Fest 62, mbyllet nata e dytë, jo vetëm muzikë dhe spektakël, por edhe mesazhe sensibilizuese

Nata e dytë e Fest 62 ka shënuar një kulminacion jo vetëm në aspektin e muzikor, por edhe të performancës së të 15 këngëtarëve, të cilët dhuruan plot emocione me interpretimin e tyre skenik, por edhe kolore vokalesh.

Mbrëmja ka qenë spektakolare jo vetëm për shkak të këngëve të paraqitura, por edhe prej të ftuarve të veçantë, të cilët e bënë mbrëmjen e Festivalin mbarë shqiptarë një mbrëmje e cila do të mbetet gjatë në kujtesën e spektatorëve në sallë si dhe teleshikuesve në mbarë Shqipërinë.

E veçanta e kësaj mbrëmje ishte dhe fakti se ajo nuk pati vetëm spektakël, muzikë, humor, por edhe mesazhe sensibilizuese për të mbrojtur natyrën e sidomos ujërat e deteve, liqeneve dhe lumenjve, të cilat e bëjnë Shqipërinë një vend të bekuar.

Me 15 këngët e interpretuara në natën e dytë të Fest 62 është plotësuar edhe mozaiku i 31 këngëve pjesëmarrëse në Festival. Po ashtu, kjo natë e dytë hapi edhe televotimin, ku qytetarët mund të votojnë për këngën e tyre të preferuar, ndërsa më e votuara do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion.

E ndërsa Festivali mbylli sonte natën e dytë, nesër bëhemi gati për të kënduar e kërcyer me natën speciale të nostalgjisë që do të ngjisë në skenë emrat më të mirënjohur të muzikës shqiptare. /rtsh.al/ /KultPlus.com

Festivali i 62-të, artistët performojnë këngët që kanë bërë histori

Nata e tretë e Festivalit të Këngës në RTSH do të jetë padyshim magjike. E cilësuar si “Nata e Nostalgjisë”, mbrëmjen e 21 dhjetorit artistët pjesëmarrës në këtë edicionin e 62-të të festivalit do të ngjisin në skenë këngët që kanë bërë histori.

Pjesë e performancave të Natës së Nostalgjisë do të jenë edhe këngët e huaja që kanë lënë gjurmë në festivalin evropian të këngës, të cilat do të performohen nga këngëtarët debutantë në festivalin e 62-të të këngës në RTSH.

“Kemi shumë materiale një natë speciale e mbushur me të ftuar, gjëja që më pëlqen më tepër janë të rinjtë që kapin mikrofonin dhe këndojnë sikur kanë gjithë jetën në skenë. Nivelin e kanë shumë të mirë”, tha Elton Deda

Ajo që spikat këtë festival është pjesëmarrja e artistëve të rinj. Festivali I 62-të I Këngës në RTSH është vetëm 6 ditë larg. Në të marrin pjesën 31 këngëtarë, mes tyre 17 debutantë./KultPlus.com

Nis numërimi mbrapsht, lista e garuesve në Festivalin 62 të Këngës në RTSH

Pas një pune kolosale, Festivali 62 i Këngës në RTSH do të zhvillohet për 4 net radhazi si eventi muzikor kombëtar më i rëndësishëm.

FEST 62 do të zhvillohet në datat 19, 20, 21 dhe 22, kur pritet nata e finales së madhe.

Artistë të njohur të muzikës shqiptare, të rinj dhe grupe alternative do të ngjiten në skenë për të dhuruar net plot emocione, muzikë dhe spektakël.

Më poshtë gjeni listën e garueve sipas netëve të Festivalit.

Emër MbiemërTitulli i këngësKompozitoriPoetiOrkestruesiNataRendi
Besa KrasniqiEsencialeBesa KrasniqiBesa KrasniqiBesa Krasniqi212
Eldis ArnjetiNjë kujtimBujar DaciEldis ArnjetiBujar Daci14
Elsa LilaMarsElsa LilaElsa LilaEnrico Melozzi22
Erina dhe The ElementalsJetën n’skajAltin Gjoni, Arvid BanishtaAltin GjoniErdion Hoxha28
Jasmina HakoTiArtemis VeizajFlorian ZykaSergio Hajdini23
Jehona PonariEvolJehona PonariJehona PonariAlbion Veliaj16
Olimpia SmajlajAsajOlimpia Smajlaj, Briz MusarajOlimpia Smajlaj, Briz MusarajBriz Musaraj116
Sergio HajdiniUraganSergio HajdiniSergio HajdiniSergio Hajdini114
Shpat DedaS’mund t’fitoj pa tyShpat DedaShpat DedaVisar Kuci15
Tiri GjociNë ëndërrTiri GjociNeda Balluku, Romeo VeshajEnis Mullaj211
Martina SerreqiVetëm tyMarkelian KapidaniAndi KrroqiMarkelian Kapidani215
Big Basta dhe Vesa LumaMbinatyraleAlban Kondi dhe Fabian BashaGerald XhariAlban Kondi dhe Fabian Basha21
Festina MejziniMelosSokol MarsiSokol MarsiSokol Marsi18
Mal RetkoceriÇmendurMal RetkoceriMal RatkoceriMal Retkoceri13
Michela PalucaPër vetenEnis MullajEriona RushitiShpëtim Saraçi24
Santino de BartoloDua të rri me tySantino de BaroloSantino de BaroloAleks Gjonpalaj115
Stivi UsheAskush si tyAleks Gjonpala dhe Stivi UsheStiviUsheSergio Hajdini11
Kleansa SusajPikturëJeris KasoFlorian ZykaRael Hoxha26
Peter Pan QuartetEdhe një herëRael HoxhaRael HoxhaKlevis Bega17
Kastro Zizo2073Klevis BegaTimo FllokoAndi Tanko19
Andi TankoHerë pas hereAndi TankoAndi TankoEnis Mullaj113
Anduel KovaciNane’Anduel KovaciAnduel KovaciDenis Hima25
Arsi BakoZgjohuDenis HimaArsi BakoKledi Bahiti dhe Darko Dimitrov210
Besa KokëdhimaZemrën n’dorëKledi Bahiti dhe Besa KokëdhimaRozana RadiBledi Kaso12
Bledi KasoÇdo gjë mbaroiBledi KasoPandi LaçoWendi Mancaku213
Melodajn MancakuNuk jemi neWendi MancakuMelodajn MancakuGenti Lako111
Olsi BalltaUnëBledar GramoBledar GramoTroy112
Troy BandHorizonti i ëndrraveTroyAlda Cuka dhe Anton LakuriqiShpëtim Saraçi214
Irma LepuriMë pritIrma LepuriIrma LepuriTomor Kuci, Luan Durmishi, Dren Suldashi, Visar Kuci29
Luan DurmishiPërsëritjaTomor KuciTomor Kuci dhe Luan DurmishiMario Hysneli, Eugen Herri110
Eden BajaAjërAnxhela LlahaAnxhela LlahaAndi Lazaj27

