Vdes ikona e gazetarisë kosovare, Shaban Arifaj

Lorik Arifaj, gazetar i Radio Televizionit të Kosovës ka njoftuar se sot në moshën 69 vjeçare ka vdekur babai i tij, Shaban Arifaj, i cili për vite me radhë ka qenë ikona e televizionit kosovar.

“Te dashur miq,

Me dhimbje te thelle, ju njoftojme se sot ne moshen 69 vjecare ka nderruar jete baba jone Shaban Arifaj. Per detajet rreth varrimit ju njoftojme nderkohe, pasi qe trupi ndodhet ne Shkup.Ju jemi mirenjohes per mesazhet mbeshtetese qe na keni dhene gjate gjithe kohes.Ne u munduam ne maksimum, por Zoti e deshi kete engjull prane.Do te te duam baba jone deri sa te kemi fryme. PUSHO NË PAQE”, ka shkruar Lorik Arifaj.

Shaban Arifaj kishte lindur më 6 maj, 1952, në Istog ku kishte kryer shkollimin fillor dhe të mesëm.

Kishte studiuar gjuhën dhe letërsinë shqipe në Fakultetin Filologjik të UP-së. Kishte mbaruar edhe studimet e larta për gazetari si dhe studimet post-universitare nga lëmi i komunikimeve masive dhe kishte fituar titullin Master (Msc) i shkencave në komunikimin masiv dhe gazetari.

Në vitin 1974, Shaban Arifaj nis punën në Radiotelevizionin e Prishtinës si spiker, gazetar dhe redaktor. Pas mbylljes së RTP-së nga regjimi serb, ai shkruan për gazetat dhe revistat që botoheshin në Prishtinë si “Shkëndija”, “Kosovarja”, “Fjala”, “Dielli” etj. Ndërkohë, ai filloi të raportojë për Radio Zagrebin nga Prishtina dhe Brukseli ku kishte hapur radio stacionin “Radio Kosova” ku kryente punën e kryeredaktorit duke raportuar njekohësisht për ngjarjet kryesore nga Brukseli. Ai ka punuar edhe si korrespondent i radios “Zëri i Kosovës” në Kopenhanger Kanalen (Danimarkë) dhe për radion publike të Suedisë. Shaban Arifaj ka raportuar për ngjarje të ndryshme nga Viena, Uashingtoni, Montreali, Otava, Brukseli etj. ndërkaq nga viti 1992-1997, ishte redaktor përgjegjës në Radiotelevizionin shqiptar (RTSH), redaksia e Kosovës.

Nga viti 1999, ai kishte punuar si redaktor dhe redaktor përgjegjës për 10 vjet rresht në Radiotelevizionin e Kosovës (RTK). Krahas punës në RTK dhe RTSH, ai kishte ndjekur edhe një varg seminaresh për ngritje të vazhdueshme profesionale si në Virginia të SHBA-ve, Montreal të Kanadasë, Selanik të Greqisë etj. Në Institutin e Medies së Kosovës, kishte përfunduar trajnimin duke e marrë titullin e trajnerit të gazetarisë.

Krahas gazetarisë, ku kishte realizuar raporte, kronika, intervista etj., ai kishte shkruar edhe tekste të ndryshme publicistike, pastaj tregime, drama, romane siç janë “Eklipsi në mesditë”, “Dialogu me fqinjin”, “Harmonia në temperaturën minimale”, “Katraligu”, “Kosova në udhëkryqet ballkanike”, dhe librin shkencor “Gjuha, zëri dhe figura në radiotelevizion”. / KultPlus.com

Gjon’s Tears: Në Shqipëri më thanë se nuk ka vend për mua në RTSH

Zvicra sivjet u përfaqësua nga një shqiptar në festivalin e madh evropian, “Eurovision Song Contest 2021”. Por, Gjon Muharremajt në të kaluarën i kishin thënë se nuk ka vend për të në këtë Festival.

Muharremaj, ka treguar se ishte kontaktuar nga organizatorët e Festivalit në RTSH vitin e kaluar për të marrë pjesë dhe e kishte pritur me padurim pjesëmarrjen, por vetëm disa ditë pas ftesës, Alketa Vejsiu e kishte kontaktuar për t’i thënë se s’ka vend për ty pasi lista prej 20 artistëve ishte mbushur.

Këto i ka treguar vet Gjoni në një bashkëbisedim Live me fansat e tij në Instagram duke shprehur edhe zhgënjimin e tij, transmeton KultPlus.

Me Gjonin, Zvicra zuri vendin e 3-të në “Eurovision Song Contest 2021”, teksa Shqipëria, u përfaqësua nga Anxhela Peristeri me këngën “Karma” u rendit në vendin e 21-të me 57 pikë. / KultPlus.com

Anita Bitri dhe kënga fituese e vitit 1990 në RTSH, ‘Askush s’do ta besojë’ (VIDEO)

Në Festivalin e 29-të te Këngës në RTSH, në dhjetor të vitit 1990, Anita Bitri vlerësohet me çmimin e parë, me këngën ”Askush s’do ta besoj”, kompozim i Flamur Shehut dhe teksti Jorgo Papingji.

