Suedia me dokumentar për Kosovare Asllanin

Kosovare Asllani është padyshim një histori suksesi, nga ato që bëjnë çdo shqiptar të ndihet krenar.

Asllani ka lindur në Krisianstad në Suedi dhe i gjithë rrugëtimi i saj i suksesit në futboll është pasqyruar në një dokumentar.

Para pak ditësh vetë Asllani me një status në rrjetin social Twitter njoftoi njdekësit e saj për dokumentarin.

“Ju mund ta ndiqni rrugëtimin tim nga fëmijëria deri këtu ku jam sot në dokumentarin Dplay që do të transmetohet në Suedi më 10/7. Një hap tjetër për t’i inspiruar gjeneratat e ardhshme, rruga drejt qëllimit dhe ëndrrave do të jetë e gjatë, por gjithmonë do t’ia vlejë”, shkroi ajo në Twitter.

Kosovare Asllani është shqiptare nga Kosova, e lindur në Krisianstad në Suedi. Ajo u rrit duke luajtur futboll dhe hokej, por ajo zgjodhi që ta fokusojë karrierën në futboll. Në moshën 15 vjeçare, ajo filloi karrierën e saj në Vimmerby IF. Gjatë kohës kur ishte pjesë e Vimmerby IF, ajo shënoi 49 gola në 48 ndeshje. Në vitin 2007, ajo shkoi që të luaj për Linköping FC. Më 4 dhjetor 2009, skuadra amerikane Chigago Red Stars konfirmoi se kishte nënshkruar me Kosovaren nga skuadra suedeze Linköpink FC. Asllani ka luajtur vetëm një sezon në këtë skuadër. Pas sezonit, Asllani kthehet në Linköping FC.

Në dhjetor 2011, Asllani shkon në vendlindjen e saj Krisianstad për të luajtur për Kristianstad DFF. Pasi kontrata e saj përfundon, Asllani shkon për në Paris për të nënshkruar një kontratë dy vjeçare në skuadrën PSG Feminines.

Pas katër vitesh në Francë, në vitin 2016 ajo nënshkruan me me Manchester City-n në Angli dhe qëndron aty një vit.

Në 2017 rikthehet sërish në Suedi me Linköping për të kaluar më pas në 2019 tek Taco në Spanjë.

Duke filluar nga ky sezon Taco është shkrirë me Real Madrid dhe tashmë ajo do të jetë pjesë e ‘galaktikëve’, madje është cilësuar blerja e parë ‘big’e klubit.

Sa i përket karrierës kombëtare ajo aktivizohet me Suedinë që prej viti 2008 dhe ka luajtur më shumë se 90 ndeshje. / KultPlus.com

Në qytetin e Malmos nuk ndihet pandemia (VIDEO)

Suedia që nga fillimi i pandemisë së Covid-19 nuk ka ndryshuar asgjë nga normaliteti i jetës së përditshme.

Në Malmo të Suedisë, por edhe në qytetet tjera, njerëzit ende janë duke mbushur rrugët, sheshet dhe transportin publik.

IndeksOnline ka siguruar një video de disa fotografi në Malmo ku shihet njerëzit duke u argëtuar sikur të mos ekzistonte fare koronavirusi.

Në Suedi, fëmijët deri në moshën 16-vjeçare ende shkojnë në shkollë. Dyqanet, restorantet dhe kafiteritë janë të hapura, ndonëse një masë e fundit e prezantuar lidhur me koronavirusin u ndalon konsumatorëve bërjen e porosisë në banak – vetëm shërbimi në tavolinë është i lejuar.

Kufijtë e këtij shteti nuk janë mbyllur dhe grumbullimet e më shumë se 50 personave ende janë të lejuara. Deri më 27 mars, ai numër ka qenë deri në 500. /IndeksOnline /KultPlus.com