Pak Histori…

Festivali i Këngës në RTSH e nisi rrugëtimin e tij në vitin 1962 në sallën e Institutit të Lartë të Arteve dhe deri në vitin 1971 u transmetua fillimisht vetëm në valët e Radio Tiranës, ndaj është cilësuar në ato vite si Festivali i Këngës në Radio. Ishte edicioni i X-të i këtij spektakli ai që do të transmetohej për herë të parë në ekranin e Televizionit Shqiptar. Duke nisur që nga ky moment ai do të njihej nga gjithë si transmetimi me ngjyra i “Festivalit të Këngës” në RTSH ndërsa shënimet e kohës të dokumentuara në bobinat e Festivalit të Këngës na tregojnë një tjetër datë, vitin 1982.

Regjisorë, kompozitorë, këngëtarë, poetë, dirigjentë, instrumentistë dhe artistë e kanë ngritur ndër vite në piedestal këtë event të muzikës shqiptare.

Festivali dhe Eurovizioni

Shqipëria mori pjesë për herë të parë në “Eurovision” në vitin 2004 me këngëtaren Anjeza Shahini e cila u shpall fituese e Festivalit të 42-të të Këngës në RTSH. Tashmë përfaqësimi i vendit tonë në “Eurovision” është kthyer në një traditë të eventit muzikor më të rëndësishëm në Shqipëri.

Tema

Edicioni i 62-të i Festivalit do të ketë temën “Fjala dhe Muzika” duke vendosur theks të veçantë në cilësinë e këngëve jo vetëm si vijë melodike por dhe tek tekstet që transmetojnë këtë vijë melodike. Do të jenë 11 Anëtarë Jurie ku dy prej tyre do të jenë specifikisht për pjesën e “Fjalës”.

Gjethja e Logos së FEST 62, simbolizon një kauzë e cila mbrohet për herë të parë nga një event i tillë.

Ky Festival këtë vit ka vendosur të mbrojë një Kauzë shumë të rëndësishme që është Raise Awarenes for Climate Change (Rittja e Ndërgjegjësimit Publik për Ndryshimin Klimaterik).

Nuk pretendojmë se do të ndryshojmë as Botën dhe as Shqipërinë me këtë “hap” por shpresojmë të ndërgjegjësojmë njerëzit sadopak nëpërmjet këtij eventi që të kujdesen për vendin e tyre. Këtë vit të gjithë ne kemi përjetuar dhe dëshmuar tërmete, përmbytje, stuhi ekstreme, ngrohje ekstreme, etj. Dhe mendojmë se ka ardhur momenti që evente të tilla të përdoren për shikueshmërinë që kanë që të mund të impaktojnë sadopak ndryshimet që duhet të fillojmë të ndërmarrim për të ruajtur vendin tonë si fillim por dhe Planetin.

Organizimi gjithëpërfshirës i Edicionit të 62-të ka brenda organi gramës së tij profesionistë të të gjithë brezave me shumë Festivale mbi shpatulla. Gjithashtu këtë vit, për herë të parë, Stafi Organizativ ka organizuar Fokus Grupe të grup moshave të ndryshme, për të dëgjuar fjalën dhe mendimet e publikut./rtk/KultPlus.com

Është publikuar lista e këngëtareve që synojnë Eurovision, mbi 30 garues

Sapo është publikuar lista e këngëtarëve që do të jenë pjesë e Festivalit të RTSH-së, festival që fituesin e dërgon në garën e madhe të Eurivision, shkruan KultPlus.

Më poshtë është lista e këngëtarëve që do të jenë pjesë e edicionit të 62.

Besa Krasniqi – Esenciale

Eldis Arnjeti – Një kujtim

Elsa Lila – Mars

Erina dhe The Elementals – Jetën n’Skaj

Jasmina Hako – Ti

Jehona Ponari – Evol

Olimpia Smajlaj – Asaj

Sergio Hajdini – Uragan

Shpat Deda – S’mund të fitoj pa ty

Tri Gjoci – Në ëndërr

Martina Serreqi – Vetëm ty

Big Basta dhe Vesa Luma – Mbinatyrale

Festina Mejzini – Melos

Mal Retkoceri – Çmendur

Michela Paluca – Për veten

Santino De Bartolo – Dua të rri me ty

Stivi Ushe – Askush si ty

Kleansa Susaj – Pikturë

Kejsi Tola – Vallëzoj me Dritën

Kastro Zizo – 2073

Andi Tanko – Herë pas here

Anduel Kovaci – Nane’

Arsi Bako – Zgjohu

Besa Kokëdhima – Zemrën n’dorë

Bledi Kaso – Çdo gjë mbaroi

Melodajn Mancaku – Nuk jemi ne

Olsi Ballta – Unë

Troy Band – Horizonti i ëndrrave

Samanta Karavello – N’majë

Luan Durmishi – Përsëritja

Sardi Struga – Boshatisur./ KultPlus.com

Orkestra Simfonike e RTSH-së, koncert me të ftuar specialë

Orkestra Simfonike e Radio Televizionit Shqiptar mbajti mbrëmjen e djeshme një koncert në Qendrën Kulturore të Katedrales Ortodokse, me të ftuar specialë solistët Jean Baptiste Haye dhe Calogero Palermo, nën dirigjimin e Aurelien Azan Zielinski.