Dashurinë e parë kush nuk e provoi
Dhimbjen që la pas kush nuk e këndoi,
E këndoi, e këndoi…

Ku shkuan fjalët që mi thoshe me aq zjarr,
Ku shkuan lulet që m’i sillje plot me vesë
Ku fluturoi dashuria jonë e parë,
Ku shkoi motivi që më zgjonte çdo mëngjes?
Një këngë e vetme jo nuk është rinia
Por veç një dhimbje kam e do ta them,
Se një prej këngëve është dhe dashuria
Dhe këngë e saj ushton si një refren.

Jo nuk e besoj nuk është e lehte që ta mohoj
Kur dashurinë e parë, jo nuk e harroj
Mos me thuaj s’ më ndihmon,
Asnjëri s’do ta besojë.
Kur t’vijë nata do të vije vet’ të takoj.
Të takoj,të takoj..

Dashurinë e parë kush nuk e provoi
Dhimbjen që la pas kush nuk e këndoi,
E këndoi, e këndoi…/ KultPlus.com

Evi Reci fiton çmimin që dhurohet nga Bashkia eTiranës

Ndahet çmimi i parë në natën e fundit të Festivalit të Këngës në RTSH. Ky çmim dhurohet nga Bashkia e Tiranës, nëpërmjet të cilit bëhet vlerësimi i njërit prej artistëve. Ky çmim është dhënë sonte për herë të parë këngëtares Evi Reci, shkruan KultPlus.

Ajo në festivalin e këngës ka konkuruar me këngën ‘Tjerr’./ KultPlus.com

Tenori Rame Lahaj interpreton në Festivalin e Këngës në RTSH (VIDEO)

Festivali i 59-të i këngës ka filluar natën e tij të tretë në, teksa po zhvillohet në një skenë të hapur në kryeqytetin e shtetit shqiptar. Krahas konkurrenteve gjatë këtyre tre netëve festivali ka sjellur në skenë artist të njohur të muzikës shqipe. Sonte si i ftuar nderi është tenori mirënjohur Rame Lahaj, shkruan KultPlus.

Tenori Rame Lahaj gjatë kësaj mbrëmje këndoj një kolazh të këngëve të vjetra dhe të bukura shqipe.

Lahaj përpara interpretimit të këngës ‘Valsi i lumturisë’ të Vaçe Zelës tha se ka vendosur që ta këndoj pikërisht këtë këngë pasi qy ky vit ka qenë vit i humbjeve në muzikën dhe artin shqiptar.

Ai krahas kësaj këngë interpretoj edhe këngën ‘Kur një ditë të kthehesh ti të bilbilit të këngës shqipe, Nexhmije Pagurshës.

Krejt në fund ai ka interpretuar edhe këngën ‘Zambaku i Prizrenit’./ KultPlus.com

Vaçe Zela ‘rikthehet’ në Festivalin e Këngës (VIDEO)

Festivali i 59-të i Këngës i cili është duke u mbajtur aktualisht në sheshet e kryeqyteti shqiptar ka rikthyer dhe një herë zërin e magjishëm të Vaçe Zelës në skenën e këtij festivali, shkruan KultPlus.

Ishte fotografi e Vaçe Zelës ajo që mbuloi skenën e improvizuar, kurse zëri i saj kumbonte përmes radios së vendosur mbi pianon që shoqëroi shumë këngë të pavdekshme të mbretëreshës së këngës shqipe.

Për pak minuta Vaçe Zela u dëgjua Vaçe Zela duke folur për pallton dhe miqtë e saj kurse fare në fund u dëgjua edhe zëri i saj i magjishëm./ KultPlus.com

Petrit Çarkagjiu performon në festivalin e këngës në RTSH (VIDEO)

Festivali i 59-të i Këngës është duke u mbajtur aktualisht në Tiranë. Përpos këngëve konkurruese të cilat kanë marrë zë gjatë natës së sontme, ka qenë edhe Petrit Çarkagjiu si i ftuar special i kësaj nate shkruan KultPlus.

Në skenën e magjishme të Festivalit të Këngës mu në sheshet  kryeqyteti shqiptar Çarkagjiu ka performuar këngën e tij Vajza e Tokave të Diellit.

Çarkagjiu përpara performimit theksoi se spoti i kësaj kënge i cili është xhiruar në Stamboll ka kapur disa nga pamjet më piktoreske të këtij vendi, që në zhurmën e përditshme dhe grumbullin e madh të njerëzve nuk mund të vërehen./ KultPlus.com

Mësohen finalistët e Festivalit të Këngës në RTSH

Festivali i Këngës në RTSH ka nisur mbrëmë edicionin e 59-të i cili këtë vit po mbahet pa publik dhe në ambiente të hapura për shkak të situatës me pandeminë COVID-19.

