuar të lëshojë muzikë, shoqëruar me një kërcim të vetë ujit që ngrihet në qiell. / KultPlus.com

Inagurohet në Dubai, shatërvani më i madh në botë

Me drita shumënjgyrëshe dhe ujin që ngrihet në qiell, të enjten mbrëma, është inauguruar atraksioni më i ri dhe më uniku në mbarë Emiratet e Bashkuara Arabe, që ka siguruar menjëherë edhe rekordin botëror Guinness, si shatërvani më i madh në botë.

Ai ndodhet në Dubai dhe quhet “Shatërvani Palmë”.

Zbulimi dhe inaugurimi u bë gjatë një transmetimi live. Ai zë një hapësirë prej 14 mijë metrash katrorë dhe e veçanta është se përbëhet nga uji i kripur i detit.

128 qitëset e ujit, e çojnë atë deri në 105 metra lart.

E zbukuruar me mbi 3 mijë drita led për të ndriçuar km larg, shatërvani i Dubait theu kështu rekordin që e mbante shatërvani i Koresë së Jugut.

Ai do të jetë i hapur për publikun në çdo ditë të vitit, pa pagesë. çdo 30 minuta, shatërvani është projektuar të lëshojë muzikë, shoqëruar me një kërcim të vetë ujit që ngrihet në qiell. / KultPlus.com

“Hyjneshat” e skulptores Arjeta Miftari, ekspozohen në Dubai

Jeta Zymberi

Skulptorja Arjeta Miftari ka bërë një rrugëtim të gjatë me “Hyjneshat” e saj të cilat u ekspozuan në vende të ndryshme, ku së fundmi edhe në Francë, atje ku Miftari i la ato në duart e atyre që e donin atë figurë arti. Por menjëherë pas kthimit në Kosovë ajo ju rrek punës për krijimin e hyjneshave të reja, shkruan KultPlus.

Kësaj radhe, në pamundësi që hyjneshat e saj të rrugëtojnë, fotografitë e tyre kanë arritur të ekspozohen në Galerinë ‘Art Unity’ në Dubai.

Por megjithatë impakti është pothuajse i njëjtë. Kjo ekspozitë e cila është hapur sot vjen e kuruar nga Aurela Cuku.

Për KultPlus, Arjeta Miftari ka treguar që këto vepra po përfaqësojnë Kosovën në Dubai në kuadër të ‘Vitit të Tolerancës 2019’ në mesin e 35 shteteve të ndryshme të botës.

“Në Galerinë Art Unity në Dubai është hapur ekspozita e artistëve nga e gjithë bota, dhe në mesin e tyre janë edhe veprat e mia. Edhe Kosova tregon gatishmërinë dhe kulturën përmes artit dhe skulpturave që prezantojnë trashëgimin kulturore”, ka thënë Miftari për KultPlus.

Ekspozita do të qëndrojë e hapur në këtë galeri deri më 23 nëntor 2019. /

Shkencëtarët zbulojnë 11 qytetet që brenda 80 viteve do të jenë të pajetueshme: Dubai, Miami, Chicago…

Një projekt shkencorë mbi efektin që ndryshimi i klimës globale mund të ketë në botë, të kërcënuar nga stuhitë ekstreme, përmbytjet katastrofike, valët e nxehta e thatësira e ka bërë më të qartë por edhe më të frikshme atë se çfarë na pret në të ardhmen.

Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike, raporton BusinesInsider, ka parashikuar që temperaturat globale mund të rriten për 1.5 gradë celsius deri në 2040-ën, transmeton Koha.net.

Deri në fund të këtij shekulli, temperaturat mund të rriten edhe më shumë duke shkaktuar katastrofa të mëdha në disa zona.

Në të ardhmen, shumë qytete do të përballen me përmbytje apo nxehtësi ekstreme, potencialisht fatale për to.

Duke pasur parasysh këtë, shkencëtarët kanë zbuluar vendet që do të kenë kushte të papërballueshme për njerëzit deri në vitin 2100.

Këto 11 qytete, të listuara më poshtë, do të jenë të pajetueshme nga njerëzit deri në 2100-ën.