Artistët me veprat e zgjedhura të autorëve të mirënjohur dhuruan emocione të veçanta për publikun.

Në koncert ata interpretuan Suitë për Orkestër Harqesh e Arian Avrazit; Valle e shenjtë dhe valle profane për harpë dhe orkestër harqesh e Claude Debussy; Suitë për orkestër harqesh e Leos Janacek; si dhe Koncert për klarinetë; dhe orkestër e Aaron Copland; janë veprat e zgjedhura për programin e koncertit.

Calogero Palermo- klarinetë

Me origjinë nga Siçilia, Calogero Palermo u emërua klarinetisti kryesor i Concertgebouëorkest Amsterdam në gusht 2015. Pas përfundimit të studimeve në Konservatorin e Palermos dhe me Thomas Friedli në Gjenevë, ai u emërua klarinetisti kryesor – në moshën njëzet e dy vjeçare – i Orkestrës së Teatrit Bellini në Katania.Ai fitoi audicionin kryesor të klarinetës në Orchestra del Teatro dell’Opera di Roma në 1997 dhe shërbeu si klarinetisti kryesor i asaj orkestre nga viti 1997 deri në 2008 dhe nga 2012 në 2015. Gjatë viteve të ndërmjetme, ai ishte anëtar i Orchestre National de France . Calogero Palermo ka bërë një emër ndërkombëtar si solist dhe muzikant dhome, duke performuar në të gjitha qytetet kryesore italiane dhe në Spanjë, Gjermani, Francë, Tunizi, Rusi, Kinë, Tajvan, Japoni dhe SHBA. Ai është gjithashtu një mësues me përvojë që rregullisht jep masterklase. Promovues i Konkursit Ndërkombëtar Jeunesses Musicales në Bukuresht dhe shumë çmime të tjera të marra në garat më të rëndësishme italiane të klarinetës, ai kryen një karrierë intensive solo që e ka parë atë të performojë me orkestra të shumta duke përfshirë Amsterdam Sinfonietta, Orkestrën Filharmonike të Tajlandës, Filarmoninë e Çekisë ,Orkestra LaVerdi e Milanos, Orkestra e Teatrit Bellini të Katanias, Orkestra Kombëtare Simfonike Çeke, Ansambli Colibrì, Orkestra Simfonike Siçiliane, Orkestra e Teatrit të Operës së Romës, Orkestra Filarmonike Györ, Orkestra Simfonike Abruzzo dhe Orkestra Filharmonike Marchigiana. Palermo është një artist ekskluziv i Buffet- Crampon.

Jean-Baptiste Haye- Harpë

Jean-Baptiste Haye mori Masterin e Harpës në Strasburg në klasën e Pierre-Michel Vigneau. I përzgjedhur disa herë për Orkestrën e të rinjve Franceze, ftohet të performojë me orkestrat kombëtare të Strasburgut, Metz-it, Operës së Parisit dhe Capitole de Toulouse në shumë salla prestigjioze (Philharmonie de Paris, Konzerthaus of Berlin, Elbphilharmonie, Gasteig of Mynih, Arsenali i Metz-it, Halle aux Grains i Toulouse). Në vitin 2016, ai mori çmimin e dytë në Konkursin Ndërkombëtar të Utrecht. Jean-Baptiste Haye është mësues i harpës në Konservatorin Rajonal në Nancy./atsh/KultPlus.com

“Kur vjen pranvera”, festivali që ka ndikuar shumë në krijimtarinë dhe prezantimin e këngëve të muzikës së lehtë

Festivali ‘’Kur vjen pranvera” ose siç njihet edhe si “’Koncerti i pranverës’’ është një edicion muzikor bazuar në muzikën e lehtë shqiptare, përcjell KultPlus.

Ky festival filloi me 31 mars të vitit 1985, dhe mbahej për vetëm një natë, ku dëgjohej e votohej nga dëgjuesit e shikuesit te RTSH-së dhe mbas disa ditësh shpallej kënga fituese në radio-televizion.

Në këtë festival spikaste edhe mënyra e orkestrimit, që ndryshonte nga festivali që mbahej në fund të çdo viti. Ndërtimi i skenës, vendosja e instrumentistëve ishte diçka që të tërhiqte. Nuk përdorej shumë formulimi i muzikës me harqe, siç bëhet me atë të festivalit në RTSH, por përdoreshin ato që përshtateshin më tepër me atë të muzikës së lehtë.

Në këtë festival është bërë prezantimi i shumë këngëve të muzikës së lehtë, dhe zakonisht merrnin pjesë rreth 22 këngë. E veçanta e këtij festivali ishte sepse nuk kishte çmime të dyta e të treta.

Kënga fituese e edicionit të parë u shpall ‘’Në duart e nënës’’- muzika Gjergj Leka, teksti Zhuliana Jorganxhi. Por atë vit kënga fituese u shpall në lajmet e fundit të datës 10 prill 1985, disa orë para se të shpallej vdekja e Enver Hoxhës.

Ky festival madje u bë tradicional dhe për gjashtë vite u shfaqen këngë të muzikës shqiptare që edhe sot dëgjohen dhe përpunohen nga brezat e rinjë.