RTSH ka vendosur që këtë vit tri netët e festivalit të xhirohen dhe më pas të transmetohen për publikun për shkak të situatës, ndërsa sot “zeri.info” ka zbuluar edhe finalistët të cilët do të prezantohen më datën 23 dhjetor.

Kujtojmë se si çdo vit fituesi përfaqëson Shqipërinë në festivalin evropian të këngës “Eurovision”, i cili vitin e ardhshëm do të mbahet në Roterdam të Holandës.

Lista e finalistëve:

Sardi Struga
Xhesika Polo
Orgesa Zaimi
Wendi Mancaku
Era Rusi
Gjergj Kaçinari
Rosela Gjylbegu
Devis Xherrahu
Mirud
Gigiola Haveriku
Viktor Tahiraj
Kamela Islamaj
Florent Abrashi
Inis Neziri
Anxhela Peristeri
Festina Mejzini
Kastro Zizo. / KultPlus.com

‘Të ulëras, t’ia fal apo ta vras?’

Arilena Ara ishte shpallur fituese e edicionit të 58-të të Festivalit të Këngës, një festival që viteve të fundit ka pasur shumë polemika. Madje menjëherë pas fitores së këngëtares pati edhe komente të ndryshme në rrjetet sociale, ku ishin të shumtë ata që e përkrahnin por pati edhe të tjerë që ishin të pakënaqur me fitoren e këngëtares, shkruan KultPlus.

Muaji mars i këtij viti ndryshoi rrjedhën e jetës, mbylli teatro e anulimin shumë koncerteve e ngjarjeve të ndryshme kulturore. Një ndër ta ishte edhe Eurovisioni.

Me anulimin e kësaj gare organizatorët e kishin lënë në dorën e shteteve nëse dëshironin që të ndryshojnë përfaqësuesit e tyre apo ti dërgojnë të njëjtit me këngë të re. Derisa shumë vende kishin konfirmuar ridërgimin e emrave të njejtë, Shqipëria kishte vendosur se do të mbajë festivalin që dërgon artistin në skenën evropiane.

Gjersa sonte ka filluar nata e parë e Festivalit të 59-të të Këngës, KultPlus ju sjellë këngën fituese të edicionit të kaluar.

‘Shaj’ është një këngë që është performuar në mënyrë të jashtëzakonshme nga këngëtarja dhe përcjellë një emocion të fortë tek publiku.

Shkaku i shëndetit, Manjola tërhiqet nga Festivali i RTSH-së

Sot (e hënë) është shënuar nata e parë e Festivalit të 59-të të Këngës në RTSH.

Në kompeticionin e njohur muzikor fillimisht ishin 26 pjesëmarrës, ndërsa pak orë më parë u përmendën vetëm 25 të tillë.

Kjo pasi këngëtarja e njohur Manjola Nallbani është tërhequr nga gara dhe kënga e saj “Ora e jetës” duket se është fshirë nga kanali i Radio Televizionit Shqiptar në YouTube.

Artistja arsyen e largimit nga ky festival e ka bërë duke dhënë një prononcim për mediat shqiptare.

“Unë jam tërhequr nga Festivali sepse gjatë kohës që bëheshin prova dhe përgatitje nga konkurrentë e tjerë, unë kam qenë me COVID-19”.

“Tani jam më mirë por kryesorja që Fest do të mbahet jashtë në shesh dhe unë nuk mund të rrezikoj shëndetin përsëri në një kohë që jam duke u rikuperuar dhe duhet të kem shumë kujdes”, ka thënë ajo.

Festivali i RTSH-së ndërkaq do të zhvillojë tri netët e tij nga sot (21 dhjetor), më pas 22 dhe 23 dhjetor 2020, në formën virtuale./ KultPlus.com

Këtu mund ta shihni LIVE Festivalin e Këngës në RTSH

Mbrëmja e sotme në ekranin e RTSH-së, sjellë për të gjithë artdashësit, edicionin e 59-të të Festivalit të këngës, i cili këtë vit për shikuesit vie në rrethana tejet të ndryshme, pasi do të shfaqet në një skenë të pazakontë, të vendosur në mjedis të hapur, ku organizatorët dhe pjesëmarrësit kanë sfiduar vitin që gjunjëzoi ekonominë dhe shëndetin e globit prej Covid-19.

Ky festival, sa artistik, është po aq edhe social, nëpërmjet mesazheve të mjekëve, personave me nevoja të veçanta, vullnetarëve të Kryqit të Kuq, si edhe një nevojë shpirtërore për të na bashkuar, në Shqipëri, Kosovë apo kudo ku ka shqiptarë.