Miami – 3.3 milionë banorët e saj mund të ballafaqohen me përmbytje katastrofike

New Orleans – mund të jetë krejtësisht nën ujë gjithashtu

Chicago – shumë shpejtë mund të përballet me një valë nxehtësie fatale

Dubai – deri në 2070 temperaturat mund të arrijnë një nxehtësi të lartë, të rrezikshme për njerëzit

Abu Dhabi – gjithashtu deri në 2070-ën pritet të përballet me nxehtësi të lartë e të papërballueshme për njerëzit

Jakarta, Indonezi – mund të zhytet nën ujë deri në 2050-ën

Shanghai – mund të përballet me temperatura të larta e fatale nga 2070-ta

Beijing – smogu mund të kërcënoj jetueshmërinë në këtë qytet

New Delhi, Indi – për shkak të smogut, njerëzit do ta kenë shumë të vështir të jetojnë në të. Do të kenë dhimbje koke gjatë gjithë kohës e të vjella.

Bangladeshi – Është një nga vendet më të rrezikuara nga ndryshimet klimatike, dhe i cili është duke u përballur me valë të nxehtësisë ekstreme e tashmë po lufton me përmbytje shkatërruese.

Lagos, Nigeri – kërcënohet nga rritja e nivelit të detit, ndërsa është parashikuar se në këtë qytet brenda 10 viteve mund të vdesin mbi 260 mijë njerëz nga përmbytjet. /KultPlus.com

Dubai, krijohet parfumi më i shtrenjtë në botë

Një parfumeri në Emiratet e Bashkuara Arabe pretendon se ka krijuar parfumin më të shtrenjtë në botë.

Ai quhet ”Shamukh”, që në arabisht do të thotë “Ti meriton më sublimen”, e çmimi llogaritet në 1.295.000 dollarë për 3 litra.

Prodhuesit thonë se parfumi është rezultat i tre viteve kërkimesh dhe 494 eksperimentesh për arritjen e aromës më të mirë.

Ai vjen me një shishe kristali italian ”Murano”, e zbukuruar me një fajkua floriri, kuaj arabë, trëndafila dhe një glob, e ka dhe 3571 diamantë, që në total mbërrijnë në 38,55 karat, perla gjigante, 2,5 kilogramë floriri të pastër 18 karatësh dhe 5,9 kilogramë argjend.

Shishja e stërmadhe qëndron në një mbështjellëse lëkure gati dy metra të lartë. Krijuesit e parfumit thonë se ai ka përbërës që vijnë nga pjesë të ndryshme të botës, duke përfshirë drurin e sandalit, një lloj trëndafili turk, e një erëzë të veçantë indiane, ndërsa kafshët e paraqitura aty tregojnë historinë e Dubait.

Shishja vet për çdo rast i ka arritur deri tani dy çmime ”Guinness”, atë të shishes së parfumit me numrin më të madh të diamantëve në botë, si dhe të shishes më të lartë të komercializuar me aromë, lëvizja e së cilës kontrollohet në distancë. /a.a/j.p/ KultPlus.com

Rita Ora e mahnitshme edhe në Dubai (FOTO)

Këngëtarja shqiptare, Rita Ora çdo ditë e më shumë po prekë skenat e mëdha të botës. Ajo këtë fundjavë ka dhënë një performancë të mahnitshme në Dubai, shkruan KultPlus.

Këngëtarja e ‘Hot Right Now’ ka kënduar në Dubai, në Base Dubai, një klub i ri që është hapur këtë fundjavë. Në këtë koncert hyrja ka qenë falas për femrat.

Rita për herë të fundit kishte performuar në Dubai gjatë vitit 2016. Ajo mbrëmë ka shkëlqyer në të bardha, së bashku me ekipin e valltareve që ishin veshur po ashtu në të bardha. Ajo atje ka performuar këngën e saj “Anywhere”, “Hot right now” e këngë të tjera.

Po ashtu kujtojmë se muajin e kaluar këngëtarja ka mbajtur një koncert madhështor në Prishtinë, ku ka kënduar për dhjetëvjetorin e Pavarësisë së Kosovës./ KultPlus.com