‘’Kur vjen pranvera” për herë të fundit u mbajt në vitin 1990 dhe kënga fituese u shpall “Si ta kuptoj” me muzikë nga Flamur Shehu dhe tekst të Jorgo Papingji. / KultPlus.com

Kledi dhe Anbeta sjellin perlat e traditës kombëtare në mënyrë madhështore (VIDEO)

Mbrëmë është mbajtur nata finale e Festivalit të 61-të të Këngës në RTSH, shkruan KultPlus.

Mes shumë befasive dhe performancave magjike që mbërthyen me emocione të veçanta të pranishmit dhe shikuesit e këtij edicioni, performanca nga dy balerinë mori vëmendje unike.

Kledi Kadiu dhe Anbeta Toromani së bashku me Ansamblin Kombëtar kërcyen vallët popullore shqipe në një skenë me reputacion për të treguar madhështinë e tyre.

Pas performancës, Kledi ka reaguar përmes një postimi në rrjete sociale, duke thënë se ishte një emocion i papërshkruar.

Postimi i plotë:

“Per ne te dy dje ishte nje emocion i papershkruar, qe rrallë here e kemi perjetuar. Te kercësh vallet tona popullore, ne skenën madheshtore dhe para nje publiku te mrekullueshëm, ishte nje nder i jashtezakonshem per ne. Nuk mund te themi asgjë me teper, se sa nje falenderim nga zemra per @arbanao dhe Ansamblin Kombëtar që na besoj këtë nder te madh qe t’indajmë me ju keto perla te traditës kombëtare.përfitojme nga rasti t’ju urojmë nga zemra kudo që jeni Gëzuar festat e fundvitit”.

Ndërkaq, KultPlus iu sjellë edhe një pjesë nga performanca e tyre. /KultPlus.com

‘Ende sytë e tu kanë ca lot të pa tharë, s’i fshin dot e dashur ndonëse jemi larg’ (VIDEO)

Një nga këngët e edicionit 34-të të Festivalit të Këngës në RTSH ishte edhe kënga ‘Nuk kërkoj tjetër njeri’ kënduar nga Elton Deda.

https://www.youtube.com/watch?v=k1-4bNUqVOQ

Kam kohë pa e parë, nuk di ku do jetë,
atë vjeshtë të brishtë dhe zërin e saj si kristal…
mes zërave të dimrit, mundohem ti flas.

As vet nuk e di pse lodhem ta gjej,
ende ndjejë ndonëse ka shume akull mes nesh,
kjo vjeshtë e heshtur dimrin se fsheh.

Se dielli ndriçon prapë dhe shiu pushon,
nuk di zemra e saj nga dhimbja rënkon,
gjithçka do të falja që hapat e saj të trokisnin prapë të unë (të unë),
ende sytë e tu kanë ca lot të pa tharë,
si fshin dot e dashur ndonëse jemi larg,
dhe kurrë mos mendo vetëm s’je në këtë botë
sepse ti ke një njeri që të do.

As vet nuk e di pse lodhem ta gjej,
ende ndjejë ndonëse ka shume akull mes nesh,
kjo vjeshtë e heshtur dimrin se fsheh./
 KultPlus.com

Festivali i 61-të i Këngës në RTSH, shpallet lista e këngëtarëve pjesëmarrës

26 emra të njohur dhe të rinj të skenës shqiptare janë përzgjedhur për të performuar në Festivalin e 61-të të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar. Do të jenë 26 performanca nga artistë që do të konkurrojnë për vendin fitues dhe që më pas do të përfaqësojë vendin tonë në “Eurovision Song Contest 2023” që do të zhvillohet në Britaninë e Madhe.

Komisioni përzgjedhës i këngëve, pasi dëgjoi dhe vlerësoi të gjitha krijimet e paraqitura, vendosi që në konkurrim të marrin pjesë 22 këngëtarë dhe 4 grupe muzikore, ku mes tyre ka edhe artistë që vijnë më kompozimet e tyre apo edhe si poetë.

Në konkurrim janë emra të njohur të skenës muzikore, por edhe artistë të rinj të cilët synojnë të prekin skenën më të madhe të muzikës shqiptare.

Fituesi i Festivalit të 61-të të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar do të përfaqësojë Shqipërinë në Festivalin Evropian të Këngës.

Komisioni përzgjedhës i këngëve, pasi dëgjoi dhe vlerësoi të gjitha këngët konkurruese për pjesëmarrje në Festivalin e 61 të Këngës në RTSH, ka vendosur të përzgjedhë dhe të kualifikojë në cilësinë e këngëve pjesëmarrëse konkurruese në Festivalin e 61 të Këngës në RTSH, këngët me titujt, me autorët e kompozimit muzikor dhe të tekstit, si dhe me artistët interpretues, në cilësinë e këngëtarit, si më poshtë:

Artisti                                                     Kënga

 1. 2 Farm                                             Atomike
 2. Alban Kondi & Lorela Karoshi        Melodi
 3. Albina Kelmendi                             Duje
 4. Anduel Kovaçi                                Malli
 5. Arsi Bako                                        Sonte dua të jem me ty
 6. Melodajna Mancaku                      Gjysma e zemrës sime
 7. Elsa Lila                                          Evita
 8. Enxhi Nasufi                                  Burrë
 9. Erma Mici                                      Kozmosi i dashurisë
 10. Evi Reçi                                          Ma kthe
 11. Fabian Basha                                 Një gotë
 12. Fifi                                                 Stop
 13. Franc Koruni                                 Në pritje
 14. Genti Hoxha                                 Ajër
 15. Gjergj Kaçinari                              Dje
 16. Luna Causholli                             Jetën ta fal
 17. LYNX                                            Nëse ke besim
 18. Manjola Nallbani                         Dua
 19. Permit of Stay                              Fobia
 20. Petrit Çarkaxhiu                           Emri yt mirësi
 21. Rezearta Smaja                            N’Eden
 22. Rovena Dilo                                 Motit
 23. Sara Kapo                                    Para teje
 24. Serxhio Hajdini                            Vështirë
 25. Urban Band                                 Në çdo hap
 26. Vanesa Sono                                Aroma jonë

/panorama/ KultPlus.com

Rona Nishliu pritet të rikthehet në Festivalin e Këngës pas 10 viteshKëngëtarja Rona Nishliu e cila përfaqësoi Shqipërinë në vitin 2012 në Eurovision me këngën “Suus”, është gati të rikthehet në garën e Festivalit të Këngës.