Ndërkaq, nesër nata e dytë do t’i prezantojë këngët në një formë tjetër, akustike, për të mbërritur në finalen e mbrëmjes së 23 dhjetorit.

Në linkun më poshtë do të mund të ndiçni LIVE, këtë festival, dhe këngët që do të prezantohen në natën e parë. / KultPlus.com

https://tv.rtsh.al/kanalet/rtsh-1?fbclid=IwAR1RCNMpT-2BuzQSwb0eoKF6lEYgTMlKPDdXgLkxvFfBU4UiQtJYP7rgvv0

Sonte nis Fest ‘59 në RTSH

Edicioni i 59-të i Festivalit të Këngës në RTSH, nis sonte udhëtimin në transmetim televiziv. Njëzet e pesë krijime nga autorë dhe interpretues, në garë për të lënë gjurmën e tyre në fondin e muzikës shqiptare, si edhe për ëndrrën drejt Roterdamit në edicionin e ardhshëm të Festivalit Europian.

Në një skenë të pazakontë, të vendosur në mjedis të hapur, organizatorët dhe pjesëmarrësit kanë sfiduar vitin që gjunjëzoi ekonominë dhe shëndetin e globit prej Covid-19.

Ky festival, sa artistik, është po aq edhe social, nëpërmjet mesazheve të mjekëve, personave me nevoja të veçanta, vullnetarëve të Kryqit të Kuq, si edhe një nevojë shpirtërore për të na bashkuar, në Shqipëri, Kosovë apo kudo ku ka shqiptarë.

Nata e dytë, nesër mbrëma do t’i prezantojë këngët në një formë tjetër, akustike, për të mbërritur në finalen e mbrëmjes së 23 dhjetorit. / KultPlus.com

Nisin provat e Festivalit të Këngës, kësaj radhe mbahet në shesh

Festivalin e 59-të të Këngës nuk e ndal as nga pandemia Covid 19. Ndonëse, në mungesë të orkestrës së RTSH, 26 këngëtarët në garë dhe organizatorët kanë nisur provat në skenografinë e realizuar, si rrallëherë në ambiente të hapura tek “Kolonat”. Regjisori Pali Kuke e cilëson këtë festival të veçantë, sepse kjo muzikë është për jetën.

“Është një festival shumë special, mund të titullohej festivali që s’do bëhej, i murtajës edhe i pandemisë, që ka ngrirë të gjithë botën. Të gjithë jemi prekur nga të afërmit tanë që luftuan edhe humbën jetën nga kjo murtajë. Të rezistosh, të luftosh për të  bërë festival sjell muzikë për dashurinë për jetën. Ky është lajtmotivi i një qëndrese të madhe tek të gjithë njerëzit, këngëtarët edhe të gjithë të tjerët, që punojnë për këtë produkt artistik”, tregon Kuke.

Kuke tregon se ky festival në zemër të qytetit vjen për të përcjell një mesazh të fortë të gjithë njerëzve që u është dashur të përballen me këtë situatë të vështirë të krijuar për shkak të pandemisë Covid 19.

 “Tek të gjithë ndihet dashuria që do ta bëjmë. Artistët kanë kaluar provat natën dhe janë përballë me lagështirën, sepse duan që të mos çedojë asgjë. Po ecim mirë. Festivali hapi krahët edhe doli në zemër të qytetit, doli nga skena, luksi edhe që është rezauruar. Aty mbase do kthehemi, por do që t’i flas qytetit që t’i kthehet jetës normale, duke përballuar këtë qenie mostër, që me grepat e tmerrshëm u ngul edhe solli vdekjen gjithkund. Kjo është e gjithë arsyeja përse po bëjmë festivalin”, thotë Kuke.  

Festivali do të regjistrohet në datë 16-17 dhe 18 dhjetor 2020, ndërsa do të transmetohet për publikun në ditën e fundit të këtij viti. /Shqiptarja.com/ KultPlus.com

Cilat janë këngët e preferuara të publikut nga “Festivali i këngës 2020”

Para një ditë në kanalin zyrtar të Radiotelevizionit Shqiptar u publikuar 26 këngët pjesëmarrëse të Festivalit të Këngës në RTSH.

Në mesin e artistëve që sivjet konkurrojnë për vendin e parë të kësaj ngjarjeje, e që njëherësh e fitojnë të drejtën për ta përfaqësuar Shqipërinë në festivalin e ardhshëm “Eurosong 2021”, janë një miks i artistëve tashmë të njohur të muzikës shqiptare, dhe këngëtarëve relativisht të ri në skenë si: Manjola Nallbani, Kamela Islamaj, Kastro Zizo, Era Rusi, Erik Lloshi, Rosela Gjylbegu, Florent Kabashi dhe të tjerë.

Por, nëse bazohemi në klikimet dhe komentet që këngët e postuara në YouTube i kanë marrë deri më tani, tashmë mund të kuptohen cilët janë artistët dhe këngët e preferuara të publikut, që potencialisht do të garojnë kokë më kokë për vendin e parë, transmeton Koha.

Ajo që momentalisht udhëheq me më së shumti klikime është artistja e re, Inis Neziri, e cila më shumë emocion e interpreton baladën e dashurisë me titull “Pendesë”. Pas saj me 24 mijë klikime renditet Anxhela Peristeri me këngën “Karma”, e cila e vë në pah vokalin e fuqishëm të këngëtares. Tutje në mesin e të preferuarve të publikut duket të jenë, këngëtari i ri Mirud i cili ka arritur t’i marrë 20 klikime me këngën ritmike “Nëse vdes”, dhe Era Rusi me një këngë krejt ndryshe nga projektet tjera konkurrente e cila titullohet “Zjarri im”.

Edicioni i 59-të i Festivalit të Këngës në RTSH do të mbahet në dhjetor të këtij viti, përkundër situatës së krijuar nga pandemia e koronavirusit. / KultPlus.com

Festivali i Këngës në RTSH do të zhvillohet në ambient te hapur

Ediconi i 59-të i Festivalit të Këngës, pavarësisht kushteve të vështira për shkak të pandemisë, do të realizohet, edhe pse ndryshe nga çdo vit tjetër.

Deri më tani është publikuar lista me artistët pjesëmarrës, njëri prej të cilëve do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion, ndërkohë që po ashtu është zbuluar  katërshja e prezantimit, e përbërë nga personazhe të njohur të ekranit.

Ditën e sotme, në një konferencë të organizuesëve të festivalit, ku shpjeguan rregulloren e këtoj edicioni për këngëtarët dhe autorët e këngëve, po ashtu u zbuluan disa detaje në lidhje me mënyrën si spektakli do të zhvillohet.

Ndër të tjera u tha se festivali do të bëhet si asnjëherë më parë, me skenën që do të jetë në ambient të hapur. Vendi i zgjedhur është sheshi përballë stadiumit “Air Albania”, i njohur si sheshi tek “ish-Kolonat”. Për shkak të rregullave të Covid-19 nuk dihet ende nëse do të ketë orkestër apo jo, gjë që mund të ndikojë edhe në performancën “live” të artistëve. /konica/ KultPlus.com

Anita Bitri dhe kënga fituese e vitit 1990 në RTSH, ‘Askush s’do ta besojë’ (VIDEO)

Në Festivalin e 29-të te Këngës në RTSH, në dhjetor të vitit 1990, Anita Bitri vlerësohet me çmimin e parë, me këngën ”Askush s’do ta besoj”, kompozim i Flamur Shehut dhe teksti Jorgo Papingji.

Dashurinë e parë kush nuk e provoi
Dhimbjen që la pas kush nuk e këndoi,
E këndoi, e këndoi…

Ku shkuan fjalët që mi thoshe me aq zjarr,
Ku shkuan lulet që m’i sillje plot me vesë
Ku fluturoi dashuria jonë e parë,
Ku shkoi motivi që më zgjonte çdo mëngjes?
Një këngë e vetme jo nuk është rinia
Por veç një dhimbje kam e do ta them,
Se një prej këngëve është dhe dashuria
Dhe këngë e saj ushton si një refren.

Jo nuk e besoj nuk është e lehte që ta mohoj
Kur dashurinë e parë, jo nuk e harroj
Mos me thuaj s’ më ndihmon,
Asnjëri s’do ta besojë.
Kur t’vijë nata do të vije vet’ të takoj.
Të takoj,të takoj..

Dashurinë e parë kush nuk e provoi
Dhimbjen që la pas kush nuk e këndoi,
E këndoi, e këndoi… / KultPlus.com

Nisin përgatitjet për Festivalin e 59-të të Këngës në RTSH

Përmes një deklarate zyrtare të publikuar në faqen e Radio Televizionit Shqiptar, u njoftua se më 1 korrik kanë nisur përgatitjet për Festivalin e 59 të Këngës në RTSH.

“Pavarësisht situatës së krijuar nga koronavirusi është e sigurt se edhe këtë fundvit eventi më i madh i këngës në vend, do të mbahet. Nëndrejtori i përgjithshëm i RTSH-së, Martin Leka zhvilloi sot takimin e parë konsultativ me krijuesit, që kanë lënë gjurmë në këtë festival, muzikantë e tekstshkrues. Në takim u diskutuan çështje që lidhen veçanërisht me cilësinë e festivalit, duke nisur që nga ngritja e një komisioni vlerësimi për përzgjedhjen e këngëve e deri tek kriteret për pjesëmarrjen në festival”, thuhet në njoftim.