10 vite nga fitorja në Festivalin e 50-të të Këngës në RTSH, Rona pritet të rikthehet në festivalin e 61-të.

Sipas Eurovision Kosova, këngëtarja që i dha Shqipërisë pozicionin më të mirë në Eurovision, ka përgatitur diçka mjaft të veçantë për edicionin e këtij viti, por që mbetet të zbulohet në ditët në vazhdim.

Se a do të shkoj Rona edhe një herë në Eurovision për ta radhitur Shqipërinë edhe më lartë, të presim nëse ajo do jetë në listën e pjesëmarrëseve ashtu siç po përflitet. / KultPlus.com

Nga prekja e skenave të ndryshme nëpër botë, sopranoja Elbenita Kajtazi së shpejti me koncert në Tiranë

Sopranoja e njohur Elbenita Kajtazi së shpejti do të performoj në Tiranë. Kësaj here ajo po i ndahet skenave të shumta botërore, për të kënduar në Shqipëri, përcjell KultPlus.

Koncerti do të mbahet me 13 tetor në Teatrin Kombëtar të Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor, me fillim nga ora 19:00.

Po ashtu, koncerti vjen nën dirigjimin e Nicolas André, ndërsa Orkestra Simfonike RTSH do të interpretoj arie nga Le Nozze di Figaro, Manon dhe Rusalka.

Më poshtë gjeni postimin e plotë të Kajtazit:

Të dashur miq,
Jam mëse e lumtur dhe krenare që kësaj here do të kem rastin të këndoj në Tiranë! Kësaj here i ndahem skenave botërore për të kënduar në Shqipërinë time të dashtun!
Gjithmonë falenderuese për nderin dhe respektin që pranoj nga Shqipëria jonë.
Ju mirëpresë me 13 tetor në Teatri Kombetar i Operas, Baletit dhe Ansamblit Popullor nga ora 19:00 , bashkë me dirigjentin Nicolas André dhe Orkestra Simfonike RTSH do interpretoj arie nga Le Nozze di Figaro , Manon dhe Rusalka.
Gjitha të mirat dhe mirë se vini! / KultPlus.com

Anita Bitri dhe kënga fituese e vitit 1990 në RTSH, ‘Askush s’do ta besojë’ (VIDEO)

Në Festivalin e 29-të te Këngës në RTSH, në dhjetor të vitit 1990, Anita Bitri vlerësohet me çmimin e parë, me këngën ”Askush s’do ta besoj”, kompozim i Flamur Shehut dhe teksti Jorgo Papingji.

Dashurinë e parë kush nuk e provoi
Dhimbjen që la pas kush nuk e këndoi,
E këndoi, e këndoi…

Ku shkuan fjalët që mi thoshe me aq zjarr,
Ku shkuan lulet që m’i sillje plot me vesë
Ku fluturoi dashuria jonë e parë,
Ku shkoi motivi që më zgjonte çdo mëngjes?
Një këngë e vetme jo nuk është rinia
Por veç një dhimbje kam e do ta them,
Se një prej këngëve është dhe dashuria
Dhe këngë e saj ushton si një refren.

Jo nuk e besoj nuk është e lehte që ta mohoj
Kur dashurinë e parë, jo nuk e harroj
Mos me thuaj s’ më ndihmon,
Asnjëri s’do ta besojë.
Kur t’vijë nata do të vije vet’ të takoj.
Të takoj,të takoj..

Dashurinë e parë kush nuk e provoi
Dhimbjen që la pas kush nuk e këndoi,
E këndoi, e këndoi…/ KultPlus.com

Premiera botërore e 2 veprave të kompozitorit Aleksandër Peçi, mbrëmje e paharruar në TKOB

Premiera botërore e dy veprave të kompozitorit të njohur Aleksandër Peçi solli përjetime të ndjera dhe performanca magjike me nivel të lartë në skenën e TKOB mbrëmjen e djeshme me orkestrën e RTSH-së, dirigjentin turk Murat Cem Orhan dhe violinistin Elvin Hoxha Ganiyev.

Muzika violinistike shqiptare dhe ajo botërore është më e pasur në gjuhë, brendi muzikore, konceptualitet, bashkëjetesë  midis modernizmit e klasicizmit,energji sonore filozofi, dhe estetikë muzikore me veprat që solli mbrëmë premierë Aleksander Peçi: Diellore dhe koncerti për violinë e orkestër, “Love”.

Entuziazmi dhe duartrokitjet elektrizuese të publikut ishin finalja e një mbrëmjeje të paharruar.

Programin e hapi vepra për orkestër “Diellore” e cila përmes shpërthimeve sonore të tunxhit sjell një model të ri në një epokë të re të shekullit 21, koncept të ri në ngjyra arkitekture orkestrale e fusion plot shkëlqim kaleidoskopik, cilësi të individualitetit mjeshtëror të kompozitorit Peçi.

Koncerti për violinë e orkestër “Love” është një nga 8 koncertet që  Peçi ka shkruar këto 2 vjet kohë pandemike. Katalogu i botimeve të autorit me 917 botime sjell një shifër rekord në Shqipëri e më gjerë, ku një vend dukshëm të pakrahasueshëm, e sjellin prurjet  e autorit me 13 koncerte, 15 sonata, 5 simfoni, 6 rapsodi, 2 opera, 2 balete, 120 botime për piano, rreth 20 filma, 7 këngë hite tashmë dhe të tjera.

Me kohën e parë të koncertit për violin “Aria-Jaria”, kompozitori sjell një formë të re të paeksploruar më parë. Është një mendim i miratuar përgjithësisht në botën muzikore se jaret e Shkodrës janë si arie në muzikën tonë popullore qytetare. Janë ato që i ngacmuan autorit idenë që nga “Gjëma e Illyricum”, në vitin 2020, që të hyjë në territoret e kantusit shkodran.

Violina e Peçit, pas një eksperience tek vepra tjetër e tij “Duo in solo”, është shkruar në 2 pentagrame. Pikërisht, kjo marrëdhënie e  sensibilitetit të jares me sensibilitetin e telit bosh që luan iso – ostinaton është një nga gjetjet e autorit, gjetje që duhet thënë se në këtë vepër janë të shumta.

Koha e dytë titullohet “Rendofone” ku autori sjell rendje të tingullit ku lëvizjet binare kryqëzohen me lëvizjen ternare dhe episodet alterohen me temën si në një rondo. Peçi është mjeshtër i orkestracionit, ngjyrave multikolorëshe, dialogjeve të shumta mes familjeve të instrumenteve që thyejnë e përthyejnë dritën, që ai pas një eksperience 50-vjeçare  mjeshtërisht i krijon.

Koncerti ka një finale marramendëse ku kontrapunktizohen duke çliruar shume energji “Aria Jaria” e finales së kohës së parë, me “Rendofone” të kohës së dytë.

Kompozitori është autori më i ekzekutuar jashtë Shqipërisë në këto 30 vite, me çmime te shumta. Si themelues i “Pianodrom” me 106 produksione për 9 vjet dhe një nga themeluesit e shoqatës “New Music”, është promotor i zhvillimeve moderne në kompozicionin shqiptar. Si profesor ka nxjerrë nga emrat më të rëndësishëm në brezin e ri të kompozitorëve./atsh/ KultPlus.com

“Dikur luaja me ndjenjën e saj, tash vuaj vet” (VIDEO)

Redon Makashi është këngëtar dhe tekstshkrues i njohur, që gjatë karrierës së tij i ka sjell publikut mjaft këngë me tekste të bukura, të shoqëruara me zërin e tij unik, shkruan KultPlus.

Në vitin 1989, prezantohet për herë të parë në televizion në Radio Televizionin Shqiptar me këngën “Vitet më të bukura”. Kjo ndodh në spektaklin “Maratona e këngës popullore” e regjisores Vera dhe redaktor muzike Shaban Ibrahimi. Po në këtë vit krijon këngën “Rruga me fllade kujtimesh”.

Sonte po e risjellim këngën e tij “Dikur luaja me ndjenjën e saj” e cila është lansuar në vitin 1994 dhe shquhet për tekstin e bukur dhe të ndjeshëm, si dhe për performancën e Makashit. / KultPlus.com

‘Vetëm s’je në këtë botë sepse ti ke një njeri që të do’

Një nga këngët e edicionit 34-të të Festivalit të Këngës në RTSH ishte edhe kënga ‘Nuk kërkoj tjetër njeri’ kënduar nga Elton Deda.

https://www.youtube.com/watch?v=k1-4bNUqVOQ

Kam kohë pa e parë, nuk di ku do jetë,
atë vjeshtë të brishtë dhe zërin e saj si kristal…
mes zërave të dimrit, mundohem ti flas.

As vet nuk e di pse lodhem ta gjej,
ende ndjejë ndonëse ka shume akull mes nesh,
kjo vjeshtë e heshtur dimrin se fsheh.

Se dielli ndriçon prapë dhe shiu pushon,
nuk di zemra e saj nga dhimbja rënkon,
gjithçka do të falja që hapat e saj të trokisnin prapë të unë (të unë),
ende sytë e tu kanë ca lot të pa tharë,
si fshin dot e dashur ndonëse jemi larg,
dhe kurrë mos mendo vetëm s’je në këtë botë
sepse ti ke një njeri që të do.

As vet nuk e di pse lodhem ta gjej,
ende ndjejë ndonëse ka shume akull mes nesh,
kjo vjeshtë e heshtur dimrin se fsheh./
 KultPlus.com

Ronela Hajati fiton Festivalin e Këngës në RTSH

Festivali i Këngës në RTSH ka përfunduar natën finale me shpalljen e këngës fituese, që dhe do të përfaqësoj Shqipërinë në Eurovision, shkruan KultPlus.

Është këngëtarja Ronela Hajati që me këngën ‘Sekret’ rrëmbeu fitoren e këtij festivali.

Festivali i këngës në RTSH përgjatë këtyre tre netëve erdhi me përlot surpriza dhe këngë e interpretime mjaft të bukura.

Pandemia që ka goditur botën që në fillimet e këtij viti nuk ndaloi mbajtjen e këtij festivali, por përkundrazi i shtoj hijeshinë e shesheve shumëngjyrëshe e përplot histori të kryeqytetit shqiptar, Tiranës.

Ndërkaq vendin e dytë e zuri kënga ‘Theje’ kënduar nga Alban Ramosaj.

Kursve vendin e tretë e ndanë artistët Eldis Arrnjeti me këngën “Refuzoj” dhe Rezarta Smana me këngën “E jemja Nuse”. /KultPlus.com

Endri dhe Stefi fitojnë çmimin prestigjioz ‘Ferdinand Deda’ në Festivalin e Këngës në RTSH

Për herë të parë në historinë e Festivalit të Këngës në “RTSH”, është dhënë çmimi prestigjioz “Ferdinand Deda”, shkruan KultPlus.

Orkestra e RTSH-së ka ndarë për herë të parë çmimin “Ferdinand Deda”, ku këngëtarët Endri dhe Stefa triumfuan me këngën e tyre “Triumfi i Jetës”.

Pjesëmarrësit, të cilët janë në garë për çmimin e madh, do e përfaqësojë Shqipërinë në edicionin e radhës të kontekstit muzikor “Eurovision”.