Sipas njoftimit, pritet që në muajin shtator krijuesit të paraqesin këngët konkurrente për edicionin e 59. Ndërkohë përsa i përket fitueses së edicionit të kaluar, Arilena Arës, nuk ka një vendim, por për sa kohë do të zhvillohet Festivali i Këngës, gjasat janë që të vazhdojë tradita e viteve të kaluara, ku në Eurovision shkon këngëtari/ja ose grupi i fundit që shpallet fitues i Festivalit të Këngës. Kujtojmë gjithashtu që në një intervistë në Report Tv në maj, përfaqësuesi i Shqipërisë në Eurovision, Kleart Duraj u shpreh:

“Duke qenë se siç ju thashë anulimi i Eurovizionit ndodhi në një periudhë pas takimit të kryetarëve të delegacioneve, si të thuash pas dorëzimit të dokumentacionit të nevojshëm për zhvillimin e festivalit europian të këngës, sigurisht që EBU (Europian Broadcasting Union) dhe Universal Music, që merren me të drejtat e këngëve, i konsideroi këto këngë që do ta shfrytëzonin veten e tyre, do të shfrytëzoheshin nga mediat”, ishin fjalët e tij.

Në vijim të bisedës, Duraj tregoi se “rrjedhimisht këngët nuk mund të marrin pjesë për vitin tjetër”. / KultPlus.com

Përzgjedhen tre kandidatët për anëtarë të Këshillit Drejtues të RTSH-së

 Komisioni për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik zhvilloi sot seancën dëgjimore me Gentian Salën, kryetarin e AMA-s mbi raportin për veprimtarinë 1-vjeçare të institucionit për vitin 2019 si dhe përzgjodhi 3 kandidatët, për anëtarë të Këshillit Drejtues të RTSH-së.

Gentian Sala, kryetari i AMA-s, raportoi mbi veprimtarinë e institucionit që ai drejton, dixhitalizimin si dhe punën e bërë në këtë institucion prej një viti, por dhe problematikat e hasura.

“Aktualisht AMA ka 39 kanale pa pagesë, një shifër kjo që nuk e kemi parë në asnjë vend të rajonit por dhe Europës Juglindore. Kemi zhvilluar një fushatë sensibilizimi, mbi dixhitalizimin e operatorëve dhe një sërë ekranesh të reja janë futur në treg, si Euro News Albania, A2 News.

Gjatë vitit 2019, në zbatim të ndërgjegjësimit kemi realizuar spote të ndryshme, në portale, televizione apo radio. Planifikimi i frekuencave është më mirë se çdo vit tjetër. Sigurisht që ka vend për përmirësime të mëtejshme”, u shpreh kreu i AMA-s.

Vilma Bello, deputete dhe njëkohësisht relatore në këtë komision, u shpreh në lidhje me ecurinë e AMA-s jo vetëm në 2019, por dhe më tej.

“Raporti i përgatitur bën monitorimin e të gjitha medieve në Shqipëri. Ky raport respekton detyrimet ligjore, pasi është hartur në bazë të ligjeve. Kalimi nga transmetimet analoge në transmetimet numerike, përmbushjes së rekomandimeve bazë të Integrimit Europian, dhe Kuvendit të Shqipërisë, ka qenë një punë për tu përgëzuar, punë e mirë e bërë në një vit, duke parë dhe numrin e shtuar të ankesave gjë që tregon se ky institucion ka arritur besim tek publiku”, u shpreh Bello.

Pas diskutimeve të shumta, Sala iu përgjigj pyetjeve të drejtuara, nga anëtarët e këtij komisioni, të cilat kishin të bënin me problematikat, ankesat apo çështjet gjyqësore në këtë institucion.

Komisioni vijoi me miratimin e marrjes së vendimit për shpalljen e dy vendeve vakante në KDRTSH-së.

Në fund të seancës komisioni vijoi rendin e ditës, me procesin e plotësimit së 3 vendeve vakante për anëtarë të Këshillit Drejtues të RTSH-së, pas seancave dëgjimore të zhvilluara me të gjithë kandidatët në mbledhjen e datës 05.06.2020.

Sot në mbledhjen e radhës u vijua me procedurën e përzgjedhjes së 3 kandidatëve që do t’i dërgohen seancës plenare për votim. Për arsye të ruajtjes së etikës gjatë procesit të përzgjedhjes së kandidatëve, komisioni bazuar në nenin 35 pika 2 të Rregullores së Kuvendit, vendosi që kjo pjesë e mbledhjes të zhvillohej me dyer të mbyllura.

Në përfundim të shqyrtimit, komisioni përzgjodhi kandidatët: Genc Përmeti, Ilir Keko dhe Dionis Papadhimitri, të cilët do t’i dërgohen seancës plenare për votim./atsh/ KultPlus.com

Giusy Ferreri, Mahmood edhe Eleni Foureira në Festivalin e Këngës në RTSH

Festivali i 58-të i Këngës në Radio Televizionin Publik Shqiptar do të zhvillohet përgjatë tre netëve. 20 këngëtarë janë në garë për çmimin e madh, ndërsa nuk do të mungojnë as të ftuarit special.