Ky është edicioni i 60-të i Festivalit të Këngës dhe në garë janë Kelly, Mirud, Urban Band, Evi Reci, Kastro Zizo, Ester Zairi, Viola Xhemaili, Eldis Arrnjeti, Kejsi Rrustja, Xhuli Pjetraj, Olimpia Smajlaj, Shega, Gjergj Kaçinari, Denis Skura, Endri&Stefi Prifti, Janex, Ronela Hajati, Sajmir Çili, Rrezarta Smaja, Alban Ramosaj, të cilët dhuruan momente madhështore me performimin e tyre në dy netët e para. /KultPlus.com

Featured Image

Sonte bëhet e ditur kush do ta përfaqësojë Shqipërinë në ‘Eurovision’ – nata finale e Festivalit të Këngës

Nata finale e Festivalit të Këngës në RTSH do të fillojë sonte nga ora 21:00, shkruan KultPlus.

Dy netët e kaluara u përcollën me performanca të magjishme, të cilat i dhanë një tjetër ndriçim skenës së madhe të festivalit.

Pjesëmarrësit, të cilët janë në garë për çmimin e madh, do e përfaqësojë Shqipërinë në edicionin e radhës të kontekstit muzikor “Eurovision”.

Ky është edicioni i 60-të i Festivalit të Këngës dhe në garë janë Kelly, Mirud, Urban Band, Evi Reci, Kastro Zizo, Ester Zairi, Viola Xhemaili, Eldis Arrnjeti, Kejsi Rrustja, Xhuli Pjetraj, Olimpia Smajlaj, Shega, Gjergj Kaçinari, Denis Skura, Endri&Stefi Prifti, Janex, Ronela Hajati, Sajmir Çili, Rrezarta Smaja, Alban Ramosaj, të cilët dhuruan momente madhështore me performimin e tyre në dy netët e para.

Sabri Fejzullahu, Mihrije Braha, Naim Abazi, Pirro Çako, Gili e Irma Libohova ishin në mesin e artistëve që performuan mbrëmë së bashku me këngëtarët që janë në garë. /KultPlus.com

May be an image of text

Sonte nata e dytë e Festivalit të Këngës në RTSH, rikthehen në skenë Pirro Çako, Sabri Fejzullahu, Irma Libohova, Gili e Mihrije Braha

Festivali i Këngës në RTSH rikthehet sonte në natën e dytë. Kjo natë erdhi me të tjera surpriza dhe interpretime të veçanta nga artistët pjesëmarrës.

Është konceptuar ndryshe si “nata e dueteve”.

Çdo këngë e këtij festivali do të sillet në skenë e interpretuar nga artisti pjesëmarrës në duet me një këngëtar tjetër të njohur të skenës shqiptare.

Pirro Çako, Sabri Fejzullahu, Gili, Mihrije Braha dhe Irma Libohova janë vetëm disa prej emrave të njohur që do të përformojnë së bashku me artistët.

Prezantuesve të këtij edicioni, Xhemi Shehu, Jonida Maliqi, Isli Islami dhe Kelvi Kadilli, do t’i bashkangjitet sonte dhe kantautori dhe producenti Ardit Gjebrea.

Alban Ramosaj – Theje
Denis Skura – Pse nuk flet, mama?
Eldis Arrnjeti – Refuzoj
Endri & Stefi – Triumfi i jetes
Ester Zahiri – Hijena
Evi Reci – Me duaj
Gjergj Kacinari – Ne enderr mbete ti
Janex – Deluzional
Kastro Zizo – Kuje
Kelly – Meteor
Mirud – Për dreq
Olimpia Smajlaj – Dua
Rezarta Smaja – E jemja nuse
Ronela Hajati – Sekret
Sajmir Cili – Nen maske (Hije)
Shega – Nje
Band Urban – Padrejtesi / KultPlus.com

Anita Bitri dhe kënga fituese e vitit 1990 në RTSH, ‘Askush s’do ta besojë’ (VIDEO)

Në Festivalin e 29-të të Këngës në RTSH, në dhjetor të vitit 1990, Anita Bitri vlerësohet me çmimin e parë, me këngën ”Askush s’do ta besoj”, kompozim i Flamur Shehut dhe me tekst të Jorgo Papingji.

Dashurinë e parë kush nuk e provoi
Dhimbjen që la pas kush nuk e këndoi,
E këndoi, e këndoi…

Ku shkuan fjalët që mi thoshe me aq zjarr,
Ku shkuan lulet që m’i sillje plot me vesë
Ku fluturoi dashuria jonë e parë,
Ku shkoi motivi që më zgjonte çdo mëngjes?
Një këngë e vetme jo nuk është rinia
Por veç një dhimbje kam e do ta them,
Se një prej këngëve është dhe dashuria
Dhe këngë e saj ushton si një refren.

Jo nuk e besoj nuk është e lehte që ta mohoj
Kur dashurinë e parë, jo nuk e harroj
Mos me thuaj s’ më ndihmon,
Asnjëri s’do ta besojë.
Kur t’vijë nata do të vije vet’ të takoj.
Të takoj,të takoj..

Dashurinë e parë kush nuk e provoi
Dhimbjen që la pas kush nuk e këndoi,
E këndoi, e këndoi…/ KultPlus.com

Fillon edicioni i 60-të i Festivalit të Këngës në RTSH, këtu mund ta shihni LIVE

Festivali i Këngës në RTSH, ngjarja më e madhe e muzikës në Shqipëri, fillon sot edicionin e 60-të.

Sonte, në natën e parë, do të ngjiten në skenë të 20 artistët pjesëmarrës, të cilët do të interpretojnë këngët e tyre, të shoqëruar nga Orkestra Simfonike e Radio Televizionit. 

Juria e cila do të vlerësojë këngët në këtë vit përbëhet nga: Anxhela Peristeri, Agim Doçi, Anxhela Faber, Osman Mula, Rozana Radi, Olsa Toqi dhe Olti Curri. 

Tri netët live të Festivalit të Këngës do të jenë: 27, 28 dhe 29 dhjetor 2021.

Drejtimi artistik i festivalit i është besuar kantautorit Elton Deda, ndërsa regjia do të ketë konceptin e ri artistik nga Redi Treni dhe skenografia nga Albi Çifligu.

Në rolin e Drejtorit të Festivalit, në këtë edicion jubilar është zv. Drejtori i Përgjithshëm në RTSH, Martin Leka.

Figura emblemë të artit shqiptar janë pjesë e këtij edicioni, sikurse është Ardit Gjebrea, i cili do të rikthehet në festival pas shumë vitesh, i ftuar për rolin e dashur për të, atë të prezantimit!

Krah tij në prezantim do të jenë emra të njohur të ekranit, këngëtarja Jonida Maliqi dhe moderatorët: Xhemi Shehu, Isli Islami dhe Kelvi Kadilli.

Nga rezultati i anëtarëve të komisionit të përzgjedhjes së këngëve, përbërë nga:

Ardit Gjebrea

Elton Deda

Marjan Deda

Klodian Qafoku

Zefina Hasani

Arta Marku

Redi Treni

në Festivalin e 60-të, do të konkurojnë midis tyre këngët e interpretuara nga:

Alban Ramosaj

Denis Skura

Evi Reçi

Gjergj Kaçinari

Janex (Xhejn Kumrija)

Kastro Zizo

Kelly

Mirud

Rezarta Smaja

Ronela Hajati

Saimir Çili

Stefi dhe Endri Prifti

Shega

Urban Band

Eldis Arrnejti

Ester Zahiri

Kejsi Rrustja

Olimpia Smajlaj

Viola Xhemali

Xhuljana Pjetra

Festivalin mund ta ndiqni si gjithmonë në ekranin e RTSH 1 HD, RTSH Muzikë, në Radio Tirana 1, në Aplikacionin RTSH Tani, si dhe në faqen e webit, tv.rtsh.al

https://tv.rtsh.al/kanalet/rtsh-1?fbclid=IwAR1RCNMpT-2BuzQSwb0eoKF6lEYgTMlKPDdXgLkxvFfBU4UiQtJYP7rgvv0

https://fb.watch/a9SNupkpY0/ / KultPlus.com

“Gjithçka do të falja që hapat e saj të trokisnin prapë të unë”

Një nga këngët e edicionit 34-të të Festivalit të Këngës në RTSH ishte edhe kënga ‘Nuk kërkoj tjetër njeri’ kënduar nga Elton Deda.

Kam kohë pa e parë, nuk di ku do jetë,
atë vjeshtë të brishtë dhe zërin e saj si kristal…
mes zërave të dimrit, mundohem ti flas.

As vet nuk e di pse lodhem ta gjej,
ende ndjejë ndonëse ka shume akull mes nesh,
kjo vjeshtë e heshtur dimrin se fsheh.

Se dielli ndriçon prapë dhe shiu pushon,
nuk di zemra e saj nga dhimbja rënkon,
gjithçka do të falja që hapat e saj të trokisnin prapë të unë (të unë),
ende sytë e tu kanë ca lot të pa tharë,
si fshin dot e dashur ndonëse jemi larg,
dhe kurrë mos mendo vetëm s’je në këtë botë
sepse ti ke një njeri që të do.

As vet nuk e di pse lodhem ta gjej,
ende ndjejë ndonëse ka shume akull mes nesh,
kjo vjeshtë e heshtur dimrin se fsheh./
 KultPlus.com

https://www.youtube.com/watch?v=k1-4bNUqVOQ

Zbulohen detajet e edicionit të 60-të të Festivalit të Këngës në RTSH

Përmes një konference për media, Radiotelevizioni Shqiptar (RTSH) ka publikuar detajet e fundit në lidhje me edicionin e 60-të të Festivalit të Këngës.

Ky edicion jubilar do të ketë pesë prezantues dhe do të mbahet në tri net, më 27, 28 dhe 29 dhjetor.

Drejtimi artistik i festivalit i është besuar kantautorit Elton Deda, ndërsa do të prezantohet nga Ardit Gjebrea, Xhemi Shehu, Jonida Maliqi, Isli Islami dhe Kelvi Kadilli.

Nata e parë i dedikohet konkurrimit të 20 këngëtarëve, nata e dytë nostalgjisë, duke qenë i pranishëm çdo emër që ka lënë gjurmë, në 60 vjet histori dhe nata e tretë, më 29 dhjetor, do t’i dedikohet formatit të “Eurovisionit”, pasi fituesi do të përfaqësojë Shqipërinë në “Eurovision 2022”, i cili do të mbahet në Torino të Italisë./ KultPlus.com

Tinguj violonçeli në koncertin e Orkestrës Simfonike të RTSH-së

Orkestra Simfonike e Radio Televizionit Shqiptar dha mbrëmjen e sotme një koncert në sallën “Turbina”në Tiranë me pjesëmarrjen e dy artistëve të njohur, Aurelien Sabouret në violonçel dhe dirigjentit Eno Koço.

Veprat muzikore që u shfaqën për publikun artdashës ishin përzgjedhur si ndërthurje e muzikës shqiptare dhe asaj botërore ndërsa Aurelien Sabouret nga Franca performoi si solist.

“Vallja e shtrigave”, kapriçio simfonike nga Nestor Kraja çeli programin për të vijuar me performancën e solistit Aurelien Sabouret i cili luajti koncertin për violonçel dhe orkestër në re minor të kompozuar nga Eduard Lalo.

Pjesa e tretë e programit ishte nga Bethoven, Simfonia no 7 në la mazhor op 92.

Veprat dhe interpretimi i Orkestrës Simfonike dhe solistit francez u mirëpritën nga publiku. / atsh / KultPlus.com