Festivali i 58-të i Këngës në Radio Televizionin Publik Shqiptar ka nisur të marrë jetë. 20 artistët që do të garojnë në këtë festival, nga ku do të përzgjidhet edhe fituesi që do të prezantojë Shqipërinë në Eurosong 2020, në Rotterdam të Holandës, janë duke punuar për t’u përfaqësuar denjësisht në skenën e Pallatit të Kongreseve.

Ndonëse, përzgjedhja e këngëtarëve nga juria që përfaqësohej nga Zhani Ciko, edhe dy anëtarët e tjerë, Dorian Çene edhe Soni Malaj, të cilët janë: 1. Albërie Hadërgjonaj; 2. Aldo Bardhi;3. Arilena Ara;4. Bojken Lako; 5. Devis Xherahu; 6. Eli Fara & Stresi; 7. Elvana Gjata; 8. Era Rusi; 9. Gena; 10. Genc Tukiçi dhe Nadia Tukiçi; 11. Kanita Suma; 12. Kamela Islamaj; 13. Kastro Zizo; 14. Olta Boka; 15. Renis Gjoka; 16. Robert Berisha; 17. Sara Bajraktari; 18. Tiri Gjoci; 19. Valon Shehu; 20. Ëendi Mancaku, nuk kanë kaluar në heshtje, regjisorja Vera Grabocka dhe prezantuesja e festivalit Alketa Vejsiu kanë vijuar punën, për të sjell pranë publikut surpriza të tjera.

Prezantuesja e festivalit në një prononcim publik ka deklaruar se në vëmendje të madhe do të jetë jo vetëm muzika e traditës, gjuha edhe poezia shqipe, e sjell në mënyrë moderne, por edhe të ftuarit special vendas edhe të huaj.

Tre artistë të huaj që i kanë thënë po ftesës së Vera Grabockës janë: këngëtarja e njohur Giusy Ferreri, fituesi i Sanremos që përfaqësoi Italinë në Eurovizion 2018, Mahmood edhe këngëtarja me origjinë shqiptare Eleni Foureira, e cila përfaqësoi Qirpon në Eurosong 2018 edhe u renditë e dyta.

Festivali i 58-të i Këngës në Radio Televizionin Publik Shqiptar do të zhvillohet në datat 19, 20 dhe 22 dhjetor në skenën e Pallatit të Kongreseve. /shqiptarja/ KultPlus.com

Frymëzuese e krimeve në Kosovë, RTSH trasnsmeton këngët e këngëtares serbe Ceca

Autoriteti i Media Audiovizive (AMA), i ka tërhequr vërejtje Radio Televizionit Publik Shqiptar, për transmetimin e këngëve të këngëtares serbe, Ceca.

Sipas AMA-s, këngëtarja Serbe i është bashkuar disa herë, publikisht, zërave antishqiptarë për Kosovë, ndërsa shton se në këngët e deklaratat e saj të hershme, Ceca ka qenë frymëzuese e krimeve në Bosnje dhe në Kosovë.

Ama thekson se programi dhe hapësira për pakicat në RTSH që i shërben miqësisë dhe solidaritetit mes popujve dhe kulturave dhe nuk duhet të promovojë figura që me angazhime konkrete kanë treguar dhe tregojnë të kundërtën.

“Ditën e shtunë në kanalin RTSH 2 gjatë orarit të transmetimit me muzikë në gjuhën e pakicave u transmetuan këngë të këngëtares serbe Ceca, e cila i është bashkuar disa herë publikisht zërave antishqiptarë për Kosovën.

Autoritetit të Medias Audiovizive i janë drejtuar një sërë ankesash lidhur me këtë transmetim, dhe pas vlerësimit të rastit RTSH-së i është tërhequr vëmendja për evitimin e rasteve të tilla që krijojnë ndjeshmëri negative tek ndjekësit e programeve të transmetuesit publik.

Në këngët e deklaratat e saj të hershme Ceca ka qenë frymëzuese e krimeve në Bosnje dhe në Kosovë, ka qenë suport për veprimet çnjerëzor të ish bashkëshortit të saj, kriminelit të luftës, Arkanit, dhe grupeve miliatare e paramilitare serbe që ka udhëhequr.

Vetëm pak muaj më parë Ceca ishte në një koncert në pjesën veriore të Mitrovicës, në një performancë artistike të kombinuar me mesazhe politike kundër qytetarëve dhe shtetit të Kosovës.

Për AMA, programi dhe hapësira për pakicat në RTSH që i shërben miqësisë dhe solidaritetit mes popujve dhe kulturave dhe nuk duhet të promovojë figura që me angazhime konkrete kanë treguar dhe tregojnë të kundërtën”, thuhet në reagimin e AMA-s.

RTSH nuk e ka paguar Jonida Maliqin e cila përfaqësoi Shqipërinë në Eurovision

Këngëtarja Jonida Maliqi, ishte përfaqësuesja e Shqipërisë sivjet në Eurovizion. Por, edhe pse tashmë ka përfunduar festivali, e ajo ishte zgjedhur në dhjetor të vitit të kaluar për ta përfaqësuar shtetin në këtë festival, thotë se ende nuk është paguar.

Në një intervistë në emisionin  “Treshat”, Maliqi u shpreh se RTSH nuk i ka dhënë asnjë para edhe pse ajo ka dalë fituese në festivalin e fundvitit me këngën “”Ktheju tokës”.

“Me sa kam informacion po, kënga fituese paguhet, por ende nuk ma kanë konfirmuar. E kam marrë vesh nga kolegët e mi dhe nga ata që kanë qenë më parë pjesëmarrës. Nuk i kam marrë ato para. Do t’i jap kohë dhe nëse do të jenë, patjetër që do t’i marr”, pohoi Jonida.

Jonia Maliqi, nuk arriti të futet në 10-she të Eurovizionit. Deri më tash pozitën më të mirë në këtë festival e mbanë këngëtarja nga Kosova Rona Nishliu, e cila zuri vendin e pestë me këngën “SUUS”./ Insajderi.com/ KultPlus.com

RTSH publikon videot një minutëshe të 22 këngëve konkurruese në Festivalin e Këngës

Ndjekësit e Eurovizionit këtë muaj do të mund të kuptojnë se cila do të jetë kënga garuese e Shqipërisë pasi që Festivali i Këngës është shumë afër, shkruan KultPlus.

Festivali i Këngës i cili hyn në edicionin e tij të 57-të do të mbahet këtë muaj më 20, 21 dhe 22. Kjo nënkupton që kanë mbetur edhe dy javë deri në njoftimin se cila do të jetë kënga e parë garuese për Eurovizion 2019.

Mirëpo para garës Radio Televizionin Shqiptar ka ngarkuar në faqen e tij në Instagram dhe në Youtube klipet- një minutëshe- të të gjitha këngëve konkurruese.

Ju mund të gjeni klipet e 22 këngëve në faqen e Instagram-it, ose në listën e dëgjimit në Youtube./ KultPlus.com

Lindita akuzon RTSH-në se nuk e pagoi për përfaqësimin e Shqipërisë në Eurovision

Këngëtarja kosovare Lindita Halimi, ka akuzuar televizionin shqiptar (RTSH), se ende i ka borxh.

Lindita përfaqësoj Shqipërinë në Eurovisionin në vitin 2017, me këngën “World” pas fitores në festivalin e RTSH-së.

Por pavarësisht çmimit të festivalit, Lindita ka akzuar RTSH-në se ende nuk e kanë paguar për këtë, transmeton Magazina.al

Në një pytje që i është bërë në Instagram se a do të kthehet në “Festivalin e Këngës” në RTSH, këngëtarja ka thënë se nuk e mendon një herë këtë gje, duke treguar se RTSH ende nuk e ka paguar për fitoren e vitit 2017 dhe nuk i beson më./ KultPlus.com

Dalin në shitje biletat për Festivalin e 56-të në RTSH

Festivalin e 56 në RTSH me befasitë, elitën e muzikës shqiptare që merr pjesë këtë vit dhe të ftuarit eminente do të mund ta ndiqni në datat 21/22 dhe 23 dhjetor.

Organizatorët e festivalit bëjnë me dije se tashmë biletat janë të disponueshme në Pallatin e Kongreseve si dhe pranë Radio Televizionit Shqiptar dhe ka nisur shitja e tyre.

Festivali i 56-të i Këngës në RTSH, që këtë vit është në drejtimin e Adi Krastes që në natën e parë do të jetë një spektakël i garantuar me pjesëmarrjen e kantautorit të shquar Riccardo Cocciante. Krijuesi i dhjetëra melodive dhe refreneve me të cilat ne jemi rritur nga Margherita e deri te muzikali “Notre Dame de Paris, prania e tij do të jetë një gur i çmuar në dorë për të shijuar muzikën me të cilën shumë shqiptarë janë formuar dhe dashuruar.

Provat e orkestrës me secilin këngëtar pjesëmarrës këtë vit në Festival që nga emrat e mëdhenj e deri tek më të rinjtë janë në proces intensiv për të qenë në nivelin e duhur vokal dhe interpretativ absolutisht live. Ashtu siç ishte premtuar nga organizatorët ky edicion do të jetë një spektakël i garantuar që nis me një personalitet të muzikës italiane dhe botërore si Riccardo Cocciante që në natën e parë ndërkohë që do të vijoje me të ftuar të tjerë të famshëm të cilët për momentin mbahen sekret nga organizatorët./ KultPlus.com